Gebrekkige huisvesting zorg Luchtvaartmuseum de Kroniek Radio Texel kiest voor sober jubileum Voetballen, biljarten en schietoefeningen Gerookte W0RS1 Officiële erkenning slechts voorlopig TEXELSE COURANT- Actie voor Bulgaars meisje TVL/TVO Expositie Irritatie rond 'paracommercie' in 't Skiltje oud Papier 3edrijvig heid Koot en Göenga worden Spar "u3 Kei"kdiensten Nascholing m Vrije School Z Medische zorë Bloemenhulde voor redders Verzekert U in de Haatsch. „Labor", tegen bedrijfschade Het verbouwen van het Post-i telegraafkantoor te den Burg, Sramapfaones en Lyrophoii TE BURG. Lichtbeelden Mijn prima Een Timmerman LAND- en DRAINEERBUI2 Schoorsteen- en Rioolbnizfl t. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 Radio Texel viert dit jaar haar tweede lustrumfeest. Op 13 mei 1989 was de eerste officiële uitzen ding vanuit de studio in de Molen straat. De opmaat tot de viering van het tienjarig bestaan van de omroep vindt zondag plaats met de start van de actie 'Wij gaan voor Dana, u ook?'. 'Wij willen in ons jubileumjaar een goed doel steunen', motiveert voorzitter van de hoofdredactie Roelie Bakker dit initiatief. Dana Ivanova is een twaalfjarig Bul gaars meisje dat in 1994 als vluchtelinge samen met haar ouders naar Nederland kwam. Het gezin behoorde tot de eerst groep asiel zoekers, die tijdelijk op Texel werd gehuisvest. Radio Texel presentator Verhoeven kwam met de familie in contact en verdiepte zich in de pro blematiek van het gezin. Hij leerde Dana kennen als een intelligent en spontaan meisje met een brede be langstelling Regelmatig kwam zij op bezoek in de studio en maakte ken nis met een groot aantal medewer kers van Radio Texel Gerrit Ver hoeven 'We hebben Dana drie jaar kunnen volgen in haar ontwikkeling. Doordat zij de Nederlandse taal heel snel beheerste konden we goed met haar communiceren.' In april 1997 werd het gezin overge plaatst naar Drente en in augustus 1998 teruggestuurd naar Bulgarije. Verhoeven: 'De kansen die Dana daar heeft om zich verder te ontwik kelen, zijn heel beperkt. De finan ciële middelen ontbreken vrijwel vol ledig Vandaar dat we vorig jaar een stichting hebben opgericht met als doel Dana in staat te stellen de ko mende jaren verder te kunnen stu deren. De actie zal het hele jubileumjaar duren Het bestuur van Radio Texel heeft besloten het tienjarig jubileum op sobere wijze te vieren Roelie Bakker: 'Natuurlijk gaan we uitge breid aandacht besteden aan tien jaar Radio Texel, maar de financiële middelen zijn met zo groot We wil len het jubileum combineren met het ondersteunen van een goed doel Deze actie wordt door alle medewer kers gedragen.' Symbool Volgens Bakker heeft de actie voor Dana een symboolfunctie. 'Voor mij staat het meisje Dana voor al die andere asielzoekerskinderen. Ik vind het belangrijk wij Texelaars zo veel mogelijk kennis hebben van de vluchtelingen, die hier tijdelijk verblij ven. Je zou al die kinderen wel wil len helpen, maar dat kan nu eenmaal niet. Met deze actie hopen we een klein stukje bij te dragen Het radioprogramma wordt zondag uitgezonden van 15.00-17.00 uur. Verhoeven en Bakker zullen tijdens de uitzending diverse Texelaars bel len, onder meer mensen die Dana hebben gekend in de tijd dat ze hier verbleef. Ook zal aandacht worden besteed aan het asielbeleid op Texel. Verhoeven: 'We hopen Dana live in de uitzending te krijgen, maar ik durf met te zeggen of dat lukt.' Uiteraard zal in het programma aan de luisteraars worden gevraagd de actie 'Laat Dana studeren' financieel te steunen. Het Luchtvaartmuseum wordt met ingang van 1 maart 1999 opgeno men in het Museum Register. Deze officiële erkenning is een voorlopige, aangezien de huis vesting te klein en te krakke mikkig is om te voldoen aan de 'behuizingscondities'. Renovatie is daarom hard nodig, aldus het bestuur, dat hoopt dat gemeente en sponsors willen bijspringen. Het drie jaar oude Luchtvaart museum is bijzonder blij met de voorlopige registratie in het register. Niet alleen omdat het een waarde ring voor het harde werk van de vrij willigers vormt, maar vooral omdat de verantwoordelijke normerings commissie van de Stichting Kunst en Cultuur Noordholland daarmee on derschrijft dat het museum de ver antwoordelijkheid als beheerder van het cultureel erfgoed serieus neemt. Bovendien weten sponsors en subsidiegevers hiermee dat ze kwa liteit mogen verwachten. 'Het is vooral een pluim op de hoed van onze conservator Gelein Jan sen'. zegt secretaris Wim van Reenen. 'Kort voor hij ziek werd, heeft hij de collectie vakkundig vast gelegd in een registratiesysteem. Ook was hij zeer actief op het gebied van behoud en beheer van de col lectie en het onderzoek ernaar Daardoor is de erkenning in een stroomversnelling geraakt.' De normeringscommissie verrichtte haar onderzoek op lokatie. Dat ge beurde in november 1998 Overeen komstig de eisen in het Museum Re gister lette de commissie daarbij onder meer op de kwaliteit van de medewerkers, de voorzieningen voor het publiek en de financiële ba sis van de instelling 'Dat we aan deze basiseisen vol doen, geeft aan dat de aanloopfase voorbij is en het museum professio neel te werk gaat', constateert Van Reenen tevreden. Toch blijft er nog veel te wensen over. Het museum kreeg slechts een 'voorlopige erkenning' omdat door de slechte staat van de buitenmuren van de voormalige hangar klimaat beheersing moeilijk is. 'Dat gaat ten koste van de geëxposeerde spullen.' Om een definitieve erkenning te krij gen, wordt binnenkort begonnen met renovatiewerkzaamheden. Uitbreiden Het museum zou ook graag uitbrei den Bij meer ruimte zouden wissel exposities kunnen worden opgezet De huidige expositie geeft onvolle dig weer wat het museum in huis heeft. 'Een simpel voorbeeld' we zijn in het bezit van een replica van de Spin. het eerste vliegtuig van Fok ker. Maar wegens het gebrek aan ruimte hebben we die moeten stal len in de top van een hooischuur Het bestuur van het Luchtvaart museum is daarom vastbesloten al les in het werk te stellen om nieuw bouw te realiseren. Aan de meeste voorwaarden is voldaan, meent Van Reenen. 'De lokatie is ideaal. In 1998 werd het derde seizoen afge sloten met achttienduizend bezoe kers. Dat aantal neemt vast en zeker toe als we meer expositieruimte krij gen. De nu verkregen erkenning is een stimulans om door te gaan. Maar zonder subsidie en zonder sponsors wordt nieuwbouw een on mogelijke opgave.' In het artikel in de vorige krant over het opzeggen van het convenant dat de kampeerboeren hadden met de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers, is enkele keren 'TVO' gezet in plaats van TVL Het TVO (dus het Texels Verbond van On dernemers) heeft met de kwestie echter niets uit te staan en M.Warnaar is dus ook geen be stuurslid van het TVO. Kunstenares Christa Wortel uit De Koog exposeert tot eind maart schilderijen in de openbare biblio theek in Den Burg. De tentoon gestelde werken geven een realis tische impressie van de reizen die Wortel maakte door Afrika en Ame rika Kinderen spelen een belang rijke rol in haar werk. Ook door na tuur wordt de schilderes geïnspireerd, waarbij roofvogels haar speciale interesse hebben. Het gemeentebestuur heeft dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild vorig jaar twee keer be rispt wegens vermeend overtre den van de regels die bestaan inzake de zogeheten para commercie. Het bestuur van het dorpshuis heeft daarop gerea geerd maar daarop verder taal noch teken vernomen, hoewel het al meer dan zeven maanden geleden is. 't Skiltje heeft daarover recentelijk geklaagd bij de plaatselijke poli tieke partijen, wat voor Jan Koolhof (CDA) dinsdagavond aanleiding was om opheldering te vragen in de vergadering van de raads commissie voor bestuur en organi satie Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de vol gende straten: 5. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jan Dirkszoord, Jonkerstraat en De Zes. 8egin vorig jaar hield een verkoop organisatie een bijeenkomst met broodjes en soep in 't Skiltje. Vol gens secretaris Simon Dros ge beurde dat omdat het particuliere bedrijf in De Waal waar deze bijeen komst aanvankelijk zou worden ge houden, geen mogelijkheden had. Dat leidde tot ongenoegen bij de Texelse afdeling van Horeca Ne derland en vervolgens tot een aan schrijving van de gemeente. Het dorpshuisbestuur, dat van mening is dat het toelaten van de bijeen komst niet strijdig is met de afspra ken die tussen horeca en dorpshui zen, sportkantines e.d. zijn gemaakt, had daarop een brief teruggeschreven maar dus geen antwoord gehad. Toen in het najaar in 't Skiltje een verjaardagsfeest met ongeveer honderd gasten werd gegeven kwam de gemeente na klachten van de horeca opnieuw in het ge weer Ook nu reageerde het bestuur van 't Skiltje, waarbij meteen werd gevraagd om antwoord op de vorige brief Het dorpshuisbestuur voerde aan dat in Oudeschild geen particu liere horecabedrijven zijn die een zo groot gezelschap kunnen opvan gen. Tevens werd om opheldering gevraagd over een versoepeling die sinds kort zou gelden voor de dorpshuizen wat paracommercieel gebruik betreft Daarover zou in overleg met het bedrijfsleven door de gemeente zijn besloten, maar de dorpshuizen hebben hierover tot dusver mets vernomen. Naar aanleiding van dat laatste zegt Horeca-voorzitter Jook Nauta dat inderdaad een bepaalde versoepeling is doorgevoerd: de dorpshuizen e.d. zullen daarover nog bericht krijgen Hij weet echter met of de bedoelde bijeenkomsten in het Skiltje volgens die nieuwe re gels door de beugel zouden kun nen. Over het algemeen geldt thans dat dorpsgebonden activiteiten, ook bruiloften en partijen, in dorps huizen mogen Verder is de vraag essentieel of in het betreffende dorp een particulier alternatief is. Dat verschilt uiteraard per dorp. Voorbeeld: in Oosterend mag veel dorpsgebonden activiteit in het dorpshuis omdat in het dorp geen particuliere zaalaccommodatie is De supermarkt van Gë Koot in Oosterend is woensdag heropend na twee dagen dicht te zijn geweest. Dat was nodig omdat de winkel formule is gewijzigd. De voormalige A-Markt gaat verder onder de naam Spar. Ook de supermarkt van Goènga in Den Hoorn ondergaat momenteel een verbouwing Deze vraagt bedui- dhr. H ds. E ds. E Zondag 21 februari 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds J. ter Ha Heilig Avondmaal; uitzending De Lichtboei. De Waal: geen dienst. De Koog: 9.30 u dhr H J. Ba uit Zelhem. Den Hoorn: 11.00 i Boon uit Zelhem. Oosterend: 9.30 u Vledder. Oudeschild: 11.00 i Vledder. De Cocksdorp: 11.00 u ds J, Haar. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. H D Zessen 19 00 u. ds. H.D. van sen; uitzending via De Lichtbom Oosterend: 9 30 u. ds. J. Voj avondmaal. 19.00 u. ds J. Voi avondmaal GEREFORMEERDE GEMEEN] in kerkgebouw Schoolstra Oosterend: 10.00 en 16 00 dienst. Do. 25/02:19.15 u ds G Baan. GEREFORMEERDE KERK (Vi gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Di Burg: tot nader order geen diei op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 ds L. van Wijk-Hoekstra; e: collecte Vormingswerk. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 ds G. Sipkema ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za 19.30 u. dami koor, uitzending via De Lichtl zo. 10.45 u. The Gospeltrain u. uitzending via Radio Texel. Oosterend: zo. 9.30 u. Oudeschild: za. 19.30 u. De Cocksdorp: vr. 19.30 rozenkransgebed; Sint Jan: za. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: 0| bare lezing, 10.30 u.: Wat v( naam bouwt u bij God Wachttorenstudie, 11.20 u.: uw gebeden 'als reukwerk reid'? De nascholingscursus 'Les vot>00 raren', die vorig jaar op de tft School werd georganiseerd. B dermate succesvol dat beslotejg, in de krokusvakantie een vervdm houden. Ruim veertig leerkrac uit Nederland, Duitsland en de enigde Staten komen van 20 to met 26 februari bijeen voor nascholingscursus. Centraal de kunstzinnige vorming. De l krachten wisselen vaardigheder het gebied van tekenen en mi uit. De organisatie wordt gedr: door de leerkrachten en de ow van de Vrije School. dend meer tijd. Doordat het assorti ment is verplaatst naar het maga zijn, kunnen de Hoornders deze weken wei gewoon boodschappen doen, zij het dat het piepkleine win keltje associaties oproept met lang vervlogen tijden. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 08.00 tot maan dag 08.00 uur Dokter A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 31 20 16. Consult uitslui tend na telefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers in formatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend ver meld. 313086, 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundige praktijk: T M. Niehoff en N. Lammers, De Ruyterstraat 87, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10 00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 uur. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg. tel 313241 Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17 00 uur, tel. 0223-650123 Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist, OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 uur. Telefoon- tijdens kantooruren 322188; buiten kan tooruren 072-5122222 Bij spoedei sende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tand- prothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheel kundig centrum, voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069 Tandtechmek R. Van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 uur; zaterdag 10.00-13.00 uur en 15.00-17.00 uur; zondag 11.00-12.00 uur en 16.00- 17.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Valentijnsdag had een opvallende verrassing in petto voor de Texelse redders. Snijbloemen- en planten- kwekers onthaalden de bemanning van de Zalm en de Beursplein 5 zon dag op een fleurige bloemenhulde. Het is een gewoonte dat Bloemen bureau Holland elk jaar een groep of personen die zich inzetten voor maatschappelijke zorg en hulpverle ning in de bloemetjes zet. Ditmaal was de keuze gevallen op de KNRM-redders, die dit jaar het 175- jarige bestaan van hun organisatie vieren. Op de foto poseren de Texelse redders met hun bloemen hulde. v.nunvj JCKSD0RP 'V BEURSPLEIN 5 ufebwt-poo Eind februari 1913 waren - na 834 partijen - eindelijk de winnaars bekend van de biljartwedstrijd van café Dumker in Oosterend. De wedstrijd had ongeveer een jaar geduurd en aan het eind waren er vier deelnemers met elk 23 pun ten. 'Hiervan waren aanwezig drie belanghebbenden die nu ieder vijftig stooten mochten geven. De prijzen, in contanten, resp. groot 33,36, ƒ16,68 en ƒ8,34 werden gewonnen door de heeren Jac. Rijk Jr. met 39 G. de Roos met 34 en M Dalmeijer met 28 punten.' Daarmee hielden de sportieve prestaties van de Texelaars in het laatst van de winter van 1913 echter niet op: 'Zondagmiddag jl. (25 februari) werd onder het Dool hof eene match gehouden tusschen de voetbalclubs „O.K.K." van Helder en „Volharding" van hier (Oude schild). Met 2-1 wist O.K.K. de overwinning te behalen.' En ook in De Cocksdorp werd druk ge voetbald: 'Zondagnamiddag werd op het land van den heer M. Reu vers een voetbalwedstrijd gehou den tusschen Texel 1 en C.V.C. van hier. C.V.C. trapte af en al spoedig bleek dat Texel 1 iets sterker was: doch ze kon haar overwicht niet in een doelpunt omzetten, daar de verdediging van C V C. goed op haar post was en alle aanvallen afsloeg. De rust ging in met 0-0. Eindelijk wist Texel 1 een punt te maken: bij het 'uitloopen' kwam de doel- verdediger te vallen en het leder vloog tusschen de palen door.' Cocksdorp wist geen tegen doelpunt te scoren en Texel 1 ver liet als overwinnaar het strijdperk. Ook de afdeling Texel van de 'Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland' ging het voor de wind. 'Volgens de reke ning en verantwoording van den penningmeester hadden de ont vangsten over 1912 beloopen ƒ34,50, de uitgaven ƒ31,3114, zoodat een batig saldo gemaakt was van ƒ3,18,/2. Uit het jaarver slag bleek dat het aantal leden der afdeeling thans 35 bedraagt en dat door hen ongeveer 150 bijenvolken door den winter wor den gehouden.' Niet als sport maar gezien de toe nemende spanningen in de rest van Europa als bittere noodzaak, was een geheel andere invulling van de - schaarse - vrije tijd mo gelijk. De Majoor, Commandant van het 2e Bataljon, 10e Regi ment Infanterie Pothoff, maakt per advertentie bekend: 'Bij vol doende deelneming zal van 1 Mei tot 1 September in de gemeente Texel (den Burg) gelegenheid worden gegeven zich in het schie ten te oefenen. Aan die oefe ningen kunnen deelnemen miliciens, landweerplichtigen en kader-reservisten met groot verlof en voorts alle mannelijke ingeze tenen van 16-35 jarigen leeftijd. Het onderwijs, de verstrek king van wapenen en munitie ge schiedt geheel kosteloos voor de deelnemers.' Dit alles 'ter verhooging van 's Lands weer kracht.' door brand en besmettelijke ziekte. Vertegenwoordiger G. COEVERT, den Burg Texel. Det Gemeentebestuur Tan Texel, ulB Woensdag ie Maart 1913, des t.id.II ten raadhuire In het openbaar bfj enk' Inschrijving aanbesteden Bestek en teekening tegon betaling t vri f 0,30 verkrijgbaar ter gemeente-sooreUr vanaf 1 Maart 1913. Aanwijzing op bet terrein op 5 Maart 15 j Het Gemeentebestuur voorooeoKiJ GAARLANDT, Burgen. JONKER, Secretarie. met en zonder boorn. Platenkoop- meer dan 4000 oos. Nog te koop een APPARAA;. om sonder musiekkennia direct vierstee! te kunnen spelen, kau op elk Orgell brnikt worden. Adres: P. BOOM, Oudeschild Te:jfl Op toeluop worden Kikkert, Geheel nieuw programma Voor kinderen 6 uur niDueren u,ou uur. Volwassenen 7,30 uur 10en 16 cont, gemaakt van tuiver eerste kwaliteit Varkensvleescb, kost 55 cent per pond. A&nbereleDd, C. VISSER, Slat' °P gevraagd. J. J. VAN WmSFM, Burg, To.vl g W.F.STOEL&ZOO Roelie Bakker en Gerrit Verhoeve van Radio Texel zetten zich in voor Dana. (Foto RuutJ Nooq)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2