Cjrocn 'wartsjexeh in het harL, Australisch cadeautje voorTexels bruidspaar TEXEL N' Doolhof decor van theaterspektakel Muziekschool en SBB feesten samen TOER ISi ~Horszel Pesten Groen licht voor aanleg rotonde adverteren eigen opdruk Texelaartje TEXELSE'^COURANT VERDER IN DIT ummer ■Andere bestemming Durper Rabobank? 2 de Kroniek 2 Discussie op komst over toekomst recreatie 5 •o- Nieuw technisch duo bij Texel'94 7 IditAj Actief 7 Teso overweegt een proef met bagagekarretjes Fietster gewond bij aanrijding De Groot (D66) wil nieuw onderkomen voor asielzoekers Plan bedrijfje in Burgwal 45 Peuterpret in Durper zandbak OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11348 VRIJDAG 15 JANUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS /58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS 1.65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) helmin, De Groot wijst erop dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) de komende jaren landelijk 57.000 plaatsen nodig heeft om de stroom vluchtelingen te herbergen. Texel zou volgens De Groot hieraan een permanente bijdrage moeten leve ren. Tot dusver ging het steeds om tij delijk onderdak. Motel Texel is er mee begonnen, uitstekend, niets op aan te merken. Daarna volgden Pa norama, Vogelmient en Walden Noord. Het motel en Panorama zijn gestopt, bij Walden Noord loopt het lontract in juni af. Er is dus geen iprake van continuïteit.' Dan pest je toch gewoon terug! Dat riepen vroeger de ouder wetse, rechtlijnige opvoeders en daar bleef het bij. Plagen, sar ren, treiteren en pesten. Je doet 't of het overkomt je. Waar ligt de grens? Een beetje plagen kan komisch zijn, maar eindeloos pesten verziekt iemands leven. Er bestaat een stichting tegen pesten en die is gevestigd in De Waal 'You are special' is een belangenorganisatie voor slacht offers, gepesten Wanneer slaan de pesters de handen in een? Sommige mensen roepen het pesten over zich af. WaaromVoer voor psycholo gen. 'k Mag zelf ook graag een beetje sarren, 't vuurtje wat op stoken. maar 't moet wel leuk blijven en een doel hebben. Een columnist is ook een soort pester. Wie kaatst, mag de bal verwachten. Daarom knijpen we er een weekje tussenuit. Ga dan een ander maar pesten1 Horszei Wie een volwassen man als lucht post van Australië naar Texel wil laten sturen, moet diep in de bui del tasten. Dat besefte ook Cocksdorper Piet Zijm. Om de kosten te kunnen delen, sloeg hij samen met een flink aantal andere Texelaars de handen ineen. Het poststuk lieten ze vrijdag als huwelijkscadeau afleveren bij de bruiloft van Chris de Lussanet en Ellis de Werdt. Het 'geschenk' was Louie de Lussanet de la Sablonnière, vader van de bruidegom Achttien jaar ge leden emigreerde hij met echtgenote Marijke Beumkes en hun kinderen (na een tussenstop in Nieuw Zee land) naar Australië. Zes jaar gele den besloot zijn nu 27-jarige zoon Chris terug te keren naar het eiland van zijn jeugd Hij werd verliefd en nam zijn aanstaande mee naar Au stralië om haar aan zijn ouders voor te stellen. 'Sindsdien had ik hem niet meer gezien', vertelt vader Louie enigszins aangedaan. Toen het stel onlangs aankondigde snel te zullen trouwen, zat hij met een probleem. De maker van en handelaar in speelgoed lijdt geen armoede, maar het aanzienlijke bedrag voor een vliegtuigticket had hij met zomaar voorhanden Geheim Toen de teleurgestelde Chris vriend en dorpsgenoot Piet Zijm vertelde dat zijn vader zou ontbreken bij de bruiloft, kon hij met vermoeden wat de gevolgen zouden zijn. De gewe zen strandpaviljoenhouder zette in het diepste geheim een actie op touw. Hij vroeg familie en vrienden van het bruidspaar om een donatie om vader De Lussanet vanaf de andere kant van de wereld naar Texel te halen. Dat lukte, tot grote verrassing, ook van Louie zelf. Toen mijn jongste dochter, die het contact onderhield, het vertelde, was ik he lemaal beduusd Maar ik ben erg verguld dat ik ben gegaan Het komt niet vaak voor dat een cadeau zijn gevers kan bedanken. Gelukkig kan ik dat wel: Chris en Ellis hebben fan tastische vrienden!' Beumkes De Lussanet belandde als lid van de Dutch Swing College Band in 1957 op Texel voor een concert. De mu- Louie de Lussanet (rechts) beleefde emotionele momenten op Texel, onder meer met zoon Chris en schoondochter Ellis en met Piet 'the Godfather' Zijm (links). i/=o«jjaop(tonMBj zikanten werden ondergebracht bij particulieren Louie kreeg een slaap plaats bij Ben Beumkes en zijn ge zin. 'Hij had een heel leuke dochter. Marijke. Het klikte meteen.' De geliefden trouwden in 1961, woonden daarna wegens de drukke werkzaamheden van Louie een tijd in Den Haag, maar streken in 1968 op Texel neer. 'Ik werd sessie muzikant en hoefde daardoor niet steeds op toernee.' Het gezin De Lussanet woonde eerst op boerderij Aurora aan de Pontweg en vervolgens in een huisje in het Hogeberggebied, allebei eigendom van de dames Dijt. In Nieuw Zeeland en Australië werd nogal eens van woonplaats gewisseld, net als van werkkring. Tegenwoordig woont Louie in Cairns, in het noordelijk gedeelte van Queensland, waar het kwik 34 graden aanwees toen hij vorige week op het vliegtuig stapte. 'Op Schiphol was het 0 graden, een heel verschil. Ik had mijn korte broek nog aan, dat was een beetje optimis tisch.' Het gezin leeft tegenwoordig nogal verspreid Zoon Chris woont in De Cocksdorp, dochter Yvonne (35) in Brisbane en dochter Damëlle (32) in Melbourne. Echtgenote Marijke pen delt op en neer. 'Ze profiteert van de mooie kanten van beide landen Bovendien wil ze haar zieke vader graag wat meer zien Maar voor Louie was het dus de eerste keer in achttien jaar dat hij weer op het eiland was. Het was een emotioneel weerzien. Uiteraard om dat hij zoon en schoondochter in de armen kon sluiten, maar ook wegens de vele vrienden en bekenden die hij steeds tegenkomt 'Het is fantas tisch om al die mensen weer te spre ken. Ik moet soms goed kijken. Want sommigen zijn grijs geworden of kaal of allebei Er is nog meer veranderd, vooral in Den Burg, constateert De Lussanet. 'Het is veel drukker geworden. Verkeersproblemen had je vroeger niet.' Maar dat hij straks met een geluk kig gevoel weer terugvliegt, staat buiten kijf Voor Piet Zijm, die hij lief kozend 'The Godfather' en 'de hoofdverdachte in dit complot' noemt, bewaart De Lussanet een bijzonder plekje in zijn harl: salute you. Pete. You're a true legend.' zal het verkeer over het kruispunt volledig gestremd zijn (Advertentie) Schets van de rotonde zoals die wordt aangelegd op de kruising Schilderend/Bemhard- laan/Emmalaan. (Bron gemeente Texel) De provincie heeft de gemeente groen licht gegeven voor de aan leg van de rotonde op de kruising Bernhardlaan/Schilderend/Em- malaan. Het is de bedoeling dat aannemer Westerlaken half maart van start gaat met de aanleg. Met omwonenden en bedrijven is over eenstemming gevonden over eventuele maatregelen. De rotonde heeft met name gevolgen voor de firma Zijm en Blonk, die be reid is grond af te staan. In ruil mag het bedrijf naar achteren uitbreiden De milieuvergunning hiervoor heeft ter visie gelegen en het bouwplan is ingediend. Ook de provincie moet er, via een artikel 19-procedure. nog goedkeuring aan geven. De ge meente verwacht geen problemen. Ook met mevrouw Stein-Geus en met garagehouder Grisnigt bestaat vol gens de gemeente overeenstem ming. Voor de oude iep, die Grisnigt graag ziet verdwijnen, is een kap- vergunnmg verleend. Op het terrein waar een woonhuis heeft gestaan, wordt een parkeerter- reintje aangelegd, ter compensatie van ruimte die elders verloren gaat Westerlaken heeft het werk aangeno men voor ƒ219 000,-, (exclusief BTW). Niet inbegrepen zijn de kosten van materiaal en andere voorzienin gen De gemeente heeft de totale aanleg van de rotonde begroot op ƒ530.000,-, waarvan de provincie de helft subsidieert. Het werk zal naar verwachting zes weken in beslag nemen. Tijdens drie weken daarvan Uiterlijk t/m 25 januari a.s. Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 362600, fax 314111 (Advertentie) tjrut Jwrti-Jïnfi u» btf fcjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Komende zomer houdt Teso een proef om het bagagevervoer van passagiers te verbeteren. Waar schijnlijk zal de bootdienst wa gentjes inzetten waarmee reizi gers hun koffers en tassen de boot kunnen op- en afrijden. 'Onze gedachte gaat uit naar karre tjes zoals op Schiphol Maar zeker is dat nog met. Pas in april zullen we de beslissing nemen aldus Teso- directeur Rob Wortel Mensen die te voet met de boot Een 67-jarige vrouw uit Oude- schild is woensdagmiddag lelijk gewond geraakt bij een aanrij ding. Ze werd met een gebroken elleboog en een hersenschudding naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Het ongeluk ontstond in De Ruyterstraat. waar de vrouw en een 72-jarige dorpsgenoot elkaar op de fiets tegemoet reden De man raakte met zijn voorwiel in een gootje, be gon te slingeren en kwam toen in botsing met het rijwiel van de vrouw. Zij kwam daarbij ten val. meegaan, lopen vaak met zware tassen te zeulen In de jongste aandeelhoudersvergadering werd een onderzoek aangekondigd om te kijken of hierin verbetering kan wor den gebracht. Met de proef wil Teso de behoefte voor deze service pei len Het project zal nog nader aan het publiek worden gepresenteerd. De 40-jarige Muziek- en Dans school Texel en het 100 jaar oude Staatsbosbeheer grijpen hun jubi lea aan om samen feest te vieren. In het Doolhof, het bosje op de Hoge Berg, wordt op zaterdag 17 j'uli een grote muziek- en theater voorstelling opgevoerd. De ma kers van het stuk, onder leiding van Rob Valkenburg van de stich ting Beeldwerk, roepen mensen met artistieke aanleg op zich te melden. Aan ideeën geen gebrek bij Rob Valkenburg, die in samenwerking met Dick Schermer van het nieuwe (natuur)excursiebedrijfje Aqua- TerrAir de productie vorm geeft. Geestdriftig benadrukt hij de veelzijdigheid van het oude land van Texel. 'De Hoge Berg is een aanspre kende plaats, met een aansprekende geschiedenis en een aansprekende ligging. Het is een prachtige plek om in theatrale vorm een reis door de tijd te maken.' Daarbij zou praktisch alles wat van de de Hoge Berg bekend is een plaatsje kunnen krijgen, naast de sages en legenden die in omloop zijn: het ontslaan in de ijstijd, de eerste bewoning en de rol voor de scheepvaart in de loop der eeuwen, maar ook 'Bossiesdag', de begraaf plaats van de Georgiërs en het thee huis dat er ooit stond 'Aan inspiratie bronnen geen gebrek.' Om de toeschouwers achtergrondin formatie te verschaffen, wordt een boekje gemaakt. Vrijwilligers Bij de vervaardiging van het spekta kel wordt weinig uitgesloten Een belangrijke rol is weggelegd voor licht en filmbeelden Maar Valkenburg denkt ook muzikanten nodig te heb ben, veel zangers ('Een koor van tussen de 80 en 100 mensen'), dan sers en andere mensen die goed zijn in bewegen. 'Acrobaten zouden we bijvoorbeeld prima kunnen gebrui ken. Dat geldt in principe voor ieder een die iets goed kan.' Wél geldt dat het niet om onbeperkte aantallen Op Texel zou een vast opvang centrum voor asielzoekers moe- en komen. D66-raadslid Pieterde Groot heeft dat idee deze week gelanceerd. Hij wil af van de tijde lijke huisvesting in accommoda tie van particuliere verhuurders. 'Je moet het uit de commerciële hoek trekken. Niet dat ik de betref fende ondernemers iets kwalijk neem. Wat zij doen is legitiem, maar er is een structurele oplos sing nodig.' Volgens De Groot moet Texel zelf het heft in handen nemen. De ge meente kan dan ook niet meer wor den verrast, zoals in het geval van Walden Noord. Hij wil b en w voor stellen om overleg te plegen met het COA over eventuele nieuwbouw Elders in Nederland zet het COA al nieuwe panden neer. Bestaande gebouwen zijn op Texel met makke lijk te vinden. Je zou zo'n opvang centrum kunnen situeren in de buurt van voorzieningen zoals de Aldi waar veel asielzoekers hun boodschap pen doen. Bovendien heeft deze oplossing geen invloed op de bezet ting van toeristische slaapplaatsen.' gaat. 'Violisten zijn welkom, maar als de vijftigste zich meldt, slaan we het aanbod natuurlijk af.' Een mooie rol lijkt weggelegd voor kostuummakers en mensen die graag bouwen. 'Bedoeling is de om geving zo goed en natuurlijk moge lijk te gebruiken. Lichten werken we weg. In bomen bijvoorbeeld, dat lijkt me een uitdaging, ledereen die goed is met spuug, lijm en touw mag zich bij mij meiden.' Effecten Om de theatrale effecten (licht en filmbeelden) optimaal tot uiting te laten komen, wordt de show 's avonds laat opgevoerd, wanneer het al (bijna) donker is. Maar vooraf gaand valt al van alles te beleven in het gebied. Zo wil Valkenburg dat het publiek lopend, fietsend of per rijtuig komt. Alleen voor mensen die slecht ter been zijn, rijdt een bus Na aankomst kunnen toeschouwers stands bekijken van organisaties als Staatsbosbeheer en Natuur monumenten. Voor een tocht met Lees verder pagina 7 Jook Nauta wil bij de restauratie van het woonhuis Burgwal 45 door bouwbedrijf Daalder op de begane grond een bedrijfsruimte vestigen. Het gaat om een klein schalige opzet, waarbij de woon functie behouden blijft. Volgens de ondernemer ontstaat hierdoor een betaalbare mogelijkheid om wonen en werken te combineren. 'Voor ambachtelijke en dienst verlenende bedrijven en starters is De grootste overdekte zandbak is te vinden in De Cocksdorp Gespierde Durpers vulden hel zwembad in het Eierlandsche Huis afgelopen week end met 45 kubieke meter zand. Het zwembad verloor z'n eigenlijke func tie omdal het gezien de noodzake lijke maatregelen te duur is om het in stand te houden. Het water eruit pompen en verder mets doen. is geen oplossing Volgens beheerder Nico Ooijevaar bestaal dan hel ge vaar dal de omvangrijke bak op hel grondwater gaat drijven. Durpers zouden geen Durpers zijn als ze er met wal op bedachten. De massa van meer dan honderd ton houdt de bak keurig op z'n plek Resteert de vraag wat er in de toe komst met het bad én de hal moet gebeuren Ooijevaar zou graag zien dal de ruimte onderdeel wordt van hel Eierlandsche Huis, zodat er gemeenschapsactiviteiten in kun nen worden gehouden Slopen is een ander alternatief. Een commissie, met vertegenwoordigers van de ge meente en de gemeenschap Eierland. met een onafhankelijke voorzitter, denkt na over de toe komst van het complex. Een andere commissie buigt zich over de nog te bouwen basisschool, los van het dorpshuis In de tussentijd vermaken peuters van De Kokkeltjes, onder leiding van juf Gerri Bolier en hulp moeder Natasja Garritsen. zich uit stekend in de enorme zandbak. (Foto Gerard Timmerman) het in een andere vorm bijna met meer economisch verantwoord om in het centrum iets kleins te begin nen of zonder eenheidsworst van een landelijke formule te werken', aldus Nauta. Het initiatief past vol gens hem goed in het reconstructie plan 'Het Hart Hersteld', waarin klein schalige bedrijvigheid wordt gestimuleerd. Nauta wil de defini tieve uitvoering in overleg met een toekomstige koper bepalen. Voor het zover is, zal eerst de raads commissie Ruimte. Wonen en Eco nomie zich over het voorbereidings- besluit buigen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1