Cjrocn kwartsJexeh in het harL, Jagen op konijnen in duinen mag wél College wil 1 uit 1-2-3 regeling N Luisterrijk bezoek Huzaren ,Nog slechter dan de 1-2-3 regeling' Vogelrichtlijn komt eraan Plan voor tweede taxistandplaats bij Koger entree VERDER IN DIT ummer Dick Witte en Piet Smits stralen bij Nieuw Leven 2 Nilsson zet Sam Sam in vuur en vlam 2 Han Bakker favoriet Texels publiek 5 Presentatie sportclubs trekt grote belangstelling 5 l de Kroniek 6 Oliecrisis startsein carrière buschauffeur 6 Politie houdt snelheidscontroles TVL kraakt plan openingstijden Hardrijders op de bon Cursus voor natuurgidsen TEXELSE^COURANT DPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11351 TEXELSE DINSDAG 26 JANUARI 1999 COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) n delegatie van de Wadden- _eilanden heeft vrijdag op het mi nisterie van Landbouw, Natuur- heer en Visserij (LNV) een irhelderend gesprek gevoerd ver de toepassing van de Euro- le Vogelrichtlijn. Volgens bur- ieester J. Gutker, die namens 'exel het overleg bijwoonde, zal net ministerie een aantal kwesties nog eens nader te bekijken. De enige toezegging was dat de ijaging van konijnen in de dui- ien wél toegestaan blijft. it kabinet heeft vri|dag, elders in n Haag, besloten de Texelse dui- aan te wijzen als gebied dat Ier de Vogelrichtlijn komt te val- De grenzen van het gebied zijn lijk aan die van het Nationaal Park prichting, dus inclusief De Hors. Het kabinet heeft het voorbehoud sraf gehaald. De aanwijzing is nu definitief', zegt Angelique Jurriëns /an de afdeling voorlichting van _NV Volgens haar gaat begin fe- iruari een inspraakprocedure van start. De plannen komen ter inzage e liggen bij de provincie of een re- jionaal onderdeel van het ministe- ie. Belanghebbenden krijgen gele- jenheid bezwaren in te dienen. Schadelijk Het konijn wordt als 'schadelijke dier soort' aangewezen, zo bleek tijdens iet overleg tussen de Wadden- lelegatie en het ministerie. Om on- jewenste schade aan de duinen en indere natuurgebieden te voorko pen, zullen wildbeheersgroepen de stand op peil houden. Of er daar- laast een algeheel verbod op de jacht komt, is voorlopig onduidelijk. Dat hangt mede af van de procedure en de binnengekomen bezwaren. Punten die het ministerie nogmaals zal bekijken, zijn het regime rond eendenkooien, de schade die wordt aangericht door hazen en fazanten en wildschadevergoedmg voor agrariërs. Goed gesprek Bij het overleg op het ministerie was staatssecretaris G. Faber niet aan wezig; wel de directeur-generaal en enkele ambtenaren. De Wadden delegatie, waarin Schiermonnikoog ontbrak, was na afloop niet ontevre den. Gutker: 'We hebben ruim de gelegenheid gekregen om de proble men te bespreken. Het was een goed gesprek.' De burgemeester wil niet spreken van een 'overval' door het rijk. 'Ik kan me die uitspraak wel voorstel len, maar er is geen sprake van een overvaltaktiek. Over de Vogelrichtlijn voor deze gebieden wordt al lang gesproken. Misschien dat het mo ment wél onverwacht kwam.' Nadat de zaak opnieuw is bekeken, zal het ministerie rapport uitbrengen aan de staatssecretaris. Daarna wordt contact met de Wadden eilanden opgenomen. Gutker ver wacht dat er wel enige tegenstellin gen zullen blijven bestaan. De eilanden zijn van plan gezamenlijk op te blijven trekken in deze kwes tie. Natuurbeschermingswet? Willem 'Spyk' Bakker van de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vere- niging, afdeling Texel, was gisteren nog niet op de hoogte van het kabinetsbesluit maar heeft weinig vertrouwen in de inspraak 'Dit is schijndemocratie. Je weet hoe het gaat: eerst komt er een concept plan, daarna een ontwerp en een paar hoorzittingen, maar de eindnota wijkt nauwelijks af van de eerste versie', aldus Bakker, die zich eraan ergert dat noch de jagers noch de landbouw om hun mening is ge vraagd 'Er is geen goede afweging gemaakt.' Bakker was vorige week in Haarlem op een informatiebijeenkomst, be legd door de KNJV (jagers) en WLTO (landbouw). Een ambtenaar van het ministerie gaf uitleg over de gevolgen van de Vogelrichtlijn. Po sitief voor de jagers was de verze kering dat de 'landjacht' (jagen op boerenland) geen gevaar loopt Bak ker: 'Maar het gaat niet alleen om de jacht. De Vogelrichtlijn kan ook ge volgen hebben voor de recreatie en landbouw. Bijvoorbeeld dat bedrijven niet mogen uitbreiden omdat hun activiteiten verstorend zijn voor vo gels.' Volgens Bakker liet de spreker bo vendien doorschemeren dat de Vogelrichtlijn een voorbode kan vor men van de Natuurbeschermings wet. Door akkoord te gaan met de status Nationaal Park voor de duinen dacht het gemeentebestuur de 'zware' NB-wet juist buiten de deur te houden. Bakker: 'Misschien moe ten we nu toch vrezen voor de afslui ting van wegen en instelling van bufferzones.' 3e '1' in de 1-2-3 regeling moet wat het college betreft ver- Jwijnen, zodat uitgaanders tot 2.00 uur het café in kunnen. Ooor de week moeten de kroegen om 3.00 uur dicht, in het I «eekend mogen ze een half uur langer open blijven. Dat voorstel doen b en w in de notitie Openingstijden Horeca en -Openbare Sluitingstijden, waarin een heel pakket van maat regelen wordt aangekondigd ter verbetering van de open- ire orde. De raad buigt zich er binnenkort over. sn w baseren hun voorstellen op sprekken die zijn gehouden met jlanghebbende organisaties, zo- horeca-ondernemers en logies- fstrekkers. Duidelijk werd dat Bwel iedereen een brede aanpak tón het openbare orde vraagstuk il. Datzelfde geldt voor de werk- )ep die regelmatig overleg voert 5t de politie. 'Niet dat er een hek senjacht moet komen op alles wat nag of wat de normen van fatsoen iverschrijdt, maar wel dat er duide- ijk grenzen worden gesteld', aldus iet college, dat samenwerking tus sen alle belanghebbenden van jroot belang vindt. Eensgezindheid Het college realiseert zich dat over 1e sluitingstijden geen eens gezindheid bestaat 'Eén ideale re geling waar iedereen tevreden mee !OU zijn, is niet te vinden. Wel moet iet mogelijk zijn om een accepta ble te vinden, die in combinatie t andere maatregelen tegemoet it aan ieders belangen 3 en w willen de vrije toegang tot :afés van 1.00 tot 2.00 uur vertui nen Vanaf dat tijdstip kan het pu- Jliek alleen nog naar buiten. De Ifbouwregeling valt in twee delen Jiteen. Van zondag tot en met don- ierdag moet vanaf 2.30 uur de mu ziek uit en gaan de cafés dicht om 3.00 uur. Ontnuchteringsbedrijven, Eoals snackbars, mogen tot 2.30 Jur open blijven. Degenen die toch ets willen eten, moeten de kroeg ets eerder verlaten, wat een ge spreid vertrek bevordert. In het -«eekend mag tot 3.00 uur muziek worden gedraaid en sluiten de ca fés om 3.30 uur. Ontnuchterings bedrijven blijven dan tot 3.00 uur open. Horeca-boot-toerisme Verder oprekken van de openings tijden vindt het college niet ge wenst, met name om 'horeca-boot- toerisme' (weekendgangers die geen logeeradres hebben) te ont moedigen. Om die reden zijn b en w geen voorstander van onbeperkte sluitingstijden. Om de horeca-ondernemers aan de afspraken te houden wil de politie strikter gaan controleren. Met de officier van justitie worden afspra ken gemaakt over een lik-op-stuk beleid, waarbij duidelijke boetes in het vooruitzicht worden gesteld. Ook wordt nagedacht over sancties door de gemeente. Happy hour Aanpassing van de sluitingstijden alleen is niet genoeg. Een verbod op het houden van een 'happy hour' kan bijdragen aan een beter gedrag van het uitgaanspubliek. Of dat via dwang, of in de vorm van afspraken met de horeca moet worden inge voerd, is nog onderwerp van dis cussie. Verder willen b en w meer aandacht voor toenemend alcohol gebruik op campings. Dit sluit aan bij het anti-verslavingsbeleid van de gemeente en moet gebeuren door voorlichting en gedrags beïnvloeding op de kampeerterrei nen. Om de overlast van cafégangers op camping Kogerstrand te voorko- Er komt waarschijnlijk een tweede taxistandplaats in De Koog, ter hoogte van de krui sing Dorpsstraat/Brink. De hui dige aan de Nikadel die als tij delijke wachtplaats is aangelegd, voldoet niet. Veel taxi's bereiken de taxistand plaats niet eens, maar worden door het publiek op andere plaatsen aangehouden. Het col lege wil de huidige standplaats aan de Nikadel verbeteren, on der meer door het plaatsen van telefooncellen en goede verlich ting. Ook de tweede taxihalte bij de ingang van het dorp krijgt dergelijke voorzieningen. Er moeten in het dorp goede ver wijzingen komen. B en w zetten haast achter de uitvoering, waarvan de kosten overigens nog moeten worden berekend. Taxi's in de Dorpsstraat vindt het college om veiligheids redenen geen goed idee. Ook kan de politie de veiligheid van de chauffeurs niet waarborgen. _ag Achter de dijk bij het havenkantoor werd het vaandel van het eskadron gedoopt (Foto Ben Konmg) Met trompetters in historisch kos tuum, een in de Waddenzee gedoopt vaandel en een burgen/ader die tot ere-commandant van de eenheid werd benoemd, is het bezoek van de Franse Huzaren een bijna theatraal evenement geworden De Texelse gastheren, nog geen drie dagen te voren op de hoogte gebracht, waren zichtbaar overdonderd door het eer betoon. Zo gaf burgemeester Gutker acte de presence zonder zijn ambts ketting. Het bezoek van het eerste eskadron van het tweede regiment van de Huzaren besloeg een groot gedeelte van de zaterdag. Nadat het gezel schap om 9.00 uur op 't Horntje was welkom geheten door vertegenwoor digers van de gemeente (burge meester Gutker en gemeentesecre taris Piet Zoon) en de VVV. werd via Den Hoorn naar het Loodsmansduin gereden, om van bij de commando post een blik op het nogal mistige eiland te werpen. In Paal 9 werd koffie meteen bijzonder in de smaak vallend glaasje Jutter gedronken, waarna een rondrit over het eiland volgde, met onder meer een bezoek aan EcoMare. Het middaggedeelte was verzorgd door het Maritiem en Jutters Mu seum. Veel indruk maakten Gilles van Mill en Gerrit Gerrits door in vloeiend Frans te vertellen over de jutterij en de geschiedenis van Oudeschild en fort De Schans. Maar helemaal enthousiast waren de mi litairen over molen De Traanroeier. die ze bij hoge uitzondering van bin nen mochten bekijken Daarbij werd menig plaatje geschoten voor het fotoalbum thuis. Op De Schans, dat net als de rest van Nederland 200 jaar geleden ei gendom was van Frankrijk, kreeg het gezelschap een korte rondleiding door Gerrits, die daarbij vertelde over de rol van keizer Napoleon. Tot slot werd met een luide brul een toost uitgebracht. Om de lege Jutter- kruiken, kennelijk beschouwd als mooie souvenirs, werd bijna gevoch ten. Op de haven van Oudeschild was De politie heeft zowel zaterdag als maandag snelheidscontroles uitge voerd. In het weekend gebeurde dat op de Pontweg en de Schilderweg Daarbij werd van zo'n 230 voertui gen nagegaan hoe snel ze reden. In elf gevallen werden een kenteken genoteerd omdat de chauffeurs de limiet overschreden. men, pleit het college voor één in gang, betere verlichting en een be ter toezicht. De dorpswacht moet hiervoor worden uitgebreid naar ze ven dagen per week. Het college is bereid tweederde van de kosten te betalen. Om baldadigheid, geluidsoverlast, alcoholgebruik op de openbare weg en andere overlast te voorkomen is een gerichter lik-op-stuk beleid no dig, waarbij de overtreder de boete direct moet betalen. Hierover volgt overleg met politie en justitie. Gerichte alcoholcontroles op Lees verder pagina 5 1- Het vaandel van het eskadron van de Franse huzaren. Duidelijk leesbaar is naam Texel'. (Foto Bert Konmg) vervolgens het meeste militaire ce remonieel te zien. Ontdaan van hun camouflagepakken kwamen de Hu zaren in vol ornaat weer uit de bus. Op het havenkantoor wapperde de Franse vlag, gehesen door haven meester Hans Boks. Verrassend voor de Texelse omstanders was het bevel: 'Texèl, repose' ('Texel, op de plaats rust') De commandant bedoelde daar niet mee dat de Texelse omstanders zich met meer mochten verroeren, maar hij richtte zich tot zijn manschappen 'Texel' bleek de naam van het eskadron. Burgemeester Gutker ontving tij dens de plechtigheid een speciale oorkonde en in zijn naam werden alle Texelse burgemeesters uitgeroepen tot ere-commandant van 'Texèl'. Dat de Huzaren niet alleen van pracht en praal aan elkaar hangen, bleek toen ze werden onderscheiden wegens hun inzet in Bosnië, waaruit ze pas onlangs terugkeerden. Een fraai lied. waarin meermalen het woord 'Texèl' te beluisteren viel, vormde de afslui ting op de haven. Tot slot klom het gezelschap de dijk over om het vaandel van het eska dron te dopen in de Waddenzee Het was een speciaal eerbetoon aan de zee waar in 1795 zoveel ijs dreef dat hun voorgangers vanaf de kust te paard de Nederlandse schepen kon den bereiken en hen tot overgave dwongen. Gastheren en huzaren in het gelid, in afwachting van de ceremonie op de haven van Oudeschild. Het voorstel van b en w dat cafés tot 2.00 uur klanten mogen toela ten en (in het weekend) tot 3.30 uur mogen open blijven, is nog slechter dan de huidige 1-2-3 re geling. Dat vindt de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers (TVL). In een brief aan de raad, die door zes andere organisaties is ondertekend, spreekt TVL haar afkeuring uit over het voorstel. Het zou afbreuk doen aan het Texelse imago van rust, ruimte en natuur. De briefschrijvers hadden liever ge zien dat de uitgaanders vroeger in de avond huiswaarts keren, waarbij de muziek al om 1.30 uur wordt te ruggedraaid. De logiesverstrekkers voorzien dat zij bij verlenging van de uitgaanstijden langer belast zul len zijn met toezicht op de thuisko mende gasten, om zo de rust van de andere logees te waarborgen. 'De logiesverstrekker zal hierdoor bepaalde gasten moeten weren.' Ze vrezen dat de verscheidenheid van de logiesbedrijven hierdoor achter uit gaat en dat er negatieve publici teit uit voortvloeit. Rust, ruimte en natuur zijn de voor naamste eigenschappen die toeris ten naar Texel lokken. Het streven naar kwaliteit wordt volgens TVL volledig onderuitgehaald 'Uit deze besluitvorming van b en w valt al leen maar te concluderen dat er geen toeristisch beleid voor de juiste doelgroep bestaat.' Volgens de logiesverstrekkers wordt er in de onlangs verschenen evaluatie van het Recreatiebasisplan met geen woord over gerept. De slui tingstijdenregeling zal volgens hen het effect van het project Duur zaam Toerisme en de aanwijzing tot Nationaal Park teniet doen. 'Juist terwijl er zoveel redenen zijn om losbandigheden als drankmis bruik en ordeverstoring aan te pak ken. laat men deze kans liggen.' De ondertekenaars verwijzen naar een artikel in Elsevier, waarin wordt ge steld dat dit soort bestuurders 'bo ter op hun hoofd' hebben. Een afbouwtijdstip van 01.00 of 01.30 uur en sluiting om 2.00 uur, waarvoor niet-horecabelangheb- benden hebben gekozen, ziet het college niet zitten. 'Wij vinden deze aanpak niet passen in het huidige uitgaanspatroon en de behoefte van onze gasten.' B en w hebben wel begrip voor het streven van de logiesverstrekkers naar nachtelijke rust op straat en het beperken van hinder voor omwonenden 'Wij den ken deze doelstelling dicht te kun nen benaderen door deze openings tijdenregeling in combinatie met de andere voorgestelde maatregelen te hanteren Symptoombestrijding De ondernemers twijfelen aan het effect van de maatregelen. 'Ze zijn een pleister op de wonde en bestrij den slechts de symptomen. Het bekende spreekwoord, als het kalt verdronken is, dempt men de put. zal zeker ter sprake komen.' De ondertekenaars (dorpscommis sie De Koog. Teso, Recron, Texelse Hotelvereniging, De Koog Badplaats, de Koger strand- exploitanten en TVL) roepen raads leden op met akkoord te gaan met het collegevoorstel. Maandag werd in de vroege ochtend, tussen 6 30 en 9.10 uur, gepost langs de Pontweg ter hoogte van Den Burg. Daarbij werden 270 auto's gecontroleerd. De maximumsnel heid werd 24 keer aan de laars ge lapt. Eén chauffeur reed 99 kilome ter per uur, waar 60 is toegestaan. Hij kan een boete van ƒ360.- tege moet zien. Het IVN start in februari met een cursus voor natuurgidsen. Doel er van is de persoonlijke kennis op het gebied van natuur en cultuur te ver breden en te verdiepen Tevens wordt aandacht besteed aan educa tieve vaardigheden, ledereen die een brede belangstelling voor de natuur heeft kan deelnemen. De cursus duurt 40 weken, ver spreid over twee jaar, en kost ƒ150,-. Wie slaagt, wordt beloond met een landelijk erkend diploma. Een informatieavond wordt 9 fe bruari gehouden in het hoofdge bouw van OSG De Hogeberg, aan vang 20.00 uur Belangstellenden kunnen terecht bij P Ampt (tel. 314 259) of J Ravenstijn (tel. 311 445). (Advertentie) C/rna to ba kjrl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1