computerbranche Kringloopwinkel gul voor ouderenbonden 'We gaan te fitten is een begrip op Texel' Restaurateurs in Het ontstaan van Ouwe Sunderklaas Belastingadviesbureau De Jonge samen met NBC Eelman Partners HH m Prijsvraag Rab bleek moeilijk Geslaagd Dourleinkazerne wint energieprijs Erkenning voor FysioSport Werk en natuur voorname reden voor vestiging 'Geen iepziekte in openhaardhout van Friese leverancier' TEXELSECOURANT los Slikker van de Kringloop- ,inkel Texel speelde even voor linterklaas. Dankzij de gestegen «komsten hield het bedrijf een (hoorlijk bedrag over. Een deel an de winst ging naar vijf «jderenbonden, die evenals de «jaardensociëteit uit Oudeschild 1500,- kregen toegeschoven. Iteeds meer Texelaars weten het edrijf in de voormalige zuivelfabriek .vinden In de vier jaar dat de op- M- en verwerking van gebruikte pullen draait, krijgen Slikker, echtge- ote Marian en de overige vrijwilligers leeds meer belangstelling- 'We krij- en steeds betere materialen Van iet vragenspel dat Rab bij de ope- mg van het nieuwe bedrijfsgebouw n Oudeschild hield, bleek lang met lenvoudig. De deelname was goed; :estig bezoekers stuurden een op- jssing in. Slechts dertien van hen «sten alle vijf vragen juist te beant- ioorden. Van de goede inzenders «as Annette Barhorst uit Den Burg te gelukkigste; zij won de hoofdprijs, en waardecheque van 300,-. .teroen Haak uit Den Burg (ƒ200,-) :n K. van der Werf uit De Koog ƒ100,-) wonnen de andere prijzen. )e 7-jarige Lesley Koning leverde Ie mooiste kleurplaat in en won de - lerste prijs, een waardebon van !50,-. complete bankstellen, fietsen tot keukenapparatuur Opvallend is wel dat we minder kleding krijgen dan voorheen We kunnen hier goed mer ken dat de Rotary nu twee acties per laar houdt', aldus Slikker, die het recyclingbedrijf uit ideële overwegin gen runt. Winst mag dan wel geen doelstelling zijn, het is wel prettig als er geld over blijft. Bijvoorbeeld voor vervanging van de oude vrachtwagen, waarvan alleen het blik nog in aanmerking kwam voor hergebruik. Inmiddels rijdt Slikker in een een 'nieuwe' Mercedes- truck, van het bouwjaar 1986 Slikker gebruikt de vrachtauto om gebruikte spullen (gratis) op te halen bij men sen, die ervan af willen. Slikker is bereikbaar op telefoonnummer 314 706 Na de aanschaf van de vrachtauto resteerde er nog geld voor de ouderenbonden Slikker. 'We geven elk jaar geld aan Texelse goede doe len Ook deze instellingen kunnen het vast goed gebruiken.' Koopjesjagers kunnen vrijdag en za terdag (van-9.00tot 12.00 uur en van 14,00 tot 17.00 uur) nog terecht in de Kringloopwinkel Vanaf volgende week gaan de vrijwilligers met kerstreces Half januari gaat de zaak weer open Oud-Texelse Judith Bruin (28) uit Amsterdam is afgestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam. Ze stu deerde daar sinds '93 Nederlands recht en specialiseerde zich in het arbeidsrecht. In haar scriptie behan delde zij de nieuwe rechtspositie van uitzendkrachten. De Joost Dourleinkazerne heeft de energieprijs gewonnen, die jaarlijks door de Koninklijke Ma rine is te vergeven. Ook negentien andere kazernes dongen mee. Speciale lof was er voor Peter Wilmsen, de zojuist overgeplaatst eerste officier van de JD kazerne, en voor Texelaar Dirk Oosterhof, chef technische dienst. 'De JD kazerne heeft zich als een roofvogel op energiebeheer gestort, met een duidelijk doel en taai volhar dend', meldt het juryrapport, waarin ook valt te lezen dat het winnende beeldje ditmaal geen meeuw maar een kiekendief is, 'die met beleid haar prooi (energie) volgt en daar mee gestaag resultaten boekt'. De jury zegt te hopen dat de inspannin gen van de winnaars tot voorbeeld zullen zijn van hun collega's. Eén van de argumenten om de JD kazerne de prijs toe te kennen is de goede energieboekhouding, waar door verklaringen voor meer en min der verbruik inzichtelijk zijn gewor den. Dat de verbruikscijfers worden bekend gemaakt bij de bewoners van de kazerne en dat hen wordt ge wezen op de mogelijkheden die ze ieder voor zich hebben om het energieverbruik terug te dringen, heeft de kazerne eveneens geen windeieren gelegd bij het verkrijgen van de prijs. De jury prijst ook 'het verankeren van energiebeheer bin nen de eigen bedrijfsvoering'. De prijs werd vorige week in 's Hertogenbosch uitgereikt, tijdens de Energie Actie Plan-dag van de ma rine. Jan Ine van Klaveren, Joop Steen voort en Freerk Broekstra blijven er zelf ook fit bij. (Foto Frans Hopman) Werk is de voornaamste reden waarom 240 mensen van de vastewal zich in 1998 op Texel vestigden. De natuur en de rust zijn andere belangrijke drijfveren om op het eiland te gaan wonen. Familiebanden komen op de derde plaats Dat blijkt uit een enquête die de gemeente heeft gehouden onder de nieuwe be woners. Om de prille Texelaars de hand te drukken houdt het college maandagavond in het raadhuis een welkomsavond, met een gevarieerd programma Als favoriete besprekings- onderwerp werden natuur en mi lieu, folklore, veiligheid en wo ningbouw genoemd. Het is de redactie niet bekend hoeveel mensen het eiland hebben verla ten. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. rsl baas en werknemer, nu compagnons: Dir. (Foto Joop Bommels) De fysiotherapeuten Jeanine van Klaveren, Freerk Broekstra en Joop Steenvoort mogen zich voortaan 'FysioSport consultant' noemen. Met 37 anderen behoren zij tot de eerste groep cursisten die vandaag het nieuwe nationale vakdiploma krijgt uitgereikt. De drie zijn op Texel al enkele jaren bezig met FITT, een vorm van trainingsbegeleiding. In de prak tijk verandert voor de deelnemers weinig: 'Landelijk zit men hele maal op onze lijn.' Na een intensieve cursus ontvangt het drietal het diploma vandaag in Nieuwegein uit handen van oud hockeyspeler en Olympisch chef d'equipe André Bolhuis. Dat gebeurt aan het eind van een congres, dat het startsein is voor de landelijke ac tie 'FysioSpod bekend in Neder land'. Voor Texel lijkt deze cam pagne overbodig, want de bekendheid van FITT is danig toege nomen sinds de start in mei '93. 'We gaan le fitten is een begrip op Texel geworden. Daar zijn we best frots op Zelfs het woord fitness wordt op het eiland soms met dubbel t geschreven', vertelt Joop Steen voort De sportieve uurtjes in het centrum aan de Schoorwal in Den Burg mogen zich momenteel reke nen op gemiddeld 400 deelnemers per week. 'En dat aantal groeit nog steeds.' Diverse bedrijven hebben uren voor hun personeel gereserveerd of be kostigen de individuele deelname van medewerkers. Ook zijn thans vier verzekeringsmaatschappijen bereid het lidmaatschap te vergoe den. 'Men ziet steeds meer het nut in \en preventief actief zijn', aldus Steenvoort. Test Deelnemers ondergaan eerst een standaardtest (geen keuring), die aangeeft hoe het met hun lichame lijke conditie, kracht en lenigheid is gesteld Naar aanleiding van de cur sus wordt de test van FITT binnen kort met één onderdeel (buikspie ren) uitgebreid. Ook is straks een betere vergelijking met het landelijke beeld mogelijk. Aan de hand van de testresultaten en persoonlijke wen sen wordt in onderling overleg een trainingsprogramma opgesteld. FITT beschikt over een groot aantal apparaten, waarmee alle spier groepen aan bod komen. De trainingsuren beginnen met een ge zamenlijke warming-up en besluiten met een cooling down. de rest ge beurt individueel. Belangstellenden kunnen na de jaarwisseling een kijkje nemen tij dens een open dag Evenals andere FysioSport centra in Nederland zet FITT op zaterdag 9 januari van 10.00 tot 15.00 uur de deuren open. Men kan dan ook informatie krijgen via een computerprogramma op cd- rom, die vandaag wordt gepresen teerd. Verder treedt FITT naar bui ten tijdens de Texelse sportmarkt op 23 januari in sporthal Ons Genoe gen. Hef openhaardhout dat vrachtwa gens van handelsonderneming Eelke Kloosterman regelmatig op Texel afleveren, speelt geen rol in het verspreiden van de iepziekte. Dat stelt het Friese bedrijf zelf, in antwoord op vragen van twee on geruste Texelaars. Iepen die door de leverancier van Kloosterman zijn gerooid, worden twee jaar lang in een sloot 'gewa terd', zodat de bast los laat en de iepkevers (en -larven) het loodje leg gen. Gesnoeide takken en gerooide struiken bereiken nooit het erf van het bedrijf, maar worden naar de ge meentelijke stortplaats gebracht en versnipperd, aldus Kloosterman, die bovendien aantekent dat ook in Friesland wordt gecontroleerd door de overheid. Boos over de 'Texelse' vragen is Kloosterman niet. 'Wij vinden het ge weldig te ervaren dat er gelukkig nog mensen zijn die verantwoordelijk heid voelen voor onze natuur. Belastingadviseur G.J. de Jonge uit Den Burg heeft zich aangeslo ten bij de organisatie van NBC Eelman Partners Accountants en Adviseurs. Het kantoor van De Jonge blijft aan de Weverstraat gevestigd, maar maakt bij de advisering gebruik van de kennis en apparatuur van NBC. 'Een boekhouder kun je tegenwoor dig een beetje vergelijken met een huisarts. Als er een specialist aan te pas moet komen, verwijst hij de pa tiënt door. Ondernemers verwach ten - terecht - van een boekhouder dat hij 100 procent verstand heeft van fiscale- en milieuwetgeving, subsidies, maar ook van automati sering en loonadministratie. Daar voor is onze organisatie met vier personen te klein.' De Jonge (62) was sinds enige tijd op zoek naar een hecht samenwerkingsverband 'Specialisatie is een van de sleutel woorden voor succesvolle advisering', vindt ook Wim Eelman van NBC Eelman Partners. Voor een advieskantoor als De Jonge houdt dat al vrij snel in dat er men sen van buiten de organisatie moe ten worden ingeschakeld. Om de in zet van specialisten door De Jonge een blijvend karakter te geven, koos de ondernemer er voor zich aan te sluiten bij NBC. 'Want het is van groot belang de relaties de zeker heid te bieden om ook in de toe komst te kunnen vertrouwen op een adequate dienstverlening.' Door de aansluiting bij NBC ontstaat een organisatie met 50 medewer kers, die in staat is om op een breed gebied Texelse specialisten in te zetten. 'Er wordt gewerkt in branche gerichte teams. Hierdoor kan snel en adequaat worden ingespeeld op de problematiek waar de verschil lende ondernemers mee kampen.' VRIJDAG 11 DECEMBER 1998 k één was tweeëntwintig jaar lang igenaar-kok van Theodorahoeve, le ander werkte zes jaar bij hem in le bediening. Nu hebben ze er de rui aan gegeven en zijn ze een igen bedrijfje in automatisering n afrekensystemen begonnen, Herplay PC. Dirk Hoogenbosch en Ion Geus vertellen over het hoe en heb het altijd leuk werk gevonden, 'aar het vooruitzicht dat ik dat nog tm'n 65ste zou moeten doen, stond tegen', legt de 43-jarige foogenbosch uit. 'De ontwikkelingen de horeca gaan snel. Het wordt tevendien steeds moeilijker om met S stress om te gaan die je in de keu en hebt.' 'et idee iets anders te willen, had al erder post gevat bij zijn ober Ron leus (31Hij voegde de daad bij het oord, zei zijn baan op en volgde een pleiding tot systeembeheerder. Na nige aarzeling besloot Geus een half iar geleden een eigen bedrijfje te ïginnen. Een van mijn hoofdtaken is het op dien en onderhouden van Windows iT-netwerken voor bedrijven. Je hebt iet veel automatiseerders die dat oen op Texel, zeker niet voor het edrijfsleven. Ik durf te zeggen dat ik goed in ben. Op het gemiddelde etwerk dat ik aanleg, zijn tien com- olers aangesloten. Maar met 25 zou ook geen probleem hebben. Bij de teren (Geus heeft zijn bedrijfsruimte ihet nieuwe gebouw van Rab, red.) oer ik het beheer en onderhoud over i? computers.' 'Sus vertelt enthousiast over zijn 'erk en laat de verslaggever een blik P zijn computerscherm werpen, lijk, zo voer ik het beheer op afstand. Is er bij Rab een computer vastloopt, on ik vanachter mijn bureau zien wat 'leut is. Soms weet ik al eerder dat 'iets mis is dan zijzelf.' «dat de klandizie in rap tempo Heit, polste Geus zijn oude baas met de vraag of die bij hem wilde ko men werken. Geus' vriendin Anneriet Witte was al een tijdje verantwoorde lijk voor de boekhouding Hoogenbosch zei snel ja, al kostte hem dat de nodige moeite: 'Het is best spannend, want ik heb wel een gezin. Met Theodorahoeve wist ik wat ik had. het is een grote stap.' Hoogenbosch is beroepsmatig aardig bekend met de afrekensystemen van Hans de Haan BV uit Almere. 'Dat is eigenlijk een heel geavanceerde kassa, waarop je bijvoorbeeld ook je boekhouding kunt aansluiten. Ik werkte er al een jaar of vijf mee bij Theodorahoeve. Nadeel was dat je bij problemen vaak lang moest wachten tot er iemand langs kwam. Bij mijn broer op Catherinahoeve ging het systeem eens kapot op de dag voor Pasen. Toen moest hij drie dagen wachten voor De Haan weer naar Texel kwam.' Bedoeling is nu dat Hoogenbosch met ingang van 1 januari bij Geus in het bedrijf stapt en een soort service punt van De Haan vormt Dat biedt perspectief voor beide partijen De Haan heeft een 'eigen' monteur op het eiland, Hoogenbosch en Geus krijgen er als vanzelf een heleboel klanten bij, uit hun oude vakgebied nog wel 'Dat is leuk, in de horeca ken je elkaar allemaal Daarnaast richt Interplay PC zich op de verkoop van hardware en software aan particulieren. 'Daar zit nog wel een behoorlijke markt. Op deze ma nier krijgen de klanten weer een beetje de keuze Interplay PC is gevestigd aan de Heemskerckstraat 46-b, Oudeschild, tel 322 740. Het E-mailadres is: ippc@xs4all.nl. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF De ontstaansgeschiedenis van Ouwe Sunderklaas blijft boeien. De historische achtergronden van dit volksfeest - dat alleen op een aantal eilanden nog in een of andere vorm wordt gevierd - verliezen zich in de duistere voor-Christelijke, zelfs voor- Romeinse tijd en zijn een voortdu rende bron van inspiratie voor geïnteresseerden in mythes en volks verhalen. Bronnen spreken elkaar (en soms zichzelf) tegen en zoeken naar een verband met de Goedheiligman uit Myra of zoeken de oorsprong in de Germaanse geloofsbeleving. Wie het weet, mag het zeggen. Van Nettie van de Brake uit Den Hoorn ontvingen wij onderstaand ar tikel over het ontstaan van zowel het Sinterklaasfeest als Ouwe Sunder klaas. Weer wordt een tipje van de sluier opgelicht. Sinterklaas, bestaat-ie nu wel. ofbe- staat-ie niet? En hoe zit het dan met Ouwe Sunderklaas7 Om maar meteen met de deur in huis te vallen: Sinterklaas bestaat al eeuwenlang. Daaraan valt niet te twijfelen, ook al zijn er talloze ver zinsels in omloop. Vandaag leest u de ware geschiedenis over de oer- sint. De nationale pakjes-Sint van 5 de cember en Ouwe Sunderklaas die alleen op de Waddeneilanden voor komt, zijn allebei afsplitsingen van de Germaanse god Odin, een kruising van god, kerstman en sinterklaas. Sinterklaas woont dus niet in Spanje en hij is ook niet de bisschop van Myra. Sinterklaas iszelfs helemaal niet katholiek! Integendeel, Rome heeft geprobeerd hem uit te roeien. En toen dat niet lukte, hebben ze geprobeerd hem om te praten, in te lijven en klein te krijgen. Dat is ten slotte aardig gelukt. Nu mag sinter klaas alleen nog voor de kleintjes optreden, elk jaar een paar weken voor 5 december. De rest van het jaar wordt hij doodgezwegen, op straffe van zak en roe. Het geloof in sinterklaas gaat ver te rug in de geschiedenis. Het is mis schien wel het oudste oergeloof in Europa, veel en veel ouder dan het christendom De als bisschop verklede goedheiligman is eigenlijk dezelfde als de Germaanse god Odin of Wodan, de god van Noord-Europa. Hij woont hoog daarboven, in de noordelijke hemel. Rij zit op zijn troon, of hij vliegt met een paard door de lucht Hij lijkt op een kruising van sin terklaas, de kerstman, Neptunus en ons kinderlijke (christelijke) gods beeld van de grijsaard met een lange baard, zittend op een wolk Zonnewende Odin was de belangrijkste god van de oude Germanen en speciaal van de Noormannen Hij leefde in het doden rijk en trok eens per jaar met zijn dodenleger langs de hemel. Die trek vond altijd plaats rond de zonnewende, de kortste dag In het nachtelijk donker probeerde het dodenleger de talrijke demonen met veel wild geraas te verdrijven En natuurlijk werden de buitgemaakte jachttrofeeën, vooral rendieren, mee genomen. Odin reed voorop op een wit paard, een staf in de hand, zijn baard wapperend in de wind Voor het contact met de levenden gebruikte het dodenleger de schoorstenen Daarom reed Odin op zijn schimmel over het dak. De (bij)gelovige Noor mannen probeerden hem gunstig te stemmen met offers die ze onder de schoorsteen in brand staken. Sinterklaas In zijn oervorm is sinterklaasavond afgeleid van deze Germaanse ere dienst met offers aan Odin Merk waardig genoeg zijn juist in ons cal vinistische Nederland veel van die heidense rituelen bewaard gebleven. Nog steeds 'offeren' onze kinderen hooi en een wortel aan het paard. En Zwarte Piet is een speelsere uitvoe ring van de vroegere demonen, de duivel in eigen persoon. Hij jaagt on schuldige kindertjes de stuipen op het lijf met veel wild geraas, bonzen op de deur en een hagelbui van keiharde pepernoten Met duivels plezier dreigt hij met de roe of gard, en wie stout is gaat mee in de zak En de god Odin7 Die kreeg liefkozend de bijnaam wereld trouw. Zo konden de oude heidense rituelen overleven en daarom vieren we nu nog steeds sin terklaasavond. Maar, hoe zit het dan met de bisschop Klaas. Klaas van Sunderum (een ver bastering van 'zon' en 'om', zonnewende). Sunderklaas Toen het christendom optrok vanuit Zuid-Europa werd de noordelijke be volking bloedig overmeesterd en ge dwongen de nieuwe christelijke god als enige ware te accepteren. Maar ergens bleven ze hun oude goden van Myra7 Een slimmigheidje van de christelijke, rooms-katholieke kerk. Omdat de oude heidense rituelen zo moeilijk uit te roeien waren, maakte net katholicisme er dankbaar gebruik door ze op deze manier in te lijven. In het Turkse Myra praktizeerde een bisschop Nicolaas, die heilig werd verklaard. In Noord-Europa stond het zonnewendefeest toen al lang be kend onder de naam sunderom of sunderklaas. En dat lijkt verdacht veel op Sint-Nicolaas Via een geniale vorm van geschiedvervalsing maakte de kerk de 'heidense' sunderklaas onschadelijk en verving Odin door een bisschop. Ouwe Sunderklaas Met Ouwe Sunderklaas kijken we als het ware terug door een gat in de tijd en zien de overblijfselen van een hei dens oer-ritueel. Het Texelse Ouwe Sunderklaas lijkt in veel opzichten meer op de oorspronkelijke viering van de zonnewende dan de nationale pakjesavond. De oude Germanen lie ten de jaarlijkse trektocht van Odin en zijn dodenleger steeds vaker verge zeld gaan van uitbundige feesten om de demonen te verdrijven. Maar, (bij)gelovig als ze waren, vreesden ze de wraak van het dodenleger Dus maakten ze zich onherkenbaar met maskers en afschrikwekkende kledij. Om het dodenleger te misleiden ont staken ze uitbundige vuren, waar ze met veel wild geraas omheen dans ten Toch bleven ze voor de zeker heid ook maar offers brengen Van oudsher bestaat Ouwe Sunderklaas uit een ommegang van mannelijke dorpelingen, die onher kenbaar verkleed en gemaskerd als geesten en demonen de huizen be zoeken, liefst begeleid door het een tonige geluid van midwinterhoorns. Of bij gebrek daaraan, blazend op ossenhoorns. Door hun maskers en hoorns spreken ze met primitieve stemmen uit de oerwereld. Vrouwen verstoppen zich in de huizen, maar met stokslagen tegen de benen wor den ze tot dansen aangezet. Buiten houden de demonen roede-gevech ten. De stap naar de Noormannen en Odins dodenleger is maar klein Jammer dat de moderne tijd ook hier zijn tol eist. Bronnen 4 J Scheer - Vitnne 1988: G. Jansen - Hislonsche Vereniging Texel 1992

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9