Cjroen C^wartsjexels in het hartL, Provincie vindt tweede veerdienst ongewenst N' Vergroting gymzaal met maand vertraagd mal? 'Eerst school informeren' Gemeente zoekt naar andere trouwplekken teruoial Geen subsidie voor Allship Marine Groen Zwart Brouwer Texelaar blijft in hechtenis Nachtmerrie VERDER IN DIT ummer Luchtvaartmuseum officieel erkend de Kroniek JUuJ I Frans en Lies zingen voor 50-jarige Marijke Taxibedrijf 312000 koopt garage Den Burg Omvang winkeMEM voor Raad van State Vblksdansers trekken hun trui erbij uit Uit ^Actief Vierkant boet aan de wandel Aanschaf ambtsketen niet volgens regels Gedoogplekken voor graffiti? 'Hoogwaardig' TEXELSE^COURANT EUROMASTER GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11358 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG kBONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320I Blbaarheid inst, dat we so kan gerust zijn, Gedepu- irde Staten van Noordholland strekken géén subsidie voor n tweede veerdienst. Het be- lit vormt een reactie op het ver- k van Allship Marine Projects Bobeldijk, dat om een jaar- se bijdrage van ƒ1,7 miljoen gevraagd voor het onderhou- van een concurrerende - 'de Waterliner' ussen Oen Helder en Oude- trokken hun conclusie na een naar de wenselijkheid en van een tweede veer- dat werd uitgevoerd door bu- Traffic Test. Ook protesten van gemeenteraad en diverse belangenorganisaties daarbij een rol. Zo nam de een motie aan waarin GS wer- opgeroepen toch vooral reke- te houden met de eilandpositie Texel en de specifieke rol van Teso daarin. TVO meldde te vrezen voor valse concurrentie en TVL liet zelfs strijdvaardig weten de leden te De 80-jarige Texelaar die op 25 jlWember zijn echtgenote J" idde, komt voorlopig niet vrij. raadkamer van de Alkmaarse Ihtbank verwijst als argument ir de 'geschokte rechtsorde' |Texel. hardnekkigheid van de recht- |tk betekent een fikse teleurstel- I voor de verdachte. Enkele da- na zijn arrestatie was er al jake van dat hij zijn rechtszaak als t of meer vrij man zou mogen af- fchten. Na protest van de officier j justitie moest de rechter zijn be- sing echter herzien. Vervolgens fed de advocaat, mr. G. Helder uit jorn, herhaalde malen het verzoek Iman dan tenminste op zaterdag 1 zondag naar familie te laten Bn. Maar ook van deze 'weekend- jorsing' kon geen sprake zijn, |d de rechtbank, ondanks de be- 5 om Texel te mijden. ziet er dus naar uit dat de jtelaar tot aan de zitting in hechte- l blijft. Hij wordt momenteel ver- tgd in een psychiatrisch zieken- in Heiloo. De rechtszaak staat land voor dinsdag 9 maart. -\\0rs7.el 'en graffiticus kickt op het stie- 5m aanbrengen van spuitwerk 0 openbare gebouwen. De unstenaar blijft onbekend. leze clandestiene, onge- raagde schilderijen zijn een ertrouwd beeld geworden en >t kunst verheven. We moeten r zelfs beleid op afstemmen, en onzinnige gedachte. Er is eze week nog veel meer aan e hand Alles loopt door elkaar. Ie tweede veerverbinding heet lotseling de Nieuwe Toekomst, iet kapitein Blom aan het roer an een oude raderboot. Aan oord kan leuk worden ge- ouwd, graffitici spuiten alles ol, Teso-aandelen worden ver- rand. Van Bruggen Booij ma an ruzie over de koers, de cheepsbar is onbeperkt open. 'V De Koog en SV Oosterend nelen scheepstafelvoetbal, de ieuwe hoofdredacteur van de C declameert onophoudelijk ijn troonrede. 'Kunst in Zee'valt 1 het water, bejaarde vissers eiken over vroeger, op de Hors errijst een zeekasteel., een achtmerriei Horszei zullen adviseren geen accommoda tie te verhuren aan gasten die geen vervoersbewijs van Teso kunnen la ten zien Tevreden De reizigers toonden zich in meer derheid tevreden. Zowel Texelaars als toeristen, die bij voorkeur met de auto naar Texel komen, beoordeel den de bootverbinding van Teso als 'goed tot zeer goed'. Ook de capaci teit werd toereikend genoemd. Be woners van Den Helder, die een tweede veer zouden kunnen gebrui ken voor dagtochten, vertelden evenmin klachten te hebben over de kwaliteit of capaciteit van de huidige veerverbinding voor voetgangers en fietsers. Voor de vaststelling van de 'maat schappelijke meerwaarde' onder zocht Traffic Test wat de Waterliner zou kunnen betekenen voor het woon-werkverkeer en de sociaal- culturele relaties Weinig, zo luidde de conclusie. Alleen een deel van het horecapersoneel zou profiteren als er ook 's avonds laat nog een boot vaart, evenals mensen die op familie- of vriendenbezoek zijn ge weest. De mogelijke uitbreiding van het dagtoerisme noemen GS 'een voor Texel niet interessante ontwik keling'. Automobiliteit Aan het terugdringen van de auto mobiliteit, tot slot, zou een tweede veerdienst geen wezenlijke bijdrage kunnen leveren, ook met als de Waterliner zou worden afgestemd op de 'Interliner', het busvervoer over grote afstand. De meeste toe risten kiezen voor de auto in plaats van voor de bus, concluderen de on derzoekers. Bovendien is het open baar vervoer zowel op Texel als in Den Helder gericht op de dienstre geling van Teso. Zolang dat met ver andert, zou de Waterliner slechts een extra druk op de parkeer voorzieningen leggen Alles overziend besloten GS niet mee te werken aan het verlenen van de status van openbaar vervoer aan een tweede veerdienst. Dat ook de financiële consequenties een rol speelden, laat de provincie niet on vermeld. Een jaarlijkse bijdrage van ƒ1,7 miljoen aan Allship Marine Projects zou een flink aandeel bete kenen op het totaal van 55,7 mil joen dat nu voor het openbaar ver voer is gereserveerd. Reacties Teso-directeur Rob Wortel is blij met het rapport van Traffic Test. 'Dat vormt een bevestiging van wat wij altijd al hebben beweerd, namelijk dat de toegevoegde waarde van een tweede verbinding, tussen Den Hel der en Oudeschild, zeer beperkt Is.' Dat de provincie heeft besloten daar Lees verder pagina 5 (Folo Gerard Timmerman) Zelfs de jongste leerlingen van de Jan Drijverschool lijken reuzen in het kleine gymzaaltje. De gymnastiekzaal van Den Hoorn wordt vermoedelijk ver bouwd. maar helemaal zeker is dat niet. De raadscommissie wel- Mogelijk is straks het raadhuis niet meer de enige plek op Texel waar een burgerlijk huwelijk kan worden voltrokken of een partnerschap kan worden gere gistreerd. Trouwlustigen waar onder een niet gering aantal van het vasteland, willen meer keus. De wenselijkheid van meer locaties was bij de gemeente al eerder on derwerp van discussie. Er is wel eens de suggestie gedaan om het pittoreske kerkje van Den Hoorn als zodanig aan te wijzen Burgemees ter Van Rappard zou daarover pra ten met het kerkbestuur, maar zo ver is het niet gekomen. In de dinsdagavond gehouden ver gadering van de raadscommissie voor bestuur en organisatie, roerde Hans Roeper van de PvdA het on derwerp opnieuw aan. Pieter de Groot van D66 vond dat niet in de eerste plaats naar kerken moet worden gekeken als alternatieve trouwplek, verwijzend naar de scheiding van kerk en staat. Te denken valt ook aan de Oudheids kamer of een van de musea. Ook thuis trouwen is een mogelijkheid; de ambtenaar van de burgerlijke stand komt dan langs. Verder zijn er de nodige ludieke, of bijzondere plekken, zoals een boot, de Fonteinsnol, een duinpan of een wadplaat. Burgemeester Gutker vond echter dat een door de ge meente aangewezen trouwlocatie aan praktische eisen moet voldoen: het hele jaar onder alle weersom standigheden beschikbaar en be reikbaar en met voldoende accom modatie om de betrokken mensen en bezoekers op te vangen. Eilandromantiek Vrij veel mensen van het vasteland willen op een eiland als Texel trou wen omdat ze dat een romantisch idee vinden of omdat ze elkaar op het eiland hebben leren kennen. Die mensen schrikken zich echter een hoedje als ze merken dat ze daar voor naar het raadhuis in Den Burg moeten, een van de lelijkste gebou wen van Texel. Daarop wees dins dag journalist Edo Kooiman die een 'trouwbureau' exploiteert en dus be lang heeft bij aantrekkelijker plaat sen waar een huwelijk of partner schap mag worden gesloten. Ambtenaren Het onderwerp trouwen kwam in de commissievergadering ook op een andere manier aan de orde. Arthur Oosterbaan van Groenlinks had de klacht vernomen dat er te weinig ambtenaren van de burgerlijke stand zijn. Trouwlustigen zouden te weinig keus hebben, temeer daar de ambtenaren die als zodanig functioneren niet allemaal elke dag beschikbaar zijn. Geen der andere commissieleden had zoiets gehoord. Ambtenaar Marit de Porto vertelde dat de ge meente beschikt over vier ambte naren die regelmatig huwelijken (of partnerschappen) 'doen' Deze (bij)baan wordt voor hen minder aantrekkelijk als er meer burgerlijke stand-ambtenaren komen, want het aantal huwelijken dat jaarlijks op Texel wordt gesloten is niet meer dan ongeveer honderd. Overigens zijn veel méér dan de genoemde vier ambtenaren bevoegd huwelij ken te voltrekken maar die komen alleen in actie op speciaal verzoek of als de 'gewone' ambtenaren niet beschikbaar zijn. Genoemde vier zijn in elk geval paraat op vrijdag, de meest favoriete huwelijksdag. Nabij hoeve Martmes aan de Fonteinsweg bij Den Hoorn staat sinds kort een markant bouwsel. Het vierkant is afkomstig van een schapenboet. die wegens instortingsgevaar onlangs is ge sloopt en waarvan de huidige ei genaar van plan zou zijn het op een andere plek te herbouwen. (Foto Gomtd Timmerman) zijn vond dat het college eerst maar eens in gesprek moet met de medezeggenschapsraad (MR) van de Jan Drijverschool, die zich had beklaagd niet op de hoogte te zijn. Wethouder Nel Eelman vond dat merkwaardig, aangezien de MR is vertegenwoordigd in de bouw commissie, maar zegde toe con tact op te nemen. Toch is de kans dat Den Hoorn een wat grotere gymzaal krijgt flink ge stegen Alle commissieleden meld den ervan overtuigd te zijn dat de huidige staat van de zaal onvol doende is om er op een fatsoenlijke manier in les te geven. Door de ge ringe lengte komen bepaalde aspec ten van het bewegingsonderwijs niet tot hun recht of kunnen ze niet wor den uitgevoerd. De ruimte heeft een afmeting van zeven bij veertien me ter, met een (speel)hoogte van vijf meter. Dit betekent dat voortdurend moet worden geschipperd. Voorstel van de gemeente - naar een ontwerp van vakleerkracht Piet Schneider - is de zaal daarom met vijf meter te verlengen Daarmee zou de nieuwe zaal overigens bij lange na niet voldoen aan de offi ciële normen voor een volwaardige sportaccommodatie, die 21 x 12 x 514 meter zijn. Berging Daarnaast wil de gemeente een nieuwe toestellenberging laten aan bouwen. De oude is te klein om de volledige inventaris in op te slaan, waardoor materialen gedeeltelijk de zaal insteken, wat de veiligheid niet ten goede komt. Op de plaats van de oude berging zijn extra kleed- en wasruimte gepland. De school heeft nu één zo'n lokaal De totale kosten van de verbouwing worden geraamd op 278.000,-. Gerard Weijers (Texels Belang) had nog een paar vragen over de hoogte van de kosten, maar verklaarde zich evenals Martin Trap (VVD) en Anja van der Heide (CDA) 'in principe akkkoord' Pieter de Groot (D66) kantte zich te gen de plannen. Hij prees de voort varendheid waarmee de gemeente te werk was gegaan, maar sprak kri tisch van 'halve maatregelen voor een hoop geld' en 'iets minder rot dan nu'. Dat de zaal ook na verbou wing nog steeds niet voldoet aan de door NOC/NSF opgestelde eisen, was voor De Groot genoeg reden om niet akkoord te gaan met het voorstel. Ook collega Klaas Modder (PvdA) plaatste vraagtekens. Hij vond het vervelend in het voorstel niets te le zen over de verenigingen die van de Lees verder pagina 5 Het nieuwe ambtsketen voor de burgemeester kost f15.000,- in clusief btw. In opdracht van b en w wordt het momenteel vervaar digd door edelsmid Peter Tromp naar een ontwerp dat hij en Niek Welboren gezamenlijk hebben gemaakt. Het zwaar zilveren sie raad neemt de plaats in van het 'blikken' ambtsketen dat mo menteel nog in gebruik is. Alleen de penning met de wapens van Texel en Nederland wordt in de nieuwe keten verwerkt. Het college is met de opdracht bui ten zijn boekje gegaan want voor uitgaven van meer dan f5.000,- is toestemming van de gemeenteraad nodig. Pieter de Groot van D66 zei dinsdagavond in de commissie vergadering dit geen drama te vin den. maar dat het toch wenselijk is dat de financiële toestemming als nog aan de raad wordt gevraagd. Anders zou onder de burgerij on aangename verbazing kunnen ont staan. Over veel kleinere bedragen (zoals subsidies die niet meer mo gelijk zijn) wordt vaak heel moeilijk gedaan Burgemeester Gutker legde uit dat tijdsdruk een rol heeft gespeeld. Men wilde met wachten met het ge ven van de opdracht omdat het destijds niet was uitgesloten dat de nieuwe burgemeester al rond 1 maart benoemd zou worden In een welwillende houding van de ge meenteraad had het college bij voorbaat vertrouwen omdat het ini tiatief voor het nieuwe ambtsketen van de raad zelf is gekomen via een motie van de VVD. Op Texel komt de laatste tijd steeds meer graffiti voor. Soms is het mooi maar vaak niet. Be kladde woninggevels, trafo-huis jes en benzinestations leveren geen fraaie bijdrage aan het land schap. Het gemeentebestuur gaat zich beraden over maatrege len. Dat laatste kreeg Pieter de Groot van D66 te horen toen hij in de commissievergadering aandacht vroeg voor het probleem. Volgens burgemeester Gutker is elders de nodige ervaring opgedaan bij het bestrijden en voorkomen van graffiti op ongewenste plekken Eén van de mogelijkheden is om bepaalde gevels aan te wijzen waarop het wèl mag. Verder zouden muren waarop het niet mag, maar die blijkbaar wel telkens door de graffiti-kunstenaars worden ge bruikt, kunnen worden geïmpregneerd waardoor de verf makkelijk weer kan worden verwij derd. Redactioneel commentaar Bureau Bartels presenteerde deze week het rapport Versterking hoog waardige werkgelegenheid op Texel', waarin de kansen voor bedrijven die iets toevoegen aan de bestaande eilandeconomie in kaart zijn ge bracht. Een ambitieus doel dat is gekozen door de vorige raad. Dat zich hier tot dusver blijkbaar te kort 'hoogwaardige' bedrijven heb ben gevestigd, geeft te denken. Waar nieuwe initiatieven voortijdig strandden of om uiteenlopende rede nen met levensvatbaar bleken, bloeit het toerisme en aanverwante bedrij vigheid als nooit tevoren. Pogen om andersoortige werkgelegenheid te stimuleren lijkt op roeien tegen de stroom in. Een enkeling haalt het, maar velen gaan kopje onder De vraag doet zich voor hoeveel energie Texel in dit actieplan moet steken. Met name bestaande onder nemers koesteren argwaan. Waar zij met veel inzet en eigen middelen bestaansrecht verwierven, staan zij niet te wachten op een voorkeursbe handeling van 'collega's van de vastewal Is het niet uit concurrentie-overwe- gmgen. dan wel uit schaarste. Want die doet zich op Texel op veel fron ten voor. Bouwgrond is anno 1999 mondjesmaat beschikbaar. Texelse ondernemers die nog niet aan bod kwamen azen op een plekje op het nieuwe bedrijventerrein in Oude schild. Schaarste doet zich ook voor op de Texels arbeidsmarkt, om nog maar niet te spreken van de krapte in de woningsector. Waar we hier géén gebrek aan heb ben is creatieve ideeën en ondernemerslust. De rubriek 'Bedrij vigheid' in deze krant staat er weke lijks vol van Als het college originele en vooral haalbare initiatieven wer kelijk wil stimuleren, hoeft ze die alleen maar een kans te geven. De tijd en energie die dan nog over blijft, kan het best worden gestoken in het overeind houden van de bestaande bedrijvigheid (Advertentie) fyria 2mart- Jiati t tm ké kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van DE EUROPESE «ANDENSPECIALIST Daar kun je mee lezen en schrijven! ^^udio ^^^ideo J^elecom NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1