OP neemt voorschot op contract met VVV M -:~i I I I '•likv-iS' de Kroniek runir |§mll :J f 'VO voortaan Texel Ondernemers Platform een Dienstmeisje. RUST ROEST. Mecrauw HIDDINGH-Swellengrebel op zandgrond TEXELSE COURANT' TVO: wel of geen gespekspartner recreatieplan? Lindeboomberaad op een laag pitje 3 istorisch kamerschot )or3,5 ton verzekerd Jeugd uit de bol op tumblingbaan Huisvesting voor oudjes en handel in schapen Voor billijke prijzen te koop Een flinke DA8HEID. Verloren: een sigarenpijpje in étni. een WOONHUIS Zuivere WATERVATEN «7 JCooiman. O. eene nette Dienstbode Een flinke DAG MEID. BEMESTING een net Bnrgerwoonhnis Mej. M. A BUIJS-Kievit Weverstr. Burg—Texel. Gelegenheid voor Commensaals. H. W. ROES, Boekhandel Parkstraat a 20 Cts. Versche Eieren. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1999 De ambitie van Bremer en de zijnen gaat een stuk verder dan alleen de sectorale aanpak. Ideaalbeeld is een Texels Ondernemers Platform waarin alle Texelse bedri|fsorganisatie in een soort federatief verband zijn onderge bracht Deze stuurgroep zou richting len van het Texels Verbond van ernemers (TVO) hebben gis- ivond met instemming gerea- ird op de onderverdeling van de inisatie in bedrijfssectoren. Die jt verder als Texels Onderne- s Platform (TOP). Verwacht dt dat veel ondernemers die geen lid zijn, zich door de gro- rê betrokkenheid zullen aanmel- i. Ze zijn méér dan welkom, at TOP als een van de partici- Iten aan de VVV Texel Promotie >001 een nieuw contract moet |gaan. 'ergadering in Question Plaza le niet alleen een goede op- |st, er waren ook meer Idingen dan ooit -Het klonk wat imd, maar ondernemersvoorzitter |s Bremer was toch blij met de iggingen. 'Want ook die zijn een m van betrokkenheid bij TVO.' De niging telt momenteel 200 leden laar zouden er zeker 100 bij moe- Om dat doel te bereiken én om organisatie te maken die van gro- lut is dan de huidige, gingen de 'ezigen enthousiast akkoord met Inderverdeling in sectoren. 'Want Si organisatie bestond uit zo'n grote försiteit aan bedrijfstakken, dat het ftlijks bestuur het beleid onvol- jende kon terugkoppelen met de 'Jen. Het was moeilijk om in te spe- 1 op de actualiteit.' De ondernemers verwachten veel van de nieuwe aanpak. Zo is er een afdeling voor detailhandel, ambach ten, diensten algemeen, toerisme en bouw en installateurs. Sprekend na mens de laatste sectie rekende voor lopig bestuurslid Jan Jacob Rab dat zijn bedrijfstak zeker vijftig, meren deels kleine bedrijven telt, die nog geen lid zijn, maar die er wel veel belang bij hebben. 'Als bestuur ko- Mag TVO meepraten over het nieuwe recreatie basisplan of niet? De ondernemers organisatie die 200 leden heeft is volgens voorzitter Koos Bremer door de gemeente niet uitgeno digd als gesprekspartner. 'Het staat voor ons echter vast dat we gaan reageren', riep hij leden op hun mening over de proefballon van de gemeente kenbaar te maken aan het TVO-bestuur. men we vier keer per jaar bijeen om te praten over onze gezamenlijke belangen, bijvoorbeeld over de afval stroom', doelde hij op concrete kwes ties. Ondernemer Jaap Boon (Dien sten Algemeen) sprak daarentegen over een heel diverse sectie, waarin de overeenkomsten nog worden af getast. Ambitieus Dat de nieuwe aanpak aansprak, ver woordde ondernemer Henk Jan Barendregt, die dit als aanleiding noemde om lid te worden Frits Langeveld vond de omvangrijke structuur wel erg ambitieus voor een organisatie met 'slechts' 200 leden. Bremer: 'Héél veel ondernemers zijn nog geen lid. Het is de bedoeling om met de nieuwe aanpak verder te groeien.' Het verwijt dat de ondernemers met hun wervende instelling de concur rentie met andere belangen organisaties op het eiland aangaan, is volgens Bremer onterecht. 'Onze sector-aanpak moet juist zorgen dat ondernemers contributiegeld in de zakken houden en toch goed zijn ver tegenwoordigd Niet-Texels lid Langeveld kan hoop putten uit de Vlielandse ondernemer Jan van VlielandHouter. De enthousiaste ver halen van para-ondernemer Bob Rienks over TOP én het feit dat hij zaken doet op Texel, haalden hem over als eerste met-Texelaar lid te worden. Het Lindeboomberaad, het over legorgaan waarin verschillende Texelse organisaties bij elkaar komen, lijkt een zachte dood te zijn gestorven. Tijdens de zomer van 1997 zijn de deelnemers on dervraagd naar het functioneren van het beraad. Tot op heden is er nog geen uitkomst van be kend. 'Het lijkt erop dat deze overlegstructuur een persoonlijk initiatief van burgemeester Van Rappard is geweest', vroeg TVO- voorzitter Koos Bremer zich gis teravond hardop af tijdens de ledenvergadering in Question Plaza moeten geven aan ondernemend Texel en zich uitsluitend met hoofd lijnen bezig moeten houden. Diverse secties (TOP, TVL, horeca, land bouw, visserij e.a.) moeten daarin volledige zelfstandigheid hebben. Bij komend voordeel is dat hierdoor een grotere draagkracht ontstaat, waar door professionele hulp kan worden ingehuurd. Want dat, zo liet Bremer blijken, begint door een grotere com plexiteit van de maatschappij, een bittere noodzaak te worden. Hierdoor kunnen de Texelse bedrijfsbelangen beter worden behartigd. TOP hoopt deze droom binnen twee jaar te verwezenlijken Hoopgevend is dat bestuurders uit verschillende geledingen al regelmatig met elkaar om de tafel gaan. VERVOLG VAN PAGINA 1 had weinig fiducie in een con- jjctieve houding van de exploitan- en zag ook weinig terecht komen i de controle op de naleving van tragsregels. Agter pleitte voor ie uur als tijdstip waarop de uitga iers het café uit moeten zijn; een f uur vóór dat moment moet door ipassing van muziek en licht aan oeling' worden gewerkt. 'Het »it niet aan de nachtelijke rust in 'aar te brengen ter wille van on- ■eer 1100 jongelui terwijl er in en □e Koog 20.000 andere op rust vtelde toeristen verblijven, nog af- t ien van de eigen inwoners'. Ook idee om één route toe te staan itgaanders die naar de RST- riping terugkeren wees hij van de r da Dat zou immers betekenen «■iverse andere paden tussen en strand afgesloten moeten n, wat door de Koger gemeen- niet op prijs wordt gesteld Onevenredig jitter Gerard Zoetelief van de Logies Verstrekkers vond dat onevenredige wijze rekening gehouden met de natte 'Ze vormen nog geen 10% To de totale horeca en verwerken e der van 5% van de toeristische srS inkomsten. De afspraken in het ka der van de 1-2-3 regeling hebben ze niet nageleefd en als beloning krij gen ze nu ruimere openingstijden'. Zoetelief voorzag ontwikkelingen zo als op Terschelling waarmee dat ei land zeer ongunstig in de tv-publici- teit is gekomen en meende zeker te weten dat xtc-pillen en harddrugs nu al in de Texelse bedrijven worden verkocht, zodat er alle reden is om het deze sector met te makkelijk te maken. Strandslapers Eén van de door de gemeentelijke werkgroep voorgestelde orde maatregelen is een verbod om op het strand in de buurt van de strand huisjes te slapen. Cor Kuip liet na mens de strandexploitanten weten dat nu de indruk wordt gewekt dat slapen op andere delen van het strand wél mag. Dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn Kuip wilde de toestand van de zeventiger jaren hersteld zien, toen de exploitanten geen nachtelijke bewakingsdienst op het strand nodig hadden. Jongeren welkom Voorzitter Martin Warnaar van de Texelse Recron-afdeling legde er de nadruk op dat hij geen tegenstander is van jeugdige toeristen op Texel. 'Integendeel. Texel moet geen ei- fegemeente heeft het historische lérschot in de Schoutenzaal in er Lindeboom verzekerd voor cS.000,-. De waarde van het i'Stwerk is onlangs getaxeerd op e "0.000,-, maar het college vond jfcte kostbaar om zich voor het i bedrag in te dekken. De wand elijk onvervangbaar. nriKtinstzinnmge wand werd ruim ja:" jaar geleden gemaakt door de flBarse decorschilder A. War- i|. Het kamerschot is afkomstig eve Brakenstein. Dit ooit weel buitenhuis met een fraaie tuin in Franse stijl is genoemd naar kapi tein ter zee Jan Braak. Het tussen- schot verhuisde in de loop der jaren naar een woning in de Weverstraat en belandde na de sloop in de zesti ger jaren in het Texels Museum. De verhuizingen en de tand des tijds deden de staat van het schot geen goed. Naar de wens van wijlen direc teur Gerrit de Haan werd rond 1984 met de restauratie gestart. Johan Reydon en Rens van der Zwaag sta ken er totaal 15.000 uur in en klaar den de klus in 1987, waarna het in delen werd overgebracht naar De Lindeboom. Door de helft van dit be drag te verzekeren, meent het college zich bij eventueel verlies voldoende te hebben ingedekt. land voor oude mensen worden. Het toeristisch publiek moet een afspie geling zijn van de Nederlandse sa menleving wat leeftijdsopbouw be treft Maar tot elke prijs moet worden vermeden dat als gevolg van het ter- wille zijn van een kleine groep, an dere gasten het eiland gaan mijden. Dit is een fout signaal'. Taxiondernemer Grootjen wilde toe stemming om huiswaarts kerende cafébezoekers in de Dorpsstraat zelf op te pikken, zodat ze niet naar de verder gelegen taxistandplaats hoe ven. Volgens hem wordt daarmee veel kabaal voorkomen, maar later in de discussie bleek dat andere taxiondernemers en hun organisatie een andere opinie hebben. Zij vin den het stoppen vlakbij café's zelfs gevaarlijk omdat het leidt tot vecht partijen tussen klanten die tegelijk willen instappen, waarbij ook de chauffeurs klappen oplopen. Martin Trap van de VVD die als eer ste commissielid zijn zegje mocht doen, bleek een roepende in de woestijn. Hij pleitte voor 'iets nieuws' dat echt beter zou werken dan de 1- 2-3 regeling: de cafédeur dicht om twee uur en de gasten die op dat moment binnen zitten zo lang laten blijven als de exploitant wil. Dat geeft pas gespreide en rustige afvoer, vooral als de taxi's in de Dorpsstraat mogen komen om huiswaarts keren- den in te laten stappen. Hij vroeg om een proef van een jaar met deze '2- vrij regeling' in combinatie met harde sancties (sluiting) voor exploitanten die zich niet aan de afspraken hou den. De route dorp-camping zou zo kort mogelijk moeten zijn, dus via de Badweg. Ergernis Pieter de Groot van D66 betreurde dat haast alleen over de sluitingstijd wordt gepraat, terwijl de notitie waaruit de nieuwe regeling moet voortvloeien heel wat méér behelst. Hij had echter nog wat meer willen vernemen over de mogelijkheden voor 'vraagafhankelijk openbaar vervoer' die bij de afvoer van café bezoekers een rol zou kunnen spe- -;~1 verschot in de Schoutenzaal In De Lindeboom, vlak na de restauratie in 1987 door Johan Reydon en Rens van der Zwaag. (Foto archiot Tcxolse Courant) len. De Groot had zich duidelijk geërgerd aan de insprekers die het jongerentoerisme als een enorm ge vaar voor Texel hadden geschetst. Zo erg is het niet en op Texel is de situatie in elk geval niet wezenlijk anders dan elders, wat blijkt uit het aantal reéel geconstateerde exces sen Overigens worden naar verhou ding veel moeilijkheden veroorzaakt door uitgaanders 'van 30-35 jaar met een bepaald accent' De Groot had zijn twijfels over de representati viteit van sommige organisaties die de huidige openstellingsregeling wil len beperken. Hij pleitte voor een 2-4 regeling, waarbij het café dus om vier uur leeg moet zijn, taxi's toela ten tot vlakbij de cafés, de Badweg als route naar de jeugdcamping en een samenwerkingsconvenant met de horeca inzake rustbevorderende maatregelen De D66-man gaf ook te kennen dat het streven naar Texel als oord van rust en ruimte niet hoeft te betekenen dat het op het héle ei land muisstil is In een beperkt ge bied moet wat mogelijk zijn om de mensen die zich daar willen verma ken van dienst te zijn. Dat is trou wens ook het wezen van de concentratiegedachte. Verdeeld Groenlinks Ook Arthur Oosterbaan van Groen Links was voor een 2-4 regeling, maar voegde eraan toe dat zijn frac tie hierover verdeeld is. 'Drie uur is te vroeg De mensen blijven daarom tot het laatste moment, gaan dus al lemaal tegelijk de straat op en dat geeft problemen bij ordebewaking en afvoer'. Volgens Oosterbaan zou de café houder een convenant moeten on dertekenen waarin hij zich verplicht voor rustig vertrek van zijn publiek te zorgen, zoals het achterwege laten van happy hour. Als hij met tekent moet hij sluiten om één uur Als hij zich vervolgens niet aan de afspra ken houdt vervalt het convenant en moet hij voortaan ook om één uur dicht. Wat is hard? Hans Roeper van de PvdA sprak zich uit voor de nu voorgestelde 2-3 regeling. Aan gedragsregels zoals het tijdig zachter zetten van de mu ziek hechtte hij weinig waarde om dat het niet is te controleren. Wie bepaalt wat hard of zacht is7 De mu ziek kan dus beter gewoon helemaal uit worden gezet. Ook Roeper zag de Badweg als de beste uitweg naar de jeugdcamping, waarbij de RST zelf voor begeleiding moet zorgen. Verder liet hij uitkomen dat zijn frac tie accoord gaat met de sluitingstijd, maar er wat de rest van de proble matiek betreft nog niet uit is. Jan Koolhof van het CDA ging ook accoord met de voorgestelde 2-3 re geling in combinatie met strikte ordemaatregelen Waarbij hij vroeg om controle op xtc- en drugsgebruik en van harte instemde met het op alcoholgebruik controleren van gas ten die na een nacht stappen de aansluitende ochtend met de boot meegaan. Hij vond dat men op Texel rustzoekers maar ook gezelligheids zoekers van dienst moet zijn en vond dat alle betrokkenen eens gezindheid moeten betrachten ten opzichte van deze problematiek. Bevalling In het verkiezingsprogramma van Texels Belang staat 02 00 uur ge noemd als ti|dstip waarop de café's leeg moeten zijn. Dick Drijver van die partij liet nu weten dat men daar van was teruggekomen ('Een zware bevalling') omdat een 2-3 regeling beter werkt. Het eerste jaar moet wel een proef zijn, waarbij een onafhan kelijke speciale rapporteur bekijkt hoe het in de praktijk verloopt. Als het niet goed gaat, moet de defini tieve sluiting alsnog op 02 00 uur worden gezet. Texel kan met op eigen houtje extra strenge straffen opleggen aan horeca-exploitanten die zich met aan de regels houden, legde burge meester Gutker uit toen hij commen taar leverde op wat door de diverse sprekers naar voren was gebracht. De landelijke justitiële richtlijnen moeten worden aangehouden: in eerste instantie proces verbaal en boete, bij herhaling sluiting en ver volgens langere sluiting. Hij be loofde dat xtc en drugs 'aandacht' zullen krijgen en legde uit dat langer in het café mogen zitten dan tot 03.00 uur toerisme zonder nachtver blijf uitlokt. Er moet een flinke tijd zit ten tussen de definitieve sluiting en het vertrek van de eerste boot. Ver bieden van een happy Hour (waarbij een tijdje drank voor half geld wordt verstrekt zodat wordt uitgelokt dat overmatig veel en snel wordt ge dronken) is voor de overheid niet zonder meer mogelijk omdat de ex- ploitant dat zelf moet weten. Maar De jeugd van Oudeschild heeft er een nieuwe attractie bij: een tumblingbaan. Het opblaasbare ge vaarte is eigendom van gym vereniging GOS en is deze week in gebruik genomen De kinderen rea geerden enthousiast en leefden zich in de zaai van 't Skiltje helemaal uit. De 15 meter lange baan valt het best te vergelijken met een opblaasbare lange mat. Je kunt er op springen, koppeltje duiken, radslagen en salto's maken en komt telkens heertijk zacht terecht. 'Of je nou peuter bent of ouder, licht of zwaar, het is leuk voor iedereen', vindt turnteraar Nico Stoter. 'Beter voor de gewrichten dan een lange mat. Je kunt hierop net zo lang door gaan tot je er moe van wordt.Vol gens Stoter past het attribuut in de ontwikkeling van de tumsport. 'Vroe ger had je alleen de klassieke toestel len. Door de concurrentie van andere sporten is het nodig om het turnen aantrekkelijk te houden en wordt nieuwe apparatuur ontwikkeld. Dit is er een mooi voorbeeld van GOS heeft met de primeur op het ei land. want Gymnastiekvereniging Texel schafte er al eerder eentje aan 'Dit is een nieuwere versie, die op verschillende punten is verbeterd', aldus Stoter. 'In Noordholland zijn maar een paar van deze tumbhngbanen. Ze zijn zelfs vrij uniek in de wereld. Op demonstraties in het buitenland heb ik ze nog nooit gezien. Een compliment daarom voor het bestuur van GOS, dat echt de nek heeft uitgestoken In het verleden ook al trouwens. Ze hebben het lekker voor mekaar in Oudeschild. er staan hier goeie spullen Dat is zeker ook te danken aan het Oudeschilder bedrijfsleven. Vrijwel alle ondernemers uit het havendorp droegen bij aan de sponsoractie van het bestuur Gistermiddag konden ze onder het genot van koffie en cake een kijkje komen nemen Gezien het plezier van de kinderen hoefden de sponsors geen spijt van hun gift te hebben. (Foto Frans Hopman) als met hem een convenant wordt gesloten, waarin hij belooft geen happy hour te houden, ligt het an ders. Gutker stemde in met een proefjaar waarbij de gang van zaken in de praktijk nauwkeurig wordt ge registreerd. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF In februari 1909 - nu net negentig jaar geleden - werd aan de noord westzijde van Den Burg het Ge sticht van Weldadigheid in gebruik genomen De redactie van de Texelsche Courant nam een kijkje in het zojuist gereed gekomen ge bouw en stak zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken. 'Het gebouw geeft uitwendig, doch met minder inwendig een vriendelijk aanzicht, en zij, wier omstandighe den noodzaken om daar om huis vesting aan te kloppen, zullen er ongetwijfeld een goed tehuis vin den, en wanneer wij verder reke ning houden met de bekendheid dat voor de verpleegden in deze inrichting goede zorg wordt gedra gen, dan zijn wij geneigd inplaats van 'arme oudjes' dat weieens den mond ontglipt, te spreken van 'goed-verzorgde oudjes.' Toch was er ook reden tot enige kritiek. 'Dat eene andere indeeling wellicht meer gewenscht zou zijn geweest, daarover zullen wij met uitweiden, daaraan valt niet te ver anderen. doch waar wij wel op wil len wijzen dat is op het ontbreken van eene goede gelegenheid tot behandeling van de wasch en het geen voor verdere reinheid noodig geacht wordt, 't zij het doode voor werpen of personen betreft; zulke zaken behooren met in een keuken tehuis en een andere gelegenheid zagen wij er niet voor bestemd; toch bestaat daaraan groote be hoefte. Ook het aanbrengen bui ten, van urinoir en privaten mag niet als overdaad worden aange merkt.' Tussen de overige berichtgeving, aangaande uitvoeringen van de rederijkerskamer 'Oefening kweekt kunst' uit Den Hoorn, het ruwe weer voor de garnalenvissers en de lezing met lichtbeelden voor de Nederlandsche Protestanten bond, valt het bericht op dat 'gedu rende de wintermaanden de tweede Maandag van de maand gelegenheid is tot het houden van markt (...(Terneer willen wij daar aan herinneren omdat naar ver luidt, een koopman van elders is te wachten tot het aankoopen van vette schapen, als anderszins.' De markt werd overigens geen suc ces, zo lezen we in een volgende krant. 'De zoogenaamde winter- markten zijn met die van Maandag j.l weder voorbij. In jaren werd daar geen gebruik van gemaakt, doch de wenschelijkheid om van die markten gebruik te maken, in de vergadering van de landbouw ter sprake gebracht, heeft voor dit jaar ten gevolge gehad dat althans eens in Januari en Februari er weder gebruik van werd gemaakt Niet in het minst deze laatste martkdag, mogelijk wel tengevolge van het gerucht dat een handelaar van elders alsdan inkoopen dacht te doen. Volgens opgaaf werden aangevoerd 40 lammeren, 43 schapen en 7 rammen. Van den handel valt niets te gewagen, naar men ons mededeelde werd niets verkocht.' Tot slot een aardig bericht uit De Koog: 'Heden morgen op het strand aangespoeld 26 kisten, ge merkt E.S. 8132, Wladiwostok- Hamburg, inhoudende flesschen met het opschrift Agid Nitric Puriss.' Een zeer solide Bascule, 200 kilo, een Garnalen- of Waschketel, 80 liter, een Wasohfornnis, geëmailleerde ketel 40 liter, een Lijnkoekenbreker. IJzeren Ledikanten, 1 nersoons f 3, en f 5; 2 persoons f 7, en f 8,50. 2 bonten Ledikanten, fijn beschilderd- Uitverkoop van Meubels, Vloerzeil enz. Met aanbeveling, J. J. KI IJPER. Parkstraat GEVRAAGD AdresD. KALF, den Burg vermoedelijk bij 'tlllemert De vinder aal beloond worden. Adres tc bevragen bureau van dit blad, TE HUUR: in de Waalderstraat. Te bevragen bp P. SHIT, TE KOOP: van 50 emmers inbond. De Uitgeuers uan ce2e Courant belasten zich gaarne met de plaatsing uan aduertentiên in an dere couranten en met de leuering uan Cou ranten en Tijdschritten Movrouw niDDINQIl to don Burg vraagt met 1 Ifel nis moid-ollccn. Zich in poreoon ot per brief aan te molden GEVRAAGD AdresD. KALF, den Burg. ER BIEDT ZICH AAN Adres C. C. BAHBORST, ZoDddijk Eierl. Veldvruchten, Groenton en Ooltteolt Te huur met 1 Mei a.s. In «Ie Warmoesstr, bewoond duor I». Mets. Te bevragen bij A. H GEUS- kuil tot 3 KFItRI ARI a.s. Dog giften ODtvangen voor bet geschenk aan H. M.de Kouingm. beveelt zich beleefd aan tot het maken van costumes. Adres Wed ANT. BUIS, Koogerweg. met medewerking ran vele deskundigen. VERKRIJGBAAR IN DEN Een boekwerk van meer dan 400 pagina's. Franco toezending per po#t tegen zending van 25 Cte. aan postw. ut postzegels. Dagelijks verkrijgbaar: Hoenderpark. A. C. LAP, Wever»tra«t. Aan 't zelfde adres te hunr EEN WONING in de Nieuwstraat, voor klein gezin, tegen 1 April.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5