Ouwe Sunderklaas nog echt volksfeest K?£ r harr/ ffZSStai tdgjfe^-a Klazen te kiek Live-commentaar Harry bij film COURANT Cocksdorp: kamelen en vreemde vogels Waalders huilen na vertrek Willem Wj&LZnOïT BOOS "ALU UK Lijf pAri*«" TlPlferr «.„Je CCULC ptjj. |UÏ d/u«»« (K «l» ro» ,'VSKI X W.IJK W V.IW.NS eosTkAsrcoï \r.\KU' De foto's van Ouwe Sunder- klaas in deze krant zijn ge maakt door March Heijnen, Bert Koning, Dirk Kuiter, Pip Barnard, Harry de Graaf, Frans Hopman, Joop Rommets en Gerard Timmerman. Filmmaker Gerard d'Olivat viel zaterdag met zijn neus in de bo ter. Hij was op het eiland voor de documentaire die hij maakt over Texel aan de hand van de bele venissen van Harry de Graaf Samen namen ze een kijkje bij Ouwe Sunderklaas in De Cocksdorp en Den Burg. Vooral in Texels grootste dorp bleek dat de speulers Harry's columns goed lezen, getuige de vele voorstellingen over waarnemers en PTT-gleuven. Als 'onze ver slaggever ter plaatse' gaf hij voor de camera commentaar bij voorstellingen die op hem waren geïnspireerd. TFVT7T C17 DINSDAG 15 DECEMBER 1998 In deze tijd van computers, stress en commercie staat de tradi tie van Ouwe Sunderklaas nog kaarsrecht overeind. Speulers hoefden zich niet van moderne snufjes te bedienen om de toe schouwers te vermaken. In alle dorpen was de opkomst goed en was veel zorg besteed aan de voorstellingen. Stof was er weer genoeg: van doodgravers in Den Burg tot kamelen in De Cocksdorp. In Oosterend verscheen zelfs de voltallige brand weer ten tonele, maar dat was niet gespeuld... geen doorkomen aan. Enkelingen en kleine groepen gre pen het vertrek van burgemeester Van Rappard met beide handen aan. Een speuler ging rond als 'rap verdwenen burry' en een in Texelse Couranten geklede straatzanger zong het lied 'Harry for president'. Fraai was het trio dat de op de wijs Lokale gebeurtenissen voerden in Texels kleinste dorp de boven toon bij Ouwe Sunderklaas. Met name de perikelen tussen hotel houder Braspenning en timmer man Pieter Jan Kooger waren een dankbaar onderwerp. Het vertrek van de burgemeester en de win nende wampexers had de Waal der speulers ook geïnspireerd. Een met jachtgeweer rondstap pende Braspenning maande de luid ruchtig timmerende Kooger tot stilte. Als 'dikke vrienden liepen ze in meerdere uitdossingen over het Hogereind. Hoogst vermakelijk was de act in een geïmproviseerde raadszaal, waarbij uiteindelijk de burgemeester het moest ontgelden. De knap in elkaar gezette parodie, hield het midden tussen een hoor spel en een toneelstuk en werd uit gevoerd door één speuler! Het vertrek van de burgemeester speelde de Waalders parten, ge tuige het opschrift: 'Wat valt er nu nog te speulen?' 'Het is zo stil op de Bomendiek, want Willem is weg', treurden twee wenende dames. Ver derop hield een burgemeester uit verkoop. Een jonge speuler voldeed aan de profielschets 'thuiswonend' en 'geboren op Texel'. Een gas ontploffing in de schuur van Keijser en Co. zorgde dat de pasgeboren Chris Reij met z'n ouders met prop pen watten in de oren langs de jury trokken. 'Nu kan niemand ons nog storen, we zitten de hele dag met proppen in de oren Het kunstwerk van de dammende opa met kleinkind dat aan het Hogereind wordt geplaatst, ver scheen op Ouwe Sunderklaas meer dere malen in levende lijve op ware grootte. Stil protest ontbrak niet: 'Weelder kunstwerk voor oud ijzer- prijs gesneuveld, het moet toch geld kosten' betreurde een speuler het verdwijnen van het schip bij de smederij van Lou Witte. Over de lokatie was men het nog met eens. Dat gold ook voor de be woners van de Polderweg, die een openbare vergadering hielden over de herinrichting van de Polderweg. Over eventuele boompjes, een glas bak en een muurtje bleef de buurt verdeeld. 'Cora, wat doe je met je buren?', doelden speulers op een bewoon ster die door vertrek en overlijden zonder buren zit. Bezorgd waren ook twee kerstbomen 'Janny vindt er geen bal meer aan. Wie brengt ons nu aan de man.' De voorstelling sloeg op de verkoopster van kerst bomen, die er mee was gestopt. De winnende Wampexers ontbraken niet. 'Nou, Wim-Piet dat ben ik dus. Dat wampexen is nog en zware klus', speulde de jeugd Een volwas sen groep beeldde uit hoe veteraan Dirk Eelman de overwinning had be haald. 'Vier weken zonder sex, won hij toch de Wampex.' Een enorme spuit met het stimulerende middel EPO bij het acterende viertal deed vermoeden dat er ook iets anders in het spel was. De ooi die de winnende topsporter Marianne Timmer uit Sappemeer kreeg van schapenfokker Koos Tjepkema. werd op fraaie wijze uit gebeeld. Uitslagen: Volwassenen 1 Vergadering Polderweg. 2 Rommeltjes burgemeester. 3. Verhuur Zijm. 4 Wegwijzers, 5 Jankende dames na vertrek burgemeester. Folklorebeker nr 23 Kinderen 1 Ane de Ridder, 2 Koos en Marianne 3 Pompoenen. 4 PJ Kooger - Braspenning (nr 16), 5 Cora, wat doe je mei je buren i De Cocksdorp en de omgeving las dit jaar héél wat loos. Volop ispiratie dus voor de speulers lie deze keer niet alleen konden iezen uit onderwerpen van be- ekkelijk onschuldige aard maar ich ook konden bezig houden iet XTC-pillen, brandstichting en legale CD rom-kopieën. Niet min- ler dan 76 volwassen spelers wa in actief en brachten 25 voorstel- ngen. De jeugd kwam eerder op Ie avond met 35 speulertjes (15 oorstellingen) opdraven, tien tinder dan vorig jaar. landing maakte. Een andere speuler deed het idee aan de hand om de voormalige Rabobank tot gevange nis te maken, gezien de toene mende criminaliteit Heel informatief waren de roddelpraatjes in de wachtkamer van de dokter. De punten werden voor de helft toe gekend door de juryleden die over enkele huiskamers waren verspreid en voor de rest door het publiek zelf. Van de 31 opengestelde huizen ga ven er 21 hun beoordeling door Volwassenen 1 No 103 Annie van Rossum terug in het dorp; 2. No. 102 Teletubbie; 3 No 101 De Post. Paren 1 No. 123 Roddelende kameel. 2 No. 116 Hobbelkamelen; 3 No 122 Speulersbank Groepen 1 No. 156 Vreemde vogelpad; 2 No 147 De Boonen. 3. No 150 Zwembad weg uit Eierlandsche huis Het 'Vreemde vogelpad' kreeg de meeste punten en dus de wisselbeker De prijs voor de meest originele voorstelling ging naar de Speulersbank Jeugd: Enkelingen 1 No 49 Kijkdoos. 2 No 48 Kamelen/haremdanseres Paren 1 No. 57 De nieuwe school; 2 No. 51 Vreemde vogels: 3 No. 53 Brandweermannen Groepen 1 No. 75 De Engeltjes; 2 No 71 Kamelen, 3 No 74 Zwemmers Voor alle deelnemende kinderen was er een herinneringsvaantje. aangeboden door dokter Van den Bent De flexibele openingstijden van het Oost- erender postkantoor. wee jonge Burger mollen gaan het mollenniumprobleem te lijf. Oude tijden herleven in Den Burg bij de kar van Ijscoman Jaap TiJI. Deze voorstelling Piggelmee was goed voor een eerste prijs. raditiegetrouw bracht iedereen zijn d niet op straat maar in de huizen, lat betekende hard en langdurig erken want 31 huizen hadden voor ëze durper theatervorm hun deu- en geopend. Dit systeem blijkt een ömulans voor de kwaliteit van de oorstellingen. Immers iedere speler nijgt de volle aandacht en geen de al kan in de drukte verloren gaan. lowel bij de jeugd als de volwasse en waren de kamelen van Herke en uzan Boon een drukgespeeld In De Cocksdorp was het in tientallen huiskamers een komen en gaan van speulers. Hier wordt de 'burgemeester van De Cocksdorp' gein terviewd o ver allerlei plaatselijk lief en leed. (Foto Harry de Graan thema Bij de jeugd zagen we ook fraai uitgevoerde 'engeltjes in spé', toekans op het pad bij Sir Robert Peel, teletubbies, de pas gevestigde kapsters en twee kleine kleutertjes die naar school gingen met een foto uit 1970 droegen waarop hun moe der stond afgebeeld in dezelfde om standigheid Wie in de fraai uitge voerde 'levende kijkdoos' keek, zag allerlei koppen uit de krant waaruit overtuigend bleek hoe vaak Texels noordpunt het afgelopen jaar in het nieuws is geweest. Óp de wijs van 'Zeg ken jij de mosselman' zong een drietal: 'Zeg ken jij de pizzaman, die heeft ook CD rommen...' De beoordeling van de jeugd was in handen van mensen van de Strijbosschool, Durperhonk en peuterspeelzaal De Kokkeltjes Cocksdorp: de 'speulersbank' draait op volle toeren. Bij de volwassenen was er de 'bur gemeester van De Cocksdorp' die zich door een TC/verslaggeefster liet interviewen over allerlei schok kende gebeurtenissen. Twee speu lers demonstreerden de 'speulers bank' van Boon, bedoeld als bemiddelingsorgaan voor spelers en publiek. Sil, Herke en andere roem ruchte Boonen dienden zich zingend aan in de huiskamers. Een uitschie ter was ook het 'vogelpad' bij het aanstaande natuurgebied waar on- (Foto Harry do GraaO der andere een kanARIE een nood- Jeugd De jury was in Den Burg goed te spreken over de deelname Toe schouwers kregen meer dan 40 voorstellingen te zien. Diverse tele- en teringtubbies stelden Texelse on derwerpen aan de kaak Maar ook graafbijen, mollen en burgemeester tjes waren royaal vertegenwoordigd Grappig was het als omaatje verklede kind met de tekst 'Ik wil in Sint Jan blijven'. De jeugd betreurde het vertrek van Hendrik Jan Trooster bij de muziekschool en zocht daarom vrouw en kind voor hem. 'Dan blijft hij misschien'. Prachtig uit gedost waren drie kinderen die als grote illegale CD-schijven over straat gingen Vier boertjes met krui wagen en veel te grote handschoe nen klaagden over de natte herfst. 'Water op het land, dus rooien we met de hand'. Burgemeesters, 'Slock-op' Nauta, Harry, doodgravers, graafwespen Duidelijke boodschap van de juttersexpress in Den Burg. en vroedvrouwen bepaalden de op tocht in Den Burg Teletubbies wa ren er in overvloed, en met alleen bij de jeugd. Het venijn ontbrak enigs zins, maar de uitvoering was door gaans prima. Opvallend was het grote aantal zingende groepen Ondanks het druilerige weer was in het centrum veel publiek op de been. Toch was het minder druk dan vooraf werd gedacht (en gevreesd) De meeste overkantse feestvierders doken al vroeg de kroeg in maar toen de speulers en overige Texelaars zich later bij hen voeg den, zat het nergens tjokvol. Op straat ontstond wel een flinke oploop bij de plekken waar de jury's zich hadden verzameld. Alleen in de Weverstraat en op de Stenenplaats was er halverwege de avond bijna van 'Zie ginds komt de stoomboot' de nieuwe burgervader introdu ceerde. Uitgedost met een schapen kop op een lange nek rees hij aan het slot verrassend uit zijn zetel op: 'Een burgemeester die zijn nek uit steekt' Jook Nauta's koop- en renovatielust werd flink op de hak genomen. Een speuler meende dat Nauta bezig is aan de Parkstraat een oprijlaan te creëren voor zijn nieuwe woning (het huis van de dames Dijt) Voor deze vondst kreeg hij na afloop de Folklorebeker. Een ander ging ver kleed als 'Jook-er' in het rond. 'Heer die het hart herstelt, of joker met monopoliegeld7', luidde zijn tekst. Met als motto 'Jook slockt alles op' verwezen ook andere deelnemers naar de recente overname van De Grooten Slock en andere panden. Zwanger maken Een tweetal met loopwagentjes beeldde 'vrijgevestigde' bejaarden uit. 'Mogen wij wel meedoen aan Ouwe Sunderklaas?', vroegen ze zich af Een kraker vond de sloop van Sint Jan maar niks: 'Waar moe ten die 240 jongeren nu heen?' Bij een andere speuler kwam er een kruiwagen aan te pas om het nieuwe, zéér zware ambtsketen aan het volk te tonen Hevig tekeer ging een speuler die tot vermaak van het publiek met een moker een ver woestend spoor van asbest achter zich liet. Juist toen de jury in de Weverstraat verzuchtte waar de voorstellingen over de verloskundigen bleven, werd ze op haar wenken bediend. 'Vroedpraktijk Theda' bracht niet al leen de bevalling treffend in beeld, maar betrok de toeschouwers ook bij het zwanger maken van de ver loskundige Voor een onverwacht alternatief zorgde een groepje vroedmannen. Geen dooie boel Het plan van Liesbeth Roeper voor een nieuw uitvaartbedrijf inspireerde veel speulers. Een tweetal dat rond sjouwde met een kist vol groente klaagde dat de tuinders het slachtof fer zijn. Een groep verwachtte dat er een felle concurrentiestrijd tussen Roeper en Maat ontbrandt en deelde aan de potentiële klanten 'heavenmiles' uit. Anderen gingen swingend met een doodskist over straat: 'Bij ons is het geen dooie boel'. Actueel waren twee speulers die als RWS en SBB onder één dak rondlie pen. 'Twee geloven op één kus sen. waarschuwden ze. Ook vers van de pers was de foute datum in de TC van vorige dinsdag. Aanlei ding voor een speuler om rond te lo pen met een computer, waaruit een arm met het bekende middelvinger- gebaar tevoorschijn kwam. Oliebollen Een druk metselende groep haakte in op het afscheid van ambtenaar Bas van Veen. 'Bas in de vut, snel in de clandestiene bouwput' Ook uit de laatste kranten de oliebollen oorlog tussen een Gronings bedrijf en GVT De Groningse bol viel slap stuk op straat, de 'verse' Texelse bol stuiterde weer omhoog.. Een groep kabouters zong een lied over de daden van wethouder Nel Eelman ('lieve Nellie zeg nou ja te gen sportpark, hossie en zandkuil in het bossie'). Volgens een andere groep halen de winkeliers Sinter klaas volgend jaar al op 21 augustus binnen. Sint had daarom de korte broek maar aangetrokken. Bij de grote wagens bevonden zich nauwelijks originele voorstellingen. Mooi om te zien was wel de roze Chevrolet waarmee een homo huwelijk werd voltrokken. Een andere groep ging over de schreef door de man die onlangs zijn vrouw doodde naar de maan te verwensen. De laatste caravan in de stoet werd onderweg door de speulers zelf gesloopt; dat was maar goed ook want een ereronde ver diende deze voorstelling niet. Uitslagen, Jeugd: Enkelingen: 1 Oliebollen- oorlog 2.De nieuwe burgemeester. 3 Aso Skater. Paren. 1 Speeltuin met collecte; 2 Graafwespen3 Mollenniumprobleem. Groepen I.Verlos-oorlog: 2.Speeltuin- slopers; 3 Wie haaJt de baby9 Volwassenen: Enkelingen 1 nr.5 Texelse Courant; 2 nr 15 Harry is boos; 3.nr. 8 Burry NN op inspectie Paren 1.nr 202 WWW Kunstzeemeermin; 2 nr.205 Vroedpraktijk Theda. 3.nr. 206 Vroedvrouwen Groepen: l.nr. 403 Piggelmee; 2.nr. 413 Harry's oude familiekraam; 3.Tandartsenpraktijken Folklorebeker: nr. 11 Oprijlaan Jook. Er zijn nog verschillende bekers blijven staan. Die kunnen worden afgehaald bij de klanten service bij de Hema op een grote wagen in Den Burg. n van de vele Harry's in Den Burg.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5