Natuurboer slachtoffer onroerend zaak-taxatie Dorpscommissie wil veiliger Postweg Boeren vrezen zout water in polder Cocksdorpse opent eigen kapsalon Kees Kikkert schakelt gerechtshof in Bezoek college aan Cocksdorp: TEXELSE 7 COURANT V Onderzoek van binnenwater Weinig nieuwe woningen Durp Nationaal Park Wie heeft een gasoven voor asielzoekers? Wat ik zeggen wou... Inhalen verboden Vriendenstichting Maartenhuis houdt hoop op glaskunst Ondernemerschap met paplepel ingegoten Informatiepunt voor jongeren Drankrijder Men wil het begrip 'agrarisch' In dit verband strikt hanteren omdat an ders al gauw een precedent ontstaat en bi|Voorbeeld ook een paarden weide of grond die mensen gebrui ken voor het houden van een paar schapen of kippen buiten de taxatie zou moeten vallen. VRIJDAG 11 DECEMBER 1998 Kees Kikkert van hoeve 'De Kroontjes' aan de gtermolenweg een echte bedrijfsmatige agrariër of ichts een hobbyboer? De gemeente houdt het op het itste. Dat heeft voor Kikkert verstrekkende financiële volgen want hij moet nu meer inkomstenbelasting, on- grend goedbelasting en polderlasten betalen. Hij heeft dan ook geen genoegen mee genomen en is in beroep gaan bij de Belastingkamer van het Gerechtshof Am- srdam. bezwaar niet ontvankelijk werd ver klaard zonder beoordeling van de in houd De daarop door Kikkert inge schakelde rechter vond het bezwaarschrift wèl ontvankelijk en gelastte de gemeente alsnog tot in houdelijke beoordeling over te gaan. oordeel van het gerechtshof rdt ook door anderen met inning tegemoet gezien. Als de neente in het gelijk wordt ge ld, komen boeren die aan leerslandbouw doen voor ho- e lasten te staan. Belangrijk gaat om de waarde die aan het oerend goed van Kikkert is loe iend bij de jongste taxatie krach- s de wet Waardering Onroerende len (WOZ). Regel is dat bij taxatie agrarische bedrijven alleen de ouwen met ondergrond worden laardeerd. Het eigenlijke cultuur- f blijft buiten beschouwing als het it om een gewoon bedrijfsmatig ixploiteerd bedrijf, t die toegekende waarde worden gemeentelijke Onroerend Zaak asting (OZB) en de polderlasten aleid. Bovendien hanteert de astingdienst dit gegeven bij het tstellen van de vermogens- istmg en bij het bepalen van het irwaardeforfait voor de inkom- ibelasting. Beheersvergoeding gaat bij Kikkert om ruim 24 ha ad. Hij houdt daarop kippen, ver- :rt een stuk voor de teelt van zee- irs, schaart tussen 15 juli en 1 iber vee in en verhuurt land voor gewas. Voor het grootste deel het land geldt een beheers- reenkomst. Dat houdt in dat bij bedrijfsvoering rekening wordt ouden met natuurbelangen, ir een beheersvergoeding tegen- r staat. Kikkert vindt dat hij ver een normaal agrarisch bedrijf ft en dat de grond dus niet ge- lerd had mogen worden, tiet WEA Belastingadviseurs in maar daarom een bezwaar indie- rs?, Natuurboer Kees Kikkert voelt zich te hoog gewaardeerd. nen tegen de door de gemeente af gegeven beschikking waarin aan zijn land een waarde van meer dan fl .1 miljoen werd toegekend. De ge meente vond dat bezwaar te sum mier om er een inhoudelijk oordeel over te kunnen vellen. Toen Kikkert desgevraagd voor nadere toelich ting zorgde was dat in gemeentelijke ogen nog niet toereikend, zodat het Niet volwaardig Dat laatste gebeurde, waarbij bleek dat de gemeente de boerderij van Kikkert van zodanige aard vindt, dat deze niet als bedrijfsmatig agrarisch bedrijf door de beugel kan De pluimveehouderij is slechts een groepje scharrelkippen. het voor zeeasters in gebruik zijnde gedeelte is maar heel klein en Kikkert heeft geen vee, mestrechten of melkquotum. Het beweiden ge schiedt met vee van de buren. Bo vendien verhuurt Kikkert zijn woning geheel of gedeeltelijk aan toeristen en houdt hij er ook nog een mini- camping op na. Strikt Volgens de gemeente is pas sprake van agrarische cultuurgrond 'als deze wordt bewerkt en verzorgd met als doel het voeden van de grond, het doen groeien van gewassen en het daaruit halen van voordeel'. De redenering is verder dat de beheers overeenkomst erop is gericht om dat laatste zo weinig mogelijk te laten plaatsvinden. 'Het voordeel wordt behaald door de grond juist niet te exploiteren'. Vooral wegens dat laatste vindt de gemeente dat de grond van Kikkert terecht is getaxeerd, dus dat deze niet valt onder de uitzonderings bepaling die geldt voor het land van andere boeren. Cocksdorp moet geen hoog ge inen verwachtingen hebben om- Ide bouw van nieuwe woningen, zei wethouder Daan Schilling nsdag tijdens het bezoek van het ige aan Texels noorden. Naast stukje grond waarvoor drie mgstellenden zijn, is een klem- ilig bouwplan in de maak. oop dat er in de loop van volgend wat gebeurt. Misschien dat er woningen worden gebouwd', Ie Schilling zich terughoudend De wethouder, die zich ervoor ant dat Texel méér woningen t toegewezen, wees de Durpers dat de mogelijkheden voor wbouw in de buitendorpen be- t zijn. Wel zal de gemeente ig optreden tegen oneigenlijk tuk. bijvoorbeeld als huizen ten chte niet worden bewoond maar gasten worden verhuurd. 'Als het ons ligt, komen daar forse igsommen op.' De kwaliteit en stromingen in het Texelse binnenwater worden vanaf komend voorjaar aan een diepgaand (geohydrologisch) on derzoek onderworpen. De studie is een samenwerking van de waterschappen met de provincie, die het grootste deel van de kos ten betaalt. De studie moet onder meer duidelijkheid geven over de invloed van zoute kwel in de poldersloten. Boeren nabij De Cocksdorp zijn verontrust over plannen van Staatsbosbeheer om zout water uit de Waddenzee in de Roggesloot te laten. Het vermoeden bestaat dat de verla ging van het winterpeil in de sloten, die na de ruilverkaveling heeft plaatsgevonden, een verhoogde kwel uit de Waddenzee heeft veroor zaakt. Brak water in de poldersloten wordt door de landbouw als onge wenst gezien. Het bewust toelaten van zout water in de Roggesloot, één van de ideeën die is geopperd door Staatsbosbeheer bij de presen tatie van het plan voor natuur ontwikkeling bij De Cocksdorp, heeft onder agrariërs in de noordkop tot onrust geleid. CDA-raadslid en landbouwvoorlichter Jan Koolhof vroeg hiervoor dinsdagavond de aandacht van het college. 'Terwijl VERVOLG PAGINA 1 ten nog een vertegenwoordiger et orgaan aanwijzen De staats- etaris maande hen woensdag- lag aan tot spoed. het aanvankelijke verzet was :l wat betreft de parkgedachte laid geen koploper. Het is het gebied in Nederland dat ge- of gedeeltelijk als zodanig van rond komt Onder meer Schier- nikoog was er jaren eerder bij. beslaat het park vrijwel het hele id, met uitzondering van de skommen. Natuurlijke basis itaatssecretaris schetste de ge- «rde natuurwaarden die de status voor de Texelse duinen tvaardigen. Ze onderstreepte fe natuur van Texel de basis is de recreatie, maar diezelfde re- iie kan bedreigend zijn voor die- natuur. De parkstatus moet f bijdragen dat het goede even- in stand blijft en dat recreanten maal kunnen genieten van het ed. 'erkelijk is dat drie campings in 'ark zijn opgenomen evenals de 1 Dourleinkazerne met bijbeho- oefengebied. Volgens de ^secretaris moet dat kunnen bij beheer. Met Defensie zijn af ten gemaakt in de vorm van het Milieuconvenant Zuidpunt Texel Mocht blijken dit in de praktijk niet werkt dan wordt alsnog een andere aanpak overwogen. Geld Voor de bouw van voorzieningen en inrichtingsmaatregelen stelt het rijk éénmalig f960.000,- beschikbaar. Daarnaast kan worden gerekend op jaarlijks een half miljoen gulden voor beheer, educatie, onderzoek en on derhoud. Natuureducatie en voorlichting zijn belangrijke doelstellingen van het park. Er is dan ook geld uitgetrokken voor een part time coördinator voor deze onderdelen en een ondersteu nende medewerker. Staatssecretaris Faber ging ten slotte in op de relatie die de twee parkeilanden hebben met de rest van het waddengebied, ook in inter nationaal verband. Ze laat onder zoeken of een internationale park- status voor het hele waddengebied wenselijk en haalbaar is. De Waddenadviesraad zal daarover volgend jaar advies uitbrengen Eigenzinnig De bewindsvrouw wenste overlegor gaan-voorzitter Vermeer sterkte. 'U hebt geen gemakkelijke taak want de eilanders staan bekend als ei genzinnige mensen. Maar het is een eigenzinnigheid die voortkomt uit betrokkenheid, hart voor het gebied en veel verantwoordelijkheids gevoel. Dat biedt uitstekende per spectieven voor een breed gedra gen nationaal park'. Het was de bedoeling dat het hele gezelschap na afloop van de plech tigheid een wandeling in de Slufter zou maken waarbij 'iets ludieks' zou gebeuren. De staatssecretaris moest echter in verband met ver plichtingen elders al snel weer ver trekken. Het bleef daarom bij een eenvoudige handeling bij de entree van het in mist gehulde natuurge bied. Mevrouw Faber onthulde daar het informatiepaneel waarop van de instelling van het park melding wordt gemaakt. Informatie Op Texel wordt vandaag huis aan huis een fraai geïllustreerd boekje bezorgd met een beschrijving van de biologische en landschappelijke waarden van de Texelse duinen en de mogelijkheden die het Nationaal Park biedt om de belangen van mensen en natuur op elkaar af te stemmen Daar blijft het niet bij. Pe riodiek zal ook een krantje worden verspreid waarin verslag wordt ge daan van de activiteiten van het overlegorgaan Belangrijkste taak van dit orgaan is het maken van een Beheers- en Inrichtingsplan. Als dat te zijner tijd door de minister wordt goedgekeurd is de parkstatus defini tief en is de thans begonnen oprichtingsfase dus voorbij. Onrust Kees Kikkert is van dat laatste niet onder de indruk en noemt die verge lijking mank. Hij denkt dat de gevol gen niet zijn te overzien als de ge meente door het gerechtshof in het gelijk wordt gesteld Dat zou immers betekenen dat ook andere boeren met een beheersovereenkomst niet meer als 'echt' worden aangemerkt en dus financieel nadeel zouden op lopen, hetgeen grote onrust zou ge ven. Kikkert meent overigens dat de gemeente niet consequent heeft ge handeld: cultuurgrond van andere relatienotaboeren zou wèl buiten de taxatie zijn gebleven De gemeente wil daarop geen com mentaar geven om de privacy van de betrokkenen te beschermen. Het kan nog maanden duren voordat het hof uitspraak doet in de zaak Kikkert De kwestie wordt waar schijnlijk behandeld door de Meer voudige Kamer wat erop wijst dat het geen routineklus is. Kerst, koken, bakken, eten en drinken zijn begrippen die door Texelaars in één adem worden genoemd. Voor de asielzoekers in 'Walden Noord' ligt dat iets anders. Eten bereiden kunnen ze als de beste, maar het elektrische fornuis in het opvangcentrum bij Oosterend is door verbouwings werkzaamheden tijdelijk buiten gebruik. De bewoners zouden met een butagasoven én een gasfles uit de problemen zijn. Omdat ze die met zelf hebben, doen ze een beroep op de Texelaars een (overtollig) exem plaar tijdelijk uit te lenen. De bruikiener zal warm worden ont haald, beloven de asielzoekers Contactpersoon is Jan Horvath, tel. 318 755. het Waterbeheersplan 2 nog moet worden vastgesteld, past Staatsbos beheer hier een overvaltactiek toe Wethouder Peter Bakker (milieu) wees Koolhof erop dat dergelijke maatregelen niet zonder de instem ming van de waterschappen mogen plaatsvinden Maar het lijkt me dat we niet met gebiedsvreemd water moeten experimenteren.' Volgens Jan Steenis van water schap Hollands Kroon is het idee voor het toelaten van zout water tij dens een brainstormsessie met de waterschappen ontstaan, maar nog lang met in een uitvoerend stadium. Volgens kan er eigenlijk pas serieus over worden gedacht als het huidige gemaal aan vervanging toe is, wat voorlopig met het geval is. De kwestie werd woensdagavond ook aan de orde gesteld in De Cocksdorp, waar b en w bij de dorps- commissie op bezoek waren. Tijdens de rondvraag sprak agrariër Jan van Heerwaarden zijn bezorgdheid uit. De suggestie dat de invloed van de getijden in de toekomst in de Rogsloot weer mogelijk zou moeten zijn, vond hij gevaarlijk. 'Die kant moet het niet op.' Namens het college gaf wethouder Bakker een soortgelijk antwoord als dinsdag aan Koolhof Dat stelde Van Heerwaarden gerust. Jaren geleden besloot het Ministerie van Verkeer en Waterstaat tot het oprichten van een speciale commis sie die moest nagaan in hoeverre verkeersregels en verkeersborden konden worden vereenvoudigd. Nu trof men in die tijd onder het inhaal- verbodsbord nr. 40 meestal een klem, wit, rechthoekig onderbordje aan met de tekst 'M.u.v.' en dan een gestileerd tractortje. En omdat ik het ook toen al niet kon laten om mij overal mee te bemoeien, heb ik de minister toen het advies gegeven om in de omschrijving van het inhaalverbodsbord nr. 40 al op te nemen dat dit verbod niet voor het inhalen van tractoren geldt. Hierdoor zouden alle rechthoekige onder bordjes kunnen komen te vervallen Op die paar plaatsen in Nederland waar ook het inhalen van tractoren niet gewenst is, zou men zou men dan een rechthoekig onderbordje kunnen plaatsen met de tekst 'geld ook voor' en een gestileerd tractor tje. Dit zou niet alleen enorme besparing aan onderbordjes opleveren, maar ook een stukje 'bord-blindheid' hel pen voorkomen. Echter, omdat mi nisters zelden naar goede raad luis teren, is het kleine onderbordje uitgegroeid tot de afmetingen van een volwaardig verkeersbord, dat nu ook het Texels landschap staat te ontsieren. En daar moest ik even aan terug denken toen ik de foto van de bordenverzameling op de Pontweg in de TC (4 december jl.) zag staan. J A. Does, Oosterend. De Stichting Vrienden van het Maartenhuis houdt hoop op een kunstzinnige verfraaiing van de nieuwe zaal 'Artaban' van het Maartenhuis bij De Koog. B en w wezen vorige week het verzoek om subsidie van het financieel te kort (ƒ9.000,-) af, maar het stichtingsbestuur heeft nog meer ijzers in het vuur. De stichting, die het Maartenhuis moreel en financieel steunt, wil een speciaal geschenk geven voor het eerder dit jaar geopende gebouw: twee ramen van gekleurd glas, ont worpen door kunstenaar Frans Jo zef van Nispen tot Pannerden. Een inzamelingsactie leverde ƒ10 000,- op. Voor de resterende negen mille zocht het bestuur nog dekking. In middels heeft naast de gemeente De klanten weten de nieuwe kapperszaak van Angelique Veldman in De Cocksdorp al aardig te vinden. (Foto Frans Hopman) Cocksdorpers kunnen voortaan weer in hun eigen dorp naar de kapper. Na zo n zeven jaar beschikt De Cocksdorp weer over een eigen dames- en heren kapsalon. Angelique Veldman, een energieke jonge vrouw met ondernemers- bloed in de aderen, opende op 14 november jongsleden haar kapsa lon onder de fraaie naam 'Salique'. Angelique behoort met haar 19 jaar tot één van de jongste ondernemers op het eiland. 'Na de middelbare school wist ik eigenlijk nog met zo goed wat ik precies wilde gaan doen. De kappersopleiding speelde al wel door mijn hoofd, maar als 16-jarige is het moeilijk om een gerichte keuze te maken Ik besloot daarom eerst de tweejarige opleiding detailhandel in Den Helder te volgen. Als studierich ting koos ik voor het vak parfumerie Een leuke studie, maar ik had eigen lijk nog zoveel tijd over dat ik besloot om in de avonduren mijn midden stands-diploma alvast te halen'. Na afronding van de opleiding detail handel was het voor haar duidelijk dat het kappersvak de eerste keuze bleef. Om een kappersopleiding te volgen, moet je echter beschikken over een stageplaats. Tot haar grote verbazing en schrik kon zij geen kap perszaak vinden die haar wilde opne men Reden was haar leeftijd. Met 17 jaar werd ze al te oud bevonden! Angelique liet zich hierdoor niet ont moedigen. Had zij eerst in haar achterhoofd het idee om in een kapperszaak te gaan werken, later draaide zij het roer dras tisch om en gaf zich op voor een par ticuliere opleiding met als doel een eigen kapsalon te openen. Thuisknippen Angelique 'Het viel niet altijd mee. Voor de kappersopleiding ging ik twee dagen in de week naar Alkmaar, daarnaast werkte ik ook nog eens twee dagen per week in de horeca om een en ander te kunnen bekosti gen. In januari 1998 startte ik met het zogenaamde 'thuisknippen' om naast de scholing de nodige praktijkerva ring op te doen. Alles bij elkaar een drukke periode'. Het thuisknippen leverde haar al snel een vaste klantenkring op. Niet alleen vanuit Cocksdorp, ook de vele vakan tiegangers op De Krim en uit de Slufter wisten haar te vinden. En nu is het dan zover: met haar diploma op zak ging zij op 14 november officieel van start. De vestigingsplaats was niet zo'n probleem Angelique: 'Ik heb het geluk dat mijn ouders over veel ruimte beschikken Hierdoor konden wij de ruimte, grenzend aan de straat kant, vrijmaken en ombouwen tot kapsalon. De inrichting is zo veel mogelijk zelf gedaan Het resultaat mag er zijn, een lichte heldere ruimte voorzien van een gezellige aankle ding Voor de haarverzorging introdu ceert Angelique het merk Clynol Een optimaal produkt van uitstekende kwaliteit.' Voorlopig bemant zij de kapsalon nog alleen. Binnen afzien bare tijd krijgt zij ondersteuning van haar jongere zus Sabrina die net als Angelique haar hart heeft verpand aan het kappersvak. Vandaar de naam 'Salique' Ingrid de Raad De verkeersveiligheid op de Post weg ter hoogte van het vliegveld moet beter. Vooral de oversteek van fietsers en voetgangers ver dient aanpassing. Dat vindt dorps commissie Eierland, die bij de ge meente aandringt op maatregelen. De kwestie werd aangekaart door de nieuwe voorzitter van de commissie, Sikke ten Brug, tijdens het jaarlijkse bezoek van het college aan De Cocksdorp Ten Brug vroeg om het instellen van een 50 km/u zóne van buurtschap Zuid-Eierland (waar deze maatregel al geldt) tot voorbij het vliegveld. 'Je hebt daar te maken met optrekkende maniakken en vliegtuig kijkende toeristen. Tot nog toe is er niets ergs gebeurd, maar de situatie is wel risicovol', aldus Ten Brug. Wethouder Bakker voelde daar wel voor. Hij opperde de zóne door te trekken tot aan de Slufterweg. Zijn collega Schilling wees er echter op dat de gemeente 'met ongelimiteerd 50 km/u borden kan neerzetten'. Verbreding Waarschijnlijk is de oplossing nabij: volgens nieuw landelijk beleid worden (delen van) wegen in categorieën in gedeeld. De Postweg kan dan als 60 km/u-weg (in plaats van 80) worden aangemerkt. Bakker sloot niet uit dat ook nog andere maatregelen nodig zijn Een en ander komt aan de orde in het 'verkeersveiligheidsplan', dat de wethouder in het eerste kwartaal van '99 wil presenteren. Vanuit de aanwezigen deed Cees Klaassen sr het voorstel de situatie samen met de NV Luchtvaartterrein te bekijken. Volgens Klaassen zou den zowel de in- als uitrit van het vliegveldterrein moeten worden ver breed. Bij het nabij gelegen hotel ook de provincie negatief gerea geerd. Beide overheden vinden dat de zaal slechts in beperkte mate toe gankelijk is. De 'vrienden' wijzen er echter op dat de ruimte ook beschikbaar is voor Texelse gezelschappen op het ge bied van muziek, dans en toneel. Bovendien is het terrein altijd open en kan de glaskunst van buitenaf worden bezichtigd. De stichting ver wacht dat het ontbrekende bedrag alsnog op tafel komt Men heeft ver schillende fondsen aangeschreven. Sikke ten Brug. voorzitter van de dorps- commissie Eierland. (Foto Frans Hopman) Nieuw Breda leidde verbreding van de toegangsbrug tot een veiliger si tuatie, aldus Klaassen. Hij vroeg de gemeente te zorgen voor een goede kostenverdeling Ook oud-burge meester Van Rappard heeft daar al eens op aangedrongen Wethouder Nel Eelman, die namens de ge meente in de Raad van Bestuur van het vliegveld zit, beloofde het idee daar te zullen bespreken. Reparaties Ook andere verkeerssituaties in Wethouder Nel Eelman (welzijn) opent woensdag om 16.00 uur het Jongereninformatiepunt (JIP) in het jeugdcentrum in d'Ouwe Ulo. Jonge ren kunnen zichzelf bedienen bij informatiestand in de OSG en bij de Openbare Bibliotheek. Bijzonder aan de JIP in Time Out is dat hier voor een aparte ruimte beschikbaar is. Tijdens openingstijden (woens dag- en vrijdagmiddag tussen 15 00 en 17.00 uur en vrijdagavond tussen 20 00 en 22.00 uur) is een team van enthousiaste vrijwilligers/stagiares, begeleid door de jeugdwerker, aan wezig om bezoekers behulpzaam te zijn. Het is de bedoeling dat de jeugd door de koppeling van de openings tijden van het JIP aan die van Time Out zo goed mogelijk wordt bereikt Eierland en De Cocksdorp kwamen uitgebreid aan bod. Geklaagd werd dat het onderhoud aan het fietspad langs de Postweg te wensen over laat. 'Over de hele lengte zitten er gaten in vooral tussen het benzine station en De Cocksdorp', aldus Ten Brug. Uit het antwoord van Schilling bleek dat groot onderhoud pas in 2003 op het programma staat 'Maar reparaties kunnen altijd, zeker als het echt gevaarlijk is.' Dat geldt ook voor de smalle Stengweg, waarvan de berm is stuk gereden. 'Als twee bietenwagens el kaar daar passeren, is het bingo', waarschuwde Kleis Hooyschuur, die vroeg om tijdelijk eenrichtings verkeer Volgend jaar wordt de berm waarschijnlijk versterkt met gras keien. evenals langs de Hollandse- weg en een deel van de Postweg- Ten Brug wees het college op de onveilige situatie op de Krimweg op drukke stranddagen. Er wordt dan aan twee kanten geparkeerd zodat hulpvoertuigen er niet meer langs kunnen De voorzitter vroeg om in overleg met Staatsbosbeheer de fiet senstalling te verbeteren, zodat de badgasten wellicht de auto eerder laten staan. Wethouder Schilling antwoordde dat er misschien geld voor dergelijRi voorzieningen beschikbaar komt nu de duinen Nationaal Park in oprich ting zijn Ook Henk Gieze, die vroeg om verharding van het parkeerter- reintje bij De Muy ('bietenwagens en autobussen zitten er soms vast'), kreeg een dergelijk antwoord. Op verkeersgebied werd nog gespro ken over verhoging van de 'druppel' op de Molenlaan. de onlogische fiets- oversteek bij de RK kerk, de bocht Hoofdweg-Oorsprongweg (mogelijk in 2000 aangepast) en de geslaagde herinrichting van de Langeveldstraat (waarvan het voetpad nog wel door fietsers wordt gebruikt). De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag op De Brink in De Koog een 36-jarige automobi list aangehouden die onder invloed van alcohol verkeerde. De man had anderhalf maal de toegestande hoe veelheid gedronken. Er is proces ver baal tegen hem opgemaakt.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7