Cjrocn 'Zwartsjexels in het harL, TnT N— ZEGEL Nieuwe burgemeester slagvaardige vrouw Aantal overnachtingen hoger dan aangenomen reg vrij hervatting touw lepe de Boer Piet Zoon VVV presenteert Monitor Texelbezoek Kwaliteits-barometer gunstig voorTexel Veel schade bij aanrijding Elke 50e toerist geënquêteerd Lijst 1, nummer 7 Uw kandidaat voor Texel: Actueel cabaret vanïexelsduo 2 I de Kroniek "71 2 Ruimer onderkomen voor arbeidsbureau 3 Nieuwe burgemeester is vol vertrouwen 5 Weijdt en Moree beste klaverjassers 7 TEXELSE^COURANT Spreiding wisseldagen zet door Diefstal auto Bromfietster gewond Zoon niet enige gegadigde provincie Inbraak Semeente werkt an internetpagina Inbraak Vakantie 1999/2000 Texels onderwijs Investeringen De Bolder De EIM-onderzoekers schatten dat Een nekblessure en twee zwaar beschadigde auto's waren het gevolg van een aanrijding die zondagmiddag rond vier uur ge beurde op het kruispunt Keesomlaan-Beatrixlaan. er jaarlijks 700.000 toeristen naar Texel komen 605 000 hiervan ver blijven langer dan een dag op het eiland. Al deze schattingen kloppen aardig met die van Teso. Ze verblij ven gemiddeld zeven tot acht nach ten op Texel. Op basis van de ge gevens over toeristenbelasting komt de gemeente echter op een aanzienlijke lager aantal overnach tingen uit, namelijk 3,88 miljoen. Voor de enquête door bureau EIM reikte Teso bij elk vijftigste kaartje dat werd verkocht een vragenformulier uit. Dat waren er vorige jaar totaal 8.386, waarvan er 1.583 (bijna 19 pro cent) werden ingeleverd. Aan sluitend werden 223 Texelbe- zoekers na afloop van hun vakantie gevraagd hoe zij het eiland hadden ervaren. De re sultaten kunnen worden ge bruikt als 'kwaliteits-barometer' voor Texel Een toerist uit Steenwijk die met zijn Renault op de Keesomlaan reed en uit de richting van het poli tiebureau kwam, gaf geen voorrang aan een op de Beatrixlaan rijdende Texelaar in een VW De Renault ramde de VW in de flank. Een vrou welijke inzittende van eerstge noemde wagen werd per ambu lance (foto) naar het ziekenhuis gebracht. Bergingsbedrijf Schoen maker ontfermde zich over de wrakken (Foto Daan Koopman) Gegevens van het EIM wijzen uit dat dit er in werkelijkheid 0,82 mil joen méér zijn, al zijn deze cijfers inclusief de overnachtingen in ei gen accommodaties en vakantie bij familie of vrienden De berekenin gen zijn diverse malen gecontro leerd en vergelijken met bijvoor beeld het gemiddelde aantal overnachtingen bij bungalowparken en campings 'Het lijkt dus allemaal aardig te kloppen', stelde mevrouw Bos vast. 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11361 DINSDAG 2 MAART 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Ropy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG IONNEMENTSPRIJS /58.60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: des NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Teso constateert dat de proef om het wisselen op donderdag te bevorderen succesvol is. De stijging van personenwagens deed zich vooral voor op maan- zon- en donderdagen, dus bui ten de piekuren. Teso besloot vorig jaar de proef waarbij 50 procent korting wordt verleend tot 300 eenheden uit te breiden. Verder gaan steeds meer par ken op maandag wisselen De Koning, maar die was voordat hij op Texel kwam resident van de Indonesische eilanden Banka en Billiton. Dat ze al op 16 maart in functie treedt, mag als opvallend snel wor den gezien. Haar installatie zal plaatsvinden tijdens een buitenge wone gemeenteraadsvergadering. Mevrouw Geldorp-Pantekoek is in Meppel sinds 1994 fulltime wethou der. Daarvoor was ze van 1980 tot 1994 docent in het voorigezet on derwijs en studeerde ze rechten Ze zetelt vanaf 1982 namens de VVD in de gemeenteraad van Meppel. Als wethouder beheert ze de porte feuilles ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu. Daarnaast bekleedt ze (bestuurlijke) functies in andere organisaties. Boegbeeld Haar huidige gemeente telt 32.000 inwoners en ontstond uit een sa menvoeging van Meppel, Nijeveen en enkele buurtschappen Het gaat de regio voor de wind en er zijn di verse uitbreidingsplannen. De raad Mevrouw mr. C.J. Geldorp-Pantekoek wordt met ingang van 16 maart de nieuwe bur- qemeester van Texel. (Foto Gomt Russcnen) telt 21 leden, er zijn vier fulltime wethouders In Meppel, waar ze bekend staat als hét liberale boegbeeld, zullen vooral haar geestverwanten haar node missen Texels nieuwe burge meester staat bekend als een kor date en slagvaardige bestuurder. 'Een krachtige persoonlijkheid', ka rakteriseert chef-redacteur Ton Henzen van de Meppeler Courant. 'Ze formuleert helder, op een zake lijke toon en houdt geen wollige ver halen.' Hij noemt haar gemakkelijk te benaderen. 'Ze zit met in een ivo ren toren Henzen roemt haar open verstandhouding, bijvoorbeeld met de pers, in wiens midden zij regel matig vertoeft in het lokale journalistencafé. Hij omschrijft haar als een joyeuze liberale, een ste vige rookster, die de gezelligheid weet te waarderen. 'Maar ook ie mand die het nodige heeft doorge maakt, zoals het verlies van haar man.' Hoewel men het in Meppel betreurt dat ze weggaat, wordt haar nieuwe baan op Texel haar algemeen ge gund 'Burgemeester zijn is toch haar droom, daar maakte ze geen geheim van Het is mooi voor haar dat het nu gelijk in één keer raak is.' Verderop in deze krant een uitge breid interview met mevrouw Gel dorp-Pantekoek. die de twintigste burgemeester van het eiland wordt niet zeggen dat Langeveld vrede heeft met de situatie 'In planolo gisch opzicht ben ik het er totaal niet mee eens. Mijn besluit tot in trekking vloeit mede voort uit de wijze waarop lepe de Boer is be handeld', doelt hij op de wijze waarop de gemeente volgens hem met de bouwaanvraag is omge gaan. 'Ook een bovenproportionele financiële schadepost en een niet geringe emotionele ellende voor deze familie spelen een rol.' Schadepost Slager De Boer, wiens bouw weken vertraging heeft en die een grote schadepost heeft opgelopen, is met de enige die een tik heeft gehad. Ook de gemeente komt er met zon der kleerscheuren af. Het verlies van de rechtszaak en de daaruit voortvloeiende verplichting de proceskosten te vergoeden, kun nen in het met vallen bij een even tuele claim door De Boer Het is niet bekend of de gemeente die ook werkelijk kan verwachten. Een 46-jarige Cocksdorper heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn zwarte BMW 318i met kente ken HX-LV-99. De auto stond ge parkeerd op de Postweg en ver dween in de nacht van donderdag op vrijdag. Een 17-jarige bromfietster uit De Cocksdorp raakte zaterdagmorgen om 9.20 uur gewond toen zij met haar bromfiets op het fietspad aan de westzijde van de Postweg door onbekende oorzaak ten val kwam. Het meisje liep rug- en borstletsel op en werd overgebracht naar het Gemimziekenhuis. vrouw mr. C.J. (Joke) Geldorp-Pantekoek (54) uit Meppel rdt met ingang van 16 maart burgemeester van Texel. Het 'oor eerst in de geschiedenis dat het eiland als eerste bur- ■een vrouw krijgt. Mevrouw Geldorp-Pantekoek (VVD) is imenteel wethouder ruimtelijke ordening, volkshuisves- en milieu. Vandaag reizen de Texelse wethouders af naar pel voor een kennismakingsbezoek. r benoeming bij Koninklijk Be- op 26 februari volgt op de in- atie van de vertrouwens- missie na het vertrek van ,emeester mr. W L.F.C. Ridder Rappard naar de Noordoost er. Waarnemend-burgemeester ter blijft in functie tot en met 15 rt De vertrouwenscommissie, aande uit fractievoorzitters van lolitieke partijen in de raad had ;eus uit 42 sollicitanten selectieproces voltrok zich, zo- voorgeschreven, in alle beslo- eid. Commissie-voorzitter s Roeper (PvdA) kon en wilde ens de vertrouwelijkheid ook iren geen openheid verstrek- de keus op een vrouw is geval len, was geen voorwaarde die door de raad is bedongen Bij de vast stelling van de profielschet in sep tember, in aanwezigheid van Com missaris van de Koningin Jos van Kemenade, heeft de raad geen voorkeur voor geslacht uitgespro ken. Voorwaarde was wel dat de nieuwe eerste burger een 'en/aren bestuurlijk manager met visie' zou zijn. Twee primeurs Behalve dat ze de eerste vrouwe lijke burgemeester op Texel wordt, scoort mevrouw Geldorp-Pante koek nóg een primeur. Voorzover bekend waren al haar voorgangers ook in hun vorige standplaats bur gemeester. Enige uitzondering was I ziet ernaar uit dat de bouw l de slagerij van lepe de Boer óedig kan worden hervat. Het illege buigt zich dezer dagen er een brief van Frits Lange- en de andere bezwaar- )<ers waarin wordt aange- urd op een oplossing van ize kwestie. Raadslieden van [schillende partijen, waaron- 1 De Boer, legden gisteren de jtste hand aan een overeen- nst waarin de bezwaarmakers &er bepaalde voorwaarden i verzet staken. navolging van de overige jsstranten, heeft ook Langeveld ■loten zijn verzet te staken. Al per liet de ondernemer blijken oplossing achter de hand te fcben, waardoor De Boer de bouw ien woning aan de Bernhardlaan d ingebroken, waarbij sieraden een onbekend geldbedrag wer- buitgemaakt. Het moet zijn ge- rd lussen 24 en 28 februari. De er kwam binnen via een achter- k r waarvan het slot werd gefor- rd, waarna de hele woning werd rzocht. gemeente heeft sinds kort een tuiting op het waardevolle net-adres Texel.nl. Momenteel jr nog niets op deze homepage ten, maar het zit er wel aan te ien. Aldus reageerde waarne- id-burgemeester Gutker op aan- ringen van VVV-voorzitter Leo mers voor een betere presenta- ran het eiland op internet. Het reekt volgens hem aan coördi- e en een centrale virtuele pre- latie van Texel. Hij putte hoop ie komst van de nieuwe burge- ister, mevrouw C.J. Geldorp- tekoek. 'In Meppel hebben ze en mooie sight: Volgens Gutker de eerste stappen gezet om tot waardevolle Texel-pagina op net te komen Samenwerking de VVV gaat hij nadrukkelijk uit de weg gaat. weer snel zou kunnen hervatten. Die is als volgt: om de voortgang van de bouw te bespoedigen zien bezwaarmakers af van het recht om te worden gehoord door de Commissie voor Bezwaar- en Beroepsschriften Volgens raads man mr. Frantzen kan het collega dan, na het bereiken van overeen stemming, spoedig een beslissing nemen over het bezwaarschrift, wat erop neerkomt dat dit ongegrond wordt verklaard. Hierdoor vervalt het besluit om de bouwvergunning te schorsen en kan de dwangsom beschikking worden ingetrokken. Voorwaarde De bezwaarmakers trekken hun verzet in onder voorwaarde dat De Boer zich in zijn nieuwe zaak be perkt tot detailhandel en geen warme maaltijden verstrekt. De be trokkenen zouden akkoord zijn met deze afspraak Als deze getekende verklaring als een kettingbeding aan de bouwvergunning wordt toe gevoegd, hoeft volgens Frantzen mets de bouw meer in de weg te staan. 'Het hangt ervan af of het college wil meewerken. Maar waar een wil is, is een weg.' Langeveld 'We hebben De Boer echt geen wurg contract voorgelegd, maar willen aantonen dat de gemeente fout zat.' Inmiddels is bekend dat de slager alternatieven zoekt in de ver koop van andere detailhandels producten, zoals verse groenten. Ellende Het intrekken van zijn bezwaar wil ■bewoners van een woning in de llbosstraat in De Koog bemerk- I bij thuiskomst dat de achter- M was geforceerd. Het hele huis doorzocht. De inbraak moet ben plaatsgevonden tussen •ensdag- en vrijdagochtend. Het |°9 niet bekend of er iets wordt ^ïist 'We hopen op twee tot vijf zetels', aldus Petra de Goeij (37) die als nummer zes staat van lijst 10 van De Groenen/Noordholland Anders. De biologe uit Oosterend, die mo menteel een proefschrift schrijft over de diepte van de nonnetjes schelpen in de Waddenzee, heeft de natuur en het landschap hoog in het vaandel. 'Het beleid daarvoor kan op Texel een stuk beter. Er staan hier ontzettend lelijke din gen.' Ze vindt dat lawaai, veroor zaakt door straaljages echte bom men en het vliegverkeer van en naar Texel aan banden moet wor den gelegd. 'Dat kan echt met op een eiland dat adverteert met 'rust en ruimte'. 'Toerisme hoort bij Texel, maar een sport als parachutespringen niet.' Andere Texelse kandidaat voor Provinciale Staten is Marijke Otten- Hilhorst, die op de 21ste plaats staat van de Socialistische Partij De vakantieregeling, zoals vastge steld door het Overlegorgaan Texels Onderwijs, ziet er voor het school jaar 1999/2000 uit herfstvakantie van 23-10 t/m 31-10; kerstvakantie van 25-12 t/m 9-1voorjaarsvakantie van 26-2 t/m 5-3; Goede Vrijdag/ Pasen van 21-4 t/m 24-4; mei vakantie van 29-4 t/m 7-5; Hemelvaartsvakantie van 29-4 t/m 4- 6; Pinksteren 12-6; zomervakantie basisonderwijs van 24-7 t/m 3-9; voortgezetonderwijs 17-7 t/m 3-9 (Advertentie) Het aantal toeristische overnachtingen op Texel is met 4,7 miljoen per jaar veel hoger dan tot dusver werd aangenomen. Dat blijkt uit onafhankelijk onderzoek door bureau EIM uit Zoetermeer, in opdracht van de VVV en Teso. VVV-directeur Veronica Bos maakte de resultaten van de Monitor Texel gis teravond bekend op de promotieavond in De Lindeboom. B en w hebben besloten accoord te gaan met het investeringsvoorstel van De Bolder. Het betreft investe ringen die zijn opgenomen in de be groting van 1998 en 1999 en in het meerjaren investeringsplan voor 2000. De totale kosten voor de aan schaf van onder meer een tractor en bestelauto (beide met aanhang wagen), een vorkheftruck, een lijm- wals en een wasmachine bedragen ƒ285.000,- excl. BTW Dit besluit van het college wordt behandeld in de raadsvergadering van 13 april. Opmerkelijk is dat het aantal toeris tische overnachtingen in tien jaar tijd is gestegen met vijftig procent In diezelfde periode is het aantal toeristische slaapplaatsen 'slechts' met acht procent gestegen. Het aantal bedden wordt dus aanzienlijk beter benut. De grootste stijging deed zich voor in de bungalow sector, waarin, in tegenstelling tot het aantal in zomerhuizen, sprake is van flinke groei. Het onderzoek waarmee EIM eind 1997 is gestart heeft naast de cij fers veel andere bruikbare informa tie opgeleverd. Bijvoorbeeld over het karakter en de wensen van de Texelbezoekers. De enquête be vestigt dat rust en ruimte nog steeds de belangrijkste redenen zijn om een vakantie op het eiland te boeken. Vooroordeel Het onderzoek rekent af met het vooroordeel dat de helft of meer van de vakantievierders uit Duit sers bestaat. Ongeveer een kwart van het aantal verblijfstoerrsten was in 1998 van Duitse afkomst, al zijn ze in sommige vakantie perioden over-vertegenwoordigd. Ongeveer de helft van de Nederlan ders komt uit Noord- en Zuid holland. Duitsers komen voor bijna 80 procent uit Nordrhem-Westfalen en 10 procent uit Niedersachsen. Gemiddeld verblijven onze ooster buren langer op het eiland dan bij voorbeeld Nederlanders, waardoor Duitsers toch goed zijn voor onge veer de helft van het aantal over nachtingen. Lees verder pagina 5 Petra de Goeij uit Oosterend staat kandi daat voor De Groenen (Advertentie)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1