Cjrocti ^warLr Jexels in het harL, Bijval en kritiek actie tegen vrije vestiging Kerst show Ravage op boerderij door blikseminslag Lobby in Den Haag komt op gang B*«Ë 'WM 'Koeien lagen op de grond' VERDER TVT,.**irv»o»- IN DIT i\Ummer Geen haartje verkeerd bij Texelse kapsters 2 Uitsluitsel over volkstuintjes blijft uit 3 Windhoos neemt NlOZ-gebouw te grazen 3 i:n c exiirmr.i i /'u.rr.ka hdtxtod TEXELSE^COURANT jEUROMASTER Auto in de sloot Jonge joyriders in de kraag gevat Informatieavond voor agrariërs over wateroverlast Hoofdletsel bij aanrijding 9 Fout parkeren flink duurder? Meeldijk in beroep tegen leverancier Felle brand maakt van auto een wrak Schilling vraagt meer woningen Oliebollenzaak trekt zich terug Diefstal telefoon BERICHT 15 SEPTEMBER 1887-NR 11339 1 DINSDAG 5 JANUARI 199^ r E X E LS eI5 COU RANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jpinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG jONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) Vrijdag 11 december van 14.00 tot 21.00 uur Zaterdag 12 december van 10.00 tot 17.00 uur Zondag 13 december van 10.00 tot 17.00 uur ScHORRENWEG, NABIJ OoSTÏREND, TELEFOON 318364 (jm* ^worLjeieh la bé ktrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: J DE EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. - BSC»! (Advertentie) (Advertentie) Verrast door de gladdigheid be landde een 40-jarige Oosterender zaterdagmiddag langs de Ooster- enderweg met zijn auto in de sloot. De man reed vanuit zijn woonplaats in de richting van Den Burg, toen hij nabij De Waal de macht over het stuur verloor De bestuurder kwam met de schrik vrij. Over schade is mets bekend. Drie knapen (13 en 14) uit Den Hel der zijn vrijdagmiddag in de omge ving van 't Horntje aan de haal ge gaan met een trekker en een auto van een Texelaar. De voertuigen stonden in de schuur van de eige naar. Twee joyriders werden door de eigenaar en enkelen anderen op het Molwerk in de kraag gevat. Nadat ze waren overgeleverd aan de politie, zijn ze aan een verhoor onderwor pen. Ze bleken recentelijk al meer misdrijfjes op hun kerfstok te heb ben. De derde dader wist te ontko men, maar kon in de buurt van de boot worden aangehouden. Alle jon gens zijn na verhoor naar huis ge stuurd. Boeren die overlast hebben onder vonden van de overvloedige regenval van dit najaar, kunnen woensdag 16 december terecht op een speciale voorlichtingsbijeenkomst in Schagen De eigen organisatie WLTO en het ministerie van Landbouw verstrekken er informatie over de mogelijkheden om financiële schade te verhalen en de afhandeling ervan. De bijeen komst vindt plaats in hotel Igesz. Markt 22 en begint om 19 15 uur. niet zoveel, maar om nu te zeggen dat het op het totaal een druppel is op een gloeiende plaat is, gaat me te ver. Maar het moet niet worden overschat. Mijn ervaring is dat veel mensen na verloop van tijd het eiland weer ver laten. Ze hebben het weer gezien, of ze willen dichter in de buurt van kin deren of kleinkinderen wonen.' Beschermen 'Het gaat de waddeneilanden er niet om pensioenmigranten te weren, maar veel meer om onze eigen men sen te beschermen', verdedigt wet houder Schilling (volkshuisvesting) de actie. 'We lopen gewoon spaak.' Makelaar Paul Kuip noemt de actie van de gemeente een uitstekend ini tiatief. 'Alles wat je kunt doen om de verstoorde verhouding van vraag en aanbod te beïnvloeden is gunstig.' Kuip signaleert dat Texel al jaren met een overspannen markt van goedko pere starterswonmgen kampt. 'Mede door het tekort aan (voordelige) huur woningen, is de vraag naar woningen van rond de twee ton hier groter dan elders. Omdat deze starters het meeste geld of alles moeten lenen, is actie die de waddeneilanden zijn gestart voor een aparte geling tegen de vrije vestiging, heeft tot uiteenlopende icties geleid. Van positieve vanuit de Eerste Kamer tot tische van een pensioenmigrant en een makelaar. Om de ste kamercommissie Volkshuisvesting voor te lichten, aft de gemeente donderdag informatiepakketten de deur gedaan. eten wij - in de Texelse Courant vrijdag aangemerkt als "rijke lere mensen van elders" - ons nu tildig gaan voelen?' Dat schrijft Rijneker, sinds een jaar woon- tig op het eiland, verderop in deze ut in de rubriek 'Wat ik zeggen Volgens de briefschrijver flo- it de Texelse economie mede ikzij de bestedingen van spaar- en sioengelden. telaar Hans Eelman van kelaardij Eelman van Heer- irden waarschuwt dat het effect de actie van de eilanden niet tl worden overschat. 'Welge- gepensioneerden die op Texel ten, worden nu aangewend om huisvestingsprobleem op het ei- ieen vette krantenkop te geven, tr ze zijn slechts een tandje in het ie rad van oorzaken.' Het aantal isioenmigranten dat jaarlijks via kantoor een woning op Texel pt is volgens Eelman op twee den te tellen. 'Op zichzelf is dat n 17-jarige jongen uit De icksdorp is gistermiddag na een wijding met een NZH-bus in Den irg in zorgwekkende toestand ihet Gemini ziekenhuis naar het lin Amsterdam overgebracht. Cocksdorper fietste omstreeks 45 uur over de Kogerstraat, van- te richting Witte Kruislaan. Hij had dat moment een walkman op het :ld. Vermoedelijk gehinderd door laagstaande zon verleende hij op kruising met de Bernhardlaan/ itrixlaan geen voorrang aan de die hem van rechts naderde. De mffeur (55) remde direct, maar kon i aanrijding niet voorkomen. De jen raakte gewond aan het hoofd, i fiets was total loss, de autobus i schade op aan de voorzijde arschijnlijk gaat de boete voor t parkeren fors omhoog. Van- md neemt de gemeenteraad rover een besluit. Het college tde raad voor de aanslag met te verhogen. Overtreders «ten dan ƒ83,- neertellen. Ne landers kunnen dit doen per eptgiro, maar buitenlandse imobilisten moeten direct be lt. voorgestelde verhoging is niet tnstreden, omdat een dure ieerbon het imago van Texel als tvrije gemeente zou kunnen aden. Het zit er echter dik in dat verhoging realiteit wordt. De Isfracties reageerden vorige and tijdens een commissie- jadering positief. Alleen Texels ang hield een slag om de arm. •nee volgt de gemeente het be- Ivan het kabinet om het wettelijk «mum met f17,-te verhogen. Het Is maximum was in 1990 inge- ïd maar nooit aan het gestegen apeil aangepast terwijl de ge- anten wel met hogere controle- len te maken kregen. Elke ge- ante mag zelf bepalen of zij tot tioging overgaat. Als Texel overi- 6 de werkelijke kosten in reke- zou brengen, moeten parkeerders f120,- uit de knip ken verhoging tot f83,- betekent in 9 ruim f20.000,- extra inkomsten de gemeente (uitgaande van 50 bekeuringen). De gemeente •acht echter dat de hogere aan- 9 ook meer weerstand zal oproe- 'De invordering zal stroever 'apen en de gesprekken aan de s zullen minder vriendelijk zijn', de prijs in deze klasse rechtstreeks gekoppeld aan de dalende rente. Sterker dan bijvoorbeeld de midden klasse huizen, die worden gekocht door mensen die zelf geld hebben te besteden Opmerkelijk is dat de luxere huizen, door de toegenomen vraag, verhoudingsgewijs een grotere prijsstijging hebben laten zien. Marginaal De prijsstijging op Texel liep tot voor kort nog in de pas met de vastewal (1998 gemiddeld acht procent) of bleef zelfs achter. Hij schat dat de prijstoename op het eiland dit jaar met circa tien procent groter is dan elders. De laatste vier jaar zou een woning hier zelfs zestig procent duur der zijn geworden. Collega Kuip zegt dat de huidige ondergrens van ƒ300.000,- mensen van buitenaf niet of nauwelijks prijs opdrijvend werkt. 'Hier en daar zal er wel eens een randgevalletje zijn, maar dat blijft toch gerommel in de marge. Het prijseffect van een even tuele vrije vestiging op het eiland zal volgens Kuip marginaal zijn. 'Als je nu vijftig gegadigden hebt voor een huis en straks 55, neemt de vraag in theo rie toe Maar of dat in de praktijk tot een hogere prijs zal leiden, moet ik nog zien.' Hij constateert wel dat veel oud- Texelaars of pensioenmigranten die met zo welgesteld zijn en een betaal bare woning op Texel zoeken, door de bovengrens achter het net vissen. Voor de brandweerlieden viel er weinig meer te redden aan de uitgebrande auto. Johan Meeldijk geeft zijn zaak te gen leverancier 'Karts en Parts' nog niet op. De eigenaar van de kartingbaan op 't Stappeland gaat in hoger beroep om alsnog gelijk te krijgen met zijn beschuldiging dat hem een ondeugdelijke com binatie van accu en acculader is geleverd. Hij eist nakoming van de garantie en een schadevergoe ding. Meeldijks besluit volgt op de uit spraak van mr. H. Schepen, presi dent van de Utrechtse rechtbank, die donderdag bepaalde dat eerst nader onderzoek nodig is om een definitief oordeel te kunnen vellen. In de tussentijd heeft Karts en Parts geen verplichtingen ten opzichte van Meeldi|k, die op zijn beurt de open staande facturen voorlopig niet hoeft te betalen Volgens Meeldijk, wiens karts al sinds 26 augustus stil staan, heeft hij argumenten genoeg om door te vechten, 'Ti|dens de rechtszaak zijn nogal wat onwerkelijkheden naar vo ren gekomen.' De bewering dat Meeldijk ondeskundig te werk is ge gaan en dezelfde combinatie van karts en acculaders elders in Europa wel succesvol functioneert, is vol gens hem onjuist. 'Dat zou bijvoor beeld in Milaan het geval zijn. Maar ik heb foto's gezien die duidelijk ma ken dat daar twee laders voor één kart worden gebruikt, terwijl dat hier één lader voor twee karts is. Het is gewoon niet waar dat vergelijkbare systemen ergens anders ook wor den gebruikt. Wij werken volgens een heel nieuw procédé.' Ondertussen heeft Meeldijk weinig hoop dat zijn karts al binnenkort weer zullen rijden. Zolang het con flict met Karts en Parts niet is be slecht, zullen door dat bedrijf geen reparatiewerkzaamheden worden uitgevoerd. 'Ik ben wel op zoek naar andere oplossingen, maar die die nen zich voorlopig nog niet aan.' Volgens Kuip is er momenteel be hoorlijk veel vraag uit deze categorie. Straf Volgens makelaar Eelman moet de overheid ook de hand in eigen boe zem steken. Hij doelt op het zoge naamde boetebeding op premie A- woningen. Eigenaars van zo'n woning betaalden de gemeente voor de grond destijds een lager bedrag dan de marktwaarde. Maar zodra ze hun huis binnen tien jaar door verkopen, moeten ze - afhankelijk van de bewoningsduur - een deel van de waardevermeerdering inleveren 'Een hele akelige en onredelijke rege ling Pas na tien jaar vervalt deze 'straf'. Dit zet een rem op de doorstro ming van jonge gezinnen naar een grotere woning.' Het aantal gevallen waarbij dit de doorstroming werkelijk vertraagt, is volgens wethouder Schilling op éen hand te tellen. 'En dan houd je nog vingers over. 'Over deze premie A- wonmgen zijn harde afspraken ge maakt met het rijk, die we nakomen zoals dat hoort. Daarmee kan je niet het handje lichten. Anders verlies je als gemeente je geloofwaardigheid.' Schaarste op de woningmarkt is geen nieuw probleem, weet Hans Eelman, die al meer dan een kwart eeuw hui zen verhandelt. Hij constateert dat net als toen, provincie en rijk nog steeds weerstand bieden tegen de bouw van voldoende woningen. Een blikseminslag heeft zaterdag ochtend voor omvangrijke schade gezorgd op de hoeve 'Vrij en Blij' van Piet en Ans Blom aan de Westerweg. De wand van de lig- boxenstal werd over een lengte van 25 meter weggeslingerd, dak platen vlogen in het rond en het woonhuis telde letterlijk in één klap tientallen dakpannen minder. Als bij een wonder vielen geen gewonden en leek ook het letsel onder het vee mee te vallen. De blikseminslag vond plaats rond 7.45 uur. 'Ik stond in de melkput. moest nog zo'n tien koeien melken, toen plotseling die klap kwam. Ik schrok me het leplazerus', vertelt Piet Blom later op de ochtend, op het oog alweer aardig van de schrik beko men. 'Eerst zag ik een vuurzee en toen mets meer. Even was het stil, daarna begon het geluid van schra pende hoeven op beton. De koeien waren in paniek en wilden vluchten.' Toen zijn ogen aan het duister begon- Medewerkers van Maarco Bouw repareren op provisorische wijze de geruïneerde stal. nen te wennen, ontdekte Blom tot zijn ontsteltenis dat hij vanuit de stal zo naar buiten kon kijken. Rond hem la gen koeien plat op de grond, uitgegle den in hun haast om weg te komen. Buiten zat echtgenote Ans in de auto. 'Ze moest iemand van de boot halen. Maar van schrik was ze de beveiligingscode vergeten, waardoor ze niet kon starten.' De schade was weliswaar groot - zo bleek ai gauw -, geluk bij een onge luk was dat het elektriciteitsnet niet was geraakt, waardoor de elektrische apparatuur gespaard bleef. 'Ik heb niet kunnen ontdekken waar de blik sem is ingeslagen. De ravage is vol gens mij ontstaan door de enorme luchtdruk. En die vuurzee kreeg je doordat de stoppenkast lossloeg toen de stalmuur omviel.' Schade De schade was zaterdag nog niet bij benadering vast te stellen. 'Mijn verzekeringsman zei dat ik eerst maar moest doen wat me goed leek. Komende week zien we wel weer.' Zeven medewerkers van Maarco Bouw en de VEM deden hun werk snel en vakbekwaam. Nog voor kof fietijd kon Blom ook zijn laatste koeien melken, de noodreparatie van de stal en het dak van het woonhuis kwamen nog ruim voor pakjesavond gereed 'Maar ik vrees dat het daarbij met blijft. Je moet maar afwachten of de beesten ongedeerd zijn Als een koe verkeerd valt, zie je dat vaak pas la ter aan een dik poot. Het zou ook best eens kunnen dat het staldak is ontzet en dat later blijkt dat er een heel nieuw op moet. En de dakvorst van het huis is kapot, dus die pannen moeten erstraks misschien ook weer af.' Terwijl Blom zijn verhaal doet, gaat op de bovenverdieping een gordijn open en verschijnt een slaperig gezicht voor het raam. 'Mijn oudste zoon, hij werkt in de J'elleboog Hij heeft na tuurlijk niks van die klap gehoord en nou wordt-ie wakker omdat hij boven op dak gestommel hoort.' Een korte maar hevige brand heeft maandagochtend in de Beatrixlaan een auto volledig doen uitbranden. De eigenaar, die er samen met zijn twee honden even daarvoor nog inzat, kwam met de schrik vrij, ai besefte hij dat pas later. Wanneer de brand precies ontstond, is niet helemaal duidelijk. De man had de motor gestart, reed achteruit zijn erf af en moest toen even wachten voor een passerende auto. Op dat (Foto Joop Rommets) moment sloeg de motor af. Omdat hij deze met meer aan de praat kreeg, besloot de man maar te gaan wande len. Eén hond liet even op zich wach ten en toen hij zich omdraaide, zag hij dat er rook vanonder de motorkap vandaan kwam. Snel haalde de man de andere hond uit de auto, waarna hij zich uit de voeten maakte. Kort daarop sloegen de vlammen meters hoog uit het voertuig. Toen de brandweer arriveerde, kon die weinig meer redden. Van het voertuig resteerde slechts een wrak. 'Dat spijt me zeer. Het was dan wel een oude auto, hij deed het altijd', aldus de eigenaar. Wethouder Daan Schilling heeft staatssecretaris Remkes vorige week niet alleen gesproken over vrije vestiging op de eilanden, maar ook over de behoefte aan nieuwe woningen Texel mocht aanvankelijk over een periode van tien jaar 240 huizen bouwen. Na een herverde ling binnen de kop van Noordholland kon dat aantal worden opgeschroefd tot 320. Maar ook van deze 'contin genten' is al een groot deel benut De Mars bij Den Burg wordt in rap tempo volgebouwd en ook het Mie- land bij Oudeschild groeit uit tot een flinke woonwijk. Tot 2005 mag de gemeente nog maar een beperkt aantal onderkomens neerzetten, ter wijl de vraag veel groter is. Schilling blijft wedijveren voor een beter resultaat. 'Als ze me later iets kunnen verwijten, is dat ik teveel wo ningen heb gebouwd, niet te weinig', merkte de wethouder vorige week op tijdens een bezoek aan De Mars Overigens zal de derde fase van De Mars eind 2000 zijn ingevuld. De ge meente wil dan een nieuwe bouwlocatie bij Den Burg voorhan den hebben Het Groningse bedrijf Meijer ziet af van de verkoop van oliebollen in Den Burg. De noorderlingen kregen vorige week van b en w toestem ming om op de Vismarkt een kraam neer te zetten. Op oudejaarsdag was Meijer echter niet welkom om de traditionele verkoop door Gym vereniging Texel geen concurrentie aan te doen De Groningers beslo ten vervolgens maar helemaal geen gebruik te maken van de vergun ning. Insluipers zijn donderdag aan de haal gegaan met een GSM telefoon. Het toestal lag in een woning aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. Het huis was op dat moment niet afgeslo ten De diefstal vond plaats tussen 10.00 en 22.00 uur.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1