Cjroen c/mirtsJ~exels in het Jeugd Jozefschool geeft speeltjes weg Kabeltex BV koopt internetsite Girbes Univé gunt Grootjen zittend ziekenvervoer wetkoop Uw Kerst- en Nieuwjaarswens Exrarosilr1 Drijver streeft naar samenwerking Taxi Smidt na 40 jaar buitenspel Wie krijgt de ^Dubbele von Siön? Dolle taferelen met Ouwe Sunderklaas OSG-docenten staken niet TEXELSES'COURANT huis - aan - huis GEZAMENLIJKE KRANT MET KERST VINRDITRNUmmer Boerderijenboek nu al schoon op 2 •b Jonge vissers liever zondagavond thuis 2 Ouwe Sunderklaas kaarsrecht overeind 5 Cocksdorper kamelen 5 •b Waalders treuren 5 •b Foto-impressie OS 6 •b Oudeschilders speulen goed en creatief 7 •b Oosterender beurs 7 Politie: gemoedelijk feest 7 •b Hoorder speulers aan elkaar gewaagd 8 Kerstkaarten in de krant -jfjc De TEXELSE- ^COURANT van 23 december wordt weer een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. in de texelseIcourant TEXELSE^COURANT Lever t/m woensdag 16 december a.s. uw tekst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 362600 Fax 314111 BRUINING NIKADEL L, Den Burg zondag al vroeg schoon PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11341 DINSDAG 15 DECEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd. Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) TEXEL uI Smidt, eigenaar van het taxi- drijf, wil het er niet bij laten zit- Hij hoopt dat 'zijn' patiënten- ssagiers toch voor zijn bedrijf izen. Volgens hem zou dat mo- lijk zijn als klanten overstappen ar een andere ziektekosten- izekeraar. Particulier verzeker- m hebben de vrije keus. Smidt nadrukt dat de kwestie geen in- oed heeft op de ambulance- enst. Bij Grootjen reageert men eraard verheugd op de wijzi- tg. 'Onze chauffeurs kunnen rdoor 's winters ook volledig in de gang. Het is een mooie invulling op onze jaar-exploita- aldus Bob van der Ploeg, ad- leur van het bedrijf. or de familie Smidt komt met het sluit een eind aan een traditie van jaar. Het gaat om ritten voor xelaars die te ziek of te moeilijk ter en zijn om zich met eigen auto of openbaar vervoer te verplaat- Op indicatie van de (huis)arts rden patiënten per taxi vervoerd n en naar het eiland en naar zie nhuizen door heel Nederland. algelopen vijf jaar verzorgde midt het zittend ziekenvervoer in jdracht van de NZH, die voor de tp van Noordholland een contract afgesloten met Umvé. Volgens lui Smidt heerst bij de NZH een imimstratieve chaos, mede door jrganisaties en overplaatsingen, voor Univé reden was het con- ct per 31 december aanstaande Ie zeggen. Vervolgens riep Unive een advertentie vervoersbedrij- op om in te schrijven, ndt reageerde op deze oproep, aar wilde niet rijden voor het maxi- iim tarief dat Univé als voorwaarde gesteld. 'We hebben vijf jaar ir hetzelfde bedrag gereden, hoe wel dat voor ons nauwelijks kosten dekkend was. Toch presteerden ze het om dat tarief weer als maximum te stellen', zegt Smidt verontwaar digd. Zijn aanbieding, die hij deed via de landelijke taxicentrale De Vier Ge westen, lag daarom hoger. 'Er zit heel veel werk aan vast, het is heel arbeidsintensief. Je moet zeven da gen en nachten per week klaar staan. Het gaat om 3000 ritten per jaar, die moet je heel goed bijhou den. Als je dan ziet voor welk tarief je rijdt...' Smidt zegt dat hij enige tijd geleden al rekening hield met dit besluit en daarom uit voorzorg ontslag aan vroeg voor vier chauffeurs met vaste, volledige dienstbetrekking. Het ontslag is inmiddels verleend. Ook is een arbeidsplaats op de ad ministratie vervallen. Volgens woordvoerder Van der Ploeg is Unive een contract van een jaar aangegaan. 'Met mogelijkheid tot stilzwijgende verlenging. Alleen als we het niet goed doen, zal er ge sproken moeten worden.' Van der Ploeg verwacht dat Groot- jen geen extra personeel hoeft aan te trekken 'In de zomer draait de Telekom Taxi op en top, maar daar buiten is het een stuk minder Dan draaien we geen gemiddelde van 12 000 passagiers per maand, zoals 's zomers We hebben dus een piek en een dal. Door het nieuwe contract kunnen we de stille periode beter doorkomen. En in de zomer wordt vooral met taxibusjes gereden, zo dat de zieken met gewone taxi's kunnen worden vervoerd.' De verantwoordelijke functionaris van Univé was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Amy Groenewegen overhandigt Melle Smith van de organisatie 'Texel Helpt' een schoenendoos vol speelgoed. De doos is één van de driehonderd dozen met spulle tjes die leerlingen van de Jozef school in De Burg weggeven aan leeftijdgenootjes in Roemenië. Jaap Drijver, exploitant van Kabeltex BV, heeft de lokale interactiviteiten van Texel Info Service (TIS) overgenomen van Ray Girbes. De website sluit goed aan bij de mogelijk heden die het Texelse kabelnet biedt, aldus Drijver, die de lokale pagina verder wil uitbouwen. De ondernemer wil daarbij graag samenwerken met de VVV en de gemeente. De helft van het aantal kabelaansluitingen op het eiland is momenteel geschikt voor internet, de rest volgt nog. <x lle Welzijnsstichtmg is er nog met uit 10 e dit jaar de Dubbele von Sion eft verdiend. Traditioneel wordt de penning uitgereikt aan een per en of instantie die zich op bijzon- re wijze hebben ingezet op het bied van welzijn op Texel. Het zou mal leuk zijn als iemand in het metje wordt gezet, die het nor- ai zonder de publieke blijken van lle érdermg moet stellen. Voor een el ede keuze is het bestuur van de 'Jzijnsstichting afhankelijk van mdrachten en tips uit de Texelse volking. Suggestie, bij voorkeur "J I)riftelijk, kunnen worden inge- ind bij de Welzijnsstichting, post- 143, 1790 AC te Den Burg, fax 4300. Drijver benadrukt alleen de lokale internet-service van Girbes voort te zetten, en niet diens toeristische informatiebedrijf aan de Nikadel in De Koog en andere activiteiten. Het besluit van Girbes om te stop pen met TIS was voor Drijver overi gens niet bepalend om de digitale snelweg op te gaan. 'Ik tref al een al een tijd voorbereidingen om het ka belnet geschikt te maken voor inter net en loop al langer rond met het plan om zelf het internet op te gaan. Het feit dat TIS te koop kwam, heeft dat laatste bespoedigd. En het adres Texei.com stond me wel aan.' Drijver heeft de naam, Texel Info Service, niet overgenomen. Hij is van plan de website verder uit te bouwen en ervoor te zorgen dat iedereen op Texel via deze pagina makkelijk is te vinden. Hij is nog op zoek naar iemand die de internet-ac- tiviteiten bij Kabeltex BV gaat ver zorgen. De ondernemer onderschrijft het be lang van een optimale presentatie van het eiland op internet en is voor stander van samenwerking. 'Het heeft geen zin om dingen dubbel te doen Ik wil daarom met de verschil lende partijen om tafel om dit goed aan te pakken Drijver ziet de aan koop van TIS in dit verband als een 'maatschappelijke verantwoordelijk heid'. Het moment waarop Texelaars kun nen inloggen via de kabel, zal er gens in het begin van 1999 zijn Een exacte datum kan Drijver nog niet noemen, omdat hij afhankelijk is van andere partijen Hij benadrukt daarom zelf nog eigenlijk geen ruchtbaarheid aan de aankoop te willen geven, maar geeft op verzoek van de redactie openheid van za ken. Ten opzichte van het traditionele Lees verder pagina 8 Ouwe Sunderklaas was zater dag weer een geslaagd volks feest In alle dorpen was een massa volk op de been en werd er leuk gespeuld. Tot de favo riete onderwerpen behoorde de vroedvrouwenpraktijk, die goed was voor dolle taferelen. Een uitgebreide reportage staat ei ders in deze krant. De oproep van de Texelse hulp organisatie aan de schoolkinderen om hun overtollige speelgoed mee naar school te brengen, was niet aan dovemansoren gericht De indruk wekkende berg knuffels, spelletjes en andere spullen waarmee de jeugd maandagochtend kwam aan zetten. overtrof zelfs de stoutste ver wachtingen van initiatiefnemer Melle Smith uit Oosterend. 'De kinderen in Roemenie zullen er erg blij mee zijn bedankte hij de gevers. Volgens de van Schiermonnikoog afkomstige Smith, die zelf een jaar in Roemenië heeft doorgebracht, kampt het land nog steeds met armoede en gebrek Het speelgoed van de Jozefschool maakt onderdeel uit van een een vracht hulpgoederen die komende zomer per trailer naar het voormalige Oostblokland worden gebracht. 'We zouden het graag eerder brengen, maar door de bittere kou is het in de winter niet mogelijk om de afgelegen dorpen te bereiken waarvoor de goederen zijn bestemd', aldus Mar jolein Woerlee. één van de dertig vrijwilligsters van 'Texel Helpt' 'Maar met Sinterklaas net achter de rug, is het nu een goed tijdstip om nu alvast speelgoed in te zamelen. Kleding en voedsel Het speelgoed maakt onderdeel uit van een grote actie waarbij ook ge bruikte kleding en voedselpakketten voor Roemenië worden ingezameld. Om de spullen bijeen te brengen heeft 'Texel Helpt' in elk dorp één of meerdere depots waar de spullen kunnen worden heengebracht. Texelse huishoudens krijgen in ja nuari een brief over de actie. De or ganisatie vraagt mensen hun over tollige kleding en schoenen te bewaren, zodat ze bij één van de de pots kunnen worden ingeleverd. De adressen zijn: Den Burg Veltkamp. Mancoweg 37, Oosterend: Van Stnen, Koningsweg 78, De Koog: Huisman. Schumakersweg 96, Oudeschild: Kalverboer, De Ruyterstraat 27, De Cocksdorp: Broekman: Hoofdweg 116. Den Hoorn: Bruin. Klif 38. (Foto Gerard Timmerman) Van de landelijke onderwijsstaking is morgen op Texel weinig of mets te merken Gisteren had op OSG De Hogeberg nog niemand gemeld dat hij of zij aan de actie wil meedoen. De schoolleiding laat de beslissing aan de leraren individueel over. Rector Henk de Vries heeft de in druk dat de staking op de Texelse scholengemeenschap niet erg leeft. 'Er is nauwelijks over gesproken', al dus De Vries. 'Naar mijn idee heb ben de onderwijsbonden het tijdstip ook ongelukkig gekozen De laatste week voor kerst is altijd hectisch met rapportvergaderingen, ouderavon den en dergelijke. We hebben het gewoon te druk om te staken... (Advertentie) .o-j rt T" th aba bjrt. (Advertentie) Bel voor een abonnement S 362600 In verband met het als werk dag uitvallen van vrijdag 25 december verschijnt er in de week van kerst een gezamen lijke krant op woensdag 23 december. Advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 21 december 12.30 uur wor den ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy b.v. Lezers van deze krant kunnen hun zelfgemaakte kerstkaart nog tot maandag 21 december naar ons opsturen. De mooiste ontwerpen maken kans op prijs en publicatie in de TC van vol gende week woensdag. Het adres van de redactie is War moesstraat 45, 1791 CN Den Burg Wij wensen u (Advertentie) (jrta fjeerL-Jtxdi a ba ban. 9 Wie zondagmorgen een rondje door het centrum van Den Burg naakte, zag geen spoor meer - ran Ouwe Sunderklaas. 's Nachts was het nog een flinke zï bende, maar gemeentewerken aai torgde dat de straten er in alle w «roegte weer blinkend bijlagen. 9" Dat gebeurde mede op eigen 1,1 initiatief van de medewerkers, s|e vertelt woordvoerder Piet Bolier. ida Omdat ze vonden dat de straten op zondag netjes moeten zijn en met het oog op de markt ,vt maandagochtend. De rommel le '"aait alie kanten op als je het te ,e' 'ang laat liggen.' In de buiten- torpen kwam de veegwagen r* niet in actie. Bolier: 'De troep in 'ei Den Burg Is vooral afkomstig ila ran de grote wagens. Die heb je l|e 'ide andere dorpen niet Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: MM DE GROEN EN DOEN WINKEL ixi Toon Smidt uit Den Burg mag per 1 januari niet meer it taxivervoer verzorgen van Texelse patiënten die bij ekenfonds Univé zijn verzekerd. Univé heeft het 'zittend ekenvervoer' gegund aan Taxi Grootjen uit De Koog, die laagste inschrijver was voor het nieuwe contract. Door I besluit zag Smidt zich gedwongen vier chauffeurs te itslaan en het wagenpark met vier auto's in te krimpen. Zittend ziekenvervoer is geen nieuw verschijnsel voor Taxi Grootjen. De Kogers namen tot enkele jaren gele den ook een deel van de Texelse ziekenfondspatiënten voor hun re kening. Daarnaast rijdt het bedrijf ook particulier verzekerden van en naar ziekenhuizen. (Advertentie) Brink SPINBAAN KALENDER (huis - aan - huis) NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1