Restaurants doen aan 'eeuwtafelen' Waalders nemen het op voor 'gepesten' Stichting 'You are special!' Turks riet op Texelse boet Geknipt TEXELSE couRANT Uitslagen Tevoko Voetbaluitslagen Winterlezing over geologie van wad Afrikaans trommelen Huizenbouw Mars Bioscoopgangers blussen brandje Vissen willen amper bijten Pooltoernooi voor herhaling vatbaar DINSDAG 12 JANUARI 1999 De grote schapenboet achter hoeve De Waddel in Westergeest krijgt een nieuwe rieten kap. Het heeft verbazing gewekt dat het nieuwe riet afkomstig is uit Turkije, maar rietdekker Axel Wetsteen vindt dat niet zo bijzonder In Nederland is een tekort aan riet zodat 60% van de totaal benodigde hoeveelheid moet worden ingevoerd. Leveran ciers zijn diverse Oost-Europese landen en dus ook Turkije Het Turkse net is opvallend grof. maar blank en taai en dus van goede kwaliteit De boet achter De Waddel werd ge bouwd in het begin van deze eeuw en is tegenwoordig eigendom van Natuurmonumenten. Hij wordt ge bruikt door Piet Bakker die er onder andere hooi heeft opgeslagen. Het is geen typisch Texelse boet omdat hij daarvoor veel te groot is. maar hi/ staat wel in een der mooiste landschappen van het eiland. Op de foto is te zien hoe rechts het oude het wordt verwijderd. Het linkerdakvlak is reeds grotendeels van nieuw net voorzien. Wetsteen wordt geassisteerd door de Friese rietdekkers Harry Vijver en Feije Sikkema (Foto Harry do Graaf) Willem Roeper van restaurant 't Oude Veerhuis in Oudeschild presenteerde zaterdagavond een 'historisch' diner. Een groep re laties maakte aangenaam kennis met een menu dat was gebaseerd op de culinaire voorkeuren en gebeurtenissen uit de eerste tien jaar van deze eeuw. Het betreft een landelijk initiatief van de Stichting Ontwikkeling Ne derlandse Kookkunst waarvan oud NBT-voorzitter Nico de Rooij voor zitter en initiator is. Er is een advi serende 'Raedt van Oudsten' aan verbonden, bestaande uit promi nente Nederlanders waaronder Wina Born, Dries van Agt en Gerrit van der Valk. Maandelijks Onder het motto 'Een eeuw tafelen in Nederland' staat bij de deelne mende restaurants gedurende 1999 elke maand een ander menu cen traal, telkens afkomstig uit een op volgend decennium Niet alleen 't Oude Veerhuis doet er op Texel aan mee maar ook De Taveerne van 'Dirk en Dirk' in De Koog De deelnemende bedrijven profiteren van centraal georganiseerde pro motie. Er is fraai foldermateriaal verspreid en de bedrijven zijn her kenbaar aan vaandels en vlaggen. De restaurants ontvangen elke drie maanden een handleiding inzake aard, bereiding en presentatie van de menu's. Per periode zijn wel tien gerechten 'leverbaar'. Niet alleen gewone restaurants hebben op de actie ingehaakt maar ook instellin gen (zoals verzorgingstehuizen) en zelfs kazernes. Soepel Niet gedacht moet worden dat de diverse menu's precies hetzelfde zijn als in de tijd waarin ze populair waren. Tegemoetkomend aan he dendaagse wensen zijn ze minder zwaar en vet Ook kan een restau rateur bepaalde ingrediënten ver vangen Dat laatste was gebeurd bij het presentatiediner, waarbij chef kok Manoio Frontana de Tiberisa en zijn rechterhand Mark van Kooten reerug hadden vervangen door Texelse lamsbout. Verder vermeldde het menu 'Ma kreel van de pier', een voorafje dat ten tijde van de opening van de Schevenmgse pier populair was. Vervolgens de soep 'Crème Pomona' die verwijst naar het in 1899 gestichte eerste vegetarische restaurant van Nederland, 'Pomona' in Den Haag. Ijskoud... Na de al genoemde lamsbout (in roomsaus) volgde een ijsje 'Bombe Kamerlingh Onnes' Dat herinnert aan de natuurkundige Kamerlingh Onnes wiens directe medewerker en op Texel geboren professor Keesom erin slaagde het gas he lium vloeibaar en vervolgens vast te maken. Daarvoor zijn temperatu ren nodig die in de buurt liggen van het absolute nulpunt, dus 273 gra den onder nul. Zó koud was het ijsje natuurlijk niet. De afsluiter was Prins Hendrik-taart die destijds als 'Gateau Prince Henri' werd gegeten ter gelegenheid van het huwelijk van koningin Wil- helmina met prins Hendrik. Het menu vermeldt: 'Wat men achteraf ook over prins Hendrik mag zeg gen, de taart is lekker'. Naast het 'eeuwtafelen' kan men in de deelnemende restaurants ook terecht voor de gebruikelijke kaart. De betrekkelijke uniformiteit die 'Een eeuw tafelen in Nederland' sti muleert. geldt niet voor de prijs Die kan dus in elk bedrijf anders zijn, maar is in elk geval niet afschrik wekkend. De culinaire campagne staat sinds het afgelopen weekend in het teken van presentatie In gaand vrijdag kan men overal in Nederland bij de deelnemende be drijven voor het eeuwtafelen te recht Tevoko 1-Katapult (D) 3-1; Tevoko 2-Katapult 2 (D) 1-3. Tevoko 1-DFC 1 (H) 3-0; Tevoko 3-Coach/ Seahawks (D) 3-1; Tevoko B- WSOV 6 (Jun.) 0-3; Tevoko 3-The Serve 2 (H) 2-3. Texelse pupillencompetitie SVC F1-Texel'94 F2 0-2 De Koog D1-Texel'94 D4 4-3 De andere wedstrijden werden afge last. In EcoMare is volgende week de eerste winterlezing van het seizoen. Dinsdag 19 januari spreekt Bert de Vries, mede-oprichter van het mu seum 'Huls van de aarde' in Den Oever, over de geologische geschie denis van het waddengebied De Vries werkte mee aan 'De Vleet', de digitale encyclopedie van EcoMare over Wadden- en Noord zee. Hij schreef -vanzelfsprekend- het geologische hoofdstuk Dinsdag zal hij ondermeer ingaan op het waddengas, de slapende C?) vulkaan onder de Waddenzee, en de gevol gen van de Ijstijden Zondag 17 februari begint weer een cursus Afrikaans trommelen (djembe-muziek) onder leiding van Victor Sams. Lokatie is het KTF- gebouw aan de Emmalaan in Den Burg Beginners spelen van 15.30 tot 17.00 uur, gevorderden van 17 00 tot 18.30 uur. Tot eind maart zijn er tien lessen; ook kan men zelf een djembé leren maken Trommelen op een djembé is een vorm van communiceren; niet met woorden maar met gevoel, ritme en melodie. De taal is het ritme en de woorden de verschillende klanken die bespelers uit hun djembé kunnen halen De ritmes en melodieën van deze muziekvorm, die uit de Madingo-cultuur vandaan komt, zijn vaak afgeleid van dierlijke geluiden en bewegingen. Informatie en op gave Paul van Mierlo. tel. 319678 of 319708. Oud-Texelaar Willem Witvliet uit Zwitserland stuurde ons een artikel op uit de Aargauer Zeitung 'Dat er een schapenras is dat Texelaar heet, is me bekend, maar zijn er nu ook al cavia's die zo worden ge noemd?', zo vraagt Witvliet zich af. Het antwoord heeft al eens in de Texelse Courant gestaan De 'Tessel Cavia' is in de jaren '80 in Engeland ontstaan uit een kruising tussen twee andere soorten. Het is een langharig ras, met een gol vende -zelfs krullende- vacht. Sinds de eerste show in 1985 is de Tessel' vrij populair in Engeland - en nu blijkbaar ook in Zwitserland. VERVOLG PAGINA 1 gegraven en kan de bouw -mits de winter meewerkt- over enkele weken aanvangen. Gestreefd wordt de wo ningen voor het eind van dit jaar op te leveren, aldus Momberg. Waarom hij niet verder in zee is ge gaan met Visser maar een aan besteding heeft gehouden, wil Mom- berg niet zeggen. 'Een kwestie van concurrentie, leder mag er het zijne van denken.' Aannemer Martin Visser reageert teleurgesteld. 'Ik ben er verbaasd over en had het me anders voorge steld. Verder wil ik er niets over zeg gen.' Hij wil nog wel kwijt dat hij nog in onderhandeling is met MO over verdere bouw in De Mars, waar ove rigens nog wel door Visser wordt gewerkt. Voor Drijver Bouw is het lang gele den dat het bedrijf in de nieuwbouw zat. 'Voor de komst van MO bouw den we veel koopwoningen via de gemeente. Zeker zo'n tien tot twin tig per jaar', weet directeur Jaap Drijver. Op de vraag of hij onderhan delt met Momberg over verdere nieuwbouw, geeft Drijver een beves tigend antwoord. 'Als ik het ontken, zou ik liegen. Maar méér kan ik er met over zeggen.' ,1, urn ucm Schönheiliïueal den Angen von gestrengen Richtend E gerecht zu werden. .Hat ein «Sheltie» lockiges Haar, das aussieht,ajs ware der, Vierbeiner mit fnschfcr Dauersvelle und f ohne Schirm in eineh Platzregen gera- ten, dann handett es sich um ein Cavia vom Typ -Texel*. Warum sie -Mcer- schwemchen* heisscn. kann nur vennu- tet werden: Weil'sic eijistèübers weite Meer zu Uns gelcommenj weil unsere Ur- ururahnen der Ansicht waren, sie wtlr- t den ein bisschen wie Schweine'a^ssehen und überdies grunzen Urn sie ga' nicht. Sie pfeifen. Und sie haben, rnei- hlichen Meirun- Pesten kan iemands leven tot een hel maken. Het is geen lolle tje om thuis, op school of op het werk altijd het pispaaltje te zijn. Manon en Peter Vahrmeijer uit De Waal hebben het allebei aan den lijve ervaren. Vijf jaar gele den richtte Manon, die toen nog in Zeist woonde, een stichting te gen pesten op. Peter sloot zich er later bij aan. Hun woning aan het Vermaningspad is nu het centrum van You are special!'. 'Vergeet vooral het uitroepteken niet', zeggen Manon en Peter 'Dat geeft namelijk aan dat je iemand bént, dat je je niet in een hoekje hoeft te laten drijven Manon toont een plakboek met krantenknipsels over uit de hand gelopen pesterijen 'Kijk, zo ben ik begonnenInmiddels heeft ze een dik dossier, dat nog wekelijks groeit 'Je weet soms met wat je leest. De haren rijzen je soms te berge. Lijkje spelen bijvoorbeeld: een gepest kind dat levend werd begraven. Het werd ook gedwongen insecten en hondenpoep te eten en als slaaf schoenen te likken Dat is natuurlijk wel erg extreem, maar toch, het is gebeurd.' Mikpunt Zelf was ze vroeger ook slachtoffer van pesterijen 'De term 'slachtof fer' vervang ik liever door gepeste. Om in die situatie verandering te brengen, is niet zo eenvoudig. Het probleem zit namelijk ook bij de gene die de ander pest, de pester Als gepeste moet je voor jezelf le ren kiezen, maar pesters worden meestal met toleranter Vaak krijg je de verkeerde adviezen, bijvoor beeld negeren. Dat helpt met, want de pester gaat gewoon door. Jezelf aanpassen is ook geen oplossing, want dan ga je je tegennatuurlijk gedragen en pakken ze je daar weer op. Van school veranderen werkt soms. maar als je daar op nieuw het mikpunt bent. is het nog met wat werd venvacht en dat maakte de pester onzeker Een simpele manier dus, maar die werkt met voor iedereen Pesten is algemeen verbreid en met alleen op school. Ook volwas senen kunnen elkaar op het werk het leven behoorlijk zuur maken. erger omdat je in een vreemde om geving bent beland.' Hard lachen Manon kwam er uit door averechts te reageren op pestgedrag. 'Ik merkte dat bij honden en ben dat toen op mensen gaan uitproberen. Als iemand mij uitschold, ging ik hard lachen in plaats van te huilen of kwaad te worden. Ik deed dus 'Collegaatje pesten komt vaak voor. Volgens een onderzoek van het FNV worden in Nederland 50 000 medewerkers gepest Eén op de tien overweegt een poging tot zelfmoord.' Stichting In de jaren negentig kwam pesten landelijk meer in de belangstelling. Manon 'Eind 1992 werd een pest- protocol opgesteld. Teletekst be steedde er aandacht aan Toen ik een anonieme brief las van een meisje dat van de trap was geduwd, heb ik ook een brief geschreven. Die eindigde met de kreet You are special!". Daar kreeg ik veel reac ties op terug. Ze dachten dat ik van een instantie tegen pesten was.' Van het een kwam het ander. Met hulp van haar moeder en een ken nis begon Manon een stichting, die in 1994 in Zeist officieel werd opge richt Sinds ze anderhalf jaar gele den naar Texel verhuisde, is het hoofdkantoor in De Waal. Haar man Peter leerde ze via de stichting kennen, nadat hij een brief had ge schreven. Tegenwoordig zijn ze al lebei actief in de stichting Telefoon De activiteiten bestaan uit het ver spreiden van folders, beantwoorden van brieven en telefoontjes en het samenstellen van het kwartaalblad 'De Tussenstand' 'We proberen in de behoefte van de gepesten te voorzien.' Naast het Texelse stel is ook een jongen uit Brabant en een lerares uit Zuidholland als mede werker aan de stichting verbonden. De stichting is 24 uur per dag tele fonisch bereikbaar 'We proberen mensen vanuit onze eigen ervaring te helpen. De informatie blijft strikt vertrouwelijk', zegt Manon. die in middels bezig is met een cursus 'stress-counceling'. Met een an dere stichting, 'Stop het pesten', wordt niet nauw samengewerkt. 'We hebben wel contact, maar zij richten zich meer op volwassenen, vooral de ouders van gepesten'. Op Texel hebben ze folders ver spreid bij o.a. jongerencentrum Time Out en de openbare biblio theek. Op school ligt het volgens Manon en Peter wat lastiger, omdat de pester kan zien welke leerling een folder meeneemt. Het valt met mee om de activiteiten te bekostigen. De stichting heeft te weinig begunstigers om de kosten te dekken. Gehoopt wordt daarom dat zich méér donateurs aanmel den (giro 7459479) of dat zich spon sors aandienen. Het 24-uurs tele foonnummer is 310790. Brandweerlieden Inspecteren de smeulende resten in de winkel. (Foto Frons Hopman) Na afloop van de film werden twee bezoekers zélf hoofdrolspelers. Bij het verlaten van Cinema Texel ontdekten Sidny van Zon en Marco Zijm een beginnend brandje in de winkel van Kees de Waal aan de Hogerstraat naast Meubelhuis Moerbeek. Door kor daat optreden wisten ze erger te voorkomen. Toen ze de cadeauwinkel passeer den. meende Van Zon iets te zien branden. Zijn vermoeden bleek te kloppen. Een brandende kaars ver oorzaakte dat eén der stellingen achterin vlam vatte. Het tweetal sloeg alarm via 06-11 en bleef het vuur in de gaten houden. Samen met twee andere bioscoopgangers beslo ten ze, toen de brand feller werd, de ruit van de winkeldeur in te trappen. 'De winkel stond vol rook en het kaarsvet brandde gigantisch', vertelt Van Zon. 'We probeerden de vlam men uit te trappen en deden er een paar deksels op. Toen we daarna water uit de keuken haalden, was het vrij snel uit.' De brandweer die korl hierna arri veerde, hoefde niet meer in actie te komen Wel controleerden brand weer en politie de zaak nog even. Eigenaar Kees de Waal reageerde opgelucht. Volgens hem moet de kaars sinds de winkelsluiting zaterdagmiddag hebben gebrand. Wijzend op de vele droge artikelen in de winkel stelde hij dat er een flinke brand zou zijn ontstaan als de filmgangers niet zo alert hadden gereageerd. Uit dank kregen de 'red ders' gisteren bloemen en bioscoop bonnen. Tijdens de eerste sportviswedstrijd van het nieuwe jaar, die zondag ochtend bij de Oudeschilder Asfalt- molen werd gehouden. was karigheid troef. Na twee uur henge- Het eerste poolbiljart-toernooi in Time Out was een succes Bezoe kers en deelnemers beleefden vrij dag een gezellige avond in het jongerencentrum Winnaar werd Tieme Bakker, vóór Jeffrey Krop en Kees Joustra. Het enige meisje, Lotte bij de Leij, wist vier partijen te winnen maar viel niet in de prijzen. De organisatie toonde zich tevreden en wil het evenement over enige tijd herhalen. Over twee weken organi seert Time Out een filmavond met groot scherm. len waren slechts vier visjes op de kant gebracht. Daarvan ving Nico Tessel er twee (met een lengte van 35 centimeter), zodat hij winnaar werd. Cor Huisman (19 cm) en Ton Dorst (14 cm) vingen de andere exemplaren De volgende wedstrijd wordt zon dag 24 januari bij het Ankerpark ge- houden. aanvang 8.30 uur. Op deze lokatie in De Mars komen de zes nieuwe koopwoningen. (Foto Gentrd Timmerman) Kelner Rens Afman zet de lamsbout in roomsaus op tafel. (Foto Harry do Graat) Peter en Manon Vahrmeijer met kwartaalblad en plakboek van hun stichting tegen pesten. (Foto Frans Hopi

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5