Sporthal gevuld met dansende ouderen 'Niet veel, maar wel geschikte kandidaten Kerkdiensten Medische zorg Inzamelingsactie voor doelen in Kenia en Equador Cursus Uitkomen met Inkomen BBC World via kabel oud Papier Welke boerderij? Mannenkoor zingt in Baptistenkerk Scouting spekt kas met Marsen Meditatiedag Theoloog spreekt in het Leerhuis Subsidie voor boek wijlen H. Schoorl Waterschappen zoeken bestuurders TEXELSEJ? COURANT Shanty's en trekzakken op Lindeboom-feest Subsidie verbouw Hoornder dorpshui Ribotvrk Zondag 8 november HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg. 9.30 uur Heilig Avondmaal en dankdienst, ds J. ter Haar. uitz. via De Lichtboei De Waal: geen dienst De Koog: 9.30 uur mevr C. Vlaming uit Diemen Den Hoorn: 11.00 uur mevr C Vla ming uit Diemen Oosterend: 9 30 uur in Geref. kerk SOW-dienst en Waddencombinatie. Schrift en Tafel, ds E J Vledderends J Vonk, 18.00 uur dankdienst in Herv. kerk. ds E J Vledder Oudeschild: dienst in Oosterend De Cocksdorp- dienst in Oosterend GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg 10 00 uur ds. J. Kuipers uit Leeuwarden, dankuur voor gewas en arbeid, uitz via Radio Texel 19.00 uur ds J Kuipers Oosterend: 9.30 uur SOW-dienst in Geref kerk. ds E J Vledder en ds J. Vonk. 19 00 uur ds E J Vledder GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooster end 10.00 en 16 00 uur dienst GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Kogerstraat. Den Burg 10.00 uur ds L. van Wijk-Hoekstra BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10.00 uur br E van Dijk uit Velserbroek. 19 00 uur welkomstdienst m m v. het Texels Chr. Mannenkoor, pred ds G. Sipkema, uitz. via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: za 19 30 uur herenkoor. uitzending via De Lichtboei; zo. 10 45 uur dameskoor, nevendienst en crèche Oudeschild: zo 9 30 uur De Cocksdorp: vr 1930 uur rozenkransgebed Sint Jan: zo. 9.45 uur, woord- commumeviermg JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Openbare lezing, 10.30 u. Respect voor autori teit is een bescherming voor u; Wachttorenstudie, 11 20 u. Jehovah, een God barmhartig en goedgunstig' Voor het zevende achtereen volgende jaar coördineert Oost- erender Ferry van Tatenhove op Texel een actie voor de wereld wijd opererende organisatie World Servants. Zaterdag gaan hij en andere vrijwilligers de huizen langs in het gebied tussen de Bernhardlaan en de Wilhelmina- laan, met de bedoeling zoveel mo gelijk flessen, (vreemde) munten, spaarkaarten en geld op te halen voor het goede doel. De opbrengst is ditmaal bedoeld voor projecten in Kenia en Equador Van Tatenhove is van plan om vol gend jaar met een groepje Texelaars af te reizen naar Kenia, waar ze zullen helpen bij de bouw van een weeshuis Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Morgen wordt opgehaald in de volgende straten 8. Schilderend, Haffelderweg. Emma-laan, Pieter van Cuyckstraat. Ada van Holland straat Elemert en Keesomlaan 14 00 uur. - Diëtiste voor afspraken elke werdag van 08 30-17 00 uur, tel 0223-65 01 23. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling Kraamcentrum Noordhollands Noorden Den Helder tel. 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar) OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 1-1-2 Of bel de regionale alarmcentrale Noordholland 0224- 21 88 88 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17 00 uur Telefoon tijdens kantooruren 32 21 88, buiten kantooruren 072-51 22 222. Bij spoedeisende gevallen 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 32 21 88 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11 Den Burq. Alleen in spoedgevallen, tel. 31 25 27 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen bel tijdens kantooruren 31 94 13 (De Nieuwe Skuul) Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood tel 31 62 70 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 0224- 27 30 27. Kunstgebitreparatie: Tandprotheti- sche praktijk Van Kralingen (samenwer kend met het tandheelkundig centrum, voor ziekenfonds- en particulier-verze kerden). tel 31 20 69 Tandtechmek R Van Oosten (particuliere praktijk), tel 31 06 05. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. tel 31 21 12 Maandag t/m vrijdag 8.00- 18 30 uur; zaterdag 10 00-13 00 uur en 15 00-17 00 uur; zondag 11 00-12 00 uur en 16 00-17 00 uur, Buiten die tijden al leen voor spoedeisende gevallen. 'Het werkt echt', weet Van Tatenhove, die net terug is uit Pueblo Nuevo in Bolivia, waar hij as sisteerde bij de bouw van een school. 'Onze komst heeft veel meer impact dan alleen het sturen van geld De regeringen in die landen voelen zich verplicht ook bij te dra gen wanneer ze zien dat zo n arm dorp in de aandacht van een vreemde organisatie staat In Bolivia staat sinds kort een medische kli niek, die prima functioneert. Die is voor eenderde gefinancierd door World Servants, de regering van Bo livia heeft de rest bijbetaald Van Tatenhove en zijn medewerkers zullen de komende maanden (vrij wel) alle huizen op Texel aandoen Alle giften zijn welkom. 'Ook DE- punten, bijvoorbeeld De cadeau-ar tikelen die wij daarvoor krijgen, kun nen we als prijs beschikbaar stellen in een bingo of verloting Wie vra gen heeft over het werk van World Servants, kan ze stellen aan Van Tatenhove tel. 318 202. Rondkomen met het eigen inko men is niet voor iedereen wegge legd, laat staan iets overhouden. Voor wie een beter inzicht wil in het bestedingspatroon start in ja nuari de budgetteercursus 'Uitko men met Inkomen'. Een voor lichtingsmiddag hierover begint maandag om 14.00 uur in d'Ouwe Ulo. De cursus wordt georganiseerd door de gemeente, in samenwerking met de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, afdeling maat schappelijk werk. De cursus wordt gegeven voor twee maatschappelijk werkers uit Den Helder 'Uitkomen met Inkomen' is niet bedoeld voor mensen op wier inkomen beslag is gelegd of die met over een eigen in komen beschikken De cursus is geen wondermiddel om uit de schul den te raken, maar biedt wel een handvat om inzicht te krijgen in het eigen bestedingspatroon Dankzij subsidie van de gemeente kost de cursus een tientje. Er is plaats voor maximaal 12 personen. Texelaars met een aansluiting op het kabelnet kunnen voortaan de Engelse nieuwszender BBC World ontvangen. Sinds het Amerikaanse CNN van de Amsterdamse kabel is verdwenen, staat de Britse zender die 24 uur per etmaal is te ontvan gen in verhoogde belangstelling De berichtgeving heeft een Europees karakter Kabeltex handhaaft overi gens CNN. BBC World is te ontvan gen op voorkeuzetoets 37, kanaal 29-, 532.25 Mhz. dag. Diverse deelnemers waren de tachtig al royaal gepasseerd. Zelfs waren (in de groep van Schagen) twee blinde dansers van de partij. Betsy Verhoeven. 'Zoiets kan alleen als je deel uitmaakt van een groep.' voor uit te geven. Als motivatie wordt de duidelijke band van het boek met Texel genoemd, evenals de goede naam van Schoorl en van de men sen die zijn werk afronden Als te genprestatie wil de gemeente vijf reeksen ontvangen De bijdrage komt uit het fonds cultuur en historie Omdat kenners deze boerderij met kunnen thuisbrengen, roepen ze de hulp in van onze lezers. Welke hoeve staat op deze foto? De (ma tige) afbeelding dateert uit 1935, dus het is niet zeker of de boerderij er nog staat. Reacties naar Maarten Stoepker, tel 312 940. De vorige foto betrof een boerderij in Tien hoven. die is verbrand omstreeks 1931 De hoeve werd toen bewoond door de familie Bakker en heeft nooit een officiële naam gehad. De boer derij werd herbouwd aan de Waal- derweg en heet nu 'Mennohoeve'. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 08.00 tot maandag 08 00 uur Dokter R.A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, te lefoon 31 62 34 Aanvragen visites tus sen 9.00 en 10.00 uur Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17 00 tot 17 30 uur, Kikkertstraat 12. De Cocksdorp Inloopspreekuur van 12.00 tot 12 30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00 tot 17 30 uur in de Kikkertstraat 12. De Cocksdorp, zonder afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is er spreekuur zater dag en zondag om 18 00 uur precies in het tandheelkundig centrum, Witte Kruis- laan 19. Den Burg Bij ongevallen of bloe dingen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnummers 31 30 86 (R Heerenveen); 31 47 27 (P Meuleman); 31 46 69 (C M van Karsen) of 31 22 70 (J G de Winter) Verloskundige praktijk: T M Niehoff en N. Lammers, De Ruylerstraat 87, Oude schild Dag en nacht bereikbaar via tel 31 30 90 of 06-51 40 48 72. GEZONDHEIDSZORG Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord- Holland Voor alle hulp, zorg en informa tie op werkdagen, s avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-65 02 22 - Afdeling huishoudelijke en verzorgende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel 31 41 52. Spreekuur elke werkdag van 9.00- 10 00 uur - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 31 32 41 Spreekuur elke werkdag van 8.30- 9.30 uur - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoon oordsingel 24 Den Burg. tel 31 32 41 Geopend elke werkdag tussen 13 00- VRIJDAG 6 NOVEMBER 19S8 Het Texels Mannenkoor treedt zondagavond op in een 'Welkomst- dienst' van de Baptistengemeente. Het koor zal een aantal liederen ten gehore brengen, waaronder het En gelstalige 'The Creation Hierin wordt de schepping vanuit het bijbel boek Genesis op bijzondere wijze vertolkt Tijdens deze dienst vindt ook samenzang plaats uit de bundel van Johannes de Heer; de prediking wordt verzorgd door ds G J Sipkema. De avond begint om 19 00 uur. maar het mannenkoor treedt reeds op voor aanvang van de dienst. De Lichtboei verzorgt een rechtstreekse uitzending, ledereen is van harte welkom in Eben Haezer aan de Julianastraat om deze dienst bij te wonen. Na afloop is er koffie. Scouting Texel neemt deel aan de 'Mars Fund Raising Actie' een verkoopactie van Marsen. M&M's en Skittles waarbij een deel van de op brengst voor de vereniging is. Scouting houdt dit soort acties om de contributie op een redelijk peil te kunnen houden en om zoveel moge lijk activiteiten voor de leden te kun nen organiseren Ook willen de scouts de toilet/doucheruimte gron dig opknappen. Bij deze actie gaan de leden van Scouting huis-aan-huis om hun re pen en snoep te verkopen in verpak kingen van vier stuks. Deze worden verkocht voor ƒ5,- per verpakking. Een deel van de opbrengst is voor de vereniging. Tijdens de drie weken durende actie worden alle dorpen aangedaan De actie begint maan dag en duurt tot zondag 29 novem ber. Meditatiecentrum Prem Mandir houdt zondag 15 november een meditatiedag De meditaties ken merken zich door muziek, dans, be weging en stilte De dag wordt afge sloten met een gezamenlijke maaltijd. Meer informatie en opgave bij Ratnam Dros, tel. 314 013. In het Leerhuis spreekt maandag avond dr G.H. Cohen-Stuart over 'Joodse (rabbijnse) achtergronden van het Nieuwe Testament'. Dr. Cohen-Stuart studeerde natuur kunde en theologie in Leiden en Jeruzalem. Hij was |arenlang theolo gisch adviseur van de Nederlands Hervormde kerk in Jeruzalem en is daarom deskundige bij uitstek. Hij publiceerde onder andere 'Twee strijd, strijd tussen goed en kwaad bij Paulus en zijn tijdgenoten' en 'Land in zicht; inzichten in het theologisch denken over het land en de staat Is rael.' De bijeenkomst wordt gehouden in de Vermaning aan de Kogerstraat en begint om 20.00 uur. De Compagniezangers uit Medemblik treden op tijdens het Shantyfeest. (Foto Frans Hopman) De gemeente stelt ƒ5.000,- beschik baar als bijdrage aan de uitgave van De Convexe Kustboog. Deze vierdelige boekenreeks is geba seerd op manuscripten van de eind vorig jaar overleden dr. Henk Schoorl. Beschreven worden de geografische en hydrologische ver anderingen in de westelijke Wad denzee, ofwel de waterstaatkundige historie van Texel, Vlieland, Ter schelling en wijde omgeving. Het werk van Schoorl wordt afgerond door drs. J.T. Bremer en drs. H.Th M. Lambooy. bestuursleden van de Kring van Vrienden van de Hondsbossche. Hoewel het geen specifiek Texelse uitgave betreft, heeft het college toch besloten er gemeentelijk geld (Foto Frans Hopman) Leden van de Texelse dansgroep in actie tijdens het Vuurtorenlied'. Liefst 376 ouderen bevolkten woensdag de vloer van sporthal Ons Genoegen. Dertien dans groepen uit Noordholland maak ten er een gezellige en swingende dag van. Nadat burgemeester Gutker de deelnemers welkom had geheten, gingen op de klan ken van Jannie Craanens 'We gaan naar Texel' de voetjes voor de eerste maal van de vloer. Het lied fungeerde als warming-up voor een lange dag, waarbij vele volksdansen aan bod kwamen. De dansdag voor ouderen (55+) wordt jaarlijks in een grote sporthal in Schagen gehouden. Dat het eve nement ditmaal op Texel kon plaats vinden, was mede te danken aan de leiding van OSG De Hogeberg, die bereid was voor één dag alle lessen in sporthal Ons Genoegen en de Burg De Koninghal te laten verval len In laatstgenoemde zaal genoten de deelnemers massaal van een door Ruud Boom Catering verzorgd buffet Voor en na de lunch was het dansen geblazen. De 48 leden van de Texelse delegatie beten het spits af Zij demonstreerden een dans op het 'Vuurtorenlied' van Frans en Lies Pieterse. Het zou niet het laatste Texelse wijsje zijn, dat woensdag ten gehore werd gebracht Betsy Verhoeven leidster van de Texelse groep, en haar man Gerrit, die voor de muziek zorgde, hadden acht nummers met bijbehorende (nieuwe) dans geselecteerd De an- Geen betaalde uitjes in luxe voer tuigen naar dure hotels, maar wel meedenken en -beslissen over in teressante zaken rond water beheer. Dat stelt Frits Dijkshoorn, waarnemend dijkgraaf van Uit- waterende Sluizen, toekomstige bestuurders van de water schappen in het vooruitzicht. 'Liefst niet teveel kandidaten van matig kaliber, maar wel enkelen van hoge kwaliteit', waarschuwt dijkgraaf Simon Steltenpool van Hollands Kroon voor het gevaar van versnippering van de stem men. Wil Texel na de verkiezingen in april nog een vertegenwoordiger in het bestuur van US hebben, moet er flink aan worden getrokken. Anders dan vier jaar geleden, toen hoofdingeland Gerard Schraag via Hollands Kroon in US kwam, moet zijn opvolger nu rechtstreeks wor den gekozen. De Texelaars die zich kandidaat stellen moeten het opne men tegen vertegenwoordigers uit de provincie. Het eiland krijgt niet vanzelfsprekend een afgevaardigde in het 45-koppige bestuur. Texel maakt deel uit van een omvangrijk kiesdistrict, dat bestaat uit de water schappen Hollands Kroon en Groot- Geestmerambacht. Dit district heeft recht op 11 zetels. Degenen die de meeste stemmen krijgen, komen in het bestuur van US. Weinig Texelse kandidaten vermindert de kans op versnippering van stemmen. Te weinig Het naar voren schuiven van kandi daten die op voldoende steun kun nen rekenen, is landbouwers altijd goed afgegaan. Maar ook natuur organisaties raken hier bedreven in 'Al vraag ik me af of de milieu-orga- Bij de viering van het 102-jarig be staan van De Lindeboom is er na het grote succes van vorig jaar weer een 'Shanty-feest'. Zaterdag 14 november treden 's middags drie koren op. 's Avonds is er een optreden met trekzakken (soort accordeon) door de Engelsman Shanty Jack. Op verzoek van het Texelse Visserskoor is nu gekozen voor de zaterdag. Twee grote koren, de Compagniezangers uit Medemblik met 41 zangers en Rollin' Home uit Sneek met 36 personen, complete ren het Texelse koor en zullen zor gen voor een massaal concert. Alle koren zingen ongeveer twee keer een half uur. De voorstelling begint om 14 00 uur en het ligt in de bedoe ling met enkele gezamenlijke num mers af te sluiten Zeer ingenomen is de organisatie met het strikken van de 'Godfather of the shanty and seasongs'. Shanty Jack uit Engeland. Zijn nauwelijks meer te overziene repertoire bestaat uit liederen uit twee stromingen: de traditionele shanty's, die hun oor sprong hebben bij de zeevarenden (workers) en de forbitters, die meer uit de recreatieve sfeer komen Shanty Jack is een van de meest- gevraagde artiesten op Seafestivals en Regatta's over de hele wereld. In de USA, in Nieuw Zeeland en in Zuid-Afnka, maar ook na Sail Am sterdam, Sail Den Helder en Sail Vlissingen kent men hem Naast alle festivals geeft hij lezingen over en lessen in traditionele muziek op ver schillende scholen in Engeland. Met een paar Nederlandse vrienden zal hij de Trekzakavond' in de kelderbar van De Lindeboom verzorgen. Deze avond begint om 20.00 uur. De toegang tot het Shantyfeest 's middags in Question Plaza bedraagt 7,50. De Trekzakavond is alleen toegankelijk voor houders van de middagkaart voorzien van een spe ciaal stempel. Zonder stempel be draagt de toegang ƒ5,-.. maar dan is bespreken aan te raden omdat de ruimte beperkt is (bespreken voor vrijdag 18.00 uur). Voorverkoop vanaf maandag in De Lindeboom, tel. 312041. msaties de afgelopen vier jaar goed naar de kwaliteit van de tende bestuurders hebben ge ken', verweet Dijkshoorn. Dat i vertegenwoordiger voor Texel weinig is, sprak de waarnem dijkgraaf tegen 'Je hebt meen één goeie bestuurder die de vei deringen bezoekt, dan aan mee ren die niet komen opdagen.' Gebiedskeni Schraag, die in april een punt achter z'n imposante bestm carriere bij de waterschappen, tv als hoofdingeland bij US en heemraad (dagelijks bestuurt van Hollands Kroon de nodige en ring opgedaan 'Samen doen werken heeft mij altijd veel void ning gegeven bij het waterschap heb er veel gebiedskennis opx daan en mensen ontmoet. Je b bezig met beleid, sturing, personi financiering en noem maar op moet goed gebeuren, door geir< veerde mensen.' Schraag kon meepraten overdev schillen tussen US en Hollar Kroon. 'De papierwinkel net steeds meer toe Vooral bij US, over een groter gebied, bevolking begroting beschikt. Toen ik ini bestuur kwam, heb ik maar i leesbril gekocht om de vergat stukken te kunnen lezen. Ook sfeer is anders Men noemt elkaar bij de voornaam. En er lopen mi politieke dieren dan bij Hollar Kroon.' Voordrac Schraag had dinsdagavond op informatieavond die US en wal schap Hollands Kroon hielden oi de komende verkiezingen, eengri gehoor. Als de toehoorders i kandidaat stellen, moeten ze o\ een voordracht beschikken dieisi dertekend door tien mensen uil categorie waarvoor hij of zij zich I schikbaar stelt (Gebouv ongebouwd, pachters, ingezeten of bedrijfsgebouwd). Is het bij US nog de vraag of Te een vertegenwoordiger krijgt, Hollands Kroon houdt het eiland in ieder geval zes. Een vwu bouwd, drie voor ongebouwd.! voor ingezetenen en één voor pi ters) Deze verdeling is gema voor een evenwichtige verhoud tussen belang, betaling van omsl heffing en zeggenschap. Gemelee 'De gemeleerdheid van de bevolk e moet zich weerspiegelen in de menstelling van het bestuur van ;e waterschappen', aldus dijkgt Steltenpool. Anders dan in het verleden, hoeft bevolking niet meer naar de sie bus. De stemming in april is voor! c eerst schriftelijk en kan per post» - den verzonden. Kandidaten vooil of Hollands Kroon kunnen zich va tot 5 februari opgeven bij deze stellingen. Met de watersctiai verkiezingen is een bedrag van miljoen gemoeid. dere leid(st)ers kregen na afloop een beschrijving plus cassette bandje mee naar huis. zodat ze de dansen thuis kunnen instuderen Verder kreeg iedereen als aanden ken een zeehonden-knuffel van de VVV De Texelse groep 'dansen voor se nioren oefent van half september tot half juni wekelijks in De Buureton op dinsdag-, woensdag- en donderdag ochtend. Extra is de country line dance op donderdagavond. 'Een trend', aldus Betsy Verhoeven 'Het is een echte Amerikaanse cowboy- dans. Het voordeel is dat je er geen partner bij nodig hebt. We hebben een groot gebrek aan mannen.' De jaarlijkse dansdag is niet het enige hoogtepunt voor de Texelaars. Ook staan er uitwisselin gen met Middenmeer en Wieringer- werf op het programma. Betsy Ver hoeven is zelf laatst naar Zweden geweest voor een internationaal seniorentreffen. Zo'n 250 tot 300 leidsters wisselden daar ervaringen, nieuwe dansen en lesmethoden uit. Dat dansen tot op hoge leeftijd een gezonde bezigheid is, bleek woens- Alle deelnemers op de vloer van de vrolijk versierde sporthal. Het Juliana Welzijn Fonds he 30.000,- subsidie toegekend a de dorpscommissie van Den Hooi als bijdrage in de kosten van de' novatie en inrichting van het dorp huis. Vorige week besloot de raai commissie Welzijn al ƒ760# gemeentegeld beschikbaar te s len De dorpscommissie stopt a ook geld in het project, dat voora doel heeft om de in het gebouw) vestigde peuterspeelzaal weer a de eisen van GGD en brandweer laten voldoen. j

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2