Jan J Wolkers 'Gedverderrie, moet je eens zien, TEXELSE COURANT Landschappen van Ruth de Ruwe in Galerie Zeewinde Concert op tweede kerstdag oud Papier Wolkers spreekt verhalen in op compactdisc JSS Brandweer zorgt voor vuurwerk op school Basketbal Mareis t mm Sieraden maken van oud bestek Adventsviering Reünie CVO Stuur ons uw kerstkaart Beugelbekkies naar 'Tusse de banke' Keniagroep neemt nieuwjaarsduik Medische zorg Cursus leerbewerken Ganzenexcursie Texel Toerist: laatste kans ^Kerkdiensten Klein maar Volkswagen. Texelse Auto Centrale VRIJDAG 18 DECEMBER 1998 Gezicht op Oudeschild. Landschap in pastelkrijt van Ruth de Ruwe. Ruth de Ruwe tekent al heel lang, maar heeft sinds een jaar of twee pastelkrijt ontdekt. Het resultaat valt te zien in Galerie Zeewinde aan de Kogerstraat. De in 1955 geboren De Ruwe, die sinds 1968 op het eiland woont, schilderde met veel liefde allerlei bekende en minder bekende Texelse plekjes. Naast landschappen zijn bij Ruth de Ruwe dieren favoriet. Soms waagt ze zich ook aan een portretje. Het fijne van werken met pastel vindt ze De Christelijke Muziekvereniging Excelsior geeft zaterdag 26 de cember het jaarlijkse kerstconcert in de Hervormde kerk van Ooster end, aanvang 12.00 uur. Onder lei ding van Betty Bakker zal een ge varieerd programma van één uur ten gehore worden gebracht. Onder meer worden gespeeld: 'The call of Christmas' van Wim Stalman, 'Adventsfantasie' van Roland Ker nen. 'Flösst mein Heiland' uit het Wemachtsoratorium van J.S. Bach, 'Christmas in the States' van Johan Perik en 'Christmas swing' van Dizzy Stardford. Deze keer wordt ook meegewerkt door Saskia Eelman (zang), Dyo Wassink (orgel) en Imme Wassink (fluit) De toegang is vrij, maar na af loop zal worden gecollecteerd ten bate van de hulpverlening aan slachtoffers van het natuurgeweld in Midden-Amerika Het is de 17e achtereenvolgende keer dat Excelsior een dergelijk kerstconcert geeft Nog ouder is de traditie dat de vere niging in de vroege ochtend van eer ste kerstdag op diverse plaatsen in het dorp kerstliederen speelt Ook deze keer zal dat weer gebeuren, aanvang half acht. Na afloop worden de mogelijk verkleumde muzikanten getrakteerd op warme chocolade melk bij de familie Daalder. Liefhebbers van de verhalen van Jan Wolkers kunnen hem die zelf horen vertellen op de CD 'Jan Wolkers, omringd door zee'. De schrijver verhaalt onder andere over persoonlijke belevenissen op het eiland, toen hij nog een huisje huurde bij mevrouw Boon uit De Cocksdorp, die hij 'de soldatenmoeder' noemt. 'Van mevrouw Boon hoorden we verhalen die je in geen geschiede nisboek tegenkomt. Hoe op een dag een van de Brits-Indische soldaten in Duitse krijgsdienst hun terrein opwandelde, alsof hij beschonken was, terwijl hij in extase riep. "Jullie zijn rijk! Jullie zijn rijk!." Toen viel hij bewusteloos op de grond.' Later Muziek WILLEM BREUKER dat 'je er lekker met je vingers mee kan werken' Ze heeft een realistische stijl: wat ze ziet probeert ze natuurgetrouw op papier over te brengen. Nieuw in de galerie zijn verder ste nen en bronzen beelden van de Alkmaarse kunstenares Alie Kalverda. Zij werkt in haar woon plaats bij bronsgieterij De Hooi schuur 'De mens in emotie en be weging' vormt haar voornaamste thema. Galeriehoudster Hanneke Peetoom toont zich tevreden over de belang stelling het afgelopen seizoen Zij begon haar zaak op 1 maart in het pand waar voordien Galerie Tessel was gevestigd. 'Het draait hartstikke leuk. Ik richt me op betaalbare kunst en dat trekt blijkbaar Er komen ook steeds meer Texelaars over de vloer Gezellig met een kopje koffie en een babbeltje erbij. Nu moet ik al leen nog de winter zien door te ko men.Maar ook dat zal wel lukken. Hanneke Peetoom heeft al haar (oud-)cursisten uitgenodigd voor een gezamenlijke expositie in ja nuari. De dames van De Mareis spelen zondag hun laatste wedstrijd van het seizoen in De Brug in Den Helder. Tegenstander is Zeemacht 2. aan vang 14.00 uur. De deur van lokaal 02 van OSG De Hogeberg' staat open. Van binnen komen gitaarklanken. Leraar Jaap Dros zit. al spe lende. achter zijn bureau te wachten op de komst van brugklas 1 H. Als de eerste leerlingen binnenkomen zet hij de gitaar weg. 'Komt zo die man van het vuurwerk?', vraagt een jongen hem. 'Oh ja. we gaan video kijken', roept een ander. Als iedereen zit, blijkt het een klein groepje te zijn. Een dozijn twaalf-jarigen. 'Laten we het eerst eens over Ouwe Sunder hebben', stelt Dros voor. Was het leuk?' Er blijken maar drie leerlingen te hebben gespeuld 'Wat hebben jullie dan uitgebeeld''', vraagt Dros be langstellend. 'Oh, ik weet het niet precies. Iets over een kunstwerk van een ouwe opa met zijn kleinzoon', zegt een jongen op onverschillige toon. Als iedereen hem afwachtend blijft aankijken, voegt hij er nog aan toe dat hij in De Waal heeft ge speeld. Hij begint afwerend in het rond te kijken. Zo kan het wat hem betreft wel weer. Gitaar Jaap Dros vertelt hoe hij de avond heeft doorgebracht. 'Samen met m'n broer, die in Amsterdam woont, ben ik tegen half 11 'De Twaalf Balcken' ingedoken enne...' Hij aarzelt even. 'Zuipen maar', roept een leerling behulpzaam. 'Nou, nee, dat valt wel mee, hoor,' haast Dros zich te zeggen. Omdat de vuurwerkvoorlichter nog even op zich laten wachten, haalt hij de gi taar weer van de muur. 'Kom jon gens, even wat kerstliedjes Vóór 5 december zing je ze nooit en na sin terklaas is de tijd eigenlijk te kort om er echt iets van te maken.' Als de klanken van 'It's gonna be a long, lonely Christmas without you' zijn verstorven verschijnt brand- weervoorlichter Henk Veldhuizen in de deuropening. Dummy's van rot jes, vuurpijlen en ander knalwerk worden op het bureau gedeponeerd Met belangstelling worden zijn ver richtingen gevolgd. De brandweer man geeft voorlichting over vuur werk aan de hoogste klassen van de basisscholen, aan de brugklassen en een aantal tweede klassen van OSG De Hogeberg. 'Zo, weet iemand wanneer hij vuur werk mag afsteken?', zet hij zijn be toog in Volgens de helft van de groep is dat om twaalf uur 's nachts. Veldhuizen vertelt de exacte tijd. 'Op 31 december vanaf 10.00 uur 's och tends tot 02.00 uur 's nachts Wie weet wat het kost als de politie je buiten deze tijden betrapt?' Nie mand durft een gooi te doen. 'Er staat een boete van ƒ110,- op'. Zo. niet niks, vinden de leerlingen. 'Voor het afsteken van strijkers wordt tussen de ƒ180.- en ƒ270,- gerekend, maar dat hoef je niet te betalen Dat wordt omgezet in taak straf.' 'Nou, dat scheelt al weer', vindt een jongen voorin. 'Mijn vader heeft strijkers', roept iemand. Lotje De brandweerman vertelt dat de meeste vuurwerkslachtoffers jon gens zijn. 'Weten jullie hoe dat komt? Gemiddeld heb je onder 100 slachtoffers 15 meisjes en 85 jon gens Een meisje is van mening dat jongens stoerder zijn en om die re den meer vuurwerk kopen en afste ken. Wanneer acties als een 'Lotje voor een rotje' en andere wetens waardigheden de revue zijn gepas seerd en Veldhuizen de leerlingen op het hart heeft gedrukt vooral op nieuwjaarsdag voorzichtig te zijn - want dan vallen altijd de meeste slachtoffers - is het tijd voor de videoband. Hard Veldhuizen vertelt vooraf dat het een harde film is, waarin de gevolgen van ongelukken met vuurwerk onverhuld te zien zijn 'Als je denkt dat je het niet meer kunt aanzien, kijk dan maar naar beneden. Naar je tafeltje. Schaam je niet om je han den voor je oren te doen, want ook de geluiden zijn hier en daar behoor lijk indringend', waarschuwt hij. De film liegt er inderdaad met om. Ziekenhuis opnamen, gemaakt op de eerste hulp en later, tijdens de re validatie. De televisie toont afge rukte vingers en een huilende jon gere die een bloederige stomp omhoog houdt. Het is stil in het lo kaal. De voorlichter zet de band tussen tijds stop. Over de vraag of de leerlingen enig idee hebben wat de ziekenhuis opname van deze jongere kost. wordt even nagedacht. 'Zeker wel een paar duizend gulden', waagt een meisje. Veldhuizen verzekert haar dat het wel iets meer is. 'ƒ65.000 gulden.' Hij drukt de leerlingen op het hart vooral geen kruit uit vuurwerk te ver zamelen en te bundelen. Een longen blijkt precies te begrijpen waar hij het over heeft 'Even flink aan stampen, vuurtje erbij en BOEM', zegt hij, zijn woorden onderstrepend met een weids armgebaar. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Morgen wordt opgehaald in de volgende straten. 6 Beatrixlaan, Noordwester. Duinreep, Zee bries. Vloedlijn, Golfslag. Vaargeul, Schoor- wal en Gasthuisstraat (van Pontweg tot Beatnxlaan) Ook in De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald Leerlingen, ouders en leerkrach ten van de Redmer IJskaschool komen lus sen 9 30 en 10 30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars, naast het gebouw van Kotex. In De Koog vervalt de ophaaldienst deze maand Oud papier kan weer worden inge leverd op de laatste zaterdag van januari bleek dat hij volkomen stoned was en velden met papavers had ont dekt, die voor medische doeleinden werden geteeld 'Hij moet de eerste drugs addict van het eiland zijn ge weest.' Wolkers droeg de columns, waarin hij ook de Verkade-albums aanstipt, in mei van dit jaar voor in het VPRO- radioprogramma Onvoltooid Verle den Tijd. Op de CD worden de ver halen afgewisseld met muziek van het Willem Breuker Kollektief De musicus schreef hiervoor vijf num mers, met titels als 'Wolkbreuk', 'Steaming', 'Jazz' en 'Beauty' Wol kers, zelf een liefhebber van klas siek, laat zich bijzonder tevreden uit over het album en de muziek Voor de compactdisc heeft Wolkers de teksten opnieuw ingesproken. Hij deed dat in Studio Texel van Jeroen Drabbe, waar ook de muziek van Willem Breuker is opgenomen. De CD is te koop bij Het Open Boek Voorlichter Henk Veldhuizen'Meeste slachtoffers zijn jongens'. Foto Gorarp Timmorman Omslag van de CD Jan Wolkers, omringd door zee'. Een oude zilveren eetlepel als exclu sief sieraad om de hals Met veel succes maken Rien en Pauly Dam uit Hilversum zulke originele crea ties. Maandag verzorgen ze een de monstratie in Galerie Zeewinde aan de Kogerstraat in Den Burg. Van 10.00 tot 16 00 uur laten ze zien hoe ze van zilver bestek uit grootmoe ders tijd sieraden maken Naast In de kerkenkamer in De Waal be gint maandag om 20.00 uur een adventsviering. Aan de viering - ge organiseerd door de kerkenraad Waal, Koog, Den Hoorn - wordt me dewerking verleend door een groepje zangers. Iedere belangstel lende is welkom. Hildemarthe Wieten en Marcel Vermeulen zijn op zoek naar oud klasgenoten van de CVO, de school in Den Burg die ze bijna twintig jaar geleden verlieten. Sommigen van hen zien elkaar ongetwijfeld nog re gelmatig, anderen zijn elkaar volle dig uit het oog verloren. Vermeulen en Wieten troffen elkaar kort gele den in Enkhuizen, waarna ze er ach ter kwamen dat ze nota bene in de zelfde straat wonen. Ze raakten aan de praat en zouden nu graag horen wie het nog meer leuk vindt om een reünie te houden. Vermeulens adres is Langeland 53, 1602 KC Enkhuizen, tel. 0228-317 876 Voor Wieten is dat: Langeland 65, 1602 KC Enkhuizen, tel. 0228-319 179 hangers smeden ze ook broches, armbanden, ringen en kandelaars. Bezoekers kunnen zelf oude lepels, vorken en messen meenemen. Ver zilverd bestek is niet welkom, alpaca (legering met zilver) wél Rien en Pauly Dam veranderen lepels en vorken in kunst. Wie maakt de origineelste kerst kaart? In de krant van volgende week (die op woensdag ver schijnt) zullen wij de mooiste in zendingen publiceren Daar naast zijn drie boekenbonnen te winnen. De kaarten moeten maandag a.s. op de redactie bin nen zijn. Stuur uw zelfgemaakte creatie naar de Texelse Courant. Warmoesstraat 45, 1791 CN Den Burg. De 'Beugelbekkies', foto's die OSG- docente Pieternel Geurtz maakte van jongeren met een beugel, ver huizen naar de gemeentelijke expositieruimte 'Tusse de banke'. De expositie hangt daar van maan dag 21 december tot maandag 4 ja nuari. Het gebouw aan de Groene- plaats is iedere maandag geopend van 10.00 tot 13.00 uur en woens dag, donderdag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. De groep die geld inzamelt voor goede doelen in Kenia, heeft zater dag een lucratieve ronde gemaakt door Oosterend. Ondanks de viering van Ouwe Sunderklaas reageerden mensen massaal op de actie en kon alleen al aan lege flessen een be drag van 932,35 worden opge haald. De grote hoeveelheden ze geltjes en buitenlandse munten worden gelijk met de buit van andere dagen aan het eind van de actie in gewisseld De groep houdt nu even pauze Op 1 januari hopen de zes meisjes en twee jongens een frisse duik te ne men in de Noordzee. Particulieren en bedrijven die deze 'heldendaad' financieel willen steunen, kunnen zich opgeven bij Heieen van der Knaap, tel. 314 813, of bij de klantenservice van de Hema. Wie nog zegels en munten kwijt wil, kan ook daar terecht. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 08 00 tot maandag 08 00 uur Dokter K. Eissen/J.F. Hoekstra, Molen straat 87, Den Burg, telefoon 31 20 39 Aanvragen visites s v p. vóór 10 30 uur Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 tot 12 00 uur en van 16.00 tot 16.30 uur, zonder afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18 00 uur precies in het tandheelkundig centrum, Witte Kruislaan 19. Den Burg Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnummers. 31 30 86 (R Heerenveen); 31 47 27 (P Meuleman). 31 46 69 (C M. van Karsen) of 31 22 70 (J G de Winter). Verloskundige praktijk: T M Niehoff en N Lammers, De Ruyterstraat 87, Oude schild. Dag en nacht bereikbaar via tel 31 30 90 of 06-51 40 48 72. GEZONDHEIDSZORG Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord- Holland Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-65 02 22 - Afdeling huishoudelijke en verzorgende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg. tel. 31 41 52 Spreekuur elke werkdag van 9 00- 10 00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg. Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 31 32 41. Spreekuur elke werkdag van 8 30-9.30 uur - Uitleenmagazijn/servicepunt Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel 31 32 41 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14 00 uur - Diëtiste voor afspraken elke werdag van 08 30-17 00 uur, tel 0223-65 01 23 Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na po- liklinische bevalling Kraamcentrum Noord hollands Noorden Den Helder, tel 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar) OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1. 1-2 Of bel de Meldkamer Noordholland- noord 072- 564 4444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Hei bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur Telefoon, tijdens kantooruren 32 21 88, buiten kantooruren 072-51 22 222 Bij spoedeisende gevallen 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 32 21 88 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel 31 25 27 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, bel tijdens kantooruren 3194 13 (De Nieuwe Skuul) Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood tel 31 62 70. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 564 4444 Kunstgebitreparatie: Tandprothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum; voor zieken fonds- en particulier-verzekerden), tel 31 20 69 Tandtechmek R. Van Oosten (particuliere praktijk), tel 31 06 05. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg; tel. 31 21 12 Maandag t/m vrijdag 8 00-18 30 uur; zaterdag 10 00-13 00 uur en 15.00- 17 00 uur; zondag 11.00-12 00 uur en 16 00-17.00 uur Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Ook het kopen van illegaal vuurwerk blijft niet onbesproken. Veldhuizen haalt een voorbeeld van tafel. 'Kijk, hier heb je zoiets. Je kunt niet zien waar het lontje zit, want het zit bin nenin. Hoe lang het is, weet je dus niet. Er is geen controle op. dus als het een heel kort lontje is, ontploft hij in je hand. Die hand kun je dan kwijt zijn, als je pech hebt.' Joggingbroek De kleren van de brugklassers wor den vervolgens aan een onderzoek onderworpen. 'Wie heeft er een jog gingbroek aan?' Er blijkt er één aan wezig, 'Die moet je vooral niet aan doen op 31 december Veel te brandgevaarlijk. Doe gewoon je spij kerbroek aan. Draag ook geen nylon windjacks. Die smelten veel te snel weg.' Na de verzekering dat koud vuur (sterretjes) niet bestaat, wordt de videoband vervolgd. Een paar meis jes zit zich te vergriezelen. Het 'gedverderrie, moet je eens zien, zeg' en 'ohhh, gadver' is niet van de lucht De rillingen lopen bij één van Lilian Koorn uit Den Burg start in ja nuari met een basiscursus leer bewerken. Om te oefenen wordt eerst een sleutelhanger en even tueel een boekenlegger gemaakt. Daarna wagen de cursisten zich aan een briletui of portemonnee. De kos ten bedragen ƒ100,-, inclusief mate riaal. De cursus neemt vier middagen in beslag (van 14.00 tot 16.00 uur) en wordt in overleg met de deelnemers dinsdag of donderdag gegeven. Aanmelden via tel. 312 245. Onder leiding van Bernard Spaans wordt zondag door de Vogel werkgroep een ganzenexcursie in Friesland gehouden. Er wordt ver trokken met de boot van 8.05 uur. Aanmelden kan nog bij Marco Witte, tel. 310 167. hen letterlijk over de rug. lederes ex blijft zitten en kijken, wat in lang ni >ri alle groepen het geval is geweest de groep hierna zal een aantal mei jes het lokaal verlaten en zakt er et ral jongen onder tafel door een flauwti In deze klas blijft echter ledereefcn overeind. Als de band is afgelopen en t brandweerman ze een veilig en oi e|i geschonden nieuwjaar toewens staan ze als één blok op. Ze wille wel vluchten. Veldhuizen zoekt zi ee spullen bij elkaar, de volgende groe j, zit te wachten Margreet Berndsei Bedrijven en organisaties die ac tiviteiten in het magazine Texel Toerist willen vermelden, moe ten hun wijzigingen of nieuwe gegevens uiterlijk maandag a.s. doorgeven. Het betreft informa tie voor de (gratis) rubriek 'Tips'. De editie 1999 verschijnt met Pasen. Reacties naar de redac tie van de Texelse Courant, tel. 362620 (buiten kantoortijd 315472). Zondag 20 december HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 uur ds J.R A Vlasblom, uitz via De Lichtboei De Waal: dienst in Den Hoorn De Koog: dienst in Den Hoorn Den Hoorn: 19.30 uur oec dienst o.l.v. ds J. Vlasblom en pastoor E. Moltzer, m mv hetTexelsChr Mannenkoor Oosterend: 9 30 uur, ds. E.J Vleddtr, 19.00 uur volkskerstzang o l.v ds E.J. Vledder Oudeschild: 11.00 uur ds E J. Vledder De Cocksdorp: 11.00 uur ds J. ter Haar, 19.30 uur volkskerstzang m m v. RK kerkkoor GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 uur ds F J Daaneuit Gent, bediening van de Doop (kindje v.e. Texels gezin wordt gedoopt); 19.00 uur ds. F J. Daane, uitz via De Licht boei Oosterend: 10 00 uur ds. J Vonk, dienst van Schrift en Tafel, 19.00 uur volkskerstzang in de Ned. Herv. kerk o I v. ds. E.J Vledder GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooster end 10.00 en 16 00 uur dienst, di. 221 12: 19 15 uur ds. G.J Baan GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg. 10 00 uur ds. G. van der Kooi; di. 22/12: 14 30 uur adventsmiddag gezamenl, zuster- kringen BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg. 10 00 uur zen deling Nanne Groot uit Leerbroek (zendingsdienst), uitz. via Radio Texel ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: za 19 30 uur dameskoor, uitzending via De Lichtboei; zo. 10 45 uur Gospeltrain, nevendienst en crèche Oudeschild: zo. 9.30 uur De Cocksdorp: vr 19 30 uur rozenkransgebed, zo 19.30 uur volks kerstzang in Ned. Herv kerk m.m v RK kerkkopr Den Hoorn: zo 19.30 uur kerstzang avond in de Ned Herv kerk, m.m.v Tex Chr Mannenkoor Sint Jan: za. 16.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Openbare lezing, 10.30 u Doet u wat God van u verlangt? Wachttorenstudie, 11.20 u Blijf uw eigen redding bewerken' (Advertentie) De Lupo is ons nieuwste én ons kleinste model. Toch is het in olie opzichten een zeer volwassen auto. Zowel wat comfort, ols wot veilig heid betreft Moor oordeelt u zelf; ga gewoon even longs de deoler voor een uitgebreide proefrit. De Lupo vanVolkswagen. Wie anders? Schilderend 56 - 1791 BH DEN BURG (Texel) - Tel 0222 - 31 21 51 ch

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2