Cjrocn rwarL-Jexelsin het harL> "üQraïü 'Fret ten onrechte n verdomhoekje' Texelaars gepakt wegens diefstal Veiligheid toeristisch fietspad ter discussie Gesnapt De Waal vreest gevaarlijke kruising Voorzitter Stichting De Fret: TEXELSE^COURANT TX 19 met pech naar Helderse haven gesleept Vroege ijspret Texel met oudejaar op IKON-televisie Durper jeugd helpt slachtoffers Mitch VERDER "\T, ,mmor IN DIT l\ummer Georgische danseressen zwevend over podium 2 Vrolijk filmverslag weeïge Tesselhuus 2 Koude Sint en gevolg warm onthaald 3 •»Ruim 1500 kijkers open dag RAB 5 Imposante nieuwbouw gebroeders De Wit 5 Invalidenlift sporthal meer dan welkom 7 Live-CD Bonanza niet pretentieus 7 Skatende jeugd gek op beton 7 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11335 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG flONNEMENTSPRIJS /56.90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 DINSDAG 24 NOVEMBER 1998 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd. Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) (jrtit ~yarL-Jïxfh 1» Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. it nieuwe fietspad vanaf de Limietweg/Zaandammerdijk Oudeschild is leuk voor de toeristen, maar de rkeersveiligheid is er onvoldoende bij gebaat. Dat vinden bewoners van De Waal, die op de oversteek Bomendiek/ jnhoven over de Waalderweg voor ongelukken vrezen, it college zegde gisteravond toe zich tot het uiterste in te annen om deze kruising zo veilig mogelijk te maken. Maar route verandert niet. der druk van de provincie viel en- t weken geleden het definitieve iluit tot aanleg van de aantrekke- ■oostwest- fietsverbinding. B en w aiden er tijdens het jaarlijkse •rlegrondje met de dorps- missie gisteravond niet omheen: TX 19 van de gebroeders Kriinen Oudeschild is gisteren met een 'ede motor van zee terugge- ird Het schip werd door de TX 36 mvan Toon') naar de haven van n Helder gesleept De oorzaak s gisteravond nog onbekend schip was zondagavond ge in uitgevaren voor visvangst op Noordzee. Gisterochtend ont- iden de motorproblemen, moge- r/egens een lekke klep Om erger loorkomen, werd de motoren uit- chakeld. De TX 36 was bereid de hvolle Texelse collega-vissers sleeptouw te nemen. Omstreeks 00 uur werd de TX 19 aan de Iderse kade afgemeerd. geld speelt een voorname rol bij de keus voor het traject. Gedeputeerde Staten zijn namelijk bereid bijna drie kwart van het 3,8 miljoen kostende pad te betalen, mits de route uit toe ristisch oogpunt interessant is. De ontwikkelingen gaan snel. De bezwaarprocedure is verlopen en de aanbesteding is over een maand. Plan-Hin Maar waar De Waal liever had gezien dat de fietsers via de Polderweg, langs de kerk via de Langwaal het dorp verlaten, koos de gemeenteraad een tijd geleden voor het plan-Hin, namelijk de route Bomendiek/Tien- hoven, meer zuidelijk. Op de Waal derweg wordt echter flink doorgere den en de combinatie met de onoverzichtelijke bocht maakt de krui sing er met veiliger op. De beoogde fietsroute naar Oude schild loopt deels over bestaande wegen en deels over nieuw plaveisel door de landerijen en sluit bij de Jan Ayesloot aan op een aan te leggen fietspad langs de Laagwaalderweg Een fraaie aanwinst, met één nadeel: langs het eerste deel van de verbindingsweg tussen De Waal en ij zijn verontwaardigd over te berichtgeving. De fret is Kr helemaal in het verdom- ekje gezet'. Voorzitter Nel leding van de Stichting De Fret Amsterdam betreurt dat fretten de krant worden afgeschilderd moorddadige dieren die niets «er doen dan kippen doodma- Dat kan gewoon niet waar tl'. «ding kwam in actie naar aanlei- van het artikel in de Texelse xjrant waarin melding werd ge- akt van opvallend grote aantallen pen die de laatste tijd door fretten ren doodgebeten. Het werd lan- jk nieuws omdat enkele dagbla- i het artikel overnamen stichting, opgericht door mensen Iretten als huisdier houden, ijvert ir bescherming van het dier en ift voorlichting en hulp aan men- i die ze willen houden. Dat ge nt onder andere door het opvan- van zoekgeraakte fretten, aivoor vervolgens een goed te- wordt gezocht Smeding. 'Fretten kunnen in de natuur met overleven. We hebben in de loop der jaren wel 1200 fretten opgevangen die merendeels in erbarmelijke om standigheden verkeerden. Fretten die van mensen afkomstig zijn, heb ben namelijk niet leren jagen'. - Hoe zit dat dan met die Texelse fretten? Die hebben inmiddels wèl vijftig kippen om zeep geholpen. Smeding: 'Dat kunnen geen fretten zijn geweest. Het zijn vrijwel zeker bunzingen of bunzingen die met fretten zijn gekruist. Bastaarden dus, die overwegend bunzing zijn. Die hebben zich in de natuur voortge plant en hebben wèl leren jagen. Ze leven trouwens niet van bloed zoals u hebt geschreven maar van allerlei kleine prooidieren, waaronder rat ten, vogels en muizen die ze ge woon opeten Dat op Texel veel kip pen door bastaardfretten worden gedood en met worden opgegeten komt omdat door het gekakel en gevlieg van de kippen de jachtlust wordt opgewekt. Dan gaan ze door met doden. Mensen moeten hun kip- Oudeschild komt geen fietspad Wielrijders die vanuit De Waal naar Oudeschild de kortste weg nemen, moeten dus nog een deel over de Laagwaalderweg fietsen. Voor een fietspad op dit stuk was nu nog geen geld, maar wethouder Schilling zegde toe dat er op termijn wellicht wél mo gelijkheden zijn Rotonde De verkeersveiligheid was een terug kerend onderwerp in De Waal. Bomendiek/Tienhoven is niet de enige gevaarlijke oversteek. Op de kruising Laagwaalderweg/Ooster- enderweg zijn in een jaar tijd vijf aan rijdingen geweest, waardoor de roep om een rotonde in het dorp steeds luider klinkt. 'Zo'n voorziening kost wel vijf ton, dus daar moet zeer kriti sche naar worden gekeken', vond wethouder Peter Bakker (verkeer). Cor Dros telde op dat er wel vijf we gen op uitkomen. Nergens anders komt dat voor. Het is de gevaarlijkste plek op Texel.' Bakker zag nog andere maatregelen, zoals een inhaalverbod en verlaging Lees verder pagina 5 In Friesland en Groningen werden zondag al wedstrijden geschaatst, daarvan was op Texel nog absoluut geen sprake. Toch vermaakten de jeugdige Larissa (5) en Cynthia (1) uit Den Hoorn zich al uitstekend op schaats en slee. Dat hadden ze te danken aan vader Kees Klaassen, die het terras achter hun huis onder een enkele centimeters dikke laag water had gezet. Of het jeugdige tweetal werkelijk baanbrekers waren, was gisteren op de redactie niet bekend. Naar verluidt werden zondag ook op Waalenburg enkele waaghalzen gesignaleerd die de smalle ijzers al hadden onder gebonden (Foto Koes Klaasson) De politie Texel heeft in samenwer king met de recherche van de afde ling Den Helder/Texel afgelopen week drie Texelaars aangehouden op verdenking van diverse inbra ken. Het gaat om twee 18-jarigen en een 23-jarige, alle drie gebrui kers van harddrugs. Zij hebben in middels bekend. Een gedeelte van de buit was door hen verhandeld om drugs te kunnen kopen. De zaak kwam aan het rollen toen de 23-jarige verdachte in de nacht van dinsdag op woensdag op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in het voormalige LBO-gebouw aan de Emmalaan De man verkeerde onder invloed van drank en drugs en had flink wat vermeld, zodat de politie aanvankelijk in de veronderstelling verkeerde 'slechts' met een dronken vandaal van doen te hebben. Hij werd dan ook naar huis gestuurd, maar toen de volgende morgen bleek dat de man weldegelijk ook had gestolen, werd hij samen met een 18-jarige mededader alsnog aangehouden. Uit het onderzoek dat vervolgens werd ingesteld bleek dat de twee sa men met een 18-jarige handlanger diverse inbraken hebben gepleegd in de afgelopen twee jaar: in de kantine van Texel'94, een vrachtauto, een bouwkeet op een strandslag, een snackbar in De Dennen en twee maal in sporthal Ons Genoegen Daarbij werden onder meer etenswaren, geld, een mobiele telefoon, zwaailich ten en een mountainbike buit ge maakt Bij één van de inbraken in Ons Genoegen werd geprobeerd de kluis te kraken, maar dit mislukte. De twee verdachten die als eerste werden aangehouden, zijn vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie en de rechtercommissaris, waarna zij in afwachting van hun rechtzaak weer op vrije voeten werden gesteld. De derde man werd vrijdag aangehou den en gisteren voorgeleid. Wat hem te wachten stond, was toen nog met bekend Naast de inbraken heeft hij bekend tienduizenden guldens te hebben ontvreemd van drie verschil lende werkgevers Dat geld ging na genoeg helemaal op aan het spelen op speelautomaten en kaarten om geld. Het onderzoek loopt nog. De politie verwacht op korte termijn nog meer aanhoudingen te verrichten. Een televisieploeg heeft zondag en gisteren opnamen gemaakt op Texel voor het programma 'Op de drempel van het wad', dat op oudejaarsavond wordt uitgezonden door de IKON. Er werd op verschillende lokaties ge filmd. Zo komen bijdragen vanuit het kerkje van Den Hoorn, het Maritiem- en Juttersmuseum, hotel-Loods manswelvaren en vanaf de vuurto ren. Ook op de haven van Oude schild werd gefilmd Hoofdmoot van het tachtig minuten durende programma komt van een zestal cabaretiers, die liedjes zingen en sketches brengen Onder hen be kende namen als Jeroen van pen in een dicht hok en achter fijn gaas houden - Wat was, afgezien van de niet geheel juiste naam van het beest, nu zo fout aan ons bericht? Smeding 'Dat nu iedereen heel ne gatief over fretten denkt. Terwijl het waardevolle interessante huisdieren zijn die bescherming nodig hebben. Trouwens, de bunzing is óók be schermd Je mag geen bunzing do den, zelfs niet in bezit hebben. Wat die jachtopziener op Texel doet is dus verboden. Wij zullen contact op nemen met Staatsbosbeheer en om maatregelen vragen' Jachtopzichter Ed Drijver uit Den Hoorn is voor dat laatste niet bang. 'Op de bunzing mag inderdaad met worden gejaagd. Maar het gaat hier om de bunzingfret en die wordt be streden Ook de terreinverzorgers van Staatsbosbeheer doen dat al sedert jaar en dag in de broed- kolomes De beesten zijn namelijk een bedreiging voor bodem broeders, waaronder lepelaars'. De cabaretiers op lokatie. Het vangen van bunzmgfretten die kippen hebben gedood, is bijna dagelijks werk voor jacht opzichter Ed Drijver in Den Hoorn. De beesten laten zich verschalken in een kooi waarin vleesresten zijn gelegd Bij hel aanraken van een scharnierend plankje waarop dit aas ligt. schiet een palletie los en valt het deurtje van de kooi onherroepe lijk dicht. Op de foto de vangst van zater dag: een zeer groot exemplaar dat twee keer doordrong in het kippenhok van de familie Rutten aan het Schilderend en daarbij diverse krielkippen om zeep bracht. Bij de tweede keer werd het dier op heterdaad betrapt, maar hij ontsnapte. Enkele uren later liep hij echter in de kooi die door Drijver was opgesteld (Foto Hnrry do Graaf) De jeugd uit De Cocksdorp heeft zich het leed aangetrokken dat de orkaan Mitch veroorzaakte in Mid- den-Amerika. Om geld in te zamelen voor de hulpverlening stak een jeugdclub van leerlingen uit groep 4. 5, 6 en 7 van Durperhonk deze week de handen uit de mouwen. Na schooltijd hakken ze hout. laten ze honden uit. maken ze prullenbakken schoon, vegen ze stoepen of verza melen ze lege flessen, die per bol derwagen bij de supermarkt worden verzilverd De gehele opbrengst gaat naar de slachtoffers van Mitch Vandaag hopen ze f200.- over te kunnen maken op giro 800800 Kinderen uit De Cocksdorp halen lege flessen op. De opbrengst komt ten goede aan Mid- den-Amerika. (Foto Gerard Timmerman) Merwijk, Job Schuring en Maarten van Roozendaal. De opnamen van deze bijdragen werden overdag ge maakt 'op lokatie' en 's avonds in Klif 12. Het publiek in het theater-restaurant bestond uit genodigden. Dat waren naast (oud-)medewerkers, buren en trouwe gasten ook de 21 Texelse vrouwen die afgelopen voorjaar vijf avonden lang het theaterprogramma De Gidsen op de planken brachten Fotografe March Heijnen uit Den Burg vervulde een dubbelfunctie. Zoals zovaak verrichtte zij haar werk voor de Texelse Courant, daarnaast was zij door de IKON ingehuurd om foto's te maken voor promotie materiaal voor het programma. Foto March Hegnen) (Advertentie)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1