r 1 J! teso Heeft u al een idee? (vervolg) Agenda Texelse kapsters in de prijzen TEXELSE COURANT hI Geen subsidie glaskunstwerk in Maartenhuis Adventsconcert in Vrije School Wat ik leggen wou. Vrije vestiging Inzameling Kenya-project Drie weken oude Daniël wint weekend Parijs Mogelijk 24-uurs kinderopvang "Wat ik zeggen wou. Texel Toekomst Voldoende geld voor operatie Armeense vrouw Paradijsspel Vrije School Wat ik zeggen wou. Wild geraas op schaakbord van Vittali en Witte De Zandkuil Veel gezichten op oude foto herkend rs Eerste wandeling voor winterserie Kerststukjes Even een pak SNERT halen in DINSDAG 5 JANUARI 1999 Echte speulers weten het natuur lijk allang, maar er zullen ongetwij feld mensen zijn die naarstig op zoek zijn naar een onderwerp voor Ouwe Sunderklaas. Om hen op weg te helpen, gingen we al 'koppensnellend' door de Texelse Courant van het afgelopen jaar. Vandaag het tweede halfjaar. 1-2-3-regeling op de helling; Aardap pels lijden onder regenvloed; Alcoholsimulator op Oosterend Pre sent; Alleen tweepersoonskamers in de Nieuwe Toekomst; Ambtsketen krijgt allure; Arts ziet vroedvrouw lie ver gaan dan komen; Asbestactie groot succes; Autocrossbaan in Eierland dichterbij; Bedrijfskleding voor bodes en koffiedames. Bezwa ren Callunahotel lijken overkomelijk; Bisschoppelijk lintje voor Duw en Han Maas, Blom koopt twee huizen Ruyslaan, Boerderijenboek vrucht van acht jaar spitten; Bomen moeten wijken voor graafbijen; Brandweer zoekt versterking in De Cocksdorp, Brief aan ENW Alle woningen op aardgasnet; Bruinvis-school galmt teveel; Corrie Timmer schildert boek over Oosterend. Centra dicht buiten laad- en lostijden?; Cocksdorp raakt zwembad kwijt; Computers op tilt na blikseminslag; Cor Dros verlaat agra risch museum. De Bolder heeft snel nieuwe wasmachine nodig; De Cocksdorp heeft speulersbank voor Ouwe SundDeluge presenteert CD op Strenderpop; Directeur mu ziekschool vertrekt naar Amsterdam; Dit jaar besluit over voortbestaan TVTexel; Drie woningen op plek van Casino?; Drijver beëdigd jacht opzichter; Duitse zielzorg al 30 jaar in de duinen; Eerste jeugdbrandweerlid doorgestroomd, Enquête naar nut tweede veerdienst; Groningse oliebol met welkom op oudejaarsdag; Herstel Donatus als urgent op monumenten lijst; Historisch Centrum geopend, Hoornder orgel weer als nieuw; Hoornders doen zichzelf sfeervol feest cadeau; Horeca stelt nieuwe uitgaansregeling voor; Illegale kopieerder bij inval gepakt; In de wachtrij voor hulp in de huishouding (Thuiszorg); Jaap Vlaming stepte 500 km Jaring Moll oudste barkeeper; Jonge Durpers openen wandetoad Dorpzicht; Jook Nauta koopt café In den Grooten Slock; Juttertje weg uit collectie Texelproducten?; Kamelen in het hoge Noorden van Texel; Karts in Stappeland nekslag tennisclub; Kazerne brandweer naar sportveld9; Keiharde actie voor fietspad Wester- weg; Klaas Uitgeest stapt uit bestuur jutters; Kleiner formaat voorstellingen Ouwe Sunderklaas; Kunstwerk Wol kers op dijk PH-polder; Landgoed van 17 ha bij de Pelikaanweg; Larixpalen al na drie jaar verrot; Mannetjes op haven in ere hersteld; Matige Van Lubek toch Nederlands kampioen triatlon; Meer attracties op kmderker- mis; Mogelijk jeugdhonk in kelder Bij enkorf; Nauta CD toch geopend voor fans Borsato; Nieuw jasje Sea and Street Festival, Nieuw orgel voor jubilerende Kaan; Nieuwe tandarts zoekt patiënten; Ome Ko Moens met pensioen; Onkostenvergoeding wet houders omhoog; Oosterend Present geslaagd feest. Oud huisje ergert kopers villapark; Piet Schaatsenberg 40 jaar bij de Bolder, Plan elf huizen De Cocksdorp; Plan Ploegelanden is nu definitief; Politiek twijfelt hevig over Toekomst-plan; Raad blokkeert plan nen voor Parel van Tessel; Raad steunt voorstel militair gebruik Hors; Rolstoelers straks op Kampeersnol; Sinterklaas draagt staf over aan Piet; Storm spoelt voor miljoenen in zee; Studulski neemt afscheid van Hoge- berg; Subisidie voor rijwielplad Ruyslaan. Texel is echt veel droger; Texel klaar voor nieuwe consument?; Hl V j V v M| sV K' k «uiji Mnnii.it r ,,,ui Jil i"t ••h 'J' jfjH Het Maartenhuis aan de Ruyslaan ontvangt van de gemeente geen fi nanciële bijdrage voor een kunst werk in de onlangs geopende nieuwe zaal. De glazen sculptuur, vervaardigd door kunstenaar Frans Jozef van Nispen tot Pannerden, kost bijna ƒ19 000,-. Het Maarten huis heeft zelf ƒ10.000.- bijeen ge bracht en deed een beroep op de gemeente om het resterende 'gat' te dekken. B en w hebben dit verzoek afgewezen op advies van de com missie Kunst en Cultuur Volgens de commissie heeft de zaal slechts een beperkt openbaar karakter. Het 'Ouder- en Vriendenkoor van de Vrije School' verzorgt zondag een adventsconcert, met advents- en kerstliederen uit oost en west. Het concert wordt gehouden in de zaal van de school (ingang schoolplein) en begint om 15.30 uur. De toegang is gratis. Texelse bodem bevat olie; Texels boek over millennium-probleem; Thijssebeeld vijver cadeau voor Wol kers, Tijd vloog voorbij voor Van Rappard; Tijdelijke opnamestop in Gollards/Samen Eén; Toch ambu lance voor het strand?; Toeloop Rabo ouderenmiddag overstelpend; TX33 en 37 naar Oostzee; Uitvaartbedriif mag in Den Burg-West; Van Kemenade wil waarnemer op Texel; Vonk bezorgt Oost eigen bank; VW maakt na twee jaar weer winst; Waterschade net een loterij, Water schap werft bestuurskandidaten, Zeester Hutjes mag alsnog vis van gen; Zeldzame wesp gesignaleerd; Zelfpluktuin bloeit ondanks onenig heid. Vanaf 1952 komen wij op ons eiland, vaak op vakantie, sinds een jaar wo nen wij er zelfs 'Vrij' gevestigd, de Randstad ontvlucht, nu dagelijks ge nietend van zee, duinen, bos, strand en, vooral ook, van de weidsheid van weilanden, polders en luchten. Redelijk duur, mede door overdrachtsbelasting, notaris- en makelaarskosten, nieuwe stoffering en verdere kosten in en om ons huis. De inzamelingsactie voor World Servant die in wijk De Mars werd gehouden, leverde het Keny- aproject ƒ1000,- op. Komende za terdag gaat de jeugd in Oosterend op pad om lege statiegeldflessen en punten op te halen. Leuk bijgedragen dus aan de Texelse economie. Via het verkennen van de vele eet- gelegenheden, bestedingen bij de middenstand (ook zijn wij en onze vele bezoekers beste klanten van Teso), lidmaatschap van verenigin gen, enz. weten we al aardig de weg en leven we volop mee met wel en wee van Texel en Texelaars Overal worden wij uiterst hartelijk bejegend Moeten wij, in de krant van vrijdag 4 december jl. aangemerkt als 'rijke, oudere mensen van elders', ons nu schuldig gaan voelen9 Wat is er ei genlijk op tegen dat een redelijk per centage uit deze categorie - Texel floreert toch voor 70% dankzij toeris ten en horeca, lazen we onlangs in deze krant9 - hier komt wonen en haar spaar- en pensioengelden hier besteedt? En dat ook nog zonder schaarse arbeidsplaatsen in te ne men! Wat de huizenprijzen betreft, die vol gen toch wel de landelijke trend, of je 't wilt of niet. En vrije vestiging bin nen geheel Europa wordt binnen af zienbare tijd ook normaal. Misschien niet als het zou lukken om van het Daniel van der Hoek uit Den Burg, geboren op 16 november jongst leden, is winnaar geworden van de hoofdprijs van de lootjesactie van de gezamenlijke winkeliers van Den Burg (OVD). Het jeugdige joch krijgt een weekend Parijs aangeboden en mag, wanneer hij dat wil, ook zijn vader en moeder meenemen. 'Dat gaat ook zeker gebeuren', zegt moeder Eveline Lmdenbergh ver heugd. 'Die prijs is nog wel even gel dig, dus we gaan gezellig met z'n drieën Door de bevalling hadden we niks aan Sinterklaas gedaan. Het was wel heel erg leuk om toch nog zo'n mooi cadeau te krijgen.' De tien hoofdprijzen werden uit een enorme berg lootjeskaarten gevist door Sinterklaas zelf. Oat gebeurde in hotel De Lindeboom. De Sint werd daarbij nauwlettend gadegeslagen door notaris Jan Dogger, die de iets minder aantrekkelijke eer te beurt kwam de 200 winnaars te trekken van een Burgse Boffer, waarde bonnen van ƒ25,- te besteden bij de OVD-winkeliers De winnaars van de andere negen hoofdprijzen zijn. I. Koorn, Bosrand- weg 522 (fototoestel), M Goeman- Smit, Kadijksweg 19 (cd-speler), Schrama, Wilhelminalaan 109 (stoe len), Jorriene Switzer (dekbed), H. den Brok, Bernhardlaan 80 (kleuren- tv), Willemijne Keijzer, De Ruyterstraat 115 (video), Anita Kalf, Schilderweg 269 (wasdroger), B. Siemeling, W van Beijerenstraat 50 (vaatwasser), E. van Broekhoven, Boodtlaan 10 (zonnebank). Zij kun nen hun prijzen ophalen bij croissanterie De Stenenplaats. gehele Europese waddengebied een afgeschermd natuurpark te ma ken? Een zich rijk voelende eiland bewoner, D.W. Rijneker, Den Burg. P.S Klinkt 'verzilvering' eigenlijk met veel aardiger dan het saaie 'vergrij zing'? De gemeente houdt voor de toe komst rekening met 24-uurs kinder opvang. Deze nieuwe mogelijkheid is opgenomen in een verordening die de gemeenteraad vanavond vaststelt. Aan een dergelijk dag- en nachtopvang voor kinderen van wer kende ouders bestaat op het ogen blik nog geen behoefte. 'Maar', con cluderen b en w, 'gezien de stormachtige groei van kinderop vang op Texel sinds 1990 lijkt het raadzaam deze optie mee te nemen in de verordening.' Teso-directeur Rob Wortel is zeer bezorgd over de gevolgen die het uitgaanscentrum 'De Nieuwe Toe komst' zal hebben voor de kwaliteit van het toerisme op Texel. Dit pro ject kan grote schade toebrengen aan het ruimte-, rust- en natuur- imago dat Texel momenteel heeft Aldus de heer Wortel. Zo hoort u het ook nog eens van een ander! J.A Does, Oosterend. De oude Sint ging nog verrassend soepel door de knieën bij het trekken van de win nende lootjes. (Polo Joop Rommols) Lezers van de Texelse Courant hebben gul gereageerd op de op roep van Teun Duinker. De Oost- erender was een actie gestart om in Armenië een spoedeisende operatie van Zarui Mardanian te kunnen bekostigen. De Texelaars bleken de vrouw, die met haar ge zin op het eiland heeft gewoond, nog niet vergeten. In korte tijd was de benodigde duizend dollar ingezameld. Ouders van leerlingen van de Vrije School voeren donderdag vanaf 19.30 uur in de doopsgezinde kerk in Den Burg het traditionele Paradijs- spel op. Het stuk is bedoeld voor kin deren vanaf 9 jaar en volwassenen. Na afloop wordt een vrijwillige bij drage gevraagd, om de kosten te dekken. Bij schaakclub En Passant werd deze week volop strijd geleverd. Er viel geen enkele remise te note ren. Een sensationele zege werd geboekt door Lex Albers, die de partij met prima aanvalsspel en enige medewerking van tegen stander Auke Terpstra binnen een uur op zijn naam schreef, Rinus Vittali en Thijs Witte maakten er eveneens een spektakelstuk van. Al vlot veroverde Witte de kwaliteit, waarna Vittali op zoek ging naar tegenkansen. Hij won eerst een pion terug en kreeg daarna een ogen schijnlijk dodelijke konmgsaanval. Witte pareerde de dreiging met zijn toren, die op zijn beurt vervolgens werd aangevallen met een pionnetje Het bleek een door Witte inge bouwde val, die het verlies van Vittali's dame betekende. Feitelijk was de partij daarmee beslist Vittali probeerde water uit de rotsen te slaan en dat lukte waarachtig Op sluwe wijze veroverde hij Wittes dame en ging op weg met zijn vrij pion. Uiteindelijk kon hij de felicita ties in ontvangst nemen. Ferry van Tatenhove had een veel belovende stand opgebouwd tegen Simon van der Geest, maar raakte met zijn paard in de knoei Abe Zijm stond degelijk tegen Piet Bakelaar. Toen hij echter meende met zijn pion op e6 te kunnen doordrukken, werd hij het slachtoffer van een paardvork. Zijm verspeelde zijn dame en daar mee de partij. Zaterdagmiddag 12 december staat in Den Helder de bondswedstrijd te gen MSC 3 op het programma. Uitslagen Ali Nadein-Henk Tuinema 1-0; Rinus Vittali- Thijs Witte 1-0; Lex Albers-Auke Terpstra 1-0; Roel Riegman-Jaap Dros 0-1; Simon van der Geest-Ferry van Tatenhove 1-0. Abe Zijm-Piet Bakelaar 0-1; Auke Terpstra-Paul Eelman 1-0 Ofschoon ik veel vertrouwen heb in de entomoloog Ben Brugge zou ik na de berichten in de Texelse Cou rant van 23 oktober en 3 november jl. toch een opmerking willen maken, ik ken De Zandkuil en ik heb het al tijd een interessant 'insectenreser- vaat 'gevonden. Ik las dat aan de zuidwestelijke helft kleine bomen en struiken zullen wor den gekapt om de levensvoorwaar den voor graafwespen en -bijen te verbeteren. Een loffelijk streven, maar ik hoop dat Ben Brugge (die naar ik heb begrepen adviseert) er aan heeft gedacht, dat door het kap pen van die bomen het microklimaat voor de graafbijen en -wespen zoda nig kan veranderen dat de levens voorwaarden alleen maar slechter worden. Ik ben met deskundig ge noeg, maar toch lijkt het mij van be lang daaraan te denken voor de bijl erin gaat. Overigens, wat Piet Standaart op merkt, komt ook bij planten voor. Een kuil in de Gooise heide waar zeldzame planten groeiden, werd wegens de planten met een hekje omringd. Toen kinderen er niet meer in konden spelen en ouderen er niet meer doorheen konden lopen, ver dwenen de zeldzame planten en groeide de kuil dicht Veel meer die ren en planten maken gebruik van de slijtage van de begroeiing als er regelmatig over wordt gelopen. Denk maar eens aan Zonnedauw. Ik hoop in elk geval dat men met het kappen in De Zandkuil niet over één nacht ijs zal gaan. Jaap Taapken, Baarn. Bij een bezoek van het echtpaar Duinker aan Armenië bleek dat bij mevrouw Mardanian een tumor was ontdekt. Operatieve verwijdering kostte een half miljoen Dram, en zo veel geld had de familie niet. Reden voor Duinker om na terugkeer op Texel een actie te houden. 'De men sen hebben geweldig gereageerd op het stuk in de krant. Verschillende Texelaars en ook lezers van de overkant maakten een bedrag over. Ik noem geen namen, maar het is mooi gegaan', aldus de verheugde actievoerder. Duinker maakte het geld over via een grenswisselkantoor en belde via een Armeens familielid dat het geld kon worden afgehaald. Later belde Zarui's echtgenoot Kolia Mardanian dat het gehele bedrag was aangeko men en dat hij het inmiddels in bezit had. Of Zarui Mardanian al is geope reerd en hoe zij het maakt, wist Duinker gisteren nog niet te vertel len. In elk geval dankt hij alle goede gevers van harte. Dinsdag 8 december: In het gemeentehuis begint de maandelijkse raadsvergadering al om 16.30 uur. Het verloop is ook te volgen via Radio Texel. Leerlingen van de muziekschool laten in de voorspeelruimte van het gebouw aan het Schilderend in Den Burg horen wat ze hebben opgestoken van de lessen. Aan vang 19.15 uur. Om 20 00 uur houdt de afdeling stambomen van de Historische Vereniging een bijeenkomst in het gebouw 'Tusse de banke' op de Groeneplaats. Woensdag 9 december: Om 14.30 uur begint bij restau rant De Slufter een plechtigheid rond de aanwijzing van de Texelse duinen als Nationaal Park, in aanwezigheid van de staatssecretaris van LNV, mevr G. Faber. Deurwaarderskantoor Vermeer Lagerveld uit Den Helder houdt een informatiebijeenkomst in De Lindeboom Centraal staat het onderwerp 'verstandig debiteurenbeheer'. Iedere be langstellende is welkom, aanvang 17.00 uur. Di. 08 11.34 en 23.34 u. De dorpscommissie Eierland ont Wo. 09 12.00 en - u. vangt het college van b en w in Do. 10 0 15 en 12.20 u het Eierlandsche Huis in De Vr. 11 1.04 en 13.14 u. Cocksdorp Deze openbare ver Za. 12 1.54 en 14.10 u. gadering begint om 19.30 uur; Zo. 13 2.54 en 15.10 u vooraf kan men kennismaken met Ma. 14 3.45 en 16.20 u burgemeester Gutker Di. 15 4.57 en 17.50 u Donderdag 10 december: Om 14 00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Watervogels in de winter', over de vogels in De Geul en da Mokbaai. Deelname 7,50; aan melding en inlichtingen bi EcoMare, tel 317741. In de Doopsgezinde kerk begin om 19.30 uur het Paradijsspel dat wordt opgevoerd door ouden van kinderen van de Vrije School Voor kinderen vanaf 9 jaar en vol wassenen. Vrijdag 11 december: Geen activiteiten aangemeld. Zaterdag 12 december: Ouwe Sunderklaas Deze week zijn er geen extra al vaarten. Teso verwacht wachttijden Sinds gisteren vaar de 'Molengat' als dienstboot; d( j'j' 'Schulpengat' ligt voor onderhom aan de kade en komt op vrijdai 18 december weer in de vaart. iSil md ta ie i er 10! ed ch •01 331 Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 17 december op om 08 42 uur en gaat onder om 16.27 uur. 10 december laatste kwartier, 12 december doodtij. Diverse mensen hebben gerea geerd op de foto uit 1920 van de kleuterschool aan de Nieuwstraat in Den Burg. Speurder Simon Dros kreeg met name leuke reac ties van mevr. Trijn Zegel en mevr. Marie de Jong-Koorn uit Schagen, op de foto met nummer 30. 'Marie, ofwel Marretje Koorn, dat ben ikzelf. Dochter van bakker D.P. Koorn uit de Hogerstraat. In 1947 is de zaak overgedaan aan Jan Tim mer', schrijft ze in een lezenswaar dige brief aan Dros. Ze herinnert zich nog de bezoeken van Sinter klaas aan de school. 'Dan was juf Marrie Boon altijd ziek, ze lag met hoofdpijn op bed. Maar in werkelijk heid speelde ze voor Sinterklaas en wij, in het vuur van het spel, hadden het nooit door. Pas later is het mij een keer verteld.' Hoogwater te Oudeschildin md ng on tg lid ite ÜH 1X6 !XE ydi Juffrouw Boon trouwde later nfC Fup Zegel, die een rijwielzaak had de Parkstraat. De andere onder» zeres op de foto was juffrouw Ho wipper, dochter van de befaam Bertus Houtwipper. Simon Dros heeft de namenlijst bijna compleet, maar houdt noge kele vraagtekens over: 1 .Nel Boon (ijsboer); 2.Sien Lips P.Vermeulen); 3.Jo(wie) Rijk; 4, Marrie Zegel-Boon (x Fup Zege 5.Cor Ran; 6. van Arkel; 7.KooJxf Langeveld; 8.juf Houtwipj (Bertusd.); 9.Willy Maas; 10. 11.Trijntje Boon; 12.Henk Boon melkboer), 13Reijer Bakki 14,Corrie Bakker; 15.??; 16.WJ Zijm; 17.Jaap Dijt; 18.Dora Dijt; 1 ...v.d.Slikke; 20.Wim Schaatse berg; 21.Cor Buisman; 22.Jo Bu< man; 23.Annie Graaf; 24.Ke<on' Graaf; 25.Piet Zijm; 26.Corrie Zip 10 eV e os Twee Texelse meiden hebben giste ren hoge ogen gegooid tijdens het jaarlijkse kersttoernooi van 't Noorderhooft College in Den Helder, een wedstrijd voor leerlingkappers uit de Kop van Noordholland. Bij de deelnemers uit de eerste klas werd Nona Westerlaken eerste. Zij werkt bij Cocky's Kapsalon in De Koog. Nicolle Kager van Kapsalon Joke in Den Burg legde beslag op de tweede plaats. De jury vond de pres tatie van Westerlaken zó bijzonder, dat ze ook de superbokaal won, vóór de meer ervaren deelnemers uit de tweede en derde klas. 'Texel blinkt vaak uit in zulke wedstrijden', weet leermeester Cocky Penha. 'Waar schijnlijk omdat ze extra fanatiek zijn.' Saillant detail is dat de jonge kapsters beiden hun zusje (Brenda Kager en Chantal Westerlaken) had den meegenomen als model. 27. ...v.d.Slikke; 28. ...v.d.Slikke;2 DH ...v.d.Slikke; 30.Marie/Marrel te Koorn (D Pd Koorn); 31 .Dirk fto per; 32.Jan Molenaar; 33. ...Renlsi aar; 34.Rina Kuiper; 35.Jaap Wit (Tarzan); 36.Gerrit Witte; 37.??;3 ...Kikkert; 39.Hennie Keijser 40.Marie Keijser; 41 .Grietei Keijser; 42,Nellie Dros; 43.lna Ri (Auked.); 44. ...van Arkel. De schoolfoto met nummers stond de Texelse Courant van vrijdag november. Reacties zijn nog we kom bij Simon Dros, tel. 31 32 04 Vanaf boskiosk De Happerij op h Turfveld in De Dennen start zondi tussen 13.00 en 14.00 uur de eers wandeling uit de winterserie doorh bos. Wandelsportvereniging H Gouden Boltje heeft een route vi vijf en van tien kilometer uitgezi die met rode of oranje paaltjes zi gemarkeerd. Er wordt gewande over bestaande paden en w Het inschrijfgeld bedraagt ƒ11 voor leden ƒ9,- en voor degenen d geen herinnering willen ƒ7,-. Allef de dagtocht kost 4,50 (leden ƒ3, De andere wandelingen zijn op en 24 januari en 7 februari, eve eens vanaf de boskiosk. Donateurs van De Wielewaal kui nen onder leiding van Monir Kooger zaterdag 19 december 14.00 tot 17 00 uur kerststukjes m ken. Hiervoor zijn in het dorpshu allerlei materialen te koop. Deelit mers mogen ook zelf spullen mei brengen. Opgave kan tot en met december via telefoonnummers 24 77. 31 26 71 of 31 79 08. (ADVERTENTIE) WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG De winnende kapsters Nicolle Kager (links) en llona Westerlaken met voor hen op de stoelen hun modellen. Op het inzetje showt Chantal het fraaie kapsel dat zus llona haar bereid heeft. (Foto's Joop Rommols) EeXeA^c Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2