Kledinginzamelingsacties op Texel 1999, wie, wat, waar en hoe? in Besloten ruimten, grote gevaren Let op kiezer! Je kunt een voorkeur stem uitbrengen TEXELSE JO COURANT Contactadressen voor klachten omtrent vliegtuiglawaai Openingstijden i bereikbaarheid1 gemeentehuis Informatierubriek van de I gemeente Texel Internationale waarnemers bij Provinciale Staten verkiezingen 3 MAART PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN Opknappen vil Elemert in I9i van start Vrijwillige brandweer op zoek naar oude foto's VRIJDAG 26 FEBRUARI 1999 Met een zekere regelmaat is er re den tot klagen over het vlieg verkeer bovoi Texel. Het is van belang te weten bij welke instantie u terecht kunt voor dergelijke klach ten. Een bron van klachten is de over last van defensie-luchtvaartuigen Het betreft hier enerzijds het geluid van marine-helicopters, in de regel afkomstig van het militaire vlieg veld De Kooy in Den Helder. Heeft u klachten over deze helicopters dan kunt u terecht bij: Bureau operaties Vliegkamp De Kooy Postbus 10000, 1780 CA te Den Helder Tel (0223) 65 86 70. Anderzijds gaat het hier om klach ten over de door straaljagers uit gevoerde vlieg- en schietoefe ningen en oefenbombardementen op schietrange "De Vliehors" op het eiland Vlieland. Voor klachten over deze oefeningen, die op Texel lei den tot trillinghinder, is een telefo nisch antwoordnummer van Defen sie beschikbaar: 0800-0226033. U kunt dan uw naam en telefoonnum mer inspreken, waarna u in de re gel binnen een half uur wordt te ruggebeld. Een andere bron van hinder op Texel is het vliegverkeer naar en vanaf het vliegveld Texel. Hier be treft het lawaai veroorzaakt door het "kleine" luchtverkeer van en naar het vliegveld aan de Postweg, waaronder de vliegtuigen van het Paracentrum en van Tessel Air B V. Dit omvat tevens het geluid van helicopters die niet afkomstig zijn van vliegveld "De Kooy". Klachten hierover kunnen in eer ste instantie worden ingediend bij de havendienst, telefoon (0222) 31 12 67. Schriftelijke klachten moe ten worden gericht aan de direc teur van het vliegveld, de heer E.C. de Bruijn, p/a Postweg 120 ,1795 JS te De Cocksdorp. Indien u meent dat uw klacht niet op adequate wijze wordt behan deld of indien u zich niet kunt vere nigen met een schriftelijk of telefo nisch gegeven antwoord op uw klacht, dan kunt u zich op werkda gen telefonisch wenden tot de ge meentelijke afdeling milieubeheer, telefoon (0222) 36 21 87 Ook kunt u zich schriftelijk wenden tot de Commissie Milieuhygiëne Vliegvëd Texel, Postbus 200 te 1790 AE Den Burg. Deze commis sie, die is ingesteld op basis van artikel 28 van de Luchtvaartwet en waarin vertegenwoordigers van diverse instanties zitting hebben, heeft onder meer tot taak toezicht te houden op de geluidsbelasting door het vliegveld. Vermeld steeds de exacte tijd en plaats en - indien mogelijk - ook de registratie-nummers van de betrok ken luchtvaartuigen. Dit maakt het beter mogelijk om adequaat op uw klacht te reageren. (advertentie) Eiland I berichten Het gemeentehuli Is geopend: 's morgens 26 februari 1999 Elk jaar komen in ons land tiental len mensen om het leven of raken ernstig gewond bij ongevallen in besloten ruimten. Veel van de ongevallen hadden voorkomen kunnen worden als de betrokkenen op de hoogte waren geweest van de bijzondere geva ren die bij het werken in besloten ruimten op de loer liggen. Voorgaande is voor de Vrijwillige Brandweer Texel reden om de bur gers hierover voorlichting te geven. Wat zijn besloten ruimten? Onder besloten ruimten worden ruimten verstaan die onder nor male omstandigheden van de om geving zijn afsloten, maar die toch met enige regelmaat moeten wor den betreden voor inspecties, re paraties en onderhoud- en schoon- maakwerkzaamheden. Mest-en gierkelders zijn ook besloten ruim ten. Wat maakt(werken in) besloten ruimten zo riskant? Besloten zijn vooral riskant door dat: - zij vaak (resten van) vloeistoffen, gassen en dampen bevatten die zelf, of in combinatie, giftig, brand baar of zelfs explosief zijn; - er soms onvoldoende zuurstof aanwezig is; - besloten ruimten dikwijls slecht te ventileren zijn; Vergiftiging, verstikking en verbran- ding(na een explosie) zijn dan ook de meest voorkomende ongeval len in besloten ruimten. De gassen die zich in giertanks-en kelders vormen zijn levensgevaar lijk. Men ziet ze niet, men voelt ze niet en vooral, soms ruikt men ze ook niet Een voorbeeld: Om een prop te verwijderen, die de uitgang blokkeert, daalde een van de medewer kers van het bedrijf in de tank af. Toen hij niet meer naar bui ten kwam ging een collega hem ook achterna. Ook deze keerde met terug. Toen men door het mangat zag dat bei den buiten bewustzijn op de bodem van de tank lagen werd er pas alarm geslagen De hulp kwam net op tijd. Welke maatregelen moeten er genomen worden voordat men de besloten ruimten betreedt? Voor het betreden van de besloten ruimte dienen de volgende maatre gelen in acht te worden genomen: - (geforceerd)ventileren; - vaststelling door meting van con centratie giftige en brandbare dampen alsmede de concentra tie zuurstof; - schoonmaken van de ruimte; - zorgdragen voor een stand-by man bij betreding. Mocht u naar aanleiding van deze informatie nog vragen hebben dan kunt u contact opnemen met de commandant brandweer, de heer D.Jongeneel, te bereiken onder te lefoonnummer 0222-362166. De brandweer kan desgewenst voor u, conform de verordening brand weerrechten, een meting verrichten. In de kledingwinkels wordt weer ruimte gemaakt voor de voorjaar- en zomercollectie van kleding voor dit jaar. Ook thuis wordt de kast eens kritisch bekeken en wordt er ruimte gemaakt voor wat nieuws. Wat doet u dan met de gedragen kleding die ruimte moet maken voor het nieuwe? Tegenwoordig zijn er vele instan ties die graag deze kleding van u knjgen. De tijd dat de kleding nog bij het huisvuil moest worden ge gooid is al geruime tijd voorbij. De kleding die bij u overbodig is ge worden kunt u namelijk beschik baar stellen voor een goed doel. Op deze wijze kunt u mensen blij maken met uw oude kleding. Wat deze instanties met uw kleding doen is per instantie verschillend en is afhankelijk van hun doelstel ling. Sommige instanties verkopen de kleding en stellen het geld dat zij daarvoor ontvangen beschik baar voor hun doelstelling. Andere instanties brengen de kleding rechtstreeks naar de plaatsen waar ze deze kleding goed kunnen ge bruiken. Soms wordt ook slechts een klein deel verkocht om daar mee de transportkosten te kunnen dekken. Op 3 maart aanstaande zijn er weer verkiezingen voor Provinciale Sta ten. Provinciale Staten is het alge meen bestuur van de provincie en is gevestigd in Haarlem. Zij zijn uw vertegenwoordigers bij de provin ciale overheid. Op 3 maart as. kunt u uw stem uitbrengen op de partij of het statenlid van uw voorkeur. Iedere inwoner van Texel van 18 jaar en ouder heeft inmiddels de oproep om te komen stemmen ont vangen. Dit keer zullen de verkiezingen worden geobserveerd door teams van Internationale Jongeren Waar nemers. Deze teams komen uit Marokko, Tunesië, Jordanië, Alge rije, Oezbekistan, Georgië, Roeme nië, Hongarije, Denemarken, Spanje en Slove-nië. Eén, of meerdere, van deze teams zal op 2 maart op Texel haar op wachting maken om video opna mes te maken. Daaropvolgend zul len zij op 3 maart de verkiezingen observeren op verschillende stemburo's. Zij zullen deze stemburo's observeren om zo te ervaren hoe de democratie in Ne derland werkt, en zullen deze er varingen meenemen naar hun ei gen land. Dit met als doel de de mocratie in deze landen wortel te laten schieten. Huis aan huis kledinginzameling De gemeente Texel geeft ieder jaar twee vergunningen af voor het hou den van een kledinginzameling, te weten één in het voorjaar en één in het najaar. Dit betreft twee huis- aamhuis inzamelingen. Dit jaar heeft de gemeente beide vergun ningen, evenals vorig jaar, ver leend aan de Rotary Club Texel voor hun actie Geef Ons de Zak. De daarmee ingezamelde kleding wordt door hun verkocht aan com merciële instanties en de op brengst daarvan komt ten goede aan goede doelen. In 1998 is de opbrengst deels ge gaan naar het Tesselhuus, de Reumapatiëntenverenigng Texel, de Stichting Nieuw-Guinea, de Stichting Rotary Foundation, het Kinderdagverblijf, Doctors Bank en Vlieland Jeugdkamp. De schoenen gaan rechtstreeks naar Suriname. Ook dit jaar zal de opbrengst van de kleding weer gebruikt worden voor in ieder geval het Tesselhuus en de Reumapatiëntenvereniging Texel. De acties Geef Ons de Zak van de Rotary Club Texel zijn ge pland op de dinsdagen 20 april en 5 oktober 1999. U kunt uw oude kle ding en schoeisel op deze dagen in zakken aan de straat zetten waar dit dan wordt opgehaald. Vaste kledinginzame lingsacties op Texel Naast het langs de weg zetten van kleding bestaat de mogelijkheid om uw oude kleding zelf weg te bren gen ten behoeve van een goed doel. Op diverse adressen op Texel kunt u het gehele jaar door uw oude kleding en ook andere artikelen die u niet meer nodig heeft, afgeven. Het betreft de volgende instanties Stichting Dorkas; kleding, schoei sel, dekens, speelgoed, matras sen en gebruiksvoorwerpen voor Oost-Europa en Afrika. Inlever- adres: Jan en Paula Brouwer, Zuid Haffel 29 te Den Burg. Texel Helpt...; kleding, schoeisel, groot speelgoed, knuffels, de kens en gebruiksvoorwerpen voor Roemenië. De goederen die nen in goede staat te verkeren. Inleveradressen: Den Burg: Fam. Veltkamp, Maricoweg 37, Oosterend: Fam. van Strien, Koningsweg 78; Oudeschild: Fam. Kal verboer, De Ruyterstraat 27; Den Hoorn: Fam. Bruijn, Klif 38, Indien u via een onderhandse volmacht wenst te stemmen, let er dan op dat dat alleen mogelijk is indien zowel de volmachtgever als de gemachtigde een oproepkaart bezitten voor hetzelfde stembureau. Dit is met name van belang voor kiezers die in Den Burg wonen omdat Den Burg 4 stembureaus (De Gollards, D'Ouwe Ulo, Starkenburgh en het gemeentehuis) heeft. Voorkom een teleurstelling en machtig slechts iemand onderhands die voor hetzelfde stembureau is opgeroepen als uzelf! tot 20.00 uur VERGEET NIET TE STEMMEN! wwv/provincies nl A— De Koog: Fam. Huisman. Schumakersweg 96; De Cocksdorp: Fam. Broekman, Hoofdweg 116. Stichting Hoop voor Albanië; kle ding, schoeisel, huishoudtextiel, speelgoed, dekens, kleine ge bruiksvoorwerpen welke recht streeks naar kindertehuizen, zie kenhuizen, vluchtelingenkampen en de arme bevolking van Alba nië gaan. Inleveradressen: Fam. Duinker, Peperstraat 16 te Oosterend en Fam. Vlaming, Verlorenkost 7 te Oosterend. Lionsclub Deventer t.b.v. Binnen landen Suriname; kleding, schoe nen en lakens voor ziekenhuizen en bevolking in de binnenlanden van Suriname. Inleveradres: Buurtwinke! Ria Trap, Oranje straat 5 te Oosterend. Op 29 en 30 maart aanstaande houdt Mensen in Nood een breng- actie. U kunt dan in ieder dorp goede, nog draagbare kleding en schoeisel, huishoudtextiel en de kens wegbrengen naar een hier onder vermeld adres. Het grootste deel van de ingezamelde kleding wordt verkocht en de opbrengst komt ten goede aan het werk van Mensen in Nood. Bijvoorbeeld aan een onderwijsproject voor straat kinderen in Colombia of een water project in Noord-Oost Brazilië. Ook wordt kleding verzonden aan lokale hulporganisaties die deze ter plaatse verkopen. Met de op brengst kunnen ze hun werk voort zetten. Daarnaast wordt kleding op verzoek rechtstreeks naar nood- gebieden gestuurd. Zonder uitzon dering gaat de hulp naar mensen die geloven in hun eigen kracht en bouwen aan de verbetering van hun toekomst. van 8.30-12.30 uur. Middag? is het gemeentehuis (behoudens afspraak} gesloten Het gemeentehuis is 's r gesloten omdat de mensi het gemeentehuis werkza* op deze manier de lopendej efficiënt en adequaat kuru handelen. Al circa 10 jaar leeft de het opknappen van de J vijver aan de Elemert. Dev| er niet al de best uit; het i zwart, de oeverkanten zijnl len en er is, behalve de nauwelijks leven in het bekennen. Hier zijn een a zaken voor. Op de bodem is door de jarf een laag slib ontstaan diel mige plaatsen wel 70 cm <jö| is er te weinig doorstrorrfli vers water, waardoor dit liggen en er te weinig i wordt aangevoerd. Er is J dat er dit jaar een aantal! gelen worden uitgevoerd! vijver weer een beter aaj geven. Allereerst wordt de sliblaal dert, waardoor het water ij derder wordt. Daarnaast w oeverkanten aangepakt, j beschoeiing wordt verwijd! worden nieuwe, wat glooiende oevers gem^g deze oevers worden J oeverplanten aangebraty j planten moeten voor meei-1 in het water zorgen, waaj water helder blijft en er'J vende organismen in hél kunnen groeien. Ten derde wordt onder m| talud naast de Thijssesc zien van een beplanting,) groene achtergrond dienen. De voorgestelde d van vers water uit het Hog gebied zal, vooral door c kosten ervan, dit jaar nognl den uitgevoerd. Volgend jaar wordt in dezl tevens het kunstwerk van Jl kers geplaatst, waarvoor (T nen zijn ontstaan in hetThijl Inmiddels is er voldoende eengebracht om het kunstw daadwerkelijk te plaatsen. I Door al deze plannen krijfj ver weer een fraai aanz wordt zij weer het visitekaa| de entree van Den Burg. Op de volgende inzamelpunten f kunt u op maandag 29 en/of dins- dag 30 maart uw kleding en schoe nen inleveren ten behoeve van Mensen in Nood: Den Burg: Maandag 29 en dinsdag 30 maart van 08.00 tc 20.00 uur in het Rode Kruisgebouw, Oosterend: Dinsdag 30 maart van 10.00 tot 12.00 uur en tot 16.00 uur op het adres Slotskolk 34. Oudeschild: Dinsdag 30 maart de hele dag achter het huis familie Westerlaken, De Ruyterstraat 63. Den Hoorn: Maandag 29 en dinsdag 30 maart de hele dag de familie Zwanenburg, Naalrand 9. De Koog: Dinsdag 30 maart van 13.30 tot 15.30 uur in d< Schuilhut. De Waal: Dinsdag 30 maart van 13.30 tot 14.30 uur in d< Wielewaal. Eierland: Dinsdag 30 maart van 10.00 tot 20.00 uur in Capel Bethel. De Cocksdorp: Dinsdag 30 maart van 10.00 tot 12.00 uur naa Hervormde kerk. Voordat u spullen weggooit, kijk eerst eens of u er iemand blij maken! De vrijwillige brandweer Texel is van plan om medio 2000 een boek uit te geven over de ge schiedenis van de brandweer. Om een zo volledig mogelijk beeld te kunnen geven is het korps op zoek naar foto's en an der bruikbaar historisch materi aal m.b.t. de brandweer op Texel. In 1972 is er begonnen met het uitbrengen van een jaarverslag. De periode daarvoor echter, en dan met name de periode voor 1966, is voor de schrijvers van het boek een grijs gebied. Om te voorkomen dat er kennis en materiaal verloren gaat doet het korps een oproep aar (oud)Texelaars, en dan name aan de oud-bran( vrijwilligers en (voormalig tografen om, indien zij bi ken over foto's en/of ander baar materiaal, dit beschikbaar te stellen vofl uitgave van het boek. Personen met interessantf) riaal kunnen contact opnd met de heer W. Moor, Bj straat 28, 1791 VA te DenE] De heer Moor is telefon# bereiken onder nummer Gj 313787.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 10