Spannend jaar met bevredigend einde Sterke afname aantal melkveehouderijen WV: duinpark goed voDr uitstraling Texel TVO in nieuwe stijl naar het jaar 2000 Melkvee TEXELSE y couRANT Visserij in 1998 re yam Toerisme in 1998 Landbouw in 1998 Bedrijfsleven in 1998 ijft l0[ )e (Texels< vissers sluiten 1998 ip6 il met gerengde gevoelens. Na fcombere voruitzichten tekenden :ich tegen iet einde van het jaar och weer (unstige ontwikkelin gen af. Dequota voor 1999, die 'I: ilak voord kerst bekend werden, '8! orgden eoter weer voor teleur- itelling. En terugblik van Ben Jaalder, vorzitter van de Texelse lisserijvemiging DETV. WOENSDAG 30 DECEMBER 1-„98 !o op het erste oog lijken de uit- ;omsten va de visserijraad van 18 tecember idelijk. Voor tong is een lerhogmg nn 5 procent vastgesteld, rllan schol mag 17 procent meer erl vorden grangen, kabeljauw gaat kl11 net 4 prcent omlaag, terwijl de ns raring op etzelfde niveau blijft. ,re Toch zijn s kottervissers teleurge- iteld oveide uitkomst, met name vat de ton betreft. De vraag dringt •ich natuuijk op of die vissers dan 1l! rooit gencg hebben en altijd maar 11 neer wille. Het antwoord is 'ja'. Dat aa' jehoeft eige uitleg. 1 )e vangstsrwachtingen in het be- |in van 198 waren zeer matig en ok de prstijk gaf weinig reden tot ivredenhd. Gedurende het eerste alfjaar wtd weinig tong gevangen Het was geen verrassend beeld, omdat ernstig rekening werd gehou den met de gevolgen van de lange vorstperiode in 1996. Als het zeewa ter 's winters afkoelt naar zo'n 4 gra den Celcius, dan komt de tong in de gevarenzone. De vissen krijgen witte vlekken op de huid en zijn niet meer geschikt voor consumptie. De sterke exemplaren trekken tijdig naar de diepere plaatsen in de Noordzee, de vissen die te laat zijn overleven de kou niet. Gevolg is dat de tongstand in zo'n geval wordt gedecimeerd, met lagere vangsten als logisch gevolg Aan een strenge winter zit echter ook een positieve kant. De ervaring heeft geleerd dat na zo'n periode veel jonge tongetjes worden geboren. Ook nu heeft de natuur het niet la ten afweten en is de aanwas van tong zeer goed. De visserij merkt dit pas na twee jaar De in de zomer van 1996 ge boren tong is nu als 'maatse' vis geschikt voor de vangst. Ziehier de verklaring voor de betere resultaten in de tweede helft van 1998 Gezien de zeer behoorlijke stand, is het zeker verantwoord te pleiten voor een verhoging van het tongquotum van 25 procent. Dit wordt ook onder schreven door de visserijbiologen. Als de politiek dan in al haar wijsheid besluit tot een plus van slechts 5 procent, dan is de teleurstelling be grijpelijk Oostzee Voor de haringvissers was 1998 ook een spannend jaar, niet in de laatste plaats wegens het experimentele project in de Oostzee. Twee Texelse haringvissers hebben al hun kennis in dit project gestopt, met - uiteindelijk - tegenvallende resulta ten. De haringvissers zijn nu weer aangewezen op hun Noordzee- quotum. Gezien de problemen op de afzetmarkt, waar de prijzen voortdu rend onder druk staan, is sprake van een zorgelijke situatie in deze tak van de visserij. Voor de kokkelvissers was eindelijk weer eens sprake van bevredigende resultaten. De visserij was goed en dankzij het maken van goede af spraken tussen visserij en natuur- en Ben Daalderbevredigend resultaat.. milieuorganisaties is men nu in rus tiger vaarwater beland Voor de garnalenvissers is er gedu rende het hele jaar de nodige span ning geweest. Dit niet-gequoteerde visje was goed te vangen Zo goed zelfs, dat de prijzen hierdoor naar een onacceptabel niveau daalden. Door goede onderlinge afspraken te maken en deze ook na te leven, kon de prijs later worden verhoogd naar een aanvaardbaar niveau. Ook voor 1999 blijven de gemaakte overeenkomsten van kracht, waar door het vertrouwen in de toekomst is gegroeid. Perspectief Alles overziend is toch sprake van een bevredigend resultaat voor de 8fs ,j Indanksde natte zomer wordt *e 998 algmeen gezien als een toe- istisch sccesvol jaar voor Texel. ^Jeronic; Bos, directeur van de Vw, bl.t daarom optimistisch chting 000. De instelling van de 'exelse uinen als nationaal park daarl) een belangrijke steun. Vant nt als 100 jaar geleden, oen heeerste Texelgidsje werd itgegeen, bezoeken toeristen iet eilad toch vooral om de rust, Ruimte n mooie natuur, tc I Jn 189!was voor het eerst sprake an geiganiseerde Texelpromotie. 'er gelgenheid van dit 100-jarig ju- iileum itelden Joop Rommets en ip Baiard een gedenKboeK sa- aen: "/elkom op Texel, 100 jaar jastvripiland"(hiervan zijn nog en- j'ïle eemplaren bij de VVV te ui oop). Oaarnaast gaf de Texelse Purar een bewaarspecial uit over 00 ja; toerisme op Texel. Het toe- isme p Texel heeft zich inmiddels intwikeld tot de belangrijkste be id Irijfstc op het eiland. Er is in 100 aar ntuurlijk erg veel veranderd, naar at mij het meeste opviel is dat het liereerste gidsje uit 1898 vrij- tel dzelfde tekst staat als in de 'exehrochures van dit moment, exel ierd en wordt aangeprezen als en eand van rust en ruimte, met n en jachtige natuur en bovendien hetmakkelijk bereikbaar ielukig is er op Texel al jaren een luidejk beleid van de overheid aart) een maximum werd gesteld an fet aantal slaapplaatsen, ge- ombieerd met de concentratie- edaoteHierdoor is er op een groot feel an het eiland inderdaad nog leed sprake van rust en ruimte en veel natuurschoon. De eerste onderzoeksresultaten van het onder zoek dat de VVV samen met Teso in 1998 heeft laten uitvoeren onder Texeltoeristen geven aan dat vakan tiegangers nog steeds hiervoor naar Texel komen. M'.'.'-'.'.v toerist komt al 100 jaar voor rust. ruimte en natuur.' (Foo Frans Hormon) Voor de uitstraling en het imago van Texel is het daarom van groot belang dat onlangs het nationaal park 'De duinen van Texel i.o.' werd inge steld. Een nationaal park is een in ternationaal erkend begrip. Overal ter wereld hebben waardevolle na tuurgebieden en ecosystemen deze status. Uit de instelling van het Texelse duinpark blijkt de unieke waarde van dit gebied.' Terugblik 'Door het minder goede weer kwa men weinig mensen op de bonnefooi naar het eiland en in de zomermaan den was er veel minder vraag naar 'last minute'-boekingen Vaak zijn deze 'last minutes' voor logies met ontbijt. In deze sector boekte de VVV dan ook minder dan het voorgaande jaar, toen de augustusmaand erg mooi was. Ook de kampeerterreinen hadden volgens onze informatie iets minder overnachtingen. In de andere sectoren was er bij de VVV weer sprake van een lichte groei in het aantal reserveringen. In de zomer werd als experiment het 'Dagje Texel' verkocht door de VVV's in de kop van Noordholland. Wij zien dit als een makkelijke ma nier om kennis te maken met ons prachtige eiland Gedurende zes weken werden ruim 1000 Dagjes Texel verkocht. Uit de reacties kun nen we conduderén dat juist men sen die nog nooit op Texel zijn ge weest maar het eigenlijk wel van VERVOLG PAGINA 1 ele verk dat hieraan deeft niet zijn (igetouden. ferrreldenswaard is ook Ria 200 an ,oh. Witte van 3loemwijk, die 'totaal 115.097 kg melk heeft ge- fodiceerd en de 10.000 kg vet- neiwitgrens met 9 f43 met rasse treden nadert. Zorgen goede kwaliteitcijfers ten spijt, nken er vaniit de melk- rohouderijsector ook zorgelijke luiden. Bijvoorbeld over het srk afgenomen iantal bedrijven, 'aren er in 1970 rog circa 400 mel dde boeren, mcnenteel resteert ervan nog zo'n twintig procent, ek het afgelopet jaar heeft een andvol boeren re koeien én het lotum verkocht. Debet hieraan is rellicht de hoge irijs van de melk- schten (circa /4-/kg), wat op een emiddeld bedrij van 300.000 kg lerkomt op eerkapitaal van meer in een miljoen julden. s onzekerheid over het voortbe- han van de qotering, maakt het voor de veebuders niet makke ker op Afnane van het aantal elkproducentfi wordt als een ver ging gezien met name op het ibied van uitiisseling van kennis, 'name van de totale melkpro- Jctie kan ooi negatieve gevolgen febben voor e achterblijvers. Niet (gesloten ir dat de transport- Jsten van ie melk bij kleinere ieveelhedei zullen worden opge- ihroefd. Naast een natte en sombere zo mer kenmerkt 1998 zich als jaar met een sterke afname van het aantal melkveehouderijbedrij ven. De groeiomstandigheden voor de landbouwgewassen wa ren gunstig. Er viel op tijd wat re genwater. Door de natte herfst zijn er plm 65 hectare aardappe len in de grond blijven zitten. Na de korte vorstperiode zijn de meeste aardappelen als verloren te beschouwen. De herfst was bijna vergelijkbaar met die van 1974, ook die was erg nat met slechte oogstomstandigheden vooral voor de suikerbieten. De meeste gewassen zijn onder soms moeilijke omstandigheden geoogst. Ditis nog waar te nemen door diepe oogstsporen en water op het land. Dit alles komt de struc tuur van de grond met ten goede. Groeistoornissen van nieuw te zaaien of te poten gewassen in 1999 zijn op dergelijke kapot gere den percelen niet ondenkbaar De kilogrammen opbrengsten van de gewassen waren over het alge meen goed met een uitzondering voor de suikerbieten. De prijzen voor de granen namen verder af ter wijl die van het vlees in een dal kwam. De melkprijs bleef goed op niveau en de pootaardappelprijzen vielen mee. Nieuw voor Texel was het randenbeheer plus vergoedin gen voor de bescherming van weidevogelnesten Ondanks deze nieuwe ontwikkelingen en beheers vergoedingen op normaal grasland, het niet uit mogen breiden van rund vee in verzuringsgevoelige gebie den en afname van het aantal be- drijven met melkvee loopt de bruto-opbrengst in de landbouw te rug. Dit geeft gevolgen voor de totale sector Dit wordt op termijn merk baar bij de bestaande bedrijven Rundveehouderij Gestaag loopt het aantal bedrijven met melkkoeien terug In 1998 zijn er zeven bedrijven gestopt Het gebouwen plus landerijen worden door de gebruikers nog enkele jaren op een aangepaste wijze geexploiteerd. Opvolgers die de tak melkveehouderij willen voortzetten krijgen hierdoor voorlopig nog geen kans. Veelal neemt door afstoot van melkvee het areaal grasland af Dit omdat goede alternatieven voor melkvee op grasland er meestal met zijn. Dat Texel goed melkvee heefl blijkt uit het jaarverslag van de Rundveeverbeteringsorgamsatie. Texel staat met 8856 kq melk met Jan Koolhof: 'Tijdig inspelen op veranderingen aantal ligt thans nog zo rond de 65 De redenen voor het stoppen met melken zijn divers Toch heeft de invoering van de quotering daar zijn invloed op. Melkveehouders die thans stoppen kunnen hun quotum tegen goede prijzen verkopen De 4 45 vet en 3 50 eiwit gepro duceerd in 297 dagen in Nrd-Hol- land bovenaan de ranglijst. Bij de 25 hoogste Noordhollandse bedrijfsgemiddelden staan 5 bedrij ven van Texel Het gaat om de be drijven van de fam. Koos Tjepkema, fam Edo Rutten, Han en Johanna Witte "Bloemwijk", fam Aard Boogaard en de fam Fred en Rien van der Star. Een duidelijke afname van het aantal zoogkoeien is eveneens waar te nemen De redenen hier van zijn de lage vleesprijzen. Hoe wel de stierenmesterij ook een ver laging van de prijzen heeft gekend, stijgt die weer heel langzaam. Schapenhouderij Binnen de schapenhouderij veran dert er weinig Het aantal fok schapen op Texel blijft zo rond de 16.500 stuks schommelen Wan neer de zeedijken niet meer volle dig gebruikt mogen worden voor het beweiden met schapen is te ver wachten dat het aantal schapen op Texel verder in aantal zal afnemen Akkerbouw De voogaarswerkzaamheden kwa men redelijk laat op gang De grond was vrij nat. Het gevolg was dat er deels redelijk laat meigezaaid en kon worden gepoot. Door de regen- rijke zon-arme zomer kwamen de granen en aardappelen tot goede kilogram-opbrengsten. Anders was het met de in mei gezaaide suiker bieten Vrij algemeen was de op brengst aan kilogrammen biet en het suikergehalte lager dan de bietentelers de laatste jaren ge wend waren Dit betekent dat niet een ieder zijn suikerquotum volle dig heeft kunnen leveren Voor Texelse begrippen trad de aardappelziekte vrij vroeg in het seizoen op Even leek er paniek te komen maar gelukkig hielp de na tuur en breidde de ziekte zich ver der niet uit De werkelijke schade voor Texelse aardappeltelers viel erg mee Twee weerpalen geplaatst op het eiland in 1998 kunnen de aardappeltelers helpen om het juiste moment van bespuitingen te gen schimmelziekten te bepalen Met behulp van computerprogram ma's worden de weersomstandig- (Foto Frans Hopman) visserij. Ook de perspectieven voor de sector lijken goed. Wat mij betreft hoeft er geen belemmering te zijn voor jonge mensen om te kiezen voor het beroep van visserman. Wij kunnen tevens vaststellen dat schipper-eigenaren en opvarenden op een constructieve wijze met el kaar discussiëren over het tijdstip van uitvaren. Hieruit mag blijken dat als partijen naar elkaar willen luiste ren en met respect met elkaar om gaan, dat het dan goed komt. Ik wens de Texelse vissers in alle opzichten een gezond en goed vis- jaar toe. Ben Daalder, voorzitter DETV. plan waren hiermee over de drempel worden getrokken. De ervaringen zijn over het algemeen zeer positief en het experiment wordt daarom in 1999 uitgebreid.' 'Voor 1999 heeft de VVV alweer veel aanvragen voor informatie over Texel verwerkt Ook zijn al honder den reserveringen voor het komende seizoen gemaakt. De Texelpromotie zal vooral gericht blijven op de seizoensverbreding. Naast de rust, ruimte en natuur zal de veelzijdigheid van het eiland worden belicht. Uit het onderzoek onder toeristen blijkt dat ook het winkelen en uit eten gaan belangrijke activiteiten tijdens de vakantie zijn. Tijdens de promotie-avond van de VVV op 1 maart 1999 lichten wij het promotiebeleid verder toet. Op deze avond maken we de resultaten van het toeristen-onderzoek bekend. Vele vragen zijn gesteld zoals. Waarom komt u naar Texel? Wat bent u van plan te gaan doen? Wat heeft u in werkelijlheid gedaan' Wat vond u van de geboden kwaliteit? Heeft u iets gemist op Texel, en zo ja wat? Het onderzoek geeft ook in zicht in het aantal toeristische be zoekers en bijvoorbeeld de leeftijds opbouw en inkomenspositie. Op de promotie-avond zal de heer Gianotten zijn visie geven op de ontwikkeling van Texel als toeris tisch kwaliteitsproduct in de vol gende eeuw. Namens alle VVV-medewerkers wens ik u een heel goed en succes vol 1999' Veronica Bos, directeur VVV Texel. Voor ondernemend Texel lijkt 1998, naar aanleiding van de ont vangen berichten, economisch gezien, een redelijk tot goed jaar geweest te zijn. Dat stelt Koos Bremer, voorzitter van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO). Op ons verzoek geeft Bremer de stand van zaken. Waarmee krijgt het bedrijfsleven in 1999, naast het millenniumprobleem, te ma ken? 'Wij hebben in 1998 geen enquête zoals in 1997 gehouden, maar uiter aard wordt er door ons hier en daar geïnformeerd. Het blijkt dat, on danks het mindere weer in de zo mer, het aantal toeristische over nachtingen goed vergelijkbaar is met 1997. Omdat het toerisme een belangrijke, zoniet de belangrijkste, bron van inkomsten is, zou dit over- nach-tingscijfer een indicatie van economisch Texel kunnen zijn.' 'De voortgaande economie van Texel is op zich een erg positief punt, ware het niet dat er wolkjes aan de horizon beginnen te ver schijnen, Met name de invulling van vacatures begint op ons eiland een probleem te worden. Hier zijn een aantal oorzaken te noemen: huisvesting (in het seizoen, maar ook permanent), het soort vacatu res (er zijn geen geïnteresseerde werkzoekenden te vinden) en de (landelijke) krapte op de arbeids markt Hier zullen we in de toe komst oplossingen voor moeten bedenken of creëren.' 'Voor wat het Texels Verbond van Ondernemers betreft, wij hebben in 1998 de aanzet gegeven de huidige vereniging op te splitsen in een vijf tal secties. De eerste sectie bijeenkomsten is gehouden. De ge sprekken kunnen in een aantal kernwoorden samengevat worden, namelijk: betrokkenheid, enthou siasme en kritisch. Kortom, voor ons stimulerend. 'De splitsing in secties van het TVO wordt verder doorgezet en naar aan leiding van de in 1998 opgedane er varingen aangepast. De bedoeling is dat TVO "nieuwe stijl" voor 2000 functioneel zal zijn. Leden en met- leden krijgen hierover nadere informatie. Ook niet-leden, want naar onze mening zal, door de uit splitsing in secties, de waarde van het TVO-lidmaatschap stijgen '1999 is het jaar waarin Texel een nieuwe burgemeester krijgt. Tot op heden heeft de vertrouwens commissie erg in vertrouwen ge werkt, er is nog weinig bekend om trent de tot nu toe gemaakte vorderingen. Wij gaan ervan uit dat er vooruitgang is geboekt en dat bin nenkort een en ander bekend ge maakt kan worden. We zijn be nieuwd.' Tot slot is 1999 het laatste stukje van de aanloop naar de volgende eeuw. Natuurlijk wordt in het bedrijfs leven veel gesproken over het millenniumprobleem. Maar laten wij. als Texelaars de aanloop naar 2000 vooral gebruiken om eensgezind de koers te vinden, waarmee wij het volgende millennium willen betreden. Samenspraak en overleg zullen in dit geval meer opleveren dan even tueel krampachtig vasthouden aan eigen ideeën en stokpaardjes. Een open communicatie tussen de di verse belangengroepen zal van es sentieel belang zijn voorde toekomst van ons eiland. Namens het TVO wens ik een ieder een prima 1999.' Koos Bremer, voorzitter TVO. Koos Bremer 'Eensgezind de koers vinden naar het volgende millennium. (Foto Frans Hopman) heden en weersverwachtingen ver werkt tot een praktische hulpmiddel om het meest juiste tijdstip van be spuiten vast te kunnen stellen. Het randenbeheer is op Texel redelijk positief door de akkerbouwers ont vangen. Het inzaaien van stroken met een zaadmengsel van boek weit, phacelia alexandrijnse kla ver, wikke en gele mosterd gaf kleur-rijke randen. Door de late zaai en het natte weer ontwikkelde het produkt zich traag. Vooral van mensen die niet direkt betrokken zijn bij de landbouw werden er erg positieve geluiden over gehoord. Nu maar afwachten of dit experi ment kan worden voortgezet tegen redelijke financiële vergoedingen... De winterbloemkool kwam goed de winter door. Vrij algemeen kon het gegroeide product worden afgele verd. Minder gunstig was het ge steld met de prijzen. Door een over aanbod bleef het rendement in 1998 laag De wortelen die in het voorjaar zijn geleverd brachten nauwelijks de kostprijs op. Veel beter was het gesteld met de wortelen die zijn ge groeid en geleverd in 1998. Algemeen was er een te kort, met het gevolg dat de prijzen stegen en er een redelijke boterham aan de verdienen viel Kwalitatief blijken de witlofpennen ,op Texel geteeld, goed te zijn. Er blijkt weer extra vraag te zijn naar dit eilandproduct. Bloembollenteelt De bloembollentelers hebben een redelijk jaar achter de rug De prijs van de crocussen was lager dan in voorgaande jaren. Bij de narcissen lag dit duidelijk beter. Vooral de kleinere maten tulpen bleven goed aan prijs Door de nattigheid in de herfst met zeer moeilijke oogst omstandigheden trok de prijs van de lelies aan. Tot besluit De veranderingen in de landbouw hebben in 1998 op Texel niet stil gestaan. Vrij algemeen kan gesteld worden dat er redelijke verdiensten worden gehaald Een teleurstelling is zeker dat een deel van de aardappeloogst niet is binnengeko men De gedupeerde aardappel telers kunnen weinig verwachten van de waterschade regelingen Af name van het aantal melk veehouderijbedrijven is zorgelijk, mede om het areaal grasland in stand te houden. Nieuwe veranderingen staan er aan te komen Zo zal de milieu wetgeving met een mineralen- boekhouding en het meerjarenplan gewasbescherming, een verdere aanpassing van de ondernemers in de landbouw vragen. Veranderin gen die als een bedreiging kunnen worden gezien, maar ook als een uitdaging kunnen worden opgevat. Zeker voor de Texelse agrariërs lig gen er mogelijkheden om de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien, mits er tijdig op de te ver wachten veranderingen wordt inge speeld Ik wens een ieder een goed en ge zond 1999 Jan Koolhof

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7