aad heeft moeite et afscheid RST [Woningcorporaties fuseren per 1 juni Vijfretourenkaart te duur voor Teso Unanieme steun voor voorstellen sportpark carloon "PLfitïïóVERVflNGEND 0 3ÖRK9 emeentegeld voor )eeld Jan Wolkers B en w niet bang voor stakingen Voorlichting over werken met beton RWS en SBB iLXüLbhjT COURANT Spannende tijden Verzoek b en w onhaalbaar: Graffiti op agenda raad Kottervisser breekt kaak Natuurwerkkamp NOO WET ZRL M0N BENIEUWEN) IWRT ZE MORGEN OVER MO SPEül.EN MIS5CHIEN WEL CVER M'H SLOFFEN. O F VOQRROn IK EERDER WEG M0Ê6T a 5 lemaal geruisloos gebeurde niet, maar de gemeenteraad eft dinsdag besloten het voor voor een statutenwijziging n de Recreatie Stichting Texel ed te keuren. Daarmee wordt de itste band tussen de gemeente de RST doorgesneden. 'schillende partijen lieten blijken 'gen te hebben over de manier arop het bestuur wordt samenge- Id De statuten schrijven welis- ar voor uit welke geledingen de en afkomstig moeten zijn (TVO, (verenigingen, vrouwen- Sanisaties. dorpscommissies De en Den Hoorn en een 'onaf- ikelijke'), het bestuur is vrij om af wijken van nominaties en zelf te talen wie worden benoemd. Ken- ijk was stevig gelobbyd, want vrij- I alle partijen deden een poging positie van de dorpscommissies rerstevigen. wilde GroenLinks dat de RST de iplichting op zich neemt nomina ties over te nemen Anja van der Heide (CDA) stelde voor een arbitragecommissie in te stellen, die een besluit neemt wanneer RST en dorpscommissies er niet samen uit komen. Dit voorstel kon op de sym pathie van Texels Belang rekenen. Pieter de Groot (D66) stak de draak met de zorgen van zijn collega's, 'Hoe je het ook wendt of keert, de gemeente treedt uit en de RST is een commercieel-functionerende logiesverstrekker. Op z'n Hollands gezegd: daar wil ik geen donder mee te maken hebben. Krampachtig proberen je invloed te behouden, dat past een terugtredende overheid niet.' Burgemeester J. Gutker was blij met de steun van De Groot. Hij wees er in een uitvoerig betoog op dat brede lagen van de maatschappijen in het bestuur van de RST zijn vertegen woordigd en dat je je 'met goed fat soen' niet kunt voorstellen dat de le den hun werk niet zouden doen gemeenteraad is dinsdag ak- ord gegaan met het voorstel ihet college om ƒ60.000,- bij te igen aan het Thijssemonu- nt, dat is ontworpen door Jan (Ikers en zal worden geplaatst de eendenvijver aan de mert. voorwaarde stelden verschil de raadsleden dat daarna ook thet opknappen van de vijver zelf worden begonnen en dat daar- niet meer dan de geraamde !000,- wordt uitgegeven. Het be- 9 moet worden uitgetrokken om poel te kunnen uitbaggeren, de iger af te voeren en de waterkan- Petjes af te werken, enige die tegen het voorstel ide was Gerard Weijers. Hij zei tfwijking van zijn fractiegenoten Texels Belang de link met ®se met te begrijpen en geen lover te hebben voor een beeld Wolkers. Weijers vond Pieter de M (D66) lijnrecht tegenover zich, van de 'grootst levende kunste- ''op Texel' sprak. Klaas Modder IA) vroeg zich zelfs af of het niet - Selijk is de band tussen Texel en Gutker vreesde dat een te grote be moeizucht de verhoudingen tussen gemeente en RST in gevaar zou kunnen brengen 'Dat lijkt me met gewenst, want je komt elkaar steeds weer tegen.' Ook was de burge meester bang dat het opnieuw willen wijzigen van de voorgestelde statu ten tot veel vertraging leidt Hij deed daarom een dringend beroep op de raad om akkoord te gaan, onder de belofte dat hij de RST in het 'afscheidsgesprek' nog eens zou wijzen op de zorgen die bij de ver schillende leden van de gemeente raad leven. Schoorvoetend stemden ze daarna alsnog in met het voor stel. Het college is met bang opgezadeld te raken met hoge kosten door stakin gen van gemeentepersoneel. B en w betalen daarom niet mee aan een gezamenlijk fonds waarmee verschil lende gemeentes de kosten van schade door acties kunnen betalen De solidariteitsheffing zou neerko men op circa 200,- per jaar. Omdat grotere steden in de praktijk eerder door collectieve acties worden getrof fen, is de kans groot dat die eerder een beroep op het fonds zullen doen 'De solidariteit is dan wel een beetje eenzijdig te noemen', aldus b en w. Wolkers op een permanente manier in beeld te brengen, zoals in Amersfoort nu gebeurt met de kun stenaar Armando Voor een komische noot zorgde Maria van der Spek van de VVD. Ze zei alleen akkoord te gaan met het voorstel als de eenden na de her inrichting van de vijver terugkeren. Ze kreeg daarin de steun van Corrie Heijne (Texels Belang), waarna bur gemeester J. Gutker zich hardop af vroeg of eenden geen eigen wil heb ben. Overigens zijn met de gemeentelijke steun nog niet alle productiekosten 175.000,-) boven tafel. Verwach ting is echter dat de Stichting Thijssejaar de nog resterende circa ƒ40.000,- zal aanvullen. In het winterprogramma van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel spreekt de heer P. de Vries over renovatie van betonvloeren. De bijeenkomst is maandagavond in 'Bosch en Zee' nabij De Koog en be gint om 20 00 uur. De spreker vertelt over betonverhardingen in de open lucht en in stallen en schuren. Daar bij komen ook gladde roosters en vlakke vloeren aan de orde VERVOLG PAGINA 1 Abbewaal is voor SBB van begin af aan als een tijdelijke oplossing ge zien'. aldus Van Groenigen. 'Nadat we de voormalige HBS destijds moesten verlaten, is het kantoor aan de Abbewaal als noodgebouw neer gezet Alvorens de vraag werd ge steld of er nu een nieuw kantoor moest komen, heeft SBB eerst afge wogen of Texel een eigen district moet blijven. 'Want het eiland is nog het enige zelfstandige district van SBB in de regio In het kantoor in Alkmaar zitten namelijk alle districts hoofden uit de regio bij elkaar.' Toen het besluit viel dat Texel zelf standig zou blijven, hield dat automa tisch in dat er over andere huisves ting zou worden nagedacht. 'Want zo'n kantoor op het bedrijventerrein is natuurlijk met de meest ideale plek voor een instelling die zo beeld bepalend is als SBB. We krijgen flink wat bezoekers over de vloer en stre ven naar een goed contact met het publiek.' Bottle neck Of het gezamenlijke gebouw er komt hangt dus niet af van de bereidwillig heid van de partijen. 'Het geld is de enige bottle neck', aldus Bisschop. Het plan dat de RWS door de Rijks gebouwendienst liet maken, pakte namelijk heel wat duurder uit dan het Het In 1970 gebouwde kantoor van Rijkswaterstaat aan de Keesomlaan. TT7YFT QT7 /T VRIJDAG 11 DECEMBER 1998 Van Andel wees in dat verband ook op de noodzaak om inzake de ge meentelijke volkshuisvestingsplan prestatieafspraken te maken, die in een overeenkomst worden vastge legd. Verder vertrouwde hij erop dat de gemeente ook financiële midde len zal inzetten om betaalbare huis vesting voor de laagste inkomens groepen mogelijk te maken. zijn, zijn ook de prijzen van de hui zen laag, maar dat is op Texel juist niet het geval Liberalisering Het oplossen van het probleem zal er niet makkelijker op worden als straks vrije vestiging op Texel moge lijk is. Beide corporaties steunen dan ook van harte het gemeentelijk ver zet daar tegen. Als de liberalisering toch doorgaat zal de vraag naar be taalbare huurwoningen fors toene men, wat gevolgen heeft voor de lo kale economie en dienstverlenende instellingen, zo wordt verwacht. Be taalbare huisvesting voor personeel is nu al een probleem Het zou een goede zaak zijn als de nieuwe woningcorporatie en ondernemers organisaties een huisvestingsplan opstellen uitvoeren voor hun perso neel'. sturen van beide stichtingen en hun adviseurs gistermiddag tijdens de ondertekening tel De Lindeboom. t fusie van de Woningstichting i de Stichting Bejaardenzorg is kannen en kruiken. Per 1 juni s. gaan beide woning- irporaties definitief samen als in organisatie met de naam ichting Wonen Texel. Gister- iddag zetten de besturen van >ide stichtingen hun handteke- ng onder de intentieverklaring ihet fusievoorstel. twee betrekkelijk kleine stichtin- n houden zich op Texel al decen- i bezig met hetzelfde het bouwen exploiteren van woningen. Sa- sngaan om krachtiger en efficiën te kunnen opereren lag dus voor hand, maar nog maar kort gele- n werd de tijd daar rijp voor Noodzaak :n stimulans voor de bundeling n krachten was het veranderende erheidsbeleid wat betreft volks- lisvesting: minder regels, meer Ifstandigheid voor de corporaties ook het verplaatsen van de risi- s naar deze coöperaties die daar- or steeds meer het karakter van n onderneming krijgen. Door één krachtige klantgerichte, democrati sche organisatie kunnen deze ont wikkelingen veel professioneler het hoofd worden geboden met instand houding van het sociale karakter. De activiteiten zullen bovendien worden verbreed: men zal zich ook bezig houden met andere aspecten van het wonen zoals de woonomgeving en aanvullende dienstverlening Verloofd Voorzitter Hans de Porto van de Stichting Bejaardenzorg Texel (SBT) vergeleek de op handen zijnde fusie gistermiddag met een huwelijk. 'Vandaag is het verloving zodat het stel nog een half jaartje kan oefenen, knutselen en droog zwemmen alvorens de liefde te be zegelen met een huwelijk'. Uit het historisch overzicht dat De Porto vervolgens gaf bleek dat Stichting Bejaardenzorg zelf ook uit een soort fusie is voortgekomen, fn april 1961 sloegen negen zogenaamde instel lingen van weldadigheid de handen ineen. Als gevolg van de fusie zullen zeven mensen van de Raad van Toezicht van SBT opstappen Ook voor de van intentieverklaring en fusievoorstel in (Foto Harry de Graaf) bestuurders Betty de Leeuw, Bart Weijdt en Willem van Duyn is geen plaats meer in de nieuwe organisa tie. Voor directeur Piet Bakelaar valt het doek over drie jaar Tot die tijd neemt hij taken over van directeur Jan van Andel van de Woning stichting zodat deze de tijd krijgt om de verdere ontwikkeling en de in terne organisatie af te handelen Veel te doen Directeur Jan van Andel liet uitko men dat de nieuwe organisatie voor een flinke uitdaging staat. In tegen stelling tot de situatie in de meeste andere plaatsen in het land is op Texel nog veel vraag naar wonin gen. Dat komt onder andere omdat Texelaars vanwege hun werk niet el ders kunnen of willen wonen Een specifiek probleem is ook dat Texel wat betreft het gemiddelde inkomen tot de armste gemeenten van Noordholland behoort. Veel huur ders en woningzoekenden hebben in toerisme en horeca een laag inko men en vaak tijdelijke arbeids contracten. Ze kijken dus uit naar goedkope woningen. In andere ge meenten waar de inkomens laag Ook de nieuwe stichting is met groot in vergelijking met veel landelijke woningcorporaties, maar is finan cieel gezond en zal goedkoop wer ken. De kosten van de bedrijfsvoe ring per woning liggen 100 tot 150 gulden lager dan landelijk. De finan ciële reserves (f15.000,- per woning) zijn 3000 gulden hoger dan het lan delijk gemiddelde. Overname Het samengaan van de twee corpo raties is een zogenaamde juridische fusie waarbij de grotere Woning stichting de verkrijgende stichting is en Bejaardenzorg de verdwijnende. De Woningstichting neemt het hele vermogen over van de verdwijnende stichting, wat de eenvoudigste en voordeligste aanpak is Van Andel wordt dus directeur van de nieuwe corporatie De raad van commissarissen zal bestaan uit R. Veenstra, E. Moojen. A.J. Broek man-Kuip, M. Smit, M de Boer. J Th. de Porto. D. Terpstra en A. Lap De medewerkers van de Stich ting Bejaardenzorg gaan voltallig over. Het personeelsbestand is daardoor behoorlijk ruim, waardoor verdere professionalisering van het woningbeheer, betere service voor de huurders en betere beleids voorbereiding mogelijk worden Teso wijst het verzoek om een 5- retourenkaart in te voeren van de hand. Na introductie zouden nau welijks meer losse retouren wor den verkocht, wat de veerdienst veel geld zou kosten. 'Als iedereen korting heeft, heeft niemand kor ting. Gederfde inkomsten zullen dan moeten worden gecompen seerd door de tarieven te verho gen.' Dat schrijft Teso-directeur Rob Wor- De gemeente gaat zich buigen over de vraag hoe ongewenste graffiti kan worden tegengegaan. Raadslid Pieter de Groot (D66), die de be schilderingen in het landschap een slecht visitekaartje voor toeristisch Texel vindt, kaartte het onderwerp dinsdag aan. 'Als eigenaars van ge bouwen er nu met z'n allen voor zor- tel in een brief aan b en w, die het ver zoek hadden overgebracht namens Texels Belang De collegepartij had daar bij monde van fractieleider Dick Drijver om gevraagd tijdens de begrotingsvergadering, begin vorige maand. Met een eenvoudig rekensommetje laat Wortel zien dat het van belang is om voldoende 'financiële afstand' te houden tussen de prijs van 4 a 5 losse retouren en de prijs van een meerrittenkaart, waarvan er nu alleen één van 15 retouren is voor de prijs van 90,- (een losse retour kost 's winters ƒ8,25 en 's zomers ƒ10,-). 'Indien'wij een 5-retourenkaart zou den introduceren voor 30,-, dan zal men een dergelijke kaart zeker ook aanschaffen met een groep van 4 a 5 personen, omdat men dan 20,- bespaart Zelfs bij een groep van 3 personen treedt dan een „breakeven" situatie op en houdt men 2 retourreizen over om te verge ven of te verkopen In het kort gezegd levert de 15-retourenkaart momen teel een voldoende financiële barrière op voor incidentele gebruikers, waar door zij gebruik maken van losse re touren.' Het is volgens Wortel ook in het be lang van Texelaars dat deze con structie in stand blijft, net als bij de fietstarieven, omdat Teso anders de prijs van ƒ6,- voor een retour (de prijs voor wie een 15-retourenkaarten koopt) zou moeten loslaten en mis schien zelfs wel op een prijs van ƒ8.50 zou uitkomen. B en w nemen de uitleg van Wortel voor kennisgeving aan. 'We hebben in deze kwestie als doorgeefluik ge fungeerd', legt gemeentesecretaris Piet Zoon uit. 'Zo'n retourenkaart kan niet volgens Teso Het zij zo. Daar willen we als college nu niet inhoude lijk op reageren.' 'Er gaat geen spade de grond in voor we weten hoe de veiligheid van wielrenners en atleten moet worden gerealiseerd. Alle aanpas singen worden goed op elkaar af gestemd.' Dat zei wethouder Nel Eelman dinsdag in de raads vergadering, als reactie op de weinige bedenkingen die nog wa ren geuit tegen de herinrichting van het sportcomplex Den Burg Zuid. De raad liet zich overtuigen en ging unaniem akkoord met het voorstel. Dat betekent concreet dat voorrang wordt gegeven aan de verhuizing van Texel'94, zodat de club al met de start van het nieuwe seizoen (in september) aan de overzijde van de Haffelderweg kan voetballen De realisatie van een kunststof atletiek baan wordt nog even uitgesteld en ook de beslissing over een even tueel tunneltje voor voetgangers on der de wielerbaan laat op zich wach ten. De raadsleden konden zich vinden in het voorstel om eerst de belangen van Texel'94 te dienen en pas daarna te zoeken naar de meest praktische en betaalbare oplossing voor de andere vraagstukken. Som migen konden het echter niet laten Een opvarende van de TX 68 'Ver trouwen' heeft bij het binnenhalen van het net in de nacht van woens dag op donderdag een dubbele kaakfractuur opgelopen. De visser werd geraakt door een los schietende haak waarmee het net aan boord wordt versleept. Het ongeval gebeurde op volle zee omstreeks 1.00 uur, in het vaargebied de Bruine Bank, zo'n 50 mijl zeemijl uit de kust. Nadat de bemanning via de kustwacht om hulpverlening had gevraagd, zette de kotter direct koers naar de kust Een helikopter die was opgestegen om de gewonde op te halen, moest wegens de laaghan gende bewolking - het zicht bedroeg circa twee zeemijlen - voortijdig terug keren. Daarom vertrok even na half vijf de Helderse reddingboot Dorus Rijkers om de Texelaar op te halen. Rond zeven uur kon de patient aan een gereedstaande ambulance wor den overgedragen. De man is in Alkmaar geopereerd en wordt ko- alvast suggesties aan te dragen. Te rugkerend onderwerp was de veilig heid van wielrenners en atleten. Zo liet Klaas Modder (PvdA) weten moeite te hebben met een tunnel onder de wielerbaan. Met het oog op de kosten geeft hij de voorkeur aan een alternatief waarbij voetgangers steeds duidelijk wordt gemaakt of er op een bepaald moment al dan niet wordt gefietst op de wielerbaan Tribune Ook de afstemming van de verschil lende werken baarde zorgen. Pieter de Groot (D66) wees de wethouder erop dat nog geen plaats is vastge steld voor de tribune van Texel'94 'Het moet met zo zijn dat deze straks de atletiekbaan in de weg staat.' De Groot stelde daarnaast voor geld dat wordt verdiend met de verkoop van de grond die Texel'94 verlaat te besteden aan de herinrichting van het nieuwe sportcomplex Wethou der Eelman hield zich op de vlakte en zei het voorstel te zullen 'meene men' Wel beloofde ze de criticasters in februari met de uitge werkt plannen te komen, zodat de raad er dan nog uitgebreid over kan spreken voordat de eerste werk zaamheden beginnen mend weekend weer thuis verwacht. De hulpverleningactie krijgt wellicht nog een staartje Volgens de eige naar van de kotter verliep het contact met de arts namelijk moeizaam. 'Voorheen konden we op zee recht streeks met de dokter praten, maar nu moesten we via iemand van de Kustwacht met de arts communice ren. Dit kan bij het verlenen van eer ste hulp heel gemakkelijk tot misver standen leiden Vrijwilligers van het IVN, de vereni ging voor natuur- en milieueducatie, steken van zondag 27 tot woensdag 30 december de handen uit de mou wen op Texel Tijdens het natuur werkkamp knappen ze. in overleg met Staatsbosbeheer en andere natuurbeheerders, verschillende stukken terrein op Er wordt onder andere gezaagd en gekapt, 's Avonds wordt gesproken over de tegenstellin gen tussen economie en ecologie. Liefhebbers om deel te nemen aan het kamp. kunnen zich opgeven bij André Kaptein van het IVN. tel 023- 5272170 ('s avonds 025-1251353) ('T ZRL MSN BENIEUWENHLS gen dat de beschilderingen zo snel mogelijk worden opgeruimd, voor kom je erger. Want binnen de kort ste keren worden het verzamelplaat sen van graffiti.' De verfspuiters mogen wat De Groot betreft wel hun gang gaan maar dan op door de ge meente aangewezen plekken, zoals dat bijvoorbeeld ook in Amsterdam het geval is Burgemeester Gutker kon de politicus op zijn wenken be dienen. 'Het onderwerp staat bin nenkort op de agenda, mogelijk al in januari.' budget dat SBB voor de nieuwbouw voor ogen had. Van Groenigen 'Los van het geld zegt iedereen bij ons: "Dat moet je doen Maar de financiën vormen een flinke hinderpaal. RWS is een instel ling die voor de behuizing meer over heeft. Wij gaan ons de komende tijd beraden over onze financiële boven grens Van Groeningen verwacht niet dat SBB eerder dan halverwege vol gend jaar aan een besluit toe is Omdat de dienst met met urgent ruim tegebrek kampt, is er geen man over boord als de nieuwbouw nog enige jaren op zich laat wachten. Mocht besloten worden dat de geza menlijke ruimte niet haalbaar is, gaan beide organisaties onafhankelijk van elkaar op zoek naar een alternatief

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5