(jrocn 2rwarLrJexels in het hart De Koog en SVO bespreken fusie N' Voorzitterschap PvdA lonkt naar Van Bruggen vm Scepsis over actie nieuwe bedrijven Zijn sluitingstijden wèl terug te draaien? Wegens afnemend aantal leden: 'Bezoek aan Texel is symbolisch ZDH blijft zelfstandig Bestaande ondernemingen ontzien VERDER IN DIT ummer Weinig toespraken voor jarige Muziekschool 2 de Kroniek 2 •»Texels voetballertje te gast bij profclub 3 Bespiegelingen van de nieuwe hoofdredacteur 5 Paarden in het verkeer en heel veel sport 6 De Ridder (93) vertelt over een ver verleden 7 ïso-aandeel ƒ5,- rengt ƒ2.200,- op Wervingsactie arbeidsbureau Extra boot Teso Restauratie kerk Den Hoorn start komend voorjaar TEXELSE^COURANT >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11357 DINSDAG 16 FEBRUAR11999 T E X E LS E"COU RANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv i Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG lONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) rtverenigingen Oosterend en De Koog koesteren plan den om samen te werken. ZDH, dat aanvankelijk ook bij de jsiebesprekingen was betrokken, wil voorlopig zelfstan dig blijven. Bestuurders van de clubs hebben inmiddels —wee keer bij elkaar gezeten. SVO en De Koog gaan maan- ag opnieuw om de tafel. isfenitiatief tot de fusiebesprekingen Bt uit Oosterend. 'Het gaat niet Hf met de voetballerij op Texel', Btateert SVO-voorzitter Piet iraaf'Ons ledental is er flink op ach- :ruit gegaan. Een aantal jaren gele en hadden we nog meerdere eniorenelftallen en een zaterdag- Bi. Nu moet je hemel en aarde fflgegen om bijvoorbeeld een vrijwil- jer voor de junioren te vinden.' elet eegloop in de seniorenafdeling manifesteerde zich met name vorig jaar, toen ineens zes tot zeven spe lers bedankten. Met pijn en moeite en weet oefenmeester Bep Vonk iedere week nog een elftal op de been te krijgen. 'Regelmatig moet hij een be roep doen op speler uit onze twee recreatieteams. Maar het is de vraag hoe lang die dat nog willen. Nu lukt het allemaal nog wel, maar over een paar jaar weet ik het zo net nog met. Enige hoop kunnen de Strenders nog putten uit de jeugdafdeling Graaf: 'Dat is onze sterkste kant. We hebben twee juniorenteams waaruit wellicht doorstroming naar de senioren moge- lijk is Daarnaast zijn er verscheidene pupillenteams.' Signalen 'Het is met zo dat de club op sterven na dood is, we redden het best nog een paar |aar Maar het wordt steeds moeilijker. Neem het bestuur. De voorzitter woont in het dorp en de penningmeester in Den Burg. We hebben weliswaar een Strender ach tergrond, maar toch Het zijn allemaal signalen dat het minder wordt. Een club die een belangrijke sociale rol vervult, moet toch worden gedragen door het dorp. In dat opzicht zien we de ontwikkelingen met lede ogen aan.' Initiatief Om eens te polsen wat er in de an dere dorpen leeft, heeft SVO het ini tiatief tot de fusiebesprekingen geno men. 'Wij hadden het liefst gezien dat we met de clubs uit drie of vier dor pen tot samenwerking zouden ko men. ZDH heeft vorige week laten weten zelfstandig te willen blijven en met De Cocksdorp hebben we nau welijks contacten. Dus gaan we met De Koog verder praten We moeten Op deze archieffoto strijden spelers van SV Oosterend en De Koog in een eilandderby om de bal Volgend jaar spelen ze samen wellicht in één team. De besturen van beide clubs buigen zich maandag over de haalbaarheid. ons nu buigen over vragens als: waar zullen we gaan voetballen en wat vin den de spelers er van' Tot dusver hebben alleen de bestuurders tegen over elkaar gezeten De Koog De Koog heeft wel oren naar een vorm van samenwerking. Volgens secretaris Jan van Beek zal die vooral betrekking hebben op de senioren. 'We zijn bezorgd over de manier waarop we volgend jaar het eerste Lees verder pagina 5 »t'aantrekken van nieuwe bedrij- jheid is prima, maar het mag jet ten koste gaan van de be- inde Texelse ondernemingen. Idus reageerde de raads- imissie Ruimte, Wonen en ïomie op het actieplan werk- jenheid van Bureau Bartels, bedoeld is om nieuwe, niet- ristische bedrijvigheid naar eiland te halen. De politici (ten wethouder Schilling gis- avond op het hart ook het be- ig van de bestaande bedrijven te behartigen. itiatieven als een call centrum. palingkwekerij en het VOC-pro- De Lelie kans van slagen heb- waagde menig raadslid te be ien. 'Paling geeft veel lemen met ziekten. Waarom tarbot of meerval?, vroeg jur Oosterbaan (GroenLinks) af. En hij vreesde dat het proiect het wrak van De Lelie 'een schip bijleg' zal worden. 'Want het is aal heel leuk voor de werkgele- leid en de toeristen. Maar wie tat dat betalen?' /at voegt een call centrum toe? Er per toch al voldoende werkgele- eid voor laag opgeleiden', Dick Drijver (Texels Belang) af. 'Dergelijk telefooncentra ten overal als paddestoelen uit irond. Er is landelijk sprake van koude sanering en bovendien Teso-aandeel van nominaal f gulden is vrijdag voor ƒ2.200,- eigenaar verwisseld. Het •rdepapier was één van de drie nplaren die bij inschrijving den verkocht. Inschrijving vond plaats op initia- ran de Rabobank. De bank had izen voor de schriftelijke bie- ig. omdat er geen marktwaarde ïnd is van dit Teso-aandeel. in er ineens drie exemplaren in |bod kwamen, maakte de bank ^inschrijving per advertentie be- ln totaal werd 27 keer een bod ibracht. De brieven werden vrij- in het notariskantoor geopend Ir notaris Dogger, et genoemde bedrag was de hoog- "bieding. De laagste was 655,-. bekend is voor welk bedrag de lere aandelen zijn weggegaan. aandeel van 25.- nominaal, irvan de Rabobank als bemidde lt nog diverse exemplaren in aan heeft, heeft een marktwaarde ƒ3.100,-. Net als die van ƒ5,- |ft dit waardepapier de houder lt op vijftig gratis overtochten. komt er een gedragscode op dat on gevraagd bellen. Hoeveel kans van slagen heeft dit plan?', vroeg Pieter de Groot (D66) zich af. Waar menig ander raadslid uitgebreid de sla- gingskansen van allerlei projecten beoordeelde, beperkte De Groot zich verder tot de hoofdlijnen. Zo riep hij het college op de hoeveel heid beschikbare ruimte in kaart te brengen en te zorgen voor goede randvoorwaarden voor nieuwe, maar vooral voor bestaande onder nemers. Grond Drijver vond dat de gemeente heel spaarzaam met bedrijfsgrond moet omgaan. Volgens Schilling verkeert de inrichting van het nieuwe bedrijventerrein in Oudeschild in een vergevorderd stadium. Maria van der Spek (VVD) was één van de po litici die waarschuwde voor concurrentievervalsing, die het ge volg kan zijn van gunstige vestigingsvoorwaarden voor bijvoor beeld een informatica-zaak. 'We hebben hier toch een goed ITC-be- drijf?', doelde ze op SnelStart bij Gosterend. De Groot: 'Moeten we ons niet eens afvragen waarom plannen uit het verleden, zoals een foto-ontwikkelbedrijf en de vliegtuig bouw van Brügemann. met zijn door gegaan?' Schilling stelde vast dat van het plan-Bartels geen wonderen moeten worden verwacht. 'Maar de Texelse samenleving zit vol met ideeen Er zijn hier héél veel jonge onderne mers die iets willen beginnen. Ik ben met pessimistisch.' De bestuurder nam zich voor de haalbaarheid van de meest kansrijke projecten nader te bekijken Dat de mogelijkheden van sociale werkplaats De Bolder met in het plan zijn meegenomen, betreurde direc teur Leen Noordzij. 'Wij hadden iets kunnen toevoegen Schilling zegde toe dit alsnog te bekijken. De discussie maakte ook duidelijk dat er veel wordt verwacht van de gemeentelijke bedrijfsfunctionaris Het wordt zijn taak regelmatig con tacten met bedrijven te onderhou den en waar mogelijk de helpende hand te bieden Wegens het tekort aan horeca- personeel op Texel, houdt het ar beidsbureau Texel de komende tijd een landelijke campagne. 'We willen op zoveel mogelijk manieren duidelijk maken aan werkzoekenden dat ze prima op Texel terecht kunnen in het horecawerk', aldus consulent Leendert Eelman. Het arbeidsbureau is druk bezig met het werven van horecaper- soneel voor het komende seizoen. Om scholieren, studenten en an dere werkzoekenden elders in het land te interesseren, heeft het bu reau posters laten maken met als In verband met het te verwachten vertrek van carnavalsvierders richting het zuiden en de komst van vakantie vierende scholieren (en hun ouders) uit de Regio noord zet Teso vrijdag gedurende een groot deel van de dag een tweede boot in. De eerste zal om 9.35 uur vertrekken vanaf 't Horntje, de laatste om 16.05 uur vanuit Den Helder, titel 'Deze tijd verdien je'. Eelman: 'De posters komen te han gen op verschillende horecascho- len in het land en uiteraard ook op de arbeidsbureaus. Mensen die vo rig jaar op Texel in de horeca heb ben gewerkt, krijgen een brief met de vraag of ze dit jaar weer op het eiland aan de slag willen.' Gingen de Texelse consulenten vo rig jaar met een koek in de vorm van Texel rond bij de andere ar beidsbureaus, dit jaar wordt met de poster een Juttertje meegestuurd. 'We hopen dat ze op die manier let terlijk en figuurlijk warm voor ons worden gemaakt', aldus Eelman. Het ziet ernaar uit dat medio april of mei een begin wordt gemaakt met de restauratie van het Hoornder kerkje. Het college is akkoord gegaan met de voorgestelde uitvoering, waarmee volgens de begroting van de architect bijna een half miljoen gulden is ge moeid. Het besluit stemt overeen met de reservering die de raad heeft ge maakt in de beleidsbegroting voor de komende jaren. Het Zeemanskerkje in Oudeschild is in 2001 aan de beurt. Hiervoor is ƒ270.000,- gereserveerd. Het Arbeidsbureau Start plaatst daarnaast in een aantal landelijke kranten advertenties. De kans dat Erik van Bruggen en Lennart Booij komend weekend door het partijcongres worden ge kozen als voorzitter van de PvdA, lijkt te stijgen. Het duo kreeg zon dag een aardig zetje in de rug, toen Kamerlid Margreet de Boer als eer ste 'partijprominent' in het open baar haar steun uitsprak voor de oud-Texelaar en zijn runningmate. Zij deed dat in café De Pilaar in Den Burg, waar de kandidaten zich pre senteerden aan het Texelse pu bliek. De steun van De Boer was verras send, ook voor Van Bruggen en Booij. De oud-minister, die bij de laatste Kamerverkiezingen vierde op de kies lijst stond en als invloedrijk geldt bin nen de PvdA, had het duo te kennen geven dat ze graag mee wilde naar Texel, onder meer vanwege haar betrokkenheid als vroegere gedepu teerde van Noordholland. 'Ze wilde ook graag nog iets zeggen, maar dat het hierom zou gaan, daar hadden we geen idee van', aldus Van Bruggen en co. De Boer wond er geen doekjes om heen. Ze roemde premier Wim Kok en de rest van de partijleiding als zeer kundig maar tevens een beetje saai. 'Wat we nodig hebben zijn mensen die prikkelen, die ergens een peper tje willen instoppen. Want niks is do delijker dan zelfgenoegzaamheid.' Volgens haar zijn Van Bruggen en Booij als geen ander in staat de dis cussie in de partij op gang te brengen en moeilijke en impopulaire vraag stukken aan de orde te stellen. Meer nog dan concurrente Marijke van Terwijl Erik van Bruggen het woord voert, luisteren (van links naar rechts) Lennart Booij, Margreet de Boer en Klaas Modder geboeid toe. (Foto Joop Rommots Hees, die samen met het jonge duo als andere kandidaat de steun geniet van het partijbestuur. 'Zij zijn de enigen die mlllenmumproof zijn.' Café Over de waarde van haar steun lijkt weinig twijfel te bestaan, wél over de vraag of die bekend genoeg wordt om de lokale afdelingen (die de nieuwe voorzitter(s) straks gaan kiezen) te beïnvloeden. Er waren immers geen journalisten van landelijke media in het kleine café aan de Kantoorstraat om het nieuws wereldkundig te ma ken. Van Bruggen en Booij beseften dat maar al te zeer en drongen er di rect bij verslaggever Marten Visser van het Noordhollands Dagblad op aan het bericht in alle edities te plaat sen, in plaats van alleen in de Helderse Courant. De Boer is de eerste uit de partijtop die haar voorkeur heeft uitgesproken. Dat gebeurde na een nogal inten sieve campagne van de twee kandi daten, die sinds 1 januari dagelijks een presentatie ergens in het land gaven In de weekends waren dat er zelfs meerdere 'Soms liepen we de ene zaal binnen, terwijl de we de an dere net uif waren Dat was wel heel vermoeiend. Aan de andere kant gaf het ook energie, al die mensen die met je discussiëren en meedenken', kijkt Van Bruggen terug op de afge lopen anderhalve maand In totaal werden zo'n honderd lokal7/afdelm- gen bezocht. Van Bruggen en Booij genoten daarbij steun van een vaste kern van tien medewerkers De inspanningen lijken hun vruchten af te werpen. 'Veel afdelingen hebben zich voor ons uitgesproken. Ook voor Marijke van Hees, maar het ziet er toch wel goed uit.' Al te stellig durft Van Bruggen met te zijn, maar de verwachting is dat ook andere promi nenten in de komende week hun steun aan het duo zullen betuigen. Lees verder pagina 7 De definitieve beslissing inzake de sluitingstijden van cafés valt dinsdag 9 maart. In de dan te hou den raadsvergadering komt het voorstel aan de orde waarover vandaag door b en w is besloten. Het is niet verrassend: geen toe gang meer na 02.00 uur en om 03.00 uur de kroeg leeg. Deze 2-3 regeling geldt voor alle dagen van de week in combinatie met maat regelen die op ordehandhaving zijn gericht. Het oordeel van de raadscommissie zal niet opnieuw worden gevraagd. Die commissie heeft zich al laten ho ren bij de inspraakronde die net ach ter de rug is en waaruit b en w de conclusie hebben getrokken dat de nu voorgestelde regeling op vol doende steun kan rekenen. Jammer Het voorstel wordt betreurd door de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers en andere organisa ties, gesteund door Teso. die had den gevraagd om een regeling waarbij de cafés al om 02.00 uur leeg moeten zijn De burgemeester heeft de voorstanders daarvan ont moedigd door erop te wijzen dat het terugdraaien van het sluitingsuur met succes kan worden aangevoch ten door de caféhouders, die met hoeven te accepteren dat hun exploitatiemogelijkheden worden in geperkt, tenzij daarvoor zeer zwaar wegende argumenten zouden zijn. Twijfel Inmiddels groeit in TVL-kringen de opvatting dat dit allerminst bij voor baat vast staat. Immers, de logies- verstrekkende en andere bedrijven die belang hebben bij nachtelijke orde en een 'rust'imago van Texel zouden dan op dezelfde gronden de verruiming van de sluitingstijden kunnen aanvechten omdat dit ook een beperking van hun exploitatie mogelijkheden kan betekenen. Een lokale jurist liet desgevraagd weten dat de gemeenteraad zich met moet laten weerhouden door mogelijke actie van de natte horeca en ge woon een besluit moet nemen dat in het algemeen belang wordt geacht. Hij verwacht niet dat de rechter daar een streep zal doorhalen Deze opvatting krijgt voedsel door de afloop van een kwestie die er op lijkt: de opheffing van de nachtcafés Toen de gemeente daartoe over ging betekende dat ook een beper king van exploitatiemogelijkheden voor de betrokken natte horecabedrijven. Toch haalden ze bakzeil toen ze de rechter inschakel den. Anders Van gemeentewege wordt daarte gen ingebracht dat dit een heel an der geval was. waarbij het voordeel van opheffing van de nachtbedrijven heel duidelijk was. Degenen die het sluitingsuur willen terugdraaien zul len moeten aantonen dat het met de 'openbare orde en zedelijkheid' als gevolg van de bestaande regeling slecht was gesteld. Dat zal niet een voudig zijn omdat het aantal inciden ten met indrukwekkend is en omdat ook de politie vindt dat er wat betreft ordeverstoring op Texel weinig loos is. TVL-voorzitter Harry Wuis is bezig zich in de juridische kanten van de zaak te verdiepen. Hij wil niet voor uitlopen op eventuele actie richting gemeenteraad of rechter, maar wijst er wel op dat verruiming van openingstijden van cafés strijdig is met het belang dat Texel heeft bij rust. 'Telkens blijkt weer dat Texel het voor het overgrote deel moet hebben van mensen die op rust, ruimte en natuur zijn gesteld Verrui ming van openingstijden van cafés druist daar tegenin. Bovendien heb ben we weinig vertrouwen in de ordemaatregelen die de gemeente heeft afgekondigd. Ik ben bang dat de markt zich zal afwenden van Texel' (Advertentie) <yrw* In bd Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1