3randstichter al eerder gestraft Hordifood houdt grote horecabeurs wil zeehonden afschieten Taxi 312000 koopt Garage Den Burg car moon .TEXELSE COURANT- Officier eist gedragstherapie Texelaars voor de Gefeliciteerd met het kappen... i/eede veerdienst Politie schrijft grif bonnen uit Zeehonden houden gemoederen bezig Bijdrage voor boerenwagen Een fijn gesprek... Puzzelrit watersport PvdA houdt forum over huisvesting Drijverschool Muziekonderwijs voor volwassenen fc00£OE~WÏL^E UET ri'3~fgO0WbU 0T3RT\l0RI6 MfiRR DPH QUEEroTJC IIN HET GEMEENTE HUIS,WANT DRT f IS NET ZO KOUD EN KIL OLS Afrikaans dansen VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 icier van justitie J. Aalders .ft dinsdag in Alkmaar achttien anden cel geëist tegen een 27- ge inwoner van De Cocksdorp. prvan zes maanden voorwaar- ijk. Bovendien drong hij aan op i psychologische behandeling, man heeft bekend in de vroege orgen van 7 november vorig jaar nd te hebben gesticht op een antiecomplex. man was naar huis gegaan, waar log dezelfde nacht werd gearres- •d. Hij bekende vri|wel direct. De olgen van de brandstichting vie- overigens mee. Aan een goed rtionerend brandalarmsysteem 5 te danken dat het bij een kleine nd bleef, met alleen schade aan ■deuren van het magazijn. verdachte was werkzaam op het antiepark. waar hij 's nachts nog café had bezocht met een ken- Hij zou tot zijn daad zijn geko- n als reactie op een ruzie met zijn s. Door de hoge werkdruk was verdachte in een stress-situatie and, rapporteerden de psychia- en psychologen die hem na zijn sstatie onderzochten. Eerdere contacten met justitie, we gens het stichten van branden in de omgeving van Zwolle, hadden het zelfde ziektebeeld naar voren ge bracht. In 1995 veroordeelde de rechtbank van deze stad hem tot een celstraf van drie jaar (waarvan een jaar voorwaardelijk) wegens het in brand steken van zestien contai ners. Ook toen was gebleken dat de verdachte een 'persoonlijkheids stoornis' heeft en 'disfunctioneert in contacten met anderen' Een lang durige psychologische behandeling is volgens de gedragsdeskundigen noodzakelijk, wil hij niet opnieuw in herhaling vervallen. Er zou zeker geen sprake zijn van 'pyromanie'. 'Niet kordaat' Direct na het uitzitten van zijn straf verhuisde de verdachte naar Texel om seizoenswerk te doen in de horeca. 'Zowel reclassering als justi tie heeft met kordaat opgetreden', meende officier van justitie Aalders. Volgens hem had de verdachte toen al in een kliniek moeten worden op genomen om aan zijn psychische problemen te werken 'Nu', zo verzekerde Aalders, 'ge schiedt dat wel en gaat deze man, als de rechtbank er mee instemt, aansluitend aan zijn celstraf zes maanden lang in dagbehandeling in een Utrechtse kliniek.' Andere branden Rechtbankpresident L Haverkate vroeg de verdachte expliciet of hij misschien ook verantwoordelijk is voor andere branden. Volgens Haverkate was uit de stukken geble ken dat de man eenmaal zelf de brandweer zelf had gebeld voor een brand en bij een aantal branden steeds in de nabijheid was gezien. 'Als het wel zo is kunt u het beter nu bekennen, want anders kan het later wel eens extra nadelig voor u zijn.' De verdachte bleef zijn betrokken heid echter ontkennen. Gevraagd om ëen reactie meldt brandweer commandant Dick Jongeneel overi gens niet te weten op welke andere branden de rechter doelt. De rechtbank doet dinsdag 2 maart uitspraak. De raad heeft een compliment ontvangen voor het gemeentelijk kappen van bomen. De waarde ring komt van Harry Wuis uit De Koog en Jook Nauta uit Ooster end, die vinden dat het karakte ristieke open landschap van Texel de afgelopen decennia da nig is aangetast door teveel bo men. Het oorspronkelijk nogal kale Texel is vooral als gevolg van de ruilver kaveling erg groen geworden Wuis en Nauta: 'Een bescheiden erf- beplanting beïnvloedt de openheid van het landschap nauwelijks en is een vele gevallen zelfs een aange name toevoeging al is het alleen maar om minder fraaie bebouwing aan het oog te onttrekken. Maar dat geldt zeker niet voor de kilometers lange lintbeplantingen die op vele plaatsen langs wegen zijn versche nen. Deze 'groene muren' kaderen het landschap in vakken, doorbre ken de openheid en belemmeren het uitzicht Ze veranderen het voor Texel zo karakteristieke landschap van ruimte en openheid in een niet- Texels coulisselandschap dat je in vele delen van Nederland aantreft' Nauta en Wuis vinden het daarom verheugend dat gemeentewerken onlangs de lintbeplantmg langs Ongeren en de Oostkaap heeft aan gepakt. 'Een verrijking voor het landschap. Wij spreken de wens uit dat dit voorbeeld zowel in de overheidssfeer als door particulie ren navolging zal vinden' VERVOLG VAN PAGINA 1 In geld in te stoppen, stemt hem ken maar tevreden. 'Dat zou in Tnen van concurrentie ook merk- brdig zijn.' liatiefnemer S. Veenstra van ïhip Marine Projects is logischer- i teleurgesteld over het besluit j de provincie. Wat de conse- Bnties voor zijn plannen zijn, kan |echter niet zeggen. Hij wil zich |st nog bezinnen. 'Acht jaar gele- h ben ik met mijn plannen begon- Toen was er nog helemaal geen sprake van dat zo'n veerdienst de status van openbaar vervoer zou kunnen krijgen. Toen daar toch mo gelijkheden voor ontstonden, heb ik uiteraard een poging gewaagd. Nu gaat het niet door en moet ik bekij ken wat het me allemaal nog waard is.' Vervelend vindt Veenstra dat 'het Texelse', zoals hij zegt, zich tegen hem heeft gekeerd. 'Tot een paar jaar geleden juichte iedereen mijn plannen toe. Toen mengde Teso zich in de strijd en nu is kennelijk ie dereen tegen. Dat snap ik niet Teso beknot mensen in hun vrijheid en dat vinden ze nog prachtig ook. Onbe grijpelijk...' lij controles op een drietal loka- es zijn gisteren maar liefst 117 ptomobilisten bekeurd wegens tard rijden. Zij mogen allemaal nenkort een acceptgiro in de E verwachten. Je Dorpsstraat, waar een maxi- msnelheid van 50 km/u geldt. Hel voorstel van de Neder landse Vissersbond om zee honden In de Waddenzee af Ie schieten, heeft landelijk veel Publiciteit opgeleverd. In De Te legraaf van dinsdag 16 februari meldt ir. Johan Nooitgedacht ran de Vissersbond dat, als op korte termijn geen maatregelen werd 's ochtends ruim een uur lang gepost. In die tijd werden 234 auto's gecontroleerd Daarvan reden er 46 te hard. De hoogste snelheid was 97 km/u, goed voor een boete van ƒ440,-. Ook op de Postweg en de Pontweg was het 's middag geregeld raak. Vooral de Postweg nodigt kennelijk uit tot hard rijden. Maar liefst 45 van de 292 automobilisten hanteerden een te hoge snelheid. Agrarisch en Wagenmuseum in Waal krijgt van de gemeente trschijnlijk een subsidie van 500,- voor de aanschaf van een renwagen met huif. Het gaat om wagen die minder welgestelde ren vroeger gebruikten voor ver- r van goederen en personen. Het museum had de gemeente ge vraagd om de volledige kosten, 5.000,-, voor rekening te nemen. B en w willen echter niet verder gaan dan de helft omdat fonds 'aankopen voor musea' een fors negatief saldo heeft. Het college komt toch aan het verzoek tegemoet door het fonds 'cultuur en historie' aan te boren. Voorgesteld wordt dat de stichting de rest uit eigen middelen betaalt of hiervoor sponsoring zoekt. Groothandel Hordifood houdt dinsdag van 14.00 tot 22.00 uur een uitgebreide horecabeurs voor bedrijven en medewerkers. Op zo'n 650 vierkante meter bieden de familie Hopman en 45 leveran ciers, waaronder drie Texelse, een overzicht van het assortiment. 'We doen veel meer dan de mensen denken', omschrijft Frans Hopman sr. het uitgebreide voedingsmidde lenpakket. 'Texelse inkopers denken vaak dat de etenswaren die ze no dig hebben niet op het eiland verkrijg baar zijn. Met deze beurs kunnen ze met eigen ogen zien wat we hier doen.' In het 33-jarige bestaan is de groot handel van vader en zoon Hopman uitgegroeid tot een bedrijf waarin ruim twintig medewerkers hun brood verdienen en dat veertig procent van de omzet buiten Texel maakt. Dage lijks brengen acht vrachtwagens (bin nenkort negen) de bestellingen van de groothandel bij de klant. 'We bie den een totaal horecapakket. Dat varieert van verse voedingsmiddelen tot levensmiddelen en diepvriesproducten. Restaurants, logiesverstrekkers en andere onder nemingen kunnen hier terecht voor alles dat ze nodig hebben.' Uitdaging Hopman: 'We spelen in op wat de worden genomen, over een jaar of vijftien zon 15.000 zeehon den in de Waddenzee rond zwemmen. Vooral vissers en watersporters zouden hinder ondervinden. De reactie in De Telegraaf van Jan Kuiper, di recteur van EcoMare, liegt er niet om. BelachelijkI', zegt hij. 'Op dit moment zi/n er een dikke tweeduizend grijze en ge wone zeehonden en de popula tie groeit gestaag. In de Wad- denzee is best plaats voor veel meer zeehonden.De argumen ten die Nooitgedacht op tafel legt, weerspreekt Kuiper. Vol gens hem vinden de water sporters de dieren alleen maar leuk en de vissers moeten be seffen dat de Waddenzee op de eerste plaats een natuurgebied is. 'Afschieten van zeehonden is volslagen ondenkbaar', aldus Kuiper. Dat het jagen op zee honden op Texel ooit een bron van inkomsten was, toont de foto uit het archief van Klaas Uitgeest. Te zien is de familie Bakker uit De Cocksdorp bij de TX 22. Het foto-onderschrift luidde, robbenjacht Wadden zee Dat de zeehonden kwestie landelijke nieuws waarde blijft houden, blijkt wel uit het voornemen van het NOS-journaal om aanstaande maandag op Texel opnamen te maken. VERVOLG VAN PAGINA 1 klant wil Veel ondernemers vinden het lastig als ze hun inkopen bij ver schillende bedrijven moeten doen Om van alle markten thuis te zijn, doet Hopman 'boodschappen' bij zo'n 200 leveranciers. Omdat elk bedrijf z'n eigen specialisatie heeft, wordt per product bij meerdere adressen ingekocht. 'Vleeswaren bijvoorbeeld bij vier zaken en vis kopen we in op drie adressen.' Verse artikelen gelden als een spe cialisatie. 'Die vereisen een grote omloopsnelheid. In het seizoen is dat op het eiland geen probleem. Maar daarbuiten is de omzet hiervoor te laag. Dat is één van de redenen waarom we ook actief zijn in de Kop van Noordholland Be afgelopen vijf jaar presenteerde Hordifood zich op de Horecabeurs in de Stappelandhal. Toen de hal werd verkocht, besloten vander en zoon Hopman zelf een tentoonstelling te houden. Hiervoor wordt onder andere een tent geplaatst van enige honder den vierkante meters Vijfendertig enthousiaste deelne mers vertrokken zaterdag om 18.00 uur vanaf het Wezenland voor de winterpuzzelrit van de Watersport vereniging. Tijdens de rit van 28% kilometer door Den Hoorn en de Dennen moesten vragen worden beantwoord. De snelste deelnemers, Cees van der Star en consorten, voltooiden de rit in 78 minuten en klokten 28 kilometer. De troostprijs was voor het team van Aad Kooger, dat een afstand van 35 kilometer aflegde in 133 minuten Bij het uitreiken van de prijzen werd re kening gehouden met de tijd, de ge reden afstand en de op de puzzel gegeven antwoorden. De millennium- rit wordt uitgezet door de winnaars van dit jaar Een derde prijs was er voor de fami lie Saalmink, de tweede prijs ging naar Margriet en Nan Westerlaken, terwijl met slechts een geringe voor sprong de families Hans en Marijke Eelman en Noor en Sjors de Bruyn de eerste prijs in de wacht sleepten, wat tevens een nieuw persoonlijk record betekende. De Texelse afdeling van de PvdA organiseert vrijdag 16 april een discussie over volkshuisvesting. Prominent lid van het forum is Adri Duivesteijn, woordvoerder van de PvdA in de Tweede Kamer op dit gebied. Hij opent de avond, die om 20.00 uur begint, met een uiteenzetting van het landelijk beleid. Daarna wordt uitgebreid gesproken over de Texelse situatie, waarbij uiteraard ook de vrije vestiging en het aantal huizen dat jaarlijks op het eiland mag worden gebouwd aan de orde komt. In het forum krijgt ook een PvdA'er van Provinciale Staten zitting. Wie dit is moet nog even worden afge wacht Hij (of zij) wordt terzijde geze ten door Jan van Andel van de Woningstichting Texel, makelaar Hans Eelman. PvdA-raadslid Hans Roeper en voorzitter en oud-wet houder Dirk Terpstra. ledereen die wil meediscussiëren, is welkom. Lokatie is dorpshuis d'Ouwe Ulo. zaal gebruik maken Zo worden ook door ZDH gymlessen in de zaal ver zorgd, Modder vroeg zich af hoe het zat met de financiële bijdrage van de gebruikers. Tegenwerping Jaap Vlaming (GroenLinks) tilde minder zwaar aan beide bedenkin gen. Het leek hem dat de eisen van NOC/NSF niet van toepassing hoe ven zijn op een zaaltje voor kinderen en bestreed Modders bezwaar met de tegenwerping dat het leuk zou zijn alle gebruikers tevreden te stel len, maar dat de schooljeugd de be langrijkste gebruikers zijn. 'Het is in derdaad veel geld voor weinig verbetering, maar alternatieven zijn ook niet ruim voorradig Ger Praamstra, de rechterhand van Nel Eelman, bevestigde dat de eisen van NOC/NSF niet zaligmakend zijn. Het betreft volgens hem richtlijnen die al vele tientallen jaren oud zijn en werden opgesteld omdat het op een kleiner oppervlak niet mogelijk is een volleybalveld uit te zetten De zaal bij de school is destijds ge bouwd voor de kleuters van Den Hoorn. Wethouder Eelman beëindigde de discussie met de belofte eerst nog eens met de medezeggenschaps raad van de Jan Drijverschool om tafel te gaan en de commissie vol gende maand een nieuw voorstel voor te leggen. Muziek- en Dansschool Texel start komende maand een cursus alge mene muzikale vorming voor vol wassenen Cursisten maken kennis met verschillende aspecten van mu ziek. In vogelvlucht wordt een aantal stukken uit de muziekgeschiedenis beluisterd en geanalyseerd. Tevens komt de theorie aan de orde, waar onder het notenschrift. De cursus, die tien lessen omvat en begint op dinsdag 9 maart, is bedoeld voor ie dereen die in muziek is geïnteres seerd en voor mensen die plannen hebben om een instrument te be spelen. Een les duurt steeds van 19 30 tot 20.30 uur. De kosten be dragen 75,-. Voor opgave en infor matie, tel. 313 493. Garage Den Burg wordt de uitvalsbasis van het taxibedrijf Van de Wetering. Taxi 312000 van de firma Van de Wetering verhuist eind maart van de Warmoesstraat naar de Spin- baan. Het bedrijf heeft overeen stemming bereikt over de over name van Garage Den Burg aan de Spinbaan. Eigenaar Willem Hoogendijk houdt het na 24 jaar voor gezien. Gebrek aan ruimte in het oude pak huis waarin Martien van de Wetering in 1971 zijn taxibedrijf vestigde, is de voornaamste reden waarom Taxi 312000 gaat verhuizen. Met name de verhoogde rolstoelbussen voor het vervoer in opdracht van Zorg centrum Texel kunnen in de War moesstraat niet meer naar binnen Maar ook voor het onderhoud van het wagenpark - dat voor het groot ste deel in eigen beheer wordt uitge voerd - was met 200 vierkante me ter te weinig ruimte. Aan de Spinbaan krijgt het bedrijf de beschikking over 1750 vierkante meter stallings-, Docente Rosa Maria uit Angola ver zorgt de komende tijd een cursus Afrikaans dansen. Er komen ver schillende stijlen aan bod, onder meer uit Angola, Kongo. Guinee en Senegal. Er wordt ook gezongen. De cursus omvat vijf lessen en wordt maandelijks op zondag gegeven in het KTF-gebouwtje achter de Bgm de Koninghal De eerste les is op 28 februari, tussen 12.30 en 14.00 uur voor beginners en van 14.00 tot 15.30 uur voor gevorderden. De kosten bedragen ƒ100,-. Opgave en inlichtingen bij Paul van Mierlo, tel. 319 678 was- en werkplaatsruimte, in een volledig geoutilleerde garage De lokatie aan de buitenzijde van Den Burg is als uitvalsbasis naar de buitendorpen aantrekkelijk. 'Aan de andere kant bood de ligging in het centrum ook weer voordelen', con stateert mede-eigenaar Bart de Vries. Het oude pakhuis in de War moesstraat blijft beschikbaar om taxi's te bestellen. Milieu-eisen Bijkomend voordeel is dat de garage aan de Spinbaan bijna geheel aan de wettelijke milieu-eisen voor onder houd en reparatie voldoet. De brug is één van de roerende zaken die wordt overgenomen, terwijl dat met het geval is met andere specialisti sche garage-apparatuur. Van de Wetering zal het klein onderhoud aan de taxi's zelf uitvoeren, terwijl grote reparaties en keuringen aan de specialisten worden overgelaten. 'Want we zijn geen garagebedrijf', aldus De Vries. Andere overweging om Garage Den Burg te kopen is de representatieve uitstraling van het pand en de mogelijkheid om klanten beter te ontvangen. De periode tot aan de zomer wordt gebruikt om de garage in te richten naar de eisen van een hedendaags taxibedrijf Behalve de taxistalling en de werkplaats zullen ook de admini stratie en de telefooncentrale in het pand worden ondergebracht. In de huidige bedrijfssituatie bevinden deze onderdelen zich op verschil lende lokaties De directie van het taxibedrijf beraadt zich nog over de beslissing of de commerciële exploi tatie van de autowasserette na de overname wordt voodgezet. Sandra en Bart de Vries zullen hun intrek (Foto Getart Timmerman nemen in de bedrijfswoning aan de Spinbaan De verkoop van zijn garage is een ingrijpende stap voor de 57-jarige Willem Hoogendijk. 'Het is een puur zakelijk besluit. Met 19 garages op het eiland wordt de spoeling wel erg dun. Ik kan goed van dit bedrijf rond komen. maar als ik alle kosten zou rekenen, kan het niet uit. Het feit dat ik geen bedrijfsopvolger heb. heeft ook een grote rol gespeeld. Zakelijk gezien had ik dit al vijf jaar eerder moeten doen. maar toen was ik er voor m'n gevoel nog niet aan toe. Trouwens, nu ook nog niet. De verkoop van de garage betekent voor Hoogendijk niet het afscheid van de autobranche. 'Ik wil graag op kleine schaal ergens anders verder. Maar vraag me nog niet hoe.' Hoogendijk heeft er alle vertrouwen in dat zijn twee vaste medewerkers in een andere Texelse garage een baan zullen vinden

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5