'Praatje gaat beter dan sokken breien' Ouderen opgetogen iver Rabo-middagen Time Out vaker open met nieuwe beheerder Welfare-dames al 30 jaar actief TEXELSE 7 coURANT Inzameling voor dringende operatie Zarui Mardanian Plan elf huizen De Cocksdorp ioede opbrengst voor Kenia-actie Spannend duel van dames Klif Vrouwenkoor scoort hoog op concours Sterk herstel duo Vinke en Smit DINSDAG 10 NOVEMBER 1998 klappen en -zingen met de Farewell Sisters. (Folo Frans Hopman) DE COCKSDORP woningen OORKONDE 'Ze heeft een tumor aan haar eier stokken. Als ze niet wordt gehol pen, gaat ze dood.' Deze oproep, die aan duidelijkheid niets te wen sen overlaat, is afkomstig van Oosterender Teun Duinker en be treft de Armeense Zarui Mardanian, die een tijd lang op Texel woonde. Om geld bij elkaar te krijgen voor een levens reddende operatie, wil Duinker een actie op touw zetten. 'Er is wel een ziekenhuis in Yerevan, de hoofdstad, maar als je geen geld hebt, helpen ze je er niet', weet Duinker, die woensdag terugkeerde van een bezoek aan Armenië. Hoe wel er niet wordt gevochten en de familie Mardanian veilig is onder het nieuwe bewind, is de toestand in de voormalige Sovjet-staat weinig roos kleurig. 'Alles is er kapot, alleen de metro werkt aardig Om een stand op de markt te huren om wat speelgoed en snuisterijen te kunnen verkopen, moet Mardanian 300 dollar per maand betalen. De armoe is enorm in Armenië, hoewel er ook schatri|ke mensen wonen Dat de familie het geld voor een ope ratie zelf bi] elkaar zou kunnen krij gen, is uitgesloten. Snelle hulp is ech ter geboden voor Zarui, die met man en kinderen twee jaar geleden op hardhandige wijze de Nederlandse grens werd overgezet. Duinker is van harte bereid het geld voor te schieten door een lening aan te gaan, 'Het gaat om een bedrag van ongeveer 4000 gulden Een operatie kost 1000 dollar Maar omdat het geld inde ver keerde zakken verdwijnt als je het per bank overmaakt, zul je het zelf moe ten brengen Dat kost nog eens 1200 gulden. Geld voor een visum is niet nodig, dat heb ik al', rekent Duinker voor, die hoopt dat Texelaars hem daarna willen helpen het bedrag te rug te krijgen Giften kunnen worden overgemaakt op gironummer 25 46 461ten name van J Duinker-Klanke, Kotterstraat 18, Oosterend. Duinker hoopt over ongeveer twee weken naar Armenië af te reizen In De Cocksdorp mogen nabij het Eierlandsche Huis elf nieuwbouw woningen worden neergezet. Te vens is ruimte gereserveerd voor een nieuwe school, die geheel vrij staat van het dorpshuis. Het col lege legt het plan volgende week voor aan de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie. De elf woningen vormen vijf procent van de bestaande woningvoorraad, dus de maximale uitbreiding die de provincie toestaat. Ruim tweederde wordt koopwoningen, de rest huurhui zen Door de school bij de entree van de woonwijk te plaatsen zijn er goede parkeervoorzieningen Hierdoor hoe ven ouders die hun kinderen halen en brengen niet met de auto door de nieuwbouwwijk te rijden. Dit verhoogt de verkeersveiligheid. Al eerder be sloot de gemeente het dorpshuis los van de school te koppelen B en w verwachten dat geen artikel 19-pro- cedure voor de school hoeft te wor den gevoerd, omdat het gebouw waarschijnlijk past in het huidige be stemmingsplan. Texelse Rabobank beschouwt ouderenmiddagen als een van meest geslaagde onderdelen de viering van het 100-jarig slaan van de organisatie. Zater- 9 werd de laatste van de serie «drie middagen gehouden, net de vorige keren tot groot en- lusiasme van de toege- oomde senioren. De middagen door totaal 550 Texelse 65- issers bezocht, wat de ver- chtingen ver heeft overtroffen, fflrankelijk waren twee midda- gepland (26 september en 3 tober) maar het aantal aan gingen was zó groot dat nog «derde nodig was. Rabobank heeft voor alle leef groepen van Texel wat willen sn. Om te weten wat de ouderen zouden vinden werd via de heer Laan contact gezocht met de atselijke afdeling van de Alge- se Nederlandse Bond van Oude- (Anbo). Van die kant liet men Sen prijs te stellen op een gezel middag, verzorgd door plaatse- e mensen. Als meest gewenste werd genoemd theater De ekendief van vakantiecentrum De "m. Dat lag voor de meeste oude niet naast de deur, maar juist nom wilden ze er wel eens heen. tou anders misschien nooit meer eerste Kenia-actie voor World "ants (van de groep vrijwilligers 'ft Ferry van Tatenhove) heeft za- teg in het zuidoostelijk deel van en Burg ruim 750,- aan statiegeld 'contanten opgeleverd. Ook op de ®ep om spaarzegeltjes te geven fd massaal gereageerd. Een ge- slle kan in contant geld worden ;gezet, voor andere zegeltjes kun- ■c producten worden aangeschaft 01 de verkoop of voor een loterij, 'buitenlands geld dat binnenkwam "og niet verrekend. De opbrengst bestemd voor de bouw van een reshuis in Kenia, dag wordt de huizen langs ge in het noordwestelijk deel van cc Burg aanleiding of gelegenheid voor zijn. Hoewel alleen Rabo-leden waren uitgenodigd was het geen punt als ook anderen wilden komen. Wie pro blemen had met het vervoer naar Texels hoge noorden kon de eerste twee middagen gebruik maken van bussen, de derde middag werden auto's ingezet. Variatie Gecontracteerd werden de Dans groep Oude Dansen (DOD), het vo caal ensemble a'Capabel, verteller Harry de Graaf en het Oudeschilder Visserskoor. Voor de bezoekers van de eerste middag was dat een ver rassing want het programma was niet bekend gemaakt. Het viel blijk baar niet tegen want de reacties die de als gastvrouwen en gastheren fungerende Rabo-medewerkers te horen kregen waren onverdeeld po sitief. DOD verzorgde in twee afleve ringen een wervelend optreden op muziek die bekend in de oren klonk. De leden van a'Capabel maakten vooral indruk door de perfectie waar mee zij hun liederen brachten. Harry de Graaf kwam met het verhaal 'Van Theo tot Leo' over zijn persoonlijke ervaringen met de Texelse Rabobank, waarbij telkens bewust werd afgedwaald naar andere 'Texelse toestanden en belevenis sen' Het visserskoor zorgde voor een uitstekende uitsmijter in de vorm van een serie meeslepende liederen die met overgave meeslepend wer den gebracht. Voor een vlotte presentatie'zorgde Janien de Bruijn Slot Het eeuwfeest van de Rabo-organi- satie zit er wat Texel betreft nu op De plannen voor een door de bank te bekostigen 'internetcafé' voor de Openbare Scholengemeenschap gaan met door omdat op de OSG al op een andere wijze in iets dergelijks wordt voorzien. Ook het aangekon digde project voor probleem jongeren komt niet van de grond omdat bij tal van contacten en be sprekingen duidelijk is geworden dat daar teveel haken en ogen aan zit ten. Voor de medewerkers van de bank zit nog wel wat in het vat. Ze gaat Met het aanstellen van een beheer der, wil de Welzijnsstichting een nieuwe impuls geven aan Time Out. Het in d'Ouwe Ulo gevestigde jongerencentrum moet niet alleen vaker open zijn dan de afgelopen jaren, bedoeling is ook door het opzetten van verschillende activi teiten méér jongeren te bereiken. Idee is dat scholieren tussen 14 en 16 jaar iedere middag van dinsdag tot en met vrijdag terecht kunnen in het scholierencafé, voor een kopje thee, een spelletje of om zomaar wat te praten Ook 's avonds gaan de deu ren open, met creatieve bijeenkom sten en iedere vrijdagavond 'muziek café' 'We gaan vet in de weer', zegt Thijs Steffens, de nieuwe beheerder in snel door hem eigen gemaakt jongerenjargon. Vrijwilligers Het was de laatste jaren erg moeilijk om Time Out regelmatig open te stel len, legt jongerenwerkster Carla Schrama uit 'Een tijd lang werkten we met uitsluitend vrijwilligers. Vorig jaar konden we dankzij het inmiddels alweer opgeheven Jeugdwerk Ga rantie Plan jongeren in dienst nemen en daardoor twee middagen per week draaien. Maar sinds september was Time Out helemaal niet meer open geweest.' Om voor wat meer vastigheid te zor gen, werd besloten geld vrij te maken voor een professionele beheerder, die tijdens het schooljaar op parttime basis zijn werk doet Het moet ie mand zijn die de kar kan trekken en meer jongeren bereikt. De Welzijns stichting heeft nu de nek uitgestoken door zelf geld vrij te maken voor zo iemand. Het is een proef, die in prin cipe tot 1 juli duurt. We hopen dat het aanslaat en de gemeente daarna wil bijdragen door de raamsubsidie te verhogen Ervaring Met de aanstelling van Thijs Steffens, sinds twee jaar 's zomers de beheer der van de noodcamping, heeft het jongerenwerk een goede slag gesla gen, vindt Schrama. 'Hij kent de horeca, is programmatisch, gewend om te gaan met jongeren en hij heeft verstand van licht en geluid.' Inderdaad kan Steffens, die in Time Out leiding zal geven aan wat oudere vrijwilligers, enige ervaring niet wor den ontzegd Tussen 1984 en 1989 runde hij het door hemzelf opgezette café De Pilaar, waarna hij verhuisde naar Amsterdam en bijna zeven jaar lang als technicus in theater Carré werkte Daarnaast werd Steffens re gelmatig gevraagd voor incidentele karweitjes, onder meer in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. Ook assisteerde hij enkele malen bij pop groep Golden Earring. 'Sinds twee jaar ben ik weer terug op Texel. Ik ben getrouwd en heb een kindje en wilde daarom een wat rustiger leven leiden Maar liefst wel met de nodige vrijheid. Deze situatie is eigenlijk ideaal, mag ik wel zeggen.' Muziekcafé Samen met Dimitri Gazan, als stagiaire voor de Welzijnsstichting actief, heeft Steffens inmiddels de nodige plannen ontwikkeld. Vooral voor het muziekcafé staat heel wat op stapel. 'Bands die normaal al van de oefenkelder van d'Ouwe Ulo gebruik maken, krijgen de kans zich te pre senteren aan publiek. Maar ik ben ook van plan house-avonden te hou den. want iedereen moet iets van zijn gading vinden. Het kan eigenlijk alles zijn. ook cabaret bijvoorbeeld En door mijn contacten hoop ik voor een lage vergoeding af en toe een geves tigde naam te kunnen strikken Zo denk ik aan Herman Brood Niet met een volledige band, maar solo op de piano De nieuwe beheerder van Time Out wil dat alle jongeren bij hem iets van hun gading kunnen vinden. ifpio joop Rcmmoto idames van de Welfare stimule- i ouderen tot het maken van iidwerk, dat vervolgens te koop jrdt aangeboden. Maar tegen- lordig staat de productie niet sr centraal. Gewoon een uurtje rweek iemand gezelschap hou- gis ook goed. Dit tot tevreden- d van Annie Huizinga-Kalis, jwilligster van het eerste uur: >t gaat ook om het contact en gezelligheid.' ivrouw Huizinga werd zaterdag or de 30-jarige Welfare-afdeling g het Rode Kruis gehuldigd Ook jrouw Ee Combee-Eelman is lid gal de stad van de afdeling Texel I968, maar zij was op het ieumfeest in de LBO-kantine met pivezig en zal haar speldje later gen. gasten in de zaal beleefden een tellige middag. Na de opening or voorzitter Nel Boersen over- idigde bestuurslid Marga Loos de ieumspeld aan Annie Huizinga. «het 30 |aar vol te houden is fan- Ssch. Het belangrijkst is persoon contact, en daar zijn deze dames si goed in', aldus Loos. Zij ging in de gewijzigde naam de afdeling ilare heet tegenwoordig in Rode is-kringen 'Sociale activiteiten', tl leden vinden dat niet prettig. 'Welfare betekent: goed doen Dat dekt de lading helemaal', stelde Loos. En voorzitter Boersen: 'De huidige naam zal nog wel lang ge bruikt worden.' Meezingers Na de toespraken was het woord aan de Farewell Sisters uit Hoorn Deze groep bestaat uit tien vrijwilligsters, die voor de grap be gonnen en nu optredens verzorgen door het hele land. De opbrengst is bestemd voor 'De Valkenberg', een vakantiehuis voor zieken en mindervaliden De dames brachten een prettig in het gehoor liggend programma vol bekende Hollandse en Engelse liedjes, die in de zaal volop werden meegezongen Het organiseren van dergelijke 'gastenmiddagen' was ook lang een taak van Annie Huizinga In de jaren tachtig was zij acht jaar voorzitter van de Welfare 'Een tijd van veel or ganiseren en regelen', aldus de nu 74-jarige jubilaris. 'Het bestuur be stond toen uit drie a vier personen. De een bestelde, de ander schreef producten in Eigenlijk was het te veel werk. Nu zijn er verschillende commissies, dat loopt goed.' De verkoop loopt meestal via de di verse vrouwenorganisaties op Texel en markten in verschillende dorpen. De zaalvoetbalsters van Klif kwa men vorige week oog in oog te staan met het team van Alkmaarse Boys. Evenals de Texelaars draaien deze dames al geruime tijd mee in de afdelings- eerste klasse. In het verleden is wel gebleken dat beide teams aan elkaar gewaagd zijn; zo ook deze keer. Alkmaarse Boys kwam al snel op een voorsprong van 1-0. De spits kwam in balbezit en passeerde keepster Marjo van Heerwaarden zeer behendig. De gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. Aanvoer ster Wilma Tijsseling waagde een schot op doel en scoorde. Een rom melige periode volgde; beide ploe gen speelden slordige en leden veel balverlies. 'Een kippenhok', aldus een van de toeschouwers. Alkmaarse Boys profiteerde hiervan en kon twee keer goed counteren. Dit resulteerde meteen in doelpun ten, zodat de dames van Klif alweer rap tegen een achterstand (3-1) aankeken. In de tweede helft kwam het team van Klif echter sterk terug. Er werd rustiger gespeeld en de bal bleef langer in de ploeg Nataschavander Vis bracht haar team terug in de strijd met een onverwacht balletje dat tussen de benen van de keep ster door het doel in rolde. De gelijk maker kwam wederom op naam van Wilma Tijsseling. Zij nam een hoge bal in één keer op de slof en zag haar knal onhoudbaar in de kruising belanden: 3-3 Met nog een kwartier te spelen werd het erg spannend. Beide keepsters lieten zich moeilijk passeren en toen dit toch een keer gebeurde (aan de kant van Klif) wist Janien de Bruijn de bal van de doel lijn te halen. Kansen waren er ge noeg, maar de afronding liet nog wat te wensen over. Een gelijkspel zou terecht zijn geweest, maar de Alkmaarse vrouwen wisten vier mi nuten voor tijd toch nog te scoren en de volle winst binnen te halen Voor het vrije werk was de keuze gevallen op een stuk van Rossini, 'La Foi'. Een moeilijke keuze, waar het koor goed uitkwam. Dit was mede te danken aan de voortreffe lijke begeleiding van pianist Fred Jansen Ook deze uitvoering werd door de jury met een dikke 8 ge waardeerd. Het koor kan de duimen achter de bretels steken met de opmerking van de jury dat zij genoten heeft van een 'fijn zingend koor'. Een extra compliment was er voor het geheel uit het hoofd zingen van het reper toire. Het Texels Vrouwenkoor repeteert elke maandagmiddag van half twee tot half vier in d'Ouwe Ulo in Den Burg. Plattegrond van De Cocksdorp met daarop - vrijstaand van het dorpshuis - de nieuwe school en de elf te bouwen woningen. 'Alleen met de folklore zijn we ge stopt. Die brengt om de een of an dere reden niks op Freule Annie Huizinga weet nog goed hoe ze bij de Welfare betrokken raakte 'Bij de oprichtingsvergadering ben ik niet geweest. Willy Wolse was de eerste voorzitter. Wat de Welfare was, wist ik niet. Maar ze zochten mensen en via een ander raakte ik erbij. We kregen een cursus van een dame, die we de freule noemden. Hoe ze echt heette, weet ik met eens. Zestien lessen allerlei vormen van handwerken, de dokter hield een praatje, de dominee en de pas toor ook.' De vrijwilligsters kregen daarna alle maal een deelneemster toegewe zen. 'Je kreeg spullen mee en daar mee gingen de ouderen aan het werk. Als het klaar was, haalde je het op en kon het worden verkocht Ik had het liefst iemand die zelf al goed kon handwerken. Praten gaat me beter af dan sokken breien. Ik sta er trouwens versteld van hoeveel we verkopen. Je zou denken dat de markt wel eens verzadigd raakt, maar nee hoor.' Stomverbaasd Gevraagd naar het hoogtepunt van Annie Huizinga: 'Ik sta er versteld van hoeveel we verkopen.' 30 jaar Welfare, zegt Annie: 'De gastenmiddag vlak voor Sinterklaas. Totaal onverwacht kwam m'n zoon Wil verkleed als Sint binnen en mijn kleinzoon was Zwarte Piet. Mijn man had geregeld dat er op de huishoud school 80 chocoladeletters werden gemaakt, ledereen dacht dat ik het zelf had georganiseerd, maar ik was net zo stomverbaasd als de ande ren.' Deze herinnering heeft extra Folo Frans Hopman) waarde omdat haar man en zoon in middels zijn overleden. In de loop der jaren had ze verschil lende deelneemsters onder haar hoede De laatste veertien jaar is mevrouw Den Braven uit Starkenburgh haar vaste 'maatje 'Heel gezellig Of ik er nog tien jaar mee door ga? Dat weet ik niet. In elk geval is het ook voor mezelf een goede afleiding Op het zaterdag gehouden con cours van de Bond van Zangko ren in Noordholland wist het Texels Vrouwenkoor een eerste en een derde prijs in de wacht te slepen. Het totaal aantal punten van 334 bleek voldoende te zijn voor een eerste prijs in de eigen categorie en een derde prijs in alle categorieën bij een totaal van zes tien deelnemende koren. over twee weken praktisch voltallig en met partners naar een 'muziek theater-spektakel' in het Jaarbeurs gebouw in Utrecht. Na afloop komt men 's nachts naar het eiland terug met een speciale boot. In de competitie van klaverjasclub Den Burg heeft het koppel Cees Vinke/Gerrit Smit zich prima her steld van een kleine inzinking. Het vorige week verloren terrein werd met een score van 7603 punten goedgemaakt. Na maandagavond staat het duo op de 10e plaats in het algemeen klassement, niet minder dan acht plaatsen winst. De tweede plaats was voor Astrid Hennink en Gerrie Grootjen met 7442 punten. Na drie van de vier beurten zag het er met naar uit dat het duo zo hoog zou scoren, maar in de laatste beurt was de beer los. Het koppel behaalde met minder dan 2752 punten De tegenstanders moesten het met 570 punten doen... Van de acht gespeelde beurten gin gen zij zes keer "nat" (degene die verplicht speelt moet minimaal de helft 1 punt halen, als dat met lukt krijgt de tegenpartij alle punten) Het concours bestond uit een ver plicht en een vrij nummer. Met een verfrissende aanpak van het ver plichte werk 'Oh, soldier' - in een ar rangement van H.P, Keuring - werd duidelijk dat het koor er, onder de bezielende leiding van Arie Groen, zin in had De deskundige jury bena drukte dan ook de eenheid van het koor en gaf aan behalve de koor klank ook de aanblik zeer te waarde ren. De verhalende, troubadour achtige performance werd beloond met gemiddeld een 8. Henmnk en Grootjen stiigen naar de 14e plaats in het algemeen klasse ment, een winst van tien plaatsen. Het constant scorende koppel Fenny en Rob Caspers behaalde de derde plaats met 7027 punten. De vierde plaats was voor Nel Koomen en Janny van Heerwaarden. Deze twee geroutineerde kaartsters spe len dit jaar voor het eerst samen en staan nu al op de vijfde plaats in het klassement. Jelle Wiersma en Johan Vinke behaalden met 6959 punten de vijfde plaats van de avond. Het avondgemiddelde was met 6367 punten weer erg hoog Er werden 58 marsen gespeeld. In het algemeen klassement is het ongemeen spannend. De kampi oenen van vorig jaar, Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp, slagen er nog niet in de concurrentie hun wil op te leggen. Het is iedere week stui vertje wisselen. Nu is de eerste pla ats weer voor Fenny en Rob Cas- pers, met een kleine voorsprong op Jaap/Theo Witte en Chris Schraag/ Willem Koomen. Het verschil tussen nummer 1 en nummer 3 is minder dan 250 punten.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7