Cjrocn cZwarts cJexeU in het harL, Rechter laat bouw slagerij stilleggen Gebruikers sportpark doen duit in zakje Landbouw waardeert inzet Oud-leerlingen Meebetalen aan eigen veiligheid Groen Zwart Zwart Groen V,N mETR de Kroniek j 2 Feestelijke concerten jarige Muziekschool 2 Lionsclub verdeelt opbrengst veiling 2 Bouwstop schokt slager lepe de Boer 5 Nieuwe cafébazen in voor een geintje 5 AcP/ef g TEXELSE^COURANT Brave bromfietsers Oma 's hartenwens opTexel vervuld Texel'94 Privatisering voetbalvelden van de baan Geldprijs van Noordijkfonds Niet waterdicht Voortvarend •PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11352 VRIJDAG 29 JANUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1.65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 Redactioneel commentaar Redactioneel commentaar (fTttt ^»uri Jiirli li bd kart. ren En dat moest de bestemming 'categorie 3' nu juist voorkomen. De bezwaarmakers. Frits Lange veld van het bekende horeca-impe- rium voorop, zijn op dit punt in het gelijk gesteld maar handelen onge twijfeld ook uit eigen belang. Niet alle aangevoerde argumenten klin ken even zuiver en zakelijk Nering ziekte lijkt hierbij een rol te spelen. Hoewel De Boer misschien hoog spel heeft gespeeld met zijn ge durfde bouwplan, is hij voorlopig het voornaamste slachtoffer. Het valt te hopen dat deze kwestie zo spoedig mogelijk een passende oplossing krijgt Het gemeentebe stuur mag zich daarbij niet onbe tuigd laten. Immers, alles wat nu gebeurt is het gevolg van het be stemmingsplan De Koog zoals dat door de gemeenteraad is vastge steld. Het blijkt nu dat in de Dorps straat méér 'gaten' zitten dan ge dacht en dat de 'categorie 3'-bestemming voor het tussen gebied met waterdicht is. Vernieu wende initiatieven zijn van harte welkom, maar met nog meer van hetzelfde schiet De Koog niets op. Hoogste tijd dus voor bezinning sluiten of de bezwaren al dan niet gegrond zijn. Tegen dit besluit kan dan nog zes weken beroep worden aangetekend. Pas dan kan de bouw eventueel worden hervat, mits de bezwaarmakers (F Langeveld, W. Oerlemans, A. Keularts en G. Boer- horst) in het ongelijk zijn gesteld. Door deze termijn komt de slager, die zijn oude winkel al heeft verkocht, in grote problemen. Langeveld laat weten dat hij niet uit persoonlijke motieven de confronta tie is aangegaan. 'Ik heb er net als alle andere ondernemers in De Koog belang bij dat er geen ontwrichting van detailhandel en horeca ontstaat. De raad heeft de Dorpsstraat uitdruk kelijk als kerngebied voor horeca en detailhandel aangewezen. Dan is een dergelijke ontwikkeling buiten dit gebied dus uitgesloten In een inge zonden brief verderop in deze krant zet Langeveld zijn motieven verder uiteen. Daarin zegt hij ook de oplos sing voor De Boer te hebben be dacht. 'Want ik wil niet dat hij de dupe is van deze onrechtmatige en onzorgvuldige besluitvorming van b en w Het is nog niet bekend in hoeverre de uitspraak gevolgen heeft voor andere bouwplannen in het zoge naamde artikel 3 gebied in De Koog. Tijdens een politiesurveillance wer den woensdag op de Rommelpot bij Den Hoorn en op de Pontweg ter hoogte van Den Burg zes brom fietsers staande gehouden Allemaal konden ze op verzoek bromfiets certificaat en verzekeringsbewijs tonen 'Een goeie zaak', wordt ge concludeerd in het politierapport Mevrouw Osnabrugge bedankt zeehondenverzorger Wiebe Sytsma hartelijk voor diens de bok zit koetsier Arie kikkert al klaar voor een verrassend ritje over het eiland walviskaak bij de ingang kan ik me nog goed herinneren. Ik heb toen een keer een zeehond geaaid, maar die begon vreselijk te grommen', vertelt de bewoonster van verzorgingshuis Weltevreden. Dit maal waren de dieren lief voor haar Naast enkele jonkies' voerde ze ook de oudste zeehond. Beer. die 32 jaar geleden als 'huiler' op het Texelse strand aanspoelde. Na af loop kreeg oma van Sytsma een zachte zeehondenknuffel als sou venir mee naar huis Nog éen keer naar Texel. Deze hartenwens van mevrouw Lenie Osnabrugge-Schutte (83) uit De Bilt ging gisteren in vervulling. De jong ste omroep van Nederland. BNN. bezorgde de kwieke oma een bij zondere dag In haar jeugd had ze vaak op Texel vakantie gevierd maar na de huwelijksreis met haar tweede man in 1966 was het er nooit meer van gekomen. Gevolgd door een cameraploeg maakte ze eerst een wandeling langs het strand. Daarna bracht ze een bezoek aan EcoMare. waar ze samen met verzorger Wiebe Sytsma een aantal zeehonden voerde 'Vroeger ben ik wel in het oude Texels Museum geweest. De Bij de uitgang wachtte haar een nieuwe verrassingde Jan Plezier. Koetsier Arie Kikken bracht haar naar de familie Kees Kikken in De Westen Oma Lenie logeerde in haar jonge jaren meer dan eens in de oude caravan op het erf. 'Mijn moeder had veel neven en nichten op het eiland. De Kikkerts de Gebruikers van sportpark Den Burg Zuid zien, ondanks de afwij zende houding van het college, toch mogelijkheden om de atletiekbaan en de voetgangers tunnel te realiseren. De voorzie ningen zouden minder duur zijn dan geraamd en bovendien zijn de clubs zelf bereid tot financiële offers. Vooruitlopend op de be stuitvorming door de raad. pro beerden de sportclubs dinsdag avond politici, die hierover dinsdag 9 februari beslissen, voor zich te winnen. 'Het college heeft ons eerst een vette worst voorgehouden en hem daarna weggehaald.' De gebruikers van sportpark Den Burg Zuid doelen op de opdracht die b en w aan de Sportraad verstrekten om, in samen werking met de verenigingen, een advies te schrijven over de invulling. Toen er eindelijk een plan lag waarin alle vijf clubs zich konden vinden, besloot het college dat de gewenste voorzieningen te duur zijn of niet mogen worden gebouwd omdat sprake zou zijn van 'wildgroei' op het terrein van Molenkoog. Zo krijgt Hondenclub Texel geen toe stemming om de kantine en opslag ruimte te verplaatsen naar hun be oogde nieuwe stek. 'En dat terwijl we op vrijwillige basis de Haffelderweg oversteken', aldus woordvoerder Marion Zijm. De hondenclub moet het veld ruimen omdat het bestaande terrein nodig is als trainingsveld voor Texel'94. Sociale contact Wegens de gunstige ligging zou de club liever blijven. Om de verhuizing van de voetballers niet te frusteren willen ze toch oversteken. Mits ze een kantine en opslagruimte krijgen. 'Want bevordering van het sociale contact tussen de leden is éen van onze doelstellingen', aldus Zijm. 'Bo vendien moeten we bij regen kunnen schuilen. Als de auto's straks op het parkeerterrein langs de Emmelaan staan, ben je er zomaar niet. De kantine is ook nodig voor theorie lessen. Bovendien is de verkoop van koffie een bron van inkomsten De opslagruimte, om de training smiddelen droog te bewaren, kunnen we niet missen.' Zijm sluit met uit dat mocht de gemeente niet willen meewerken, de hondenclub zich als nog tegen de verhuizing zal verzet ten. Texel'94-voorzitter Rob Dapper liet blijken dat zijn club met 19 jeugdteams het beoogde training- sterrein niet kan missen. Inmiddels is de bouwtekening voor de accom modatie in de maak en kan de ver- Lees verder pagina 5 rondleiding door EcoMare. Naast haar op Foto Frans Hopman) Bremers. de Huismannen.. We gingen vaak naar De Dennen en het strand. Als 18-jarige was ik eens in zee aan het zwemmen toen ik enorm schrok van een enge griezel met een grote snor. Ik maakte dat ik het water uit kwam. Bleek het toch een zeehond te zijn. haha. Tot haar blijdschap bleek de uit 1935 daterende kampeerwagen op het erf van Kikkert nog steeds te bestaan. Na een gezellig samenzijn werd de 'surpriseshow' gisteravond besloten met een diner in een res taurant op de haven van Oude- schild. 'Tong picasso, mmmm, heertijk1' De opnamen zijn bedoeld voor een nieuw programma-onderdeel, geti teld 'Oud Wild'. Presentator Ruud de Wild gaat daarin met ouderen op stap Het is nog niet bekend wan neer de uitzending is. In elk geval na 14 februari. Privatisering van de voetbalvel den is definitief van de baan. Zo wel de gemeente als de clubs worden er niets wijzer van, het gaat ten koste van de kwaliteit van de velden en de continuïteit van het onderhoud komt op de tocht. Aldus luiden de belang rijkste redenen waarom het col lege de voetbalvelden in eigen beheer wil houden. Het onderwerp stond in maart al op de politieke agenda, maar omdat er onvoldoende overleg met de clubs was geweest vond de raad dat het college haar huiswerk over moest doen. Dit resulteerde in besprekin gen met de clubs. Met name ZDH dacht het onderhoud deels door vrij willigers en tegen lagere kosten te kunnen doen. Nader overleg met de gemeente leerde dat deze hoop ij- del was en dat de verenigingen met name onvoldoende kennis in huis hebben. De gemeente constateert daarom dat de clubs de kwaliteit van de velden niet kunnen waarbor gen. Het onderhoud zal wèl in nauw overleg met de verenigingen gebeu ren. De Vereniging van Oud-leerlin gen van de Landbouwschool heeft gisteravond de jaarlijkse geldprijs van de Stichting Noor dijkfonds ontvangen. De oud leerlingen krijgen het bedrag, ƒ1.000,-, wegens hun goede pro motie voor de Texelse landbouw. De uitreiking vond plaats in het Oosterender dorpshuis De Bijen korf, tijdens de districtsvergadermg van coöperatieve rundvee-organi satie Delia (voorheen RON). Voor zitter Klaas Eelman van het Noor dijkfonds overhandigde de cheque. 'De oud-leerlingen weten de land bouw telkens op uitstekende wijze te presenteren', stelde Eelman. 'Ze waren onder andere op de Hoornder Landbouwdag, de milieumarkt en met Oosterend Present aanwezig met een uitgebreide stand. Daar lie ten ze met levende dieren, gewas sen en foto's het publiek zien waar mee de boer bezig is.' De oud-leerlingen verzorgen de public relations soms ook op ver zoek van anderen, zoals stands- organisatie WLTO. Het bestuur van de vereniging bestaat voornamelijk uit agrariërs van de jonge generatie. Dertigers, zeg maar Eelman: 'Zij zijn er misschien meer dan wij van doordrongen dat promotie van de landbouw nodig is.' Het geldbedrag wordt gestort in de verenigingskas en is bedoeld om eens wat extra's te doen op promotiegebied. In het genre opa zeurt over vroeger vandaag een bijdrage in de eeuwigdurende geschiede nis van het sluitingsuur of de openingstijden van de natte. Tesselse horeca. Je hoeft nog niet zo stokoud te zijn om je de tijd te herinneren dat je slechts een paar keer per jaar uitging: kermis. Ouwe Sunderklaas of een bezoekje aan de dorps kroeg. Je ging vroeg van huis en om twaalf was het allemaal voorbij. Maar tijden veranderen en in de jaren dat alles maar moest kunnen, waren de cafés zelfs onbeperkt open! Dat heeft niet zolang mogen duren. We kregen nachtzaken en tenslotte die irritante 1-2-3 regeling. Nau- m/elijks uit te leggen aan vreem den en voor veel Tesselaars een bron van ellende. Maar ja, nu doen we het weer anders. Beter? Wie zal 't zeggen. Slui ten om twee uur, onbeperkt open of liever net als toen. vroeg op stap. sluiten om mid dernacht en vroeg te bed. Ei land van rust en ruimte! Kom daar maar eens uit! Horszei Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 De nieuwbouw van Slagerij lepe De Boer in De Koog is op last /an de rechter stilgelegd. Dinsdag is de bouwvergunning die 1 en w voor de slagerij verleenden geschorst. Op grond van welke motieven hiertoe is besloten, is nog niet bekend. De jezwaarmakers willen hun protest intrekken als De Boer be- ■eid af te zien van horeca-activiteiten in het pand. Vlocht het niet tot een akkoord ko- namelijk niet verder bouwen. De nen, dan kan de bouw nog maanden hoorzitting door de bezwaar- en stilliggen. Zolang het college nog beroepsschriftencommissie is naar jeen besluit heeft genomen over de verwachting begin maart. Het col- ngediende bezwaren mag de slager lege zal op basis van dit advies be- Vaar moet dat heen met onze bad- laats? Meer dan ooit rolt men in ie Koog met elkaar over straat. Vantrouwen zorgt ervoor dat de ■ensgezindheid ver te zoeken is. fe gewenste 'upgrading' van het orp blijkt in de praktijk vol hmder- issen en valkuilen te zitten <it blijkt pijnlijk uit een tweetal re- ente gebeurtenissen. Eerst werd et plan De Nieuwe Toekomst van 'ijs Blom met gejuich ontvangen n vervolgens onderuit gehaald let nieuwste strijdpunt is ije ver- ére invulling van het 'tussen- ebied' aan de Nikadel. wat deze /eek culmineerde in het stilleggen an lepe de Boers nieuwe slagerii nnex eetwinkel. Ie schoen wringt in beide gevallen p hetzelfde punt. Duidelijk is ge- /orden dat het huidige bestem mingsplan enorm veel ruimte biedt oor vestiging van nieuwe horeca n detailhandel Logisch dat onder- emers de kans grijpen om nieuwe •rojecten te ontwikkelen. De Boer tak als eerste zijn nek uit, maar •ok Adrie Mantje (achter de Amro- ank) en Ed Momberg (aan de likadel) hebben de plannen al laar Natuurlijk is het prima dat het ale terrein aan de Nikadel eindelijk •rordt ingevuld, het dorp kan er al ien maar van opknappen. Er moet chter wel sprake zijn van een ge- ónde ontwikkeling. Als de rechter te bouwvergunning voor De Boer •ad goedgekeurd, leek voor ande en de weg vrij om eetgelegenhe- len in het tussengebied te realise- storingen door jonge toeristen en Texelaars' doen wat overdreven aan. Natuurlijk zijn rust ruimte en natuur vaste waarden voor Texel, maar de gemiddelde toerist heeft daarbij vast niet het centrum van De Koog op het oog. Plezierig uit gaan is ook voor vele niet-jongeren onderdeel van de vakantie. Juist dit laatste is alleen mogelijk als de voorgestelde orde-maatregelen geen papieren tijger zijn, maar daadwerkelijk worden uitgevoerd. (Advertentie) Op Sportpark Den Burg Zuid zullen beoefenaars van diverse sporten elkaar regelmatig treffen. Het college heeft met de voorgenomen maatregelen de zorgen van de clubs over hun veiligheid niet weggenomen. De verenigingen pleiten voor een Integrale aanpak en willen zelf meebetalen aan de gevraagde voorzieningen. De bereidheid tot het vaststellen van nieuw beleid over de openings tijden en openbare orde is voortva rend opgepakt door het college. Het resultaat is niet het ei van Columbus, maar zeker een com promis dat een kans waard is. Dat het niet gemakkelijk is om het iedereen naar de zin te maken is inmiddels ook duidelijk Waar de horeca zich redelijk in de voorstel len kan vinden, hekelen de logies- verstrekkers. de Koger dorps commissie en zelfs Teso de notitie. Opmerkelijk is dat in deze discus sie de 'gewone' Texelaar zich (nog) niet heeft laten horen De voorgeno men verdwijning van de '1' moet door menig uitgaander met instem ming zijn ontvangen, maar omwo nenden zullen zo hun twijfels heb ben. Geuite zorgen over 'losbandighe den als drankmisbruik en ordever-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1