Cjrocn 2 'wartsjexehin het harL, RST straks zonder invloed gemeente 13n öe°p{ Meer vraag naar huurwoningen ïjUWGCÜ Verbouwde Kompasschool helemaal bij de tijd \;i:; ï-:-! fes? Verfspuiters aangehouden och ambulance /oor het strand? Uitvaartbedrijf mag in Den Burg-west Drankrijder VERDER l\T lrv,^,. IN DIT ]\|ummer Nieuwe Skuul houdt open dag 2 Amateurtje in de adelstand verheven 2 Wereldwinkel in "Tusse de banke" 3 •♦■Fietspad Westerweg 5 Bouwgrond Koorn geen monument 5 Martien Baars brengt eerbetoon aan "Knip" 7 Vakantiehuis in paar uurtjes overeind 7 Ambitieus MJM ontvangt 75.000e Autocrosser over de kop Meer klachten van toeristen De Cocksdorp heeft speutersbank voor Ouwe Sunderklaas TEXELSE^COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ^ONNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) Recreatiestichting Texel (RST) binnenkort een bedrijf zonder ïheidsbemoeienis. Via een sta- tnwijziging wordt de band met gemeente verbroken. Alle frac- van de gemeenteraad gingen (eravond met dit voorstel ak- jrd. Slechts Texels Belang akte op één punt een voorbe- «d. B wil de inbreng van de rpscommissies van Den Hoorn De Koog in het RST-bestuur irborgen. RST, exploitant van ondermeer de grote campings Loodsmansduin Kogerstrand, is vanaf de oprichting gemeente verbonden. Op 23 icmber 1954 werd de toenmalige ■tiling Sociaal Toerisme door de leenteraad in het leven geroepen. ■Iwas het vervullen van een voor- Jdlunctie voor andere particuliere ipeerbedrijven en het bevorderen 'sociaal toerisme'. In de loop der n is deze doelstelling komen te allen. Toch bleef de RST onder irole van de gemeente. Dat had redenen. De RST kreeg zo vrij ing van vennootschapsbelasting verfspuiters (16 en 17 jaar) uit Burg die de schuur van Frans r Mechanisatie ongevraagd graffiti voorzagen, moeten dit igen kosten verwijderen. Mo lk is er een vierde dader in het 'kunstenaars' werden zaterdag- :fit waarschijnlijk gestoord tijdens werkzaamheden. In hun haast weg te komen hadden ze een Hal spuitbussen en werk- iningen achter gelaten Toen de een onderzoek instelde, werd trio al fietsend aangetroffen, op naar De Koog. Ontkennen had izin. Hun handen zaten namelijk ter de verf en in een rugzak van van hen trof de politie een spuit- aan. Nadat ze hadden bekend, nde de politie hen naar huis. Een gelijk vierde verdachte moest ndag nog worden gehoord. De ipuiters willen de schade zelf ilen. gelijk krijgt Texel in de toe- »st toch de beschikking over 'terreinambulance'. Met deze wiel aangedreven ziekenwagen men bijvoorbeeld gewonden het strand vervoeren. De tiscomissie Bestuur Organi- e sprak zich gisteravond posi- uit. roep om een terremambulance ^afgelopen zomer na een reeks a) verdrinkingsgevallen aan de else Noordzeekust De slachtof- konden met per ambulance van strand worden gehaald. Over het (iwerp werd al eerder gediscus- M, maar ditmaal kwam het op- ih aan de orde op verzoek van ter de Groot (D66) Hij was tot de Jekking gekomen dat de andere Meneilanden allemaal over een gelijk voertuig beschikken. De otstelde voor dat de gemeente bij "inging van de huidige ziekenwa- samen met de Ambulancedienst 'opvolger aanschaft, die geschikt onverhard terrein. Arthur Oos- aan verklaarde namens "links dat zijn partij bereid is om leerkosten voor rekening van de "aente te laten komen. !«meester Gutker meende dat fcht gebruik kan worden gemaakt materieel van de KNRM. In zijn "Se gemeente had Gutker daar- 1 positieve ervaring opgedaan, 'dweercommandant Jongeneel, k gemeente verantwoordelijk veiligheidszaken, adviseerde voor een volledig toegeruste Mance 'te gaan' 'Je moet niet noodoplossing voor een noodsi- jekiezen. De KNRM vervangt in materieel, maar dat is alleen 'tiet vervoer van eigen mensen, o echte terremambulance heeft meerwaarde.' en de gemeente stond borg voor twee geldleningen. Niettemin werd de tijd rijp geacht om elkaar los te laten. 'De RST is een modern recreatiebedrijf met een be stuur dat is samengesteld uit verte genwoordigers uit diverse maat schappelijke geledingen. Bovendien ligt het gemeentelijke beleid ten aan zien van recreatie vast', aldus b en w. Dat de gemeentelijke bemoeienis niet altijd op prijs wordt gesteld, bleek ook vorig jaar. Een meerderheid van de raad besloot toen tegen de zin van het RST-bestuur voorzitter Jaap Honingh met opnieuw te benoemen, maar Cor Kuip naar voren te schui ven. Deze benoeming werd echter doodleuk door de RST genegeerd Stille reserve? Tijdens de vergadering van de com missie Bestuur Organisatie, gister avond. noemden alie fracties de sta tutenwijziging een prima zaak. Wel informeerden verschillende raadsle den naar de financiële afwikkeling Jan Koolhof vroeg zich af of er wel licht een 'stille reserve' is. waaruit de gemeente een deel zou moeten krij gen. 'Ik wil later niet horen dat we de RST zomaar een cadeautje hebben gedaan.' RST-bestuurslid Koos Bremer ant woordde dat de RST een 'going con cern' is: een organisatie die gewoon verdergaat. Pas als sprake is van een faillissement, kan de gemeente aan spraak maken Dat is notarieel vast gelegd in de gewijzigde statuten. Dick Drijver (Texels Belang) wilde de Het provinciebestuur is akkoord gegaan met de 'structuurvisie' van de gemeente voor het nieuw te ontwikkelen gebied Den Burg west. Dat betekent dat de weg vrij is voor het uitvaartcentrum dat Liesbeth Roeper aan de Hollewal (het nu doodlopende gedeelte) wil bouwen. Het plan kwam dit jaar al eerder ter sprake, maar de gemeenteraad wilde eerst het standpunt van de provincie afwachten. Qua bestemming blijkt een uitvaartbedrijf nu in het gebied te passen Intussen is de gemeente in onderhandeling gegaan met het be stuur van de volkstuindersvereniging over verplaatsing van de tuinen aan de Hollewal. Dit complex ligt in het uitbreidingsgebied en gedeeltelijk over het toekomstige perceel van Liesbeth Roeper De gemeente hoopt spoedig overeenstemming te berei ken, zodat er dan tegen het bouwplan waarschijnlijk geen bezwaren meer zullen zijn. Om verdere vertraging te voorkomen, willen b en w het plan rechtstreeks in de raadsvergadering van december behandelen Naast een uitvaartbedrijf bevat het plan ook een woning en een reclamestudio. Bedoeling is dat het rouwcentrum los komt te staan van de andere panden. garantie dat er vertegenwoordigers uit Den Hoorn en De Koog in het be stuur blijven zitten. Volgens de nieu we statuten worden bestuursleden gekozen op grond van een profiel schets en/of specifieke deskundig heid. Als een kandidaat naar de me ning van het bestuur daaraan niet voldoet, moet een nieuw voorstel worden gedaan Het bestuur kan ver volgens echter ook zelf in de vacatu re voorzien Drijver vond dat de voor dracht van de dorpscommissies bindend zou moeten zijn Burgemeester Gutker ontraadde dat. De RST had al diverse aanmerkingen van gemeentezijde in de concept-sta tuten verwerkt. Gutker vond verder aandringen daarom 'niet passend'. 'De bedoeling is: loslaten. Maar dan moeten we ook de consequenties aanvaarden. Dus kun je geen voor waarden stellen over de totstandko ming van het bestuur en dergelijke. We kunnen dat in elk geval met hier regelen. Eventueel nog wel in een afscheidsgesprek met de RST.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) merkte op dat er weinig viel te rege len 'Het bestuur kan over een maand gewoon de statuten naar eigen in zicht wijzigen en alles weer van tafel vegen In de nieuwe situatie behoudt de RST een 'maatschappelijke verplichting' inzake de openbare orde-problema tiek. Het bestuur heeft per brief laten weten te willen meepraten en -wer ken aan een gezamenlijke aanpak ter bestrijding van overlast Wat burge meester Gutker betreft mag daar ook een prijskaartje aan hangen. Hij doel de o.a. op de dorpswachten in De Koog. Pieter de Groot (D66) pleitte ervoor om een eventuele financiële bijdrage aan de dorpswachten 'op een hoger niveau te trekken'. Volgens hem zouden organisaties als TVO en TVL aan dit project moeten meebe talen. Een 48-jarige automobilist die met 3,5 keer de toegestane hoeveelheid alcohol reed, werd zondagavond op Beatrixlaan door de politie betrapt Zijn rijbewijs is ingenomen. Omdat ze vrijdag jarig waren mochten Sandra Zoetelief en Hendrik Jan Bakker de wethouder helpen bij het openen van de school. (Foto Harry da Graaf) Ter gelegenheid van de heropening bood de wethouder de meesters en juffen van de school een etentje aan en voor de kinderen waren er ge schenken in de vorm van leerzame boeken en spelletjes die een plaatsje krijgen in de school bibliotheek Wat minder feestelijk was het toe spraakje van Jan van der Ploeg, voorzitter van de medezeggenschapsraad. Hij toonde zich bezorgd over de toekomst van het speciaal onderwijs. 'Den Haag' wil immers kinderen met leer problemen zoveel mogelijk binnen het gewone onderwi|S opvangen on der het motto 'Samen naar school' Het heeft meer dan zeven ton ge kost maar nu is de Kompasschool in Den Burg afgestemd op het on derwijs anno 2000. Vrijdag werd het ingrijpend gerenoveerde ge bouw feestelijk geopend. Dat ge beurde door wethouder Nel Eelman samen met de 8-jarige Sandra Zoetelief en de 11-jarige Hendrik Jan Bakker. Elk van hen maakte een strik los, waardoor het dubbele lakken waarmee de ingang was versperd zich opende. Leerlingen, oud-leerlingen, leer krachten. medezeggenschapsraad en anderen waren erbij en zongen een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt lied van zeven coupletten op de wijs van In Holland staat een huis' De 39 leerlingen (drie groepen) tel lende Kompasschool heeft een jaar in de rommel gezeten. In die tijd werd gebruik gemaakt van een noodlokaal. Het uit 1957 daterende gebouw met zijn onpraktische lange gangen werd anders ingedeeld en uitgebreid. De lokalen zijn nu ge groepeerd rond de centrale hal en kunnen daarmee desgewenst ver binding maken. De Texelse Kompasschool voor speciaal onderwijs werd opgericht in oktober 1984 na sedert januari 1982 te hebben gefungeerd als Texelse dependance van de Helderse Kompasschool Gezellig In haar openingstoespraak zei de wethouder dat de Kompasschool de eerste Texelse school is die een 'al gehele aanpassing' heeft onder gaan volgens de op modernisering gerichte bepalingen van Den Haag De verbouwing kwam tot stand in goed overleg met team, medezeggenschapsraad en bouw commissie 'Het is geen standaard- school geworden' aldus de wethou der, die met name de gezellige en sfeervolle inrichting prees Er is een lokale kleurenexpert aan te pas ge komen Tiny Bakker-Hopman uit De Koog die duidelijk 'warmte' in het in terieur heeft gebracht Het aantal woningzoekenden dat is ingeschreven bij de Woning stichting Texel (WST) is in het derde kwartaal van dit jaar met ze ven personen toegenomen tot 148. Vanaf 1 oktober '97 stonden in to taal 223 woningzoekenden gere gistreerd. De meeste van hen (56 procent) zijn alleenstaand. De ge spannen situatie op de Texelse woningmarkt baart WST-directeur Jan van Andel grote zorgen. Het aantal woningzoekenden mag dan zijn toegenomen, de tijd dat geregistreerden vele jaren op een huis moet wachten is voor de mees ten achter de rug Vanaf oktober vo rig jaar geeft de WST mensen die het langst staan ingeschreven een voor keursbehandeling. Nu staat een kwart van de woningzoekenden lan ger dan twee jaar ingeschreven, vo rig jaar was dat nog een derde. Alleen langdurige zoekers die speciale wen sen hebben, zijn nog met aan hun trekken gekomen. Uit cijfers van de WST blijkt dat een Dit in aanbouw zijnde wooncomplex, een samenwerking tussen MO Project en de Woningstichting, in de derde fase van De Mars omvat acht eenheden voor starters. Verderop worden m opdracht van dezelfde combinatie acht koop- en huurwoningen gerealiseerd. (Foto Gerard Timmerman) derde van de geregistreerden zich maximaal zes maanden geleden in schreef, 42 procent een half jaar tot een jaar geleden, terwijl een kwart langer wacht dan een jaar Lagere inkomens De toenemende vraag naar huurhui zen deed zich met name voor bij de lagere inkomens (tot 30.000,-). Van de woningzoekenden huurt zes pro cent reeds van de WST. Een kwart is inwonend, 18 procent woont in een recreatiewoning, elf procent heeft een koophuis en zeven procent huurt bij een particulier De Woningstichting, dat verspreid over Texel 972 huizen beheert, hielp het afgelopen jaar 53 mensen aan een huis. Negen van de geregi streerden kochten een woning, het zelfde aantal huurt via de Stichting Bejaardenzorg Texel of vond elders (vier) woonruimte. Dit jaar zijn twee huurwoningen toe gewezen aan urgent-wonmgzoeken- den, terwijl twee anderen zijn ver huurd aan vluchtelingen. Ouderen Naast de geregistreerde zoekers, is er nog een verborgen categorie Het zijn de ouderen, vaak in het bezit van een koopwoning. Zij hoeven zich niet bij de WST in te schrijven, om voor een huurwoning in aanmerking te komen. Doordat de laatste jaren een flink aantal woningen voor ouderen is opgeleverd, is de grootste vraag ge luwd. Geringe doorstroming naar grotere, duurdere huurwoningen is éen van de oorzaken waardoor stariers op Texel moeilijk een huis kunnen vinden Het huisvesten van 'jongeren' in wonin gen voor senioren is mogelijk één van de middelen om de doorstroming te bevorderen. Door de voortschr dend vergrijzing zal na 2000 de vraag naar ouderenwoningen echter weer gaan toenemen Hoewel de mogelijkheden beperkt zijn, zou de WST de ko mende jaren graag nog enkele tien tallen woningen bouwen, met name voor starters Lees verder pagina 5 Aan de kassa van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild diende zich vrijdagmiddag de 75.000e bezoeker van dit jaar aan. Het echtpaar Gerrie en Harry Wasse uit het Drentse Hijken zorgde voor deze mijlpaal. Het stel. dat voor het eerst op Texel was, kreeg een maritiem spel en een pluche ijsbeer als aandenken. Het MJM ligt vrijwel op het schema van vorig jaar, toen de teller op het record van 77.812 uit kwam. Direc teur Benno van Tilburg hoopt dat in de toekomst de magische grens van 100 000 bezoekers in zicht komt Om dat te bereiken is volgens hem uitbrei ding nodig met een bijzondere doe- attractie 'Iets met onderwater-ar- cheologie. Je kunt bezoekers bijvoorbeeld een stormramp op de Rede van Texel laten beleven. Met multimedia technieken moet zoiets mogelijk zijn', filosofeert Van Tilburg. Volgend jaar zal het museum alvast een mooie trekpleister rijker zijn in de vorm van de opgeknapte molen De Traanroeier. 'Daar zijn we erg blij mee. We hopen vanaf mei te draaien. Een échte molen die van binnen valt te bezichtigen is voor het museum een waanzinnige kwaliteitsimpuls.' Een 18-jarige autocoureur uit Den Burg heeft een ritje met zijn cross wagen over de weg op vrijdag avond met een serie bekeuringen moeten bekopen. Omstreeks 20.30 uur werd de politie gewaarschuwd dat op de Ruigendijk nabij de rotonde een auto over de kop was geslagen. Er waren geen gewonden. Toen agenten arriveer den. was de auto verdwenen. Spo ren op de weg en in de berm (onder ander olie) wezen er op dat er wel degelijk iets was gebeurd. Een ge tuige wist te melden dat het een witte Volvo was geweest. Toen de agen ten de surveillance vervolgden, za gen ze op de Ruigendijk een groepje auto's rijden, waarvan de laatste nogal opviel. Het was een nogal ge deukte witte Volvo... Het betrof een crosswagen, waar van de bestuurder verklaarde dat hij met de auto van de weg was ge raakt. Er zaten geen kentekenplaten op en de wagen was niet geregis treerd. Van de auto deed hij vrijwillig afstand Deze gaat naar de sloop Gasten zijn vaker ontevreden over hun vakantieverblijf. De Texelse Vereniging van Logiesverstrek- kers kreeg dit jaar meer klachten binnen. Dat meldde TVL-voorzitter Harry Wuis tijdens de leden vergadering. Wuis zoekt de oor zaak in de steeds hogere verwach tingen van het publiek. Volgens hem moet Texel zorgen dat het aanbod daarbij aansluit. Toeristen zwermen uit over de hele wereld en vergelijken het aanbod in al die gebieden. Wuis waarschuwde dat snel gewenning optreedt, met name bij het jongere publiek. 'Wellicht kun je klachten voorkomen door een zeer duidelijke omschrijving van het aanbod Daarin kan binnenkort mo gelijk ook worden vermeld dat de ac commodatie is voorzien van een eco- labeL 'Dat kan voor ons deel uitmaken van de extra's die de toe komstige gast van ons verwacht.' Volgens Wuis zijn grote touroperators van plan eisen te stellen aan accom modaties inzake duurzaamheid en milieuvriendelijkheid. Een eco-label zou dan wel eens als voorwaarde kunnen gelden. Bij de nieuwe ANWB- classificatie normen die binnenkort bekend worden gemaakt, zal de grootte van de onderkomens echter een doorslaggevende rol spelen bij het aantal sterren. De eerste speulersbank voor Ouwe Sunderklaas is een feit. Het initiatief om individuele Cocksdorpers die in groepsver band willen speulen of kijken met elkaar in contact te brengen is afkomstig van Bart Boon. Hij merkte dat Durpers die nog niet zo lang in het dorp wonen van deelname aan het feest afzien omdat ze geen groep kunnen vinden of omdat ze de gebruiken niet goed kennen Hij wil ze daarbij graag helpen. Boon. die Ouwe Sunderklaas in De Cocksdorp een extra impuls wil geven, wil ook de toeschouwers van dienst zijn. Hij vraagt mensen die hun huis open stellen voor het speulen en die nog plaats hebben voor enkele kijkers, zich bij hem te melden Datzelfde geldt voor Cocks dorpers en buitendorpers die nog een gezellig gastadres zoeken. Zodat mensen zo'n gezellig feest niet doelloos aan de zijlijn hoeven mee te maken (Advertentie) ijrtn JjirL-Jiirfj t* W kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1