Misverstanden ovei vrije vestiging Haagste politici nog niet om TEXELSE g couRANT' Eilandcompetitie kent vele winnaars Programma zaalvoetbal Fietsers naar ATB-pad Schoorl Voetbalprogramma Bousma bewijst waarde voor ZDH Voetbaluitslagen Kabeltex BV Texelse lamsham en schapenkaas in Europese databank 'Strandambulance te kostbare zaak' Onbekende foto Hoornder speulers aan elkaar gewaagd OUW*SUNI>ttM W Wandelaar onwel Nieuwe leiding volksdansers Op de trein bij Garage Dros Oao' nfcVen uiu n*el- rriec DINSDAG 15 DECEMBER 1998 DINSDAG 15 DECEMBER! De winnaars van de eilandcompetitie tennis. De winnaars van de eilandcompeti- tie tennis hebben zaterdag met een prijsuitreiking het seizoen afgeslo ten, In deze tiende jaargang werd voor het eerst in koppels gespeeld, waarbij de duo's zowel enkel- als dubbelwedstrijden tegen elkaar speelde. Deze formule, bedoeld om ook wat meer gezelligheid te bren gen, is overwegend enthousiast ont vangen. Als altijd waren de poule's op sterkte ingedeeld. Van beginners tot gevorderden kon iedereen mee doen In het voorjaar werd daarvan gebruik gemaakt door 40 dames en heren, in het najaar door 34. Groot ste charme van de competitie is wel licht dat iedereen die bij een Texelse tennisvereniging is aangesloten kan meedoen. Dit seizoen waren dat Deuce, Koogerslag. Heri Hodie en Hoomderslag. Enkele koppels kwa men zelfs uit verschillende vereni gingen. Hoewel in het najaar de re gen de wedstrijden bemoeilijkte, konden uiteindelijk nagenoeg alle partijen worden gespeeld. Voor de eindrangschikking is geke ken naar het gemiddelde resultaat van voor-en najaar. Uitslagen laatste wedstrijden: Schraag - Erwich. 2 - 0, Dankers - Noortander 2 - 0. Saai - Keyser- 1 - 1 (regl). Noorlander - Kamstra 0 - 2 Erwich/Westerlaken - Zoete lief/Koopman 1-1, Schraag - Tromp 2 - 0. Zoetelief - Westerlaken 1 - 1Koopman - Eiwich 1 - 1 Werkman - Saai 2 - 0 (regl). Pennings - Land 0 - 2, Dankers - v Koppen 1 - 1 Mulder - v/d Wetenng 0 - 2, V/d Ploeg - Malschaert. 1 - 1Wine - Bakker: 0 - 2. Kams- Ira/Keyser - Noorlander/Saal: 0 - 2. Mulder/V (Foto Gerard Timmerman) Benthum - Malschaert/Bakker: 0 - 2 v/d Burgh - Gerntsen; 1 - 1 Terenstra - Rutten 2 - 0 Saai/Land - Pennmgs/Werk- man 0 - 2 (regl) Eindstanden najaarsronde (behaalde wedstrijpunten): Poule A 1) Witte/Witte (14); 2) Saai/Land (10); D Porto/Hoogendi|k (8), 4) Pennmgs/Werk- man (4) Poule B: 1) V/d Bent/Schraag (16); 2)Zoete- lief/Koopman (9) 3)Tromp/v/d Veen (6); 4) Erwich/Westerlaken (5) Poule C: 1) Malschaert/Bakker (20), 2) V/d Burgh/Terenstra (14). 3) Mulder/V Benlhum (12); 4) Witte/v/d Ploeg (10). 5) Ruttea/ Gerritsen (4). Poule D 1) v Koppen/v/d Wetering (13); 2)Noorfander/Saal (10), 3)Dankers/mulder (7); 4)Kamstra/Keyser (6) Overall prijswinnaars per niveau Witte/Witte. V/d Bent/Schraag, V Koppen/v/d Wetering. Mulder/V Benthum Wedstrijdleiding: R Mulder (Deuce) en R A van den Bent (Heri Hodie). (op de foto ontbreekt Mulder) Woensdag 16 december: Mantje 3-De Krim 3 18 45 Nioz 1-Texel'94 4 19.35 Donderdag 17 december: Klif 4-Oosterend 3 18.30 Texel'94 5-Klif 3 19.20 Oosterend 2-ZDH 1 20.15 Texel'94 3-Jelleboog 3 21.05 Rab 2-Rab 1 22.00 Zaaldienst Mantje Vrijdag 18 december: De Koog C1-Casino C1 16.45 De Krim C1 -Texel'94 C1 17.30 Mantje 2-De Krim 2 18.15 De Krim 1-De Koog 1 19.05 Texel'94 1-Jelleboog 1 20.00 Klif 1-Jelleboog 2 20.50 Rab 1-Oosterend 1 21.45 Klif 2-Casino 1 22.35 Zaaldienst Nioz Sportieve fietsers kunnen zichzelf zondag testen op het ATB-pad in Schoorl Vertrokken wordt met de boot van 9.05 uur. Het betreft een gezamenlijk initiatief van wielerteam Bauknecht-Rab-Ran en FietsSpor- tief, maar ook andere moun- tainbikers zijn welkom. De route in de duinen en bossen bij Schoorl is pittig en is twee maal zo lang als het pad in De Dennen. Opgave kan nog tot morgen 18 00 uur bij Remco Nagtegaal (tel. 313098) of Frans Hopman (315472). Voor vervoer wordt gezorgd Ook toerclub Taxi 312000 gaat zon dag met dezelfde boot naar de over kant Leden doen gezamenlijk mee aan een veldtoertocht van DOK in Den Helder. Zaterdag 19 december: Victoria O B1-Texel'94 B1 14.30 Texel'94 B2-SRC B3 13.30 Sint Boys B1 -Oosterend B1 14.30 GeelZwart'30B2-ZDH/SVCB1 14 00 Texel'94 C1-SRC C1 13.30 WGW C3-De Koog C1 14.30 Texel'94 D1-SRC D1 10.30 Texel'94 D2-HRC D3 10.30 Texelse ZDH FT Ajax-De Texel'94 Texel'94 Texel'94 Texel'94 Texel'94 Texel'94 ZDH D1- Texel'94 SVO D1 pupillencompetitie SVO F1 Koog F1 F2-Texel'94 F3 F4-SVC F1 E1-De Koog E1 E2-SVO E1 E4-SVC E1 E3-Texel'94 E5 De Koog D1 D4-SVC/SVO D1 10.00 10.00 10.00 10.00 11.00 11 00 11.00 12.00 11.00 12.00 en Texel'94 F1 zijn vrij. G-voetbal Texel'94-Argon Zondag 20 december: Texel'94-SRC Schellinkhout-ZDH Texel'94 3-Koedijk 3 JVC 6-Texel'94 4 13.30 14.00 14.00 12.00 14.00 In een attractieve wedstrijd slaag den ZDH en Sint George er zon dag in ieder eenmaal te scoren. Gezien de hoge positie op de ranglijst van de gasten (derde) was de remise vooral voor ZDH een mooie prestatie. De treffer van de thuisploeg kwam op naam van Stefan Bousma, die na een jaar afwezigheid zijn comeback vierde. Niet alleen met zijn doelpunt, maar ook met zijn spel bewees Bousma van enorme waarde te zijn voor de Hoornders. Hoewel hij elk ritme ont beerde, was de spits vooral in de eerste helft een plaag voor de ach terhoede van Sint George Bousma's kracht school net als in zijn hoogtijdagen in de verrassing. Hij bezit de klasse om de bal met een verdediger in de rug net zolang bij zich te houden tot een mede speler zich in vrije positie aandient Tegenstanders die hem voor willen zijn en op jacht gaan naar de bal, komen meestal bedrogen uit, omdat Bousma in zo'n geval ook prachtige passeerbewegingen in petto blijkt te hebben. Veel plezier beleefden de Hoornders ook aan de rentree van voorstopper Jan Willem Kraay, die met zijn loop vermogen voorop ging in de strijd en regelmatig doorschoof naar het middenveld. Ook de samenwerking met laatste man Jan de Wit verliep naar wens, zodat keeper Christiaan Stolk maar zelden in de problemen kwam. Slechts eenmaal moest hij capituleren, toen Sint George tien minuten voor rust profiteerde van één van de weinige misverstanden in de ZDH-defensie en de stand ge lijk trok (1-1). Een kwartier eerder had Stefan Bousma zijn visitekaartje al afgege- Zaterdag 12 december: DTSB1-Texel'94 B1 2-4 ZDH/SVC B1-GeelZwart'30 B214-1 Oudesluis C1-Texel'94 C2 1-6 JVC C2-Oosterend C1 3-1 WGW D3-Texel'94 D2 9-0 HRC D5-Texel'94 D3 0-5 De andere wedstrijden werden afgelast. Texelse pupillencompetitie Texel'94 F2-Texel'94 F4 afg. SVC F1 -Texel'94 F3 1-0 De Koog F1-ZDH F1 3-0 SVO F1-Texel'94 F1 0-2 Texel'94 E3-Texel'94 E2 afg. Texel'94 E5-SVC E1 afg. SVO E1-Texel'94 E1 afg. De Koog E1-Texel'94 E4 1-7 De Koog D1-SVO D1 afg. SVC/SVO D1-ZDH D1 3-9 Texel'94 D4 en Ajax waren vrij. G-voetbal HOSV-Texel'94 8-0 Zondag 13 december: ZDH-Sint George 1-1 Oosterend-Watervogels 0-8 ven. Hij schatte een voorzet van Robert Jalving beter op waarde dan de keeper uit Spierdijk, die het lepe kopballetje vervolgens tergend lang zaam over zich heen zag gaan. Daarmee was de koek wat de doel punten betreft alweer op. Toch bleef steeds sprake van een aantrekkelijk schouwspel, waarbij ZDH een licht overwicht had vóór rust en Sint George erna. De gasten leken hal verwege de tweede helft de overwin ning binnen te slepen, maar keeper Stolk was paraat. Twee minuten voor het einde was Stefan Bousma dicht bij zijn tweede goal, maar zijn verrassende schot was net met goed genoeg VERVOLG PAGINA 1 surfen via de telefoonlijn, biedt de kabel volgens Drijver de nodige voordelen Als mede-eigenaar van de internet -provider Multiweb Ne derland BV staat het Texelse kabel net in verbinding met het netwerk in de kop van Noordholland tot en met Haarlem. De communicatie verloopt binnen dit gebied een stuk sneller dan per telefoon. Zodra de surfer het echter verderop zoekt, neemt de snelheid af. Bedrijven Bij internetten via de kabel hoeven geen telefoonkosten te worden be taald en blijft de internetter via een zogenaamd kabel-modem perma nent on-lineverbonden met het internet. Hiervoor moet overigens wel huur worden betaald. Een inter- net-abonnement via de kabel gaat 95,- per maand kosten. Texelaars die geen aansluiting hebben op de kabel, kunnen evengoed via Kabeltex een internet-abonnement afsluiten. De maandkosten zijn dan 29,95. 'In gesprek zijn' tijdens het inter netten is binnen het kabelnetwerk niet meer aan de orde Overigens vervalt dit voordeel als men een E- mail verstuurt, maar hiermee is doorgaans weinig tijd gemoeid. Naast de mternet-aansluiting biedt Kabeltex bedrijven en instellingen de mogelijkheid zich op de Texelse pagina te presenteren. Verbindin gen tussen Texel.com en andere websites behoren ook tot de moge lijkheden van Kabeltex. Olevr. lbo4 narv\«na da wv De ontwikkelingen rond Texel Info Service werden met Ouwe Sunderklaas gespeuld in De Koog. Fryske sükerbóle, Gelderse rook worst, Arnhemse Meisjes en Deventer koek. Het is een be roemd rijtje, waartoe ook de Texelse schapenkaas en Texelse lamsham behoren. Dat vindt al thans de Stichting Landbouw en Eetcultuur Nederland (Lacune), die in opdracht van het Conseil National des Arts Culinaires in Parijs een inventarisatie maakte van traditionele streekproducten. Er werden strenge criteria gehan teerd Zo kwamen alleen etenswa ren in aanmerking die tenminste en kele generaties oud zijn en die bovendien door meerdere produ centen worden gemaakt. Om die re den viel het Haagse hopje bijvoor beeld af, aangezien het een merknaam van een individuele fabri kant betreft Uiteindelijk kwam La cune tot een aantal van 69. Ze zijn samen met zo'n 4000 streek producten uit twaalf landen opgesla gen in een Europese databank. Daaronder dus ook de Texelse lamsham en schapenkaas. Ze staan beschreven in het boek 'Traditionele Streekproducten. gastronomisch erfgoed van Nederland'. Het is een fraai uitgevoerd en rijkelijk geïllus treerd naslagwerk geworden, met al lerlei wetenswaardigheden over de bereiding en de historie van de al oude lekkernijen. Zo valt Ie lezen dat de Italiaan Ludovico Guicciardim al in 1567 melding maakte van de groene schapenkaas op hel eiland die werd verkregen door een aftrek sel van schapenkeutels door de melk te roeren en die ook op het voormalige Wiermgen en het nu ver dwenen eiland Griend werd ge maakt. In de inleiding wordt gesteld dat deze kaas in het Europa van de zeventiende eeuw net zo beroemd was als de - kennelijk ook zeer hoog aangeschreven - Italiaanse 'Parmi- giano-reggiano'. In het hoofdstuk over de Texelse Lamsham wordt veel lof toe gezwaaid aan slager Willem Goënga uit Den Hoorn. Zijn lams ham wordt 'een culinair topproduct' genoemd. Overigens zag Lacune zich ook voor een dilemma gesteld, aangezien de geschiedenis van Goënga's lamsham niet verder te ruggaat dan 1984 Hel product werd echter toch in het elite-rijtje opgeno men. aangezien het voortbouwt op eeuwenlange tradities. Het boek werd geschreven door Hielke van der Meuten, uitgegeven door Elsevier Bedrijfsinformatie en kost f49,50. De aanschaf van een speciale am bulance voor moeilijk terrein is erg kostbaar en loont niet. De ge meente doet er daarom beter aan samen te werken met de KNRM, die volgend jaar een moderne terreinwagen krijgt. Dat zei Arthur Oosterbaan van GroenLinks in de raadsvergadering van vorige week. Volgens Oosterbaan, die zich ba seerde op gegevens van Paul Smidt van de ambulancedienst, kost een speciale terreinambulance zo'n ƒ300.000,-. Deze zou slechts een keer of acht per jaar worden ingezet. Oosterbaan deed het college daarom de suggestie de nieuwe Tijdens het uitzoeken van de spelle tjes die ze afgelopen zomer op rommeltjesmarkten kocht voor de kantine van camping De Driehoek, eigendom van haar dochter, deed Anneke Dijk-Bakker een bijzondere vondst In een kwartetspel trof ze een fotootje aan van een baby op een stoel, met op de achterkant de tekst 'Antje Jacoba, geb. 6-J-'30'. Navraag bij Karei van Empel van het gemeente-archief leerde Dijk dat er niemand van die naam op de be wuste datum op Texel ter wereld ge komen. 'Misschien is het wel geen Texelse, maar ik zou toch graag weten van wie de foto is', zegt Dijk. 'Ik heb geen foto van mezelf toen ik zo oud was, dus ik kan me voorstellen dat ie mand zo'n foto graag terug wil.' Wie weet wie de baby is, kan contact opnemen met Anneke Dijk, tel, 322 672. Ouwe Sunderklaas in Den Hoorn was vooral het verhaal van de grote groepen die bijna niets op elkaar toegaven. De nummers twee en drie eindigden exact op gelijke hoogte, waarna de jury de factor originaliteit nog eens extra moest meewegen om de volgorde te kunnen vaststellen. Het ver schil met de winnaar was groter: precies één punt... De Hoornder kinderen kwamen min der massaal opdraven dan in voor gaande jaren. Met elkaar voerden ze toch twaalf aardige voorstellingen op. Favoriet onderwerp was de re gelmatige absentie van gymmeester Ruud Verstraaten, die door drie groepen werd uitgebeeld. 'Geen gym, straks worden we nog houten Klaassen', was de kernachtige wanhoopskreet van de zusjes Larissa en Cynthia Klaassen. Knap in elkaar zaten de creaties van het meisje dat het eenzame infobord op het dorpsplein uitbeeldde en van de grote groep kinderen die zong over 600 jaar Den Hoorn. Van groot acteervermogen getuigde het stuk over Harry Bakker en zijn bezoekje aan het tv-programma 'Tussen kunst en kitsch'. Dat hun dorps genoot daarbij niet al te kieskeurig zou zijn geweest, schetsten de twee speulers door het aanleveren van onder meer een 'heel oud (scheidsrechters)fluitje, dat mijn oma gebruikte wanneer mijn opa moest eten'. De voorstellingen van de 78 volwas sen speulers (iets minder dan vorig jaar) waren gemiddeld van hoog ni veau. Giller van de avond was de veiling ten bate van de peuterklas, waarbij levende kunstwerken onder de hamer kwamen. Deze werden steeds op ingenieuze wijze gepre senteerd Uiteraard mocht een 'naakt' niet ontbreken... De groep werd net geen eerste, maar keeg wel de prijs voor de origineelste voorstelling van de avond. Licht-favoriet bij de Stienepikkers was de viering van 600 jaar Den Hoorn. Ook het opkopen van huizen door Walter Grabowski werd ver schillende malen uitgebeeld Eén groep deed Grabowski de suggestie om van de schuren van Jan Veeger van hoeve Emma een appartement encomplex te maken. Joop Groes- kamp van de dorpscommissie (en Texels Belang) kreeg er van langs wegens zijn suggestie om het pitto reske Lage Wegje te verbreden en Jo-an van Vijfeijken en Gernt de Wit om hun pleidooi voor een bedrijven terrein. Minder scherp maar erg leuk was het kijkje in de keuken van de firma Goenga bij de bereiding van de ge zamenlijke maaltijd tijdens 600 jaar Den Hoorn. De suggestie werd ge wekt dat de slager met elke extra bestelling een nieuwe scheut water in de soep deed. Klap op de vuurpijl was de waarschuwing van Wille Goënga aan vrouw Benna en personeel. 'Zolang ik hier de ba; ben, wordt er geen nee verkocht' Bij de kleine groepen werden I en Alie Boon uitgezwaaid, die een leven lang in Den Hoorn te ben gewoond vorige week naarOi Burg verhuisden. Kolderiek wasi (winnende) voorstelling van ded heksen die de laatste roddels dei len mspuuwden. De aanmoediging prijs was voor een jeugdig driei dat toonde dat de Hoornders na i aansluiting op de kabel nu getuii kunnen zijn van de verschilleni culturen van EO, RTL4 en TV Te» Winnaar bij de enkelingen werd ei voorstelling waarbij werd ingega: - op de broodnodige restauratie v; - het Hoornder kerkje. Prachtig w; de vondst van het haantje op de t ren dat geen kop meer zou hebbe Na enige zoeken in de toren haat de schoonmaker een beest uit de li ren, onder de kreet: 'Een fret! i Drijver moest er maar weer eei een paar afschieten.' Uitslagen: Jeugd enkelingen 1.Infobord Kleine gro c pen 1 Kunst en kitsch; 2 Daan Schilfin T 3 Kabellegger Grote groepen: 1.600 jaar 0 Hoorn. 2 Gym; 3.Marktmeester Mevrouwft hofbeker (ongmeelste geheel) 600 jaar Hoorn. Volwassenen enkelingen 1 Schoonm NH kerk. 2 Walter Grabowski 3 Ed I Kleine groepen 1 Heksen; 2 RTL Texel, 3,Versierploeg Diek. Grote groej 1.Bereiding gezamenlijke maaltijd, 2 Vei. peuterklas; 3 Vree(d)(t)zame Hoornders ker Klif/Naalrand (origineelste enkeling); ter Grabowski; beker fa Goënga (origmet hele avond) Veiling peuterklas; beker m bednjf VooRuyt (aanmoedigingspnjs): EO-TV Texel De fiets is wat nieuw voor een jutter, maar voor het overige herkende iedere Hoornder in dit stel de naar Den Burg verhuisde Anne Alie Boon. auto van de KNRM uit te rusten met een zuurstofset en andere appara tuur, zodat een slachtoffer op het strand snel medische hulp kan wor den geboden. Een dergelijke oplos sing zou met meer dan ƒ50.000,- kosten. Burgemeester J. Gutker bedankte Oosterbaan voor zijn meedenken, maar plaatste er kanttekeningen bij wegens het 'voorbijgaan' aan het ambtelijk apparaat. Het raadslid van GroenLinks antwoordde daarop be dremmeld dat het al een hele tijd ge leden was geweest dat hij gevraagd had naar de kosten van een terrein- ambulance. Bij een wandeling in de buurt van De Cocksdorp werd een 60-jarige Rotterdams hartpatiënt zondag middag onwel, waardoor hij onge lukkig te val kwam. Hij liep daarbij een hoofdwond op en moest zich la ten behandelen door een huisarts. De volksdansgroep is op zoek naar een vervanger voor een vertrek kende dansleider. De groep van 24 leden die elke woensdag van 20.00 tot 22.00 uur in De Wielewaal danst, heeft een internationaal repertoire. Gegadigden kunnen contact opne men met Lies van Gent, tel. 313 333 of kunnen langskomen op de oefen avond. Ook nieuwe leden zijn wel kom. Garage Dros in Eierland biedt Renaultrijders vanaf nu tot 4 januari de kans een kwaliteitsvergelijking te maken tussen een Renault Clio en de trein. Door de samenwerking met de NS wil het automerk een omslag in het denken op gang brengen. De fa brikant heeft onder Texelaars sleutels verspreid, waarvan er twee op de Renault passen. De winnaar krijgt tevens een NS-jaarkaart eerste klas voor twee personen. Maar ook als de sleutel niet past, heeft Dros een aar digheidje in petto. 'Iedere deelnemer krijgt een NS-dagkaart of een spor tieve Renault-ruqzak cadeau.' s Zomers toeristen en 's winters bouwvakkers. Reden voor de Koger Jeugd hun dorp om te dopen tot De Koog Bouwplaats. Het verzoek dat de gemeente aan Eerste Kamerleden om een uit zondering op de voorgenomen vrije vestiging, heeft nog niet het gewenste resultaat gehad. Dat blijkt uit de reactie van voorzitter Hessing (D66), van de Vaste Ka mercommissie Volkshuisvesting, die binnenkort over de wet zal be slissen. Volgens wethouder Schilling (volkshuisvesting) zijn de eerste kamerleden niet goed doordrongen van de gevolgen van de wet. 'Verzet van de waddeneilanden te gen de vrije vestiging zegt u? Nee,er gaat bij mij nog geen belletje rinke len. Van een lobby is mij niets be kend', aldus kamerlid Hessing Na enige uitleg, toont de politicus wel begrip. 'D66 is eigenlijk voorstander van vrije vestiging. Maar de nieuwe wet voorziet echter ook in die gebie den waar dat problemen geeft Het rijk en de provicie kunnen namelijk bepaalde gemeenten uitzonderen, door middel van een minimum koop prijs voor buitenstaanders. Die was anderhalve ton en wordt nu opge schroefd naar drie. Dat lijkt met trou wens nog wat laag. dus misschien moet die nog wel hoger.' Economische en maatschappelijke binding als voorwaarde voor vesti ging, ziet de politicus niet zitten. 'Stel dat bij een echtpaar de vrouw in Lei den werkt en de man in Utrecht,! ze willen ergens daartussen wone dat zou dan niet kunnen. De waddf een uitzondering? Da's moeili denk ik, omdat anderen zich ookc de wet kunnen beroepen.' Kettingbedin Kamerlid L.M. de Beer (VVD), diei brief wél heeft gelezen, heeft he zelfde standpunt. 'De nieuwe maakt het zelfs mogelijk dat bovengrens in gemeenten als Te» naar vier ton gaat. Is dat dan no niet genoeg?' Volgens De Bé zorgt de nieuw wet ervoor dat g* meenten geen kettingbedingen, als beperkingen bij de verkool meer kunnen opleggen. Volgens wethouder Schilling bent de mening van de kamerleden o een misverstand 'Liberalisering wel degelijk aan de orde, zoals o in onze brief staat. Maar kennelijk men daarvan in Den Haag niet vo doende doordrongen Ze krijge daar ook zulke pakken papier opt* bureau.' Wellicht kan de wethoud VVD'er De Beer nog bijpraten. 0 Haagse politicus heeft zich namelij voorgenomen contact op te nemo met iemand van de wadder eilanden. In de andere richting t ven Texel en de andere wadder eilanden zich in Den Haag ad* verzetten tegen de vrije vestiging

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 8