Oud en Ni Nilsson genomineerd voor Edison Award leuw Geknip%<X TEXELSE J? COURANT Kerstwens Saskia gaat in vervulling Wat ik zeggen wou... Mooi dichtwerk van Aart van den Brink Meten met twee maten Wat ik zeggen wou. Kerstcadeautje Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Verbouwing Drijverschool Pastor verrast trouwe helper Medische zorg Nieuwe editie van De Vleet Nieuwjaarswensen op Radio Texel Jutterskwestie op tv bij RTL Kalender Terugblik TV Texi oud Papie Even een pak SNERT halen ir SttJfcKVW® J Jong en oud luisteren geboeid naar Saskia Eelman. (Foto Frans Hopman) Het jaarlijkse kerstconcert van Excelsior op Tweede Kerstdag was weer een schot in de roos. De Her vormde kerk van Oosterend zat bomvol en dat was na afloop te merken aan de opbrengst van de collecte: ruim f 1.100.-. een record. Het bedrag gaat naar goede doelen in Midden-Amerika. Misschien waren de bezoekers wel zo vrijgevig omdat ze enorm hadden genoten van het concert. Op aanstekelijke wijze speelde het orkest onder leiding van Betty Bakker tal van bekende en minder bekende kerstliederen De lekkerearrangementen en vlotte uitvoering zorgden voor een ontspan nen sfeer Het concert kreeg een klassiek tintje door het optreden van sopraan Saskia Eelman. De oud- Oosterendse maakte indruk met een aria uit het Weihnachts Oratorium van Bach, waarbij ze uitstekend werd begeleid door Dyo Wassink op orgel en diens dochter Imme op fluit. Met het prachtige lied 'Cantique de NoéT en 'The Christmas Song' (sa men met Excelsior) kwam de so praan nog tweemaal in actie. Voor Het kerstconcert had een zonnige sfeer. haar ging met het optreden een wens in vervulling. Vorig jaar had ze na afloop van het concert voorzichtig gevraagd of ze ook eens als soliste van de partij mocht zijn en dat had het Excetsior-bestuur goed onthou den. Saskia Eelman heeft zich door privé-lessen als zangeres ontwik- (Foto Frans Hopman) keld en zou graag vaker voor het voetlicht treden Haar aandeel in Excelsiors kerstconcert was in elk geval een goede aanbeveling (FH) De Texelse formatie Nilsson is genomineerd voor de Edison Music Award 1999, in de catego rie Nieuw Nationaal. Andere mu zikanten die door de 230-koppige jury zijn voorgedragen zijn zan geres Ilse de Lange en Volumia. De winnaar van de prijs, die wordt uitgereikt door de Stichting Col lectieve Promotie van Geluids dragers, wordt bekend gemaakt op 5 maart. De nominatie kwam als een aange name verrassing voor de vijf Texelaars die anderhalf jaar geleden de naam van hun band Vivid veran derden. Oscar Bremer: 'Het was wel even feest toen we het hoorden.' Hij beseft dat de concurrentie groot is. Van mede-genomineerden Ilse de Lange en Volumia geniet vooral de eerste een enorme populariteit. 'De prijsuitreiking op 5 maart wordt een spannende avond.' De show wordt op RTL 4 rechtstreeks uitgezonden van 21.30 tot 23.30 uur. Het spek takel wordt gepresenteerd door Manuela Kemp en Eric Corfon, Publiciteit Winnaar of niet, de nominatie voor de Edison Music Award heeft de band in ieder geval publiciteit opge leverd. Daarover hebben ze overi gens toch al niet te klagen Hun debuutsingel Elastic Baby drong meteen door in de hitparades en was regelmatig te horen op de radio. Ook hun eerste album Nilsson werd goed ontvangen. Bremer: 'We kregen goede recencies en de muziek is ook gebruikt voor televisieseries. Men sen die ons eerst niet konden plaat sen, kunnen dat nu wel. Laatst nog zijn we geïnterviewd voor het Vara- jongerenprogramma Honk.' De televisiemakers waren blijkbaar ge charmeerd van hun Texelse af komst 'In het programma waren onder andere beelden te zien van de videoclip, die op het eiland is opge nomen. We zijn ons ook Texelaars blijven voelen, ook al wonen we in den vreemde.' Over de CD-verkoop zijn ze tevre den. 'Er zijn er 6.000 verkocht. Da's natuurlijk nog lang geen goud of zil ver, maar met zulke aantallen wordt je door de plantenhandel wel serieus genomen.' Aan optredens heeft Nilsson geen gebrek. 'We hebben er de afgelopen maanden wel 80 tot 90 gedaan en dus best een drukke tijd achter de rug.' Dezer dagen duiken de Texelaars weer de studio in, om voorbereidin gen te treffen voor een nieuwe CD. 'Hoe die gaat klinken kan ik nu nog niet zeggen. De nummers moeten nog worden geschreven. We gaan daarbij met uit van een vaststaand concept. Die komen bij ons allemaal op een heel natuurlijke manier tot stand. We hebben er allemaal veel zin in.' Oud en nieuw 31 dec. '98 t/m 3 jan. '99 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: do. 31/12 19 30 uur oec. dienst in RK kerk vr 1/1 11 00 uur lekendienst zo 3/1 9 30 uur ds. E.J. Vledder De Waal: do. 31/12 naar De Koog zo. 3/1 10.00 uur gez. dienst, ds J. Vlasblom De Koog: do, 31/12 19.30 uur oec. oudejaarsdienst in RK kerk. ds J. Vlasblom zo. 3/1 dienst in De Waal Den Hoorn: do. 31/12 naar De Koog zo. 3/1 dienst in De Waal Oosterend: do. 31/12 19.00 uur oudejaarsdienst, dhr. B. Guiljam vr. 1/1 10.30 uur SOW-dienst in Geref kerk, ds. E J. Vledder en ds. J Vonk zo. 3/1 dienst in Oudeschild Oudeschild: do. 31/12 naar Oosterend zo. 3/1 11.00 uurds. E.J. Vledder De Cocksdorp: do 31/12 19.30 uur oec oudejaarsdienst in RK kerk, ds. E.J. Vledder en mevr. M Stolk zo 3/1 10.00 uur nieuwjaar wensen in 't Gebouwtje, lekendienst GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: do. 31/12 19.30 uur oec. dienst in RK kerk. pastor E Moltzer en ds. J. ter Haar; vr 1/1 geen dienst in Geref. kerk; zo. 3/1 10.00 uur dhr J. Oosterhof Oosterend: do. 31/12 19.00 uur ds J. Vonk, vr. 1/1 10.30 uur nieuwjaars begroeting in SOW-verband, ds. J. Vonk (in Geref. kerk); zo. 3/1 9.30 uur dhr. B. Vlaming GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: do. 31/12 19.00 uur dienst; vr. 1/1 10.00 uur dienst, zo 3/1 10.00 en 16.00 uur dienst GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: do 31/12 19.30 uur oudejaarsdienst ds. L van Wijk-Hoekstra, uitz. via De Lichtboei; zo. 3/1 10 00 uur ontmoeting in de kerk. zangdienst BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: do 31/12 19.00 uur ds G. Sipkema, oudejaarsdienst; vr 1/1 10.30 uur ds. G Sipkema. meuwjaarsdienst; zo 3/1 ds G. Sipkema ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: do 31/12 19 30 uur oec. viering in RK kerk, dameskoor; vr. 1/1 10 45 uur herenkoor; za. 2/1 19.30 uur The Gospeltrain, uitz. via De Licht boei. zo. 3/1 10.45 uur dameskoor De Koog: do. 31/12 19.30 uur oec. viering in RK kerk. zo. 3/1 9.30 uur Oosterend: geen vieringen Oudeschild: geen vieringen De Cocksdorp: do. 31/12 19 30 uur oec. viering in RK kerk Den Hoorn: geen vieringen Sint Jan: za. 2/1 16.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg zo. 3/1 Openbare lezing, 10.30 u. Acht geven op het profetische woord Wachttorenstudie, 11 20 u. Met God wandelen - Met de eeuwigheid voor ogenl1 Wie nog voor de jaarwisseling een boek koopf in 'Het open boek' krijgt daar ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze boekhandel gratis de bundel 'Op Texel valt er nu misschien wel regen' van Aart van den Brink. Suunige Texelaars moeten er dus onmiddellijk op af, niet alleen om dat er ingaand 1999 f16,50 voor moet worden betaald maar ook om dat de oplage van 750 exemplaren best eens snel weg zou kunnen zijn Een nog betere reden is dat de 44 gedichten de moeite van het le zen waard zijn. Ze zijn bespiegelend, puntig, soms humo ristisch maar in elk geval toeganke lijk. De gevoelens die erin zijn ge legd zijn vooral herkenbaar voor mensen die op Texel zijn geboren maar op een gegeven moment naar het vasteland zijn geëmigreerd, zo als Van den Brink zelf. Menig ge dicht heeft Texelgehalte, zoals 'Oosterend', 'Waddenzee', 'Mu seum' en het fraaie 'Stadsgrens' met onder meer het volqende cou plet 'Je kunt hier langs dit pad de stad uitlopen en in een nacht met zacht en helder weer ligt daar een picknickweide aan een meer en gaat een eilandhemel voor je open' De volgorde van de gedichten is niet willekeurig maar loopt voor een deel parallel met het leven van de dichter, die in 1954 in Oosterend werd geboren en na het voortgezet onderwijs naar Amsterdam trok waar hij werkt op de redactie van fiscale en financiële uitgaven van Elsevier. Regelmatig keert hij terug naar het eiland waar hij als dichter al enige naam heeft. Bij de herope ning van galerie Het Posthuys las hij voor uit eigen werk en dat ge beurde ook vorig jaar in De Linde boom bij de manifestatie 'Kunst aan Zee'. 'Op Texel valt er nu mis schien wel regen' is Van den Brinks eerste bundel Afgedankte kernonderzeeërs liggen te rotten in de haven van Moermansk of worden zomaar afgezonken voor de kust van Nova Zembla. Lekkende leidingen en slecht onderhouden installaties zor gen in de Kaukasus en in Nigeria voor olie-meren zo groot als de Markerwaard. Frankrijk hield tot voor kort nog atoomproeven en loost het licht ra dioactief afval van z'n vele kern centrales gewoon via de pijpleiding een paar kilometer uit de kust in de oceaan. Met wrakke tankers wordt onder goedkope vlag ruwe olie getrans porteerd en als het fout gaat, zoals recentelijk in de Duitse Bocht, gaat de maatschappij failliet en trekt ie dereen z'n zakken naar buiten als er milieuschade wordt geclaimd. En de gemeente Texel gooit z'n takken en ander snoeiafval zomaar open en bloot op het terrein van de rioolzuivering. Foei gemeente Texel, dit milieuschadelijke afval hoort in een waterdichte betonnen bak om te voorkomen dat de kwa lijke sappen in de bodem verdwij nen en onder een gasdichte tent, zodat de giftige dampen via een katalysator kunnen worden geneu traliseerd. Schande, schande, en een forse boete wordt dan ook uw deel. Nu zal de gemeente Texel niet wakker liggen van zo'n boete, want die wordt via de gemeentelijke belas ting wel weer door de burqer be taald. Maar toch zou ik de gemeente wil len aanraden een voorbeeld te ne men aan Staatsbosbeheer Die donderen namelijk hun onrendabele houtkap en slootkantmaaisel ge woon in het bos. Niks kwalijke sap pen, hoezo giftige dampen? En in zekere zin heeft SBB nog gelijk ook. Want dit organische materiaal komt voor een groot gedeelte uit het bos en hoort daar dus ook thuis. Zij zouden het alleen niet midden op de wandelpaden moeten dum pen. J A. Does, Oosterend. Wat een timing van de gemeente Texel. Als een kerstcadeautje pre cies op 24 december bezorgd Kan nog net onder de kerstboom. Ik weet het wel, fout parkeren (on betaald) is nu eenmaal strafbaar. Maar wat mij het meest dwars zit, is dat je als eilandbewoner zelfs nog in rustige periodes (half novem ber, slechts twee auto's in de om geving geparkeerd) een melkkoetje van de gemeente blijft Bij deze teken ik bezwaar aan en dien tegelijkertijd het verzoek in het parkeerbeleid te versoepelen in de tijd dat dat mogelijk is. En nu ik toch mijn harl aan het luch ten ben, wil ik ook - nogmaals - de gemeente vragen hondenpoep- plekken te realiseren. Want ik word letterlijk en figuurlijk 'schijtziek' van al die hondendrollen op mijn stoep, in mijn tuin, aan mijn schoenen (laat staan op alle plekken die met 'mijn' zijn). Rest mij nog te zeggen dat ik blij ben hier in Nederland - en dus op Texel - de vrijheid te hebben mijn mening te kunnen uiten. In som mige landen kan een ingezonden stuk als dit nare gevolgen hebben Daarom wil ik iedereen een mondig, maar vredig nieuwjaar toewensen Sjakkeliene Klaassen, Den Burg. Europa Kinderhulp is op zoek naar gastgezinnen De organisatie be staat uit enkele honderden vrijwilli gers die er voor zorgen dat jaarlijks 3000 kansarme kinderen tussen 6 en 12 jaar uit heel Europa van een on bezorgde vakantie kunnen genieten. De kinderen worden geselecteerd door maatschappelijke organisaties als het Rode Kruis en het Leger des Heils Geloof, huidskleur, ras en nationaliteit spelen daarbij geen rol. Het gastouderschap moet niet te licht worden opgevat, waarschuwt Eu ropa Kinderhulp De logeetjes heb ben het vaak moeilijk met zichzelf en hun omgeving, vertonen jaloers gedrag en hebben niet geleerd hun dankbaarheid te uiten Wie (desondanks) belangstelling heeft, kan bellen met regio medewerker Anke Kloosterman, tel. 313 321. De Jan Drijversschool in Den Hoorn wordt volgend jaar waarschijnlijk in grijpend verbouwd De wordt verlengd en de toestellen- berging wordt verbouwd tot kleed- en wasruimte. Met de aanpassing is een bedrag gemoeid van ƒ278.000,-. Enige onzekere factor bij de financiering door de ge meente is de tussentijdse jaarreke ning. Het college gaat ervan uit dat er een overschot is, waarmee de verbouwing kan worden gefinan cierd Ook kan worden geput uit de reserves bij grondzaken. Volkomen onverwacht richtte pastor Ed Moltzer op Eerste Kerstdag het woord tot Niek Witte ('Bloemwijk'). De verraste kerkganger zou juist beginnen aan het ophalen van de collecte mandjes. zoals hij al ruim 60 jaar gewend was De pastor dankte de 89-jarige Witte voor zijn trouwe hulp tijdens kerkdiensten en gaf hem een fles drank in cadeauverpakking. Witte, die bij Texelaars en toeristen bekend heid genoot als koetsier van de Jan Plezier, hoefde ditmaal met in actie te komen 'Vandaag heb je vrijaf', aldus Moltzer. (Fotomovr A C Sfjman-Witto) Artsen: Oudejaarsnacht: uitsluitend voor spoedgevallen van donderdag 31/ 12 17 00 tot vrijdag 1/1 08 00 uur: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel 31 20 23 Nieuwjaarsdag: uitsluitend voor spoedgevallen van vr. 1/1 08.00 tot za. 2/1 08.00 uur Dokter A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87. Den Burg, tel 31 20 16. Consult uitsluitend na telefoni sche afspraak. Weekend 2/3 januari; uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 08.00 tot maandag 08 00 uur: Dok ter K. Eissen/J.F. Hoekstra, Molen straat 87, Den Burg, telefoon 31 20 39. Aanvragen visites s.v.p. vóór 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16 00 tot 16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur op nieuwjaarsdag, zaterdag en zondag om 18.00 uur precies in het tandheelkundig centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij onge vallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnummers: 31 30 86 (R. Heerenveen); 31 47 27 (P. Meuleman), 31 46 69 (C M, van Kar- sen) of 31 22 70 (J G de Winter). Op werkdagen bij ernstige klachten bellen tussen 9.00 en 12.00 uur Verloskundige praktijk: TM. Niehoff en N. Lammers, De Ruyterstraat 87, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 31 30 90 of 06-51 40 48 72. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-65 02 22. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 31 41 52. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 uur - Afdeling jeugdgezondheidszo Schoonoordsingel 24, Den Burg, 31 32 41. Spreekuur elke werkt van 8.30-9.30 uur. Uitleenmagazijn/servicepi Schoonoordsingel 24, Den Burg, 31 32 41. Geopend elke werk.< tussen 13.00-14 00 uur. - Diëtiste: voor afspraken e werdag van 08.30-17.00 uur 0223-65 01 23. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel na poliklinische bevalling: Kraa centrum Noordhollands Noort Den Helder, tel. 0223-54 00 88 uur bereikbaar). OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand voor spoedeisend ambulancev voer bellen: 1-1-2. Of bel de Me kamer Noordholland-noord: 0/ 564 4444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Bu Het bureau is dagelijks open v 9.00 tot 17 00 uur. Telefoon: tijde kantooruren 32 21 88; buiten kc tooruren 072-51 22 222. Bij spot eisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de polit tel 32 21 88. Dierenartsenprakti| Keesomlaan 11, Den Burg. Alle in spoedgevallen, tel 31 25 27. Verslavingsproblemen: Vei hulp bij problemen, met alcoh drugs of andere verslavingen t tijdens kantooruren 31 94 13 Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen v, schepen en zwemmers in nood: t 31 62 70. Chemicaliën op het strand: B de brandweer, 072- 564 4444 Kunstgebitreparati Tandprothetische praktijk V< Kralingen (samenwerkend met f tandheelkundig centrum; voor zi kenfonds- en particulier-verzeto den), tel. 31 20 69. Tandtechmek R Van Oosten (par culiere praktijk), tel. 31 06 05. Apotheek: Weverstraat 95. D( Burg, tel. 31 21 12. Maandag t/m yi dag 8.00-18.30 uur; zaterdi 10 00-13.00 uuren 15.00-17 00 ul zondag 11.00-12.00 uur en 16 0 17.00 uur. Buiten die tijden alle) voor spoedeisende gevallen. EcoMare heeft een nieuwe editie van De Vleet, de digitale encyclo pedie over de wadden, de kust en de Noordzee, op de markt ge bracht. De informatie op de CD is bijgewerkt tot november 1998 en aangevuld met een groot aantal nieuwe hoofdstukken. Onder meer over de aangespoelde zakjes alumimumfosfide, plannen voor een luchthaven in zee, een zend- installatie voor de Zeeuwse kust en andere actuele milieuzaken. Pri meur is een diaserie over de boom- korvisserij, de Grevelingen en de berging van een vinvis Het aandeel van Engelse en Duitse teksten is uitgebreid. De CD-rom bevat 2.300 afbeeldingen, 56 geluids fragmenten en 8520 literatuur vermeldingen. Een abonnement op de twee bijgewerkte edities kost 150.-. Per éénmalige aanschaf kost het schijfje ƒ100,-. Radio Texel houdt zondag 3 januari een instuif voor alle luisteraars en andere belangstellenden. Zij kunnen nieuwjaarswensen doen tijdens een speciale uitzending van 17.00 tot 19 00 uur Daarin is ook een optre den van de groep Tjazzel en zijn er interviews met bekende en minder bekende Texelaars. Op nieuwjaars dag is van 18.00 tot 19.00 uur het programma 'Radio Texel Actueel' en van 19.00-21.00 uur 'Peter draait het nieuwe jaar in'. De rechtszaak tussen de jutters en de Stichting Texels Museum over de inboedel van het Maritiem en Jutters Museum trekt landelijk de aandacht. John Smit van Videolux zal in opdracht van RTL 5 opnamen maken van de zitting die dinsdag in het Oudeschilder museum plaats vindt De beelden zijn 's avonds te zien in het nieuwsprogramma 'Vijf in het land' (19.00 uur). Een voor Texelaars zeer herkenb plaatje is te zien op de omslag de nieuwe kalender van de Rijwie Hulpmotor Club Nederland (Rl Ook de pagina waarop de maan januari en februari staan afgedn wordt gesierd door fietsers in i Texelse omgeving, te weten Dorpsstraat in De Koog. De fl houdt met enige regelmaat toette ten op het eiland. Die worden gi gamseerd door Cocksdorper I Boon. Een ander (prominent) Te i lid is scheidend caféhouder Koomen. TV Texel gebruikt haar uitzend van zondag om terug te blikken het voorbije jaar. Ook is er i dacht voor actuele zaken en k nen kijkers meespelen in de eei kijkerspuzzel. De uitzendingen ginnen om 8.00, 11.00, 14, 17.00 en 21.00 uur. Scouting Texel haalt deze week gens de kerstvakantie in Den B géén oud papier op. Zaterdag wordt in De Cocksdorp omgeving oud papier opgehaald d ouders en leerlingen van o. Durperhonk. Men wordt verzocht papier uiterlijk om 8.30 uur aan dev te zetten, 's Middags van 13.00 15.00 uur wordt in de rest van Eierlandse polder door Strijbosschool oud papier opgeha (ADVERTENTIE) EtXcsJ^c Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2