Cjrocn '2wartrJ~exels in het karL, Samenwerking internet laat te wensen over Jook Nauta koopt café In den Grooten Slock Natuurontwikkeling bij De Cocksdorp nauwelijks omstreden 'Kijk wel uit om veel te veranderen EUREKA Sftft VVV wil koppeling met pagina gemeente Dan (80) doodt echtgenote Uk Ét ff Groen Zwart UUim jTlets -• IN DEN GROOTEN SLOCK -föorszel Letter Officieel klagen straks mogelijk "*""2 s. -tim VERDER ]VT,m,„ni. IN DIT l\ummer •♦Historische collectie voor Oudheidkamer 2 Bestuur Horeca Texel op vingers getikt 3 Harry wil één gleuf 3 Nationaal Park komt steeds dichterbij 5 Samenwerking TEXELSE'i1COURANT Vermeulen Bikes Wiersma meubelen drogisterij. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) promotie van Texel op internet zou een stuk beter uit verf komen als er beter zou worden samengewerkt. Zo laat de VVV te popelen om het makkelijk vindbare adres rn.Texel.nl, dat aan de gemeente is voorbehouden, te bruiken. Verzoeken van de VVV voor een koppeling met gemeente heeft het college tot nu toe naast zich neer- legd. B en w lijken weinig haast te hebben om een eigen ibsite te starten. leveel bedrijven en instellingen jrnet hebben ontdekt, blijkt zodra woord Texel wordt ingetoetst het zoekprogramma AlvaVista men er liefst 19.370 pagina's te orschijn, die informatie bevatten loseek levert een resultaat op van 382 stuks. veel gevallen hebben de pagina's hter geen betrekking op het ei- id, maar gaan ergens anders Bovenaan de lijst van Infoseek lat Texel Company, een Ameri- lans bedrijf dat trainingen en con- ilten verzorgt. Bij AltaVista staat xet Sheep, een website van The lerican Texel Sheep Association Texas, met het adres m. Texel.org, dat dus blijkbaar als ■iste wordt geselecteerd. Tweede lat Snelstart Software, Stark Texel mv.snelslart.nl.) uit Oosterend vierde op de lijst staat Trefpunt ixel. dat weliswaar een link heeft it de VVV, maar die door de gein- esseerde zoeker eerst moet wor- n opgevraagd om verder te kun- n, irfers die op zoek zijn naar toeris- che informatie over Texel komen iet het zoekprogramma WebScaw- irsneller bij de VVV terecht Van de 3 vermeldingen staat de promotie- rgamsatie op de vierde plaats. Groei nds de VVV ruim een jaar geleden uitgebreide informatieve te/te opende op Internet mv.Texel.net), zit er een regelma- je groei in de belangstelling, con- iteert Jacco Dros, hoofd promotie in 80-jarige man uit Den Burg heeft lensdagavond zijn 73-jarige echt- mote om het leven gebracht. Deze ad vond zijn oorzaak in een jaren- ige opeenstapeling van conflicten hun huwelijk Tijdens een nieuwe :ie sloegen de stoppen door bij de en, waarna hij de vrouw in blinde oede sloeg en haar wurgde. Hij is ngehouden en overgebracht naar politiebureau in Den Helder. Eén letter kan een wereld van verschil betekenen. Menigeen breekt zijn hoofd over stam plus 'ee Is het nu hij word, of hij wort of hij wordt burgemeester? Sla gen of zakken. Nog moeilijker en verwarrender is het wanneer je aHeen op de klank afgaat. Fret len onrechte in het verdom boekje'. Welke FredKen ik hem en waarom geen achternaam Op het verkeerde been gezet, vrant het gaat over een onschul dige marterachtige. Drie Texelaars worden opgepakt ver dacht van diefstal Er staan geen initialen in de krant. Toch wil ie dereen weten wie het zijn Onge- tonde nieuwsgierigheid of op rechte belangstelling? Het leidt forte of lange ij, dee of tee?) al- bld tot roddel, achterklap en valse beschuldigingen We schrijven daarom hun namen deze keer het chocoladeletters, want het is berst. Horszei en marketing. Per dag worden onze pagina's, afhankelijk van het sei zoen, bezocht door honderd intern etters, die samen goed zijn voor 1000 tot 1.400 hits.' Naast toeris tische informatie over het eiland, kan men via de PC in de boekingscen trale kijken of een bepaald huisje nog vrij is. Volgens Dros zou dit aantal veel ho ger kunnen zijn, als de VVV gebruik Texelaars die zich door een ambte naar van de gemeente ondeugdelijk voelen behandeld, kunnen zich bin nenkort officieel beklagen. In eerste instantie kan de klager zich tot de betreffende ambtenaar of diens lei dinggevende wenden. Als blijkt dat de klacht met naar tevredenheid is afgehandeld, buigt de commissie bezwaar- en beroepsschriften zich erover. De maatregel hangt samen met een wijziging in de wetgeving per 1 januari 1999 Overigens is het aantal binnengekomen klachten over een ambtenaar van de ge meente tot dusver zeer beperkt. Over beleid kan niet worden ge klaagd. kan maken van het adres www Texel.nl. Geografische namen met n/erachter zijn namelijk voorbe houden aan gemeenten Inter netters hoeven dan alleen maar www. rexel.nhn te toetsen, om bij de gemeente te komen. Een eenvou dige link naar de VVV zou volstaan om de zoeker die zich op Texel wil oriënteren van informatie te voor zien. 'Vlotte toegang tot de gege vens is vooral van belang voor men sen die nog aarzelen over hun bestemming. Als die teveel moeite moeten doen, haken ze af en kiezen een ander reisdoel. Aan de andere kant is het zo dat mensen die al heb ben besloten naar Texel te gaan en vastlopen, wel op andere wijze aan hun informatie komen. Belangrijk voordeel van internet is wel dat het medium interactief is Mensen kun nen per E-mail vragen sturen, die we snel kunnen beantwoorden Gezien de snelle ontwikkeling van het me dium verwacht Dros dat Internet over een jaar of twee van veel groter belang is voor de promotie 'Ervaring die we nu opdoen, kunnen we ge bruiken om nuttige aanpassingen aan te brengen.' Tot dusver heeft de gemeente verzoeken van de VVV om samen te werken steeds van de hand gewezen Anarchie 'Op Internet heerst complete anar chie. ledereen kan er zonder enige vorm van censuur van alles opzet ten De raad heeft uitgesproken dat de gemeente over internet eerst be leid moet maken, alvorens we een website openen', verklaart Marit de Porto, coördinatrice informatica en Lees verder pagina 7 CAFE IN OEN GROOT EN SLOCK Jook Nauta, links naast het echtpaar Koomen: 'Dit café is een cultuur-historisch fenomeen. Tien maanden voor hun 25-jarig jubileum tappen Jan en Marga Koomen het laatste biertje in hun café In den Grooten Slock. De nieuwe eigenaar is met ingang van 1 februari buurman Jook Nauta, die al meerdere panden in dezelfde omgeving in handen heeft. 'Ik heb nog geen concreet plan, maar mijn bedoeling is in ieder geval op de zelfde voet door te gaan.' De ambitieuze plannen van Staatsbosbeheer voor een aaneengesloten natuurgebied van 200 hectare van kust tot kust bij De Cocksdorp stuit nauwelijks op bezwaren uit de bevolking. Op de drukbezochte hoorzitting die gistera vond in het Eierlandsche huis werd gehouden werden wel wat vragen, suggesties en bedenkingen vernomen, maar die hadden betrekking op details. Beloofd werd dat er re kening mee zal worden gehouden en dat de insprekers er binnen een half jaar meer over zullen horen. De positieve stemming is ongetwij feld te danken aan het feit dat het plan is gebaseerd op meningen en ideeén die al naar voren konden worden gebracht toen er nog niets op papier stond. De grote lijnen ont stonden na de brainstormsessie die op 9 juni van dit jaar op De Krim werd gehouden. Districtshoofd Jaap van Groenigen WW w' - Het toekomstige terrein achter Sir Robert Peel' in vogelvlucht getekend. Op de voorgrond in het midden de boerderij, op de achter grond de Hanenplas (die 's winters weer een echte plas zal worden) en daartussen nollen en waterpartijen De transactie kwam dinsdagochtend rond Vroeg genoeg voor Nauta om de vergadering van Horeca Texel 's avonds te kunnen vertellen dat de voorzitter niet langer het buitenbeen tje van de vereniging is Tot op heden was Nauta de enige van de 93 leden die geen eigen horecabedrijf bezat. Voor Jan en Marga Koomen is de verkoop toch nog snel geregeld Vlak voor de zomer besloten ze het café bij makelaarskantoor Eelman Van Heerwaarden in de aanbieding te doen. Niet met de bedoeling er al veel ruchtbaarheid aan te geven, want ei genlijk hoopten ze toch hun zilveren jubileum nog te kunnen vieren 'We hadden geen haast, maar ik ben nu 50 en als ik nog iets anders wilde, dan moest ik met te lang meer wachten', legt Jan Koomen uit. Advertentie Het plan om de verkoopplannen nog even stil te houden, gingen echter al van Staatsbosbeheer kon bijna hon derd belangstellenden verwelko men. Hij werd onder meer geflan keerd door Ronald Goderie van het gelijknamige adviesbureau uit Nijmegen dat het thans ter tafel lig gende voorlopige plan voor de in richting van het terrein heeft ge maakt en daarover aan de hand van dia's uitleg gaf. Dat terrein betreft de Hanenplas en de gronden van Sir Robert Peel, de Rogsloot en het aangrenzende 40 ha grote Dorp- zicht Met name de aankoop van laatstgenoemd bedrijf heeft de mo gelijkheden geopend die nu worden aangegrepen. De nieuw verworven gebieden zullen door het graven van kreken, afplaggen, het maken van nollen en door een aangepaste wa terhuishouding tot een gevarieerd 'halfnatuurlijk' gebied worden ge maakt met maximale mogelijkheden voor flora en fauna Dit alles zal met voor het publiek verborgen blijven want er komen wandelroutes en waarnemingsposten, zij het beperkt omdat rust voor de vogels een pre valerend belang is Zorg Er zijn echter nog tal van problemen op te lossen, zoals bleek bij het be antwoorden van vragen. Zo bleek er zorg te zijn over het bewust toelaten van brak water in een deel van het gebied en is het nog niet duidelijk hoe 'goed' en 'slecht' water van el kaar moeten worden gescheiden Welke rol zal het water spelen dat afkomstig is van de rioolzuiverings installatie van De Cocksdorp? De suggestie werd gedaan om dit na te zuiveren in rietvelden in het poldertje Wassenaar. Een vragensteller be twijfelde of het uit de duinen afkom stige kwelwater voldoende is om de diverse waterpartijen in het gebied gevuld te houden. Erkend werd dat daarover door nader onderzoek nog zekerheid moet komen. Lees verder pagina 5 snel in rook op toen collega Reimer van der Veen bij toeval bij de make laar informeerde of er nog ergens een horecapand te koop stond 'Het ligt met aan Reimer hoor, maar er wordt nergens zo geouwehoerd als in ons beroep. Dan kunnen we nu net zo goed meteen een advertentie in de krant zetten, heb ik tegen Eelman gezegd Diverse belangstellenden meldden zich bij de makelaar, van wie Jook Nauta en bierbrouwer Inter Brew ten slotte als meest serieuze gegadigden overbleven. Op verzoek van Koomen ontvouwde Nauta vorige week zijn plannen Het beslissende zetje werd gegeven door Amstel, dat graag leve rancier van de Grooten Slock wilde blijven en besloot bij de transactie een duit in het zakje te doen om con current Inter Brew af te troeven. 'Buurman Nauta belde me dinsdag Redactioneel commentaar Dit jaar viert de VVV het honderdja rig bestaan van Texetpromotie Anno 1998 plukt Texel de vruchten van een instituut waarvoor honderd jaar gele den de basis is gelegd. Het gidsje over Texel van een eeuw geleden mag wat pover afsteken tegen de huidige promotie-organisatie, de moeite waarmee het tot stand is ge bracht was er niet minder om Samenwerking is de belangrijkste pij ler onder de Texetpromotie. toen en nu. Ondernemers, gemeente, Teso en FIST zorgen dat er jaarlijks vol doende middelen bijeen worden ge bracht Een samenwerking waarop menig Texelaar trots is. Onderwijl gaat de tijd door en de ont wikkelingen snel Bijvoorbeeld op internet Wordt de waarde van het medium door menigeen nu nog wel eens overschat, als de digitale snel weg binnen afzienbare tijd gemeen goed wordt, biedt het grote kansen Waar andere gemeenten volop bezig met het internet, wil het hier nog niet vlotten. Surfers zullen vergeefs zoe ken naar de makkelijk vindbare homepage van de gemeente. Koud watervrees? Of wil het college na de beroering die Texel Info Service ver oorzaakte. de vingers er niet aan branden7 Dat er goede afwegingen worden gemaakt, is terecht. Maar in tussen tikt de klok wel verder. Met wat goede wil kan op Texel in korte tijd een laagdrempelig informa tie- en promotienetwerk worden op gebouwd, waarvan het hele eiland profijt kan hebben. De sleutel daartoe ligt in handen van onze bestuurders. Wellicht nog meer dan honderd jaar geleden, komt het ook nu aan op een goede samenwerking om 10 uur. Ik lag nog heerlijk in mijn mandje', vertelt Koomen nog steeds een beetje beduusd. Vage plannen Nauta heeft tot 1 februari - wanneer de overdracht officieel wordt - de tijd om zijn nog vage plannen vastere vorm te geven. 'Ik ga in ieder geval niet zelf achter de bar staan', lacht hij. 'Het zou ook een beetje gek zijn. een 56-jarige die een 50-jarige opvolgt. Ga er maar vanuit dat ik voorname lijk een huurbaas zal zijn, die alleen enige voorwaarden stelt aan de nieuwe uitbater.' Volgens hem moet de koop worden gezien in zijn veel bredere plannen om de verbetering van de uitstraling van het centrum van Den Burg te sti muleren. 'De Koog heeft zich de laat ste jaren ontwikkeld als sterk uitgaanscentrum. Den Burg begint een sterk winkelcentrum te worden waar ook 's avonds wat leuks is te doen. Daar past een café zoals De Slock nu is prima in met als verschil misschien dat er wat meer nadruk komt op de dagexploitatie. Door het verkopen van een kop soep en een dagschotel kun je je ook op het win kelend publiek richten.' Bouwkundig Nauta staat voor ogen om de entree door enige bouwkundige aanpassin gen iets 'opener' te maken, wellicht door de voorpui weg te halen, zodat het interieur van het café vanaf de straat zichtbaar is 'En ik zou graag de trap naar boven weghalen, waardoor je het vloeroppervlak een stuk ver groot Jan en Marga Koomen hadden dat graag ook al gedaan, maar stuit ten op het probleem hoe dan boven te komen Nauta. 'Ik heb natuurlijk als voordeel dat het pand links ook in mijn bezit is. De ontsluiting zou van daaruit kunnen.' Daarnaast leeft bij Nauta het idee om van de bovenverdieping boven - die nu als opslag dient - weer woonruimte te maken. Dat zou de nodige aanpas singen vereisen, want de muziek in het café klinkt weinig harder dan er boven 'Maar voor de rest kijk ik echt wel uit om te veel te veranderen Je moet het zien als het restaureren van een mo nument. Dit café is eigenlijk ook een cultuur-historisch fenomeen Daar ga je de sfeer niet uithalen Jan en Marga hebben toegewijde medewer kers. Ik hoop eigenlijk dat één van hen het ziet zitten om als zelfstandig cafébaas aan de slag te gaan. Wat mij betreft zijn zij het eerst aan de beurt.' (Advertentie) yrta Zmntrjadi 1» W Kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TUINCENTRUM NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1