Boerderijenboek is al uitverkocht Zachte winter: weinig jonge schelpdieren Fwsse/ Agenda "itaÏÏa" 2^8 teso COURANT' Raadsmeerderheid: 'Milieusamenwerking toch wenselijk' 'Engel' bezoekt kerstshow Eureka Uitslagen Tevoko Actie instrumenten basisscholen loopt naar tevredenheid Muzikanten gezocht voor koopavond Noeste arbeid van TV Texel Klaverjassen Circus Renz Berlin komt naar Texel W ONS [£^OjVD<y Vissers willen andere vaartijden Vrijwilligers voor asielzoekerscentra Even een pak SNERT halen in Volkskerstzang met DEK en koren Texel Toerist: snel reageren Disco Calluna Einde aan traditie gratis kerstgroen (Advertentie) DINSDAG 15 DECEMBER 1998 TTTVTTT CT7 O Witte druiven "Italia" per kilo Aanbieding geldt t/m aanstaande zaterdag. Nioz-onderzoeker Pieter J.C. Honkoop uit Den Helder heeft het effect onderzocht dat de winter heeft op de broedval van schelp dieren. Na een zachte winter is de broedval (het aantal jonge dieren) slecht, terwijl deze na een strenge winter goed kan zijn. Honkoop promoveerde 11 december aan de Rijksuniversiteit Groningen op het proefschrift 'Voortplanting van tweekleppige schelpdieren in de Waddenzee, effecten van de winter op de broedval van schelpdieren' De meeste schelpdieren in de Wad denzee planten zich in het voorjaar voort. De aantallen jongen die in de erop volgende zomer op het wad worden aangetroffen kunnen echter zeer sterk verschillen Een oorzake lijk verband tussen winter- temperatuur en broedval is tot dus ver met aangetoond. Er zijn echter mechanismen te bedenken waar door de wintertemperatuur de aan tallen kan beïnvloeden. Na een koude winter verschijnen roofvijanden als kleine krabben en garnalen die van de jonge schelp dieren leven, later op de wadplaten dan na een zachte winter Zodat de verliezen onder de schelpdieren minder zijn. Een tweede hypothese is dat schelpdieren tijdens een 'warme' winter sneller en sterker vermageren dan tijdens een koude winter Daardoor is er minder ener gie voor voortplanting. Het doel van het promotieonderzoek was het tes ten van deze laatste veronderstel ling. Inderdaad bleek bij experimenten dat mossels, kokkels en nonnetjes bij een hogere watertemperatuur magerder worden en minder nako melingen voortbrachten. Het ver schijnsel was vooral bij het nonnetje sterk, hoe zwaarder het dier, hoe meer eieren het voortbracht. Maar er bleek geen overtuigend verband te bestaan tussen aantallen eieren en het daaruit voortkomende broed Het is daarom meer aannemelijk dat de eerste hypothese klopt: na een koude winter blijven de roofvijanden van de schelpdiertjes langer weg zo dat grotere aantallen overleven Bij de promotie van Honkoop is Peter de Wilde (hoeve 'Ouwe Kamp') promotor. Co-promotoren zijn Jan Beukema (Den Helder) en Jaap van der Meer (Den Burg). Dinsdag 15 december: De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen gaat om 18.30 uur aan tafel voor een kerst maaltijd Dat gebeurt in de voor malige kantine van het LBO Om 20.00 uur komt de afdeling Texel van de Vrouwenbond FNV bijeen in De Buureton voor een bonte avond. Om 20.00 uur begint een bibliotheekavond van de Histori sche Vereniging in het gebouw 'Tusse de banke' op de Groene- plaats. Woensdag 16 december: In dorpshuis De Hof begint om 14 30 uur de jaarlijkse advent- smiddag voor de ouderen van De Koog. In het Maartenhuis bij De Koog wordt een antroposofisch me disch spreekuur gehouden. Af spraken maken (bij voorkeur dins dag tussen 10.00 en 12 00 uur) via tel. 317 282 Vanaf 19.00 uur vieren de Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland advent De zaal gaat open om 18.30 uur. Mulan, om 16.00 uur van Abeltje en om 19.00 en 21 30 uur van There's something about Mary In Schouwburg De Kampanje in Den Helder treedt Karin Bloemen op. Aanvang 20.15 uur; na afloop Een vaart een extra boot terug naar dl Texel. Vrijdag 18 december: In Cinema Texel begint om 16 00 uur een voorstelling van de film Mulan, om 16.00 uur van Abeltje en om 19.00 en 21.30 uur van There's something about Mary Ijjp -er In d'Ouwe Ulo begint om 20.00 uur «cl de tweede avond van het Texels NH klaverjaskampioenschap jon Vrijdag komt vanaf 9 05 uur de Schulpengat weer als dienstboot in de vaart. Dat geeft Teso de gele genheid om die dag tussen 9.35 en 16.05 uur een extra boot in te zet ten De afvaarten van 1 &.05 uur uit Den Helder en van 13.35 uur van Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden ver wacht. Pieter Honkoop achter de microscoop. Tijdens zijn onderzoek bij het NIOZ woonde hij in Den Helder omdat op Texel geen acceptabele woning was te vinden. Honkoop vertrekt binnenkort naar Sydney in Australië waar hij een baan heeft gevonden bij toegepast schelpdieronderzoek. (Foto Harry de Graaf) Een meerderheid van de gemeen teraad heeft besloten toch door te gaan met de samenwerking op milieutechnisch gebied met an dere gemeenten in de kop van Noordholland. Tot ergernis van de VVD kwamen de voorstemmers daarmee terug op hun eigen be sluit van een half jaar geleden. Ze laadden de hoon op zich van VVD-fractieleider Maria van der Spek, die vond dat haar collega's zich ongeloofwaardig opstelden. Volgens haar is het niet waar dat stoppen ongewenst is omdat dan zou moeten worden meebetaald aan het wachtgeld van 'afvloeiende' ambtenaren van het gewest. 'Als we over twee jaar alsnog stoppen, moe ten we nog steeds betalen', aldus Van der Spek. Wethouder Peter Bakker gaf haar ten dele gelijk, maar zag toch vol- Tuincentrum Eureka kreeg dit week end bezoek van een kerstengel. Mo del Carola Keesom had zich voor de gelegenheid laten bodypainten door Cecile de Boer De verschijning maakte onderdeel uit van de kerst show waarmee Tuincentrum Eureka afgelopen weekend veel bezoekers doende voordelen om de samen werking voort te zetten, temeer daar dit in een 'afgeslankte' vorm gebeurt en de kosten (iets meer dan 50.000.- per jaar) met al te hoog zijn. Volgens Bakker zou Texel veel geld moeten uitgeven om buiten het gewest om aan benodigde informa tie te komen die anders gewoon zou worden opgestuurd. Bovendien vreesde hij sancties van de rijks overheid, die samenwerking op het gebied van milieubeleid van harte stimuleert. Het college kreeg de steun van de andere partijen. Aarzelend, in de meeste gevallen. Alleen Pieter de Groot van D66 stak zijn voldoening niet onder stoelen of banken. 'Ik heb een half jaar geleden al gezegd dat samenwerking loont. Het doet me deugd dat ik alsnog gelijk krijg.' Regio heren Tevoko 1-Dinsvo 1 0- 3; Regio dames: Tevoko 1-Polisport 1 2-3; Promotieklasse dames: Tevoko 2-Schoorl 1 0-3; 2e klasse heren: Tevoko 3-Adelborsten 1 Adelborsten niet opgekomen. trok. De variatie op de derde editie van de sfeervolle kerstshow leek groter dan ooit Naast bodypainten exposeerde Cecile de Boer ook door haar geschilderde Texelse landschappen en stillevens Ook vele andere Texelaars die hun artis tieke vaardigheden toonden, ston den in de belangstelling Een kijkje in de kleurrijke presentatie van vogelvereniging 'Op Eigen Wieken' behoorde ook tot de mogelijkheden. (Folo Gerard Timmerman In dorpshuis De Wielewaal begint om 20.00 uur een open klaverjas- drive. Er is een verloting met prij zen. Inschrijfgeld ƒ7,- per koppel. Donderdag 17 december: Om 14.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Watervogels in de winter', over de vogels in De Geul en de Mokbaai. Deelname 7,50; aan melding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In Cinema Texel begint om 16.00 uur een voorstelling van de film Hoogwater te Oudeschild Di 15 4.57 en 17.50 u. Wo. 16 6 00 en 18.50 u. Do. 17 6.50 en 19.25 u Vr. 18 7.34 en 20.21 u. Za. 19 8.05 en 20.55 u. Zo. 20 8.45 en 21.35u. Ma. 21 9.27 en 22.10 u. Di. 22 10.00 en 22.40 u Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 17 december op om 08 42 uur en gaat onder om 16.27 uur 10 december laatste kwartier. 20 december springtij. De inzamelingsactie onder bedrij ven ter bekostiging van de instru menten voor het muziekonderwijs op basisscholen, loopt naar tevre denheid. Dat is mede dankzij Teso, die het een goed initiatief vindt en een flinke duit in het zakje heeft ge daan. Maar ook andere onderne mers zijn niet krenterig. De kinderen zetten ook zelf de schouders eron der. Het geld dat ze op dinsdag avond 22 december verdienen met het maken van straatmuziek tijdens koopavond in Den Burg, is voor de instrumentenactie. Het beoogde be drag is namelijk nog niet binnen. Degenen (ondernemers) die nog willen overmaken kunnen dat als nog doen. Dat het muziekonderwijs op de ba sisscholen met het vertrek van Hendrik Jan Trooster niet doorgaat, zoals werd gespeuld op Ouwe Sunderklaas, is uit de lucht gegre- De koopavond die op dinsdag 22 de cember in Den Burg wordt gehou den, wordt opgeluisterd door jonge straatmuzikanten. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt in verschillende win kels in het centrum muziek ten gehore gebracht. Individuele spelers of groepjes, die zich willen laten ho ren, kunnen zich aanmelden bij Hendrik Jan Trooster of Peter Bak ker van de Hema. De optredens, waarbij muziek naar eigen smaak mag worden gemaakt, worden be oordeeld door een jury. Voor de leuksten hebben de ondernemers prijzen beschikbaar gesteld, zoals een discman en platenbonnen Na afloop staat er voor de deelnemers een kop gratis warme chocolade melk klaar in De Lindeboom. De or ganisatie (muziekschool en winke liers) hoopt dat de luisteraars de muzikanten gul zullen belonen. Het geld is namelijk bestemd voor de bekostiging van instrumenten voor het muziekonderwijs op basisschool pen. De instrumenten zijn - voorlo pig op kosten van de muziekschool al aangeschaft. Na de kerstvakantie start het muziekonderwijs op de Thijssechool, Durperhonk en de Strijbosschool. De Bruinvisschool is wegens personele problemen not even onzeker. De komende jaren gaat het project ook op andei scholen van start. Vrijwilligers van TV Texel hebben zich zaterdag flink ingespannen om alle dorpen tijdens Ouwe Sunderklaas voor de camera te krij gen Vervolgens werd tot in de vroege ochtend gewerkt aan hel monteren van de beelden. Om 5.45 uur, iets meer dan twee uur voor de eerste uitzending, waren ze klaar, zodat ook de vroege kijker al van de een half uur durende reportage km genieten. Wie kampte met een kater en geen oog had voor de televisie, krijgt zon dag een herkansing, wanneer hel programma op de gebruikelijke lij den wordt herhaald. Klaverjasclub De Waal houdt don derdag in dorpshuis De Wielewaal vanaf 20.00 uur een 'open drive'. De inleg bedraagt ƒ7,- per koppel. Er is een verloting met mooie prijzen. Circus Renz Berlin, een middelgroot Duits circus, komt in augustus 1999 1 naar Texel. De acrobaten, dompteurs en clowns bieden naar eigen zeggen een ouderwets pro gramma van goede kwaliteit. Omdat het circus al vele jaren geen optre dens meer op Texel heeft verzorgd, heeft het college van b en w een speelvergunning verleend Renz Berling wilden nog vijf circus sen de komende zomer op Texel een optreden verzorgen. Ook een voorstelling met auto- en motoracrobatiek kreeg nul van de gemeente op het rekest. Een groep jonge vissers is het zat en laat de schipper-eigenaren we ten dat ze niet langer al op zondagavond willen uitvaren. Maandagochtend is vroeg ge noeg, net als vroeger', vertelden ze fotograaf Bert Koning, die ze vrijdagmiddag hadden gevraagd hun protest op de haven van Oudeschild vast te leggen. Volgens de actievoerders is varen hun vak en vissen hun leven, maar doordat steeds meer eigenaren van kotters ervoor kiezen om zondag avond al het ruime sop te kiezen, 'Het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) is op zoek naar mensen die willen helpen bij de activiteiten die worden georganiseerd voor de tijde lijke bewoners van de twee opvang centra op Texel Het gaat om ver schillende soorten activiteiten, voor zowel kinderen als volwassenen. Op Walden Noord bij Oosterend (ADVERTENTIE) Ectc*\jC Telefoon 31 48 90 komt hun bestaan thuis behoorlijk in de knel 'Zondagmiddag doe je ei genlijk al niet veel meer, want je weet dat je 's avonds weer weg moet De jonge vissers staan met z'n negenen op de foto. In werkelijkheid is het aantal dat andere vaartijden wenst echter behoorlijk veel groter. Anderen wilden uit vrees voor com mentaar van hun bazen met voor de lens van de camera verschijnen, on danks dat op de arbeidsmarkt veel vraag is naar geschoolde visserlui. 'Ik wil geen moeilijkheden', aldus één van hen. 'Het is mijn brood en eigenlijk wil ik ook alleen maar va ren. Maar ze moeten ons wel fat soenlijk behandelen wordt iedere woensdagmiddag iets op touw gezet voor de school gaande jeugd Iedere donderdag middag zijn er voor de vrouwen creatieve bijeenkomsten, waarbij aan breien en naaien wordt gedaan. Voor de jongste jeugd van Walden Noord is er plaats in de peuter speelzaal in Den Burg. Het vervoer vormt een probleem. Er wordt daarom gezocht naar iemand die eenmaal per week, op dinsdag middag, vier kinderen zou willen ver voeren. Op De Vogelmient in De Koog staat een activiteit voor vrouwen op stapel - met bijvoorbeeld naailes, breien en koken - op een nog nader te bepalen dag Ook worden vrijwilligers ge zocht die les kunnen geven in een computerprogramma als MS Word. Ook de bibliotheek annex speel-o- theek van deze opvang kan nog hulp gebruiken. Wie interesse heeft, kan contact op nemen met één van de COA-mede- werkers: tel. 327 219 (Vogelmient) of 318 253 (Walden Noord). In de Roomskatholieke kerk van Den Burg wordt donderdag vanaf 20.00 uur de traditionele Volkskerst zang gehouden. Er wordt meege werkt door fanfarekorps DEK (onder leiding van Tammo Lenting) en de koren Gospeltram (o.l.v. Hans Kievits), the Singers of the Lord (o.l.v. Nelleke Schreur) en the Messengers (o.l.v Jaap van der Slikke). De organisatie belooft een mooi programma, waarbij de bezoe kers volop de kans krijgen de di verse kerstliederen mee te zingen. De entree is vrij. Na afloop wordt een collecte gehouden ten bate van de slachtoffers van het natuurgeweld in Midden-Amerika. Het controleren van informatie voor de nieuwe Texel Toerist, die met Pasen 1999 verschijnt, is bijna afgerond. Bedrijven, or ganisaties en personen die toe ristische activiteiten aanbieden, kunnen wijzigingen deze week nog doorgeven aan de redactie van de Texelse Courant, tel. 362620 (buiten werktijd 315472). In zwemparadijs Calluna wordt za terdag weer een speciale disco ge houden, met 'aquaerobiccen', ge kleurd licht, een gratis loterij en de medewerking van Radio Royaal. Het spektakel begint om 19.00 uur, de entree bedraagt ƒ5,-. Wethouder Nel Eelman is zo te zien in haar sas met het eerste exemplaar van het Boerderljenboek. Rond haar de auteurs Karei van EmpelCor Reij en Kees Hoogerheide. (Folo Frans Hopman) Al bij de voorintekening is het Boerderijenboek van Karei van Empel. Kees Hoogerheide en Cor Reij uitverkocht. Het is nog onze ker of er exemplaren worden bij gedrukt. De auteurs zullen dat in overleg met de Texelse boekhan delaren bepalen. Wie het 1142 pa gina's tellende standaardwerk alsnog wil aanschaffen, moet dat zo spoedig mogelijk doorgeven zodat kan worden bepaald hoe groot de animo is. Het succesvolle verkoop werd be kend gemaakt bij de feestelijke pre sentatie. vrijdag in restaurant Theodorahoeve (ook een boerderij) in Den Burg Mede-auteur Hooger- heide plaatste in zijn toespraak een dringende oproep om het mooie van nu voor de toekomst te behouden 'In de dorpen zijn de meeste boerde rijen in de loop der tijd gesloopt en vervangen door woningen. Maar dat gebeurt heden ten dage nog. Wij, als betrokkenen bij ons culturele erf goed, zullen nog beter en adequaat moeten oppassen zei Hooger heide. In de richting van wethouder Eelman-van 't Veer en burgemees ter Gutker voegde hij er aan toe dat het mooi zou zijn wanneer de ge meente alerter zou reageren. 'Want dat is hard nodig.' De wethouder, die het eerste exem plaar in ontvangst nam, antwoordde dat het Boerderijenboek wellicht een aanzet kan vormen. 'Misschien helpt het om een betere afweging te ma ken ten aanzien van het behoud van cultuur-historie.' Eelman prees de drie schrijvers voor hun monnikenwerk. 'Het heeft zo moeten zijn dat Cor, Kees en Karei ieder met hun eigen specialiteit bij elkaar gekomen zijn. Ze kwamen wekelijks bij elkaar over de vloer, acht jaar lang Het is welhaast een wonder, als je naar hun karakters kijkt, dat het zo goed met elkaar kon den vinden De foto's en verhalen hadden bij de wethouder nostalgische gevoelens opgewekt. Ze diste verhalen op uit haar eigen jeugdjaren in de Zaanstreek. 'Waarschijnlijk roept dit boek bij iedereen jeugdherinner ingen op Het is een uitnodiging tot lezen voor degenen die hun wortels opnieuw willen opgraven Hoogerheide ('Wie zijn geschiedenis met kent, verdwaalt in de toekomst') reikte het tweede exemplaar uit aan Jan Paul Reij. De zoon van Cor Reij, die een topfunctie in de reclame wereld heeft, kreeg veel lof toe gezwaaid voor de lay-out en zijn idee om de twee boekdelen in een cassette uit te brengen. Voor het eerst sinds vele jaren, heefl Staatsbosbeheer geen gratis kerst- groen uit het Texelse bos in de aan bieding Er worden tegenwoordig geen jonge dennen meer geplant in De Dennen, zodat ze ook niet meer hoeven te worden 'gedund' Het in de jaren tachtig aangeplante Krimbos gaf de laatste jaren nog enig uitstel, maar nu lijkt toch echt een einde aan de traditie gekomen. In de toekomst zal nog slechts inci denteel kerstgroen beschikbaar zijn, verwacht Staatsbosbeheer. Het gaat dan vooral om takken van gedunde oudere dennen. Boompjes zijn niet of nauwelijks meer te verwachten.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2