Cjroen kwartsJexels in het hart-, Eilanden bepleiten specifieke positie Klaas Uitgeest stapt uit bestuur jutters Maritiem Museum 's zondags dicht N Texel opgenomen in de Eurregio Rechter komt zelf kijken Weuromaster ïAfiroep BouwCenter RAB Dronkelap leeft ich uit in kantine defensie markeert igen grondgebied -J-[ orszel Handhaven 'Oud-Tesselse' brug bij museum Sportmarkt in Ons Genoegen Schoonmaakactie Lubertischool VERDER IN DIT ii mm er Druk programma voor mobiele Goedheiligman 2 Tentoonstellingen vol kleurrijke dieren 2, 5 Het verhaal van een Texelse onderduiker 3 Kritiek op deal tussen gemeente en Cor Kuip 5 De zee als speerpunt n Texel-promotieplan 7 'Horecabedrijven om 2.00 uur dicht' 5 TEXELSE^COURANT Q"0 Leijdefóers - Wpllznm op onze I zaterdag 21 novembefrJ VRIJDAG 20 NOVEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG SONNEMENTSPRIJS /56.90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws(a>tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b g.g 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) waddeneilanden pleiten bij de ■fheid gezamenlijk voor een londeringspositie voor speci- regelgeving, zoals de isvestingswet. Dat besluit heb- de colleges van b en w van iel, Vlieland, Terschelling, ieland en Schiermonnikoog ge ien op de Wadenconferentie gisteren op Texel is gehou- i. Daarop is ook besloten dat waddengemeenten toetreden de Europese regio 'Wadden- nden' (Euregio). voltallige besturen van de vijf odgemeenten kwamen bijeen in pshuis De Hof in De Koog. Ge- slateerd werd dat regels die voor «enten aan de vastewal gunstig voor de eilanden verkeerd kun- uitpakken. Voorbeeld is de svestingswet, die bepaald dat ■ingezetenen zich op een eiland jen vestigen als ze een huis ko- ivan drie ton of duurder Een 23-|arjge man uit DenBurg die in het glaasje had gekeken, it van dinsdag op woensdag een :ge aangericht in de school- me van het voormalige LBO. Hij een ruit vernield om binnen te n en had binnen nóg een raam gemaakt en de keuken in een -lihoop veranderd. Het nachtelijk "Loer werd opgemerkt door een Drbiiganger, die de politie waar- luwde Omstreeks 2.45 uur vat- agenten de man in de kraag. Hij id thuis afgeleverd en woensdag een verhoor onderworpen. ministerie van Defensie wil dat adelaars in het natuurgebied ten Jen van de Mokbaai weten dat ze nop militair terrein bevinden. Vol de week worden alle borden gs de Mokweg en in het gebied vangen door exemplaren waarop duidelijk staat vermeld De voor- srden waaronder het gebied mag iden betreden veranderen niet. ci de goede orde laat Defensie 'en dat de huidige borden van atsbosbeheer wel voldeden, ar dat de terreineigenaar met was gegeven. De aanpassing is be uken in het convenantoverleg, arin onder andere de gemeente ing heeft. 'ooral de weekendedities van de We landelijke kranten staan wstensvol personeelsadver- "hes. Ben ik blij dat ik met hoef solliciteren. Niet alleen liggen te eisen onwaarschijnlijk hoog. eh het gebruikte yargon is vols la- en onbegrijpelijk. Slechts super basen met een superhoog i.q. Men aangenomen. De ge beente Texel plaatste onlangs tn oproep voor een ambtenaar ündhaven'. Wat is dat voor 1e- M en wat doet ie in vredes- W> Ook de toelichting bood en uitkomst. Handhaven? bndhaaf het 'hoge' fietspad bij te Koog Duidelijk zat. Hé. dat is del bestaande bewakenI Daar Sa t 't over Net als de nationale rs 'Je maintiendrai'. ik zal hand elen Nu wordt alles helder. Het leerst SinterklaasI Dat zullen we 'endhaven. Horszei soortgelijke grens wordt voor huur woningen gehanteerd Zonder uit zondering pakt deze ondergrens voor alle eilanden verkeerd uit. Ver hogen van de ondergrens vindt bur gemeester Van Beukering, waarne mend voorzitter van de waddengemeenten met effectief. 'Want het enige resultaat hiervan is dat de prijs die voor woningen wordt betaald omhoog gaat Want ons be treft moet de ondergrens helemaal verdwijnen. Wie wil wonen op een eiland moet er maatschappelijke of economische bindingen hebben.' Een dergelijk voorstel zullen de waddengemeenten doen aan de mi nister De uitzonderingspositie moet ook gelden voor ambulancevervoer, on derwijs, destructiewet en venroer naar de eilanden (regelgeving taxi- beleid). Volgens de bestuurders kan met beperkte maatregelen een pas send en acceptabel resultaat wor den bereikt- Om een minimaal voorzieningen niveau te kunnen blijven garande ren, dient volgens de eilandbesturen op alle niveau's rekening te worden gehouden met de bijzondere positie, dan wel een afzonderlijke financiële regeling te worden getroffen. Euregio Grensoverschrijdende samenwer king wordt het hoofddoel van de Euregio. De oprichting waartoe gis teren is besloten, krijgt volgend jaar officieel gestalte, als de statuten in mei in het Duitse Pellworm worden ondertekend Gebleken is dat de Nederlandse, Duitse en Deense waddeneilanden tal van gemeen schappelijke belangen hebben, zo als toerisme, natuurbescherming, cultuurhistorie, landbouw, visserij en kustbescherming Een gezamenlijke aanpak kan de eilanden een belang rijk financieel voordeel opleveren, met name gelden uit Brussel zouden gemakkelijke naar de wadden eilanden kunnen stromen Bescherming van het culturele erf goed is één van de projecten waar aan prioriteit is gegeven. Behoud van cultuurhistorie komt ten goede aan de bewoners, maar stimuleert volgens de bestuurders ook het toe risme Door een gezamenlijke visie gereed te hebben, willen de eilan den de komende ontwikkelingen voor zijn Bestemmingsplan De hele donderdagmiddag besteed den de eilandbestuurders aan de vervanging van het tien jaar oude bestemmingsplan Waddengebied. Over de twintig discussiepunten die ter tafel kwamen, bestond vrijwel in alle gevallen overeenstemming. Ook hierbij wordt door de bestuurders van belang geacht dat de eilanden gezamenlijke standpunten innemen. Want ook andere overheden praten mee over de waddenzee, waarop tientallen plannen en nota's van kracht zijn en waarover ook discus sie gaande is. Duidelijk beleid van de eilanden, kan verder toepassing van bijvoorbeeld de Natuurbe schermingswet onnodig maken. Internet Tijdens de Waddenconferentie die deze week is gehouden, bleek dat Texel eén van de weinige wadden gemeenten is die geen internet-site heeft. Een gemeente als Ter schelling werkt op het digitale me dium samen met de lokale VVV en ook Vlieland is heel vooruitstrevend Op Texel dringt de VVV al enkele ja ren aan op samenwerking met de gemeente, maar vooralsnog heeft dit niet tot een (gezamenlijke) home page geleid Burgemeester Gutker onderschreef de gemeenschappe lijke opvatting dat ook op internet zo veel mogelijk moet worden samen gewerkt Op het terrein van het Maritiem- en Juttersmuseum (MJM) in Oude- schild verrijst momenteel een hou ten ophaalbrug Deze wordt ge bouwd naar voorbeeld van een bruggetje dat vroeger over de Skilsloot bij 't Buurtje lag. In de sloot pendelden bootjes tussen de haven en de Wezenputten bij hoeve Brakestem, waar vaten met zuiver water werden gevuld. Het museum wil deze oude tijden laten herleven De ophaalbrug wordt -zoals in het verleden gebruikelijk was- gemaakt Hulpstrandvonder Klaas Uitgeest uit De Koog is opge stapt als bestuurslid van de Stichting Juttersmuseum. Ook zal hij zich niet meer opwerpen als woordvoerder van de jutters en hun museum op 'Flora'. Hij heeft ingezien dat het besturen van de juttersclub onverenigbaar is met zijn functie als hulpstrandvonder. Dat is een gevolg van actie van oud-burgemeester en hoofdstrandvonder Van Rappard die in augustus constateerde dat er sprake was van verstrengeling van belangen. Hij stelde Uitgeest voor de keus: weg bij de jutters of anders ontslag als hulp strandvonder. Uitgeest vroeg bedenktijd omdat hij het rechtsgeding dat de jutters hebben aangespannen tegen de Stichting Texels Museum inzake het eigendom van de collectie van het 'officiële' Maritiem en Juttersmuseum wilde afwachten. Hetgeen voor Van Rappard de be vestiging was dat Uitgeest mani fest betrokken is bij het Flora-mu seum. De kwestie werd verder afgehandeld door waarnemend burgemeester en dus ook waarne mend hoofdstrandvonder Gutker. Dat leidde tot de genoemde be slissing. Uitgeest mocht nog tot 15 november in het jutterbestuur blijven. Daarna moest het af zijn en dat zou door een persbericht wereldkundig worden gemaakt. Dal Uitgeest zich hield aan de af spraak bleek dinsdag. Toen een Amsterdamse cineast die bezig is een film over Texel te maken met Uitgeest wilde spreken over de lot gevallen van de opstandige jutters, werd hij vriendelijk naar andere be stuursleden doorverwezen. Compass Directe aanleiding voor burgemees ter Van Rappard om Uitgeest op het matje te roepen was een artikel in de Texelse Courant van 24 juli. Onder de kop Juttenj Cor Ellen in water zaal van Flora' werd daarin verslag gedaan van een bezoek aan het om streden juttersmuseum waarbij de jutters-exploitanten aan het woord kwamen. Een van hen zei. 'We heb ben allerlei scheepsluiken, onder andere van de Compass. Dat mo gen ze nu wel weten' Om de in januari 1986 gestrande coaster Compass I was destijds veel te doen omdat de behoeders van de openbare orde niet wisten te voorko men dat het vaartuig min of meer werd geplunderd. De grens tussen jutten en jatten (uitdrukking van de toenmalige politiechef Scheune- mann) was overschreden. De politie zat wekenlang achter allerlei ver miste voorwerpen aan. zonder veel resultaat. Nu duidelijk was gewor den dat een van overheidswege aangestelde hulpstrandvonder be trokken was bij dit 'misdrijf' werd dit beschouwd als een bewijs dat een jutter niet tegelijk strandvonder kan zijn. De jutters Cor Ellen, Paul Kikkert, Daan Quartel. Hans Bremer en Jan I. van bij elkaar gestruind hout. De planken zijn via sloper Werner Dros afkomstig van De Mok en de palen van de jachthaven. Aan de langste paal komt een katrol. De brug wordt dus aan éen zijde omhoog getakeld, wat vrij bijzonder is Opvallend zijn voorts de dakpannen waarmee een dam wand of bruggenhoofd wordt aangelegd. MJM-medewerker Willem Keijzer Ook dat is een oud boerengebruik Niet bij de Skilsloot. maar wel elders in Noordholland en Friesland Ik ontdekte het tijdens de Elfstedentocht toen ik bij die bruggetjes moest uitrusten Foto Frans Hopman) en Klaas Uitgeest hebben destijds met toestemming van de Egyptische kapitein van de Compass twee sloe pen van het wrak gehaald voor het museum. Bij die gelegenheid wer den ook de genoemde dekluiken meegenomen Nieuwe voorwaarde Afgezien van de afgelopen maan den heeft de opmerkelijke dubbel functie gedurende 15 jaar weinig problemen gegeven De scheidslij nen lagen niet zo scherp Het is wel voorgekomen dat jutters zich lieten inschakelen bij het bergen van aan gespoelde goederen door de offi ciële strandvonderij Er was zelfs een periode dat Uitgeest zitting had in de stuurgroep van het Maritiem en Juttersmuseum onder voorzitter schap van burgemeester-strandvon der J Engelvaart Toch is enkele ja ren geleden het gevaar van belangenverstrengelig blijkbaar in gezien. Dat was reden om wijziging te brengen in het reglement voor de opvolging van hulpstrandvonders: ze mogen geen bindingen hebben met de jutterij. Klaas Uitgeest moest kiezen Texelse sportverenigingen presen teren zich vrijdag 22 en zaterdag 23 januari op de Sportmarkt die wordt gehouden in Ons Genoegen Er zijn kraampjes, demonstraties en video beelden. De sportmarkt wordt afge sloten met de verkiezing van de sportman, -vrouw en -ploeg van het jaar. De informatie- en promotie- markt vormt de opening van de festi viteiten rond het 45-|arige bestaan van de Texelse Sportraad. Ook Texelse bedrijven die raakvlakken hebben met sport, zijn welkom op de informatiemarkt. De Sportraad no digt clubs en bedrijven uit het toege stuurde aanmeldingsformulier vóór 23 november op te sturen. Er wordt geen huur voor stand- of vloerruimte berekend. Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild gaat bezuinigen. Belangrijkste maatregel is dat het museum vanaf 1 januari naast de maandag ook op zondag gesloten zal zijn. Dit levert een jaarlijkse besparing op van ongeveer f80.000,-. Dat is nog niet genoeg want het verlies over 1997 be droeg f85.000,-. Voor 1998 wordt zelfs een verlies van f140.000,- verwacht. De financiële reserve is toereikend om deze negatieve resultaten te dra gen, maar het is nu wel de hoogste tijd om tot gunstiger exploitatie te ko men. De begroting voor 1999 is dan ook sluitend en de kostenbewaking wordt scherper. Verdere bezuiniging zal onder meer worden gezocht in (minder kostbare) tentoonstellingen en pr-activiteit zonder dat de aan trekkelijkheid van het museum wordt aangetast. Personeel De zondagsopenstelling was een experiment waarmee in 1997 is be gonnen als service voor het Kinderen van de Lubertischool heb ben op initiatief van Hotel Opduin een schoonmaakactie gehouden in bos en duinen rond De Koog Naast De Dennen bij de Ruijslaan en de Boodtlaan is ook het Kamperfoelie- bos gezuiverd. De kinderen werden met bussen van de AOT naar de startplaatsen gebracht. Het resultaat was aanzienlijk meer dan dertig grote zakken vol vuil Medewerkers van Staatsbosbeheer hebben de afvalberg afgevoerd naar De Ham ster De gemeente bracht geen stortkosten in rekening De ochtend werd in Hotel Opduin besloten met chocolademelk en koek Conflict juttersmuseum Rechter M.W. Zandbergen van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank komt begin volgend jaar naar Texel voor nader onder zoek inzake het conflict tussen de Stichting Juttersmueum Texel en de Stichting Texels Museum. Met medewerkers zal hij de collectie waarvan het eigendom wordt be twist, persoonlijk bekijken en met beide partijen van gedachten wis selen met de bedoeling tot een schikking te komen. Aldus blijkt uit het tussenvonnis dat de rechtbank op 12 november heeft geveld Het bezoek moet plaatsvin den tussen januari en maart 1999. Beide partijen moeten opgeven wanneer ze in die periode verhin derd zijn, zodat een dag kan worden vastgesteld waarop alle betrokke nen aan het onderzoek kunnen meewerken Het bestuur van de Stichting Juttersmuseum dat het geding tegen de Stichting Texels Museum heeft aangespannen en daarbij Mr Peter Traudes als raadsman heeft inge schakeld, is blij met de komst van de rechter 'We hebben daar zelf om gevraagd' Over de kans dat mr Zandbergen erin slaagt een schik king te bewerkstelligen, zijn ze min der optimistisch als daarmee zou worden bedoeld dat beide partijen water in de wijn moeten doen. 'We willen al onze eigendommen terug'. (weekend)publiek De toeloop op die dag is echter niet groot genoeg in verhouding tot de hoge kosten. Die kosten zijn voornamelijk loonkosten die op zondag anderhalf keer zo hoog zijn als op een doordeweekse dag. Door de maatregel leveren de medewerkers dus in Dat vinden ze niet leuk. Ze hebben het gevoel dat ze nu opdraaien voor ongelukkig fi nancieel beleid waarvoor niet zij ver antwoordelijk zijn. In financieel op zicht valt de schok wel mee, omdat de salaristerugloop over vijf jaar wordt uitgesmeerd. Molen Directeur Benno van Tilburg wijst erop dat het museum in elk geval blijft investeren in nieuwe attracties om de stroom bezoekers verder te laten groeien Veel verwachting heeft hi| van de molen De Traanroe- ier die volgend jaar weer draait. Al in mei zal de molen voor publiek toe gankelijk zijn en in september op Nationale Monumentendag is hij he lemaal klaar. (Advertentie) grut ZmMeJinli I* U *•«- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 3 DE EUROPESE BANDENSPECIALIST Juwelier Opticien NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Open da Zie de advertenties op de achterpagina

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1