'Als wij bezig zijn, gaan de truien uit' Volksdansgroep bestaat 35 jaar Uittips Voor Texelaar en toerist OnderzoekTexelsl kikkers en paddel CALLUNA Landal Z TEXELSE'^COURANT Stukkie voor de krant? Diner Cabaret... TEXELSEg COURANT. House feest You've got mail Excursie De Muy Volkssterrenwacht "De Krim a mt Bewaarplao A.S ZATERDAG houseparty DONDERDAG 25/2, Folk met Coelberg (Schotland) aanvang 20.30 uur VRIJDAG 26/2 Cabaret met Rick Dros Blues aanvang 20.30 uur In samenwerking met de prol cie Noordholland wil het RAH Noordholland (reptielen, ami eën en vissenonderzoek) deT spreiding van alle No| hollandse reptielen en amlibl onderzoeken. Texel neemt inl onderzoek een speciale plaat! door de aanwezigheid vanT heikikker en de rugstreeppaj EcoMare wordt maandag maart een informatieavond houden. Het doel van het onderzoek isl scherming en behoud van de pi laties reptielen en amfibieën, n zo veel mogelijk gegevens tel garen, wordt de medewerking! mensen gevraagd die als waal mer willen fungeren Om de sool en hun leefgebied optimaal telT nen beschermen, is kennis vail actuele verspreiding noodzak» Alle reptielen en amfibieën zijn T telijk beschermd (zij behoren tel meest bedreigde diersoorten ml derland). In het faunabeleid i opgesteld in 1997, zegt de prJ cie specifieke beschermd maatregelen te willen nemen! laatste inventarisatie vond pf tussen 1979 en 1985. Door hun verborgen levensi zijn veel reptielen en amfibieën bekend en 'onbekend maakt o: mind'. Zo worden slangen ge» lijk gevonden en padden eng. vooroordelen zijn volgens de on zoekers van het RAVON o grond. Voor slangen die in Ns land voorkomen, hoeft nien bang te zijn en ook padden zijn eng. Het zijn fascinerende cü en bovendien goede graadrp voor de kwaliteit van het milie Noordholland komen elf sa amfibieën voor en vier soorten tielen, waaronder de zeldzame streeppad, heikikker, ringslan levendbarende hagedis. Het RAVON kan alle hulp gebni bij het onderzoek. Om geinll seerden nader te informeren, ff het instituut een mformatieaj Deze vindt plaats op maandl maart in EcoMare van 20.00-j uur. De entree is gratis. ZWEMPARADIJS VOORJAARSVAKANTIE Zat. 19-2 van 14- 22.00 um| Ma. 22-2 t/m zat. 27-2 van 10 - 22.00 uur j Zondags van 10 -17.00 uuifc Schumakersweg 3,1796 NM De Ko Green] I- reenParks Sluftervallei Krtmweg 104, De Cockidorp, lel 316819 KINDERFEESTJE?! zwemmen - bowlen - snoeken 15.00 - 16.30 uur 12,50 p/p Ook hét adres voor feesten partijen recepties etc Alle dagen geopend van flgj 10 22 uur (reserveren gewenst) Volksdansers bereiden zich in De Wielewaal voor op de jubileumbijeenkomst dansen. En wij zouden ze zo graag voor deze vorm van vrijetijdsbeste ding enthousiast willen maken.' Een bezoek aan de oefenavond laat zien dat Corrie Maas mets te veel heeft verteld. Het plezier straalt van de dansers af De diversiteit is groot. Portugese, Griekse en Amerikaanse dansen wisselen elkaar in hoog tempo af. Klapstuk, of eigenlijk meer 'stampstuk' van de avond, is een Afrikaanse volksdans. Henk Jans sen, bijgestaan door twee leden, geeft het ritme aan, door middel van rubber laarzen, die hij heeft omhan gen met metalen dopjes Het gestamp en geklap zorgt voor een melodieus geluid. De rode hoofden maakten er een kleurig schouwspel van. Een warm werkje. En ja, de truien gaan uit Blessures 'Naast de oefenavonden hebben wij ook nog een aantal huiskamer bijeenkomsten voor leden die een muziekinstrument bespelen. Het einde van het seizoen sluiten wij al tijd af met een muzikaal optreden Het is alleen wel een beetje lastig, want de mensen die muziek spelen behoren ook tot de dansers. Dan danst er maar een klein clubje en staat de rest te spelen.' In de zomerperiode houdt een groepje van zo'n twaalf mensen zich beschikbaar voor optredens op de Durper Feestmarkt in De Cocksdorp. Hier wordt tot in de maand juni extra voor geoefend, 'Juist met dit soort optredens moet je goed opletten Dan vallen de meeste blessures. Vanwege de straat klinkers.' Door het grotere risico op blessures stoppen de meeste oudere leden met de demonstraties. 'Hoogtepunten zijn voor ons de gast optredens die wij verzorgen. Maar de waddenuitwisseling is wel hét hoogtepunt van het jaar In 1986 zijn wij hiermee begonnen Er bleek be hoefte te zijn om onderling ervarin gen uit te wisselen. Vanaf die tijd is het traditie om beurtelings één keer per jaar een weekend te organiseren voor de volksdansgroepen van de waddeneilanden. Dit jaar is het onze beurt. Omdat wij 35 jaar bestaan, geven wij er nu een extra feestelijk tintje aan.' Zaterdagavond is er in jeugdherberg Panorama een bal onder leiding van (Foto Gorard Tmmorman) Gatske Ykema. De muziekgroep Ferdivedünsje uit Friesland zorgt voor de muzikale begeleiding. Zon dag gaat het hele gezelschap naar Den Helder om een optreden van het Internationaal Danstheater bij te wonen. Het bal in Panorama begint zater dagavond om 20.00 uur en duurt tot 24.00 uur. Leden, oud-leden, vrienden, kennissen en toekom stige leden zijn van harte welkom. Contactpersonen zijn Lies van Gent en Corrie Maas. Ingrid de Raad •jrm Tjurl Jixtti la bat Aj/IL Als de redactie op nleuwsjacht is, kan het voorkomen dat u In de Warmoesstraat voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje In de bus en wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereikbaar. een bijzonder avondje uit! iedere zaterdag aanvang 19.00 u. tel. 319633 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 ledereen heeft wel eens een optreden van een volksdans groep meegemaakt. Met name de Ierse dansen zijn op dit mo ment erg 'in'. Zo brengt de inmiddels wereldberoemde groep Riverdance een indrukwekkend schouwspel, waar de passie van afvliegt en dat uitnodigt om mee te doen. Daar weten de leden van Volksdansgroep Texel alles van. Zaterdag vieren zij hun 35-jarig jubileum. Het feest wordt gegeven in jeugd herberg 'Panorama'. Gasten zijn ui teraard de volksdansgroepen van Vlieland en Terschelling, die in het kader van de waddenuitwisseling ie der jaar bij elkaar op bezoek gaan Maar om een extra feestelijk tintje te geven aan het jubileum, zijn ook de volksdansgroep van Wieringen en uit Den Helder uitgenodigd, evenals de muziekgroep Ferdivedünjse uit Friesland. Het belooft een vrolijk dansfeest te worden. In haar zonnige woonkamer aan de rand van De Dennen, met het archiefboek voor zich, vertelt secre taris Corrie Maas ontspannen over het fenomeen volksdansen. 'Het lijkt moeilijker dan het is. Het vergt inderdaad enige oefening en uithoudingsvermogen, maar als je de passen eenmaal beheerst en je niet constant meer hoeft na te den ken, gaan de benen vanzelf. 'Volksdansen bestaat al van oudsher. Iedere cultuur kent zo zijn eigen dansen. Vaak vertellen ze over een bepaalde gebeurtenis, hoewel dat met noodzakelijk is. Met de komst van de jeugdherbergen raakte het volksdansen meer in zwang Daar werd veel gedanst en mensen van verschillende nationali teiten kwamen bij elkaar Vrijetijdsbesteding Ook in jeugdherberg Panorama werd regelmatig gedanst. Jeugdher- bergvader Freek Veldwisch had voor zijn komst op Texel al veel van volksdansen opgestoken. Iedere dinsdag nam hij met de bezoekers wat eenvoudige dansen door. Zijn enthousiasme werkte aanstekelijk. Hij maakte met alleen de bezoekers, maar ook de Texelaars warm voor deze manier van vrijetijdsbesteding. Een vaste groep Texelaars bleef het volksdansen in de herberg trouw be zoeken In 1964 nam het echtpaar Binsbergen het initiatief deze vaste groep over te nemen. De oefen avonden werden verplaatst naar gymnastiekzaal De Ferrever en Volksdansgroep Texel werd een feit. De leiding van de groep werd di verse malen overgenomen door ac tieve leden, zoals Gerhard Smeenk en Gatske Ykema, die hiervoor cur sussen volgden via het Landelijk Centrum voor Amateurdansen. Het repertoire kreeg internationale al lure. Opmerkelijk Corrie vertelt verder: 'Wij oefenen nu iedere woensdagavond in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De club bestaat gemiddeld uit vijfentwintig mensen Heel opmerkelijk, dat je met zo'n kleine groep toch al weer vijfendertig jaar bestaat. De kern van de groep bestaat nog steeds uit een aantal mensen van de eerste dag. Hoewel we serieus oefenen, hebben we ook veel lol met elkaar. Het is een leuke hobby. Conditioneel ben je flink bezig. Het gaat er heet aan toe en de truien gaan uit, hoor! Je kunt het vergelijken met een sport 'Onder leiding van Wim de Bruin en Henk Janssen leren wij regelmatig nieuwe dansen. Op dit moment vooral uit Israël, Dat is een vrij nieuwe staat met weinig historische achtergrond. Daardoor hebben zij vaak grappige dansen. Een menge ling van Russische, Joegoslavische en Griekse cultuurinvloeden Geluk kig zijn de mannen in onze groep goed vertegenwoordigd. Daar zijn we blij meê. Het komt best wel eens voor dat je als vrouw de mannenrol op je neemt. Maar het schept wel verwarring, omdat je tegenoverge steld moet dansen.' Gastdocent Een keer per jaar organiseert de groep een dansdag en wordt een gastdocent uitgenodigd. Deze dag is toegankelijk voor oud-leden en voor mensen die gewoon eens willen kij ken. De laatste keer was dat iemand die gespecialiseerd is in de traditio nele Portugese dansen. Zo'n gast docent demonstreert een aantal nieuwe dansen en vertelt iets over het dorpje waar de dans vandaan komt. 'De meeste dansen hebben namelijk een verhaal. Vaak over de liefde maar ook over de oogst of de dood. Een culturele dag, dus eiqen- lijk. Aan de hand van de verkregen dansbeschrijvingen studeren wij op de oefenavonden de nieuwe dansen in.' Oefenavond 'Wij streven er naar om onze groep op peil te houden en moedigen ie dereen aan om eens een oefen avond bij te wonen. Ook de jongeren. Er is een duidelijk waar neembare opleving voor het groeps- Vrijdag 19 februari Vanaf 19.00 uur wordt in het gebouw De Poort aan de Elemert bazaar gehouden. Met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten van 3 maart a.s. gaan politieke kopstukken uit Noordholland in theater Klif 12 te Den Hoorn het debat met elkaar aan. Aan de orde komen onder meer volkshuisvesting, de tweede veerdienst, overname van de haven van Oudeschild en stiltegebied versus Vliehors. Tussendoor 'cabaret van het huis'. De avond begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16 00 uur Een Luizenleven; om19.00 en 21.30 uur You've got Mail; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte en om 19.30 en 22.00 uur The Siege. Zaterdag 20 februari In 'De Witte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg kunnen kinderen vanaf 8 jaar viltpopjes maken o.l.v. Marrigje Barnard. Aanvang 14 00 uur Kosten 10,- excl. materiaal. Open huis Volkssterrenwacht vanaf 20 00 uur in observatorium Eco- mare. Gelegenheid om blik te werpen op de kraters van de maan, saturnus en orionnevel. Bij bewolkt weer: De Planeet, een verhaal met veel plaatjes. Toegang gratis. Bingo met veel mooie prijzen in het Eierlandsche Huis in de Klimpstraat 33, de Cocksdorp. Aanvang 19.30 uur. Annemarie Witte houdt een ten toonstelling van foto's en voorwer pen van de Wereld Jamboree in Chili. Aanvang 20.00 uur in het scoutinggebouw aan de Bernhard- laan in Den Burg. Volksdansgroep Texel houdt ter gelegenheid van het 35-jarige jubileum een bal in jeugdherberg Panorama. De avond begint om 20.00 uur en is voor leden en oud leden is vrij toegankelijk. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt vanaf 20.30 uur een dansavond gehouden In het Eierlandsche Huis spelen klaverjassers vannacht De Nacht van Texel. In Question Plaza begint om 22 00 uur een House-feest met mede werking van de bekende DJ Astrid, Dr. Beers en een JVK, die video beelden verzorgt. De entree be draagt ƒ10,-; na middernacht ƒ15,-. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven; om Egypte en om 19.30 en 22.00 uur The Siege. Zondag 21 februari TV Texel zendt om 8.00-11.00-14.00- 17.00 en 20.00 uur het programma 'Lokale Zaken' uit. Onderwerpen deze week: Texelflitsen, Trends bij de kapper, Rondje De Waal, Home video, Bob Loos, TV-kids, 40 jaar muziekschool en het afscheid van Frans Hopman. Open Texels crosskampioenschap, organisatie AVT. Inschrijving vanaf 10.00 uur in Bos en Duin, Bakken- weg, hoek Rozendijk. In manege Akenburg begint om 9.30 uur de vierde menwedstrijd in de serie om de Jaap de Graaf- bokaal. Publiek is welkom. Om 11.00 uur begint een excursie in de Muy. Deelname 7,50; aanmel ding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Het Internationaal Danstheater treedt op in de Helderse schouw burg De Kampagne met de voorstel ling 'Dansend langs de Zijderoute'; aanvang 14.30 uur, entree 20,-. Radio Texel geeft in een uitzending tussen 15.00 en 17.00 uur het startsein voor de actie 'Wij gaan voor Dana, u ook?'. De actie is in het kader van het 10-jarig bestaan van de Texelse zender. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven; om 19 00 en 21.30 uur You've got Mail; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte en om 19.30 en 22.00 uur The Siege. Maandag 22 februari In De Poort (achter de gerefor meerde kerk in Den Burg) houdt Henk Snijders om 14.30 uur voor de Christelijke Plattelandsvrouwen een verhaal over de Welzijnsstichting Texel. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven; om 19 00 en 21.30 uur You've got Mail; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte en om 19.30 en 22.00 uur The Siege. Het leerhuis: pastor E. Moltzer spreekt over De Relatie Kerk en Israël in het gebouw De Vermaning in de Kogerstraat in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 23 februari Om 10.30 uur begint een excursie door de Slufter. Deelname 7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare. tel. 317741. Om 10.30 uur begint de SBB- excursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien. Deelname 7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In 'De Witte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg kunnen kinderen vanaf 6 jaar lieveheersbeestjes van koffie- boen maken o.l v. Ans Maat. Aanvang 11.00 uur. Kosten 10,- excl. materiaal. Om 14.00 uur begint een cursus 'wonderbollen maken' door Doris Dreyer. Om 20.00 komt de afdeling dialect van de Historische Vereniging bijeen in 'Tusse de banke'. Om 20.00 uur begint in EcoMare een lezing door Ab Grootjans over ingrepen in natuurgebieden. Toegang ƒ5,-. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven; om 19.00 en 21.30 uur You've got Mail; om 13.30 en 16 00 uur De Prins van Egypte en om 19.30 en 22.00 uur The Siege. Hoogwater te Oudeschild Vr. 19 10.40 en 23.00 u. Za. 20 10.40 en 23.25 u. Zo. 21 11.10 en - u. Ma. 22 0.04 en 11.40 u. Di. 23 0.50 en 12.00 u. Wo 24 1.25 en 12.50 u. Do. 25 2.47 en 14.50 u. Vr. 26 4.17 en 16.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 20 februari op om 07 45 uur en gaat onder om 18 01 uur 23 februari eerste kwartier; 24 februari doodtij In Question Plaza presenteert DJ Astrid zaterdag een nieuwe CD met eigen werk. De bekende discjockey is gast op een groot house-feest, dat van 22.00 tot 3.00 uur duurt. De discotheek wordt voor de gelegenheid helemaal omgebouwd en 3FT High verzorgt spectaculaire videobeelden. De entree bedraagt ƒ10,-. Na middernacht kost het ƒ15,- om binnen te komen Cinema Texel brengt in de voorjaarsvakantie de romantische komedie 'You've got mail' met in de hoofdrollen Tom Hanks en Meg Ryan. Zij zijn in de film eikaars tegenpolen, maar blijken zonder het te weten via E mail verliefd op elkaar te zijn. De film is geschikt voor alle leeftijden. De tweede avondfilm is 'The Siege', een harde actiefilm met Bruce Willis. Voor de kinderen draaien dagelijks twee films: 'Een Luizenleven' en 'De Prins van Egypte'. Onder deskundige leiding van Staatsbosbeheer wordt zondag in het natuurreservaat De Muy een twee uur durende wandeling gehouden De Muy is een schitterend landschap met een groot aantal bijzondere planten- en diersoorten. De wandeling begint om 11.00 uur. Opgave bij EcoMare, tel. 317741. In het observatorium EcoMare houdt de Volkssterrenwacht zaterdag vanaf 20.00 uur open huis. Er is gelegenheid om een blik te werpen op de kraters van de maan, Saturnus en de nevel van Orion. Bij bewolkt weer wordt in De Slinger (EcoMare) een diavoorstelling over de planeet Mars gehouden. De toegang is gratis. Schilderweg 194 1 791 LP Den Bu/j lel 0222 31 54 77 fox 0222 - 31201 Ruitercentrur bosritten I strandritten privéles groepsles Tevens kinderboerderij en speellvi De Meubelmakerij Trom) Meubels - keukens - vloeren Antiekrestauratie. Woongalerij - workshops De Cocksdorp, ingang vakantiecentrum De Krim Tel. 316509/316603

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 8