Annemarie (19) jaagt in Chili op insignes Hotel Opduin leidt zelf vakmensen op 'Texelmodel' levert nominatie op Mariniers Texelse scout naar World Jamboree Brista is de behendigste TEXELSE couRANT W'tjewel 1 slaat toe bij darters Voorruit vernield Mokboten op de rivier die zo verwoestend buiten haar oevers was getreden. (Foto Anne Bo&kps) VERVOLG PAGINA 1 van vernieling dat 'Mitch' had getrok ken. was nog duidelijk zichtbaar. Plantages vol bananenbomen lagen er geknakt bij en in de dorpen waren hutten verwoest of weggevaagd. En overal lag een enorme laag blubber, variërend van een halve tot zelfs twee meter hoog. Heldhaftige reddingen van mensen die onder de modder waren bedol ven. hoefden de 'Mok-boys niet te verrichten. Wel pikten ze enkele men sen uit geïsoleerde nederzettingen op. 'Een man kwam ons vragen of we zijn ouders van 86 en 82 jaar wilden meenemen We zetten hem af op een punt langs de rivier en spraken af dat hij daar een paar uur later met een vlag zou staan zwaaien. Toen we het voedsel hadden weggebracht en te rugkeerden stond hij er inderdaad en konden we die ouwe mensjes mee nemen.' Rechterkant De Texelse boten verzorgden de dis tributie aan de rechterkant van de ri vier. 'Soms stonden links ook mensen te zwaaien, die gingen we niet zo maar voorbij. Eenmaal hadden we veel voedsel over. omdat we in een dorp aankwamen dat bijna helemaal was verlaten Eén familie was geble ven om de wacht te houden. We voe ren daarom maar verder en kwamen in een gehucht, dat niet op de kaart stond. Die dag hebben we zo meer dere dorpjes kunnen voorzien De organisatie in de dorpen was vol gens de mariniers opmerkelijk goed voor elkaar. 'We meldden ons bij het hoofd van de campo Die zorgde dat we de pakketten konden afgeven bij de kerk of het dorpshuis, van waaruit de voedselverdeling werd geregeld Krokodillen Grote gevaren hoefden de mariniers niet te trotseren, of het moest het ri sico op infecties zijn. Ook kwamen ze onderweg een paar slangen en een krokodil tegen 'In Honduras leefden geen krokodillen in het wild, maar nu wel De orkaan heeft een kwekerij verwoest, waardoor een aantal jonge dieren kon ontsnappen Een deel van de compagnie was ook behulpzaam bij het herstel van het vliegveld en de reparatie van (elektri sche) waterpompen. Aan verdere wederopbouw kwamen ze niet toe. want op 23 november zat hun taak er weer op en keerden ze huiswaarts. Een vakantietrip was het bepaald niet; zelfs de tussenstop op Curapao duurde maar anderhalf uur... DINSDAG 1 DECEMBER 191 Ze is 19 lentes jong, maf van scouting, nieuwsgierig en reis lustig. De World Jamboree die van 26 december tot 6 januari in Chili wordt gehouden, komt voor Annemarie Witte uit Den Burg dan ook als geroepen. Als enige Texelse scout reist ze af naar het 4-jaarlijkse kamp, waar naar ver wachting ruim 30.000 scouts uit de hele wereld hun tent opzetten. Annemarie is van de partij als me dewerker. Jongeren van andere nationaliteiten ontmoeten is haar doel, maar er is nóg een reden zoveel mogelijk insig nes bemachtigen 'Ik spaar ze', ver telt Annemarie, terwijl ze een deken toont waarop tientallen insignes (stof fen badges) van diverse landen zijn genaaid. De meeste dateren van de vorige World Jamboree, in 1995 in de Flevopolder, waar ze als deelnemer present was. In het kamp was een levendige ruilhandel gaande 'Niet alleen van insignes, maar ook petjes, speldjes en andere zaken. Op het laatst liep bijna niemand nog in het uniform van het eigen land. Daardoor gebeurde het dat ik een keer tien mi nuten in het Engels sprak met twee andere scouts, voordat we in de ga ten kregen dat we allemaal uit Neder land kwamen...' Koe Ditmaal heeft ze 500 Nederlandse insignes besteld. Een koe op een sappig groene weide vormt het voor naamste symbool. Een deel van de badges verkoopt ze hier om haar reis gedeeltelijk te bekostigen. De rest wil ze in Chili ruilen tegen die van andere landen Net als in de hete zomer van '95 hoopt ze weer beslag te leggen op bijzondere exemplaren. Destijds kwam ze thuis met een insigne uit de voormalige Joegoslavische staat Slovenië. Volgens Annemarie een waar collectors item. Haar deken laat ze thuis. Daarvoor is het pronkstuk een te kostbaar bezit 'Stel je voor dat iemand de tent open snijdt en de deken wegneemt.' Excursies Al op 16 december vliegt Annemarie naar Zuid-Amerika Door Scouting Nederland is bij het kustplaatsje Lota, ten zuidwesten van hoofdstad Santiago, een basiskamp voor mede werkers ingericht. 'Van daaruit kun je allerlei excursies maken. Daarnaast huren we ook nog een paar dagen een auto om wat van het land te zien Alles hebben we zelf in Nederland geregeld, via een reisbureau in Am sterdam dat door Chilenen wordt ge rund Met 'we' doelt de Texelse op haar reisgenoot Edwin, een scoutingleider uit Den Helder. Ze heeft hem driejaar geleden op de World Jamboree in Dronten leren kennen. 'Nee, het is niet mijn vriend', lacht ze. 'Hij is ge trouwd joh. Zijn vrouw en dochter zijn ook helemaal bezeten van de scouting.' Hectisch Zelf besteedt ze ook veel vrije uurtjes aan haar grote hobby Op haar ze vende sloot ze zich aan bij de jong ste meisjesgroep. de kabouters, te genwoordig maakt ze deel uit van de leiding. Annemarie heeft de verken ners (jongens 11-14 jaar) onder haar hoede. 'Ja, ik kan ze wel de baas hoor Sinds de zomer hebben we een Wellicht wordt Hotel Opduin begin januari uitgeroepen tot 'Leerbedrijf van het jaar 1998'. Voor het Koger hotel zou het een mooie bekroning zijn, want eigenaar/directeur Harry Wuis zet zich al jaren in voor het opleiden van vakmensen in de horeca. Een hotel moet nu eenmaal iedere dag kwaliteit leveren en dus ook personeel hebben dat het vak verstaat. Met de ontwikkeling van het 'Texelmodel' (een leerplan voor aspirant-koks en -gastheren/vrou wen) mag Opduin zich verheugen in een groeiende belangstelling van overige leerbedrijven. De behoefte aan goed geschoolde vakmensen in de horeca is groot. In de jaren '70 dreigde er zelfs een ern stig tekort aan te ontstaan. Dit kwam met name door de explosieve groei van gezondheids-instellingen. Men vond het destijds aantrekkelijker om in de instellingen te werken, niet al leen vanwege de betere arbeids voorwaarden maar ook omdat de horeca sterk seizoensafhankelijk is. In de praktijk betekent dit overuren draaien in de zomer en geen werk in de winter Jonge mensen die in het hoogseizoen snuffelen aan het horecaleven, trekken vaak weer weg om iets anders uit te proberen. Met de neus op deze feiten gedrukt, besefte men vanuit het bedrijfsleven dat er snel iets aan deze situatie moest gebeuren. Wuis 'Als wij er zelf niets aan doen in onze bedrijfstak om Gastvrouw in spé Mieke Bakker (rechts) krijgt borden aangereikt door de aspirant-koks (v.r. Marline de Vries. Links staat leermeester Peter de Bruijn. jonge mensen op te leiden, hoe wil len we dan dat wij vakmensen aan kunnen trekken'. Inmiddels zijn er op Texel zo'n 20 leerbedrijven in verschillende horecasectoren. Hotel Opduin, met 55 vaste medewerkers één van de grootste en modernste hotels van Texel, speelt hierin een voortrekkers rol. SVH Het SVH Onderwijscentrum (voor heen Stichting Vakopleiding Horeca) is nauw betrokken bij de leer bedrijven. Dit leerlingstelsel is in de jaren '60 ontstaan en een samenwer kingsverband van sociale partners. Niet ieder bedrijf kan zich als leer bedrijf profileren. Men moet aange sloten zijn bij het SVH Onderwijs centrum en voldoen aan een aantal criteria, zoals in ieder geval het aan wezig zijn van gediplomeerde leer meesters. Daarnaast moet het bedrijf voldoende mogelijkheden bieden die aansluiten op het leerplan. De consulent van het onderwijs centrum die regelmatig de bedrijven bezoekt, houdt de opleidings resultaten scherp in de gaten en geeft aan als zich nieuwe ontwikkelingen op de markt voordoen. Opduin heeft jaarlijks zes leerplaatsen en leidt jonge mensen op tot een zelfstandig werkend restaurantkok, gastheer/- vrouw of receptionist(e). Iedere leerling staat onder supervisie van een eigen leermeester die hem/ haar de kneepjes van het vak bij brengt. 'Het traditionele systeem van gezel en leermeester' aldus Jan Wol ter Timmerman, chef-kok en initiatief nemer tot de ontwikkeling van het 'Texelmodel'. Timmerman werkt al 19 jaar bij Opduin en heeft al heel wat leerlingen onder zijn hoede gehad 'Wat wij vooral zoeken in jonge mensen is het enthousiasme voor het vak, het zoge naamde horecagevoel. Motivatie om door te zetten, niet voor het bedrijf maar voor zichzelf Werken in de horeca wordt nogal eens onderschat, maar met een goede vakopleiding kun je de hele wereld over'. Texelmodel Het Texelmodel is met name ontwik keld om het vacuüm dat in de winter maanden ontstaat te overbruggen. Leerlingen krijgen bij Opduin een jaarcontract aangeboden. In het hoogseizoen werken zij in het hotel,onder begeleiding van een leer meester, in de winterrust gaan zij voor verdere praktijkscholing naar de streekschool -het Horizoncollege in Heerhugowaard- waar ook de exa mens plaatsvinden Daarnaast biedt het Texelmodel ook een leerplan 'op maat'. Niet iedere leerling begint op hetzelfde niveau; dit is afhankelijk van de vooropleiding. n.l.) Jeroen Groeneweg, Natasja Wensink en (Foto Gerard Timmerman) tijd nog een paar verplichte onderde len in de opleiding bestaan, ervaart de leerling het als een prettige manier van werken. Begeleiding leder jaar wisselt een leerling van leerbedrijf. Dit is inherent aan de op leiding om kennis te maken met di verse typen leerbedrijven in de Nominati Het 'Texelmodel' is dit jaar voorl* eerst als vast onderdeel in de oplc ding opgenomen. De positieve en: ringen met dit leermodel is meded reden dat Opduin, één van de dr genomineerde bedrijven uit de hole sector, voorgedragen is voor deot - derscheiding 'Leerbedrijf van hi jaar'. Goed voorbereid vertrok een klein delegatie, bestaande uit een leerlint leermeester, afdelingshoofd en direc teur, op 17 november jl. naa Amersfoort voor een mondelinge toe lichting. De drie genomineerde bedn ven uit de hotel-sector kregen tede een half uur de tijd hun bedrijf te p« senteren aan een jury bestaande u sociale partners in de horew directieleden van de Leerbedrijve van het Jaar 1998 en vertegenwooi digers van het SVH Onderwijl centrum. De definitieve uitslag won bekend gemaakt op 7 januari 199 tijdens de Horecava in de RAI I Amsterdam. De verwachtingen zij hoog Wuis en Timmerman:'Wij gaa voor de eerste plaats.' Ingrid de Raa De darters van W'tjewel 1 hebben vrijdag hun visitekaartje afgege ven, door in Oosterend met maar liefst 7-1 te winnen van Cafeetje 1 De overwinning kwam tot stand door in alle partijen hoog te sco ren en goed te finishen. Wat op viel was het solide spel van Bart Post. De gehele wedstrijd nam één uur en vijfentwintig minuten in beslag. Een record in de com petitie. In café In den Grooten Slock verloor het eerste thuisteam met 6-2 van Cafeetje 2. Man ot the match was Ruud Daalder van Cafeetje. Hij gooide erg sterk en zag dat beloond met een hoogste score van 168 pun ten. Menno Timmer had duidelijk zijn dag niet en verloor zijn single van Nicole Oft. Wel gooide Timmer heel vaak 7 punten. De partij was tot de laatste dart spannend in de I tic. Johan Eldering besliste dit sp met vijf maal bull in één beurt. Roel Blonk liet in café de Zwaan zie dat dit jaar rekening moet wordt gehouden met de jonge garde. I speelde als invaller mee met t Cafeetje Bulldogs en zorgde ervoi dat zijn team na de dubbels e< voorsprong had van 4-2 op Zwaan In de tac-tic gooide Jan Duink weer eens ouderwets en bezorgt hij zijn team een terecht gelijksp (4-4). Geen van beide teams n: erg blij met deze uitslag, aangez« de concurrentie meer punle haalde. De andere uitslagen Cafeet|e Ver3t-Zwaan 2 1-7, W'tiewel 2-SX* 2 7-1 Programma Donderdag W'tjewel 2-Zwaan 1 Vrijdag: Cafeetje Bulldogs-Cafeetje »e- Cafeetje 2-W'tjewel 1Slock 2-Slock 1; Zw» 2 - Cafeetje 1 nieuw leidingteam, dat gaat heel leuk. Eigenlijk heb ik er geen tijd voor, maar ik doe het toch.' Op de vrijdagavond is het altijd een hectische toestand. Om kwart over zes komt Annemarie thuis van school (ze studeert in Haarlem). Van douchen, omkleden en een warme prak komt meestal weinig terecht, want om zeven uur begint de club avond al. Daarnaast is ze ook vaak op zaterdagavond in touw en moeten tussendoor activiteiten worden voor bereid De laatste tijd kwamen de informatieweekenden voor Chili daar nog eens bij. Een kind zit moederziel alleen In een provisorische hut van karton. (Foto knarvermeosior Atvte Bolhuis) Een 37-jarige man uil Aalsmeerder- brug ontdekte zondag dat de voor ruit van zijn auto was ingegooid met een steen. Het voertuig stond gepar keerd in de Drijverstraat in Den Burg Hotel Opduin leidt op drie niveaus op. Timmerman: 'De eerste vraag die wij stellen is, wat willen jullie leren en hoe stemmen we dit in de praktijk af'. De leerling geeft dus zelf aan wat het beste bij hem/haar past. Wil een leer ling zich bekwamen in een culinaire visschotel dan zorgt de leermeester en/oor dat dit op de menukaart komt en stemt zijn inkopen daar op af. Op deze manier stimuleert Opduin de leerling tot zelfstandig handelen en op een creatieve wijze met de opleiding om te gaan Hoewel er natuurlijk al- horeca-sector. Wuis- 'De diversiteit de horeca is groot. Het verwissele van leerbedrijf geeft de leerling inziet om te ontdekken waar zijn/haarvoo keur ligt Hotel Opduin begeleidt de leerling! c het zoeken naar een vervolgbedri Dit hoeft niet per definitie op Texel zijn. Middels de vacaturebank vanti SVH Onderwijscentrum kun je e keuze maken voor een leerbedrijf ders in het land. Wil je je grenzen nc verder verleggen, dan is het ook its gelijk om een tijdje in het buitenla» te werken Wuis: 'Wij zijn aangesloten bij hi Relais de Silence samenwerkingverband tussen Euic pese hotels. Hierdoor is het mogeli, om leerlingen (en vaste medewei kers) voor een bepaalde periode e te wisselen. Ons voornaamste doel om jonge mensen op te leiden me voldoende motivatie. Die zeggen: II werk in de horeca en ben trots op mj vak'. Schoonmaken Het is bijna met te geloven, maar Annemarie gaat naar de andere kant van de aardbol om schoon te ma ken. 'Ja, dat stond hoog op mijn verlanglijstje. Je kunt ook een kantoorbaantje nemen of mpakwerk doen, maar dan blijf je achter vier muren Schoonmakers gaan het hele terrein over en dan kom je in contact met heel veel mensen Dat vind ik juist het leuke.' Wat ze precies gaat doen. is nog on duidelijk. 'We hebben informatie ge kregen in Spaans en Engels, maar dat was heel globaal. Nadere gege vens krijgen we daar pas. Ik verwacht er veel douches en wc-cabines te moeten reinigen Of de jeugd dat niet zelf kan? Jawel, maar nu ligt de ver antwoordelijkheid bij ons en houden de deelnemers meer tijd over voor activiteiten.' Sponsoractie Voor de deelnemers wordt een kamp ingericht op een landgoed, Hacienda de Picarquin, zo'n 60 km fen zuiden Annemarie Witte toont haar deken met Insignes. Ze hoopt dat er na haar bezoek aan Ch geen vrij plekje meer overblijft. van Santiago Het verblijf is met goed koop. 'Aan kampgeld ben ik 1 100 gulden kwijt. Als Nederlander betaal je het meest. De wereld is verdeeld in drie categorieën, rijke, minder rijke en arme landen, leder draagt naar vermogen bij. Zo kan iedereen deel nemen.' Zelf heeft Annemarie, die in Haarlem studeert, in haar vrije tijd hard ge werkt om het geld bijeen te krijgen. Als cassière bij de Super in Den Burg was ze op haar vrije zaterdagen vaak 'super-lang' bezig. 'Hopelijk blijven kosten inclusief ticket beperkt 5 000 gulden. Maar ik denk het me Om een klein deel van haar kosten dekken houdt ze een ludiek sponsoractie. Wie haar met vijf gu den steunt, ontvangt straks ee kaartje uit Chili. Kandidaat-sponso kunnen bellen met 31 41 04. Tekst en tot Frans Hopmi Willem Sangers met zijn hond Brista, die zondag werd uitge roepen tot overall winnaar van de Texelse kampioenschappen behendigheid. Het dier liet zich in een deelnemersveld van to taal 12 honden kennen als het meest behendig bij het nemen van diverse hindernissen Sangers kon een beker en wisselbeker in ontvangst ne men. Het kampioenschap, georgani seerd door de Hondenclub Texel, werd voor de derde keer gehouden. Het aantal deelne mers was door allerlei omstan digheden wat minder dan vorige jaren De dieren moesten voor de kritisch toekijkende specialist Ferry Verhoef uit Nieuwegein hun kwaliteiten tonen op drie on derdelen: gambling, een vast parcours en jumping. Bij de grote honden werd Brista van Willem Sangers eerste; tweede werd de golden retriever Wodan van Ruud Beers en derde de IJslandse herdershond Lasti van Mark Eelman. Nummer één bij de kleine hon den (schofthoogte minder dan 40 centimeter) werd het mar- kiesje Mickey van Chris Slee pers. Tweede werd de westie Lady van Rietje de Wit en derde werd de kruising Bella van Wies Schoo. (Folo Harry da Graat)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6