'Steen'goede demonstratie voor fietspad Westerweg de Kroniek Christa Wortel's lol in schilderen B.Jansen van den Helder Mobilisatie Kerkboeken COURANT- Wat ik zeggen wou... Verkiezingen live via Texelse kabel Een nieuwe zeevaartschool, en hoe brand kan ontstaan esn leste Jachtwagen slijpen van scharen, scheer messen en koffiemolens. dan mijn geachte cllêntele. ZIJN ZAAK in rijwielen en galanterieën GESLOTEN is E. BOEKEL. Wie mijn belletuig in zijn bezit beeft, ITcercn- cn Damesrijwiel G. J. O. D. Dikker*, bet café „Schoonoord" met Erf, io Good- en Zilverwerken. do kleine Watermolen Gratis? Winterconcert KTF Geslaagd Prof. De Jager houdt lezing Bedrijvig//^# Sanne Brügemann 'foto-mobiel' "u3 Kerfdier oud Papier Gereformeerde Jaarvergaderij AVVL afd. Te* Medische zorg Gedeputeerde De Boer ontvangt uit handen van actievoerder Gerard Bakker een steen als geheugensteuntje. (Foto Harry do Graaf) De aanleg van een fietspad langs de Westerweg tussen Den Burg en Den Hoorn lijkt een stapje dichterbij. Gedeputeerde drs H.S. de Boer van verkeer, vervoer en zeehavens verwacht dat de provincie financieel zal meewerken als de gemeente voldoende prioriteit toekent aan dit pad. Oe Boer liet zich aldus uit jegens de werkgroep 'Wester(ver)weg' die twee jaar geleden werd opge richt om de aanleg van het pad te bespoedigen. Het Westerwegpad was laag op de prioriteitenlijst beland toen de be langrijkste fietsverbinding Den Burg-Den Hoorn langs de Hoornder- weg werd aangelegd. De werk groep, bestaande uit Margo Noom, Nel Veelo, Cora Reijntjes, Andrew Albers en Gerard Bakker, stelde een onderzoek in en maakte een rapport waarin de noodzaak van het Westerwegpad met feiten wordt on derbouwd. Het betreft in de eerste plaats een belang van de bewoners van de weg en de daarop uitko mende zijwegen. Zij vormen teza men met het toenemende aantal Met de rechtstreekse uitzending van een regionaal televisiepro gramma beleeft het Texelse ka belnet zaterdag een primeur. Het betreft een verslag van het lijsttrekkersdebat in het Provinciehuis, dat om 18.30 uur begint en ongeveer anderhalf uur duurt. Voor de gelegenheid wordt een satellietverbinding tot stand ge bracht, waardoor alle kabel exploitanten van Noordholland het signaal van de satelliet kunnen ha len en aan hun abonnees doorge ven. Kabeltex zendt het pro gramma uit via TV Texel, kanaal 30-, voorkeuzetoets 22 De uitzen ding is een gezamenlijk project van de Amsterdamse televisiemaat schappij AT5 en Radio Noord holland. Ook aan de verkiezingen zelf, op woensdag, wordt 'live' aandacht be steedt. Om 17.45 uur begint een programma waarin de uitslagen be kend worden gemaakt en waarin politieke kopstukken hun reacties geven. De uitzending duurt tot on geveer 23.00 uur. toeristen dat in dit deel van Texel verblijft en/of recreert een aanzien lijke groep die vrijwel unaniem de actie voor het pad onderschrijft. Anhouding Toen gedeputeerde De Boer woensdag met zijn provinciale en gemeentelijke aanhang per NZH- busje een rondrit maakte langs verkeersknelpunten op Texel, werd hij geconfronteerd met een bijzon dere demonstratie. De berm van de hele Westerweg bleek vol te staan met fietsen van omwonenden. Er wapperden vlaggen en er stonden borden. De gewenste fietspadroute was aangegeven met honderden witgeverfde stenen en rode stenen waren gebruikt om knelpunten aan te geven Ter hoogte van het Toren huis werd het busje aangehouden door een groep 'Westerlingen', waaronder de leden van de werk groep. Bij monde van Gerard Bak ker onderstreepte die de noodzaak van spoedige aanleg en provinciale steun daarbij Hij overhandigde het rapport maar ook een (kleine) kei, die de gedeputeerde in zijn zak kon steken zodat hij telkens zou wor den herinnerd aan de 'keiharde' noodzaak van dit fietspad. De Boer toonde zich aangenaam verrast door de actie en beloofde steun als ook de gemeente heeft laten blijken het pad urgent te vin den. 'We zullen er keihard aan wer ken'. In februari 1915 werd het nieuwe gebouw van de Texelse Zee vaartschool geopend. Een lange rij van sprekers is getuige van dit heugelijke feit, waaronder de heer Bossen, directeur van de school, die opmerkt dat de school in de twee jaar van zijn bestaan op resultaten kan wijzen 'als bijna geen andere, Amster dam en Rotterdan buiten be schouwing gelaten; 50 leerlingen zijn in die tijd voor de diverse rangen geslaagd.' Een woord van kritiek gold de hoge toelatingseisen. 'Spreker bejammert het streven dat in den laatsten tijd merkbaar is, om de inrichtingen van zeevaartkundig onderwijs slechts voor leerlingen met einddiploma HBS. 3-jarige cursus, of MULO open te stellen, omdat ze niet alleen onze Texelsche jongens, maar ook zoovele anderen van dat onder wijs zoo verstoken doen zijn.' Dat er enige wrijving was tussen de Texelaars en de leerlingen van de Zeevaartschool, blijkt op de aansluitend gehouden feest avond in hotel Texel. De heer Vellmga, die deze avond had georgansieerd om beide partijen bij elkaar te brengen, merkt in zijn openingswoord op dat 'eenige luidruchtigheid, zoo heel natuurlijk (is) bij gezonde jonge menschen.' Hij roept de Texelaars op; 'noodt de leerlin gen van de Zeevaartschool, die nog zoo noode de leiding van de zachte moederhand kunnen mis sen, in de huiskamer en Uw en hun oordeel zal zich wijzigen tot nut en genoegen van beide par tijen.' De Texelse zeevaart school zou op 1 april 1933 - we gens het stopzetten van de subisidie - worden opgeheven; in het gebouw is thans dorpshuis d'Ouwe Ulo gehuisvest. Ander belangrijk nieuws uit de Texelsche Courant van februari 1915 was de beginnende brand die M. Vlas en L. Sikkelee door tijdig ingrijpen (maar slechts met moeite) wisten te blussen. Drie woningen onder een dak in Oudeschild werden door hun te genwoordigheid van geest geen prooi der vlammen, maar 'de trap was zoo goed als uitgebrand en ook de naburige bedstede be kwam aanzienlijke brand schade De brand ontstond tij dens afwezigheid van de bewoner, die 'om des avonds bij zijn thuiskomst spoedig de ka chel te kunnen aanmaken een uitgedoofd kooltje in een pa piertje gewikkeld op de trap had gelegd. Hierin moet de oorzaak van den brand gezocht worden.' Tussen alle oorlogsberichten valt tenslotte het nieuwtie op dat 'evenals in Frankrijk ook het aan tal misdaden in Engeland gedu rende dezen oorlog sterk (is) ge daald'. In de zitting van het gerechtshof te Middelsex is Za terdag medegedeeld, dat het aantal misdaden 90 pet. is ver minderd.' Nog te koop met l«ge tijportieren en nieuwe kap, een «if-rlte liebt luopende Rakwagen, en eeo opstal van een nlenwe loods. C.J. BAKKER, Waaldoratraat 196 Burg. ie Mestdag weer op den Bnrg voor bet Het adreu den Heer REZEL. Nieuwetraat Borg. Ondergeteekende bericht, dat wegens dienstplicht vanaf MAANDAG 8 MAART Hopende by heropening derelfde begnnstiging en vertrouwen temogen verkrijgen als tot dusver genoten. Aanbevelend, Uw dw. do. Boodschappen en betalingen by Jb. Ph. BAKKER (Weverstraat verzoek ik beleefd bel mij direct te willen terogbreogen. G. I>. K00IMAS Te koop een nog nleaw, voor .spotprijs. Fr. brieren motto .Rijwiel" bnreau vor dit blad. Nolaria to Texel, zal, op Dinsdag dcu 6 April 1'JIj, e arend? 7 uur, io hei Café .Mcboeooord* bu dt-u Burg op Texel, tcu verzoeke van den beet J. Jz. KUIJFER, publiek verkoopen gum-tig g 'W-gco «a i tli-u Koogerweg bij] den Borg op Texel, groot i'ib centiaren. in soorten voorhanden kQ e. D. KIKKERT. TE KOOP van bolatede .Anna Paulowna". Jobs. ROOZFNDAAL, Noorden Wij komen al geruime tijd ieder jaar voor vele maanden naar Texel en hebben ons nooit met eilandzaken bemoeit. Dan nu toch maar wel eens. Uit het artikel over gratis openbaar vervoer op het eiland (Tex. Crt. van 23 februari) blijkt dat de heer Wortel daar een groot voorstander van is. Nu zou het mij tegenvallen als hij dat niet was, maar het blijkt dat hij hier niet spreekt als directeur van TESO, maar op persoonlijke titel. Wel, als hij er zo'n groot voorstan der van is, waarom dan ook TESO niet gratis voor de gasten van het eiland. TESO is ook openbaar ver voer. Dus vanaf het station van Den Helder naar de boot, gratis over en verder (ook gratis) naar het vakantie-adres. Dit zou echt klasse Het Koninklijke Texels Fanfare corps geeft zaterdag 6 maart de jaarlijkse winteruitvoering De ope ning wordt verricht door alle gele dingen van de vereniging Het pro gramma voor de pauze wordt daarna verzorgd door de drumband - al jaren ohder de vertrouwde lei ding van Henk Beijert - en de majorettes, onder leiding van Erna Bousma-Roeper. Na een gezamenlijke afsluiting is er pauze, waarna de beurt is aan het orkest. Onder leiding van dirigent Frank Meijer laten ook de talrijke leerlingen hun vorderingen horen. Zoals gebruikelijk staat een afwis selend concert op het programma. De uitvoering vindt plaats in de Bgm. de Koninghal en begint om 20.00 uur. Kaarten a ƒ2,50 (inclu sief een consumptie) zijn verkrijg baar bij Zegel (Marten Classics, Weverstraat 32) en 's avonds aan de zaal. Dirk van Tatenhove heeft met goed gevolg de cursus 'instructeur hondengedrag' volbracht. Honden club Texel beschikt nu over vier gediplomeerde instructeurs. zijn Wij zijn zelf goed bekend met het openbaar vervoer op het eiland en als je bijvoorbeeld van de boot naar De Cocksdorp gaat, mag je wel brood meenemen want vijftig minu ten is wel erg lang Dan maar de Telekomtaxi, die scheurt je in een kwartier tot twintig minuten naar de plaats waar je zijn wilt. Hierbij wil ik het graag laten, maar wens iedereen die met deze zaak bezig is, veel succes toe. A.C. Verboom, Utrecht De bewoningsgeschiedenis van Den Hoorn en omstreken is het on derwerp van een lezing die prof. Cees de Jager donderdag 4 maart houdt in EcoMare. De spreker gaat in op de effecten van de natuur op de mensen en andersom. Als mede-auteur van het boek over de geschiedenis van Den Hoorn heeft De Jager veel bronnen geraad pleegd, die de moeizame maar boelende relatie tussen mens en natuur belichten De lezing begint om 20.00 uur, de entree bedraagt ƒ5,-, inclusief koffie en thee. Fotografe Sanne Brügemann uit Den Burg werkt sinds anderhalf jaar als fotografe, onder meer als Texelse fotojournalist voor de Helderse Cou rant. Om haar activiteiten te kunnen uitbreiden heeft zij onlangs mobiele foto-apparatuur aangeschaft. 'Het materiaal is verplaatsbaar, dus ik kan zowel bij de mensen thuis als in de studio goed uitgelichte portretten maken', aldus Brügemann. Ook kan ze uitwijken naar binnen als door slecht weer of onvoldoende daglicht buitenopnamen niet het gewenste resultaat opleveren. Sanne Brügemann is in januari dit jaar be gonnen met een opleiding aan de Fotovakschool in Amsterdam. Ze wil zich ontwikkelen tot een allround fotografe en denkt dat er op haar vakgebied op Texel voldoende werk voor haar is, ondanks de bestaande fotografen Brügemann: 'Er is vol gens mij nog genoeg ruimte op de Texelse markt Ik wil me voorlopig niet specialiseren. Eerst ga ik me nog verder verdiepen in de fotogra fie.' Zondag 28 februari 19 HERVORMDE GEMEEN' Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter De Waal: 10.00 u. ds. Vlasblom. De Koog: dienst in De W: Den Hoorn: dienst in De Wj Oosterend: 9.30 u. ds. J Oosterzee. Oudeschild: 11.00 u. dhr. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 Kok uit Oosterzee. GEREFORMEERDE KERI Den Burg: 10 00 u. ds. M.l pers. 19.00 u. 'Een uur voj dereen', ds. M. Roepers g The Gospeltrain en Gijs en Verschoor-Kuip; uitz. Via Lichtboei. Oosterend: 9 30 u. ds. J uitz. via Radio Texel. 19.00 J. Vonk. GEREFORMEERDE GEMI in kerkgebouw School Oosterend: 10.00 u. en 16 dienst. GEREFORMEERDE KERK gemaakt): in de Doopsgezinde kerk Burg: tot nader order geen op Texel DOOPSGEZINDE GEMEEI Kogerstraat, Den Burg: 10 ds. L. van Wijk-Hoekstra; ui De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10 G. Abbink (stichting Open Oo ROOMS-KATHOLIEKE KER Den Burg: za. 19.30 u. Gospeltrain, themaviering; zending via De Lichtboei 10.45 u. Herenkoor, nevenj en crèche. De Cocksdorp: vr. 19. rozenkransgebed; zo. 10.00 Sint Jan: za. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: bare lezing, 10.30 u.. Wat u zult u oogsten. Wachtti studie, 11.20 u.: Hef loyale] den op in gebed. Sanne Brügemann in haar studio 'Schilderen is op de eerste plaats een grote hobby van me. Hef is mijn lol', zegt Christa Wortel die momenteel elf van haar schilde rijen tentoonstelt in de openbare bibliotheek in Den Burg. 'Ik schilder eigenlijk mijn hele leven al en de laatste tijd elke dag', ver telt Wortel. Zij raakte geïnspireerd door de Afrikaanse cultuur tijdens de vele reizen die zij naar dat continent maakte als stewardess bij de KLM 'Het was nog in de „goede" tijd. Dat wil zeggen dat je dan tussen twee vluchten door soms een dag of vier in een land bleef Ze maakte veel foto's van de natuur en de mensen in de landen die ze bezocht. 'Je hoort en ziet vaak veel ellende als het over Afrika gaat. Maar ik ben vooral erg geboeid ge raakt door de warmte en de openheid van de Afrikaanse mensen. Natuur lijk heerst er veel leed, maar Afrika is zó groot en de cultuur is zó vol strekt anders dan onze westerse. Wat me trof was de betrokkenheid van de mensen die ik ontmoette in onder meer Senegal, Gambia en Kenia. Ik probeer die sfeer over te brengen op het doek.' Precies Wortel omschrijft haar stijl van schil deren als realistisch. Soms werkt ze heel precies, zoals te zien is op geëxposeerde doeken waarop roof vogels zijn afgebeeld. Ook als de schilderes een Texels tafereel vast legt, probeert ze de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen. Wortel: 'Het is voorgekomen, dat er discus sie onstond tussen een aantal Texelaars of de boom, die ik had geschilderd, nu wel of niet echt be stond. Het valt me trouwens op hoe goed Texelaars hun eigen omgeving kennen.' Bij de Afrikaanse doeken permitteert Wortel zich meer vrijheid. Deze schilderijen kenmerken zich door het gebruik van warme kleuren en veel beweging. De stijl is meer impressionistisch Wortel: 'Ik laat mijn fantasie gaan en leeft me hele maal uit op het doek.' De expositie in de openbare biblio theek duurt nog tot eind maart. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de vol gende straten: 6. Beatrixlaan, Noord wester, Duinreep, Zeebries, Vloed lijn. Golfslag, Vaargeul, Schoorwal en Gasthuisstraat (van Pontweg tot Beatrixlaan). Zaterdag wordt in De Koog oud pa pier opgehaald. Bewoners dienen het vóór 10.00 uur gebundeld aan de straat te zetten, of eventueel zelf naar de container aan de Nikadel te bren gen. In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en In de Gereformeerde Kerkt zondag om 19.00 uur 'Een t iedereen', met als thema der aarde'. Voorganger is |tel M.G.J. Roepers, organist^ Prins. Muzikale medewerkirwB daarnaast verleend do-— Gospeltrain, onder leiding val Kievits, en de solisten D01 schoor-Kuip en Gijs Verschel De jaarlijkse ledenvergadering de Vereniging voor Crematie! wordt gehouden op dinsdag 2l in d'Ouwe Ulo in Den Buf Texelse uitvaartondernemer! uitgenodigd om iets over hul te vertellen en vragen van del te beantwoorden. De vergaf begint om 20.00 uur en is gankelijk voor belangstellen^ leden van de AVVL. 10.30 uur langs de huizen. 0! pier kan ook worden ingeleverd! schapenboet in De Mars, naaf&l gebouw van Kotex. Christa Wortel bij het schilderij Fulani-stam (Foto Ruud Nooy) Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 08.00 tot maandag 08.00 uur: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitsluitend na te lefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend ver meld 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundige praktijk: TM. Niehoff en N Lammers, De Ruyterstraat 87, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het week einde Centraal Meldpunt 0223- 650222 - Afdeling huishoudelijke en ver zorgende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werk dag van 8.30-9.30 uur. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 313241 Geopend elke werk dag tussen 13.00-14 00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223-650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223- 540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en vooi| name in verpleeg- en verzorgt huis: Stichting RIO Texel ringen. Opvragen via tel. i 671552. Opname geschiedt opl vies van huisarts of specialist, er Sta OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij bran:l voor spoedeisend ambulance® voer bellen: 1-1-2. Of bel de W kamer Noordholland-noord: 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Burg. Het bureau is dagelijkse van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoor dens kantooruren 072-549& buiten kantooruren 072-51222 Bij spoedeisende gevallen: 1 Gevonden munitie: Bel de po tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Kees laan 11, Den Burg. AlleesKel spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: V hulp bij problemen met alen drugs of andere verslavingen, tijdens kantooruren 319413 Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen schepen en zwemmers in nood 316270. Chemicaliën op het strand: de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Ihetische praktijk Van Kralin (samenwerkend met het tand» kundig centrum; voor ziekenld en particulier-verzekerden), 312069. Tandtechniek R. Van Oosten (P culiere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Burg; tel. 312112. Maandag vrijdag 8.00-18.30 uur; 10.00-13.00 uur en 15.00-1'^ uur; zondag 11.00-12.00 uur 16.00-17.00 uur. Buiten die alleen voor spoedeisende len. 4444. Tancr

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2