Cjrocn Twarls jexels in het hart-, Helft scholen gaat donderdag staken Jacht op Wadden straks verboden? Derde '100-tonner' voor familie Hin Delegatie naar Den Haag Hf v*; v- TOER! Onderwijs nóg een keer 'plat' Snelheidsmaniak krijgt bekeuring Telefoongidsje Nieuwe herders voor Gereformeerde kerk 2 De Fontein opent achtste schoollokaal 3 Dik Haker, hoe ouder hoe gekker 5 -o- Texelse topsporters 1998 op een rijtje 7 Mysterieus brandje smeult gat in vloer Paard op stap Man raakt gewond bij aanrijding Lezing EcoMare gaat niet door Logopedistes zijn verhuisd adverteren eigen opdruk Texelaartje TEXELSE^COURANT DPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11349 DINSDAG 19 JANUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS /58,60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,65 Een groot deel van de Texelse scholen doet donderdag mee aan de landelijke estafettestaking van de onderwijsbonden. De openbare basisscholen gaan vrijwel geheel 'plat'. Op scholengemeenschap De Hogeberg valt ongeveer een derde van de lessen uit. Van het bijzonder onderwijs staakt alleen de Jozefschool. De bonden hebben opgeroepen om le! staken voor een hoger loon en Verbetering van de werksituatie in iét onderwijs Gisteren begon de sstafette in het zuiden des lands, ionderdag is de regio Noord- nolland/Utrecht aan de beurt De rcholen op Texel hebben indivi dueel uitgemaakt of ze zich wel of niet bi| de actie aansluiten. Ne hebben er moeite mee om voor leid te staken. Wat mi| betreft vordt die loonsverhoging in de kwa- teit van het onderwijs gestoken Ve zijn het gezeul gewoon zat. ongeren stromen niet meer in, uderen knappen bij bosjes af. Er [eerst een algehele baaistemming. Ve willen ons mooie beroep met la- jn verknallen', verwoordt Albert loven, secretaris van het Overleg Leerlingen van de Texelse ba sisscholen mogen maandag 8 februari (weer) thuis blijven. Niet omdat er opnieuw een sta king is, wel omdat de leerkrach ten een studiedag hebben. Alle meesters en juffen, zowel van de openbare als bijzondere scholen, komen die dag bijeen in vakantiecentrum De Krim. Texels Onderwijs (OTO), de gevoe lens onder de leerkrachten Uitgeblust De oorzaak is volgens Hoven gele gen in de hoge werkdruk. 'Constant 'ertegenwoordigers van de Waddeneilanden gaan vrijdag op jezoek bij staatssecretaris Geke 7aber van Landbouw, Natuur- jeheer en Visserij om te praten >ver het voornemen van de rege- ing om de jacht op de wadden- iilanden te verbieden. Het betreft rooral een informerend gesprek. Jver de samenstelling van de lelegatie was gisteren nog niets lekend. Het gesprek vindt plaats op initiatief 'an de burgemeester van Ameland, taar aanleiding van de commotie die >p de Waddeneilanden is ontstaan ii die zaterdag zelfs een camera- iloeg van het NOS-journaal naar "exel deed afreizen. De regering leeft het verbod op de jacht voorge teld om op die manier te voldoen ïan de verplichtingen die de 'vogel- ichtlijn' met zich meebrengt. De ógelrichtlijn maakt deel uit van de Habitat-richtlijn, een verdrag dat de sden van de Europese Gemeen- chap in 1979 sloten en waarin de éscherming van dieren en planten rordt geregeld. Lange tijd betrof het fspraken die voor de dagelijkse raktijk weinig gevolgen hadden, naar kennelijk hebben andere lan- len de Nederlandse regering ge taand er meer werk van te maken. Gevolgen? )ver de directe gevolgen bestaat eel twijfel, ook bij de gemeente 'exel 'Een abstracte kwestie, die loor de verschillende landen anders rordt geregeld', verwoordt Jim le toux, hoofd van de sector Ruimte n Wonen. Zo heeft het gemeente- lestuur geen antwoord op de vraag if de regering werkelijk van plan is tlle jacht te verbieden. Weliswaar vordt in de vogelrichtlijn niet gespro- en over hazen of konijnen, het is lenkbaar dat ook de jacht op deze lieren wordt verboden, aangezien leze eveneens voor verstoring on er vogels zorgt Maar voor het- elfde geld bestaat nog ruimte voor in 'wildbeheersplan', waarin wordt iregeld dat nog wel mag worden [schoten op dieren die schade be- kenen aan landbouw of natuur, duidelijk is volgens Le Roux ook ffhet proberen te voldoen aan de ógelrichtlijn met zich meebrengt dat Jêristische activiteiten aan banden lorden gelegd. 'Misschien vindt de [itaatssecretaris wel dat wandelpa- en niet stroken met het beleid om sgels te beschermen.' Delegatie lét gesprek met Faber is bedoeld m gevoelens te vertolken en de Jevolgen te inventariseren', aldus Le *toux 'Het gaat er niet direct om oplossingen te vinden. Eerst maar eens peilen óf er wel te praten valt. Is dat zo, dan zijn daarna de deskun digen van beide zijden aan de beurt.' Over de omvang en samenstelling van de delegatie moeten de gemeen tebesturen van de Waddeneilanden nog spreken 'Ik kan me voorstellen dat het weinig zin heeft om met een heel grote groep naar Den Haag af te reizen. Misschien worden het twee burgemeesters en een begelei dende ambtenaar. Dat wordt een kwestie van elkaar nog even goed aankijken komen er vernieuwingen en regelin gen op ons af en is er een vergader cultuur ontstaan. Het onderwijs dreigt er bij in te schieten. Dan ga je op routine draaien, raak je uitge blust en heb je het weekend hard nodig om weer op te laden. Indirect heeft dat ook gevolgen voor de kin deren. Een landelijk probleem is dat je heel moeilijk invallers kunt krij gen Ook op Texel moeten soms klassen naar huis worden ge stuurd.' Vrijwel alle openbare scholen zijn donderdag dicht Alleen op de Thijsseschool doen een paar leer krachten niet mee aan de staking en of de Kompasschool volledig plat gaat, was gisteren nog ondui delijk. Roostergaten Bij OSG De Hogeberg hadden zich gisteren achttien stakers aange meld. 'Op een totaal van zestig do centen is dat dus bijna een derde Een 23-jarige automobilist uit Frank rijk kon zondagmiddag maar ternau wernood worden aangehouden toen hij met een snelheid van 140 kilome ter per uur over de Pontweg raasde Daarbij negeerde hij bovendien het verbod op inhalen. De politie legde de snelheidsduivel een boete van ƒ1080,- op, die hij direct moest be talen. Tientallen eilanders hebben giste ren 'hun' exemplaar van het nieuwe Texelse telefoonboekje afgehaald Diverse personen meldden zich bij het redactiekantoor van deze krant, maar daar zijn de gidsjes niet ver krijgbaar. Wie de editie 1999 nog met heeft maar deze alsnog wil be machtigen, dient te bellen met Marian Brügemann, tel, 312782 of fax 322942. VERDER IVTl 1 rr» rvi öt- IN DIT J\umm« Met de takelwagen van Schoenmaker wordt de zwaar beschadigde Audi van de man uit Borne vanat het weiland de weg weer op getrokken. Wim ('Hoekie') van Meerwaarde: Dat is nu al de vierde keer dat een auto mijn land invliegt'. tFotoHwTywGvwft deel. De animo is groter dan ooit', meldt rector Henk de Vries. De school draait donderdag 'gewoon' door met een groot aantal gaten in het rooster. De schoolleiding maakt morgen de namen van de stakende docenten bekend via het leerlingen mededelingenbord Donderdag zijn er geen werkzaamheden in verband met examens en school onderzoeken. De met-stakende le raren hoeven niet te zorgen voor opvang van de scholieren In de tussenuren kunnen leerlingen stu deren in de kantine of de aula. Verontrustend De OSG-leiding noemt de situatie in het onderwijs verontrustend 'We maken ons zorgen. Ten eerste over de mogelijkheden om het voortge zet onderwijs goed te kunnen orga niseren. Ten tweede over de scheve verhouding tussen de ver langde arbeidsprestatie en de hono rering die daar tegenover staat De slechte arbeidsomstandigheden vormen de belangrijkste reden voor jongeren om met te kiezen voor het leraarschap.' Opvallend is dat de meeste scho len die niet meedoen, wél achter de eisen van de bonden staan. Omdat het accent vooral ligt op salaris verhoging, hebben ze echter beslo ten van 'harde actie' af te zien 'Een staking treft vooral kinderen en ouders', aldus een woordvoerster van de Lubertischool in De Koog, Opnieuw heeft een koe van de firma J.C. Hin Zonen van de Nesweg de grens van 100.000 kg melk weten te bereiken. Vrijdag werd het dier, de 12-jarige Gretha 288, door haar eigenaren, de ge broeders Jaap en Theo Hin, in het zonnetje gezet. Gretha was de derde '100-tonner' voor het bedrijf en de 22ste uit de Texelse geschiedenis. Heel bijzonder is de productie van 100.000 kg melk niet meer. Alleen al in de maand november lieten in noord-Nederland liefst zeventien koeien de teller verspringen. Eén bedrijf ontving voor de twaalfde keer de bekende zilveren koe plus wandbord. Er is daarom een nieuwe mijlpaal ingesteld: 10.000 kg vet en eiwit. Ook In dat opzicht boert Gretha 288 met slecht: de vitale dame staat op ruim 8.500 kg. Een huldiging met krans zit er voor 100.000 kg-koeien tegenwoordig niet meer in. Wél kreeg de familie Hin bezoek van een delegatie van de coöperatieve rundveeverbete- ringsorgamsatie Delta (de opvolger van de RON). En 's avonds gaven de gebroeders een feestje voor fa milie en collega-veehouders in ma nege Akenburg. Dat Gretha 288 de 100.000 haalde, was niet verwonderlijk. Haar vader is namelijk Tops Monitor, een stier die op Texel al vele andere productieve nakomelingen ver wekte. Vier van hen waren Gretha al in de 'eregalerij' voorgegaan. 'Tops Monitor staat bekend om de duurzame koeien Gretha is onze oudste koe en heeft nu negen melk- lijsten op haar naam staan. We hebben geprobeerd haar weer drachtig te krijgen, maar het is nog onzeker of dat is gelukt', vertelt Jaap Hm. Tevreden is hij ook over de kwaliteit van haar melk 'Het ei wit gehalte is goed en het vet percentage zelfs hoog. soms bo ven de 5%, terwijl het normale gemiddelde 4.30 tot 4.40 is.' Ir f#*1 Jaap rechtsen Theo Hin met de nog kwieke Gretha 2B8. waar donderdag de lessen gewoon doorgaan. Dat geldt ook voor 'De Akker' in Oosterend, waar directeur Elias Hordijk het enige vakbondslid is. 'Wij zijn niet zo stakerig.' In enkele gevallen kwam de beslis sing niet zonder slag of stoot tot stand. 'We wilden best een signaal naar het ministerie afgeven. Maar deze actie gaat toch in eerste in stantie om loon en dat was voor ons onvoldoende reden om te sta ken', vertelt directeur Jan Bot van 'De Fontein' in Den Burg 'Er is flink gediscussieerd, maar we hebben een gouden regel: óf allemaal, of niet.' Het werd dus niet. Bij de Jozefschool in Den Burg sloeg de balans door naar de an dere kant 'Niet het salaris gaf de doorslag, maar de zorg voor de be roepsgroep. Het onderwijs wordt op deze manier steeds minder aan trekkelijk', stelt directeur Leo Annyas. Het is waarschijnlijk voor het eerst in de historie dat de Jozef school wegens een staking dicht gaat. Mogelijk houden leraren donder dag een manifestatie op de Groeneplaats Een huis vol rook en een flink gat in de vloer. Dat waren de niet al te ernstige gevolgen van een brandje in het pand Burgwal 45, dat eigendom is van Jook Nauta en momenteel wordt verbouwd. De oorzaak laat veel te raden over. De brand werd zaterdagochtend rond 8.30 uur ontdekt door Jan Zegel van de gelijknamige lingeriezaak, die op weg was naar het postkantoor en een rode gloed door de ramen zag schijnen. Hoe bedenkelijk de situa tie was, kon hij moeilijk inschatten, omdat een dicht rookgordijn het zicht op de vlammen ontnam. Zegel snelde bij Nauta Boek naar binnen, waar Cindy Welboren het alarmnummer draaide en de eige naar inseinde. Brandweerlieden wa ren snel ter plaatse, waarna ze een korte inspectie verrichtten, onder meer door op dak te klimmen. Aan gezien geen gevaar leek te bestaan voor escalatie, werd besloten geen deur of raam te forceren maar Nauta's komst (en die van de sleu tel) af te wachten. Nadat de deur was geopend, bleek de houten vloer te smeulen over een oppervlakte van ongeveer één vier kante meter Grote vlammen leverde dat niet op, zodat de brandweer geen moeilijke taak had. Wél werd vast gesteld dat het alarm met veel later had moeten komen, omdat de gevol gen voor het oude en nogal brand bare huis dan waarschijnlijk veel er ger waren geweest Naar de oorzaak kon alleen worden gegist. Het vermoeden bestaat dat de brand al heeft gesmeuld toen de bouwvakkers een dag eerder rond 16.30 uur het pand verlieten. Zij ver telden niet te roken en geen machi nes te hebben gebruikt die mogelijk vonken veroorzaken. In een weiland bij ruitercentrum Nieuw Bornrif wacht een bejaarde Shetland-ruin op zijn eigenaar. Het paard, dat kennelijk aan de wandel is gegaan, werd in de nacht van za terdag op zondag door een taxi chauffeur aangetroffen op het Mienterglop. De man waarschuwde de politie, die ervoor zorgde dat het beest tijdelijk onderdak kreeg. Een 33-jarige man uit Borne is gister middag met op het oog niet al te ern stige verwondingen aan hoofd en benen naar het Gemini Ziekenhuis vervoerd, nadat zijn auto op de Pont- weg in botsing was gekomen met de auto van een man uit Den Burg Dat het letsel meeviel, was te dan ken aan de airbag die het slachtof fer in zijn auto had. Het ongeluk ont stond toen de Texelaar vanaf de Keesomlaan wilde oversteken naar de Westerweg en kennelijk de an dere automobilist met of te laat heeft gezien De man uit Den Burg kwam met de schrik vrij Beide auto's raak ten total-loss. Wegens ziekte van spreker Bert de Vries is de eerste winterlezing in EcoMare vanavond afgelast. De Vries zou vertellen over de geologie van de Waddenzee Een nieuwe datum is nog met vastgesteld. Twee logopedische praktijken heb ben zich gevestigd op het adres Kantoorstraat 2 in Den Burg. Jacqueline de Porto en Mariêt Bouw hebben hun gezamenlijke praktijk aan huis verruild voor een aparte werkruimte Zij zitten nu on der één dak met Betty Kooi, die haar praktijk eveneens heeft ver plaatst De logopedistes blijven zich ook op het nieuwe adres bezig houden met behandelingen van stem-, spraak-, taal- en gehoor- stoornissen De telefoonnummers (De Porto/Bouw 322771 en Kooi 327345) blijven hetzelfde. Brandweerman Douwe Dijker en Adriaan Verkaart van de politie Inspecteren de gevol gen van de brand. (Foto Jook Nauta) (Advertentie) (Advertentie) Uiterlijk t/m 25 januari a.s. Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 362600, fax 314111 yrua %èartrjinii la taé kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd"7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1