Verdeling jutterij niet zonder pijn 'Je hebt rechten, maar krijgt ze niet altijd' Rechter geboeid door juttersruzie Voornemen Allemaal spullen met een verhaal' Langs de weg Callanetics Biljarters kunnen nog inschrijven Geslaagd TEXELSE^" couRANT We zitten in de tijd van de goede voornemens. Op andere momen ten kun je natuurlijk ook je leven beteren, maar de periode rond de jaarwisseling is er dè gelegen heid voor. Een nieuw begin met een schone lei Het is belangrijk dat je zulke voornemens aan iedereen be kend maakt Hoe meer je die mooie plannen van de daken schreeuwt des te groter is de af gang als er niets van terecht komt. Dat werkt als stok achter de deur voor menige slapjanus. Daarom wil ik dat jullie allemaal weten wat mijn goede voorne men is. Let op ik ga alles beter en netter en mooier maken' In en om huis is na jarenlange achterstalligheid de vernieuwing grootschalig losgebarsten Ik be doel dat ik begonnen ben met herstellen, restaureren en oprui men op ongekende schaal. Ons recreatief opstal wordt verbouwd en is uitgebreid met een fraai hossie. (De officiële opening is op Hossiesdag) De slaapschuur van de strandbewakers is zojuist voorzien van een fraai gips- plafond om een eind te maken aan de veronderstelde dodelijke asbestregen aldaar, mijn motor fiets wordt bij een vooraanstaand tweewielerbedrijf gerestaureerd en de gele bolide wordt vervan gen door een nieuwe tweede hands, omdat hij 150.000 km op de teller heeft waardoor de pech- en kostenkans te groot wordt. Verder is de hond ingeruild voor een publieksvriendelijker maar waakzaam ander type en woens dag heb ik korsten hardnekkig tandsteen en tandplaque laten wegslopen door onze nieuwe mondhygiëniste Anita Faeseler. Kortom het is alles productvernieuwing wat de klok slaat. Aggiornamento! Het is bijna tegennatuurlijk want ik ben nogal een rommelkont. Dat kun je zien aan mijn bureau, auto, kleding, uiterlijk maar ook aan mijn erf. Toch sprong ik er niet ongunstig uit, want er leven op Texel véél van zulke types Rommelkonterij is namelijk een aspect van ons volkskarakter. Gemoedelijk, gemakkelijk, on verschillig en slordig zijn eigen schappen die vaak samengaan of in elkaar overgaan Ik heb me daar nooit druk over gemaakt, maar ik zag eensklaps het Licht toen ik een rondje per eerdergenoemde bolide over Texel maakte. Ik had namelijk enkele tientallen foto's van boer derijen nodig, voor het artikel over het boerderijenboek. Je doet dan wat je anders nooit doet tijdens het rijden: scherp letten op de gebouwen die je passeert. Het was niet opwekkend. Dat kwam niet alleen door de natte grauwheid van het jaargetij en de kale bomen maar vooral ook door de rotzooi die je overal ziet. Móet dat nou, zo'n half afgebro ken varkenshok, op zijn kant lig gende silo, hoop puin, weg- roestende afgedankte landbouwmachines, auto wrakken, rollen gaas, ven/allen caravans, directieketen, cross auto's, badkuipen als drinkbak, restanten dakplaten, hopen plas tic kunstmestzakken, balen kuil- gras in hagelwitte verpakking, vervallen hekken en poortjes, ernstig uit het lood staande ste nen dampalen, modderpoelen en smakeloos uitgevoerde borden waarop het nodige te huur en te koop wordt aangeboden Ik weet nu al dat ik door dit ver haal boze telefoontjes krijg, alle maal van mensen die vinden dat het best meevalt en dat ik beter mijn mond kan houden. Dat komt omdat rommel al gauw niet meer opvalt en zelfs iets vedrouwds krijgt voor mensen die er voort durend in zitten. Nieuwkomers of gasten merken het wel degelijk maar een paar maanden later zien ook zij het met meer Rom mel went blijkbaar snel Het merkwaardige is dat het vaak heel aardige mensen zijn waar je de meeste rotzooi aan treft Als kind wist ik dat al Ik speelde het liefst bij families waar het volgens mijn ouders een bende was. Daar mocht im mers alles en het ontbrak je aan niets. Veel leuker dan bij mijn ei gen afstoffende en schrobbende moeder. Ik zou niet graag willen dat we hier van die fraai aangeharkte hofsteden krijgen zoals tn veel keurige gedeelten van Neder land, maar wat we hier op Texel hebben is echt te gek. Ik denk ook dat het schadelijk is. Een goed verzorgd landschap is van toeristische waarde. Ook niet- monumentale agrarische gebou wen met een moderne bedrijfs voering kunnen een aangename aanblik vormen voor fietsers en wandelaars, inclusief de eigen inwoners. Moet de gemeente de rommel- konten aanpakken? Nee, dat werkt averechts We moeten het gewoon zélf anders willen zonder naar anderen te wijzen. Als ieder eigen erf en huis onder handen neemt heb je een fantastisch totaalresultaat. Stimuleren van gemeentewege moet natuurlijk wèl Want die gribus klopt met met het idyllische beeld dat wij van Texel presenteren in propa gandistische geschriften. Beleid en regeltjes zijn gericht op het behoud van het unieke, karakte ristieke. eigene en herkenbare van het Texelse landschap maar in de praktijk merk je daar veel te weinig van. In de Noordoost polder en de Wieringermeer is het mooier dan in Eierland of Het Noorden. Het wordt hoog tijd dat we waar maken wat we beweren Of andersom. Het is raar dat wel tienduizenden guldens subsidie worden uitgetrokken voor restau ratie van een schapenboet in het Kogerveld die vanaf de openbare weg nauwelijks is te zien terwijl tientallen andere gebouwen langs de weg die veel meer be palend zijn voor de belevings waarde van Texel ongemoeid blijven en de ene na de andere Jumbo-hangaar uit de grond wordt gestampt Dat is dweilen met de brandkraan open Nee, ik wil niet dat Texel een openluchtmuseum wordt. Hoe onbevredigend dat zou zijn kun je zien bij het kruispunt Zuidhaffel-Waterweg waar een perfect gerestaureerde oud- Texelse boerderij staat temidden van onberispelijke tuunwallen. De luiken dicht, geen mens. dier of machine te bekennen. De si tuatie doet denken aan een des kundig opgebaard lijk prachtig Maatwerk maar wèl dood. In een levend landschap wordt gewoond en gewerkt. Dat moet je kunnen zien maar het kan best wat knapper. De meeste gebou wen zijn omgeven door boom singels, waardoor de boel in het zomerhalfjaar aardig wordt geca moufleerd, maar eigenlijk zou dat niet nodig moeten zijn. Ster ker, veel van die slecht onder houden singels zouden voor een flink deel moeten verdwijnen Het zou herstel betekenen van het oorspronkelijk open land schap. Een gebouw dat er goed uitziet hoef je niet weg te stop pen. Bomen zijn alleen nodig voor de meest gruwelijke maar helaas economisch onmisbare andere gebouwen, tenten en al of met gedoogde caravans. Volk van Texel, volg mij. Maak Bij voldoende belangstelling start fysiotherapeute Manda Bergsma donderdagavond 14 januari een cur sus callanetics van tien lessen in Den Hoorn. Donderdagmorgen 28 januari wordt in Den Burg een begin gemaakt met een nieuwe serie Ook is er een les voor gevorderden op dinsdagavond In de lessen worden de spieren op gerekt en wordt aandacht besteed aan een goede houding Alle oefe ningen worden op muziek uitge voerd. er wordt met gesprongen. Ook mensen met lichamelijke klachten kunnen meedoen Inlich tingen en opgave tel. 319 708 Liefhebbers hebben nog tot en met 10 januari de tijd om zich in te schrijven voor het Texels kam pioenschap biljarten. Zoals reeds eerder gemeld wordt van 9 tot en met 14 februari gestreden om de di verse titels. Het toernooi vindt plaats in dorpshuis De Hof in De Koog. Aanmelding is mogelijk bij Cees Bonne en/of Cor Hoogen- boom. van 1999 het jaar van de grote schoonmaak Dan gaat het ei land als een glanzende parel der wadden de nieuwe eeuw in. Mooie gedachte, hè? Harry. De in Oosterend opgegroeide Harm Mulder (28) is afgestudeerd aan de faculteit Biologie van de Rijksuni versiteit Groningen Hij speciali seerde zich in de biotechnologie. Sinds oktober is hij werkzaam bij het bedrijf Damsco in Kopenhagen Aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde oud-Texelaar Floris J. Parlevliet jr (28) tot doctor in de Wis- en Natuurwetenschappen De titel van zijn proefschrift luidde 'Calixarene based Phosphites and their use in Catalysis'. Hij is inmid dels werkzaam bij DSM in Geleen in bruikleen hebben afgestaan Zandbergen waarschuwde dat als de jutters het op een vonnis zouden laten aankomen, deze schenkers in de rechtbank onder ede moeten verklaren dat ze de spullen daad werkelijk aan de jutters hebben ge geven.' Gezien de 637 nummers zou dat een lange zitting worden. 'En als dit onder ede wordt betwist, krijgt het museum in Oudeschild het voor deel van de twijfelUit een snelle inventarisatie maakten de jutters op dat ze in zo'n tachtig procent van de gevallen het bewijs hard konden maken. Maar volgens de rechter en de tegenpartij lag dit per centage aanzienlijk lager VRIJDAG 8 JANUARI 1999 De rechter, mei aan zijn linkerzijde de grittier, tijdens het bloedstollende overleg lussen jutters en de museumdirecteuren Voor het compromis dat de jutters en de Stichting Texels Museum dinsdag sloten over de verdeling van de collectie heb ben beide partijen flink water in de wijn moeten doen. Een bittere pil voor beide kampen, maar wel één waaraan niet viel te ontko men. De Texelse Courant was dinsdag als enige nieuws medium aanwezig bij de zitting in het Maritiem en Juttersmu- seum, die werd geleid door Mr. M.W. Zandbergen. Een verslag. De geldelijke waarde van de be twiste spullen mag dan niet hoog zijn, met de gevoelswaarde ervan ligt dat héél anders Dat bleek tij dens het overleg op de zolder van het MJM-museum. Aanwezig bij deze nu al historisch genoemde zit ting waren behalve de rechter en de griffier museumdirecteuren Jan Kuiper en Benno van Tilburg, be stuurders Maarten Roeper en Jaap Bakker en raadsman mr. G.R.M. van Assum. Tegenover hen zaten |Uttersvoorzit- ter Jan Uitgeest, broer Klaas, die na zijn vertrek uit het bestuur alleen als adviseur mocht optreden en Cor Ellen. Emotionele waarde Uitgeest maakte de rechter de emotionele waarde van een aantal spullen meteen duidelijk: 'Het gaat niet om de ronde boeien, want daar zit de Noordzee vol van Maar bij een ringboei met een naam erop ligt het heel anders. Da's een voorwerp met een verhaal. Datzelfde geldt voor een dwarsklamper en een puntbriel. Ik zou het niet over m'n hart krijgen om die te laten schie ten. We kunnen nu wel coulant zijn, maar als bestuurders moeten we onze verantwoordelijkheid nemen.' Dilemma De gevoelswaarde weerhield ook de tegenpartij van een soepele hou ding. Jan Kuiper: 'Stel dat de helft van de spullen uit het museum ver dwijnt. Toeristen zouden daar niets van merken, omdat we genoeg an dere spullen kunnen krijgen om de lege plekken in het museum op te vullen. Ik sta echter voor een di lemma. Ik kan nu een dikke ruzie met de jutters sussen, maar ik loop de kans dat ik morgen met schen kers grote onenigheid krijg. We kunnen het ten opzichte van hen niet maken de boel weg te laten ha len.' Kuiper doelde op een verza meling van 3500 flessen, inge bracht door wijlen Meijert Spigt uit De Koog. 'Die man zou zich in z'n graf omdraaien.' Kuiper was bang dat het verdwijnen van spullen naar Flora toekomstige schenkers zal afschrikken. Die angst werd met gedeeld door de rechter. 'We praten nu over proble men uit het verleden Laat dit in ie der geval een les zijn om zaken in de toekomst goed te registreren Logboek Om niet vast te raken tijdens de onderhandelingen werden grote voorwerpen, zoals de Joan Hodshon, het Licht van Troost en een aantal reddingsloepen van de Compass gescheiden van het ge schil over de 637 kleinere voorwer pen. Die laatsten waren vanaf '79/'80, bij de start van het museum in Oude schild, door Cor Ellen in het zoge naamde logboek genoteerd. Op ad vies van Gerrit de Haan had de jutter bij deze inventarisatie conse quent de herkomst van de objecten vermeld, de schenker en de nieuwe eigenaar. 'Ik deed dat als admini strateur van de jutters', verklaarde hij. Kuiper dacht daar anders over. 'Hij heeft de spullen aangepakt en ge noteerd in de hoedanigheid van me dewerker van het Juttersmuseum. Ze horen dus thuis in Oudeschild 1-0 Een groot deel van de spullen was ingebracht door de jutters/bestuur ders zelf, maar andere spullen door derden. Opname in het logboek hield volgens de rechter niet auto matisch in dat de jutters eigenaar zijn. 'Want de STM heeft de spullen namelijk in bezit en staat daarmee - om het in juridische termen te zeg gen - op voorsprong. Het museum in Oudeschild wordt als bezitter be schouwd als de eigenaar. Het is dus 1-0 voor deze partij 'De ervaring leert dat het zuiver juri disch gezien heel moeilijk is om te bewijzen dat de spullen géén eigen dom zijn van het MJM Bij twijfel valt het oordeel uit in het voordeel van dit museum Ik vraag me trou wens af of de aanbrengers van de spullen destijds het onderscheid tussen de twee musea wel konden maken.' Bollenschuur Cor Ellen: Dat konden ze donders goed. Want wat de zeehonden wa ren voor EcoMare. was ik hier in het museum.' Jaap Bakker, die sprak namens het museum in Oude schild: 'Ze brachten hun spullen met de bedoeling dat ze hier in het museum zouden blijven, niet dat ze in een bollenschuur op Flora zou den belanden Jan Kuiper kon erover meepraten 'Er is een voorwerp in het logboek opgenomen, dat ik zelf aan het MJM heb geschonken Als direc teur zou ik dat natuurlijk nooit aan de jutters hebben gegeven. Maar zo staat het wel in het logboek In hoeverre klopt dus de informatie7' Zwart-op-wit Jan Uitgeest wees op de brieven waarin diverse aanbrengers zwart- op-wit verklaarden de spullen aan de jutters te hebben geschonken of Schorsingen Er waren diverse schorsingen en beraadslagingen nodig om tot een akkoord te komen De jutters stel den eerst voor dat ze die zaken zouden krijgen die ze volgens het logboek zelf hadden aangebracht en die waarvan de schenkers ver klaren dat ze aan hen zijn geschon ken. Dit was Kuiper en Van Tilburg een brug te ver. Datzelfde gold voor de eis om alle grotere spullen naar Flora te halen. Het al eerder gedane aanbod van Kuiper om de jutters, wat betreft de grote spullen, af te kopen viel weer verkeerd bij Uit geest: 'Het gaat ons niet om het geld' Schikking Het voorstel van Kuiper om de lijst met kleine spullen dan maar in tweeën te delen, zmde de jutters met. De uiteindelijke schikking luidde als volgt: de spullen die per soonlijk en uitsluitend op naam van de jutters staan, gaan naar Flora, evenals zaken die tot en met 1980 waren ingebracht en in het logboek op naam van de Stichting Juttersmuseum staan. Datzelfde geldt voor een lijnwerptoestel en andere spullen uit de wippertruck Uitgeest 'Want anders is die met compleet.' De KNRM moet met dit laatste overigens nog wel akkoord gaan, hetgeen nog maar de vraag is. Wegens tijdgebrek kwam het niet tot een akkoord over de grote spul len Zandbergen deed alvast een voorstel. 'Laat de Joan Hodshon hier en neem het Licht mee naar Flora.' Gezond verstand Hoewel beide partijen het gevoel hadden flink te moeten bloeden, waren zowel Kuiper als Uitgeest opgelucht over hret bereikte ak koord. 'We zijn gedeeltelijk tevre den' aldus Jan Uitgeest 'We had den het liever anders gezien, maar dat zou uitdraaien op een langdurig en kostbaar proces. We hebben het gezonde verstand laten werken en een compromis gesloten We moe- 'Jullie hebben allebei bepaalde rechten, maar het probleem is dat je ze met altijd krijgt Dat geeft frustraties en zorgt dat er altijd twee verliezers zijnaldus had mr W.M. Zandbergen voor jutters en museumdirecteuren een ontnuchte rende boodschap in petto 'Want wil het tot een acceptabele boedel scheiding komen, zullen jullie bei den water bij de wijn moeten doen. Zo niet, dan komen we er voorlopig niet uit en ben ik voor mets naar Texel gekomen.' Al tijdens de rondwandeling door de wierschuur kreeg de rechter een goed beeld van het geschil. Niet al leen zag hij de omstreden jutterscollectie, ook werd hij deel genoot van de verhitte sfeer waarin hel conflict was geraakt. De verwij ten, met name van de zijde van de ten in Oudeschild spullen achterla ten en dat doet ons zeer. Maar daartegenover staan weer dingen waarmee we erg blij zijn Kuiper 'We zitten hier al jaren te genaan te hikken. Het is voor ons flink slikken. Want ik weet zeker dat er spullen naar Flora gaan, waarvan de schenkers wilden dat ze in Oudeschild zouden blijven. Dat doet pijn. Maar meer zat er voor ons met in. Het is belangrijk dat dit achter de rug is.' Verdeling Volgens Uitgeest gaan 420 van de 635 nummers uit het zogenaamde logboek naar Flora. Volgens de jutters is dat zo'n driekwart van de spullen uit de wierschuur. Directeur Van Tilburg komt tot een heel an dere inschatting 'Van de lijst schat ik dat ongeveer de helft weg gaat, maar het deel dat uit de wierschuur verdwijnt is een stuk kleiner Toen de jutters namelijk een deel van de spullen in november weghaalden, hebben we dat aangevuld met za ken uit onze eigen depots Dat zul len we straks opnieuw doen. De toeristen zullen er niets van mer ken.' jutters, waren met van de lucht. 'Moet je deze reddingsloep eens bekijken Dat is toch een schrijnend gebrek aan onderhoud Dit ding moet hier weg 'We hebben alles geprobeerd om tol een vergelijk le komen, maar zij lagen steeds dwars klaagden de jutters 'Ik kan alles weerleggenhield Kuiper zich op de vlakte. De verwachting dat de zitting aan sluitend op de zolder van hel mu seum eveneens in een verhitte geen stichting voor de stroperij in Nederland Zandbergens oproep tot orde bleef niet zonder resultaat Zelfs Cor El len wist zich aan de zijlijn te hou den Het leverde de /utter een com pliment op van Zandbergen 'U hebt zich keurig ingehouden Datzelfde gold voor Klaas Uitgeest Als 'advi seur' weerhield hij zich er met van zich nu en dan te roeren in de on derhandelingen Bijvoorbeeld over De rondleiding van de rechter over het museumterrein trok grote belangstelling van de pers. sfeer zou verlopen, kwam niet uit. Dit was met name te danken aan Mr Zandbergen die bij aanvang beide partijen tot de orde riep 'Pro beer uw emoties zoveel mogelijk onder tafel te houden en u te beper ken tot een zakelijke en afstande lijke houding Al geef ik direct toe dat dit makkelijker is gezegd dan gedaan. Het bewijs daarvan leverde de rech ter zelf. door te informeren naar de verhouding tussen de strandvond erij en de jutters. Jan Uitgeest: 'Het is gewoon zaak uit handen van de strandvonder te blijven Zand bergen 'Heel bijzonder, die stich ting van jullie. Er bestaat toch ook Mr. Zandbergen: ...boeiende zaak... 'Zoiets specifieks als dit. met zoveel geschiedenis en emo ties. Dat heb ik nog niet eerder bij de hand gehad. De kwestie houdt het hele eiland bezig. Hel gaat hier om hele bijzondere spullen met een markante ge schiedenis Mr M.W Zand bergen, die zich als rechter al enige maanden in de juttersruzie had verdiept en er dinsdag voor naar Texel kwam. beschouwt de kwestie als één van de boeiend ste zaken uit z'n loopbaan. 'In dit geval wilde ik me op de hoogte stellen van de problemen en zal proberen de betrokkenen hieruit te helpen. Het was overigens met de eerste keer dat Zandbergen naar Texel kwam. 'Ik ben al een paar keer op het eiland geweest, op be zoek bij vrienden die een huisje aan de Vuurtorenweg hebben Onlangs nog. toen ik al wist dat ik deze zaak zou doen. Ik heb nog gedacht aan een bezoekje aan het museum, maar vond dat met gepast De rondleiding die ik nu heb gehad, vond ik erg boeiend.Van de jutters kreeg hij een uitnodiging om ook op Flora rond te kijken. Op de vraag of twee luttersmusea met wat veel van het goede is. hield Zandbergen zich op de vlakte 'Dat is een teer punt Laat ik me daarover maar niet uitlaten. het door Kuiper betwiste eigen domsrecht dat de jutters voor een aantal spullen claimden. Het betrof met name een touwladder, een voorwerp dat de jutters in november vorig jaar al - met toestemming van Kuiper - uit het museum mochten weghalen 'Ik ben nu aangesproken door iemand die zich afvraagt hoe we dat toch in hemelsnaam hebben kunnen afstaan. Nadat de rechter de jutters had ge confronteerd met hun (juridisch) wankele positie, maakte de zelfver zekerdheid aan die kant plaats voor twijfel Met hun advocaat, mr Peter Traudes. zonderden ze zich af in het cafetaria om te beraadslagen. Rond 14.00 uur kwamen ze met een voorstel op de proppen. Traudes: 'De boodschap is als volgt. Jan Kuiper: 'Ter vermijding van verdere discussie doen wij dit financieel voorstel Tijdens een tweede onderbreking leek er schot in de onderhandetin- gen te komen. Laten we met te vroeg juichen. Ik heb het in dit sta dium wel eerder fout zien gaan', waarschuwt de rechter. Weer terug, wees mr Traudes zorgelijk naar zijn horloge. 'Ik moet zo weg. dus laten we snel handelen De hoop op een goede afloop groeide met de minuut Zandbergen 'We moeien het ijzer smeden als het heet is.' Cor Ellen. 'Het komt al aardig op temperatuur.' Zandbergen 'Maar laten we wel zorgen dat het niet oververhit raakt. Houd uw emoties dus in toom.' Na de volgende onderbreking sprak de brede glimlach op het gezicht van Traudes boekdelen. 'De aard appel is doorgeslikt Als de raadsman zich klokslag half vier met naar een andere afspraak had moeten begeven, was de kwestie over de grote zaken waarschijnlijk ook in kannen kruiken geweest

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5