Frits Langeveld: voorstel sluitingstijden deugt niet jphileens scoutingkamp was 'wereldavontuur' 'Milieuvergunning Mok schiet flink tekort' Geknip^O doos 'n Reisverhalen in woord en beeld Cursus: een zieke s thuis verzorgen Couveuse Waddenvereniging en Landschapszorg: Konijnenjacht Lof uit Amerika Bromfietser tegen de lamp TEX ELSE ^COURANT Advertenties: Nieuws: Wie herkent deze personen? Provincie akkoord met fietspad Eierland-Oudeschild 1EXELSE couRANT uim zestig badges en een grote ^ring rijker is Annemarie Witte iggekeerd van de Wereld imboree. De 19-jarige studente as als enige Texelse scout pre- op het internationale ^Outingkamp in Chili. Als mede- Wkster moest ze de rommel op- linen die de vele duizenden jts uit 144 landen op het ter- in achterlieten. Tussen de be- ■ijven door had ze echter genoeg '0om het land te bekijken en sa- lol te maken ffi gebruind gezicht doet Anne- arie haar verhaal Naast een dag- isk en twee volle fotoalbums zijn 'ooral de tientallen kleurrijke in- ;s die de aandacht trekken jp het kamp was een flinke ruil- lel gaande. Ik heb mijn verza meling mooi kunnen uitbreiden'. cKt Annemarie, die zich terdege voorbereid. Met liefst 500 Ne- ijandse badges had ze meer dan Jfcende ruilmateriaal bij zich Slovenië t heb zo'n 60 tot 70 badges ge pord. Veel Engelse, maar ook uit ^ran als Georgië, Turkije, Kazachstan en Singapore.' Trots is ze op het exemplaar uit Slovenië. Op de vorige Jamboree, vier jaar ge leden in Dronten, had ze als éen van de weinigen een badge uit het voor malige Joegoslavische land in de wacht gesleept en nu lukte het haar opnieuw Van de moeilijk te krijgen Zweedse medewerkersbadge wist ze er zelfs twee te bemachtigen. 'En deze uit Oeganda is ook bijzon der Omdat het een arm land is, heeft de verzamelaarsvereniging van de Engelse scouting een serie Annemarie Witte houdt zaterdag 20 februari een avond voor alle leden van Scouting Texel en an dere belangstellenden. Vanaf 20.00 uur is in het clubgebouw aan de Bernhardlaan een ten toonstelling te zien van foto's en voorwerpen die ze van de Jamboree in Chili heeft meege nomen. Zelf is ze aanwezig om er wat bij te vertellen en vragen te beantwoorden. van het medewerkers-terrein met uitzicht op de bergen. (Fclo Annemarie Wille) insignes laten maken. De helft is aan de deelnemende kinderen uit Oe ganda gegeven, de andere helft was te koop.' Honderd dollar Een ander interessant verzamel object is de dasring uit Chili. 'Op het oog een gewoon ding, maar aan de achterkant zit een inscriptie van de Jamboree. Gelukkig kon ik 'm nog ruilen Op het laatst was-ie zó ge wild, dat er zelfs honderd dollar voor werd gevraagd. Annemarie heeft niet geprobeerd een complete verzameling aan te leggen. 'Het ging mij vooral om het ter plekke ruilen. Die badges hebben voor mij extra waarde omdat er tel kens een verhaal en een leuk con tact aan vast zit.' Raar geregeld Over ontmoetingen met andere me dewerkers en deelnemers had de Texelse niet te klagen Haar werk op het kamp bleek veel minder tijd in beslag te nemen dan ze had ge dacht. 'Het was nogal raar geregeld. In eerste instantie hadden we een mooi werkrooster, maar daar werd bijna dagelijks van afgeweken. En op een dag kregen we zomaar een andere baas.' Het was haar kennismaking met de mentaliteit van mahanakalm aan, het komt morgen wel. Nederlanders zijn gewend aan stipte afspraken, maar in Zuidamerika springt men luchtig om met het begrip tijd. 'Toch is het me goed bevallen.' Brand Een ander probleem vormde de droogte, waardoor men in het kamp zuinig moest omspringen met water De medewerkers, die over de slecht ste huisvesting beschikten, hadden daaronder het meest te lijden. Even werd het zelfs spannend, toen bij het koken op de naastgelegen berg brand uitbrak. Het vuur greep in het gortdroge struikgewas snel om zich heen. Uiteindelijk kwamen er n en zieke thuis verzorgen. Wat aarvoor komt kijken, wordt be- l andeld in een cursus van de huiszorg die op 19 maart van tart gaat. De cursus bestaat uit jf delen en wordt gegeven door ijkverpleegkundigen Rosa arbers en Petra Witte. itgangspunt is dat een zieke het VERVOLG VAN PAGINA 1 reeling vervoerd. ij een onderhoudsbeurt vorig jaar leek het apparaat gebreken te ver- y men, waardoor de bedrijfs- akerheid onvoldoende was. eserveonderdelen waren niet meer i krijgen zodat tot afstoten werd be- oten. Ambulance-exploitant Paul midt nam via dokter Klaas Eissen ontact op met de huisartsen, die ordeelden dat een vervangend ap- araat wenselijk was hoewel van en 'rendabele' exploitatie natuurlijk ooit sprake kan zijn. De centen er- dor moesten uit particuliere bron amen, wat dus is gelukt. Ook bij de anschaf van de vorige couveuse 'as de Lionsclub betrokken, 'e Texelse ambulancedienst is de nige in Noordholland die over een ouveuse beschikt, afgezien van en Amsterdams bedrijf dat zich _eeft gespecialiseerd in het vervoer an zuigelingen en in de hele provin- ie opereert met een 'Babylance' _'aarin zich een couveuse bevindt. liefst thuis wordt verzorgd, in de ei gen omgeving. Naast professionele hulpverlening is er vaak de behoefte aan de helpende hand van familiele den, buren of vrienden. Ook komt het voor dat mensen een in het ver pleeghuis verblijvend familielid graag een dagje naar huis willen ha len. Enige kennis van verzorging is hierbij van belang. Onderwerpen die de aandacht krij gen zijn: het oefenen van het tillen, de gevolgen van langdurig ziek zijn, informatie over hulpmiddelen, voe ding en incontinentie en de begelei ding van de laatste levensfase. Aan de orde komt ook een vraag als: wat betekent het voor iemand om ziek De Waddenvereniging (WV) en de Werkgroep Landschapszorg Texel (WLT) hebben bij de ge meente bezwaar aangetekend tegen de ontwerp-milieuvergun- ning voor de Joost Dourlein- kazerne. Bezwaarmakers vinden dat het college (de verstrekker van de vergunning) onvoldoende rekening houdt met het be staande beleid van de hogere overheden, dat er op is gericht militaire activiteiten in het waddengebied terug te dringen. WV en WLT verwijzen in hun brief naar de speciale status van de na bijgelegen Hors, die door de provin- VERVOLG VAN PAGINA 1 angaan van de vestiging van leeuwen in kwetsbare vegetatie, e nesten worden dan verstoord, ervoor wordt door de provincie ver- jnning verleend.' BB denkt voor bos en duin aan het stellen van 'randzónes', waarin ja- ars de wildstand op peil mogen auden om schade bij de buren te Jorkomen. De breedte van die ines staat nog met vast. Mogelijk amen ook fazanten en hazen in janmerking voor bejaging. Is gravende konijnen de zeewering _hdermijnen, zouden de jagers veneens kunnen worden ingescha ald. Van der Spek: 'Die kans is ech- ir kleiner geworden, omdat door re gelmatige zandsuppleties de kustlijn i tact blijft. Helm planten in het ach- irliggende duingebied is nu niet jeer zo nodig en dus hoeft er min- fet gauw te worden opgetreden te- Bn schade oorts wijst Van der Spek erop dat e konijnenstand momenteel 'be droevend laag' is. 'Door mixomatose en het VHS-virus zijn er nu zelfs te weinig.' Willem Bakker, secretaris van de Wildbeheereenheid Texel (WBE), vreest dat de maatregelen al eerder ingaan. 'De duinjagers hebben nog een contract tot 1 april 2000, maar het is de vraag of de jacht komend seizoen nog wel doorgaat. Normaal begint op 15 oktober de grote jacht op fazantenj konijnen en hout duiven. Maar als de Europese Vogelrichtlijn eerder in werking treedt, kan het wel eens afgelopen zijn. Tot dusver is niet gezegd dat de huidige contracten worden geres pecteerd.' Bakker ergert zich aan de onduide lijke situatie. 'Wat de precieze con sequenties zijn, weet op dit moment niemand Ook Staatsbosbeheer niet. Het wordt tijd dat het ministerie naar Texel komt om hier voorlichting te geven Voor de duinjagers raakt de lol er wel af, zo langzamerhand. Bakker: 'Straks ontstaat een situatie dat ze wél pacht moeten betalen, maar niks meer mógen op hun terrein. Dat is voor de jongens met aantrekkelijk meer.' cie is aangewezen als stiltegebied. Ook in de Planologische Kern Be slissing Waddenzee wordt gespro ken van 'vermindering van de mili taire activiteiten'. En in het Provinciaal Beleidsplan staat ten slotte opgenomen: 'Gelet op de grote natuurwaarden zijn militaire activiteiten in dit plangebied niet toelaatbaar; deze moeten daarom gefaseerd worden beëindigd.' De Waddenvereniging en Landschapszorg gaan in hun be denkingen tegen het ontwerp, dat momenteel ter visie ligt, vooral in op het aspect geluid. Beide organi saties verwijten b en w dat ze het landen en stijgen van helikopters op het kazerneterrein niet hebben willen regelen. Juist dit helikopter- verkeer zorgt voor veel verstoring en overlast, aldus WV en WLT. Ze vinden dat de gemeente een maxi mum aantal helikopterbewegingen in de vergunning had moeten opne men. Meningsverschil Bij de gemeente is men niet ver baasd over de bedenkingen. De Waddenvereniging maakte al in een eerder stadium bezwaar en kreeg toen van de gemeente te horen dat de aanwezigheid van de Joost Dourleinkazerne nu eenmaal via Annemarie Witte met een tafel vol badges. Er was een flinke ruilhandel gaande (Foto Frans Hopman) twee blushelikopters aan te pas om erger te voorkomen. De kampleiding was gewaarschuwd en zag zich ge dwongen een impopulaire maatregel te nemen: met oud en nieuw mocht géén vuurwerk worden afgestoken Gekkenwerk Vóór en na het kamp maakte Annemarie van de gelegenheid ge bruik om het land verder te leren kennen Haar eerste ervaring in het verre buitenland beviel prima. 'Je komt er al snel achter dat alles an ders is. Niet alleen het landschap, maar ook de mensen en hun ge woonten Neem bijvoorbeeld het openbaar vervoer. Met een busje naar de stad gaan is gekkenwerk. Het zijn daar allemaal privé-onder- neminkjes die naar iedereen toete ren die op de stoep loopt. Heel eng, in zo'n gammel gevaarte Maar van de andere kant ook erg aardig Ze kwam tot de grappige ontdekking dat zij en de andere Westerse scouts zélf net zo goed een toeris tische attractie vormden. Dat was zeker het geval in het plaatsje Lota, waar speciaal voor de scouts een basiskamp was ingericht. 'Vroeger was dat een mijnwerkersstadje, maar nu de mijnen dicht zijn willen ze proberen of het toerisme er een kans heeft. Alles is er nog erg primi tief.' Annemarie bezocht onder meer een waterval en een indianendorp, beklom een berg en ging een dagje krabben vangen. 'Ik heb de smaak van het reizen te pakken gekregen', concludeert ze. De volgende Jamboree, over vier jaar in Thailand, lonkt al. 'Too flawless to be credible (te mooi om waar te zijn) Dat schrijft Cynthia Gorney in The Washington Post Magazine over haar fietstocht op Texel, in een artikel dat verslag doet van een fietsvakantie in Nederland. In lyrische bewoordingen schrijft ze over de boerderijen met hun rieten daken, de geur van hooi. De in het landschap opduikende kerktorens, een zogende moedergeit en de boe ren die geleund tegen een tractor met elkaar praten. 'The light was smoky and golden and made me understand why Brueghel paintings look the way they do. thuis te zijn? De cursusdata zijn 19 en 26 maart. 1, 9 en 16 april, van 14 00 tot 16.00 uur in het wijk- gebouw aan de Schoonoordsingel. De kosten zijn 38,-. inclusief koffie en thee Opgave via telefoonnum mer 0223-650135. Een bromfietser uit Den Hoorn die zaterdag in de Kogerstraat zonder licht reed, bleek bij aanhouding nog meer op z'n kerfstok te hebben. Een blaastest wees uit dat hij teveel alco hol achter de kiezen had. Het le verde hem een bekeuring op. 'Na een beetje geven en nemen van alle partijen komt er wederom een regeling die niet beantwoordt aan dat ene grote gezamenlijke doel: aanmerkelijk verbeteren van de openbare orde en overlast uit bannen.' Dat stelt horeca-onder- nemer Frits Langeveld, eigenaar van een discotheek en diverse bars in De Koog. Vooruitlopend op de discussie over de sluitings tijden, vanavond vanaf 19.30 uur in het raadhuis, heeft Langeveld zijn reactie alvast op papier gezet. Hij verwacht weinig heil van het compromisvoorstel van b en w. 'In mijn 35-jarige bestuurs- en horeca-ervaring is dit inmiddels de zevende wijziging van de sluitingstij den. De uitkomsten zijn altijd com promissen geweest of hadden een eindresultaat waarover twijfels be stonden wat betreft de effecten op langere termijn Maar wat zou het in wezen de politieke partijen kunnen schelen hoe lang horecabedrijven geopend zijn? Als er maar geen ne gatieve effecten van komen of over last wordt ervaren. Daar gaat het om!', schrijft Langeveld in zijn reac tie. Volgens Langeveld erkent het ge meentebestuur met haar voorstel wél dat uitgaan voor het toerisme op Texel belangrijk is. Het voorstel is in zijn ogen terecht gekoppeld aan het huidige uitgaanspatroon in den lande. 'Bovendien zijn de mensen op vakantie en vieren dat meestal uitbundig met hapjes en drankjes. Ook wil men afhankelijk van de leef tijd later naar bed. Dat is nu eenmaal niet anders. Andere insprekers wil len de sluitingstijden wel bepalen, het Bestemmingsplan Buiten gebied geregeld is en dat de milieu vergunning niet het instrument is om daarin verandering te brengen. 'Dat is een verschil van inzicht en dat weten ze De Wadden vereniging maakt gewoon gebruik van de procedure om opnieuw be zwaar te kunnen aantekenen. Als ze vast blijven houden, dan zal de zaak straks wel voor de Raad van State worden uitgevochten', voor spelt Koos van der Burgh van de gemeentelijke afdeling milieu. Hij tekent aan dat het antwoord de zelfde strekking zal krijgen als de eerste keer maar durven geen bijdrage te leve ren in de vorm van geld of moeite om de openbare orde te verbeteren.' Onduidelijk De voorgestelde regeling blijft vol gens Langeveld te ingewikkeld en is niet effectief Een aparte sluitingstijd voor ontnuchteringsbedrijven bevor dert naar zijn mening het verspreid vertrek van uitgaanspubliek met Ook werkt een half uurtje langer stappen in het weekend de onduidelijkheid voor toeristen weer in de hand 'Met name in de drie zo mermaanden begrijpt niemand waarom er verschillende openings tijden zijn Het is voor de toerist im mers elke dag weekend.' Voorts stelt Langeveld dat diverse andere maatregelen ter verbetering van de openbare orde niet deugen Het verbod op het 'happy hour' noemt hij 'juridisch met afdwingbaar' en zou voor sommige zaken hard nodig zijn. En alcoholcontrole is wel een goede zaak, maar verwatert al snel omdat de politie prioriteiten zal stellen en geneigd zich éérst op de directe aanpak van de openbare orde te richten. Datzelfde geldt voor het optreden tegen autoslapers. Foto's Lik-op-stuk beleid wekt volgens Langeveld veel agressie op. 'Een geldboete is meestal niet effectief. Er wordt betaald en de volgende dag zijn ze het weer vergeten. Boven dien is de dorpswacht met bevoegd tot aanhouding. Beter zou zijn ver wijdering van hun slaapplaats of tij delijke of gehele ontzegging uit de horecabedrijven.' De ondernemer stelt voor foto's van overtreders te verspreiden onder de portiers van cafés en disco's. Overigens signaleert hij dat daar in Den Burg blijkbaar weinig mee wordt gedaan 'Als ik zie dat de twee jon gens die in 1997 caféhouder Piet Huizinga molesteerden, in Den Burg weer vrolijk tot de horeca worden toegelaten, breekt mijn klomp!' Een tweede taxistandplaats aan de Brink noemt Langeveld geld verspilling. 'De huidige standplaats aan de Nikadel werkt alleen maar onvoldoende omdat gemeente werken niet de moeite neemt om het enige en zeer minuscule bordje in de Dorpsstraat te vergroten. Eén licht- bakje met een pijl en de tekst „Taxi" is de oplossing Liefst zou Lange veld de taxi's weer in de Dorpsstraat toelaten na 02.00 uur. 'Toen ze daar nog wel mochten staan, hadmen per wagen gemiddeld vijf ritjes naar de achteringang van het RST-terrein. Elke meter die men met hoeft te lo pen voorkomt verstoring van de openbare orde Vorstverlet: Bouw: bij Th Bakker, Sluyscoog 28, Den Burg, tel 314174 of H. de Ridder, Witte Kruislaan 24, Den Burg, tel 313288. Agrarische sector: Jos Bergman, Witte Kruis laan 22, Den Burg, tel. 312290. Oude kleding en schoenen: voor ontwikkelingslanden, inzameling via bak bij Buurtwinkel Ria Trap, Oranjestraat 5 in Oosterend Dierenbescherming meldpunt bij Manon Vahrmeijer. telefoon 310790. Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-65 02 22 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 31 41 52. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg. tel 31 32 41. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 uur. - Uitleen magazijn/servicepunt: Schoonoord singel 24, Den Burg. tel. 31 32 41. Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17 00 uur, tel. 0223-65 01 23. 1 gras. lesthat we7£the real glory of tii«. Jr*Ve put ui some terrific excursions over our I ■-■eks in Hollandthere was a train-and-bik J rangement that wound us through ti jooded countryside into Gouda, with itsi f rand Gothic red-shuttered town hall: then Jf vas a serene two-windmill ride (the old onerj ■don't rotate anymore, but they're splendid trl look at, especially from a distance) tha I I started 10 blodes from our apartment and ra> I south along the banks of the Amstd Rive I But that ride around Tfexri turned into one o F those afternoons when you keep grabbing one another and pointing at things that look too flawless to be credible. Thatched-roof farmhouses, I remember those, and the birch and dogwood trees, and the smell of hay. and the single church steeple rising from the ex panse of pastures gone to wildflower. We a watched a mother goat suckling her baby Farmers leaned against a tractor and talker seriously to each other The fight was smok I and golden and made me understand wh L Brueghel paintings look the way they dor'' vhen the kids clanged their handlebar bd (fnca ZgtrL-Jixth a be fcirt. Spinbaar) 6 Telefoon 36 26 00 fax 314 111 Warmoesstraat 45 Telefoon 36 26 20 fax 323 000 Oudere lezers herkennen op bij gaande foto wellicht de vroegere loodgieter Jan Oele in de man met pet linksachter. Rechts staat Niek de Graaf, van de gelijknamige lunchroom aan de Weverstraat waar nu de apotheek is gevestigd. Maar wie zijn de andere personen? De foto werd gemaakt in 1930 bij het pakhuis van Langeveld aan de Gravenstraat in Den Burg (nu de werkplaats van Ran Tweewielers) en is eigendom van Tineke Jimmink-Oele. Reacties naar Maar ten Stoepker, tel. 312940. De boer derij op de foto van de maand no vember is onbekend gebleven. Gedeputeerde Staten hebben de gemeente Texel een zogenoemde 'verklaring van geen bezwaar' toegezonden over de aanleg van het fietspad dat Eierland, De Waal en Oudeschild met elkaar moet verbinden. 'Dat betekent dat de laatste beletselen zijn weggeno men', constateert gemeentese cretaris Piet Zoon. Of de instemming van de provincie ook inhoudt dat er al snel met de werkzaamheden wordt begonnen, staat volgens Zoon nog met vast. 'Gedeputeerde De Boer brengt 24 februari een bezoek aan het eiland. Misschien dat we dan op de een of andere manier aandacht aan de aanleg besteden Maar het is niet gezegd dat dan ook de eerst schop in de grond gaat.' TüVDT CC DINSDAG 2 FEBRUARI 1999 nc\m W-* Om te onthouden -%i Dierenartsen: Keesomlaan 11, 1791 DA Den Burg, telefoon 312527 Spreekuurtijden maandag en donderdag 18.30-19.00 uur Dinsdag, woensdag en vrijdag van 17.00-17.30 uur en op afspraak

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5