Cjrom cZwarts Jexels in het hart In de wachtrij voor ïulp in huishouding h Molenmakers al deze maand aan de slag 102 jaar! MitfèjActief Thuiszorg kan de vraag niet aan 'Respect voor de historie' emeente vergoedt kosten Keijser -\\orszel Kuil Gemeente stelt voorwaarden aan rapen van oesters Nieuwe 'Phoca' in Nioz-haven 3 Texels bodem bevat olie... Huizenbouw De Waal schiet aardig op RB» Snelle overtocht voor flessenpost Fietspad Westerweg eerder kwestie van drie dan vijf jaar VERDER iyrummer IN DIT Gezellige dag voor swingende ouderen 2 Fretten jagen op Texelse kippen 5 Tweede veerdienst 'Van alle kanten' 7 •fr Verjongingskuur voor Sinterklaas 9 Mit^ Actief 11 Horecavakbeurs in 'Ons Genoegen' NIOZ mag bagger in Waddenzee storten De Lindeboom Zie pagina TEXELSE'^COURANT UJimfTlets drogisterij. iEBlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11330 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. pNNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) verkrijgen van huishoudelijke hulp baart ouderen ids meer zorgen. Thuiszorg Kop van Noordholland ipt met een wachtlijst, terwijl de vraag naar deze nstverlening juist toeneemt. Oorzaak is de vergrijzing de bevolking en de tendens om langer zelfstandig te len wonen. Het budget dat de zorgfinancier aan Thuis- g verstrekt is echter al jaren hetzelfde gebleven. ilachten over de thuiszorg kwa- dinsdagavond ter sprake op de ifogsvergadering van de iienbond (ANBO) op Texel. iji| leden van de meeste Texelse en aanwezig waren. Voorzitter je Vries kent de problemen uit m ervaring. 'Toen ik in februari enkel brak, ben ik in het mhuis geïndiceerd. Daaruit i dat ik recht had op vier uur Eorg per week. Dat heb ik ech- voit gekregen. Hooguit twee tot senhalf uur. Gelukkig woont m'n ter vlakbij en stak die een hel de hand toe. Maar dat houdt ook teer op.' ander voorbeeld is Henny Jan- |78) uit Eierland 'Toen ik in fe il na problemen met m'n hart Iziek was en niets mocht doen, k negen dagen op hulp moeten ten Sindsdien krijg ik elke Bdrie uur iemand op bezoek en Bben ik heel tevreden mee Al- Bron ze laatst wegens zwanger- B zeven weken met komen. Er Bal die tijd geen vervanger. Ze ■ten geen nieuwe krachten aan- pn. werd me verteld. Toen heb il eens op knieen liggen stofzui- En afgelopen zomer, ti|dens de antieperiode, kwam er eens in de a weken hulp.' Vries heeft de problemen op jemeente vergoedt de helft van tosten voor rechtsbijstand die fj Keijser van de Ruijterplaats lt gemaakt tijdens de sgeningsprocedure voor derde tan De Mars Opmerkelijk is dat smeente de grond nooit heeft 'gekocht, omdat Keijser met een sctontwikkelaar in zee is ge il. Gelet op kwetsbare verhou- len tussen de gemeente en hebben b en w de logies- arekker een eenmalig aanbod ban ƒ3133,68 te vergoeden. teat De Kuil in Den Hoorn al 'enlang een vertrouwde en dgevende plek is, had ik mij imjze van experiment de af topen week teruggetrokken tohuilgehouden) in De Zand- Helaas de verkeerde pe kte Helemaal geen rust Men W zich daar druk over het "■Izijn van een verre verwant. graatwesp. Wel of niet graven, dat is de vraag. Eigen 'torneming en de opvatting van 'skundigen staan haaks op el- hi Wat is de standaard? Zo bikten we ons jarenlang druk tor een passend onderkomen 'tor het Tesselse culturele le ft Dat is andere koek dan een tor onnozele insecten1 De <kleboom werd voor veel geld Mgepast en nu wil geen vere- |5"ig er meer in. Ondankbaar? vileraf roept natuurlijk ieder- bat een discotheek en een "toeelzaal een onmogelijke 'tobmatie is Maar dat is mak- 'kk kletsen. Met z'n allen zijn herin getrapt: onze culturele huil. Horszei Texel al diverse keren kenbaar ge maakt aan de Thuiszorg. 'Er is on voldoende geld, werd me verteld Ik weet nu eigenlijk niet meer zo goed wat ik er mee aan moet.' Schrijnend Henk Snijders van de Stichting Wel- Wat het college betreft mag C.J. Eelman uit Den Burg op kleine schaal wilde oesters rapen in de Waddenzee. Het beheren en kwe ken ervan, wat ook tot zijn plan nen behoorde, is echter strijdig met het bestemmingsplan. Dat zijn de conclusies die worden doorgegeven aan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, dat b en w om hun me ning had gevraagd over het al dan niet verstrekken van een vergun ning. In het bestemmingsplan worden 'plaatsgebonden menselijke activi teiten' toegestaan. Dit houdt in dat goedkeuring kan worden gegeven aan het rapen van oesters op kleine schaal, voor eigen gebruik Eelmans verzoek betrof de wilde oesters die hij onlangs ontdekte op enkele plaat sen in de westelijke Waddenzee tus sen Wieringen en Ameland. Door de oesters te kweken, worden ze in cultuur genomen. Dat is, zo re deneert het gemeentebestuur, in strijd met de doelstelling in het be stemmingsplan een zo natuurlijk mogelijk gebied te houden. 'Ondui delijk is op welke schaal de oesters in cultuur worden genomen en daar mee in welke mate de natuurlijke waarden worden aangetast, bijvoor beeld door mogelijke ziektes Op basis van de gegevens die Eelman verstrekte en de voorschrif ten van het bestemmingsplan, be sluiten b en w daarom niet in te stemmen met de plannen 'Deze conclusies worden door alle in het betreffende gebied gelegen eiland gemeenten onderschreven', aldus het college. zijn Ouderen Texel (SWOT) kent de problemen. 'Men klaagt hier echt niet zo gauw. Pas als het echt niet meer kan. Het is toch schrijnend als een vrouw na een hartoperatie terug uit het ziekenhuis met één keer in de twee weken thuiszorg kan krijgen.' Snijders, wiens stichting met activi teiten, praktische hulp en voorlich ting zo'n 700 a 800 ouderen bereikt, constateert dat in het tekort aan huishoudelijke hulp in toenemende mate wordt voorzien door buren, kennissen en familie 'Deze marïtel- zorg draait hier op Texel volop Maar er zijn gevallen dat de belasting zo groot wordt, dat men het met meer aan kan Budget De Stichting Thuiszorg betreurt de wachtlijst, waarmee in juli een begin is gemaakt Daan/oor was het bud get ook al niet toereikend om aan de groeiende vraag te voldoen. Toen werd het tekort zo gelijk mogelijk verdeeld, wat verklaart waarom Wil de Vries en anderen met de zorg kregen waarop ze recht hadden, maar een deel daarvan. 'Dan maar een keertje minder stofzuigen, hoe triest dat ook is', vertelt Thuiszorg woordvoerster Joke Harlaar Afgelopen zomer, toen hulpbehoe vende ouderen het vaker zonder de hulp van vakantievierende kinderen moesten stellen, nam de vraag naar professionele hulp dermate grote vormen aan, dat Thuiszorg tot een wachtlijst besloot. Voor verzorgende en verpleegkundige taken geldt geen wachtlijst, maar de druk op de verpleegkundigen is wel groot Niet achtergesteld Bij de verdeling van het budget voor de Thuiszorg in de kop van Noord- Lees verder pagina 5 Vanavond arriveert een gloednieuw schip in de Nioz-haven Het is de opvolger van de 'Phoca', waarmee Jan van Dijk en Dirk Kuiper al sinds 1976 de Waddenzee bevaren voor o.a. controle, inventarisatie en be heer. Het nieuwe schip, dat langer en sneller is, heeft dezelfde naam gekregen. Het werd dit jaar op werf De Greuns in Leeuwarden gebouwd en afgelopen maand gedoopt door de echtgenotes. Fem van Dijk en Gerda Kuiper. De afgelopen weken werden op de werf nog wat puntjes op de i gezet. De kraan van De Vries Van de Wiel schept de oliehoudende grond weg. In de kuil staat In opdracht van de gemeente heeft de firma De Vries van de Wiel 85 ton vuile grond weg- gegraven bij de doorbraak Groeneplaats-Warmoesstraat. De grond was verontreinigd door olie. waarschijnlijk afkomstig van het garagebedrijf dat ooit op deze plek stond. Het betreft een strook gemeentelijke grond die Ruud Hamer van de aangrenzende damesmodezaak Moerbeek van dé gemeente zal overnemen in verband met toekom stige bouwplannen Beide partijen wilden dat de grond schoon wordt opgeleverd Dat er olie in de grond zat was al lang bekend Er zijn meer van zulke plekken op Texel, maar dit was een wel heel duidelijk geval. Voorbijgangers konden met eigen ogen de zwarte drek zien die op een paar meter diepte werd blootgelegd. De geur van gasolie was onmisken baar. De vuile grond is vervangen door een even grote hoeveelheid zand dat in zee is gewonnen. Historie Op de plek van de doorbraak stond voor de oorlog het autobusbedrijf van Boekei. die dit bedrijf later over deed aan Teso. Boekei had ook een benzinepomp die aan de Groene- plaats stond. Pomp en bijbehorende voorraadtank (met een aanzienlijke rest bedorven benzine) werden pas in de jaren zeventig verwijderd, toen het gebouw moest wijken voor de doorbraak. De nu verwijderde olie resten zaten veel meer richting Elemert en kunnen niet van de ben- Ondanks de natte weersomstandig heden vordert de bouw van zeven huizen op het terrein van het voor malige graanpakhuis van Keijser en Co. in De Waal gestaag. Bij een zachte winter kan iedereen er in het vroege voorjaar in. Krijgen we veel vorst, dan kan het iets langer duren. Maar het voorjaar moet gehaald kunnen worden', verwacht Jan van Andel, directeur van opdrachtgever Woningstichting Texel De interesse voor de huizen is groot. Van de drie koopwoningen is er in middels al een verkocht en zijn se rieuze gesprekken gaande met an dere potentiële kopers. Gezien de hoeveelheid woningzoekenden, zul len zich ongetwijfeld ook veel belangstellenden voor de vier huur woningen melden (Folo Frans Hopman) Energie Noord West (ENW) draagt het beheer van de Traanroeier de finitief over aan de stichting die zich al enige jaren hard maakt voor het behoud van de Oude schilder molen. Eerst zal het energiebedrijf echter onder- houds- en renovatiewerk laten uit voeren voor een bedrag van ƒ310.000,-. Bedoeling is dat de werkzaamheden deze maand al beginnen. De overdracht werd vorige maand al heel waarschijnlijk, toen ENW - dat de molen graag kwijt wilde - de stich ting haar aanbod deed Het wachten was echter nog op antwoord van de gemeente, die als vorige eigenaar nog toestemming moest geven. Dat is inmiddels gebeurd, zodat verte genwoordigers van ENW en de stichting elkaar de hand konden rei ken. Nog deze maand zullen de molen makers Poland uit Broek op Lange- dijk met de restauratie beginnen. Aardige kwestie was hoe zij precies te werk moeten gaan Moest de in 1727 in Zaandam gebouwde en in 1902 naar Texel verhuisde Traan roeier worden opgeknapt als graan molen (wat-ie tot 1965 was) of als elektriciteitsmolen? In de gekozen oplossing wordt respect getoond voor beide functies. 'We willen zoveel mogelijk van het industrieel erfgoed laten zienstelt stichtingvoorzitter Benno van Til burg. 'De molenstenen worden als het ware tegen het huidige mecha niek aangebouwd Bedoeling is dat de molen straks ook weer graan kan malen.' Als zich geen tegenslagen voor doen, zal De Traanroeier al tijdens de molendag in mei kunnen draaien Tijdens de open monumentendag, in september, moet de molen weer in volle glorie zijn hersteld. Bij de gemeente ligt nog een aan vraag voor financiële steun voor een paar 'extraatjes' De stichting wil graag een extra set molenstenen aanschaffen en voor 'het mooie' zouden rietdekkers en schilders ei genlijk hun kunsten moet vertonen Met de kosten zou naar verluidt tus sen de vijftig- en honderdduizend gulden zijn gemoeid. Toen Jaap Lap uit Den Hoorn maandagmiddag bij paal 9 het strand afspeurde naar juthout trof hij aan de voet van het duin een plastic fles met tekeningen en briefjes Deze zijn overduide lijk van de hand van jonge kinde ren, die vertellen dat ze on pack holiday' (op kamp) zijn. Uit een briefje met een 'volwassen handschrift blijkt dat het om le den van een jeugdclub in Norwich gaat en dat de fles in het naburige Kelling in zee is ge gooid. Dit gebeurde opmerkelijk genoeg op 27 oktober, minder dan een week eerder dus. 'Ik schrijf alleen hoog-Duits en ook zulk Engels. Veel te geleerd dus voor kinderen van het platte land'. zegt Lap met zelfspot, 'maar ik denk wel dat ik er even een ansichtkaartje aan waag.' 'Eerder drie dan vijf jaar.' Dat ant woordde wethouder Peter Bakker maandagavond op de vraag van de dorpscommissie van Den Hoorn hoe lang het nog duurt voor langs de Westerweg een fietspad wordt gerealiseerd. Aanvankelijk was Bakker nog erg voorzichtig en sprak hij over 'een be perkt aantal jaren waarbi| hij waar schuwde dat er nog een lange proce dure moet worden gevoerd eer een besluit kan worden verwacht. Plus puntje voor Den Hoorn was in ieder geval wel dat verschillende politieke grondwater waarop een laag olie drijft (Folo Harry de Graaf) zinepomp afkomstig zijn, mogelijk wel van gemorste of gedumpte gas- ulie of verlopen smeerolie Na Boekei was het taxibedrijf van Marien van der Slikke er gevestigd. Hij werd in 1958 opgevolgd door Toon Smidt die in 1970 verhuisde naar de Wilhelmmalaan Het ge bouw aan de Warmoesstraat werd gesloopt om een verkeersverbinding tussen Groeneplaats en Elemert mogelijk te maken. Raadsel Smidts weduwe Nel Smidt-Ellen heeft geen idee waar de toch vrij aanzienlijke hoeveelheid gevonden olie vandaan komt. 'Onze taxies re den met op gasolie, maar op ben zine die meestal werd getankt bij Dros Autocentrale Omdat die op zondag was gesloten hadden we ook wat jerrycans benzine De vuile olie die we overhielden bij het door- smeren gooiden we niet weg, maar bewaarden we in vaten Voor de meierblis...' De nu verwijderde vervuilde grond is afgevoerd naar het depot in Oude- schild en gaat mogelijk vandaar naar een bedrijf op het vasteland. Vol gens Roel Struijck van de gemeen telijke afdeling milieubeheer zal de grond daar thermisch of op andere wijze - afhankelijk van de ernst van de vervuiling - worden gereinigd partijen in de algemene be schouwingen hebben bepaald dat een fietspad langs de Westerweg wat hen betreft voorrang geniet, stelde Bakker vast. maar een termijn wilde hij niet noemen Toen penningmees ter Joop G roeskamp echter door vroeg en van de wethouder wilde weten of hij aan 'tien tot vijftien dan wel aan drie tot vijf jaar' dacht, kwam Bakker toch met zijn bemoedigende antwoord. Hij maakte zijn toehoorders er wel op attent dat ook de provincie nog ak koord moet gaan 'Toen destijds een keuze moest worden gemaakt voor een fietspad langs de Westerweg of de Hoornderweg, hebben de Hoornders zelf een voorkeur uitge sproken voor de Hoornderweg Ik hoop voor u dat ze bij de provincie geen olifantengeheugen hebben Op dinsdag 9 maart 1999 wordt voor de zesde maal de Texelse Horecavakbeurs gehouden. De beurs zal dan niet plaatsvinden in sporthal 't Stappeland in De Koog. maar wijkt in samenwerking met de gemeente uit naar de sporthal van Den Burg. De organisatie is ervan overtuigd dat ondanks de wat kleiner afmetingen van Ons Genoegen deelnemende bedrijven toch een plaats krijgen die aan de verwachtin gen voldoet. Met name Texelse bedrijven die aan deze beurs willen deelnemen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met 't Stappeland BV. Postbus 533, 1796 ZG De Koog. tel. 317970. fax 327143. Gezien de grote belangstelling van de afgelopen jaren is spoedige op gave aan te raden Het NIOZ krijgt toestemming van b en w om tussen nu en 2001 130.000 kubieke meter bagger specie in de Waddenzee te stor ten. Het betreft bagger die vrij komt uit de eigen haven bij 't Horntje. De helft van de bagger specie wordt dit najaar gestort, de andere helft in het najaar van 2000. Als argument hanteert het college dat uitbaggeren nodig is om de ha ven bevaarbaar te houden voor de vaartuigen die worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek en dat geen lokaties op het land beschik baar zijn om de bagger op te slaan. Het betreft bovendien 'gebieds- eigen' bagger dat door de stromin gen in de Waddenzee richting de haven is gespoeld. Volgens metin gen, die werden verricht in 1996, is de bagger licht verontreinigd De schade voor het milieu wordt - onder meer wegens de verspreidende wer king van de stroom - echter gering geacht De ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij hebben geen bezwaar aangetekend IM ADVERTENTIE (Advertentie) Cjrut ^wrt JiWi i» ltd kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1