"Ï&QC3 Tr n— Met suiker maken we het gif extra lekker' Cjroen ^wartsjexehin het harL, Oude couveuse naar dierenambulance? Konijnenjacht toch vrijwel uitgesloten Alsnog besluit uitvaartcentrum TEXELSE^COllRANT Kuurne drukt stempel op Nacht van de Ezel 2 Open horecadag voor nieuwe medewerkers 3 Scout Annemarie Witte beleefd avontuur 5 Langeveld: voorstel college deugt niet 5 Hoogseizoen voor rattenbestrijders Volgens nieuw contract: ïlxel beleeft een 'rattenrijke' win- De ongewenste knagers wor- n in grotere aantallen gesigna- ildird dan in het vorige seizoen, lol gemeentelijke ongedierte- leistrijders Willem Moor (53) en dm Vennik (41) hebben er dage- iis de handen aan vol. Ze heb- mtl daarbij in drie weken meer gif itwerkt dan vorig jaar in het hele vj'zoen. Over de resultaten zijn ze hter tevreden. Januari-vervoer vertoont toename Tien voor Texel mag meepraten otale WOZ-waarde Texel ƒ2,2 miljard Geen vergoeding schade Groot TVO presenteert beleidsplan Verbittering... wIJ 80UWAKKERSWORDEN KOTS MI55ELIJK VAN 8OERH0R5T Paul Smidt bij de oude couveuse. 'Misschien liggen er straks dieren in De nieuwe couveuse die de Ambulancedienst heeft aange schaft met steun van de Lionsclub, Teso en de Rab-stich- ting, zal in maart in gebruik wor den genomen. Eerdere levering had ook gekund, maar dan zou het apparaat geen Europees keur merk hebben gehad. De oude cou veuse blijft dus nog ruim een maand paraat in de ambulance garage aan de Wilhelminalaan. Af gesproken is dat dit verouderde apparaat beschikbaar wordt ge steld van de Lionsclub die er een passende bestemming voor zal zoeken. Het is niet uitgesloten dat de couveuse uiteindelijk terecht komt bij een dierenambulance... De nieuw aan te schaffen couveuse is het type Armatrans van het Zwitserse fabrikaat Ameda. Net als zijn voorganger is het een speciale transportcouveuse, dus een appa raat dat is ontwikkeld voor mobiel gebruik buiten het ziekenhuis Het is een betrekkelijk eenvoudig type wat ook blijkt uit de prijs van f16.500,-. De gemeenteraad besluit volgende week dinsdag alsnog over de bouw van het uitvaartcentrum annex studiocomplex aan de Hollewal. Eind vorig jaar werd het voorstel ter elfder ure teruggetrokken, toen bleek dat er nog geen overeenstem ming met de volkstuinders was. In middels heeft de gemeente vervan gende grond aangekocht, die volgens de tuinders overigens te ver weg zou liggen. Dat lijkt veel maar er zijn ook cou veuses van f40.000,-. De Armatrans is echter ruimschoots toereikend voor het gebruik op Texel dat neer komt op kortdurend transport van het eiland naar het ziekenhuis. Net als zijn voorganger staat het appa raat. gemonteerd op een gewone brancard, voortdurend stand by aan het stopcontact en blijft dus op tem peratuur Als hij mee moet wordt overgeschakeld op de accu die naast de couveuse op de brancard staat en kan men er alle kanten mee op- Het oude apparaat heeft in vijftien jaar zeven keer dienst gedaan. Meestal ging het om te vroeg gebo ren baby's die zuurstof en warmte nodig hadden Een keer is zelfs een Lees verder pagina 5 (Advertentie) "ZmarLrJirth ia bat kart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11353 DINSDAG 2 FEBRUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ddjkBONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) geior en Vennik controleren sloot- emten en wegbermen van alle ziixelse wegen Vooral in de sloot- briten treffen ze veel holen aan, leak; met keutels en andere sporen dei erop wijzen dat ze bewoond zijn. i nrworden plastic pijpen ingegra- pen waarin vergiftigd voer wordt ge- I tan en vervolgens wordt dit voer wgelmatig aangevuld, totdat er met ier van wordt gegeten, een vrijwel <er teken dat de dieren het loodje bben gelegd lor laat landkaartjes zien uit arop met rode streepjes de gesig- eerde rattenconcentraties zijn igegeven. Uit de jongste kaartjes -kt dat de bestrijding, die al in no- nber van start is gegaan, redelijk -dcesvol verloopt. 'Maar wij hou- h alleen de sloten en bermen van enbare wegen bij. Eigenaars van rticuliere terreinen moeten de be- TEXELSE COURANT strijding zelf uitvoeren, maar wij ge ven wel graag advies'. Gratis gif Als op particulier terrein ratten wor den gezien, krijgt de eigenaar een briefje van chef buitendienst Piet Bolier met de aansporing om de be strijding ter hand te nemen en ge bruik te maken van raadgevingen en gratis gif van de gemeente. Het gif bestaat uit gepelde haver die is gemengd met Bromadiolon, een gifsoort die tot de zogenaamde anti coagulantia behoort. Het is het enige gif dat in de buitenlucht mag worden toegepast. Bij andere gifsoorten is dat met het oog op het milieu verbo den. Het geheim van het succes van dit middel is dat het niet onmiddellijk doodt doch pas nadat het twee tot vier dagen regelmatig is gevreten Direct dodend gif zou weinig effect hebben omdat de slimme ratten dan in de gaten hebben dat er verband bestaat tussen het lokaas en de dood en er niet meer van eten. Ze worden dan 'aasschuw' zoals dat heet in jargon. De bestrijders heb ben dit seizoen al 230 kg gif ge mengd en gebruikt. Moor: 'We doen er een beetje poedersuiker bij, om het extra smakelijk te maken' Oorzaken Waarom er dit jaar meer ratten (lij ken te) zijn dan anders, is niet duide lijk. Moor: 'Waarschijnlijk heeft de overvloedige regenval van de afge lopen maanden ermee te maken, waardoor veel ratten hogere en dus drogere plekken hebben opgezocht en met hun nieuwe holen meer in het oog springen Er is ook later ge maaid waardoor de ratten langer zijn doorgegaan met zich voortplanten'. Overigens is de aanwezigheid van ratten een zaak van elkaar verster kende factoren De dieren hebben niet alleen graag water en voedsel in de buurt, maar moeten op de trek tochten vanuit hun holen ook op elk moment kunnen wegkruipen Op rommelige erven, zowel in als buiten de dorpen, voelen ze zich veilig. Kip penhokken en paardenstallen zijn ook een geliefde verblijfplaats, vooral als daar voer staat in niet af gesloten bakken of zakken die mak kelijk kunnen worden door geknaagd. Ook op sommige recreatieterreinen wordt menige rat gesignaleerd, wat natuurlijk geen re clame is. Vaak komt het door slordig omgaan met etensresten in de buurt van vuilcontainers. Mais en bieten De 'rattendichtheid' is op Texel niet overal gelijk. In polders als Eierland en het Noorden worden er meer ge zien dan bijvoorbeeld in de buurt van Den Hoorn. Dat moet te maken heb ben met de maïs- en suikerbieten- percelen in genoemde jonge polders die voor ratten een smakelijk ge- venniK en moor dij een ranenhol in de slootkant in de buurt van de Zaandammerdtjk dekte tafel betekenen Particulieren kunnen zg. ratten- kistjes maken of kopen. Als daarin het vergiftigde lokaas wordt gedaan, kunnen huisdieren er niet bijkomen. De plastic buizen met voer die door de gemeentelijke bestrijders in sloot kanten worden toegepast, worden bij de ingang voorzien van een paar pennen, waardoor konijnen er niet in kunnen Sinds hij in 1961 in dienst trad van de gemeente Texel heeft Willem Moor zichzelf gevormd als vaardig bestrijder van ratten en andere on gewenste dieren zoals wespen en vlooien. Zijn collega Vennik die nog maar anderhalf jaar in dienst is van de lokale overheid volgt een spe ciale opleiding van de Stichting Vak opleiding Ongediertebestrijding, waarvoor hij eens per twee weken naar Wagenmgen reist Beiden heb ben aan de bestrijding van onge dierte op jaarbasis geen dagtaak. Ze staan te boek als 'algemeen mede werker' en houden zich ook bezig met de vuilniswagen, kolkenzuiger en straatwerk. Vennik: 'Vroeger was ik loodgieter, maar dit is mooier. Elke dag langs de weg met veel afwisse ling en een prima onderlinge sfeer'. (Foto Harry da Graaf) Teso zette in januari 18.975 perso nenauto's over van Den Helder naar Texel. Dat is een stijging van 3,52% ten opzichte van vorig jaar. Vooral in de weekenden was het drukker bij de boot. De groeiende belangstel- Tien voor Texel mag mee- discussiëren over het toekomstige recreatiebeleid. Dat schrijft wethou der Schilling in antwoord op de kriti sche brief aan het college. Daarin verwijt de belangenvereniging dat het college te lang heeft gewacht met het maken van nieuw beleid. ling van toeristen voor Texel is dus ook merkbaar in een rustige maand als januari, zo luidt de conclusie. Ook het aantal passagiers ver toonde een toename (+3,44%). Het vrachtvervoer bleef ongeveer gelijk. Alleen de categorie tweewlelers nam af van 1.259 tot 1.097 stuks. ienbestrijder Jan Vennik met twee slachtoffers. I de WOZ-taxatie van 9.400 on- Brend goed-objecten op het and is de totale waarde vastge- !ld op ƒ2,2 miljard. Natuurge- Bden zijn in dit bedrag niet inbe- epen. Van de 1.288 ingediende zwaarschriften is er slechts één ■g niet afgehandeld. Over veer- J bezwaren loopt nog een groepszaak. n de tijdrovende taxatie, die eens de vier jaar moet plaatsvinden, te rsoepelen, heeft het college drie reau's gevraagd om een offerte te ien. Doel is de waardebepaling te jltomatiseren. Probleem is echter itt nog niet duidelijk is welke me lde de standaard zal worden. Vol- ins b en w sluit die van bureau oztax het meest aan bij het doel van de gemeente van een hoge kwaliteit, die de acceptatie van de Texelaars vergroot Bijkomstig voor deel is dat het systeem minder duur is als de rest. Het benodigde bedrag is, inclusief de kosten van de afhandeling van bezwaarschriften, ƒ1.115.000,-. Hoornder Siem Groot heeft geen recht op planschadevergoeding, in zake het pand Herenstraat 17. Hij eiste een ƒ37.500,-, wegens het ver vallen van de bestemming tweede woning. Volgens Groot heeft de ge meente ten onrechte gesteld dat de ontheffing persoonsgebonden was Volgens b en w valt de gemeente niets te verwijten. Op advies van bu reau Van Montfoort stelt het college de raad voor Groots bezwaarschrift ongegrond te verklaren. r. R.J.D. Braakman, hoofd van i Fiod in Alkmaar is donderdag- 'ond gastspreker op de formatieavond van het Texels irbond van Ondernemers. TVO esenteert op deze avond in De ndeboom het nieuwe beleids- an. De avond, die toegankelijk is ior leden en niet-leden, begint n 20.00 uur. (O streeft naar één paraplu-orga- Batie voor héél ondernemend ixel, het Texel Ondernemers Plat- rm. Daarin is de belangen- ganisatie ingedeeld in vijf secties, imelijk: detailhandel (sectie 1), Het jagen op konijnen in het bos en de duinen zal in de toekomst toch vrijwel uitgesloten zijn. Staatsbosbeheer is van plan de jacht op alle dieren, dus ook het konijn, in het nieuwe contract met de Texelse wildbeheereenheid grotendeels aan banden te leg gen. De jagers mogen alleen nog in actie komen indien sprake is van schade aan gewassen op aangrenzende landerijen of als de zeewering gevaar loopt. Vorige week meldde deze krant nog dat de konijnenjacht in duin en bos wél gewoon toegestaan blijft. Het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) had dat toegezegd in het gesprek met een delegatie van de Waddeneilanden. In principe mag in het duingebied niet meer worden gejaagd als de Europese Vogelrichtlijn van toepas sing wordt. LNV wil voor konijnen een uitzondering maken omdat deze als 'schadelijke diersoort' worden aangemerkt. Los van de discussie over de Vogel richtlijn was Staatsbosbeheer op Texel echter al bezig de voorwaar den van het nieuwe contract met de jachtcombinaties aan te passen. De strengere richtlijnen zullen per 1 april volgend jaar ingaan. 'Dat betekent: niet meer jagen in bos en duin. Tenzij het absoluut nodig is', aldus SBB-voorlichter Erik van der Spek. 'De jacht wordt net als onze andere beheersmaatregelen bekeken vanuit de doelstelling van SBB. Bijvoorbeeld maaien doen we ook alleen indien noodzakelijk.' Jagen is dan dus het middel voor faunabeheer en qeen doel op zich Van der Spek: 'Op Texel kan hierbij worden gedacht aan bestrijding van verwilderde fretten en katten Een andere beheersmaatregel is het te- Lees verder pagina 5 De bouw ligt stil en de verbitte ring is groot Dat blijkt uit de Friese vlag die half stok wappert op het half afgebouwde pand van lepe de Boer aan de Nikadel in De Koog. Dat het verwijtende opschrift van de bouwvakkers is gericht tot de bezwaarmakers, wordt door laatstgenoemden zeer betreurd 'Niet ons. maar het gemeentebestuur treft blaam'. (Foto Harry da Graaf) ambachten (sectie 2), diensten alge meen (sectie 3), toerisme, toeris tische dienstverlening en horeca (sectie 4) en bouw en installateurs (sectie 5). Voor de verschillende af delingen zijn de voorlopige besturen benoemd. In sectie 1 zetelen Jan Winnubst en Jillert Blom, in sectie 2 Piet Bonne en Mark Graaf, sectie 3 Jaap Boon, Dennis Eelman en Robin Konijn, sectie 4 Bob Rienks, Nico Ruis, Wouter van der Werf, Hans Eshuys en Piet Evers en sectie 5 Louis Uriot, Jan Jacob Rab, Klaas Veenbaas, Willem Duvekot en Peter Jan Kuip. Mr. Braakman van de Fiod geeft aansluitend in zijn spreekbeurt infor matie over de werkzaamheden van de Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst. i a Tf M j r~ r~ r i lil/ UW6EVELD KEULARTS

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1