f naar Texel Verplaatsing varkens Wijtten nog onzeker TVL en 'Badplaats' willen de cafés om 2.00 uur leeg Z GeknipfeCf Veehouder wil juridische garantie TEXELSE^ COURANT X 3 Hof van Geus Sluitingstijden Bedrijvig heid Wat ik zeggen wou... Onbehoorlijk Peter Dral koopt I kantoor ING-bank Acute nood PETER DE MOET ERIK VRN DERSPEKl DELLEN, RRR6 KRüGT H'3 DOK ZO'N l&RIEF VRN DE PROVINCIE rw,ST HOU DRPN IK DENK DflT Hli HET RL WEET HOOR', WRNT ER KflN DIT DRRR GEEN TRIOE GROEN RF Tien voor Texel blijft strijden tegen 'gedogen' Kerstdarttoernooi Brengt u 'm wel weer terug? Texelse Auto Centrale VRIJDAG 18 DECEMBER 1998 OeOude Rijkswerf Willemsoord VERVOLG PAGINA 1 weest. Maar eigenlijk vind ik het dieptragisch, zoals het is gegaan. Maar da's achteraf.' Wethouder Schilling, die vindt dat de gemeente geen blaam treft, omschrijft de ga rage als 'een rimpeltje in het hele plan'. Uitzicht Jan Kuijper, bewoner van Schilde rend 29, zit met de gebakken peren. Toen mijn vrouw en ik dit huis huur den werd ons wel verteld dat er naast ons een garage zou worden gebouwd. Maar als we hadden ge weten dat er zó'n gebouw pal achter ons zou komen, hadden we hier niet naar toe gegaan. Toen we verhuis den, had ik erop gerekend 's zomers lekker in het zonnetje in m'n achter tuin te zitten en vanuit m'n rolstoel te genieten van het uitzicht. Maar nu zit ik tegen een muur aan te kijken. Ik ben er mooi klaar mee.' De bouwers hebben tijdens hun werk over belangstelling niet te kla gen. 'We worden regelmatig aange sproken door buurtbewoners. Wij zijn natuurlijk best trots dat we de opdracht hebben gekregen voor de bouw. Het wordt een prachtige schuur Maar als we héél eerlijk zijn is dit niet de meest geschikte plek.' Piet Laan Oudeschild. VERVOLG PAGINA 1 Net als de Texelse Horeca-afdelmg wijzen de cafébazen er met klem op dat het in deze kwestie gaat om de rust op straat. Het sluitingsuur is één van de middelen om die rust te be vorderen. Het sluitingsuur moet wor den gecombineerd met andere maatregelen en voorzieningen om die rust te waarborgen. De natte horeca van De Koog heeft wat dat betreft diverse ideeën: de sluitingstij den van ontnuchteringsbedrijven gelijk laten lopen met die van de ca- fé's omdat ze een belangrijke taak hebben bij het voorkomen van over last Verder zouden de'happy hours' beperkt moeten worden. geen precedentwerking van dit ge val mag uitgaan. Volgens Hettinga is echter wel degelijk een juridisch wa terdichte oplossing mogelijk binnen het ontwerpplan. 'Het standpunt van de raad in de richting van Wijtten is al winst', con cludeerde ambtenaar mg. W Corsten van de provincie. Hij bleef echter voorzichtig: 'GS beslissen uit eindelijk.' Op stro Liefst zou Marcel Wijtten ook een subsidie van de provincie tegemoet zien Hij is van plan de zeugen 'op stro' te huisvesten. Dat betekent dat de dieren niet 'aan de band' staan, zoals nu aan Postweg 213, maar in een grote groep (ca. 70 stuks) ver blijven. Wijtten: 'Ze hebben dan meer bewegingsvrijheid, maar dat kost natuurlijk wel meer ruimte. Daarom willen we met te krap bou wen. Over een jaar of tien wordt het aan de band staan wettelijk verbo den. Wij willen nu een nieuw sys teem toepassen, waarmee we de enige in Noordholland zijn Het zou mooi zijn als daar subsidie voor komt.' Familie B. Cappel De Koog. Texelse patiënten die zijn verzekerd bij Umvé, mogen voor zittend ziekenvervoer geen gebruik meer maken van Taxi Toon Smidt omdat de verzekeringsmaatschappij het vervoer heeft gegund aan Grootjen. Dat besluit van Univé vind ik nogal onbehoorlijk. Wij maken vaak ge bruik van de taxi van Smidt voor ver voer naar en van het ziekenhuis in Den Helder. Tot grote tevredenheid. Altijd stipt op tijd, behulpzaam per soneel - in één woord: geweldig! Waarom veranderen als het zo goed is' Gelukkig hebben wij een andere verzekering, dus baas in eigen buik1 Ichter deze schuur bij Bland en Bergivil Marcel Wijden een nieuwe varkensstal voor meer dan duizend dieren bouwen. (Foto Frans Hopman) Varkenshouder Marcel Wijtten wil meten of hij in de toekomst een nieuwe stal voor meer dan dui- lend dieren mag bouwen bij tioeve 'Bland en Berg' aan de Postweg. In dat geval kan hij de huidige mesterij op 'Rio Grande', gelegen nabij de golfbaan, sluiten ;n het bedrijf verplaatsen. Wijtten heeft de provincie verzocht om subsidie. Daarnaast wil hij juridi sche zekerheid door het bouw blok te laten opnemen in het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied. blijven, boeren we alleen maar ach teruit. De verhuizing en investering in de nieuwe stal is dan niet renda bel', aldus Wijtten, die streeft naar een omvang van 150 zeugen en 1200 vleesvarkens. Volgens hem is dat in vergelijking met elders geen groot bedrijf. 'In het zuiden van hef land heb je stallen met 30.000 var kens.' Door automatisering in de voeding levert de uitbreiding werk op voor niet meer dan driekwart ar beidskracht. Gezamenlijk belang Het nieuwe bestemmingsplan houdt de noodzakelijke vergroting van het huidige bouwvlak van 'Bland en Berg' worden meegenomen in het bestemmingsplan. De adviseur vroeg provincie en gemeente de zaak juridisch helemaal af te dekken om Wijtten rechtszekerheid te ge ven. Wethouder Daan Schilling ant woordde dat de gemeenteraad heeft ingestemd met verplaatsing. De juri dische afdekking is volgens de wet houder echter nog 'een open vraag' Jim Ie Roux, hoofd sector Ruimte Wonen van de gemeente, zei dat er beeldpresentaties een impuls te ge ven. Voor Dral Reklame, exploitant van buitenreclame en de Poster Print Service, ontstaat meer ruimte om de presentatie te verbeteren. Dral wil graag ook de markt buiten Texel aanboren Het huidige bedrijfspand. Wever straat 42, wordt te huur aangebo den. Gegadigden kunnen zich mel den bij Dral. Op 'Rio Grande' (Postweg 213) houdt de familie Wijtten 100 fok- leugen en 600 vleesvarkens Door de ligging nabij recreatie- en natuur gebied en de strenge milieuregels iverd besloten tot verplaatsing van iet bedrijf. De familie verkocht het jrootste deel van het land aan De - Krim voor aanleg van de golfbaan Van de opbrengst kon Marcel Wijt ten 'Bland en Berg' op Postweg 154 kopen Daar zijn inmiddels het melk vee (50 stuks) en het akkerbouw bedrijf ondergebracht. 'Liefst hadden we meteen ook de varkensstal verplaatst, maar daar was geen geld meer voor', vertelt Marcel Wijtten. Voorlopig wordt het bedrijf daarom op twee lokaties [voortgezet. Voor Postweg 154 heeft hij al een milieuvergunning verkre gen voor het houden van varkens, herplaatsing alléén is volgens Wijt ten onvoldoende; hij wenst tevens leen flinke uitbreiding. [Als het aantal varkens gelijk moet met deze ontwikkeling echter (nog) geen rekening, omdat de gemeente raad intensieve veehouderij op het eiland in principe niet wil toestaan Vandaar dat Wijtten zich woensdag met zijn adviseur J. Hettinga meldde in het gemeentehuis, waar de pro vincie een hoorzitting hield. Hettinga noemde de bedrijfs- verplaatsmg van Postweg 213 naar 154 'een gezamenlijk belang': 'Ver plaatsing is voordelig voor de omlig gende natuur, eventuele uitbreiding van de golfbaan, ammoniakuitstoot en waterhuishouding Voor Wijtten is het handiger om op één lokatie werkzaam te zijn. Hierdoor zal min der transport over de Postweg plaatsvinden. Door toepassing van nieuwe normen is nieuwbouw ook gunstig voor het welzijn van de die ren.' Open vraag? Het huidige plan is volgens Hettinga 'onverteerbaar'. Volgens hem moet JPeter Dral, uitgever van onder ■neer de Kabelkrant, wordt de Inieuwe eigenaar van het voorma lige bankgebouw van de ING aan Ide Binnenburg. Het pand stond al lgeruime tijd leeg na het vertrek Jran de ING naar de Groeneplaats. Kind december worden de con- [Jlracten getekend, de verhuizing Istaat 1 maart gepland. Dral is van plan enkele bouwkundige aanpassingen te doen, zodat de over twee verdiepingen verdeelde 240 vierkante meters geschikt wor den om zijn drie bedrijven - Dral Me dia BV, Dral Reklame BV en Dral PROdukties BV - op te huisvesten. De buitenkant van het pand zal met ol nauwelijks van aangezicht veran deren. Een heleboel meer ruimte, dat kon den we wel gebruiken', stelt de nieuwe eigenaar, die ongeveer tien iaar geleden het huidige pand in de Weverstraat betrok 'Door uitbrei ding van de activiteiten zijn de be drijven aardig uit hun jasje gegroeid. Met het oog op verdere groei is de extra ruimte zeer welkom.' Drals BV's tellen op dit moment acht - en parttime) medewerkers. Dral Media (uitgever van onder meer Kabelkrant Texel en Tourist TV Texel) zal in het nieuwe pand op de begane grond worden gehuisvest. 'De extra ruimte zal met name wor den benut voor de uitbreiding en optimalisering van de kabelkranten en teletekstdiensten en de ontwikke ling van internetdiensten.' De andere twee BV's komen op de verdieping daarboven Voor Dral PROdukties worden onder meer een digifa/e video-editing studio, nspreekruimte en een opname studio ingericht. Bedoeling is daar mee de productie van videofilms, cd- 'oms en elektronische De feestdagen komen eraan en het zal ons aan niets ontbreken. Dat we volop eten, drinken, warmte en electriciteit hebben vinden we van zelfsprekend Daf op tal van plaat sen elders in de wereld onvoorstel bare nood heerst, kunnen we ons met voorstellen. Wat dacht u van Kamtsjatka in het uiterste oosten van Rusland, waar de bevolking let terlijk van alles is verstoken. De eco nomie is ingestort, er is hooguit een paar uur electriciteit per dag. de brandstofreserves zijn uitgeput en vrouwen staan er buiten te koken op een houtoventje bij tempraturen tot 30 graden onder nul. Gezondheids zorg is vrijwel afwezig, medicijnen zijn uitgeput of onbetaalbaar Veel mensen zijn ziek of ernstig verzwakt. De tuberculosebesmetting in som mige gebieden ligt boven de 50%. Veel mensen zijn straatarm omdat ze in geen maanden salaris hebben ontvangen. Hulp vanuit het verre Moskou is onmogelijk. Daarom heeft men de Verenigde Naties te hulp ge roepen. 'Help ons, anders overleven we niet' Gelukkig is er nog wel infra structuur. Als er toch huip komt. komt deze goed terecht. Medicijnen, verbandmiddelen, warme kleding voedsel en vitamines zijn dringend Meer dorpswachten De stichting is zelfs bereid om een extra bijdrage te geven voor de dorpswacht voor meer bewakers als dat leidt tot betere openbare orde. Verder doen ze voorstellen wat be treft de inzet van taxi's (zoals toela ten dat deze vanaf zuidelijke richting de Dorpsstraat mogen inrijden om gasten op te halen en een nummer systeem om eerlijk en rustig instap pen te bevorderen). Lopende en fiet sende gasten die op camping 'Kogerstrand' thuishoren zullen door dorpswacht, portiers, politie e.d. De omstreden garage die momenteel in aanbouw Is aan het Hof van Geus. worden gestimuleerd via de kortste fFoio's QorardTimmerman! weg (dus de Badweg) naar hun tent Uit het decembernummer van 'Toe ristisch Noordholland'. Er is niet wer kelijk sprake van een brug naar ons eiland, maar het is de naam van een rubriek waarin bijzondere initiatieven op toeristisch gebied onder de loep worden genomen, in dit geval de plannen met de Rijkswerf Willems oord in Den Helder nodig. Het Rode Kruis in Den Haag is bezig daarvoor geid in te zamelen en heeft het postbanknummer 22000 opengesteld. Laat Texel niet achterblijven bij het lenigen van deze nood. Maak wat over onder vermelding van 'Nr 1496 Rus land - winterprogramma Kamtsjat ka'. Uw kerstkalkoen zal er een stuk beter door smaken. De 85 leden tellende onderne mersvereniging De Koog Bad plaats heeft inzake de sluitingstij den een meerderheidsstandpunt naar buiten gebracht dat funda menteel anders is dan dat van de café-exploitanten. Het komt erop neer dat moet worden voorkomen dat door het uitbreiden van nach telijke uitgaansmogelijkheden een ongewenst slag mensen naar Texel wordt gehaald; rustzoekers moeten op een behoorlijke portie nachtrust kunnen rekenen. De Koog Badplaats wil daarom dat de café's om 02 00 uur leeg zijn en dat daar al om 01.00 uur wordt be gonnen met 'afbouwen' om het pu bliek te stimuleren geleidelijk op te krassen. 'Het thans gangbare uitgaanspatroon mag geen leidraad vormen'. Men wil ook een verbod van het happy hour en hard optreden tegen slapen op het strand en in auto's, clandestien kamperen, weghalen van winkelwagens, vliegeren op het strand, urineren op straat en ook wordt gepleit voor alcoholcontrole van weekendbezoekers die zich zondagochtend bij de boot melden. Aan de dorpswacht wil De Koog Badplaats niet financieel bijdragen omdat deze dorpswacht zelfs bij verdubbeling van capaciteit met in staat is het hele gebied te beheer sen. 'We moeten de oorzaken be strijden, niet de gevolgen'. TVL De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers heeft over dit onder werp ook zijn zegie gedaan bij b en w TVL signaleert dat sinds het uit komen van de nota 'Leefbaarheid' in 1990 geen enkele verbetering van die leefbaarheid is opgetreden. De Vereniging Tien voor Texel heeft bezwaar gemaakt tegen het toela ten van acht kampeermiddelen' gedurende twee seizoenen op het erf van maatschap M.Witte en A.Witte-Zijm, hoeve 'Sint Willibrord' in Het Noorden. Daar door kan seizoenpersoneel dat jaarlijks gedurende acht weken in de bollen werkt, op het bedrijf overnachten. Volgens de regels zou dat niet mogen omdat het maximale aantal 'bedden' dat be schikbaar is voor kamperen bij de boer al is uitgegeven, maar het college wil het toch toestaan, dus gedogen. Woensdag werd in het raadhuis de hoorzitting gehouden waarbij Tien voor Texel en de familie Witte gele terug te gaan. Als mogelijke maatre gel wordt afsluiting van Parnassiastraat en Kaapstraat om 24.00 uur genoemd om te voorko men dat men naar de Ruyslaan loopt. De café-exploitanten willen ook de beurs trekken om overnachten in au to's te voorkomen, door middel van waarschuwingsborden en posters, o.a. bij de boot en op parkeerplaat sen en bierviltjes met tekst in de be drijven zelf Ze willen zelfs een 'func tionaris' in dienst nemen die metterdaad optreedt tegen auto slapers door hen op te sporen en een brief onder de ruitenwisser te doen waarop staat dat het kenteken is doorgegeven aan de politie en dat de boete f160,- is Ze willen ook open urinoirs (zg. pyramides) bekos tigen om een eind te maken aan plassen op straat en stellen tenslotte voor om aan het hele pakket van maatregelen op allerlei manieren (in posters, VVV-uitgaven. lokale media en in drukwerk van logiesverstrek- kers) bekendheid te geven zodat ie dereen weet waaraan hij toe is. De sectie hotel/restaurants van de Texelse Horeca-afdeling is bezig een apart standpunt te formuleren. De hoteliers en rstauranthouders hechten veel waarde aan nachtelijke rust en vrezen voor het imago van Texel als het daar mogelijk wordt om de hele nacht in het café te zitten. Er wordt echter gestreefd naar een compromis, dat een dezer dagen naar buiten komt genheid kregen om hun opvattingen toe te lichten voor de bezwaar- en beroepsschriftencommissie. Tien voor Texel benadrukte daarbij niets te hebben tegen de familie Witte, maar dat het telkens afwijken van het beleid door b en w niet aan vaardbaar is. Dit is al het derde ge val van gedogen van erfkamperen. naast tal van andere gedoog situaties zoals vaste staanplaatsen van caravans bij kampeerboeren. il legale appartementen in boeren schuren, het verhuren van personeelsverblijven aan toeristen in plaats van aan personeel, het toe laten van winkelbedrijven in het buitengebied, rotzooi rond buren- schuren en het gebruik als caravan stalling ('soms zelfs als museum') van schuren met een agrarische be stemming Seizoenmedewerkers moeten maar worden onderge bracht bij andere kampeerboeren Volgens bollenkweker Marius Witte is dat laatste echter zeer onprak tisch, als het al mogelijk zou zijn. 'Als we Texelaars als bollenpellers zou den hebben, zou het natuurlijk geen probleem zijn, maar er is hier onvol doende animo Op een advertentie kregen we maar een paar reacties' Toen in een Groningse krant werd geadverteerd, meldden de gegadig den zich bij tientallen. Sindsdien is een min of meer vaste groep van 10- 15 Groningse bollenpellers jaarlijks op Sint Willibrord actief. Zij maken gebruik van kleine tenten dus geen caravans klachten houden aan 'De huidige regels worden met voeten getreden en er is nauwelijks sprake van de zo gewenste eigen verantwoordelijk heid van de café-exploitanten' Wat betreft sluitingstijden doet de TVL een voorstel dat lijkt op dat van De Koog Badplaats: cafe leeg om 02.00 uur en vanaf 1.30 uur muziek uit, lichten aan en drankverstrekking terugdraaien. TVL wil daarmee be wust de ontwikkeling van de laatste jaren terugdraaien zodat Texel ook in de zomer kan bogen op rust. In samenhang met de aanwijzing tot nationaal park van de duinen wordt aldus een vorm van kwaliteit gebo den, die een breed scala van toeris ten op waarde zal weten te schatten, zo wordt geredeneerd. Videoband TVL zegt dat door een vroeger sluitingsuur het aantal bedrijfsuren van de natte horeca niet minder hoeft te worden. Op 'inventieve' wijze kan worden gestuurd dat de gasten eerder uitgaan. TVL merkt daarbij op dat de natte horeca zich de laatste tien jaar heeft verdubbeld wat de bedrijfsoppervlakte betreft Dat zit 'm in de forse winsten die be haald kunnen worden en de betrek kelijk lage vestigingseisen. Het bie den van ruimere mogelijkheden voor deze sector zal nog meer vestigin gen veroorzaken wat ten koste gaat van andere bedrijfstypen die niet tussen de natte horeca passen. Ver der wordt gewaarschuwd tegen toe risten die de hele nacht doorzakken en dus geen slaapplaats nodig heb ben) en tegen drugstoerisme. 'Het stimuleren van het bezoek van jonge toeristen aan Texel wordt door ons wel ondersteund mits zij zich aan de regels houden en dus de nachtrust geen geweld aandoen' TVL maakt een vergelijking met Ter schelling waar een ontwikkeling die op Texel wordt gevreesd, al gaande is. De NCRV-televisie maakte daar over een reportage 'Gestrand' De videoband daarvan heeft TVL aan b en w gezonden onder het uitspreken van de hoop dat Texel een derge lijke publiciteit bespaard mag blijven". Uit de veelheid van voorstellen en varianten daarop moet de gemeen teraad uiterlijk in maart een keus" maken en vastleggen in de Alge: mene Politieverordening, zodat diex in het komende seizoen gehanteerct kan worden. t De Texelse Dart Organisatie houdt zondag 20 december het kerst darttoernooi in café W'tjewel.! Belangstellenden en beginnende! darters kunnen zich vanaf 13 30 uur! inschrijven. De kosten zijn ƒ5,- pet", persoon. De spelstijl is! éénentwintigen, ook wel bekend als; Round the Clock Iedereen is wel-; kom. (Advertentie) De Bora is de nieuwe, sportieve sedan van Volkswagen. Behalve veilig is ie ook zeer comfortobel. Hi] rijdt zelfs zó lekker dot je eigenlijk niet meer uit wilt stoppen. Dus als u 'm ophaalt voor een proefrit, brengt u 'm don wel weer terug? De Bora van Volkswagen. Wie anders? Schilderend 56- 1791 BH DEN BURG «Texel)-Tel. 0222 -31 21 51

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5