'Speciale status grond Koorn onnodig' m*- 'Keiharde' actie voor fietspad Westerweg fat ik zeggen wou... Bedelbrieven IJsclub Den Burg Kompasschool Paard(enkracht) in de gang... Gutker wil raad voorlichten over welstandszorg Dubbel verlies zaalvoetbalsters J3edrijvi gheid BesT breidt uit met 'Team-13' Bonte avond van Vogelwerkgroep Radio Texel Beugelbekkies gaan op reis Binnenburg eeuw geleden Intiem sfeertje bij shantyfestival Hoytema-kalender 1912 in herdruk Opbrengst Diabetes TEXELSE COURANT Raad steunt collegevoorstel: Toneel SVC met hersenspinsels Jaarvergadering Horeca Texel Beestenboel bij Kotex ge jaren geleden had Ik kinderen =en Vrije School aan de overkant, gezamenlijke ouders en leer- Men wilden allerlei extra's voor inderen. Zo wilden wij een bijzon vormgegeven schoolgebouw, eurithmiste in vaste dienst voor bewegingskunst, eén leerkracht groep, ook al was het kinderaan- woldoende. Dit kostte veel geld al dat geld betaalden we, naar igkracht - zo'n dertig procent van iuders betaalde niet. En zo hoort rak: wil je iets extra's, dan betaal aarvoor Wil je met elkaar een putervoor je kinderen in de klas? koop je die toch gewoon met el- (twee kwartjes per kind per week in iedere klas staat er een...) langs kregen we als „ondernemer" ïbrielvan de Muziekschool met de ag of we, samen met 899 andere (else ondernemers, ƒ100,- willen maken voor muziekinstrumenten ralle leerlingen uit de groepen vijf het basisonderwijs. Blijkbaar wil- al die ouders die muziekinstru- nten niet, want anders zouden ze wel voor hun kinderen kopen (bij- rbeeld met twee kwartjes in de (k). De politiek, de leerkrachten en docenten van de muziekschool :n echter wel dat deze kinderen sekinstrumenten krijgen. Het lijkt heel simpel, als ze ƒ100,- per soon betalen, komen ze een heel tear bestaat het beeld dat wij ernemers onuitputtelijke finan- bronnen hebben. Welnu, dat is zo. En dan nog: al hadden we iel geld, wat hebben wij in 'elsnaam te maken met de wens anderen voor de kinderen van eren geld uit te geven? (En dat in gemeenschap waar ook al gebe- Iwerd - onder vele, vele andere eiarijen - voor een knutsel van Jan kers, niet dat het zo mooi is. maar lat het nu eenmaal van de grote kers is.) «ij nu voorlaan verschoond blij- »an dergelijke vervelende bedel brieven. zullen wij op onze beurt onze mede-Texelaars niet lastigvallen met de vraag om financiële hulp voor aan schaf van een paard voor onze doch ter en een crossmotor voor onze zoon. (Ondertussen maken we die ƒ100,- wel over naar Midden-Ame- rika Frank Polling, Den Burg. Tot en met zaterdag kunnen bij boek handel Het Open Boek ledenkaarten worden afgehaald van de ijsclub van Den Burg Voor mensen van 16 jaar en ouder bedragen de kosten ƒ10,-, jongeren betalen ƒ5,-. Kinderen tot en met zes jaar hebben gratis toegang tot de ijsbaan. VERVOLG PAGINA 1 der Ploeg zag daar geen heil en m die opvatting gesterkt door (tijkervaringen. Ook de vakbond er kritisch tegenover. De ewi|sgevenden van het basis- Swi|S zijn al zwaar genoeg be- Het rijksbeleid wordt mede be ll door financiële drijfveren dingen van het speciaal onder zijn voor de schatkist drie keer ter als gewone basisscholieren iens Van der Ploeg staat daar mover dat met het vervolgonder- voor de 'speciale' leerlingen 'minder hoge bedragen zijn ge ld, zodat de kosten per saldo 'meevallen. openingsdag werd verder in ont wen sfeer doorgebracht. De 'ogen gingen zwemmen in tea en genoten van een film- °ning. Ook was er open huis zo- elke belangstellende in de °ol een kijkje kon nemen, •erbouwing werd uitgevoerd H. Daalder Zonen BV. De Osdorp. Verder werd meege- door de firma Bremer uit "erend (schilderwerk), Veltkamp ^ieterswerk), IBS (Elektra) en '(verwarming). 'Een gewoon vissie of een moot ka beljauw kunnen de mensen tegen woordig ook in de supermarkt kopen. Een gespecialiseerde palingrokerij en vishandel moet z'n klanten wat extra's bieden. Moderniseren dus'. Piet van der Star neemt bij de verbou wing van de viswinkel aan de Heemskerckstraat geen halve maat regelen Aan de binnenzijde van be drijf en woning bleef nagenoeg geen steen op z'n plaats en ook voor- en achtergevel gingen tegen de grond. De ruimte wordt volledig opnieuw in gericht. waarbij de verouderde koe ling plaats maakt voor een hypermoderne vriesinstallatie. Om de klant bij het oppeuzelen van de vis schotels meer ruimte te bieden, breidt het aantal zitplaatsen uit naar vijftig. De sobere voorgevel verandert in een sfeervolle entree die passanten uitno digt om een maaltje te verorberen. Onderdeel van de vernieuwing is ook ue roep om een 'eigen' Texelse welstandscommissie (die bij bouw- aanvragen het uiterlijk van gebouwen beoordeelt) heeft waarnemend bur gemeester Gutker de schrik op het lijf gejaagd Gutker is namelijk ook voor zitter van de Stichting Noord hollandse Welzijnszorg en volgde de discussie in de gemeenteraad met gespitste oren. Reden genoeg om zichzelf even spreektijd te geven. 'Ik heb het gevoel dat dit een stuk onbekendheid is. Er is voorlichting nodig, voor er een onbezonnen be sluit wordt genomen. Alsof er een aparte welstandsnorm voor Texel nodig zou zijn. Wat de stichting voor ogen staat, is net zo goed van toepas sing op Texel', aldus Gutker Wethou der Schilling beloofde met een noti tie over dit onderwerp te komen. een verfijning van het assortiment. Voor het zover is, moet Van der Star nog flink werk verzetten. De onderne mer wordt geholpen door aannemers Westerlaken (grond- en straatwerk) en Schellingen Veltkamp (lood- gieterswerk), VEM (elektra), CVI (ver warming) en Van der Made (tegel- zetten) Een krachtige hulp is daarbij welkom. Variërend op Andre van Duins 'Er staat een paard in de gang zette Van der Star de trekker maar in huis. (Foto Bort Koning) Het dames-zaalvoetbalteam van Klif moest het opnemen tegen twee sterke tegenstanders. Beide malen eindigde het duel in een nederlaag. Tegen 'Dansschool Biersteker' uit Geesterambacht speelde Klif goed, maar verloor nipt Koploper AZV maakte echter korte metten met de Texelse vrouwen. In Geesterambacht moest caoch Dirk Eelman het stellen zonder verdedigster Lilian Koning, maar kon wel beschikken over een extra spits: Irene Penha kwam de gelederen versterken. Daarom werd gekozen voor een speelwijze waarbij balbezit en positiespel een belangrijk rol in namen. Vooral in de eerste helft had dit resultaat. Binnen tien minuten kwam de Texelse ploeg op 1-0. Wilma Tijsseling bereikte met een prachtig cross-pass vanaf eigen helft de vrijgelopen Janien de Bruijn Deze had de hoek voor het uitkiezen en scoorde. Een snelle uitbraak van Biersteker resulteerde in de gelijkmaker, maar Irene Penha liet zien 'het' nog steeds in de benen te hebben. Op volle snelheid dolde ze haar directe tegenstander en gaf de bal keurig af aan de meegelopen Janien de Bruijn, die wederom doel trof. De marge werd in de tweede helft ver groot tot 3-1 door Natascha v/d Vis, Beveiligings Service Texel (BesT) heeft een nieuw bedrijfsonderdeel: 'Team-13'. Dit is gespecialiseerd in hulp bij allerlei schades. 'Team-13' beschikt over een groot arsenaal aan apparatuur en andere midde len om zelf mee in actie te komen, maar treedt ook coördinerend op. Volgens ondernemer Hans Zijm is 'Team-13 met het zoveelste schoonmaakbedrijf dat rook- en roet- aanslag verwijdert'. 'Wij bieden bij zondere faciliteiten, apparaten en kennis waarvan de huidige schoon maak- en andere bedrijven gebruik kunnen maken Desgewenst zullen wij dergelijke bedrijven inschakelen voor de nodige hulp. Het gaat om meer dan alleen brand en waterschade. Zijm 'Ook -om maar eens wat te noemen- om een gesneuvelde ruit. een afgebroken sleutel of defect slot waardoor men niet naar binnen kan, stormschade, stroomuitval, enzovoort. Bij gecompli ceerde schades heb je gespeciali seerde kennis nodig. Schade aan gevoelige apparatuur zoals compu ters kun je niet met een sopdoek ver helpen. Hetzelfde geldt voor archie ven en kunstvoorwerpen 1 De eigen apparatuur is in de loop der jaren door BesT gekocht, omdat het bedrijf vaak wordt ingehuurd voor bewaking en schadebeperking na calamiteiten Een speciale droger met slangen voor het tegengaan van waterschade is wel het meest opval lende hulpmiddel Bijvoorbeeld hou- De Vogelwerkgroep houdt vrijdag in d'Ouwe Ulo een 'bonte avond', waar bij verschillende leden korte bijdra gen verzorgen Zo vertelt Cees Camphuis over olieslachtoffers, Salko de Wolf over zijn reis naar de Farasan eilanden, Bernhard Spaans over rotganzen en heeft Bob Loos een fotocollage over vreemde vogels. Aanvang 19.30 uur, de entree is vrij voor leden ten vloeren kunnen hiermee worden behouden. Ook een ozon-apparaat tegen stank is het vermelden waard. Voorts beschikt Team-13 o.a. over aggregaten, ventilatoren, lampen en diverse gereedschappen Radio Texel komt dinsdagavond tus sen 18.00 en 19.00 uur met nieuws en activiteiten uit De Waal, De Koog en Oosterend. Woensdagavond gaat Eigenwijs over 'Nietvergeefs' De overdenking wordt georgani seerd door ds Ter Haar Na de verzoekplaten komt Aafke Geense met een Westfries verhaal. Donder dag praat Willem na een uurtje country western met Peter Buijsman en Manon Vahrmeijer over pesten. Dit blijft niet alleen beperkt tot onder schooltijd. De beugelbekkies, de foto's ge maakt door Pieternel Geurtz, verla ten voor vier weken OSG De Hoge- berg om te worden tentoongesteld in de gemeentelijke expositieruimte aan de Groeneplaats. De verhuizing is onderdeel van de afspraken tus sen Geurtz en de OSG die de foto's heeft aangekocht. Deze foto uit de collectie van Maarten Stoepker is ongeveer 100 jaar oud. Hij moet gemaakt zijn door een van de firmanten van Langeveld de Rooij. Het is de Binnenburg met op de ach tergrond het raadhuis. De op de plaat staande gebouwen zijn al lemaal vervangen met uitzonde ring van het huis met de witte gevel (woning van Clasina Emelie Gollards - thans het Open Boek) dat ingrijpend is verbouwd. Veel meer oude fo to's komen donderdagavond as. ter tafel in 'Tussen de banke aan de Groeneplaats. Daar houdt de verzamelaars afdeling van de Historische Ver eniging Texel vanaf 19.00 uur ruilbeurs. Naast leden zijn ook andere belangstellenden wel- DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 Enkele honderden liefhebbers heb ben zaterdagmiddag en -avond in de 102-jarige Lindeboom genoten van concerten van shantykoren uit Sneek, Medemblik en Oudeschild en van Shanty Jack, de Engelse 'Godfather' van de zeemans liederen. In alle gevallen werd opge treden in Question Plaza. Het plan om Shanty Jack 's avonds in de Kelderbar te laten optreden, kon we gens de grote belangstelling geen doorgang vinden Om toch een in tiem sfeertje te scheppen, werd het podium in de grote zaal met behulp van gordijnen een stuk kleiner ge maakt. Dat was 's middags niet no dig. Absoluut hoogtepunt was toen een optreden van de gezamenlijke koren, waarbij de ruim honderd zan gers het podium geheet vulden. De waardering was wederzijds, want de artiesten waren erg te spreken over hun toehoorders, in het alge meen dertigers, veertigers en vijfti gers. Shanty Jack sprak zelfs van een ideaal publiek, dat er niet alleen op uit was flink mee te brullen, maar ook gretig naar de teksten luisterde. (Foto Harry Oe Graal) De prenten en zeefdrukken die Theo van Hoytema (1863-1917) maakte, genieten nog steeds grote bekend heid. Reden voor uitgeverij Schoon- derbeek uit Laren de Van Hoytema Texel kalender uit 1912 opnieuw uit te geven De kalender bevat zeef drukken met natuurafbeeldingen, zo als een schip met vliegende meeu wen, een kievitsnest met eieren en een dijk en trekvogels. De Van Hoytema Kalender kost 28,90 en is verkrijgbaar in de boekhandels. De opbrengst van de collecte voor het Diabetesfonds was geen 22.000,- zoals eerder vermeldt, maar ƒ2.200,-. ille raadsleden troffen vorige week bij aanvang van de begrotingsvergadering een envelop met foto voor zich tafel. Actievoerders drongen zo aan op snelle aanleg van een fietspad langs de Westerweg. De foto toont iet grote kei in de berm nabij Elisabeth-hoeve. Achterop staat de volgende tekst 'Maandag 28 september rond ■ill zes op weg van Oudeschild naar Jan Aye. Wankel lig ik op de laadbak. Atslaan naar rechts brengt me in wegingmaar het direct daarna uitwijken naar links -noodzakelijk bij het passeren van twee fietsers- wordt ',e tataal en laat me naar beneden rollen Met een klap stuiter ik op de weg, krap tien meter vóór de twee die ituist voorbij reed. Doorrollend boor ik me in de bodem van de greppel. Een net passerende, attente buurt- moonster helpt beide geschrokken toeristen weer op weg. Ik lig en wacht al 1 verse fracties pleitten er later tijdens de vergadering voor om de Westerweg hoog op de lijst van nog aan te iqgen fietspaden te zetten. Een besluit werd niet genomen. Afbeelding uit de Van Hoytema Texel Kalen der uit 1912. 'Hersenspinsels' is de titel van het toneelstuk dat de toneelafdeling van SVC zaterdag 28 november opvoert in het Eierlandsche Huis. Het stuk van Dirk de Mooij en Rob Heemskerk gaat over een schrijver wiens fantasie op hol slaat. De toneelavond in het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur en heeft bal na die een vrije trap hard en laag mgeschoot De wedstrijd leek ge speeld, maar het team van Biersteker kwam goed terug. Door slordig uitverdedigen aan Klif-zijde kon de ploeg zelfs op gelijke hoogte komen Keepster Marjo van Heer waarden moest een goede redding bekopen met een gekneusde pink, maar speelde toch verder. Het win nende doelpunt had zij echter ook zonder blessure niet kunnen voorko men: een 'ros' in de kruising, waar mee de einduitslag op 4-3 werd ge bracht. Ondanks het verlies speelde Klif een goede wedstrijd, wat niet kan wor den gezegd van de partij tegen AZV (voorheen 't Pontje) op Texel. Klif kwam weliswaar op een 1-0 voor sprong door een prima goal van Irene Penha, maar kon daar slechts twintig seconden van genieten. Met een vanaf de aftrap maakte AZV een tegendoelpunt, gevolgt door nog drie mooie, uitgespeelde goals (4-1). Ook Klif liet kansen liggen; daar kwam bij dat de keepster en de paal doelpunten in de weg stonden. In de tweede helft handhaafde AZV het hoge tempo en liep uit tot 6-1. Ge holpen door een Klif-speelster kwam de ploeg zelfs tot een zevende goal, waarna Dirk Eelman zijn dames aanspoorde 'dan maar voor de eer te gaan' Lilian Koning knoopte dit goed in haar oren en maakte nog een heel fraai doelpunt De eind uitslag werd tenslotte 8-2. In hotel De Lindeboom in Den Burg begint dinsdag 24 november om 20.00 uur de algemene leden vergadering van de afdeling Texel van Horeca Nederland. In het eerste gedeelte staan de bekende zaken op de agenda (jaarstukken, be stuursverkiezingen, beleidsplan 1999). na de pauze geeft Teso-di- recteur Rob Wortel zijn visie op de ontwikkeling van het toerisme in re latie met de bootverbinding. Ook spreekt hij over de gevolgen van een tweede veerdienst Zo'n 150 konijnen, kippen, eenden en duiven luisteren de jaarlijkse tentoon stelling van Kleindierensport- veremgmg Kotex op. Die wordt vrij dag geopend om 19.30 uur, waarna publiek er tussen 20.30 en 22 00 uur terecht kan Zaterdag is het gebouw tje aan het Paelwerck in De Mars open van 10.00 tot 22.00 uur, zondag van 10 00 tot 16.30 uur. Vanmiddag werd al een voorschot op het festijn genomen, toen keurmeesters zich over de kwaliteit van de dieren bo gen. Met instemming van de gemeen teraad berichten b en w aan de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) dat het niet nodig is het terrein op de hoek Beatrixlaan-Molenstraat aan te wijzen als beschermd ar cheologisch monument. De ROB had de gemeente om advies ge vraagd, na een verzoek van de Werkgroep Landschapszorg Texel en Marja van der Star het terrein de speciale status te ge ven. Ondanks verschillende uitgans- punten dienden Landschapszorg en Van der Star afgelopen voorjaar een gezamenlijk verzoek in. Volgens Landschapszorg is sprake van een archeologisch interessant terrein, wat zou blijken uit vondsten die in het begin van de jaren zeventig zijn gedaan Van der Star deed haar ver zoek omdat ze er een praktijkruimte voor fysiotherapie heeft en bouw plannen van Ingrid Koorn als een bedreiging van het karakter van de omgeving beschouwt. Volgens het college is met medewe ten van de ROB in het betreffende gebied gebouwd sinds de jaren ze ventig, zonder dat daarbij zaken van archeologische waarde zijn ontdekt. Aanwijzing als archeologisch monu ment is daarom met nodig, aldus b en w, die ook na de in september belegde hoorzitting vasthielden aan hun standpunt. Zij memoreerden tijdens de gemeenteraadsvergadering van woensdag dat al goedkeuring aan de bouw van Koorn was verleend voordat Landschapszorg en Van der Star hun verzoek indienden. 'Dit be tekent dat bouwwerkzaamheden nooit stilgelegd kunnen worden. Het bouwen staat los van het al dan niet verlenen van een beschikking door de minister', aldus het college. De gemeenteraad ging zonder al te veel bedenkingen akkoord met het standpunt Verschillende partijen toonden zich bereid ruimhartig me dewerking te verlenen aan verzoe ken van het ROB, echter niet in dit geval.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5