de Kroniek Vonk uit Kuurne sloeg over tijdens ezelfeest Wereldwinkel zoekt ander onderkomen SaRRen. Agenda Katoenzaadmeel SMIDSLEERLING Nationaal Park H. FLÜNS, Makelaar, g^LEES DIT. ^9 EIGENGEMAAKTE WERKBROEKEN, I. MOERBEEK, Warmoesstraat Burg. HUIS- en RIJTUIGSCHILDER J. ZIJM pz. H. FLÜNS, Makelaar, PRIMA DDBBELGEZEEFD S. J. KONING. Wie een rijwiel gratis wil hebben P. D., BRENNABORtVr^rSK Osmond, James, Presto, Bomber en ALLE andere merken A. TRAP, COURANT Onweer, kerken en een wasserij Met het oog op onze dringende behoefte aan SWT SAKKEN im verzoeken wij beleefd doch drin gend spoedigste terugzending. DROS Co. Van der Kloot Go. vragen een Echte bommen op Vliehors Raadsvergadering Vrijwilligers slaken noodkreet Rabbitt 5/0 Frans Dinsdag 2 februari De raadscommissie Bestuur en Organisatie buigt zich vanaf 19 30 uur over de notitie Openingstijden Horeca en Openbare orde De Koog. In Cinema Texel begint om 20.00 uur een voorstelling van Enemy of the State en om 20 30 uur van The Horse Whisperer Woensdag 3 februari F16-vliegers van vliegbasis Twenthe oefenen vandaag, don derdag en vrijdag met echte bommen boven de Vliehors. De jeugd kan Tarzan spelen tij dens de eerste van een nieuwe reeks Jungle Days in zwem paradijs Calluna Tijd: 14.00- 17.00 uur, entree ƒ5,-. Gymvereniging Oosterend houdt tussen 14.30 en 18.30 uur onderlinge wedstrijden in dorps huis De Bijenkorf. h Cinema Texel beginnen om 13.30 en 16.00 uur voorstellingen van Abeltje en van De Prins van Egypte, om 20.00 uur van Enemy of the State en om 20.30 uur van The Horse Whisperer. Donderdag 4 februari Om 14.00 uur begint de SBB-ex- cursie Watervogels in de winter', over de vogels in De Geul en de Mokbaai. Deelname 7,50; aan melding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Gymvereniging Oosterend houdt vandaag tussen 16.30 en 18.30 uur het laatste deel van de onderlinge wedstrijden. In De Lindeboom presentee TVO om 20 00 uur het beleiiji, plan voor ondernemend Text Spreker is R.J.D. Braakmis hoofd van de Fiscale Inlichting? en Opsporingsdienst in Alkmaa In Cinema Texel begint om 18.3 uur en om 21.30 uur Enemy of ft State en om 20.30 uur The Hors Whisperer. Vrijdag 5 februari In Cinema Texel begint om 18; uur en om 21.30 uur Enemy of If, i State en om 20.30 uur The Hors Whisperer. In dorpshuis De Waldhoorn Den Hoorn begint om 20.00 u de eerste van twee 'winte i uitvoeringen' van muzie vereniging DEK Gratis kaart?sj kunnen worden gereserveerd tel. 319 618. Ce Vrije School in Den Bitj houdt een informatieavond; 20.(?l uur. 's Avonds speelt in jongerenoS Time Out in Den Burg t ntÜHd Matricide i IJmuiden. Hoogwater te Oudeschil 22.051 I 22.24i 23.16i i 23.40; I 11.00; i 11.10; 11.44; 12.34; Aan het strand is het ongeveer een uur e der hoogwater. De zon ka 10 februari op om 08.04 uur en gi onder om 17.42 uur 8 februari laat; kwartier, 2 februari springtij en 9 febru doodtij. Di. 2 10.06 en Wo. 3 10.27 en Do. 4 10.37 en Vr. 5 11.05 en Za. 6 Zo. 7 0.00 en Ma. 8 0.17 en Di. 9 0.35 en EcoMare heeft een tweetal spre kers uitgenodigd inzake het actu ele onderwerp Nationaal Park. Dinsdag 9 februari houdt eerst Louis Wiersema, directeur van het Bezoekerscentrum Schier monnikoog, een lezing en vervol gens komt de Texelse oud-burge meester Jo Engelvaart aan de beurt. Aanvang 20.00 uur. Wiersema zal vertellen over de si tuatie op 'zijn' eiland, waar men in middels tien jaar ervaring heeft de NP-status. Hij heeft alle perik rondom de oprichting en organii j van het Nationaal Park me- t maakt. Engelvaart is als bestuu»j eveneens bij het NP op SC monnikoog betrokken. Hij zal dij ingaan op de stand van zakei Texel. EcoMare verwacht dat b sprekers samen een beeld z. geven van wat de oprichting va; NP 'De Texelse duinen' in de pr; zal betekenen. De entree voor de avond bec-, ƒ5,-, inclusief een kop koffie o«| len herhaald, veelal gepaard aan wervende teksten als 'talme nu niemand er mede, alleen groote toezegging biedt kans van slagen' en "t Is veelal gewoonte om de zaken maar eens af te wachten en aan te zien hoe het zal gaan Wanneer in de hier bedoelde ge legenheid diezelfde laksheid wordt betracht, dan kan men er vrij zeker van zijn dat niemand deze zaak zal aanvatten.' Niet vergeefs, want - hoewel slechts het beperkte aantal van 26 adhesiebetuigingen werd bereikt - kon de krant op 13 februari een uitgebreid ingezonden stuk publi ceren, ondertekend door 'iemand die plan heeft bovenbedoelde in richting op te richten.' De redactie meende hier in een naschrift aan te moeten toevoegen dat 'het bo venstaande in alle ernst is ge meend en dat de onderneming naar onze bescheiden meening zeker betrouwbaar zal zijn.' TE HUUR VOOR DRIE JlREiü: Krimpen, Rabhoekje en 't land bij de Kadijk, en te koop twee schelven Klaverhooi en een schelf Stroo. Te bevragen btJ P. J. ZCTPHEN, de Waai, tc Texel, belast zich met alle werkzaamheden tot het vak behoorende- Alom bekende accurate bediening en zeer billijke conditiën. in verschillende maten voorhanden bij Concurrecrende prijzen. TE KOOP Een afgekalfde 5-jarige KOE, bjj D. KIEVIT. „Hooge". Oe oudergotoekende bericht hier- mode aan de ingezetenen van Texel dat bij zich alhier heelt gevestigd als en beveelt zich beleefd aan voor alle work- zaacn heden tot hot vak behoorende. Hopende zich, door een nette en vlugge bediening, iedere vertrouwen waardig te maken. 6 Onder beleefde aanbeveling, te Texel, belast zich met alle werkzaamheden tot het vak behoorende. Alom bekende accurato bcdioning on zcor billijke conditiën. wordt aan laageten prijs geleverd. kan nergens terecht, maar wie eon beéte fiets voor weinig geld verlangt, hoope het merk zeer solide en net afgewerkt, handwerk loopt ongeloofelijk licht en wordt geleverd vanaf f 50,— voor 81agera, Winkeliers, Ambachtslieden, ens., enz. worden steeds door ondergeteekendo gele verd. Gebruikte Ileeren- en Damesrywle- len. Qrooto voorraad onderdeden. Aanbevelend, verhuurder en hersteller van njwiolcn to Oostorond op Texel. DINSDAG 2 FEBRUAR11999 TÏ7YTTT QT7 O De mistige januari-maand van 1908 eindigde met een formida bel onweer, waarbij op hofstede 'Ceres' een paard werd gedood en brand uitbrak, gelukkig zonder al te ernstige gevolgen: 'door haastig toegeschoten buren en te hulp gesnelde voorbijgangers, gelukte het om nog in tijds den brand te blusschen'Ook moet de bliksem zijn geslagen in het molentje van den heer Keijser, nabij de haven. Een persoon sloeg tegen de grond, doch kreeg geen letsel.' Het ergst ging het echter tekeer in het centrum van Den Burg. 'Wij namen zelve waar van uit onze werkplaats, alsof als 't ware een wolk van vonken door het geboomte van het Park werd gejaagd. Volgens anderen zou den vuurbol van af den toren op de kerk zijn gevallen, hetgeen ons zeer geloofwaardig voorkomt, omdat bij onderzoek is gebleken dat het hemelvuur den toren heeft getroffen en aan het metselwerk schade aanrichtte.' Niet alle kerken op het eiland wer den echter 'door het hemelvuur' getroffen. In het begin van fe bruari bereikt de krant vanuit Oosterend het volgende heugelijke - bericht: 'Werden in de laatste jaren kerkorgels geplaatst in den Doorpsgezinde en Her vormde Kerk alhier, ook de Gere formeerde Kerk zal in dit opzicht niet achterblijven. Men is reeds bezig met eene stelling voor een orgel te plaatsen. In Maart a.s. hoopt men het nieuwe instrument in te wijden.' Zorgde de kerk voor de geeste lijke reinheid, de uitgevers van de Texelsche Courant maakten zich persoonlijk druk om de lichame lijke reinheid. Onder het kopje Wie durft het aan' brachten zij ter sprake 'de wenschelijkheid, dat hier ter plaatse een waschfabriek of waschinrichting zou worden opgericht.' Hiermee gaven de uit gevers gevolg aan een verzoek van een bezoekster, volgens welke tal van wasschen gere geld van hier naar Alkmaar, Haarlem en andere plaatsen wor den gezonden (dat aantal werd geschat wel een veertig te bedra gen.) De reden voor die weg zending zou zijn, dat hier ter plaatse geen voldoende gelegen heid bestaat voor menige huis vrouw (die zulks zelf niet vermag) om haar wasch behandeld te krij gen.' De oproep werd enkele ma- Id huoDe smederij aan de Waal. TE HUUR: Cen net JSurgermoonhuis ia de Warmoesstr&at, thaDS bewoond door den heer ADR BRUIN, Te bevragen Gravenstraat 102. Bep van den Berg en Jos Bergman bi) het verkooppunt aan de Kogerstraat, dat straks wegens uitbreiding van modezaak moet plaatsmaken. (Foto 13 Voortgang WOZ-2. 14. Incidentele gelden 1998. 15. Financieel overzicht structurele gelden 1999. 16. Vervanging bureaustoelen. 17. Aanpassing invalidenlift. 18. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. De derde Nacht van de Ezelgedachte in Question Plaza zal de bezoekers en vooral de organisatie nog lang heugen. Het was één groot feest', aldus een vermoeide, maar zeer voldane voorzitter Theun de Winter. Van de vele hoogtepunten tijdens de gevarieerde avond viel vooral de bijdrage van de Ezelorde uit Kuurne in de smaak. van Jan en Paula Brouwer, die tot 'Ezelechtpaar van het Jaar' werden uitgeroepen. Niet alleen omdat ze over twee ezels, Esther en Naomi, beschikken. Ze danken deze ere-ti- tel vooral aan hun inspanningen voor de minder bedeelde mede mens. Het tweetal biedt hulp in de vorm van kleding- en voedsel- mzamelingen Behalve de bijbeho rende bokaal kregen ze van De Win ter ƒ1000,- die zal worden besteed aan een goed doel. Prominente bezoekers en deelne mers aan de ezelavond namen vo rige week al hun intrek in Hotel De Lindeboom Onder hen RTL 4- presentatrice Loretta Schrijver, bij wie de liefde voor de ezel recht uit het hart komt. Met De Winter ver bleef de 'Cheerleader', zoals haar officiële ezelfunctie luidt, langdurig in de ezelstal en smeerde samen met hem de vacht van de dieren in tegen ongedierte Dat ze voortijdig afreisde had officieel te maken met haar tv-verplichtingen. De ware re den school in een handgemeen dat haar ega had met een andere geno digde. Dat ontstond tijdens een etentje in hotel Greenside. alwaar de prominenten een speciaal ezelmenu nuttigden dat door chef-kok Enk De Duitser Scheidemann was bereid. Peace en Vree Zo kwam het dat niet Schrijver, maar De Winter zelf de eerste CD 'Peace en Vree' mocht overhandigen. Niet aan de verhinderde Normaal-bassist en schrijver Willem Terhorst, alias Wimke van Dieme, maar aan fan Gerrit Coevert. Vooruitlopend op het landelijke succes dat het ezellied is toegedicht, kreeg Coevert onder grote hilariteit een verguld exem plaar van het schijfje. CD-verkoper Henk Slikker verkocht er op de ezel avond zo'n 100. De prijs is 10,75. Jan en Paula Opmerkelijk intermezzo op de brui sende avond was de verschijning De Liberator Nog prominenter was het duo Rijk de Gooyer en Maarten Spanjer De 73-jarige filmster/cabaretier uit Giet hoorn was vijftien jaar geleden, op uitnodiging van het Paracentrum, voor het laatst op Texel geweest. 'Toen was ik hier met m'n zoon, het is leuk om hier nu met Maarten te zijn.' Zijn ezeltitel de 'Liberator' slaat op zijn zwemtocht over de Rijn, tij dens de oorlog, toen hij als tolk werkte voor de geallieerden Maarten Spanjer staat in én buiten ezelkringen bekend als Miskend Ta lent. Beider optreden op Texel was de laatste in hun tournee door het land. Om de aandacht van het gemêleerde publiek vast te houden, droegen ze. ingeleid door de ex-do- minee Klaas Vos, een aangepast programma voor De Gooyer haalde herinneringen op uit zijn cabaret-tijd, terwijl Spanjer het publiek ver maakte met zijn Michels-imitatie De muzikale omlijsting van de avond werd verzorgd door Renée and the Alligators De Haagse beatband die in de zestiger jaren furore maakte met o.a. 'Sweet Nothings' speelde evergreens uit de zestiger jaren Orde van de Ezel Memorabel was de komst van gas ten uit het Belgische Kuurne, deels lid van de Orde van de Ezel. De Win ter was ooit op het spoor van dit ge zelschap gekomen via het pro gramma Rur 'Ik zat na afloop te praten met Helmut Lotti, toen hij over een Belgische ezelstoet repte. Toen spitste ik gelijk m'n oren.' Naspeuringen leidden tot de eerste contacten, waarvan het vervolg in middels bekend is. Met veertig man en vrouw sterk waren de Belden naar Texel gekomen. In de hoeda nigheid van Jack and the Tram stations verrasten de zuiderburen de zaal met een bruisende playback- act, waarbij vuurwerk niet ontbrak. Het optreden en de hartelijkheid waarvan de gasten getuigden maakte diepe indruk op de gasthe ren en -vrouwen De Winter: 'Ik heb er een heel blij gevoel aan overge houden. De vonk uit Kuurne sloeg over op de Texelaars.' Ezelmonument Zeker toen Gerrit Coevert, als tegen prestatie voor de Paal 9 die de Texelaars in Kuurne plantten, een Paal 10 kreeg uitgereikt. 'Het is de tiende electriciteitspaal die door een lid van de Orde van de Ezel is plat- gereden', grapten de gevers. Het Het duo Rijk de Gooyer en Maarten Spanjer. vriendschapsbezoek mondde uit in een hartelijk weerzien waarbij de banden stevig werden aangehaald. Zelfs zodanig dat bij het afscheid zondag In De Grooten Slock de tra nen bijna over de wangen vloeiden en vertegenwoordigers het voorne men uitspraken samen méér te on dernemen. Scheldend kastelein Jan Koomen werd bij deze gelegenheid uitgeroepen tot Lid van Verdienste. Buiten enig nabalken op straat, leid den de ezelfestiviteiten niet tot over last. Nu Texel zich behalve als schapeneiland- ook als ezel-eiland begint te profileren, wordt het vol gens de liefhebbers tijd voor een ezel-monument. In het hart van de rotonde op de kruising Schilderend/ Bernhardlaan/Emmalaan zou een fraai bronzen beeld van dit dier vol gens de bedenkers niet misstaan. F16-vliegers van het 315squadron van vliegbasis Twenthe oefenen de komende weken met het afwer pen van live weapons' (echte bommen) op de Vliehors. De luchtmacht richt zoals gebruike lijk een meetpost in op Texel om de oefening te registreren en te controleren. De oefening vindt plaats in verband met de komende uitzending van het squadron naar Amendola in Italië. Hier is een F16-detachement gesta tioneerd in verband met een moge lijke inzet boven Bosnië. Zowel komende week als de week erop wordt drie dagen lang met bom men gegooid. Dat gebeurt woensdag (3 en 10 februari) tussen 11.00 en 11.30 uur en tussen 15.30 en 16.00 uur, donderdag (4 en 11 februari) tussen 10.00 en 10.30 en tussen 14.00 en 14.30 uur en vrijdag (5 en 12 februari) tussen 10.00 en 10.30 uur. Bedoeling is dagelijks vier bom men te werpen. Is het totale aantal van 24 bereikt, dan wordt de oefe ning stopgezet. Jan en Paula Brouwer kregen de ere-tttel 'Ezelechtpaar van het Jaar'. Dinsdag 9 februari vergadert de ge meenteraad vanaf 19.30 uur in het raadhuis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering dd 8 december 1998. 4. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering dd 10 november 1998 (begrotingsraad). 5. Bezwaarschift S P. Groot inzake afwijzing planschadeclaim Herenstraat 17 6 Post onvoorziene uitgaven. 7. Wonmgfinancieringsregeling gemeente-personeel. 8. Opruiming verontreinigde stoffen en inventarisatie asbest. 9. Plan vijver Elemert 10. Garantiestelling Stichting Texels Museum. 11Bermverharding. 12. Voorbereidingsbesluiten SOS Wereldwinkel, de organisatie die zich bezig houdt met de verkoop van artikelen uit de Derde Wereld, laat ditmaal een noodsignaal voor zichzelf klinken. Het door vrijwilligers gerunde verkooppunt in de Kogerstraat moet eind april dicht, maar er is ondanks naarstig zoeken nog geen ander onderdak gevonden. De medewerkers hopen dat iemand de helpende hand toesteekt. Als zich niets aandient, gaat het winkeltje voor Texel verloren. De ideële organisatie, tegenwoordig 'Fair Trade' genoemd, is al ongeveer 25 jaar op het eiland actief. Destijds werd begonnen met koffieverkoop in de Doopsgezinde kerk van Den Burg. Ook stond men op de markt en wa ren er lange tijd twee winkeltjes: in Den Burg en in Oosterend. Dit laat ste adres is verdwenen en nu dreigt hetzelfde lot voor Den Burg. Reden is de voorgenomen uitbreiding van de naastgelegen modezaak 'Rabbit Habit'. Eigenaar Gerrit Sman heeft al die jaren een deel van zijn pand verhuurd aan de wereldwinkel, maar heeft de ruimte nu nodig voor zijn eigen bedrijf. 'Dat is zijn goed recht, we zijn niet boos. Hij is voor ons altijd een goede huisbaas geweest en heeft ook nu netjes overleg gepleegd. Het probleem is alleen dat we nog geen nieuw onderdak hebben', vertel len de vrijwilligers Bep van den Berg en Jos Bergman van Fair Trade. Niet luxe Een nieuw verkooppunt is volgens hen noodzakelijk voor het voortbe staan van de organisatie op Texel. 'Je kunt de spullen wel ergens opslaan, maar dan stort de handel in en wordt het heel moeilijk om het weer op po ten te krijgen.' Met de ruimte aan de Kogerstraat waren ze blij. 'Klein, maar goed ge noeg om de artikelen te presenteren. Ook was de huur laag en dat is nodig omdat we alleen met vrijwilligers wer ken. We zoeken nu weer naai pandje dat als winkelruimte bruils is. Het hoeft niet luxe te zijn, r. L liefst wel op een plaats waar pul langs loopt.' Heimelijk hopen ze op een moo; katie zoals met de jaarlijkse Sr klaas-tentoonstelling in expos gebouw 'Tusse de banke' aar Groeneplaats. 'De omzet was mc— flink hoger en dat was voor de vr ligers een stimulans. Het gaat nid onszelf, maar om het goede do? Koffieplanta:^ Fair Trade beschikt op Texel ovei groep van 15 a 20 vaste helpers j merendeel staat een aantal urer week in het winkeltje, dat in de termaanden op dinsdag en dor. dag is gesloten. 'We hebben een hoop vaste klan q In de zomer komen ook veel Duif binnenwippen. We verkopen massa-artikelen en dat spreekt mensen aan Van elk verkocht at komt een percentage gegarandfl terecht bij de producenten in on' kelingslanden. Bovendien drijft Trade niet alleen handel, maarlfl het de plaatselijke bevolking ooi. het opzetten van bedrijfjes. Bijv beeld wordt nu in het rampgebied Midden-Amerika geholpen bij de' opbouw van koffieplantages.' Wie een geschikte winkelruimte» kan contact opnemen met Jos 8 j( man, tel. 31 22 90. jl 111

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2