Cfroen xwartsjexels in het harL, N' Bonus kan helpen bij behoud 4000 ha gras Rechter beslist nog over 'Joan Hodshon' Gedeputeerde Bob Verburg: Gehandicapte ruiters in paniek door explosies Vliehors Boedelscheiding MUM bijna rond VERDER IN DIT ummer Texelpop voortaan binnen én buiten Pianoconcerten Rechtszaak toont cocaïnehandel aan •♦Droom atletiekclub „van de baan" Raad akkoord met uitvaartcentrum LA it A Actief 6 LA it ^Actief Ander nummer politiebureau Noordzeekotters genomineerd Groei aantal huwelijken TEXELSE^COURANT -Qnrszel Meten Narcissen tegen Alzheimer Keniagroep voor het laatst op pad Strijd om museum Flora ontbrandt Vroege vogel... ind ontsnapt aan ïrdrinkingsdood •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11356 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws(S>tref nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 Ib.g g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG NNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 de Kroniek 5 •♦Jubileum muziekschool 6 Wegens overschakeling naar een regionale centrale, krijgt het politiebu reau in Den Burg een nieuw telefoon nummer: 072-5498360. Wie dit num mer belt krijgt - via Alkmaar - de politie in het kantoor aan de Parkstraat aan de lijn. Het oude nummer vervalt, ook dat van De Koog De omschakeling gebeurt dezer dagen Het Productschap Vis heeft vorige week de winnaars van de vernieuwde productschapsprijzen bekendge maakt. Tot de genomineerden be hoorden de TX 68 van Pieter van der Vis in de categorie zeevis boven de 1500 pk en de TX 88 van Kees Boom, categorie garnalen. De hoofdprijs ging aan beide schepen voorbij maar de nominatie houdt volgens de jury van het Productschap Vis in, dat de vissers zich veel moeite hebben ge troost om kwaliteit te leveren. De vol gende criteria werden gehanteerd: versheid, verzorging en behandeling aan boord en de wijze van vissen. Bij de beoordeling van schepen heeft de jury dit jaar meer rekening gehouden met de motorvermogens van de vaar tuigen. Er zit groei in het aantal huwelijken dat op Texel is gesloten. In 1998 gaven 119 paartjes elkaar het ja woord, een jaar eerder waren dat er nog 102. Het aantal partner registraties in '98 bedroeg vijf. Om toekomstige huwelijken te vol trekken vernieuwde het college de benoemingen van vijf trouw ambtenaren. Het betreft W. Stam. mevrouw F. Vlaming-Eekma en me vrouw H. Lugtmeijer-Bos, allen 'ac tieve1 trouwambtenaren. Gemeente secretaris Piet Zoon en ambtenaar Rom van Schaik, die incidenteel hu welijken voltrekken, zijn eveneens opnieuw benoemd. Andere trouw ambtenaar is wethouder Nel Eelman, wier benoeming met terugwerkende kracht heeft plaatsgevonden. Een eenmalige huwelijksvoltrekking is toebedeeld aan burgemeester Holt- huizen uit Bussum. die twee Texelaars in het huwelijksbootje zal helpen. Datzelfde geldt voor'me vrouw C A. de Veij (Advertentie) t jna ^mrtrjmll b bd 4urt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SPCClGOtD NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. geschrokken en toen heel Dat was de 86-jarige me- ouw Siersma uit De Gollards ze woensdagmiddag vanuit r raam een klein kind in de vij- r bij De Gollards zag vallen. Tot opluchting merkte ze dat de Iter weer opkrabbelde en drijf- vegrende. Jikkig maar. Want wat moest ik J? Ik woon niet op de begane d. Het kind was al dood ge it voor ik erbij was geweest.' lander kind, dat in gezelschap jle drenkeling was, was volgens Bouw Siersma ook erg klein en chien te angstig om te hulp te £ten. pejaarde dame zou de ouders waarschuwen beter op hun st te letten, maar weet niet wie Kleintje was. 'Misschien dat ze er ■eze manier achter komen aan gevaar hun kind is ontsnapt, nensen kennen kennelijk hun htwoordelijkheid niet. Ik vind het schande we iedereen z'n zin geven en iar laten aanrotzooien is Texel de kortste tijd helemaal vol bouwd. Of niet soms? Welnee. iIverwege wordt er al moord en md geschreeuwd, dat er moet rden ingegrepen. Deze les ibben we allang geleden ge vel en daarom zorgt de politiek, in casu onze gemeenteraad, voor en regelgeving. Maar ook de •tgever is niet onfeilbaar en <eft zo nu en dan een eigen uit- met alle -nare- gevolgen van- in Wel of geen winkels aan de ikadel, eerst lege plekken vol- vwen, een tweede uilvaart- ntrum lijkt overbodig, bedrijfs- •ds staat misplaatst naast 'we schapenboet, we lonken iar nieuwe bedrijven, weten >g steeds niet of het Hart van n Burg wel moet worden her- id. in het ene geval zijn we «jkerhard en weten van geen [ken, bij een ander gedogen we inder meer. want dat heb die •n toch nodig! De meetlat blijkt 'baar. Meten is weten. Horszei Eén van de punten van het convenant dat een eind heeft ge maakt aan de oorlog tussen boeren en natuur- en landschapsbeschermers is dat op Texel minimaal 4000 hec tare grasland in stand moet worden gehouden. Het ziet er nu naar uit dat daarvan weinig terecht komt, vooral omdat steeds meer melkquotum van het eiland verdwijnt. De CDA- gedeputeerde drs J.H.J. (Bob) Verburg vindt dat er een finan ciële stimulans moet komen: op basis van betaling voor agra risch natuurbeheer een bonus geven aan bedrijven die investeren in melkquotum. Dat geld zou geheel of gedeelte lijk uit Europese fondsen moeten komen. Verburg is voorzitter van de Noordhollandse Stichting ter verbetering van de agrarische structuur (Stivas). Op uitnodi ging van de Texelse afdeling van deze organisatie (Stichting Agra risch Texel - SAT) was hij naar het eiland gekomen om in De Lindeboom voor genodigden zijn visie te geven op de verande ringen in de landbouw op Texel. Verburg kent de specifieke agra rische problematiek van Texel van nabij. Hij bezocht het eiland meer dan eens en was betrokken bij de totstandkoming van het convenant. Verbreding In zijn inleiding bracht Verburg on der andere naar voren dat de Texelse landbouw moet streven naar de best mogelijke productieomstandigheden maar ook moet zoeken naar 'verbreding' zoals het aanbieden van toeris tische producten, de verkoop van streekeigen producten maar ook kamperen bij de boer. De eiland positie is daarbij een groot voor deel. Stivas steunt dan ook niet al leen projecten als diepploegen maar ook de stichting Wadden- groep die 'Waddenproducten' op de markt brengt. Boeren moeten zich realiseren dat ze als 'makers' van het landschap voor een belangrijk deel de toeris tische aantrekkelijkheid van Texel bepalen en dat is van groot econo misch belang. Niet alleen het oude land dat al redelijk voor de recreatie is ontsloten, maar ook de jonge weidse polders spelen daarbij een rol, al was het maar voor het con trast. Verschillende agrariërs spe len daar op in en vullen er hun inko men mee aan. Als versterking van het platteland achtte Verburg ook de vestiging van niet-agrarische maar wel aan het landelijk gebied verbonden bedrijven wenselijk, zo lang dat niet ten koste gaat van het kwetsbare landschap. Zakelijk Voor zover er nog spanningsveld is tussen agrarische en natuur- belangen, zal dat moeten verdwij nen in de geest van het convenant. De spreker wees erop dat dit zake lijk benaderd moet worden Boeren die mede optreden als natuur beheerders en daarvoor worden be taald handelen in overeenstemming met de visie die daarover in Euro pees verband is ontwikkeld. Verburg vertelde over de Eilands- polder en Waterland waar boeren voor natuurbeheer een bonus krij gen om melkquotum te kopen. Als dat op Texel ook gebeurt kan de gewenste oppervlakte grasland in stand blijven. De landbouw op Texel zelf heeft gevraagd het ko pen van quotum te vergemakkelij ken met renteloze leningen Spre ker beloofde zich voor beide systemen te zullen inspannen, maar vond het bonussysteem het beste passen in de regelgeving van de EU. Kans Verburg brak ook een lans voor bio logische en biologisch dynamische Lees verder pagina 5 Carlton en Icefollie zijn alge meen voorkomende soorten narcissen die tot voor kort wei nig opbrachten. Dat laatste is veranderd omdat er vraag naar is uit onverwachte hoek de geneesmiddelenindustrie. In de bol bevindt zich namelijk galantine, een stof waarmee de ziekte van Alzheimer wordt be handeld. Ook Texelse bedrijven hebben vrij grote partijen Carltons en Icefolies verkocht aan het Engelse bedrijf dat er galantine uit wint. De inzameling in De Koog en De Cocksdorp heeft de Keniagroep 675,- opgeleverd. Zaterdag gaat de groep voor het laatst op pad om ze geltjes. bonnen, statiegeldflessen en buitenlands geld op te halen voor het goede doel Dat gebeurt in Oudeschild. Wie de groep heeft ge mist (of opnieuw een voorraadje munten of zegels heeft gespaard) kan de hele maand nog terecht bij de klantenservice van de Hema Na afloop van de bijeenkomst in De Lindeboom maakte gedeputeerde Verburg een rondrit per bus over het eiland. Daarbli werd een bezoek gebracht aan het bedrijf De Arend van Jo Zoetelief dat in relatienotagebied Is gelegen. Voor Zoetelief en zijn zoons is het een probleem dat zij hun veehouderij niet kunnen uitbreiden omdat zich in de buurt verzuringsgevoelige natuurgebieden be vinden. Hoe dat moet worden opgelost rvas onderwerp van discussie in de schuur. Van links naar rechts burgemeester Jacob Gutker, landbouwvoorlichter Jan Koolhof. Zoetelief senior, gedeputeerde Bob Verburg en Zoetelief lunior. iFotosHnirydoGmafi Het bestuur van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten stuurt een protest plus een reke ning van f156,- naar het Ministe rie van Defensie. Reden is dat woensdagmiddag als gevolg van luidruchtige oefeningen op de Vliehors een paardrijles in het honderd liep en onder de ruiter tjes paniek uitbrak. De stichting oefende woensdag met gehandicapte kinderen vanuit de manege van Van der Linden aan de Langeveldstraat. Even na 15.00 uur klonken kort na elkaar enkele daverende explosies, veroorzaakt door vliegtuigen die op de Vliehors oefenden met echte bommen. De geschrokken paarden steigerden wild Drie dieren wierpen hun berijder af Voorzitter Hans Boom van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten: 'We moesten de rijles staken want kinderen waren volkomen overstuur'. Boom belde naar de afdeling milieu beheer van het raadhuis, die vervol gens de vuurleiding van de Vliehors benaderde De oefeningen konden toen echter niet meer worden ge staakt. Het lawaai had overigens nog erger kunnen zijn Twee van de afgeworpen bommen kwamen niet tot ontploffing Deze blindgangers werden de volgende dag alsnog tot explosie gebracht De rekening die de stichting naar Defensie stuurt, gaat uit van de kosten van f 16,- per uur die met de rijles van twee uur voor dertien rui ters is gemoeid Boom. 'Het gaat niet om het geld maar om een op vallend signaal dat we willen geven, in combinatie met de eis dat de vuurleiding er voortaan rekening mee houdt dat wij elke woensdag middag tussen drie en vijf uur met kwetsbare kinderen paardrijden In die tijd houden ze de vliegtuigen maar aan de grond' Als de boedelscheiding is vol tooid, zijn de jutters van plan op nieuw naar de gemeente te stap pen. Zij willen toestemming om bij hoeve Flora aan de Pontweg een eigen juttersmuseum te ves tigen. Ook oude trekkers en spul len uit strandingen en van het reddingswezen zouden er een plaatsje moeten krijgen. 'We zullen de normale weg bewan delen en proberen een museum bestemming te krijgen De gemeente wilde de rechtszaak afwachten We gaan er vanuit dat we weer om tafel kunnen', aldus jutter Jan Uitgeest. Directeur Jan Kuiper van de Stich ting Texels Museum rekent er ech ter op dat de gemeenteraad daar een stokje voor zal steken. 'De raad heeft eerder uitgesproken dat ze absoluut niet wil meewerken aan wijziging van de agrarische in een museale bestemming Vandaar dat we er afgelopen zomer bovenop za ten Voor je het weet heb je een gedoogsituatie', stelt Kuiper. 'Flora zou een belangrijke concurrent van ons juttersmuseum zijn. In Oude schild gaan we volop door met de jutterij. Ten eerste hebben we daar Terwijl sneeuw en vorst het beeld van de afgelopen dagen bepalen, waggelt een eend zich nabij de vijver in Den Burg naar haar nest. Het zachte weer van de voor gaande weken spoorde het dier aan in de holte in de boom zo'n tien eieren te leggen, (Foto Gorard Timmerman) twaalf jaar aan gewerkt en ten tweede is het een belangnjke publiekstrekker. We zijn verantwoor delijk voor de werkgelegenheid die er aan vast zit, dat geven we niet zo maar op.' 'lijft de 'Joan Hodshon' in het Maritiem en Jutters Museum IJM) in Oudeschild, of gaat de voormalige Texelse redding- jot naar hoeve Flora? Na een ruim vier uur durende zitting de Alkmaarse rechtbank is dat nog het enige strijdpunt tus- >n de 'jutters' en het museum. Rechter mr. M. Zandbergen li hierover uitspraak doen. Wel bereikten de partijen overeen- Bmming over het Licht van Troost (voor de jutters) en een oep van de Compass (voor het museum). itting was een vervolg op de N eenkomst in Oudeschild op dins- _jg 5 januari. De rechter kwam foen irSoonlijk een kijkje nemen in het pieum en trachtte een schikking treffen Tot veler verrassing wer- ■n beide partijen het inderdaad (qb over een lijst met honderden ainere voorwerpen. Woensdag 3rd in Alkmaar over een drietal jotè collectiestukken verder ge- De verwachting dat het in een zou zijn, kwam niet uit. begon om half elf en was, 30 minuten pauze, pas om drie afgelopen, de Stichting Jutters Mu- (SJM) waren Jan Uitgeest, Cor Hans Bremer, Sil Boon aan- terwijl Klaas Uitgeest als ad- optrad. De Stichting Texels Museum (STM) was vertegenwoor digd door de directeuren Jan Kuiper en Benno van Tilburg en medewer ker Jaap Bakker. Beide partijen had den een raadsman in de arm geno men. Vergeefs Van twee kanten werd geprobeerd om nog iets van de afgesproken lijst af te snoepen. Het museum deed een poging om enkele kleinere voor werpen alsnog op te eisen De jutters maakten aanspraak op spullen die door de reddingmaatschappij waren geschonken. Vergeefs, omdat uit een brief van de KRNM bleek dat de spullen waren bedoeld om in Oude schild tentoon te stellen. Vervolgens kon worden onderhan deld over de drie resterende grote attributen. De jutters, die op het ter rein van Flora al een sloep van de Compass hebben liggen, gingen er mee akkoord dat de andere sloep voor het museum zou zijn. Het Licht van Troost, de karakteris tieke lamp bij de poort van het MJM. was duidelijk eigendom van de jutters Het museum had echter nogal wat kosten gemaakt, o.a. voor de renovatie en het maken van een onderstel Na diverse voorstellen werd uiteindelijk afgesproken dat de jutters hiervoor een vergoeding van ƒ2.500,- zullen betalen Bewijsstukken Er bleef nog één struikelblok over. de Joan Hodshon Ook in dit geval bestond geen verschil van mening over het eigendom. De boot is van de jutters, die hem indertijd hebben gekocht Volgens de STM hebben de gemeente en diverse sponsors ech ter geld gegeven onder voorwaarde dat de reddingboot bij het museum in Oudeschild zou worden tentoon gesteld Na veel heen en weer gepraat kwa men de partijen er woensdag niet uit. De rechter zal, naar verwachting over een maand of twee. de knoop doorhakken. Het museum krijgt van hem drie weken de tijd om bewijs stukken aan te leveren STM-direc- teur Kuiper baseert zich o.a. op een uitspraak van de gemeenteraad Volgens de jutters staat echter ner gens zwart op wit dat de geldschie ters (Amro, Rabo, H.P. Wuis, DETV, Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1