de Kroniek Texel voor herdenking Tuinders willen niet naar overkant Pontweg Franse huzaren naar ■L carl pon School met den Bijbel Aanbesteding. Mooie plekjes Finale Uitverkoop, We worden als kwajongens behandeld' Schade aan dijk en kleiner leed KERKBOEKEN, Bp tan 'I nieuw Schooljaar I April a. s. - Rfttonffgjj llninvcn van Twee Arbeiderswoningen. Oefenen op olieramp in Skilder haven lepe de Boer - Momberg 1 EaELoE couRANT 'Geen garantie voor behoud oude fietspad' Bij de vuurtoren linksaf VERVOLG VAN PAGINA 1 't GmmcBfZi iL- VERVOLG VAN PAGINA 1 In de nacht van 6 op 7 januari 1905 trok een flinke storm over het eiland, ook in die dagen goed voor nieuws uit alle hoeken van het eiland. Niet alleen kostte de wind heel wat dakpannen, met name de toestand van de dijken was over de hele linie zorgelijk te noemen Werd vanuit Oosterend gemeld dat de dijk bij de Oostersluis een weinig werd beschadigd, „grooter schade werd aangericht aan den dijk bij 't Horntje, De zoogenaamde vlakke glooiing is geheel ondermijnd, zoodat de grond daar met steenen en al is ingezakt. Men spreekt zelfs, dat die grondverzakking wel 25 voet diep is." Een groot ingezonden stuk doet de noodkreet horen ,,aan alle zij den van ons eiland doet de zee haar rusteloos knagenden in vloed gelden. leder die den staat van zaken kent, moet over tuigd zijn, dat bij met spoedige De ondergeteekende biedt zi h aan als Knecht in Huis. H. SPIGT, Waal en Burg. voorziening een ramp - groot of klein, hoe dan ook - met kan uit blijven." Maar niet alleen de dijken, ook de scheepvaart ondervond de nodige hinder van de storm. In één krant wordt melding ge maakt van liefst drie - zij het geen van allen spectaculaire - scheepsstrandingen. „Zaterdag strandde op een der Robben- bollen, dicht bij de „Steenplaat" het Duitsche tweemast stoom schip Mercur, kapitein Jansen, van Rotterdam naar Bremen, ge laden met slechts 100 ton stuk goederen en bemand met 13 koppen Visscherlieden van hier vertrokken ter assistentie en brachten twee ankers uit. De be manning is tot op heden aan boord gebleven, alleen den kapi tein is aan den wal geweest. Het schip zit zeer hoog en met ge vaarlijk. Met het lossen is nog niet begonnen." In dezelfde krant - in dezelfde kolom - lezen we echter: „In den afgeloopen nacht is de „Mercur" eenigszins van positie veran derd Ofschoon het schip stootte ook *oor Doopsgezinden Yorkrijgbatr bij Q. D. KIKKERT. Goud en Zilvcrhandc! DEN BURG. GRAVENSTRAAT is het niet lek geworden. Daar een expert is aangekomen, is de kapitein van boord gehaald." Op Vlieland liep de Zweedse viermast-schoener „Henning" bezig aan haar eerste reis, aan de grond en „later op den dag is op de Vliehors een stoomschip gestrand, men zegt, de Duitsche sleepboot „Mercurius", even eens komende van Rotterdam. Hiervan werd vermoedelijk de bemanning door Texelaars ge red, bijzonderheden ontbreken nog." Ook kleiner leed ontbreekt niet in de kranten van januari 1905. „De visscher P Kuiper, van hier (Oosterend), geraakte Zaterdag j.l in de haven overboord Eenige personen wisten hem spoedig te redden, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam." En „tengevolge van het schrikken van het paard, ge raakte Maandag een paard met rijtuig te water aan den Waalder- weg; de voerman had zich nogal bezeerd. Met veler hulp werd het zaakje weder op den vasten wal gebracht om te bekomen van het koude bad, had de zaak geen ernstige gevolgen, een schade post zal het toch zeker blijken te zijn." TE OOSTEREND. Kinderen, die vóór 1 Mei van dit Sf, 5 J.aar ZÏJn of worden, kunnen •Us leerlingen worden toegelaten. ik zo°wcl mondeling wijzer J gCeft dc Hoofdonder- SCHOXEVELD Ruime keuze in voorraad van Lage Pr ij zen. P. DALMEIJER, Weverstraat 8 o h1 d e r. I»> ivoren TIMMERMANS en VERMUE ;i r litcn aan te besteden l'-.latcde Hollandto Texel. •vk on tcckcning liggcu van al 13 Januari r inzage ton kantore van don Notaris II, DE BOER tc Texel, bij wicn de mgsliiljcttcn worden ingewacht tot 2b -i instaande. in NrtlerUud, kan men torccbc nucim-n dc Auiuchrnnikaartco, waarvan wij etne rnitnc —rtvprmj: ontvingen on die in den Bockwini.cl l'nrl, straat zijn uitgestald. Dc prys Is 4 Cts per stuk. Cangevetd de Jiooij. Verboden Eieren te zoeken, of overpaden to maken, in don polder 'i N\o.-J<.a. op dc landerijen in toezicht bij Job ROEPER, \z. bij K. SLOT, Weverstraat. Morgen komen honderd Franse huzaren van het eerste eska der van het tweede Regiment naar Texel. Ze zullen daar her denken dat in januari 1795 de Nederlandse vloot door de Fransen werd veroverd. De herdenking vindt morgen plaats omdat het dan precies 200 jaar geleden is dat Engelse en Russische legers Noordholland binnen vielen om te probe ren de Franse bezetters te verdrijven, wat uiteindelijk niet lukte. De Engelse legers verdreven wel iswaar tussen augustus en okto ber 1799 de Bataafse militairen die in het fort De Schans waren gelegerd en bezetten vervolgens Texel, maar de Fransen namen al weer gauw het heft in handen. De verovering van de Nederlandse vloot door de Fransen in 1795 was een aangelegenheid van hu zaren, die te paard over het ijs naar de ingevroren Hollandse schepen konden gaan en deze zonder slag of stoot in bezit kon den nemen. Op beide militaire operaties zal morgen door de geüniformeerde Franse huzaren plechtig worden teruggeblikt. De reis van het gezelschap is geor ganiseerd met medewerking van de Franse ambassade en de Konink lijke Landmacht. De Fransen arrive ren vandaag in Den Helder waar ze worden ondergebracht in militaire barakken aan de Nieuweweg. Za terdag komen ze met de boot van 8.35 uur naar Texel. Daar wordt hen een programma aangeboden, geor- Medewerkers van Rijkswaterstaat en de firma Daalder uit Alkmaar hebben gisteren in de haven van Oudeschild geoefend in het zo goed en snel mogelijk plaatsen van een zogeheten oliescherm. Dat kan van essentieel belang zijn wanneer een schip olie verliest en actie ge boden is. Het betrof een oefening die met enige regelmaat herhaald wordt Daarbij was ditmaal een tiental mensen betrokken 'Het is handig dat zoveel mogelijk mensen weten wat ze moeten doen. Een ongeluk doet zich altijd onverwacht voor', aldus de uitvoerenden Het scherm werd met een sleep bootje van Daalder naar het midden van de haven getrokken Het prin cipe is eenvoudig. Een klein deel steekt onder water en voorkomt dat de olie - die lichter is dan water en dus blijft drijven - zich verspreidt. (Foto Bod Koning) ganiseerd door de gemeente Texel, het Maritiem en Juttersmuseum en de VVV. Er wordt een bezoek ge bracht aan de bunker op het Loods mansduin, in paviljoen Paal 9 wordt juttertje' en koffie gedronken waarna EcoMare wordt bezocht. De lunch wordt gebruikt in de Joost Dourleinkazerne en wordt aangebo den door de mariniers. Omstreeks 14.00 uur gaan de Fransen en hun Texelse begeleiders naar het Maritiem en Juttersmuseum waar ze worden rondgeleid door de heren Van Mil en Gerrits Aansluitend gaat het naar fort De Schans waar Gerrit Gerrits een rondleiding zal geven Omstreeks half vier zal vanaf het zuidelijke havenhoofd van Oude schild een Franse vlag in de Wad denzee worden geworpen ter her denking van de 'zeeslag' Het is de bedoeling dat het gezelschap met de boot van 17.05 weer naar Den Helder vertrekt. Zondag keren de Fransen terug naar hun vaderland Texelse burgers zijn 200 jaar gele den bij de strijd betrokken geweest. Zij moesten de Engelse invallers onder andere van dienst zijn met karren en paarden die naar de om geving van Den Helder werden ge bracht. Toen deze in september nog niet waren teruggegeven, kwa men 15 eigenaars met hulp van het gemeentebestuur in actie. Een de legatie. bestaande uit Jacob Dijk- sen en Cornells Smit. trok met een gemeentelijke machtiging naar het vasteland om genoemde eigen dommen te inspecteren en op te ei sen. De machtiging, geschreven door de toenmalige gemeentese cretaris Willem Romans en onder tekend door 15 belanghebbende Texelaars, bevindt zich nog in het gemeentearchief vlag straks in top bij de nieuwbouw van slagersbedrijf lepe de Boer? lie een nieuwe attractie annex res- aurant en winkeltjes in het gebied vil vestigen, zal de uitspraak met trgusogen volgen Méér horeca 'ntussen wordt elders in het dorp de ene na de andere horecazaak uit de grond gestampt. Gerard Zoetelief schiet flink op met zijn nieuwe res taurant aan de Dorpsstraat naast Cooky's Kapsalon. Nu Albert Blom in de voormalige winkel van lepe de Boer een vishandel gaat beginnen, hebben de gebroeders Rob en Den nis Vonk hun viswinkel De Dolphin opgedoekt. Zij beginnen op de zelfde lokatie een snackbar. Als klap op de vuurpijl is nota bene (Foto Frans Hopman) Frits Langeveld, één van de vier bezwaarmakers dus, van plan de kledingzaak onder appartementen complex Oase te verbouwen tot een restaurant met serre. En mocht de verkoop van zijn Toekomst-be drijven aan Tijs Blom afketsen, dan wil Langeveld het braakliggende terrein naast gokhal Las Vegas ont wikkelen als... horecabedrijf. De belangen in De Koog zijn dus groot. Vereniging Tien voor Texel is slecht te spreken over de besluit vorming rond het nieuwe fiets pad langs de Ruyslaan in De Koog. Volgens de vereniging is er geen enkele garantie dat het oude fietspad door de duinen in. stand kan blijven. Staatsbosbeheer gaat accoord met de instandhouding van het oude pad, maar dan moet de gemeente voor vervangend natuurterrein zor gen en daar moet Staatsbosbeheer dan ook nog mee accoord gaan. voor 1 december 1999. 'Gaat Staatsbosbeheer met accoord, dan moet de gemeente zelf het oude fietspad opbreken en zal Staats bosbeheer van de gemeente wel de Zwarte Piet krijgen. U maakt het de burger wel moeilijk om oprecht te geloven dat u werkelijk de bedoe ling heeft het waardevolle fietspad door het bos te behouden Een gammele afspraak die geen recht doet aan de duidelijke uitspraken van de bevolking' aldus schrijft het bestuur van Tien voor Texel aan het college van b en w. De vereniging heeft ook geklaagd bij de provincie en daarbij uitge sproken dat het nieuwe fietspad langs de Ruyslaan (tussen 'Petronella' en de Vogelmient) ge heel overbodig is, zeker sinds het door het leggen van boomstammen onmogelijk is gemaakt om hier te parkeren. iOe gemeente heeft van mevrouw K. Beekenkamp een stuk Igrond gekocht aan de westelijke kant van de Pontweg ter ■ïoogte van Den Burg bij de kruising met de Westerweg. De Riedoeling is dat hier een volkstuinencomplex komt, bestemd voor de tuinders van 'De Hollewal' die binnenkort moeten «ijken voor de bouw van onder andere het nieuwe uitvaart- :entrum en fotostudio van Liesbeth Roeper en Daan Koop man. Het bestuur van de volkstuinders- rereniging is echter helemaal met >lij met deze oplossing. 'We voelen ins overvallen. Dit is nooit met ons jesproken. We willen op onze hui- iige plek blijven of op aansluitend errein er vlak bij. De gemeente ïeeft in het verleden herhaaldelijk ie verwachting gewekt dat dat mo- jelijk zou worden gemaakt, maar jaar komt nu mets van terecht. We tijn toch geen snotneuzen?' Wethouder Daan Schilling is echter liet van plan om de discussie over te verplaatsing van de volkstuinen ipnieuw te openen. 'Dit is een goed alternatief, Het zou heel onverstan dig zijn van de tuinders als ze er "een gebruik van maken. De ge meente heeft zich van zijn goede (ant laten zien. Dit wordt een volks- uinencomplex dat als zodanig is lestemd, zodat er garantie is dat ra tuinen hier tot in lengte van da- jén kunnen blijven. Dat eeuwige raschuif is dus voorbij'. Onmogelijk r/olgens Schilling is het maken van ffflkstuinen vlak bij het huidige xjmplex onmogelijk in verband met touwplannen in deze omgeving. Dok het maken van volkstuinen op iet land van Jos Bakker wordt on- jewenst gevonden omdat dit terrein n: handen in van een projectontwik- celaar uit Groningen die er womn- jen wil bouwen. De gemeente is jaar nog niet aan toe maar de pro- actontwikkelaar wil spoedig begin- ï'en en heeft zelfs gedreigd er tdvocatenwerk van te maken als gemeente met snel meewerkt. Onder die omstandigheden is het met verstandig om hier volkstuinen te maken die vroeg of laat toch weer zouden moeten worden opge heven. Een aantal tuinders zal nog dit jaar naar de nieuwe lokatie aan de overzijde van de Pontweg moe ten vertrekken, de overigen kunnen eventueel respijt krijgen tot maart volgend jaar. Verwachtingen Het onderwerp kwam naar aanlei ding van de notulen ter sprake in de woensdagavond gehouden verga dering van de raadscommissie voor ruimte, wonen en economie. Het was dus geen aangekondigd agen dapunt, anders zouden de tuinders op de publieke tribune hebben ge zeten en mogelijk gelegenheid heb ben gehad hun zegje te doen Nu kreeg wethouder Schilling geen weerwoord toen hij zich boos maakte over de tuinders en hen verweet onwaarheden te hebben geschreven in een brief met grieven die zij aan de commissieleden had den gestuurd. In die brief schetsen zij hoe belangrijk de huidige plek is voor de volkstuinders, die hier al veertig jaar actief zijn. De Hollewal is één van de vier volkstuin complexen die de 121 leden tel lende vereniging in Den Burg be heert. Op het 6000 m2 grote stuk zijn 21 tuinders actief die elk een tuin van 100 tot 400 m2 huren. Er zitten naar verhouding veel ouderen bij die in de omgeving wonen en zeer aan deze plek zijn gehecht. Het is voor hen zeer onaantrekke lijk om telkens de gevaarlijke Pont weg te moeten oversteken als ze naar en van hun tuintje gaan. Beloofd? Blijven op de huidige plek was altijd de wens van de vereniging. Vol gens het bestuur is in de loop der jaren voortdurend de indruk gewekt dat dit mogelijk zou worden ge maakt. Om dat laatste te onderbou wen hadden ze in hun brief diverse gemeentelijke uitlatingen geciteerd Maar toen ze naar aanleiding van een krantenbericht waarin over een 'oplossing' werd gesproken bij de wethouder schriftelijk om ophelde ring vroegen, kregen ze te horen dat ze naar de overkant van de Pontweg zouden worden verwezen. De tuinders belegden daarop een spoedvergadering waarin deze ver plaatsing unaniem van de hand werd gewezen. Ze vroegen bestem ming van het huidige complex aan de Hollewal. 'Toch zijn we bereid met de gemeente Texel te overleg gen over een oplossing. Die zal echter gezocht moeten worden op het land van Bakker aan de Gasthuisstraat'. Tenslotte voerden de tuinders aan dat er in elk geval dit jaar geen sprake kan zijn van verplaatsing. 'Er rest geen tijd om op een goede manier de grond ge schikt te maken'. Dat laatste vond slechts bij één commissielid ge hoor. Op het 'zeiknatte' terrein kun je nu toch niets doen. Als het wel zover is, is het scheuren en ploe gen van de grond een kleinigheid en kunnen de tuinders ruimschoots op tijd aan de slag. Wat nu? Enkele commissieleden konden zich wel de teleurstelling over de opgelegde verplaatsing naar de an dere kant van de Pontweg voorstel len. In het verleden zou een 'vorige' wethouder hebben uitgesproken dat de volkstuinders op de huidige plek zouden kunnen blijven zitten. Schilling zei dat te hebben nage vraagd echter zonder resultaat. In elk geval staat er niets op papier en een collegebesluit in die zin is er ook niet geweest. Schilling maakte zich behoorlijk boos over de brief van de tuinders, wijzend op de inspanningen die de gemeente heeft gepleegd en de ge sprekken die er met het bestuur van de volkstuindersvereniging zijn geweest. Maar wat hem betreft wa ren de tuinders evengoed 'morgen' welkom om te komen praten over de inrichting van het nieuwe tumen- complex. Jan Koolhof: 'En als ze niet komen7 Schilling: 'Dan zitten wij met een duur stuk grond'. De wethouder had al duidelijk gemaakt dat de tuinders die geen gebruik maken van de nieuwe locatie ver der nergens op hoeven te rekenen. De bestuursleden J.Kager, W.Wiering, J.Veeger, J.Vlaming en J.Hopman willen dat de kwestie op de agenda van de eerstvolgende commissievergadering wordt gezet en dat zij zich dan ook kunnen laten horen. Of zij hardnekkig de hakken in het zand zullen blijven zetten, zoals Arthur Oosterbaan vreest, is de vraag. Kager: 'We zijn tegen die locatie aan de andere kant van de Pontweg, maar leden die er toch heen willen, zullen we met tegen houden. leder moet het voor zich zelf beslissen'. /andalisme) en om de exploitatie - meer rendabel te maken. 'Het ver- topen van de dienstwoningen is daarvoor de aangewezen oplos sing.' Subsidies? De financiële opzet is gericht op «inst. 'Het streven is er niet op ge- - 'icht om van subsidies te leven.' Toch is Momberg van plan. indien de reacties positief zijn, in overleg met accountantsbureau NBC Eelman Partners uit Den Burg te zoeken naar subsidiemogelijk heden. Inmiddels heeft Architektenburo Alkema Honingh een voorlopige bouwkundige opzet ontwikkeld Momberg toont zich lovend over bet ontwerp 'Toen ik de tekeningen van Ronno Honingh zag, dacht ik meteen: dit is het!' Op de begane grond heeft het ge bouw een oppervlakte van 690 m2. Eronder komt een 700 m2 grote kel der, die bijna geheel als expositie- - ruimte wordt ingericht. Op de eerste TT7YTTT Cl? VRIJDAG 22 JANUAR11999 verdieping is de 200 m2 grote zaal gepland, plus twee kantoren en twee dienstwoningen. Erboven ligt nog een grote zolder. Bezwaren Om het complex van de grond te krijgen, heeft Momberg een stich ting opgericht. Deze heet nu nog 'De levende geschiedenis', maar in den lande blijkt al een stichting te bestaan die zo heet. Naar een nieuwe naam wordt nog gezocht. Voorlopig financiert Mombergs be drijf MO Projekt de kosten. In zijn brief aan het college schrijft Momberg dat hij geen zin heeft in langslepende procedures als ge volg van negatieve reacties 'Indien u of anderen zwaarwegende bezwa ren hebben of er ondernemers zijn die deze opzet willen dwarsbomen, zullen wij niet tot het uiterste gaan om het plan alsnog te realiseren Momberg wil de horecabestemmlng van deze leegstaande ruimte aan de Nikadel wel inruilen voor een restaurant in complex 'De Geschiedenis'. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5