Ouwé TOK1IM5TFMOT fpi l\i&)- Politie: 'Gemoedelijke viering' nfic Bsme lïlc iïT.L TEXELSE 7 couRANT Oosterend: |/ees 'n vent, kom )ij de drumband Lastige taak voor jury Oudeschild Brandweer zorgt voor tumult in speulend Strend Jjjwa ha R 3 FnnoBurGO- LikEur; 3 /ninolm Burger Konirie 10." f[k 'HIoLeu Kogers kunnen eikaars bloed echt drinken Te zwaar beladen DINSDAG 15 DECEMBER 1998 cm, leschilder Kees Slaman viel van een trappetje en brak zijn been, zijn (verlegen) vrjongetje liet zien hoe dat ging. iel speulers als publiek moesten even aan wennen: voor het eerst ird in Oosterend op een groter op lak gespeeld dan alleen op het kplein. Door het aanbrengen van il lichtpunten en het verspreid op- llen van de jury kon de hele hoek i Peperstraat en Kerkstraat tus- i Verlorenkost en Koetebuurt rden benut En dat gebeurde ook il de deelname van de kinderen 's ddags wat tegen, 's avonds werd or de volwassenen fanatiek ge- eeld Het aantal onderwerpen iek beperkt, waardoor sommige ie of soms zelfs drie keer werden gebeeld, de kwaliteit van het ge- ■dene was over het algemeen iet) tot zeer goed te noemen. Het altijd moeilijk een vergelijking te aken met voorgaande jaren, maar illeek of de Oosterenders gemid- ild meer werk van hun voorstelling idden gemaakt. Niet alleen de uit leiding, ook de uitvoering en de af- erking daarvan stonden op een er hoog peil. n van de favorieten - zowel bij de Kieren als bij de volwassenen - Corrie Timmer, die op diverse mieren probeerde geld bijeen te en voor haar boek over 'mar- tte' Oosterenders. Bij de jeugd ielde ook het verdwijnen van de iderdisco een grote rol. alsmede in het water vallen van de ipionoptocht. Een haast volwas- n voorstelling was het ophogen n de Noorderdijk, waarbij een duo der het zingen van een vrolijk lied t Historisch Spel van Oosterend esent nog eens dunnetjes over- led. in ander belangrijk thema was de (huizing van de artsenpraktijk, en dan met name het verwijzingsbord op het parkeerterrein aan de Oranje straat, Als de hierop vermelde 150 meter worden afgepast, is de bezoe ker de praktijk namelijk al lang en breed voorbij en bevindt hij zich of wel op de jeu de boules-baan, ofwel in de bakkerij van Het Gouwe Boltje. Indrukwekkend waren ook de beide voorstellingen die ijverden voor de instandhouding van drumband Excelsior. De eenzame tamboer met zijn dodenmars speelde op het ge moed, terwijl de op plastic emmers roffelende groep meer de aandacht wist te trekken. Daarnaast werd in een aantal voorstellingen erg 'op de man (of vrouw)' gespeeld, maar ner gens werd het onbetamelijk. Een eerste onderwerp voor volgend jaar diende zich aan met de komst van het voltallige Texelse brandweer korps, maar toen dat misverstand eenmaal was opgelost en de spelers zich weer vrijelijk door de straten konden bewegen, dreef de inmid dels gestaag neervallende regen ie dereen in de richting van het dorps huis, waardoor het alweer vroeg rustig werd op straat. Uitslagen: Jeugd: enkelingen: 1. Griezellampion - Erik Thijssen, 2. Does - Charlotte Daalder, 3 Ver huizing artsenpraktijk- Kim Vlaming. Paren: 1 Noorderdijk - Daniël en Simon van der Zee; 2. Corrie's Boek - Rob en Hanneke Legierse; 3. Hondenpoep - Ava Louise Trap en Marijke Terpstra Groepen: I. Noordzeevissers - Marylin en Mike Brouwer en Ferry van der Vis. 2 Kinderdisco - Ellie, Pieter en Annelies Dumker; (3e prijs met gegeven) Volwassenen: enkelingen: 1 Vroedvrouw - Wilma Rentenaar 2 Actie voor de drumband - Simon van Tatenhove. 3 Arts op 150 meter - Kees Timmer Paren: 1 Kees Daalder - Jaap Kooger en Wim Trap, 2. Beurse Bank - Ger de Jong en Willem van 't Hart. 3. Corrie Cadeau tje - Marjan Kooger en Jeannie Trap. Groe pen: 1 Rabomobiel - groep Arjan Trap, 2 Dichte deur van de Robbedoes - groep Cor Trap, 3 Geld voor Corrie's boek - groep Marcel Witte; 3 Ales onder een dak in de Bij enkorf - groep Rob Arensman In Oudeschild werd goed en crea tief gespeuld. Is dat bij de volwas senen een min of meer gebruike lijk beeld, de kwaliteit van de jeugdige deelnemers was een aangename verrassing. De jury had dan ook een moeilijke taak bij het vaststellen van de prijs winnaars. De opkomst bij de jeugd was iets minder dan vorig jaar. Onderwerpen vormden onder meer de Sportraad, het tekort aan leraren, de nieuwe 'lescontainer' bij de Bruinvisschool, mollenvanger Sieme Timmer, de plaatselijke 'hangmatjeugd' van het Ankerpark, de gevallen skeelerer Dirk Bakker en het protest van Anneke van Mil tegen het bijna sa menvallen van Sint Maarten en de intocht van Sinterklaas. Een zeer plaatselijk onderwerp was Kees Sla- man, die van een ladder viel en tij den in het gips heeft gelopen. De overlast van hondenpoep inspi reerde een duo tot een aardige voor stelling, waarbij een echte hond meeliep en de speulers het publiek enquêteerden. De eerste prijs bij de groepen was voor de kinderen die zich als vogels hadden uitgedost en het onlangs opgerichte koor 'De Wadvogels' uitbeeldden Oud-fietsenmaker Adn Westerlaken schoot in de roos bij de toeschou wers door hen van warme glühwein te voorzien. Grappig was dat zijn spontane daad 's avonds alweer gespeuld werd bij de volwassenen. De volwassen speulers (92) rukten in groten getale uit. Ze brachten een skala van puur lokale onderwerpen Veelvuldig en in diverse creaties ftw.Tüe tul BHfTottl IOosterend waren heel wat onderwerpen te behandelen. Genoeg om het beurseban- t' mee te slepen. Mef voltallig materieel en perso neel rukte het Texelse brandweerkorps zaterdagavond mt om een brand in de NH kerk van Oosterend te bestrijden. Voorbarig, zo bleek, want het vuur dat een dorpsbewoner uit be schoorsteen had zien komen, berustte op een vorm van ge zichtsbedrog die wel vaker is op gevallen bij Oosterenders. Het gaat dan steeds om rookplui- _men die door het lichtschijnsel van de straat wel iets weg heb ben van vlammen De koster die de kachel zaterdag alvast had aangezet om het godshuis op te warmen voor de dienst van de volgende morgen, was zich in ieder geval van geen kwaad be wust.. De massale aanwezigheid van brandweerauto's en -lieden zorgde voor een hoop extra drukte in de dorpskern, waar op dat moment (rond 20.30 uur) honderden speulers en toe schouwers op de been waren voor Ouwe Sunderklaas. De op zet van de organisatie om door het spreiden van de juryleden opstoppingen in de nauwe Kerk straat te voorkomen, ging in ie der geval een dik kwartier lang volledig de mist in. kwam de SOSA-'hulpdienst' voor ouderen bij de Bruinvisschool aan bod. De vacature voor een derde havendienst werd ter plekke met het publiek beklonken Jaap Bakker ging volgens een twee tal net als vele anderen in de Heemskerckstraat 'boven wonen'. Een actuele voorstelling in Oudeschild: de gebroken kaak van een kottervisser Op de begane grond zou hij een lingeriezaak voor 65-plussers begin nen, Het Ruige Rokje. Voorzien van een kledingrek met een grote variëteit aan ouderwets en modern ondergoed toog men door De Ruyterstraat om de waar aan de man/vrouw te brengen. De plannen voor uitbreiding van het Maritiem en Jutters Museum werden uitgebeeld door een zekere Mac Benno De speulers lieten blijken niet te begrijpen hoe het museum steeds maar geld tekort komt terwijl het bezoekersaantal stijgt Het lerarentekort van De Bruinvis Oosterend: Stille omgang voor de drumband van Excelsior. De politie toont zich tevreden over het verloop van Ouwe Sunderklaas. Het volksfeest ver liep volgens Hermandad 'gemoe delijk en zonder ernstige versto ringen'. In Den Burg waren de agenten de hele nacht prominent aanwezig. Wellicht werkte dat pre ventief. Mede gezien de verwachte toe stroom van overkantse feestvierders hield de politie op de Groeneplaats en omgeving met vier surveillanten een oogje in het zeil. Daarnaast reed er een politiewagen rond. De agenten, onder wie twee reser visten, hoefden nauwelijks op te tre den Alleen moesten ze sommige was ook 's avonds een terugkerend onderwerp Een speuler was van mening dat meester Bruin maar weer van stal moet worden gehaald. 'Dat was tenminste een periode zon der stress Bij de groepen trok zowel een Waddenvogelkoor als een zingende colonne sluipwespen uit De Zandkuil aan de jury voorbij Groot aangepakt was een voorstelling over de riool werkzaamheden die dit jaar plaats vonden. Arie Pieter Grootjens zeulde met een toerist op z'n rug wegens het hoge water op de haven en gedwongen doordat de plaatse lijke viszaken zijn gesloten was 'Dirk Slik' zelf maar op pad gegaan om de verse (en warme) mosselen van zijn eigen perceel te promoten. Andere onderwerpen vormden de windmo len van Dirk Schagen (die een op merkelijk verbond aanging met Gerard Schuiling), de visvergunning van Hannie en Anneke Hutjes, de problemen om de kotters te beman nen en de gebroken kaak van visserman Van der Slikke. Zeer beeldend werden de door een fret gekeelde kippen van Freek van der Star getoond. De speuler liep met een echte geplukte kip (zonder kop, maar met een ei) langs het publiek. Uitslagen Jeugd enkelingen: 1 .Dirk Bakker, 2.Kees Sla- man. 3.Mollenvanger Paren 1 Noodrantsoen Bruinvis, 2 Boven wo nen in de Heemskerckstraat; 3 Honden- en kattenstront. Groepen 1 Het nest van de Wadvogels. 2.Sint Maarten of Sinterklaas; 3 Sportraad Originaliteitsprijs. enkelingen, GSM Willem Parel verloren of gestolen? Volwassenen enkelingen 1 Mosselperceel; 2-Adri's glühwein, 3.Kottervisser breekt kaak. Paren 1 Mac Benno's; 2.Het Ruige Rokje 3.Hannie en Anneke Groepen 1 Stratenmakers, 2 Sluipwespen; 3 Waddenvogels Meest actueel nr. 6 paren. Vlaggetjes in het Skiltje. Ongmaliteitsprijs. nr 3 paren, Havenmees ters KÜOosf Humor van de stevige soort in Oudeschild: hoe kwam Johan Hutjes van De Zeester aan zijn visvergunning? ki!/cüenal Mc Benno's snackbar, een nieuwe attractie om het financiële gat van het Maritiem Mu seum te dichten. klazen manen hun bier binnen op te drinken in plaats van op straat en spraken ze wildplassers aan op hun gedrag. De politie kon niet voorko men dat hier en daar glas op straat stukviel en dat er vuurwerk werd af gestoken. De daders konden in de grote mensenmassa niet worden op gespoord 'Maar misschien dat ze door onze aanwezigheid toch werden afge schrikt om nog meer af te schieten', meent Erik van der Spek, die als reservist bij de politie meedraaide. 'Onze afspraak was laat je zien en klets met ieder die er behoefte aan heeft. Ik denk dat we wel een paar honderd keer hebben moeten horen dat we zo leuk verkleed waren...' In De Koog werd met Ouwe Sunderklaas de vuile was letterlijk buiten gehangen. Aan een lange waslijn wapperden hemden en onderbroeken met daarop in vette letters de laatste roddels uit de badplaats. 'We hopen dat ze lek ker drogen, want van onze rod dels is niets gelogen', zongen de wasvrouwen. Ook bij andere voorstellingen werden de kool en de geit niet gespaard. De animo was dermate groot, dat de speulers op het bescheiden dorpspleintje bijna over elkaar heen kropen. De defecte karts in de voormalige tennishal waren een terugkerend onderwerp. Bij de jeugd sloegen coureurs elkaar onder het rijden een balletje toe. Zowel bij jong als bij oud werd een net over de Dorpsstraat gespannen Getuige de voorstellin gen waren de meeste Kogers met op de hand van Meeldijk. 'Gereden wordt er met meer, tennissen ook niet. Dat doet zeer.' De ondernemingsdrift in het dorp gaf jonge speulers reden om de bad plaats om te dopen in De Koog Bouwplaats. De vele bouwputten die blank stonden van het water, wezen erop dat er een regengod actief was geweest, die in levende lijve over het plein liep Waar God is een bis schop, in dit geval die van Essen, die de dames Maas van versierselen had voorzien. De vrouwtjes waren er maar wat verguld mee De sabotage waaraan slager lepe de Boer ten prooi viel, inspireerde de jeugd tot het instellen van een winter dorpswacht van Bouw- en Woning toezicht. Bij de volwassenen gingen slager en saboteur luidruchtig de confrontatie aan Kogers bij wie de gemoederen wel erg hoog oplopen, kunnen voortaan terecht in De Broodnijd Pub. Het enige café waar je het bloed van je vijand echt kon drinken, had over belangstelling niet te klagen. De glaasjes bloed gingen er goed in. 'Ik ben een mol, in de Nieuwe Toe komst ga ik uit m'n bol', sloeg op de ondergrondse disco. Op een beer viel te lezen. 'Mijn nieuwe toekomst hangt in de ruimte Een andere beer riep om hulp, omdat hij dreigde vast te raken in het beton van de slagerij Niemand bood echter hulp aan. Een hoogblonde verzorgster (pleeg zuster bloedgeil), ontfermde zich over de zieke beer. 'Frits is nering- ziek', luidde het opschrift. 'Verkapte recreatie of een LAT-rela- tie?', koesterden jonge speulers arg waan over de toeristische exploitatie van een permanente woning in het dorp. Andere onderwerpen waren: de voetballen van Koos Ruiter, Jan en Paula, vishandel Blom en het opstootje met Ray Girbes. Struisvogel Temidden van de drukte mar cheerde Gerie Eelman met enkele kamelen en een vuurtoren. Het was niet de enige attractie. Er werd ook een ritje aangeboden per struisvo gel. Twee rijdende rechters verwe zen naar het geschil met de jutters van Flora. Toeschouwers konden alvast een plekkie uitzoeken op (het nieuwe) Koger kerkhof. Dat komt volgens en kele speulers op de plaats van de voormalige Koger Hoop. 'Het werd tijd dat daar eens over werd gespeuld', stelden enkele toeschou wers tevreden vast. Anderenmopperden over de enorme drukte op het centrale plein tje. Hun suggestie om de jury's iets verder uit elkaar te zetten, zodat er iets meer ruimte ontstaat, lijkt zo slecht nog niet. Uitslagen jeugd: Enkelingen: 1 lepe de Boer. 2. Koos z'n bal len. 3 Vishandel Blom Paren: 1. Mollen onder de grond. 2. Lat-relatie. 3. Informatiecentrum R. Girbes Kleine groepen 1 Tennisbaan/ kartmg. 2. De Koog slaapt niet meer. Grote groepen: 1 Rust in vrede tennisclub. 2 De Broodnijdpub Folklorebeker: Jan en Paula Een 31-jarige chauffeur uit De Koog die zondagmiddag in een bestel busje ter hoogte van Schoorldam reed, slingerde zodanig, dat de poli tie hem staande hield. Uit technisch onderzoek kwamen geen gebreken aan het licht De politie concludeert dat de bus iets te zwaar beladen moet zijn geweest. Een vurige wens van Kogers: begraafplaats De Koger Hoop. De karts en de tennisclub was een veel gespeuld onderwerp In De Koog.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7