Na uiterst zware hartoperatie: Marc van Rijsselberghe beleeft het leven anders TEXELSE i? COURANT 'Unieke ervaring gehad om niets meer te kunnen' pjoe is het nou met... Henk Groenen op zijn gemak bij Holle Bolle Gijs Gerbrand en Mia blij in Drents wandelparadijs Programma Calluna 'Starter' Gertha blij met bedrijfje Texelse zorgindicatie samen met Wieringen Kerstsfeer op golftoernooi Drankrijder Inbraak Optreden Zwemdiploma's Receptie Mareis bedrijvigheid Bruin Weijers meesters in meten WOENSDAG 30 DECEMBER 199£ ecies een jaar geleden lag Mare n Rijsselberghe meer dood dan rend in het ziekenhuis. Drie ams van topspecialisten voer- :n een 17 uur durende hart- leratie uit en een speciale pomp im enkele dagen de bloed- culatie over van het hart. Dank- zijn ijzersterke conditie over ride de Texelaar de zware greep. Schijnbaar energiek als nouds staat hij zelfs weer mede n het roer van BD-bedrijf Sint jnatus. Toch beleeft hij alles ders: 'Ik heb het gevoel dat ik [tra tijd heb gekregen. En die wil graag zinvol besteden.' arc van Rijsselberghe, nu 44 jaar, ilandde vlak voor kerst '97 in het kenhuis. 'Mijn bloeddruk was >og en onder een bepaalde adrena- le-impuls schoot de druk zelfs door boven de 200. Dokter Waverijn jurde mij door naar Den Helder, aar konden ze geen goede dia- lose stellen en daarom drong ik aan op overplaatsing naar het rIC in Amsterdam. Voor de profes- ir die daar dienst had en mij later iu opereren, was het in een kwar- ir duidelijk.' middelste celwand van de aorta eg maar de 'binnenband'- ver ende scheuren en moest weer arden 'geplakt'. Ook zou Van ijsselberghe een nieuwe hartklep, in aortaboog-prothese en vijf passes moeten krijgen om het oed weer optimaal te laten door romen. De prof, die versteld stond van de optimale conditie van zijn patiënt, besloot een operatieteam samen te stellen. 'Zulke interessante gevallen krijgen ze daar maar één of twee keer per jaar. Mijn redding was dat iedereen met kerst vrij en beschik baar was. Bloedpomp-specialisten werden van vakantie terug gebeld. Ze wilden er allemaal graag bij zijn. Eén specialist was later zelfs bele digd dat hij niet was uitgenodigd.' Groot gat De prof verzamelde veertig mensen om zich heen, verdeeld over drie teams. Van Rijsselberghe besefte dat het ernst was, maar had vertrou wen in de afloop. 'Ik had geen angst dat ik dood zou gaan. Mijn gevoel was: ik kom er doorheen Pas later hoorde ik dat ze zeventien uur met mij bezig zijn geweest en dat de kans van slagen op tien procent was geschat.' De rest heeft hij van horen zeggen. 'De periode tussen kerst en nieuw jaar is voor mij een groot gat Ander halve week lang hebben ze me doel bewust platgehouden wegens complicaties. Met een pomp, een heel systeem, werd het bloed om het hart heen geleid Na een paar dagen werd de pomp losgekoppeld omdat het hart het weer moest overnemen. Een cruciaal moment.' Koffer vol post Gesteund door zijn vrouw Geertje die niet van zijn zijde week, kwam Van Rijsselberghe er weer bovenop. Spoedig lag hij met een gezonde blos op de afdeling en toonde hij zich weer een 'lastig mannetje'. Toch kon hij weinig méér dan praten 'Ik kon niet zelf eten of uit bed. Met acht slangen lag ik vast. Die gingen er één voor één uit. Al op het ziekbed begon de fysiotherapeute -een vroe gere studiegenote van Bernard Wolf- met de revalidatie Toen ik mocht staan, schrok ze hevig: wat is-ie groot! Daarna kreeg ik opvallend ste vig personeel toegewezen...' De patiënt kreeg ontzettend veel post van Texel. 'Een koffer vol Er sprak veel liefde en warmte uit, ik wist me er soms geen raad mee. Een zakenrelatie met wie ik al 15 jaar in de clinch lag, schreef: ga alsje blieft niet dood, want ik kan je niet missen. Dat is toch hartverwar mend.' Positief van invloed was ook de kookkunst van Geertje. 'Ik viel kilo's af. Om mij weer op een aanvaard baar gewicht te brengen, kookte mijn lieve echtgenoot in het ziekenhuis, 'n Beetje pijnlijk, want het was het enige voedsel dat lekker geurde. De verpleegkundige die de maaltijden rondbracht, ging spontaan aan de erwtensoep.' Na acht weken mocht Van Rijsselberghe uit het ziekenhuis. 'Het hoogtepunt was dat mijn kinderen me aan de rand van De Dennen ston den op te wachten. Met zwaailicht en sirene werden we thuisgebracht. Blijkbaar dacht het Amsterdamse ambulancepersoneel dat dat gunstig was voor het genezingsproces.' Terug op Texel kwam Van Rijsselberghe tot de geruststellende ontdekking dat het bedrijf 'gewoon' was doorgegaan 'Vanaf de dag dat ik er uit raakte, gebeurde er van- alles. Posities werden overgeno men, enzovoort. Een heerlijke erva ring dat het team. dat we in de loop der jaren hadden opgebouwd, zó goed op elkaar is ingespeeld dat het systeem blijft functioneren.' Inhuizig Van Rijsselberghe kreeg het devies om de bloeddruk laag te houden en voldoende rust te nemen. Fysiek werk is uit den boze. 'Eigenlijk was dat een snelle en abrupte manier om te stoppen met daadwerkelijk mee helpen op Donatus. Nu ben ik een inhuizige huisvader, met een kantoor aan huis in De Dennen. Een dank baar geschenk Ik geniet ervan en probeer dat vast te houden.' Een jaar na dato draait Van Rijsselberghe veel minder uren dan voorheen. Ook is het werk inhoude lijk veranderd 'De mentale belasting is anders. De ziekte heeft me ge leerd te scheiden wat wel en niet belangrijk is.' Momenteel is hij twee dagen per week bezig met het begeleiden van 25 biologisch-dynamische bedrijven in de Waddenstreek, van Friesland tot noord-Duitsland. 'Ontzettend leuk om te doen. Vroeger wilde ik altijd een bevestiging door middel van prestatie. Nu blijkt dat ik andere ei genschappen heb die óók waardevol zijn. Bijvoorbeeld goede adviezen geven, zorgen dat ondernemers met dezelfde fouten maken die wij al hebben gemaakt.' i'ii 'i ró4.tr;-iiri,' t| ■m JvJvJi Mare en Geertje van Rijsselberghe zijn blij dat ze elkaar tijdens deze jaarwisseling weer kunnen vasthouden. laad eens wat we in 1999 organi- ren... Een themajaar!' Als PR- •ajian van de VVV Texel was Henk roenen een stuwende kracht :hter het succesvolle Thijsse- lar en nu, bij zijn nieuwe werkge- er De Efteling, gaat hij op de- ilfde toer verder. 'Texel en De iteling zijn allebei een machtig roduct waarmee je veel publici st kunt halen', verklaart hij. mei maakte Groenen zijn afscheid tn de VVV bekend. Een baan bij e Efteling was voor hem, geboren n getogen Brabander, een droom- iens Hoe is de overstap naar het Iractiepark in Kaatsheuvel hem evallen? koenen: 'Goed. Het is een groot, ileressant bedrijf. Er zijn hier 700 ibeidsplaatsen, in het hoogseizoen ïlfs 2000. De grotere organisatie is genlijk het enige waaraan ik heb loeten wennen. Qua inhoud zijn er tel overlappingen en parallellen, it als Texel probeert ook De Heling het publiek meer over het tie seizoen uit te smeren.' Is senior commercieel medewerker Groenen verantwoordelijk voor de nbetaalde reclame' van het park. ij moet dus zoveel mogelijk vrije ubliciteit in de media weten te be- alen. In zijn eerste half jaar lukte at met de viering van '40 jaar Holle olie Gijs'. 'Dat leverde veel artike- n in de pers op. We hadden hier jvoorbeeld tv-kok Kas Spijkers, die iijs een maaltijd van papier porschotelde.' linder leuk was de hartstilstand die in bezoeker in één der attracties leeg. 'Er is direct reanimatie toege- fest. maar toch overleed hij. Een vrouw, die het geval half had gezien, belde De Telegraaf met de medede ling dat de hulpverlening een chaos was. Ook kregen we te maken met het gerucht dat kinderen uit De Efteling zouden worden ontvoerd In beide gevallen hebben we open kaart gespeeld en actief de pers op gezocht. Toch kan je met altijd voor komen dat er een sensationeel be richt in de krant komt.' Groenen ziet uit naar het nieuwe jaar, dat 'Schatkamer van de sprookjes' als thema heeft 'Voor het onderwerp Ezeltje Strekje zoek ik nog een ezelvereniging die de ope ning wil verrichten. grijnst Groe nen. 'Misschien nodigen we ook de Ezelorde uit Kuurne wel uit, want De Efteling richt zich ook op het Belgische publiek. De Texelse Cou rant is in elk geval welkom.' Het abonnement op de krant houdt de band met het eiland in stand. Met zijn vrouw Anita was Groenen on langs nog even terug op het eiland voor een etentje met het VVV-be stuur. 'We voelden ons meteen weer thuis. Vanuit een wereld vol wonde ren wens ik alle Texelaars een sprookjesachtig 1999. En oh ja: we zijn op 1 april weer open. 'Als ik het zo lees, is er momen teel weinig reuring in de eildandpolitiek. Voor de verslag gevers lijken de raads vergaderingen me niet meer zo boeiend.' Politiek interesseert Gerbrand Poster, die in april met echtgenote Mia naar het Drentse Gasselte verhuisde, niet meer zo. Des te meer het wel en wee van de Texelaars. 'Want ik heb er toch 18 jaar gewoond.' Vervelen doen de Posters zich in het land van Bartje geen moment. Pos ter: 'Het bevalt ons hier prima. We hebben een mooi nieuw huis en le ven in een prachtige omgeving. Mia werkt een week in de maand in de bejaardenhulp en ik ben weer gaan studeren. Want ik ben geen type om te gaan zitten niksen. Ik doe Ameri kaanse literatuur aan het Open Col lege van de Universiteit in Gronin gen. Het land heeft altijd al m'n interesse gehad Ik verdiep me in Amerikaanse schrijvers, bijvoor beeld Scott Fitzgerald.' Bij de colleges die Poster een aan tal keer per week volgt, vormt de 62- jarige oud-Texelaar temidden van studenten van gemiddeld een jaar of twintig een markante verschijning. 'Ik heb altijd goed met de jeugd over weg gekund. Het gaat prima. Ze beschouwen me als een soort brave oom, niet als een halve intellectueel.' Tussen de studie en het werk voor de bejaarden door, houden de Pos ters genoeg tijd over voor hun favo riete wandelsport. 'Het is hier wat dat betreft echt een paradijs. Het is hier veel uitgestrekter dan op het eiland. Op Texel had ik elke route wel een paar keer gelopen, terwijl er hier nog zoveel is te ontdekken.' Poster is met van plan zich in z'n nieuwe woonplaats, die ongeveer net .'•vAtrrató; Vj Gerbrand Poster...studie Amerikaanse literatuur... zo groot is als Oosterend en De Waal samen, op het politieke pad te be geven. 'Ik heb zestien jaar in het raadswerk gezeten en dat lijkt me wel genoeg Ik blijf de Texelse poli tiek volgen, maar dan op afstand via de Texelse Courant Ik merk dat ik de krant sinds ik van het eiland ben, anders ben gaan lezen. Toen keek ik het eerst naar de politiek, nu let ik vooral op de dingen die de Texelaars persoonlijk aangaan. Doe ze allemaal de groeten. Dat het hen allen goed moge gaan.' Zwemparadijs Calluna voert vanaf dinsdag enkele programmawijzig ingen door. Bij het aquajoggen ver valt de dinsdagavond, maar is er nog plaats op de dinsdag- en donderdagochtend. Ook bij het creatief zwemmen op woensdag ochtend en de borstcrawl-lessen op donderdagavond is er nog plaats. Nieuw is de overlevingscursus voor kinderen vanaf acht jaar die in het bezit van basis- of C-diploma De cursus duurt acht weken ien eigen bedrijf beginnen leek e in het begin erg ingewikkeld, elastingzaken en de zekerheid e wegvalt: geen werk is immers ten geld. Maar het is me alle- aal erg meegevallen.' 1998 is »or creatief uitvoerend ontwerper ertha Wessels (32) uit Den Burg in belangrijk jaar geweest. 'Als ilfstandig ondernemer heb ik ei- mschappen in mezelf ontdekt, laarvan ik het bestaan niet wist. aen ze drie jaar geleden vanuit flsterdam terugkeerde naar Texel, aide ze zich in op een comforta- I bestaan in een prettige omge- ng met goede vrienden om haar ien. 'Ik vond het heerlijk om elke aand een salaris te ontvangen, aar het liep anders Ik had bij m'n irige baan geen ervaring met de imputer opgedaan en raakte niet grafisch ontwerpster aan de ag Ik had baantjes in de horeca moest terugvallen op een uitke- pg.' Gertha Wessels begon In 1998 een eigen bedrijf. (Foto Gerand Tt/nmorrnan) Vrienden en kennissen haalden haar uiteindelijk over voor zichzelf te be ginnen. 'Dat duurde wel even, want ik zat vol met twijfels. Ze hebben mij echter prima op weg geholpen. Ik doe decoratief schilderwerk, grafi sche vormgeving en belettering van T-shirts. Het eerste half jaar verliep héél voortvarend. Ze kwamen met veel opdrachten aanzetten, zodat ik goed in m'n werk zat. Dus ik dacht: zo'n eigen bedrijf valt eigenlijk best wel mee.' Na een half jaar stagneerden de or ders vanuit haar kennissenkring. 'Toen realiseerde ik me dat ik een grotere naamsbekenheid nodig heb. Zoiets kost tijd. Ik werk vanuit m'n bovenwoning in de Weverstraat, zodat ik geen etalage heb Ik zoek in de toekomst wel een andere werk plek, maar daar ben ik financieel nog niet aan toe.' Lelies Het uitblijven van opdrachten was geen reden om achterover te leunen 'Integendeel. Om inkomsten te heb ben ben ik zelfs in de lelies gaan werken. En ik ging zelf mensen be naderen, die ooit wel eens vaag iets over een opdracht hadden gezegd Ik werd ook in dit opzicht steeds creatiever en ondernemender. Ik werk nu ook aan de vastewal, mede omdat het eiland mij toch te weinig opdrachten biedt. Onlangs maakte ik nog kerstdecoraties voor Holland Casino. Dat wordt zó groot aange pakt, het is gewoon bizar Typisch iets dat ik nog nooit heb gedaan, maar het maakt het werk voor mij wel afwisselend. Ook de mensen die ik er ontmoet, geven het werk een toe gevoegde waarde.' 'Ik merk dat ik door m'n eigen bedrijf veel flexibeler ben geworden. Het is vaak hollen of stilstaan. In principe pak ik alles aan Alleen toen ik werd gevraagd een soort kunstwerk te maken heb ik gezegd dat ze daar voor beter iemand anders konden zoeken Maar ook als ze me vragen een muurtje te witten, ga ik dat echt niet uit de weg. Het is wel eens moeilijk om met een opdrachtgever op één lijn te komen Ik word echt aan het denken gezet, maar het is altijd nog goed uitgepakt. Het kostte me eerst best wel moeite om geld te vragen voor mijn diensten, maar dat gaat me steeds makkelijker af. Ik heb er nog geen moment spijt van gehad dat ik voor mezelf ben begon nen. De twaalf uur die ik nog in loon dienst werkte, heb ik ook opgezegd Ik kan nu goed van mijn bedrijf eten, de huur betalen en op z'n tijd naar de Balcken De mate waarin Texelaars en Wieringers voor verpleging of verzorging in aanmerking komen, wordt vanaf 1 januari beoordeeld door een gezamenlijke instelling. Beide gemeenten starten hiervoor het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) Texel Wieringen. De uitvoe ring is in handen van de Gewes telijke Gezondheidsdienst Kop van Noordholland. De samenwerking vloeit voort uit de wettelijke verplichting van een onaf hankelijke indicatie. Tot dusver werd de mate waarin mensen hulp nodig hebben beoordeeld door een Texelse indicatiecommissie (ver- zorgings- en verpleeghuizen) en de thuiszorg zelf. Texel voelde mets voor een gezamenlijk indicatie-or gaan van negen gemeenten uit het gewest, maar wilde dit liever in eigen hand houden. Dit om de bureaucra tie en de kosten zoveel mogelijk te Of het de verdienste van de baan- manager van de golfbaan was is niet duidelijk, maar de deelnemers aan het door hem georganiseerde Kerstgolftoernooi bleven zaterdag gespaard van storm en regen. On der de 56 deelnemers bevonden zich tien gasten, die genoten van de gezellige sfeer, het kerstbrood en de glüwein. Er werd gespeeld op stablefordpunten, op de grote 9- holesbaan en op de kleine baan van 18 holes. Winnaar bij de heren werd Jan Pelgrim (20 punten), gevolgd door Jaap Duin (19) en Jan Winnubst (18). Overige uitslagen: Bij de dames won Tineke van der Wal (17). 2. Margreet de Graaff (17)en 3 Manty Wijsman (12) Longest dnve heren Paul Kuip, longest drive dames Tineke van der Wal. Neary he ren Ko Schoonhoven. Neary dames werd- met geslagen. Kleine baan. Heren 1 Han Schraag (50), 2 Wil Wassenaar (48). 3 CeesBoks (47) Dames Shirley Medema (51). 2 Noor ten Camp (43). 3. Nmny Eldering (41) Neary heren Wouter Bolier Op de Postweg betrapte de politie afgelopen weekend een 54-jarige automobiliste uit De Koog op het rijden onder invloed van al cohol. De blaastest wees uit dat de vrouw ruim tweemaal de toege stane hoeveelheid alcohol achter de kiezen had. Onbekenden hebben tijdens de Kerstdagen ingebroken in een huis aan de Hallerweg Op dat moment was er niemand thuis. Er werd een ruit vernield en de woning werd doorzocht. Het is niet bekend of er wat is weggenomen. beperken. Op Wieringen leefde de zelfde gedachte. Eigenlijk moest de onafhankelijke indicatie-instelling al op 1 januari 1998 van de grond zijn, maar dit bleek niet haalbaar. Voor de periode van een jaar mocht de gemeente de taken mandateren aan de zorg instellingen. Het nieuwe indicatie orgaan verzorgt de indicatie voor de Wet Voorzieningen Gehandicapten, de verzorgings- en verpleeghuizen (somatiek en psychogeriatrisch), verpleeghuiszorg buiten de muren en de thuiszorg De voorzitter van het RIO Texel Wieringen wordt benoemd door de gemeentebesturen van beide ge meenten. Texel beslist wie de secre taris/penningmeester wordt, terwijl de vertegenwoordiging van huisart sen door Wieringen wordt aangewe zen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel beslist wie de patiënten en consumenten vertegenwoordigen Univé wijst de vertegenwoordiging van de Zorgverzekeraar aan Al met al staat Van Rijsselberghe relaxter in het leven dan vóór zijn operatie. Op de surfplank heeft hij zich echter nog niet gewaagd. 'Ik heb er heel even op gestaan, maar durfde niet weg te zeilen. Het mag wel, maar alleen rustig. Maar als er een lekkere wind staat, kan ik me niet inhouden, vrees ik.' Bang dat zijn hart het alsnog begeeft, is hij met. Van Rijsselberghe be schouwt het leven né de operatie als een soort verlenging. 'Ik geniet ervan en probeer de tijd met mijn gezin en de bedrijven goed te besteden Op beide fronten heb ik nu een adviseursrol in plaats van de vroe gere dominante leiderspositie. Met mijn huidige bloeddruk kan ik oud worden. Maar wie zal het zeggen? In elk geval heb ik de unieke ervaring gehad helemaal niets meer te kun- nen Met blijdschap heb ik al mijn functies weer terug gekregen, ik het me niet geërgerd aan de dingen die ik niet kon. Mijn omgeving heeft er geen druk op gelegd en dat hielp mee aan het herstel. Tot slot: 'Enerzijds is het heerlijk dat iedereen naar mijn gezondheid infor meert, anderzijds is het lastig om het telkens te moeten uitleggen. Daarom: het gaat weer hartstikke goed. Alleen ben ik, zoals dokter Waverijn het treffend uitdrukte, in één jaar tien jaar ouder geworden, maar alleen de geest accepteert het nog niet. Maar al ben ik tien jaar kwijtgeraakt, ik heb er een hoop wijs heid en dankbaarheid voor terug gekregen Tekst en foto: Frans Hopman In café In den Grooten Slock treed vanavond vanaf 21.00 uur de bant 'Vazen Vier 1op. Dat gebeurt voo het laatst onder de huidige directie zoals eigenaar Jan Koomen zei zegt. In zwemparadijs Calluna heeft dc jongste jeugd met succes afge zwommen. Brons was er voo Annouk Eldering, Alicia Zoer. Sjor Jimmink, Seb Vennemar Nmamanje van 't Noordende, Irm: Willemijn Agter, Suzanne Boor Dave Huisman, Liam Arnold, Mar Daalder en Ricky Donker. Zilve was er voor Lotte de Wit, Chri Harting, Sanne Jansen en Mand Groszpietsch Basketbalvereniging De Marei houdt zondag vanaf 19.00 uur eei nieuwjaarsreceptie in het restaurar van de sponsor van het herenteanr vakantiepark Euroase. Alle ledei zijn welkom, junioren mogen ooi hun ouders of verzorgers meené men. Studerende basketballer kunnen eventueel naar de laatst boot worden vervoerd. Is op Texel werk genoeg voor een gespecialiseerd bouwmeetkundig bureau7 Het antwoord is nee, maar Rudolf Weijers (33) en Arie Bruin (32) zijn er dan ook met volledig van afhankelijk Ze zijn part time onder nemers. van huis uit timmerlieden, die sinds 14 jaar werknemer zijn bij het bouwbedrijf van Meyert Boon en voorlopig met van zins zijn daar op te stappen. De gedachte om daarnaast een bouwmeetkundig bedrijf te begin nen ontstond tijdens hun opleiding tot uitvoerder, waar geavanceerde meettechniek onderdeel is van het lessenpakket. De twee zagen een (klein) gat in de markt omdat correct uitzetten en inmeten van gebouwen en terreinen met speciale apparatuur tijds- besparend is en zulke nauwkeurige resultaten oplevert dat niemand bang hoeft te zijn voor onaange name verrassingen achteraf Voor aannemingsbedrijven van Texels' formaat is het doorgaans niet de moeite waard om de apparatuur ei deskundige bedieners daarvan zei aan te trekken. Dus net zoiets al: boeren die in plaats van het zei aanschaffen van allerlei landbouw machines, het werk aan een loon werkbedrijf overlaten. Bouwmeetkundig Bureau Brum f Weijers werkt niet met bouw schroten en meetlint, maar met eer optisch-elektromsch apparaat da wordt aangeduid als 'Totall Station en dat doet denken aan een filmca mera op statief. Daarmee worder aan de hand van tekening o kadastrale gegevens afstanden ge meten, oppervlakteberekeninger gemaakt, coördinaten bepaald hoekmetingen verricht ed. De meetresultaten kunnen worden ge leverd aan ieder die er behoefte aar heeft, zoals architecten, tuinders (water)bouwers en aannemer: maar ook particulieren. De jonge firma is momenteel bezie op het bungalowpark 'Hoog Koog waar in opdracht van de vereniginc van eigenaars terrein en huisjer worden ingemeten, zodat precie: komt vast te staan wat van wie is. Het Bouwmeetkundig Bureau be schikt over gebouwen in zowel De Cocksdorp en Oudeschild en houd zich naast het meetwerk ook bezie met timmeropdrachten EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Weijers (links) en Bruin bij hun Totall Station.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9