'Rustavi': wervelend Georgisch spektakel 'We moeten het gewoon stelen' <n> I Nog beter dan tien jaar geleden' teso ^1-1-2 Agenda id I Ijsbergsla per krop Aanbieding geldt t/m aanstaande zaterdag. Wat ik zeggen wou. ^CeNS^ëe Boerderijenboek op punt verschijnen Helderse musical Logeeradressen voor Georgiërs Een ramp Wat ik zeggen wou.. Loper over de Groeneplaats Graafwesp (2) Boukje Drijver gaf ook dansles TEXELSE^» COURANT Landbouw vreest nu vroege vorst Radio Texel Bus omgeleid De dansers schuwen acrobatische staaltjes niet. Bnorn van lezer* Buiitn <edm»r>onlebjkhf.1 \?n Ar red je Menigeen heeft er reikhalzend naar uitgezien. Het Boerderijenboek, over de geschiedenis en naamgeving van alle boerderijen op Texel, hun eige naren en de bewoners. Het verschiint 11 december en wordt uitgegeven in twee - in een fraaie cassette gesto ken - delen. Het door Cor Reij, Cees Hoogerheide en Karei van Empel geschreven naslagwerk telt 1084 pagina s. Wie het vóór 9 december bestelt bij eén van de Texelse boek handels, betaalt ƒ135,- Daarna kost het ƒ175,- Musicalvereniging Showboat uit Den Helder brengt zondag in theater De Kampanje het stuk 'Oklahoma'. De musical begint om 14 00 uur. Voor dit tijdstip is mede gekozen om Texelse liefhebbers ook de gelegen heid te geven de voorstelling te be zoeken Voor kaarten en informatie kan men terecht bij De Kampanje. Wie wil één of meerdere leden van Rustavi een nachtje onder dak geven' Tot dusver hebben zich bij de Welzijnsstichtmg nog met voldoende gastgezinnen aangemeld. De vorige keer bleek het heel gezellig om Georgische gasten in huis te ha len. Gegadigden kunnen zich aanmelden via tel 31 55 82. De Nederlandse regering koopt een schilderij voor 80 miljoen gulden. Kunst heet dit en dat voor zoveel geld De Texelse gemeente wil een kunst stuk van Jan Wolkers kopen en in de vijver bij de Elemert plaatsen. Kosten voor de gemeenschap: 60.000,- Zonder blikken of blozen kopen zij een stukkie glas voor dat geld. Kunst noemen we dit. Ik denk dat dit geld beter kan worden besteed in de rampgebieden in Midden-Amerika. Daar hebben ze het geld écht hard nodig. Menno Stam, Den Burg. De rode loper ging zaterdag uit voor het bruidspaar Cyntha Stiekema en Andre Eelman Het kleed was uitgerold over een lengte van liefst 36 meter. Dat is precies de afstand tussen het gemeentehuis en hotel De Lindeboom, waar het paar woont en werkt Tijdens de hu welijksvoltrekking hadden per soneelsleden de loper klaarge legd, zodat het jonge stel de Groeneplaats op vorstelijke wijze kon oversteken. Een haag klappende en bellen blazende toeschouwers maakte de wan deling extra feestelijk. Foto Marcfi Hcijnen) Lof voor J.D. Koning die met zijn in gezonden stuk 'Graafwesp' hopelijk de discussie over De Zandkuil heeft heropend Ook ik hoor bij die gene ratie die als kinderen met onze ouders, na een lange wandeling vanaf Den Burg, zo nu en dan verpo zing zocht in De Zandkuil. De kinder voetstapjes in het zand zijn verdwe nen, maar de herinnering aan dat unieke plekje is gebleven. Nostal gie? Het zij zo. Het ijs bracht het zand, de mens groef de kuil en de wespen gingen er wonen. Maar nu is het zo ver geko men dat de mens (hobbyist) de an dere mens (natuurliefhebber) heeft verboden daar te vertoeven Punt- draad en 'Verboden toegang'-bord- jes verhinderen de kuil te betreden. 'Ook voor leden van Natuur monumenten', staat er nog doodleuk bij. Bedankt hoor, Natuur monumenten. Ook Staatsbosbeheer gaat in deze niet geheel vrijuit, nu zij het verbo den gebied nog helpt uitbreiden Wees toch zuinig op ons 'bossie' dat er tegenwoordig zo verwaarloosd uitziet: de lange trap in de kuil is bijna een glijbaan, de korte trap praktisch verdwenen. Van de 'Zeven Pannekoeken' is er blijkbaar één ge consumeerd; er zijn er nog maar zes over. De bank die op dat unieke puntje stond en uitnodigde om even te genieten, is verdwenen. Over het gras worden, deels uit gemakzucht om een hoekje af te snijden, deels om de hier en daar over de paden woekerende braamstruiken te ver mijden. nieuwe paden gelopen. Op vattingen over natuurbeheer zijn, evenals alles, aan verandering on derhevig en de micro-organismen in de bodem vinden toch hun weg wel, ongeacht of Staatsbosbeheer er nu meer of minder rottende boomstam men laat liggen. Nu geen Harmen Spigt meer om op te ruimen. En de graafwesp graaft. Wreed ver stoort hij de cyclus van rups, pop, vlinder, door zo'n sappig hapje uit de struiken te plukken, het hulpeloze diertje te verlammen, het in zijn ge graven holletje te deponeren, zijn ei tjes erin te stoppen en de uitko mende larven de rups te laten opeten Maar de mens die daar heeft gegra ven, wordt nu geweerd. Puntdraad is daartoe een geëigend middel. Vanaf de Zeven Pannekoeken zou ik willen roepen' 'Vrienden van Doolhof en Zandkuil verenigt u Laat u horen. Open de kuil Nu.' P van Heerwaarden, Schoonoordsingel, Den Burg In het verslag van de dansdag voor ouderen in de vorige krant, is instructrice Boukje Drijver per onge luk over het hoofd gezien Zij bege leidde alle gezamenlijke dansen voor de Texelse en Noordhollandse deelnemers. Ook had ze een aantal van deze dansen zelf gemaakt. Dus ere wie ere toekomt! DINSDAG 10 NOVEMBER 1998 tpvpt np si Folkloredansen op z'n Georgisch Tien jaar na hun indrukwekkende optreden op Texel doen de arties ten van 'Rustavi' het eiland aan met een nieuwe voorstelling. Vrij dag 20 november staat het Georgische ensemble opnieuw op de bühne van de Burgemees ter De Koninghal. 'Rustavi' is in Georgië absolute top op het ge bied van traditionele dans, mu ziek en zang. Hoogtepunt is het dansnummer met zwaarden, waar letterlijk de vonken vanaf vliegen. Deze show is nóg beter dan tien jaar geleden', stelt Nora Verheij van de organiserende Welzijnsstichting (WST). Zij zag de groep onlangs in de Georgische hoofdstad Tblisi in actie tijdens het jubileumconcert waarmee Rustavi het 30-jarig be staan vierde. De hal in Tblisi was af geladen vol en de belangstelling was zó groot, dat er een tweede voorstelling werd ingelast. 'Het programma zat weer vol Georgische traditie, van een heel hoge kwaliteit. Alles ging in een ra zend tempo. Het zwaartepunt lag op dans en spektakel, hoewel de meer stemmige zang en muziek ook de moeite waard zijn', vertelt Verheij. Sinds het bezoek van Rustavi aan Texel in 1988, dat ze in dienst van de WST organiseerde, is ze veelvul dig in het land op bezoek geweest en heeft ze de Georgische cultuur beter leren kennen. Toch had ook Verheij de groep al bijna tien jaar niet meer in actie gezien. 'In vergelij king met toen zijn de zangers en muzikanten allemaal gebleven Maar vrijwel alle dansers en danse ressen zijn van een nieuwe genera tie Dat is een heel jonge ploeg Klapstuk Hoewel Rustavi de afgelopen tien jaar noq reqelmatig op toernee was door Europa (vooral Duitsland), de den ze Nederland niet meer aan Ditmaal verblijven ze negen dagen in ons land. waarbij elke dag een op treden op het programma staat. Aanleiding voor hun komst is een groot feest in Hoogeveen Rustavi is daar gecontracteerd als het klapstuk van de avond. Reden om er meteen maar een Nederlandse toernee aan vast te koppelen Texel werd op het laatste moment toegevoegd Het eiland ligt de Georgiërs nog steeds na aan het hart Als speciale geste berekende Rustavi voor Texel een lager tarief Terwijl de kaartjes voor de overkantse voorstellingen ƒ40,- kos ten. is de prijs hier -mede dankzij subsidie van de gemeente- beperkt tot de helft Kort bezoek Rustavi komt naar het eiland met 45 personen. Naast de artiesten reizen ook de choreograaf, artistiek leider en een tolk mee De twee eerstge- noemden waren in '88 eveneens van de partij. Vorige keer kregen ze een omvang rijk programma voorgeschoteld, met bezoeken aan o.a. EcoMare. Calluna, Maritiem- en Juttersmu- seum en de Georgische Begraaf plaats Toen duurde het bezoek drie dagen, nu nog met eens een etmaal. De ontvangst is hierdoor ditmaal be scheiden van opzet. De groep arri veert vrijdag de 20e om 12.00 uur op het eiland. De leden worden verwel komd in d'Ouwe Ulo Daarna gaan ze mee met hun gastgezinnen 's Middags volgt een plechtigheid op de begraafplaats en bij voldoende tijd nog een korte rondrit Een geza menlijk diner ontbreekt, omdat de ar tiesten met met volle maag optre den. Wel staan vóór de show broodjes klaar in De Koninghal. Wel licht dat na afloop nog even 'een afzakkertje' wordt genomen De vol gende morgen moeten ze alweer vroeg uit de veren om af te reizen naar Schiphol. Culturele band De organisatie hoopt weer op een volle bak In 1988 was de zaal stampvol en trok Rustavi liefst 650 bezoekers Voor Nora Verheij was dat het grootste evenement dat ze voor de WST organiseerde. Tevens was het voor haar persoonlijk het startsein voor een intensief contact met Georgië. Na een tegenbezoek met Maria de Graaf en andere lief hebbers. raakte ze in de ban van de mensen en cultuur van de voorma lige Sovjet-republiek. Sindsdien is ze er wel twintig keer geweest en heeft ze nu tal van contacten. 'Niet alleen daar, maar ook in Neder land Aan grootschalige ontwikke lingshulp waag ik me niet Wel per soonlijke hulp Je kunt in Georgie alles kopen, maar het geld ont breekt Voor ik afreis, bel ik altijd een rondje. Dan zorg ik dat de envelop pen met geld op de juiste adressen terecht komen. Ze hebben trouwens weinig nodig om plezier te maken. De meesten zijn muzikaal, het is er altijd feest Een culturele band zou me leuk lijken. Maar ook dat is moei lijk. Het is nu een hobby naast mijn werk. Als ik meer tijd had. zou ik er wel een uitwisseling van willen ma ken.' Rustavi: vrijdag 20 november, 20.00 uur in de Burg. De Koning hal in Den Burg. Voorverkoop: ƒ17,50 bij Nauta Boek en de Welzijnsstichting. Aan de zaal 20,-. 'We moeten het gewoon stelen van het land', aldus landbouwer Bert Keijser van Ongeren. Hij is één van de akkerbouwers die de afgelopen dagen met man en macht hebben gewerkt om een deel van de oogst boven de grond te krijgen. Om te redden wat er te redden valt, draaide Frans Witte van loonwerk combinatie Grisnigt/Van der Star maar een nachtje door. De nieuwe bietenrooier waarmee de loonwerkcombinatie draait, bewijst dit jaar goede diensten De bandbreedte van liefst een meter geeft de machine op de drassige akkers extra draag vermogen. Elk uur dat ermee kan worden gereden, wordt benut Van de 450 bunder die de combinatie moet rooien, zijn er circa 300 gedaan. Ma chinist Witte reed bij Keijser zaterdag avond tegen 19.00 uur de akker op. Zondag om 14 00 waren de 5.5 hec tare bieten op dit bedrijf boven de grond. Net op tijd, want inmiddels viel de regen alweer met bakken uit de lucht Maandag tapte Keijser 19 mil limeter af en doodde hij de tijd met het aanvegen van de schuur. Te gevaarlijk Van de veertig hectare poot- aardappels heeft hij er dertig in de schuur, waarvan de laatste twee af gelopen weekend. Aan het rooien van aardappels waagt hij zich 's nachts maar niet 'We zien echt niet op tegen een nachtje doorwerken Maar met zoveel machines op het land is het gewoon te gevaarlijk.' Over de kwaliteit van de geoogste knollen is Keijser niet ontevreden. Maar op het deel dat nog in de grond zit, is hij niet gerust. 'De kans dat er vorst komt, wordt toch steeds groter De aardappels zitten door de vele regen helemaal bovenin de ruggen of liggen bloot. Daardoor neemt de kans op bevriezing toe.' Schadevergoeding Over schadevergoeding door de overheid maakt Keijser zich weinig illusies. 'Texel valt buiten kritische grens waarin 75 mm per etmaal is gevallen Ach, in de landbouw heb je goede en slechte jaren Dat moet je door elkaar slaan Als de broek maar heel blijft.' Kletsnatte sporen op het land van een geoogste akker bij Oosterend. Foto Dirk Kwlor) Dinsdag 10 november: Vanaf 14.00 uur buigt de gemeen teraad zich in het gemeentehuis over de begroting voor 1999 Vanaf 20 00 uur houdt de afdeling stambomen van de Historische Vereniging een bijeenkomst in 'Tusse de banke' op de Groene plaats. Woensdag 11 november: De Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties bezoekt om 10.00 uur de brandweer kazerne aan de R.P. Keyserstraat in Den Burg Alle leden welkom, deelname gratis. Kinderen tot 14 jaar kunnen tussen 14 00 en 17 00 uur voor ƒ5,- te recht in zwemparadijs Calluna, waar een feestelijke middag rond Sint Maarten wordt gehouden. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een reguliere raads vergadering Op de agenda staan de bouwvergunning voor de wo ning van Boersen. de begrotings wijziging raadskelder en de ver bouwing van De Waldhoorn. Vanavond vieren kinderen Sint Maarten. Donderdag 12 november: over de voorgenomen werkzaam heden in De Zandkuil voor hel be houd van graafbijen en graat wespen. Vrije toegang voor ieder Om 19 30 uur start in het gemeen thuis een gecombineerde vergj dering van de raadscommissie FWM (Financiën, Werk en MiBei en Welzijn De Luchtmachtkapel treedtopi de Burg. De Koninghal, aanvan 20.00 uur. Entree ƒ2,50 (voor verkoop Nauta Boek en j( Welzijnsstichting). Vrijdag 13 november: Geen activiteiten aangemeld. Aangezien geen wachttijden woi den verwacht, worden deze wee geen extra afvaarten gemaakt. D eerste keer dat dit weer gebeurti op vrijdag 18 december. Er zijn ook geen afvaarten voorhs vervoer van gevaarlijke stoffen 0 dinsdag 17 november en dinsda 1 december wordt gedurende d hele dag de mogelijkheid gebode over te gaan met gevaarlijke stol fen. Om wachttijden te voorkomen dient hiervoor te worden gerese: veerd. Om 11.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien. Deelname ƒ7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 14.00 uur begint de thema-ex cursie Watervogels in de Geul Deelname 7,50; opgave en inlich tingen bij EcoMare, tel 317741 In hotel De Lindeboom begint om 20.00 uur een informatieavond van de Vereniging Natuurmonumenten Hoogwater te Oudeschild Di. 10 Wo. 11 Do. 12 Vr. 13 Za. 14 Zo. 15 Ma. 16 Di. 17 12.30 u. 0.34 en 13.10 u. 1.25 en 14.00u 2.25 en 15.10 u. 3.54 en 17.00 u. 5.05 en 18.16u. 6.05 en 18.54 u, 6.54 en 19.46 u 3 Aan het strand is het ongeveer een uur gc eerder hoogwater. De zon komp" 17 november op om 08 02 uur en gaat onder om 16.44 uur. 11 novembei' laaste kwartier, 12 november doodtij. I Dinsdagavond: 18 00-19 00 uur Radio Texel Actueel' met o.a 'Het kippenhok' (politiek met een knipoog). 19 00-19 30 uur ivm de begrotingsvergadering vervalt 'De bonte dinsdagavond' In plaats daarvan muziek. 19 30 u 'Met raad en daad vervolg recht streekse uitzending van de begrotmgs- vergadenng Roelie Bakker zoekt in de studio naar antwoord op vragen van luisteraars Woensdagavond: 18 00-T9 00 uur o.a. inter view Bram Guil|am met Nelly Smit over de ac tie Texel helpt Roemenië'. 18 30-18 45 uur overdenking B Guiljam, 18 45-19 30 uur verzoekplaten (va 17 00 uur bellen naar 31 21 99); 19 30 uur live uitzending regutiMj raadsvergadering Donderdagavond: 18 00-19 00 uur'Cow»'1 time' met Mat en Wies van Beek. 19.00-20» uur Bijpraten met Willem, gesprek met effl Texelaar 'die iets te vertellen heett' Wegens werkzaamheden aan I Kerkstraat in Den Hoorn rijdt ded] woensdag, donderdag en vrijdag^ Diek hel dorp in en uit. Voor de h (aan de Stolpweg) heeft dal ge| gevolgen. (Advertentie)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2