Snelle schoonmaak op grote wisseldag Na de VUT gaan we ons explosief ontwikkelen Denksportfanaten komen tijd tekort en TEXELSE J COURANT Nieuwjaarsrecepties voetbalverenigingen Mantje nieuwjaars zaalvoetbaltoernooi Tevoko houdt mixtoernooi Veldtoertocht in nieuwe jaar landag overspoelde een nieuwe ilf toeristen het eiland. Vooral ia ritsers, die traditioneel Weih- c ehten thuis vieren, zijn in gro- getale naar Texel gekomen. De sseling van de wacht verliep «de vlekkeloos dankzij de inzet een groot aantal schoon- laksters. In enkele uren tijd lie- zij honderden bungalows, Me itelkamers en appartementen ier blinken. De TC nam een kje op De Krim. ati' WOENSDAG 30 DECEMBER 1998 genlijk valt het vandaag nog wel e'. vertellen Joke Serry en Henny dersma, die namens Vinke tioonmaakbedrijf de scepter 0lj taaien over een grote reinigings- >eg 'Op de lijst staan 130 kantiehuizen en we hebben men- n genoeg. Volgende week maan- g moeten we er 300 doen, want Vein is de vakantie voor iedereen :oh orbij. Helaas zijn dan ook de scho- t ren die vandaag voor ons werken 1 (I ier naar school. We moeten dan lar afwachten of we voldoende personeel hebben.' Ze snijden meteen een belangrijk punt aan: het tekort aan personeel in de schoonmaakbranche Naast de eigen vaste kern van twintig (Texelse en Helderse) medewerkers deed Vinke maandag op De Krim een beroep op ruim dertig uitzend krachten. Allemaal afkomstig uit Leeuwarden, waar ze via twee uit zendbureaus zijn geworven. 'Perso neel is in onze regio nauwelijks te krijgen Texelse vrouwen hebben vaak al eigen adresjes waar ze schoonmaken en de marinedames uit Den Helder willen niet.' In het Fries hoeven Joke en Henny overigens met te praten. Met een mondje Turks en Spaans komen ze een stuk verder. Het schoonmaak- team bestaat voor een deel uit al lochtone vrouwen. 'Ze komen overal vandaan: van de Antillen, veel uit Irak en Marokko, en enkelen uit Iran, Engeland en Amerika.' Ook in de vaste ploeg zitten anders talige medewerksters Dat is erg handig als onervaren uitzend krachten uitleg nodig hebben over hoe ze een huisje moeten schoon maken Zoals mevrouw 'Peres', een Colombiaanse die van aanpakken weet en liefkozend 'onze Rambo' genoemd. Ze heeft echter één na deel: ze kan niet fietsen en dat is op een groot terrein als De Krim, met 500 vakantiehuizen, eigenlijk onont beerlijk. Bijna alle schoonmaaksters rijden op huurfietsen in het rond. De overkantse ploeg is om negen uur op Texel aangekomen en met een bus richting De Cocksdorp ge bracht. Op De Krim verzamelt ieder een zich in de portcabine die Vinke daar permanent heeft staan. Eerst is het koppen tellen geblazen, want met alle aangemelde personen ko men opdagen. 'Een indeling maken is lastig', aldus Joke en Henny. 'Pas 's morgens weet je wie er zijn komen opdagen. Je moet rekening houden met tien procent uitval. Bo vendien komen er vaak extra huis jes vrij, omdat mensen op het laat- Zenuwcentrum op De Krim: Henny Oldersma (rechts) en Joke Serry (midden) delen weer nieuwe sleutels uil ste moment hebben besloten om naar huis te gaan.' Om drie uur 's middags moeten de huisjes schoon worden opgeleverd 'We redden het altijd, zelfs al heb ben we personeel te weinig. Gemid deld krijgen ze vier sleutels per per- liden behoren al sinds mensen- lugenis tot de Texelse dam- en haaktop. En omdat ze ook idgen een erg leuk spel vinden, ig-ien ze volgens een inmiddels n jaar oude traditie ieder najaar Schijndel mee aan de nationale nktriatlon, waarin de drie disci- nes worden gecombineerd. De n. Piet Bakelaar, legde vorig tand beslag op een licht tegen- llende vijftiende plaats. De an- Rinus Vittali, eindigde vóór n coryfee als Rob Clerc fraai als sde. Een gesprek. Vittali, de vrouw des huizes, ift de koffie nog niet eens inge- ionken of de gastheer vraagt even ■andooht, 'Jo-wUt-hot nu wol heb- over schaken, dammen en Igen, maar Piet loopt daarnaast aiathons en ik doe aan biljarten, j zijn dus allebei ook lichamelijk zig.' Hij lacht: 'Biljarten is ook en sport, hè?' toon is gezet. In een ongedwon- n gesprek, dat maar weinig weg eft van een interview, vertellen - tali en Bakelaar over hun passie, irden knipsels en uitslagenlijsten loorschijn gehaald en halen ze oral veel herinneringen op. eerste keer dat beiden meededen n de nationale denktriatlon, waren overgehaald door A.C. (Aad) Bak- r, clubgenoot van schaakclub En ssant, die al eens eerder acte de isence gaf in Schijndel. 'We lo erden in een oude caravan, op het rein bij de speelzaal Bleek het st in dat weekend hartstikke koud, ir graden onder nul. Bakker zat er 'j gal mee aan, omdat we door hém ar waren. Hij wist nog ergens een skachel vandaan te halen, maar ht warm werd het niet. tali met glimoogjes: 'Moet je net :t hebben. Die houdt toch al zo i kamperen.' Bakelaar lacht wat jewarig: 'Ja, als herinnering is zo'n beurtenis nu mooi.' id >n Allrounder ids die eerste keer heeft het k «else duo steeds trouw meege- an en zich onderworpen aan de dracht in één weekend zowel wed- jden in dammen, schaken als dgen te spelen. Na afloop worden resultaten via een ingenieuze 'ekenmg bij elkaar opgeteld, zodat gin worden vastgesteld wie de beste ounder is. «elaar en Vittali eindigen regelma- |n de top tien. Dat is te danken hun goede prestaties bij het timen en schaken. Beiden wisse- rpjal jaren stuivertje in hun strijd om litel bij de Texelse dammers. Bij schaken zit Bakelaar dicht tegen top aan en moet Vittali eigenlijk 'en Jaap Dros voor laten gaan. onze bridgecapaciteiten beter 'en geweest, dan zouden we vast jer eindigen in Schijndel', vertelt kelaar. Bij dit onderdeel vormen Texelaars samen een duo, hoe dat geen verplichting is. 'Je mag een partner meenemen die met het schaken en dammen mee- Ron Heuskens, de gedood- Ide winnaar, huurde eens de we- |- 'kampioen in. Wij spelen niet s bij een club.' Vittali: 'Toch heb- we al goede resultaten behaald, bet open-Texels kampioenschap den we afgelopen najaar zesde de tweeënveertig koppels.' 54-jarige Piet Bakelaar mijmert de kansen die ze straks krijgen ook hij te zijner tijd met de VUT il en ze samen alle tijd hebben om het bridgen beter onder de knie te krijgen: 'Dat is een mooi vooruit zicht, dan gaan we ons explosief ontwikkelen.' Vittali (63) relativeert: 'Tegen die tijd ben ik zo oud, dat ik alles weer vergeet De in Amsterdam opgegroeide Vittali werd pas op relatief hoge leef tijd een gepassioneerd beoefenaar van de denksporten. De loop der schaakstukken leerde hij als 16-ja- rige, bridgen volgde een jaar of drie later. 'Ik vond ook zoveel andere sporten leuk. Ik heb tot mijn 26ste gevoetbald bij Zeeburgia, tot ik een trap kreeg en mijn kniebanden vol ledig afscheurden. Op Texel heb ik vele jaren tafeltennis gespeeld. He iaas wordt hier niet aan waterpolo gedaan.' In de hoofdstad maakte hij vooral furore als schaker. Tijdens een match tussen het Gemeentelijk Energie Bedrijf (GEB) en de ge meente kwam hij eens uit tegen toenmalig burgemeester Samkalden. Vittali werkte 25 jaar bij het GEB 'Tijdens de jubileum receptie werd ik weggeroepen omdat er telefoon was en kreeg ik te horen dat ik was aangenomen op Texel, bij de buitendienst van de TEM.' Vittali had er een fijne tijd, leerde erg veel mensen kennen, maar toen het bedrijf opging in een groter (provin ciaal) verband ging hij als 56-jarige zonder veel aarzeling met de VUT 'Toen kreeg ik ook de tijd om te gaan biljarten bij de club van de Witte Burcht. Mijn moyenne is sindsdien gestegen van één naar tweeénhalf. Eigenlijk vind ik driebanden nog leu ker, maar dat wordt dinsdag ge speeld en valt helaas samen met dammen.' Botwinnik De grote liefde van Piet Bakelaar was aanvankelijk schaken. 'Samen met Frits Drevel, we deden dagen lang niets anders, vooral snel schaken We volgden het toernooi- schema van een belangrijk toernooi en waren om beurten Fischer, Bronstein, Botwinnik en alle andere toppers uit die tijd. Als je als Fischer tegen Botwinnik moest en Botwinnik eigenlijk je grote idool was, verloor je wel eens expres, zodat Botwinnik het toernooi maar won.' Als dammer was de jonge Bakelaar veelbelovend. Hij werd eens tweede van de Kop van Noordholland, maar zag af van deelname aan de provin ciale titelstrijd omdat die in het grote, boze Amsterdam werd gehouden. In 1963 deed hij als bijna-volwassene wél mee aan het kampioenschap, dat over meerdere weekends was uitgesmeerd. 'Ik had twee wedstrij den gespeeld: één winst en één ver lies. Toen werd de bootdienst ge stremd door de ijsgang en kon uiteindelijk zes weken lang niet wor den gevaren. Ik ben uit de strijd ge nomen.' Specialiseren Tegenwoordig komt Bakelaar regel matig uit voor het eerste tiental van een club in Schagen, die bovenin de landelijke tweede klasse speelt. 'Dat is hoog hoor', accentueert Vittali de capaciteiten van zijn vriend. 'Daar boven heb je alleen de eerste klasse en hoofdklasse.' De absolute top bleef echter buiten bereik voor Bakelaar Heeft hij nooit overwogen zich te specialiseren en de andere denksporten te laten val len? 'Jawel, vroeger wilde ik wel verder gaan met dammen. Maar nu heb ik vooral plezier in de combina tie. Bovendien ben ik ook maat schappelijk nog actief.' Dat lijkt een understatement. Naast het accountantskantoor B&B dat hij samen met Jan Beijert voert, heeft Bakelaar als directeur ook de verant woording voor het reilen en zeilen van de Stichting Bejaardenzorg, zit hij in de besturen van Atletiek Vere niging Texel, Dam- en Schaakclub Oosterend en Schaakclub En Pas sant en verzet hij veel werk als (mede)organisator van de loop festijnen 'de Zestig van Texel' en de halve marathon van De Waal. Met lichte trots: 'Ja, ik leid mis schien niet twee levens, maar toch zeker anderhalf. Vroeger, toen ik er ook nog bij studeerde, had ik het nóg drukker. Vrienden vertelde ik dat ik vanaf elf uur 's avonds beschikbaar was. Vanaf dat moment had ik tijd om naar een feestje te gaan of nog samen een plaatje te draaien. Ik kon gelukkig nogai goed zonder slaap...' Drie tot vier keer in de week loopt Bakelaar een flink stuk hard. 'Dat is een prima compensatie voor alle geestelijke inspanningen. Na tien kilometer te hebben gedraafd, voel ik me weer herboren. Bovendien kom je overal: De Muy, De Slufter. De Geul.' Verstrooid Samen hebben Vittali en Bakelaar inmiddels het nodige beleefd. Herin neringen ophalend, passeren mooie anekdotes de revue. Over de jaren zestig en zeventig, toen schaak- en damclubs hun bloeiperiode beleef den. Over ruziënde bridgers Over de computerprogramma's Fritz en Truus, met wie ze hun partijen ana lyseren Over de opschudding die ze veroorzaken als ze tijdens een inge wikkelde wedstrijd ook nog een po ging wagen het cryptogram uit De Volkskrant op te lossen. Over de verstrooidheid van een bepaalde schaker, die zo diep nadacht over een zet dat hij de as van zijn sigaar in de koffie deponeerde. En over De Zwaan, het toenmalige clublokaal, waar eigenaar Henk Spigt eens drie maal moest vragen of een meneer iets wilde bestellen en tenslotte de verwensing ach ga toch weg naar zijn hoofd kreeg geslingerd. 'Pas toen Spigt al lang was weggelopen, realiseerde die man zich wat er was gebeurd...' Biefstuk De echtgenotes Cor en Coby worden uitgebreid geprezen. (Bakelaar belt een dag later zelfs nog met de ver slaggever om te vertellen dat ze bij thuiskomst na een denktriatlon altijd met biefstuk worden verwelkomd.) Als uit één mond: 'Als zij niet ach ter ons hadden gestaan, hadden we dit nooit kunnen doen.' Plots blijft het plakboek openliggen bij een knipsel uit een Texelse Cou rant van 1978. 'Piet Bakelaar wint damsimultaan met 28-10', meldt een kop 'Ja, zolang zijn we al bezig', zucht Vittali. 'Ik speelde toen nog remise tegen je.' Bakelaar beaamt" 'Je houdt er niet zomaar mee op. Ik heb eens een half jaar niet gedamd. Te druk. Op zeker moment liep ik binnen bij een districtswedstrijd, al leen om even te kijken. Toen ik de klokken hoorde tikken en de men sen zag nadenken, kwam die be paalde sfeer over me heen. Ik was gelijk weer verkocht Joop Rommets soon mee. Voor elk huisje hebben ze een uur de tijd, inclusief fietsen.' Sommigen eten in het kantoortje snel even een boterham, anderen vullen de maag pas weer in de bus terug 'De huizen zijn smerig vandaag', verzucht een schoonmaakster. 'Door het natte weer, maar ook wegens de dennennaalden. Die kom je in alle hoeken tegen.' De mannen van De Bolder liggen op schema Zij halen en brengen vuil en schoon beddengoed. 'Al twee blok ken gedaan, vanmiddag is het derde en grootste blok aan de beurt', zegt Ben Molanus met een blik op zijn invullijst. Twaalf vaste medewerksters van Vinke controleren of alles netjes gebeurt. Ook zij staan onder toe zicht- van de huishoudelijke dienst van De Krim, die tevens zorgt voor vervanging van kapotte spullen en dergelijke. Als uiteindelijk iedereen weer in de bus op weg naar de boot zit, mogen de gasten hun vakantie huisje betreden Weinigen zullen er bij stilstaan dat daaraan flink wat zweetdruppels en stress aan vooraf zijn gegaan. Tekst en foto's: Frans Hopman Jan Piet Slik (links) en Ben Molanus slepen al en aan met stapels beddengoed. De vier Texelse voetbalclubs hou den allemaal een nieuwjaars receptie. ZDH is op nieuwjaarsdag de eerste. Vanaf 14,30 uur speelt het huidige eerste elftal tegen een se lectie van gewezen sterren. Daarna heffen leden, donateurs, sponsors en andere belangstellenden het glas op het nieuwe jaar. Bij de andere clubs wordt tot 3 januari gewacht met de festiviteiten. De voetballers van SVO treden om 13.00 uur tegen elkaar in het strijd perk Het proosten begint om 15.00 uur. De aftrap tussen De Koog 1 en oud-De Koog 1 staat gepland voor 14 00 uur. Aansluitend kan worden gedronken op het nieuwe jaar Bij Texel'94 wordt niet gevoetbald De receptie in kantine De Kletskeet begint om 16 00 uur. In Sporthal Ons Genoegen begint zaterdag om 16.15 uur het traditio nele nieuwjaars zaaivoetbaltoernooi van Mantje. In de prestatiepoule spelen J'elleboog 1Mantje 1Klif 2, Remise 18 (overkant), Texel 1 De recreanten zijn: Mantje 2 en 3, Truc kerselftal, All Stars en De Koog 2. De wedstrijden duren een kwartier. Aansluitend wordt een feestavond gehouden. Volleybalvereniging Tevoko houdt zondag 3 januari haar traditionele nieuwjaars-mixtoernooi in sporthal Ons Genoegen Alle leden zijn wel kom met familieleden en vriend(inn)en. Inschrijven kan vanaf 15.45 uur en om 16.00 uur starten de wedstrijden. Na afloop is er tijd voor een gezellig hapje en drankje in de kantine. Mountainbikers kunnen 1999 spor tief beginnen, want zondag 3 januari staat weer een veldtoertocht op het programma. De derde en laatste rit van deze winter begint en eindigt bij veerhaven 't Horntje. Overkantse deelnemers rijden tegen 10.00 uur van de boot het eiland op, Texelse fietsers kunnen al iets eerder van start gaan. De organisatie is weer in handen van toerclub Taxi 312000 Rinus Vittali (links) en Piet Bakelaar, trouwe deelnemers van de nationale denktriatlon: geweest, dan zouden we vast hoger eindigen 'Als onze bridgecapaciteiten beter waren (Foto Joop Rcmmols) „De Heere is mijn Herder; mij zal niets ontbreken. Heden is na een slopende ziekte tenslotte rustig ingeslapen mijn innig geliefde vrouw, onze onvergetelijke moeder en oma Neeltje Weijdt O 15-1-1925 t 29-12-1998 Nic Dros Piet en Marijke Nico, Iris Jaap en Vreni Pepijn, Milo, Felicia, Roos, Manuel Nico Jessica Werner en Frieda Sijbrand, Vos Marcel en Joyce Bamdu, Spike Eric en Erna Bianca, Janme Harkebuurt 2, 1794 HM Oosterend. We zijn de medewerkers van het verpleeghuis Texel dankbaar voor het liefdevolle thuis dat moeder in haar laatste moeilijke levensjaren bij hen heeft gevonden. Moeder ligt opgebaard in het verpleeghuis. De condoleance-bijeenkomst vindt plaats in „Huize Sint Jan", Den Burg, op vrijdagavond 1 januari van 19.00 tot 20.30 uur. De crematie is op zaterdag 2 januari 1999 om 11.00 uur in het crematorium te Schagen. Nadien is aldaar ook gelegenheid tot condole ren. Rust zacht Nel Bert en Gré kinderen en kleinkinderen Als oma dood gaat dan is ze niet meer oud. Spike Van ons is heengegaan onze lieve schoonzus ter en tante Nely Dros-Weijdt Guur Thea en Aad Coby neven en nichten 29 december 1998 Als je terug kijkt, kun je alleen maar zeggen „Een schat aan herinneringen." We zijn verdrietig dat onze buurvrouw Nel er niet meer is We wensen buurman Nic, de kinderen en de kleinkinderen veel sterkte bij dit verlies. lm, Piet, Jan, Cobie, Margo en Pieter Daalder Herinner mij, maar niet in sombere dagen. Herinner mij in de stralende zon hoe ik was toen ik alles nog kon Met veel verdriet geven wij u kennis van het overlij den van onze lieve dochter, zuster en tante Yvonne Spek 27 september 1946 t 23 december 1998 Dhr. en mevr J v.d. Wees Ellen Spek Cees Verberne Femke, Noud Hans Spek Louise Spek-v.d. Horst Bob Spek Joanne Keesom-v.d. Wees Hans Keesom Johanna, Willem Liliane v.d Wees t Peter v.d. Wees Margareth v d Wees-Brands Michelle, Ros, Dex Heemskerckstraat 34. Oudeschild De crematieplechtigheid heeft plaatsgevonden op dinsdag 29 december in het crematorium te Schagen. Correspondentie-adres: Duinroosstraat 19, 1796 BJ De Koog. Dag Yvon Willem, Joke, Peter, Suzanne, Mark

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3