Voorzichtig peddelen in historische streek Kennismaking met mountainbikesport Winterbosloop viert 25-jarig bestaan Kanotocht over Dode Zee Sterke genomineerden bij sportverkiezingen Geknip%<f Kerstexpositie Galerie Langewaal TEXELSE'^COURANT Rookvrij bridge G-team op zoek naar een coach Inschrijfgeld naar goed doel TX 10 Emmy zingt een toontje lager Toernooien Deuce Kerstmiddag ANBO afdeling Den Hoorn Trimloop Kaartwinst voor koppel Caspers TEXELSE y CouRANT Koplopers bowlers aan winterstop toe :«geaj, rie medewerkers van Zeekano- sntrum Texel hebben met een raelische metgezel een in dub- el opzicht historische tocht ge laakt. Niet alleen herbergde de ingeving een belangrijk stuk (bij- else) geschiedenis, ook deden iets uitzonderlijks: met zee- ano's de Dode Zee bevaren, bor het enorme zoutgehalte la- en de boten als het ware 'op' het ater. De kanoërs werden in ver wondering nagestaard door be- olking en soldaten, die zich niet onden heugen dat anderen het- elfde hadden gepresteerd. iind november trokken Vivian Kar- Is, Jeroen Plug en Ruud Verstra len voor hun bijzondere trip naar iraël. 'Het was voor ons meteen en verkenningstocht. Volgend jaar staat het kanocentrum tien jaar en an willen we een speciaal jubileum- ■rangement aanbieden', vertelt erstraaten, die afgelopen voorjaar et bedrijfje overnam van oprichter os Engelvaart. iainen met de Israëliër Omer linger, die enige tijd in het Amster- ams Philharmonisch Orkest peelde en net als de anderen een anofreak is. peddelden ze een volle leek over allerlei bekende wateren, lerstraaten: 'Eerst oefenden we op e Middellandse Zee. Wat grotjes in n wrakvaren. Dat is een variant op snorkelen of duiken. Je hangt met je kano ondersteboven en maakt met een onderwatercamera foto's van een wrak op de zeebodem. Het wa ter is daar helder genoeg.' Kantelen Volgende punt was het Meer van Galilea, waar volgens de bijbelse overlevering Jezus over het water liep. De Texelaars deden het per kano. 'Dat is vrij bijzonder In Israël vaart bijna niemand kano en er zijn geen kanoscholen, zoals in Neder land', aldus Verstraaten. Na de beroemde rivier de Jordaan volgde het hoogtepunt de Dode Zee. 'We wisten met of kanovaren mogelijk zou zijn. Door het grote drijfvermogen was het gevaar van kantelen misschien te groot. We pro beerden het gewoon uit en het lukte. Wat wij deden, was blijkbaar nog nooit vertoond. Zelfs het leger kwam poolshoogte nemen. Ze dachten dat we bezig waren met een record poging.' Peddelslag De ervaring was volgens Verstra aten 'heel apart' 'De kano ligt veel hoger dan normaal. En als je om slaat, blijf je gewoon op het water drijven.' Wegens het zeer zoute water nam de groep extra veiligheidsmaatrege len. 'Je moet zorgen dat je geen wa ter in je ogen krijgt Vandaar dat we zwembrillen droegen. Ook peddel den we heel voorzichtig. Met een lage peddelslag krijg je geen op spattend water.' Nieuwsgierige bewoners sloegen het schouwspel gade vanaf de kant. 'Het leek wel het Westerslag, als wij daar aan het ratten zijn. Zelf varen ze wel met grote vlotten, die staand met een peddel worden voortbewo gen.' Schildpadden De kanotochten maakten deel uit van een avontuurlijke expeditie. Geen vijfsterren-hotels maar primi tieve slaapplaatsen 'Na een over nachting in een kibboets sliepen we een nacht op het strand. We ont waakten tussen duizenden vogels, van pelikanen tot ooievaars. Verder kampeerden we langs de oevers van de Jordaan, waar we veel schildpadden zagen, en aan de voet van de Masada-berg in de woestijn We hebben de berg beklommen om de zon uit de Dode Zee te zien opko men.' Bedoeling is de historische kano tocht in het voor- en najaar van 1999 te herhalen. Zowel geoefende als minder ervaren kanoers kunnen in schrijven. De achtdaagse tocht be vat ook een hike door de woestijn en een bezoek aan Jeruzalem Infor matie is verkrijgbaar via tel 316 699 lij Galerie Langewaal exposeert 'anaf 22 december de oud- 'exelse Ludie Bakker. Na haar itudie aan de Amsterdamse Aca- temie voor Beeldende Vorming ntwikkelde zij zich tot beeldend unstenaar. Daarnaast is zij cente textiel en tekenen. let werk van Ludie Bakker is een ombinatie van schilderen en col- ige. Als uitgangstechniek kiest zij oor aquarel, dat zij toepast op zijde n papier. Aquarel biedt de grootste fdrukkingsmogelijkheden, vindt ze elf. en aantal werken bestaat geheel t zijde. Ook combineert ze graag, oals met canvas en katoen. Bakker laakt gebruik van de verschillen in iructuur en brengt hiermee contras in aan. Delen van de voorstelling orden benadrukt door het gebruik sn lijnstiksels en reliëf. «liefde onderwerpen zijn land- thap en architectuur. Deze zijn ook rug te vinden in de aquarellen op ipier. Hierbij gebruikt ze kaders en irgrotingen om delen van het werk accentueren. In Bakkers werk )mt een fascinatie voor vorm en tdrukking van dieren naar voren, et werk heeft een enigszins ab- tjrm "ZwarL/Jixth la hd hjru Stukkie voor de krant? Als de redactie op meuwsjacht is, kan het voorkomen dat u m de Warmoesstraal voor een dichte deur komt te staan Naast de deur hangt een kastje mei pen on papier. Schrijf uw naam en telefoonnummer op. gooi het briefje in de bus en wij nemen snel contact op Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereik baar II van een aquarel op zijde van Ludie Bakker Op Texel heeft de vereni ging een oml oop uitstippelt! ciet 28 genummerde palen die telkens een beziens- of we tens w aardigheid aange ven Pas! 9 heeft voor de Kuumenaais die al op Tercel op bezoek waien, een bij zondere betekenis Ddciiorn brachten de Nederlandets als snuit lid e iis de leoenie stract karakter, ondanks het figuratieve uitgangspunt. Haar nieuwste werk toont andere onderwerpen. In de serie 'De Race' zijn catamarans en kotters te zien En de zijden shawls en stropdassen die Bakker beschildert, tonen naast natuurlijke dessins ook de thema's en vormen die in de schilderijen voorkomen. De expositie is te zien tot 9 januari. De galerie is in die periode geopend van dinsdag tot en met zaterdag, tussen 11.00 en 17 00 uur (daarna, tot maart, na telefonische afspraak) Tijdens de kerstdagen blijven de deuren gesloten, maar zondag 27 december wordt in de galerie vanaf half drie kerstmuziek gemaakt. De kunstenares is dan zelf aanwezig om haar werk voor belangstellenden toe te lichten. Een lokale verslaggever uit België die getuige was van het planten van Paal 9 in Kuurne, heeft wel een zeer hoge dunk van de Texelse Ezelvereniging. Aldus blijkt uit het verslag, dat hij schreef over de gebeurtenis. Texel levert steeds meer top sporters. Die conclusie mag wor den getrokken bij bestudering van de lijstjes genomineerden voor de verkiezingen van de beste sportmensen van 1998, die zon dag 24 januari in sporthal Ons Ge noegen worden gehouden. Vooral bij de vrouwen scoort Texel buitengewoon. Dat is natuurlijk in belangrijke mate te danken aan Ingrid van Lubek, die al jaren prach tige prestaties levert in de triatlon en daar nu een nationaal kampioen schap en een zilveren medaille bij de Europese kampioenschappen aan toevoegt. Maar ook de erelijstjes van de an dere genomineerden mogen er we zen. De 18-jarige Alice Blom krijgt steeds vaster voet aan de grond in de nationale volleybalwereld. Als 'dragende speelster' werd ze in au gustus met Jong Oranje achtste bij de Europese kampioenschappen en sinds de start van het lopende sei zoen maakt ze samen met veel oudere teamgenoten consequent deel uit van de basis van Impact Sneek, dat in de bovenste regionen van de landelijke eredivisie mee draait. Wielrenner en triatlete Natascha van der Vis tenslotte pakte tijdens de eind augustus op Texel gehouden Nederlandse wielerkampioenschap pen voor recreanten ëen zilveren medaille bij de tijdrijders en een bronzen bij de wedstrijd 'op de weg' Bij de mannen wordt het lijstje ge vormd door twee jonkies en eén ve teraan Grootste kanshebber lijkt motocrosser Ronald Zijm, die dit na jaar na zware strijd in de drie meetel lende wedstrijden derde werd bij de Nederlandse kampioenschappen voor junioren. Hij krijgt evenwel nog een hele dobber aan triatleet Robert Bakker, die een jaar lang goed pres teerde, met als hoogtepunt de acht ste plaats bij de (achtste) triatlon van Wie eens wil kennismaken met de mountainbikesport kan morgen terecht in De Dennen. Op het par cours aan de Biesbosweg houdt de wielervereniging een instuif voor jong en oud. Jeugd tot 15 jaar rijdt om 14.30 uur een wed strijdje op een aangepast par cours, de anderen starten om 14.45 uur. Elke zaterdagmiddag om half drie verzamelen fietsers zich in hel bos. Meestal trainen ze in verschillende groepen, zodat ieder op zijn of haar niveau kan meedoen. Regelmatig slaat ook een wedstrijd op het pro gramma De wielerclub houdt van oktober en februari een competitie. 'De instuif is bedoeld om meer lief hebbers met de georganiseerde ATB-sport in aanraking te brengen', aldus secretaris Wil Braam. De Biesbosweg is het eerste pad rechts na boskiosk 't Turfveld (rich ting Westerslag). Start en finish zijn ongeveer halverwege dit pad De jongste deelnemers rijden een kwar tier plus één rondje, de ATB'ers van 15 jaar en ouder een half uur plus één ronde. Braam vertelt dat het de bedoeling is het 'bosseizoen' te verlengen tot half juni. 'Tot op heden duurde het ATB- seizoen tot ongeveer eind februari. Daarna stapten de meesten weer over op de racefiets. De animo voor het mountainbiken neemt echter flink toe. Vandaar dat we willen kij ken of er voldoende belangstelling is om in het voorjaar door te gaan.' De wielerclub denkt daarbij vooral aan het begeleid trainen van jeugd. In de Witte Burcht in Den Burg wordt 6 januari weer een begin gemaakt met het bridgen voor niet-rokers. Er wordt iedere woensdag gespeeld tussen 13.30 en 17 00 uur, maar aangezien het een 'vrije drive' is, kan men ook af en toe deelnemen, ledereen. Texelaar en toerist, is wel kom, liefst met een partner. Deel name kost ƒ3,- per persoon Inlich tingen bij J. Bakker (tel. 310 453) of A C Bakker (tel 313 503) Almere. De verrassende derde genomineerde is Han 'van de Luite nant' Bakker, die al vele jaren in bin nen- en buitenland grote afstanden wandelend aflegt Bij de sportploegen zijn de catamaranzeilers Dirk en Eddie Pool, de basketballende dames van De Mareis en het eerste voetbalelftal van ZDH genomineerd Vader en zoon Pool voeren een heel seizoen lang in de prijzen en werden boven dien nationaal kampioen door alle zes meetellende wedstrijden met overmacht te winnen De Mareis pakten de titel in de tweede klasse Noordholland Noord. En ZDH, een paar Jaar geleden nog op sterven na dood, pakte eén periodetitel en gaf in de strijd om ëen promotieplaats naar de zevende klasse De Koog en het Helderse Watervogels vervol gens het nakijken. Wie de eretitels in de wacht slepen, wordt zondag 24 januari bekend ge maakt Dat gebeurt tijdens een gala dat het hoogtepunt vormt van de sportmarkt, die ter ere van 45 jaar Texelse Sportraad twee dagen lang in sporthal Ons Genoegen wordt ge houden. Wie wil het G-team van Texel '94 begeleiden bij thuis- en uit wedstrijden? De voetballers zoe ken een coach die hen nuttige aanwijzingen kan geven, zodat er misschien meer wedstrijden wor den gewonnen. Kandidaten kun nen zich melden bij George Eelman, tel. 312160, of (0651) 580 281. Afgelopen weekend verloor het G- team kansloos van HOSV in Opmeer. De Texelaars misten hun sterspeler Theo Franchimon. die in het ziekenhuis was opgenomen. Hierdoor kwamen ze ook een auto tekort, maar Barend Staal loste het probleem op door mee te gaan als chauffeur George Eelman stond dit maal laatste man en Twan van Nuland schoof op naar voren. De wedstrijd werd niet op een half maar een héél voetbalveld gespeeld, om dat beide teams drie wisselspelers hadden. HOSV was veel sterker en stond bij rust met 5-0 voor. Ruud Heuving had geen geluk met afstandsschoten In de tweede helft kregen hij en Paul Bakker nog een paar kansen, maar die gingen er niet in. HOSV scoorde nog wel drie keer. 8-0 Morgen speelt het G-team om 13 30 uur thuis tegen Argon uit Mijdrecht. Dat bepaalde vissers het in het ver teden niet zo nauw namen met de vangstrechten, is bekend. Maar dat ze op volle zee ook de geluids- grenzen tartten, is tot veel landrotten nog met doorgedrongen. Zeilers op het wad voelden zich bijvoorbeeld onaangenaam gestoord door de luidruchtige microfoon van het toe ristische visserschip TX 10 Emmy. 'Als we aan het garnalenvissen zijn. moeten we onze passagiers daar toch tekst en uitleg over kunnen ge ven'. aldus schipper Alfons Boom. Om de luidruchtige 300 pk diesel aandrijving te overstemmen moest hij de volumeknop van de versterker flink opendraaien. Zeilers op het wad die zich hieraan ergerden, de den steeds vaker hun beklag bij Boom Die stapte daarop naar zijn broer Hans van het scheeps- reparatiebedrijf. met de vraag of de Scania Vabis in het ruim met een toontje lager kon zingen. Het resul taat is dat de zware diesel nu om huld wordt door een robuuste kast van geluiddempend materiaal, die zit als een tweede huid. De 130 pk generator voor de opwekking van elektriciteit onderging hetzelfde lot Het resultaat is opmerkelijk. 'We zijn nu een fluisterschip geworden. Als we de haven binnenvaren, hoort geen mens ons. De geluidsisolatie is niet de enige milieumaatregel die vader en zoon Boom hebben getroffen. Draaiende onderdelen worden sinds kort soe pel gehouden met een biologische vetsoort. gemaakt uit koolzaad 'Het verdwijnt binnen twintig dagen uit het milieu.' Het betreft een nieuw smeerprodukt, dat de milieuprijs op leverde van het ministerie van VROM Om de werking te testen, heeft de Emmy zich voor de Texelse vissers opgeworpen als proefkonijn Tot dusver lijken de resultaten goed. stelt Boom vast VRIJDAG 18 DECEMBER 1998 als tegenstander Alkema en Honingh. Marcel en Libberdien Witte bleken geduchte tegenstanders, die vier van de vijf punten incasseerden. Ook Primera Mets moest er tegen Verhuurbedrijf H Bruining aan gelo ven. Het team behaalde slechts één punt, ondanks dat Janny Mets de jo ker had ingezet. Bij de jeugd was Dimitri Verseput met een game van 207 en een ge middelde van 171 geweldig op dreef. Samen met teammaat Ronald van Benthum gunde hij tegenstan der Loodgietersbedrijf Keijzer geen enkel punt Uitslagen. Hotel Tatenhove-Op de Steenenplaats 2-3; TCA Oosterend-Kraanverhuur Kager 4-1; Paal 12-AJkema en Honingh 1-4. Vliegveld rest Texel-Windkracht 12 4-1; App.verh Land en Zeezicht-Duinrest Juliana 4-1 Primera Mets-Verh.bedrijf H.Bruinmg 1-4 Jeugd: Interpole on the Cover-Loodgietersbedr Keijzer 4-0; Hotel Brmkzicht-Teletubbies 3-1. Hotel de Branding-Disco Dancing Team 2-2. Op de banen van tennisvereniging Deuce wordt vanavond en morgen de derde ronde van de Deuce Wintercompetitie afgewerkt. Ver deeld over 14 teams spelen 56 leden een enkel- en een dubbelspel. De mannelijke en vrouwelijke spelers zitten in teams van verschillende sterkte, maar spelen hun enkel wedstrijden tegen ongeveer gelijk waardige tegenstanders. Het dub belspel moet steeds met een teamgenoot worden gespeeld. Deze competitie wordt in deze vorm voor de tweede maal gehouden. Ge zien het aantal leden dat meedoet (jong en oud. E-, D- en C-spelers) is de formule een groot succes. Boven dien is het tijdens elke ronde (één keer per maand, van oktober tot en met maart) altijd erg gezellig op het complex aan de Emmalaan. vindt men bij Deuce. In verband met deze competitie zijn de banen vrijdagavond en zaterdag tot circa 17.30 niet beschikbaar voor andere leden Nieuwjaar Op zaterdag 2 januari, aanvang 13.00 uur, organiseert de technische commissie voorafgaand aan de nieuwjaarsreceptie een (mix- jdubbeltoernooi Dit jaar kon dit toer nooi door de weersomstandigheden geen doorgang vinden. Jammer, want maar liefst 36 leden hadden zich opgegeven. Vanaf vandaag kunnen zij zich opnieuw opgeven (in dividueel) door in te tekenen op de lijst in de hal van de kantine of via tel 314 657 De nieuwjaarsreceptie begint om 17.00 uur en is bestemd voor leden met 'aanhang'. De soos- en zusterkringen van de afdeling Den Hoorn van de ANBO vieren woensdag vanaf 16.00 uur een kerstmiddag in dorpshuis De Waldhoorn. Op het programma staan onder meer een spel van de kinderen van de zondagsschool, een muzikale verrassing en een feestelijke broodmaaltijd. Het geheel wordt afgewisseld met samenzang, ledereen die in Den Hoorn, op 't Horntje of in wijk H woont en ouder is dan 55 jaar is welkom. De kosten bedragen ƒ7,50 per persoon Aan melden bij Janie Boon, tel. 319 258 Aan de Winterbosloop is sinds de eerste uitvoering niet wezenlijk veel veranderd Grootste verschil is dat de organisatie destijds in handen was van de Sportraad, die de wed strijd onder meer had opgezet om de voetballers in de winterstop de gele genheid te geven hun conditie op peil te houden In de jaren tachtig werd de organisatie overgenomen door Atletiek Vereniging Texel Het startschot klinkt 27 december om 11.00 uur (voor de jeugd één mi nuut later) De lokatie is nabij de kruising van de Koekoeksweg naar de speelweide. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in Bos en Duin aan de Bakkenweg De deelnemers worden onderver deeld naar sekse en leeftijd. Zij lo pen afstanden die variëren tussen 1250 meter en 8 kilometer Voor de jeugd is er eremetaal te winnen, voor de wedstrijd over 8 km zijn voor alle categorieën waardebonnen be schikbaar gesteld door Sportshop Texel Wie vragen heeft, kan contact opnemen met Cees Timmer, tel. 318 512. Bij boskiosk Het Turfveld klinkt zon dag twee maal een startschot voor de vierde trimloop van dit seizoen Om 11.00 uur worden de jongste kinderen op weg geschoten, een kwartier later beginnen de oudere jeugd en de senioren hun wedstrijd De jeugd loopt 1,3 kilometer, de an deren kunnen kiezen uit 3,1, 6,2 en 9,3 km. Inschrijven is mogelijk vanaf 10.30 uur Fenny en Rob Caspers hebben de elfde kaartronde van klaverjas- club Den Burg op hun naam ge schreven. In het algemeen klasse ment gaan voor het eerst in dit seizoen de viervoudig kampioe nen Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp weer aan de leiding, met 130 punten voorsprong op het koppel Caspers en een kleine 600 punten voorsprong op de onttroonde leiders Chris Schraag en Willem Koomen. Met 7617 punten deden Fenny en Rob Caspers goede zaken voor het algemeen klassement. Zij stijgen naar de tweede plaats met slechts een kleine achterstand op de nieuwe leiders. Bram van der Linden en Henk Hooijschuur kwamen maandagavond met voor niets uit het 'hoge noorden' van het eiland naar Den Burg Ze behaalden deze ronde de tweede plaats met 7437 punten en stijgen vijf plaatsen in de totaalstand. Na een ongelukkige start stonden ze laatste in de tweede periode, maar nu zijn ze 18e. De derde plaats was maandag voor Lieuwe van der Veen en Hans West dorp met 7397 punten. John Vla ming en Antje Bakker behaalden na mens Mia en Piet Flick 7120 punten. Het moet voor dit duo een zure zaak zijn geweest om in de krant te lezen dat zij op vakantie waren, terwijl zij in werkelijkheid te bed lagen met een fikse griep! Zij staan nu 17° in het al gemeen klassement. De vijfde plaats was voor Ernst Ellen (die de afwezige Carlo Bos verving) en Gerard Huisman. Zij behaalden 6960 punten en blijven 28' in het al gemeen klassement. Het gemid delde was met 6290 punten normaal te noemen. Er werden 61 marsen gespeeld. De deelnemers aan het Texels Kam pioenschap kunnen vrijdagavond 18 december om 20 00 uur weer aan de bak in d'Ouwe Ulo Dan staat al weer de derde ronde op het pro gramma. De Winterbosloop die zondag 27 december wordt gehouden, is de vijfentwintigste op rij. Om deze uitvoering een bijzonder tintje te geven, stelt de organisatie het inschrijfgeld beschikbaar aan de Stichting World Runners Neder land, die er kinderen in de Derde Wereld mee helpt. De drie koplopers in de dmsdagavondleaque van de bowlers hadden het deze week zwaar te verduren. De nummer één in de competitie, Hotel Tatenhove, moest het onderspit delven tegen het sterk spelende Op de Steenenplaats, waar Mischa en Ineke Witte beide een hoge serie lie ten noteren. Het op de tweede plaats staande team van Kraan verhuur Kager draaide met echt warm en moest zijn meerdere erken nen in het eveneens sterke team van TCA Oosterend. dat tevens vier punten mee naar huis nam. Het als nummer drie geplaatste Paal 12 had inovaren óp de Dode Zee was een aparte ervaring. 'Het leger dacht dat we bezig waren met een recordpoging... De stichting werd in Nederland in 1982 opgericht, in navolging van de Amerikaanse hardloper Landon Car ter. Zijn credo luidde 'Beëindig de honger.In de loop der jaren werd de oorspronkelijke doelstelling uitge breid en nu wordt een aantal met zorg gekozen projecten financieel ondersteund Het geld dat de stich ting van Texel tegemoet kan zien, hangt af van het aantal deelnemers. Jeugdige lopers tot en met 16 beta len 2,50 om mee te mogen doen, voor de anderen is dat bedrag ƒ5,-. Uiteraard is het ook toegestaan méér in te brengen Donateur wor den kan ook, voor 26,- per jaar (Industriestraat 39, 9744 BP Gronin gen).

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7