't Amateurtje boeit ondanks tekortkomingen Landschap noordkop na 2000 op de schop Nieuwe Skuul opent deuren voor publiek Agenda COURANT Molengat in dok Kerstmarkt voor Midden-Amerika Luchtmachtorkest trekt volle zaal Beenletsel bij bedrijfsongeval Weer strijd om 'bal van 't jaar' RAB opent nieuw hoofdkantoor Baptistenontbijt teso Vuurwerk in de klas tie van Richard Eelman als jonkheer. Of de echte adel hem als één van de hunnen zou beschouwen moet wor den betwijfeld, maar zijn tongval mocht er desondanks wezen. Dinsdag 17 november: DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 TT^YT-^T Kusje Beide Eelmannen deden het in het algemeen prima. Richard had veel tekst en beduidend minder handelin gen te verrichten, waardoor het sterk op zijn mimiek aankwam. Dat ging hem goed af Met name zijn avances richting Wieteke (even een kusje stelen') maakten indruk. Jan kon zich helemaal uitleven als de nogal excentrieke Duitse graaf De manier waarop hij stond te goochelen met zijn hoog opgetrokken broek was hilarisch. Prachtig was ook de scène waarin hij samen met de stijve belastingambtenaar Boesker (Dirk Roeper) dronken wordt. Roeper, ook een topper zaterdag, liet mooi zien wat een overmaat aan jenever alle maal vermag. In het gemeentehuis komt om 19.30 uur de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie in vergadering bijeen Om 20.30 uur houdt de 'Club van 50' in ZDH-kantine De Spil de jaarvergadering. In de Buureton in Den Burg ver zorgt Menno Stam vanaf 20.00 uur een lezing over 'Tien voor Texel' voor de afdeling Texel van de Vrouwenbond FNV Om 20.00 uur begint een bibliotheekavond van de Histori sche Vereniging in Historisch Centrum 'Tusse de banke' op de Groeneplaats. Teso-boot de Molengat ligt sinds gisteren voor een onderhoudsbeurt in dok bij de Oranjewerf in Amster dam Het betreft regulier onderhoud, dat tweemaal In de vijf jaar plaats vindt. Hoofdmoot is het schilderen van de onderkant van het schip, dat alleen in dok kan gebeuren. Veel an dere werkzaamheden worden nor- Slachtoffers van de orkaan Mitch kun nen nog meer geldelijke steun van Texel tegemoet zien. Nadat de ge meenteraad vorige week een gulden per inwoner beschikbaar stelde, zal De oud-Texelse slagwerker Douwe Medema was donderdag één van de muzikanten die schitterden tijdens het optreden van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht- Het orkest trad op in een nagenoeg volle Burg. maal in de Teso-haven verricht, wanneer de Molengat als reserve- boot aan de kant ligt Als alles goed gaat. keert het schip 30 november weer terug naar Texel. Direct daarop gaat de Schulpengat (die vorige week wegens een storing nog twee dagen aan de kant moest blijven) in revisie. Bedoeling is dat beide schepen weer in optima condi tie verkeren wanneer de kerstvakan ties beginnen. ook de opbrengst van een binnenkort te houden kerstmarkt naar Midden- Amerika gaan. De markt is op 16 de cember in De Lindeboom. Te koop zijn allerlei zelfgemaakte creaties van Texelse hobbyisten. De organisatie zoekt nog meer deelnemers. Wie creatief is. kan zich melden bij mevr I van der Werf. tel. 313 759. de Koninghal Onder leiding van gastdirigent Jan Cober verzorgden de zestig muzikanten een muzikale reis door Amerika, met onder meer arrangementen uit The West Side Story. Goede afstelling van geluid en lichteffecten verhoogden de aan trekkelijkheid van het professionele COnCert. /Fcro Mare!i Heijnonl Een aaneengesloten natuurge bied van vele honderden hectaren in de noordkop met nollen en kre ken, dat zich uitstrekt vanaf De Slufter tot de Waddenzee. Dat is wat betreft Staatsbosbeheer het landschapsbeeld in de volgende eeuw. De dienst beschikt sinds kort over een uitgestrekt gebied nabij De Cocksdorp en heeft er grote plannen mee. Over de mo gelijke inrichting van de gebieden houdt SBB donderdag 26 novem ber om 20.00 uur in het Eierlandsche Huis een inspraak avond. Het beoogde gebied omvat een grote variatie aan terreinen en om standigheden Dat schept volgens SBB ruimte voor verscheidenheid aan levensgemeenschap. Doordat alle terreinen met elkaar in verbin ding staan, is er ook alle ruimte voor geleidelijke overgangen en uitwisse ling van planten en dieren. Het gaat Bij werkzaamheden op een bollen- perceel in polder De Eendracht heeft een Oosterender gisteren in de na middag ernstig beenletsel opgelo pen. De man hielp bij het bollen- dekkenen raakte met z'n voet bekneld in één van de draaiende on derdelen van de machine. Het slachtoffer is per ambulance overge bracht naar het Gemini ziekenhuis Korte tijd later werd de ziekenwagen opnieuw gealarmeerd, opnieuw voor een bedrijfsongeval tijdens agrari sche werkzaamheden Ditmaal op het land nabij de hoek Genteweg Schorrenweg. Nadere bijzonderhe den waren gisteren met beschik baar. om het bestaande reservaat De Roggesloot. maar ook het recent door SBB verworven land van Sir Robert Peel en Dorpzicht. Ook de particuliere duinen rond de Hanen- plas en het nog als natuurgebied te verwerven gebied van de Hanenplas zelf behoort tot het plangebied. Genieten Het scheppen van natuurwaarden is met de enige doelstelling. Ook de mogelijkheden om van deze natuur te genieten wil SBB verder ontwikke len. Er wordt gedacht aan een fiets en wandelroute en een ruiterpad vanuit de zuidwesthoek van de Haneplasduinen naar het Krimbos. Dit ruiterpad zou langs de Zanddijk naar de Ruigendijk door kunnen lo pen Ook de onlangs als proef geo pende groene route op Dorpzicht past in dit plan. Ook een observatie punt voor ganzen en weidevogels is in studie. Dorpzicht Bij de inrichting van de verworven agrarische gronden zal het oor spronkelijke landschap deels in ere worden hersteld. Bij Sir Robert Peel wordt gedacht aan nollenterreintjes. Sloten worden gedempt en via een nieuwe ontwatering zou een oor spronkelijk landschap kunnen ont staan. Bij Dorpzicht kunnen voorma lige kreken terugkomen. De Haneplasvallei zou weer een natte duinvallei kunnen worden, die in de winter onder water komt te staan. Door te plaggen kunnen zilte gras soorten gaan groeien. Bij de Roggesloot kunnen de rijke oever- landbegroeiingen worden uitgebreid naar aanliggende terreinen Uitvoe ring van de maatregelen staat, mede door de vergunningen, niet voor 2001 op het programma. De water schappen worden betrokken bij de plannen. Voor de derde keer organiseert café In den Grooten Slock de culi naire wedstrijd 'Bal van het jaar'. De deelnemers moeten uit één pond gehakt vijf gehaktballen be reiden. De meest smakelijke val len in de prijzen. De winnaar krijgt een wisseltrofee en mag tot de volgende wedstrijd de titel 'Bal van 't jaar' dragen. Wie mee wil doen moet zich dinsdag 24 november tussen 18.00 en 19.00 Texelaars die wel eens willen we ten wat achter de muren van De Nieuwe Skuul gebeurt, zijn zater dag tussen 10.00 en 15.00 uur welkom tijdens de open dag. Deze wordt gehouden in het kader van de Nationale Dag van de Versla ving, de afsluiting van de Euro pese week van de Alcohol- en Drugpreventie. De Nieuwe Skuul (of kortweg 'De Skuul', wat schuilplaats betekent) is sinds begin jaren tachtig gevestigd op 't Horntje. De kliniek is onderdeel van het Jellinekcentrum, tegenwoor dig de Jellinek genoemd. De Skuul is gespecialiseerd in de behandeling van mensen met een alcohol- en/of medicijnverslaving en biedt onder dak aan twee groepen van elk maxi maal acht personen. De laatste ja ren is in toenemende mate sprake van gecombineerd druggebruik, bij voorbeeld van alcohol en cocaine. Naast de klinische functie, fungeert De Nieuwe Skuul ook als CAD (Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs). Dat houdt in dat Texelaars die dergelijke problemen hebben, kunnen aankloppen bij de medewer kers van De Skuul. Daarna volgen 'ambulante' gesprekken of wordt hulp geboden bij het verwijzen naar andere klinieken. Behandeling De tijdelijke bewoners van De Skuul - opname duurt maximaal zes maan den - komen uit alle windstreken van het land. Voordat iemand opgeno men wordt, vindt een kennis makingsgesprek plaats, waarin de fi losofie en het programma van De Nieuwe Skuul wordt verteld. De be handeling is gebaseerd op zelfhulp. Dit houdt in dat de bewoners tijdens hun verblijf veel zelfstandig bezig zijn. Eten koken, boodschappen doen en het schoonmaken van de woonboerderij gebeurt door hen zelf. Het team van De Nieuwe Skuul stelt samen met de bewoner een behandeling op. Deze is er op ge richt de verslaafde de kans te geven zijn of haar leven opnieuw in te rich ten, zonder gebruik van alcohol of andere drugs. De eigen verantwoor delijkheid neemt een centrale rol in dit veranderingsproces in. Vrijwel iedereen die in De Skuul wordt opgenomen, heeft in het verle den vaak tevergeefs geprobeerd in zijn eentje de verslaving te overwin nen. In De Nieuwe Skuul is deskun dige hulp aanwezig, de mede bewoners zijn deskundigen bij uitstek. Zij kennen en herkennen de verslavingsproblematiek. Het behandelteam van De Skuul bege leidt en ondersteunt de bewoners onder meer tijdens individuele en groepsgesprekken. Veel waarde wordt ook gehecht aan contact met uur melden in het café om daar een pond 'echt Engels maar BSE-vrij' gehakt in ontvangst te nemen. Het is de bedoeling dat daar thuis gehakt ballen van worden gemaakt die woensdag 25 november tussen 17.30 en 18.30 uur in hetzelfde café moeten worden ingeleverd. De gehaktballen moeten kant en klaar afgebakken en afgekoeld worden gebracht in een traditionele juspan. Elke deelnemer is erbij als zijn/haar inzending wordt opgewarmd en ver volgens wordt voorgezet aan een vakkundige jury, die aan de hand van een groot aantal criteria smaak, originaliteit en kwaliteit bepaalt. 'Sober en toch chique, net als RAB zelf.' Aldus typeert architect Louis Uriot het nieuwe Rab hoofd kantoor dat burgemeester Gutker vrijdagmiddag om 16.00 uur offi cieel opent. Zaterdag tussen 11.00 en 19.00 uur is iedereen van harte welkom om een kijkje in het nieuwe gebouw te nemen. Bij de vervanging van de oude ge bouwen aan de Heemskerckstraat stond voor RAB één ding als een paal boven water' de nieuwbouw van het hoofdkantoor moest en zou op de oude plek in Oudeschild van de grond komen. Aldus verrees er een modern, efficiënt gebouw waarin het bedrijf nog jaren vooruit kan. Op de parterre bevindt zich het 2.000 vierkante meter grote afhaal- magazijn bouwmaterialen en een 700 vierkante meter grote show room voor keukens, tegels, sanitair en parket. Eén en ander aanzienlijk uitgebreider dan in de oude situatie. Op de eerste verdieping zijn kanto ren en vergaderruimten gevestigd. In het gebouw staat ook de centrale computer, waarmee de diverse RAB-vestigingen - op en buiten Texel - rechtstreeks contact hebben. Aan de rechterzijde bevindt zich een bedrijfsverzamelgebouw met vier kantoren voor verhuur. B. Piet uit Driehuis verzorgt zaterdag voor de Baptisengemeente een in leiding tijdens het mannenontbijt, van 8.00 tot 10.00 uur. Thema is 'Oud of Nieuw'. De ochtend wordt gehouden in Eben Haézer aan de Julianastraat. Opgave vóór vrijdag bij H Ellen, tel 31 25 98. Budovereniging Shima houdt vanaf 20,00 uur haar jaarverga dering in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Om 20,00 uur komen de Platte landsvrouwen De Cocksdorp/ Eierland bijeen T. Geirnaert-Wes- terhoff vertelt over ikonen. Donderdag 19 november: Om 11.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien Deelname 7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 14 00 uur begint de thema excursie Watervogels in de Geul Deelname 7.50; opgave bij EcoMare. Om 20.00 uur begint in het Histo risch Centrum 'Tussen de banke' op de Groeneplaats een bijeen komst (ruilbeurs) van de verza melaars van de Historische Vere niging. Vrijdag 20 november: Om 10.00 uur begint in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg de jaar lijkse tentoonstelling van vogel vereniging Op Eigen Wieken De show is tot 22.00 uur open. De Vogelwerkgroep houdt vanaf 19.30 uur een 'bonte avond' in dorpshuis d'Ouwe Ulo, met korte bijdragen van eigen leden. Vanaf 20.30 uur kan in het eigen gebouwtje in De Mars de drie daagse tentoonstelling van klein- dierensportvereniging Kotex wor den bezocht. De deuren gaan dicht om 22.00 uur. Het Georgisch zang- en dans ensemble Rustavi' treedt op in cfe Bgm De Koninghal in Den Burg. Aanvang 20.00 uur Klaverjasclub De Doormars houdt vanaf 20 00 uur in dorps huis 't Skiltje een drive ten baij van de Zonnebloem. Inleg 7,5q per paar In EcoMare begint om 20 00 nu een lezing van mammoetkennti Dick Mol Bezoekers kunnen b« materiaal laten determiner® Wie een bot meeneemt dat indei daad uit het Pleistoceen afkom stig is, mag voor niets naar bin nen. Anderen betalen ƒ5,- De dorpscommissie van Oost®, end houdt in het Jeugdhuis or 20,00 uur een buitengewon ledenvergadering. In Schouwburg De Kampan] treedt Freek de Jonge op. Ai vang 20 15 uur; na afloop vj een extra boot terug naar Texel. Popformatie Bonanza neer vanavond en morgenavond café W'tjewel een live CD op Passepartouts (voor concert, 1 shirt en de CD) kosten 25, Voorverkoop in het café zelf enb Mets in De Koog. Bij Teso wordt deze week geer uursdienst gevaren en geen spa ciale afvaarten voor gevaarlijk 111 stoffen. Hoogwater te Oudeschild Di. 17 6.54 en 19.46 u. Wo. 18 7.40 en 20.04 u. Do. 19 8.10 en 20.46u. Vr. 20 8.34 en 21.15u. Za. 21 9.26 en 21.56u, Zo. 22 9.56 en 22.20 u. Ma. 23 10.10 en 22.37 u. Di. 24 10.20 en 23.10 u Aan het strand is het ongeveer een uufl eerder hoogwater. De zon komfl 17 november op om 08.02 uur en gaail onder om 16.44 uur. 19 november! nieuwe maan, 20 november springtij. I Woensdag 18 november: Keuring van vogels voor show 'Op Eigen Wieken' in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg; van ca 9.30-15.00 uur. In verzorgingstehuis Sint Jan wordt van 14 00 tot 16.00 uur een bazaar gehouden, met koffie, ver koop van rommeltjes, een ver loting en spelletjes voor kinderen Om 14.00 uur gaat in 'Tusse de Banke' aan de Groeneplaats de tentoonstelling van de Wereld winkel van start. Kinderen tot 14 jaar kunnen tus sen 14.00 en 17.00 uur voor ƒ5,- terecht in zwemparadijs Calluna, waar een middag rond het thema 'Sport en spel' wordt gehouden. In de Buureton in Den Burg begint om 14.30 uur de najaars vergadering van de ANBO afde ling Den Burg. Met een toelichting over de gemeentelijke minima- bijdrage en na de pauze een le zing van Jan Driehuis over de problematiek in het Texelse ver keer. voor de bewoner belangrijke familij leden en vrienden. Wekelijkse programma-onderdelt zijn yoga, Nederlandse les biologie, sport, creatieve les enzii gen. Doel hiervan is de bewoner ternatieven te bieden voor invulling van zijn vrije tijd op hef ment dat het leven in de maatsch; pij wordt hervat Open d! Van 10.00 tot 15.00 uur kunit geïnteresseerden rondkijken in f woongedeelte van De Skuul. Medewerkers en een De jonkheer (Richard Eelman) heeft zojuist een zakje met kostbare sieraden uit een plantenbak gevist, zijn moeder (Ria Kleinveld het dienstmeisje (Yolanda Legierse) en meneer Boesker (Dirk Roeper) kijken vol belangstelling toe (Foto joop Rommers) 'Ik heb wel eens een beter stuk gezien, maar ook slechtere.' Het was een veelvuldig gehoorde op merking onder de toeschouwers die zaterdagavond toneel vereniging 't Amateurtje aan het werk zagen. Ook uit de reacties tijdens de uitvoering bleek dat de zaal zich behoorlijk vermaakte en gaarne bereid was de onvolko menheden op de koop toe te ne men. 'Een miljoen voor een oen' van Bernard Bruinhof is een traditioneel blijspel, met een wat onwaarschijn lijk gegeven en een niet al te sterk plot. Het speelt zich af in het luxueuze verblijf van mevrouw Oen van Oedenrode en jonkheer Kasper Oen van Oedenrode. Hoewel uit hun adellijke gewoonten en gebruiken beschaving spreekt, zijn moeder en zoon maar matig bemiddeld, vooral een gevolg van de nogal noncha lante instelling van de jonkheer. Als op een goede dag het rijke familielid Graaf Ganz von Ganzenhoven arri veert, gloort hoop bij Kasper. die eén wens koestert het slot als hotel-res taurant te exploiteren, met het knappe dienstmeisje Wieteke als echtgenote aan zijn zijde Zijn droom lijkt uit te komen als belasting ambtenaar Boesker uit de nogal ver waarloosde administratie een sta peltje waardevolle effecten opvist De graaf blijkt echter een ordinaire oplichter, die zich al gauw meester maakt van het meevallertje. Dankzij onverwacht energiek optreden van de jonkheer, terzijde gestaan door Wieteke en Boesker, wordt de graaf ontmaskerd, samen met zijn hand langster Lydia Frederiks, die in een vermomming van journalist de fami lie om de tuin wilde leiden. Uit het mets komt plotseling een grote schat tevoorschijn, waarna alles toch nog goed komt Tussendoor maken de zussen Bo en Do Potjegort hun op wachting. Zij kennen geen ander doel in hun leven dan een adellijke, gefortuneerde heer aan de haak te slaan Enthousiast 't Amateurtje bracht het flauwe stuk met verve Het tempo stokte af en toe en het 'stille spel' liet wel eens te wensen over, maar er werd enthou siast geacteerd, waarbij veel werk was gemaakt van de accenten en stemmetjes. Topper was Jan Eelman, die zich als Ganz von Ganzenhoven een soort Neder- Beiers had eigen gemaakt Wanneer hij aan het woord was, werd stee vast hard gelachen in het bijna ge heel gevulde dorpshuis van De Waal. Enkele malen voerde Eelman heimelijk (telefoon)gesprekken met zijn handlangers Om te accentue ren dat de graaf de zaak besodemie terde, sprak hij op die momenten Amsterdams De snelle wisselingen gingen hem goed af. Knap in dat opzicht was ook presta- Toonbeeld De andere prestaties liepen nogal uiteen. Yolanda Legierse (Wieteke) was het toonbeeld van het onberis pelijke maar frisse dienstmeisje: hof felijk en toch adrem. zorgzaam en netjes, al verdient het in adellijke kringen vast en zeker de voorkeur om gebruikte borrelglaasjes eerst af te wassen alvorens ze terug te zet ten. Janka Daalder en debutante Jacomien Witte als de truttige zus ters Bo en Do deden het redelijk, maar hadden toch wel iets uitbundi ger gemogen Bezwaarlijk was ook dat beiden met even tekstvast wa ren, zodat hun conversatie af en toe maar langzaam vlotte Een compliment verdiende Ria Kleinveld, die eén maand voor de uitvoering als invaller bijsprong en al haar ervaring moest aanspreken om die opgave tot een goed einde te kunnen brengen Ze slaagde, want in haar hele verschijning als me vrouw Oen van Oedenrode straalde ze gratie en beschaving uit. Debutante Karin Gaasbeek tenslotte speelde Lydia Frederiks. Ze was duidelijk met erg op haar gemak en had weinig van een journalist Voor dat laatste bleek aan het eind echter een goede verklaring. De regie was in de vertrouwde handen van Jo Zoetelief, Thea Hin stond de spelers bij als souffleuse en Brenda Vermuë en Corina Witte grimeerden op vakkundige wijze bewoners zijn aanwezig om eve tuele vragen te beantwoorden. Vi der kan naar een videofilm overl Skuul worden gekeken. Deze file1 recentelijk gemaakt door Joh ei Hoogerheide, groepswerker op I ns Nieuwe Skuul De arts Ruud Kar» ej man houdt een voorlichting over lichamelijke gevolgen van excess alcohol- en medicijngebruik. Ookb zoekers kunnen hun eigen kern van alcohol testen met behulp een computerprogramma. I Nieuwe Skuul is gevestigd op M werk 31 Ruud Nu Leerlingen van Texelse scholen krijgen volgende maand voorlich ting over de gevaren van vuur werk. Aanvankelijk zouden alleen kinderen uit groep 8 van de ba sisscholen aan bod komen Ook OSG De Hogeberg toonde ech ter belangstelling. Gisteravond ging de Texelse politiek akkoord met de -geringe- extra kosten die dat met zich meebrengt. De OSG'ers krijgen namelijk een zeer realistische videofilm te zien, waarin vuurwerk-slachtoffers hun gruwelijke verwondingen tonen Brandweer-commandant Did Jongeneel, die de voorlichtint verzorgt, achtte de beelden voor de jongere schooljeugd te hard

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2