Artistieke cocktail verdient vervolg de Kroniek 498 Agenda Rechtsgeding tegenïeso, rijke vondst op Onrust Het eenigste adres Hans Kampfhenkel toont serie mondharmonica's Speklappen Verse braadworst TEXELSE^? COURANT Texelse viering Wereldgebedsdag Sterrenkijkers naar Artis Planetarium teso Beleefd verzoek Texelsche Courant van Donderdag 29 April 1915 DIENSTPLICHT. DAMES! li. WIJTS11A, Middenstraat 13, Helder, 9-uur "Winkelsluiting Wilt U een beslist beste OLIETAFEL Wed. E. S. VLESSING, Loed aangekomen. j. twee Piano's en een Orgel, per 500 gram -5^2." per kilo -9^ per 500 gram -ê^5" 3t*9 per kilo-H9ö~ zaterdag 1999. DINSDAG 2 MAART 1999 Pip Barnard en Janien de Bruijn staken in de eerste editie van het Texels cabaret de draak met het lokale nieuws. 'De Lindeboom als cultuur tempel van Texel... Dat zal Cor leuk vinden!' Zo luidde een van de openingsstatements van het Texelse cabaretduo Pip Barnard en Janien de Bruijn. Zij vormden vrijdagavond één van de drie acts tijdens de artistieke drieluik in de matig gevulde zaal van Question Plaza. Is de wens de vader van de gedachte? Uitbater Eddie Stiekema is niet van plan op te geven en wil het komend winterseizoen een gevarieerd cultuuraanbod blijven program meren. 'Pip en Janien debuteerden als cabaretduo, dat het actuele lokale nieuws op originele wijze becom mentarieerde. In hoog tempo pas seerde een scala aan onderwerpen de revue, zoals de seizoensver breding ('Je moet er met aan den ken dat de mensen hier voor hun rust komen'), de sluitingstijden van de horeca, de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de perikelen rondom de uitvaartcentra Met name de hilarische opmerkingen over het laatste onderwerp vielen bij het publiek in de smaak. Het duo poneerde de stelling dat een uitvaartcentrum vlakbij de Pontweg in -voor de branche- economisch (Foto Gerard Timmerman) opzicht nog zo gek niet is, gezien de verkeersonveilige situatie ter plekke. Het tweetal deed de VVV een suggestie voor een nieuwe slo gan: 'Texel, helemaal het einde De sketches werden afgewisseld door een aantal poëtische getinte liedjes, waarin Barnard zijn niet ge ringe zangkwaliteiten toonde. Een aardige vondst was het slot nummer' een muzikale vertolking van een gedicht van Huib Fenijn, die in het verleden honderden dich terlijke bijdragen leverde aan de Texelse Courant. Barnard en De Bruijn raakten in het verloop van hun optreden meer en meer op dreef Dat De Bruijn een komisch talent is, is bekend van haar vele optredens in Klif 12 In Question Plaza bewees ze dat ze als vertolkster van actueel cabaret ook haar 'mannetje staat. Het valt te hopen dat het optreden van cabaretduo niet bij deze ene keer zal blijven. Het tweede deel van de avond was gereserveerd voor Rick Lorenzo Dros, die in 1993 winnaar was van het Amsterdams Kleinkunst- festival. Hij bracht z'n nieuwste theatershow 'Wij zijn de Everly Brothers niet.' Dros kondigde zich aan als een man met een onnozel hoofd, die zich beklaagt dat nie mand 'het' hem ooit heeft verteld. 'Het' staat voor de antwoorden op vragen over de belangrijke en onbe langrijke zaken des levens die de cabaretier al 39 jaar intrigeren Dros ('Ik was tien minuten op het eiland, toen al twaalf mensen me hadden gevraagd of ik een geboren Texelaar ben') heeft een absur distische manier van cabaret ma ken Zijn liedjes bevatten subtiele teksten, die een groot gevoel voor taal verraden De cabaretier wor stelt met de twee poppetjes die in hem leven. 'Het ene praat met woorden waar de ijspegels nog aan vast zitten, het andere met een stem waarin zwoele weiden door klinken'. aldus Dros Hel sluitstuk van de avond werd gevormd door de blueszanger Pasquinell die het nog aanwezige publiek redelijk wist te boeien met zijn vertolking van de Misissipi- blues Winterseizoen Question Plaza-eigenaar Eddie Stiekema spreekt van een gouden combinatie: (lokaal) cabaret en een muzikaal optreden 'Het kan alleen financieel met uit op deze manier. Toch geef ik de moed met op. Ook het komende winterseizoen moet het mogelijk zijn avonden als deze te organiseren.' Stiekema wil haast maken met het oprichten van de Stichting Hart van Texel. 'Ik hoop dat een zo groot mogelijk aantal mensen samen met mij zich willen hard maken voor het behoud van de culturele functie van de „schouw burgzaal" in Question Plaza. De loop moet er weer in komen. De folk-avonden beginnen langzamer hand bekend te raken op Texel, maar daar ben ik wel al drie jaar mee bezig', meldt Stiekema. Net als de kerken in zo n 180 lan den over de hele wereld doen ook de gezamenlijke Texelse ker ken dit jaar mee aan de Wereld gebedsdag. Mensen kunnen vrij dag in vier dorpen terecht om deze dag mee te vieren en samen te bidden. Dat kan in de Gereformeerde kerk van Den Burg, de RK kerk van De Cocksdorp en 'Ons Huis' in Den Hoorn (aanvang 19.30 uur) en de Gereformeerde kerk van Oosterend (aanvang 19.00 uur). De dienst in de Gereformeerde kerk in Den Burg is te beluisteren via radio De Licht boei. Het thema is dit jaar 'Gods tedere aanraking'. De overal ter wereld ge bruikte liturgie werd verzorgd door de vrouwen van Venezuela. De op brengst van de collecte is bestemd voor goede doelen in Venezuela, Suriname en Brazilië. Volkssterrenwacht De Jager orga niseert een bezoek aan het be faamde Artis Planetarium Het ge zelschap vertrekt zaterdag 20 maart met de boot van 9 05 uur en reist vervolgens per bus naar Am sterdam Het programma omvat voorstellingen over een reis door de ruimte, de zonsverduistering van 11 augustus a s. en 'verdwenen' sterren Tevens is er gelegenheid om de permanente tentoonstelling te bezichtigen. De deelnemers zijn om 18.00 uur weer terug op Texel. Wie mee wil, kan zich tot uiterlijk 6 maart opgeven bij P Ampt, tel. 314 259. De kosten bedragen maximaal 65,-, boot en consumpties niet in begrepen. Dinsdag 2 maart In d'Ouwe Ulo houdt de Texelse afdeling van de Vereniging voor Crematie AVVL vanaf 20.00 uur haar jaarlijkse jaarvergadering. De Texelse uitvaartondernemers vertellen iets over hun werk en er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Leden en belangstellen den zijn welkom. In De Witte Engel, Binnenburg 15 in Den Burg begint om 20.00 uur een cursus 'lijzepop maken' o.l.v. Ans Maat Kosten 37,50, excl materiaal In Cinema Texel draait in zaal 1 om 20 00 You've got Mail en in zaal 2 om 20.30 uur What dreams may come (Cinema Paradiso). Woensdag 3 maart TV Texel verzorgt in samenwer king AT5 en Radio Noordholland van 17.45 tot 23.00 uur 'live' een uitzending met de uitslagen van de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Van 9.30 tot 16.00 uur bestaat in De Schakel gelegenheid kleding af te geven voor de donderdag te houden kledingmarkt. Zwemparadijs Calluna verandert weer in een avontuurlijk oerwoud. Van 14.00-17.00 uur is de jeugd welkom bij 'Jungle Day', entree ƒ5.- In Cinema Texel draait in zaal 1 om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven (Nederlands gespro ken) en om 20.00 You've got Mail, in zaal 2 om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte (Nederlands gesproken) en om 20 30 uur What dreams may come (Cinema Paradiso) Donderdag 4 maart In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 en 21 30 uur You've got Mail en in zaal 2 om 20.30 uur Meet Joe Black. In De Witte Engel. Binnenburg 15 in Den Burg begint om 13.30 uur een cursus 'mandeia's maken' o.l.v. Lot Kombrink Kosten ƒ10,- excl. materiaal. Van 9,30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur houdt de Her vormde Vrouwendienst Den Burg een kledingmarkt in De Schakel Prof Cees de Jager houdt in EcoMare een lezing over de ge schiedenis van Den Hoorn Aan vang 20.00 uur, toegang ƒ5,-. Om 20.00 uur begint in 't Skiltje in Oudeschild de jaarvergadering van de Texelse sportvissers. Vrijdag 5 maart In Cinema Texel draait in zaal 1 om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven (Nederlands gespro ken) en om 19.00 en 21.30 uur You've got Mail; in zaal 2 om 13.30 en 16 00 uur De Prins van Egypte (Nederlands gesproken) en om 20 30 uur Meet Joe Black. Het college van hoofdingelanden van het waterschap Hollands Kroon houdt vanaf 9 45 uur een openbare vergadering in het stad huis van Den Helder, Drs. F. Bijl- weg 20. Op vier lokaties op het eiland kan vanavond worden deelgenomen aan de 'Wereldgebedsdag' In de Gereformeerde kerk van Den Burg, de RK kerk van De Cocksdorp en in 'Ons Huis' in Den Hoorn begint de viering om 19.30 uur. In de Gereformeerde kerk van Oosterend is de aanvang 19.00 uur. De viering in Den Burg is te beluisteren via de Lichtboei. In schouwburg De Kampanje in Den Helder is de Nederlandse mu sical 'Heerlijk duurt het langst' te zien Aanvang 20.15 uur; na af loop vaart een extra boot terug naar Texel. Harry de Ruijter, deelnemer aan de wereldkampioenschappen voor vierspannen, vertelt vanaf 20 00 uur in manege Akenburg wat er allemaal bij komt kijken om een topper in zijn discipline te worden. Zaterdag 6 maart In Cinema Texel draait in zaal 1 om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven (Nederlands gësS ken) en om 19.00 en 21 3oï You've got Mail, in zaal 2| 13.30 en 16.00 uur De Prins] Egypte (Nederlands gesprok! en om 20.30 uur Meet Joe Bfcüi In manege Akenburg topmenner Harry de Ruijterl hele dag instructie aan TexJ aanspanningen. In de Burgemeester De Koning in Den Burg begint om 20.O0J de jaarlijkse winteruitvoering I het Koninklijk Texels Fants corps. In dorpshuis De Bijenkort Oosterend wordt een winterse, riant van het Strender Pop-Ie val gehouden; Strender Snee, pop- In dorpshuis De Wielewaal be om 20 00 uur het blijspel voordeur stond open' van ton vereniging 't Amateurtje In De Kampanje in Den Helder gint om 20.15 uur de mus Heerlijk duurl het Langst Annie M G. Schmidt. Na at vaart er een extra boot. Leerlingen van groep 7 en 1 de basisschool en klas 1 van het voortgezet onderwijs tl nen meedoen aan het nachts dat de jeugdraad Gymnastiekvereniging Tij voor hen organiseert in De nen. Er wordt om 20.30 uur J zameld bij de Beatrixzaal. Teso verwacht deze week grote drukte en zet bijgevolg! geen extra boot in. Hoogwater te Oudescli Di. 02 8.55 en 20 54 Wo. 03 9.35 en 21.45 Do. 04 10.10 en 22.04 Vr. 05 10.04 en 22.34 Za. 06 10.35 en 23.0: Zo. 07 10.55 en 23 3'. Ma. 08 11 10 en 23.3 Di. 09 11.20 en Aan het strand is hel ongeveer eet Wie k&D ons helpen aan één oi meer exemplaren van de tv. i.oru.ni.i» a i,r kihiij Het tiende punt van de agenda voor de raadsvergadering van 1 maart 1916 - 'Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding contra TESO' - bleek niet alleen voldoende stof voor de Texelsche Courant om vooraf tekst en uitleg te geven, maar leidde in de vergadering tot meer discussie dan punten als 'Belooning waar nemend hoofd der school te Cocksdorp' of Verhooging jaar wedde van den gemeenteremiger' Toch ging het om een vrij onschuldige affaire- 'De Dage raad heeft op 25 October 1913 schade gevaren aan het Noorde lijk havenhoofd, eene schade van 190,70 en heeft zich beroepende op overmacht bereid verklaard ƒ100,= in die kosten bij te dragen.' Rijkswaterstaat nam hier geen genoegen mee, omdat volgens deze geen sprake kon zijn van overmacht en drong er bij de overheid op aan een rechtsgeding te voeren 'Het is zeker onnoodig hierbij te verklaren dat ons Dagelijksch bestuur om een bedrag van 30,=. het aandeel der gemeente, niet'een proces zou aangaan wanneer met Rijk en Provincie daartoe noodzaakten.' Zoals gezegd werd het een discussie waaraan alle dertien raadsleden hun steentje bijdroe gen. De heer Bakker motiveerde zijn stem: 'In het belang der gemeente wil (ik) wel bukken voor de zweep van Gedeputeerde Staten, maar heeft het niet zijn grenzen?' Na de ademloze stilte die op deze opmerking volgt, zegt Bakker 'niet bedoeld te hebben persoonlijk te kwetsen, doch er van overtuigd te zijn dat wanneer de drang van Ged. Staten er niet achterzat B en W er heel anders over zouden denken.' 'Nadat nog de heer Keesom heeft betoogd dat het proces voor de gemeente niet dan op schade kan uitloopen, zegt de heer Mets, als wij er zoo tegen opzien, laten wij dan privé betalen, ik geef er 10 gulden aan.' Uiteindelijk wordt het voorstel van B en W om een rechtszaak aan te spannen, verworpen met zes tegen vier stemmen. 'De heeren Dros, Kikkert en De Graaf onthielden zich van stemmen.' Verder bracht de sneeuwstorm die in de laatste dagen van februari 1916 over heel Nederland trok ook op Texel veel hinder, maar in geen geval zoveel als door de landelijke pers werd gemeld. Dat De Cocksdorp drie dagen van de buitenwereld zou zijn afgesneden, waardoor onder meer gebrek aan petroleum ontstond, was een verzinsel en de Texelsche Courant waar schuwt 'wij moeten er ons als Texelaars voor schamen dat het een der onzen is die dergelijke leugenberichten de wereld inzendt.' Veeleer was een woord van lof op zijn plaats voor het gemeentebestuur voor de 'maat regelen waardoor dat verkeer mogelijk was.' 'Over de fout van dat bestuur, waaraan het te wijten was, dat de wagen omviel, waarmede het personenvervoer van en naar de haven onderhou den werd, zullen wij niet uitwei den.' De winter eindigde in ieder geval goed voor die inwoner van Den Hoorn die op Onrust een zalm vond 'vier en een halve pond zwaar, waarvoor hij aan het Nieuwediep vijf en twintig gulden ontving.' De ondefgeteekende ziet zich genood zaakt de VRACHTZAAK Tan Cocksdorp naar den Burg met ingang van 88 Febru ari 1916 op te beffeo tot na den diensttijd ran zijn zoon. C. DIJKSEN, Cocksdorp. brongt ow uitgevallen haar bij \tijtsraa. Daar kunt gij er alle soorten bt»Hrw>rk van laten maken, alaVlechten, Torsades. Branches, Poppenprolken, Vierslag, enz. De Ingezetenen van Texel worden be leefd Tcrzoobt hnone inkoopen toot 's avonds 9 nar te zerriohten. R.K. MiddencUndeToreenigiog ,de Haoze' afd. Toxel Die In korten tijd prachtig mooi wordt T Daarvoor ls het beste adres Don Ba iv. Toxol ■STEL! IJzer- en Koperwareo. 0» p\U«e ttfi Tta nli Knligt it >«*1 imki Mg nat uiiecgj tibww.i frtjiM >m1 boogtr iltu M aTkUUPGR TE KOOP *11^8 io uit»tekf»Dde conditie. P BOOH, Oudeschild. voor groenten uit de bus gewogen als: SnijboonaD, Sperciebooneo, 8pioazie, torens prima Gezouten snij- en sperciebooneo. Beleefd aanbevelend, Tï. MAAS, Burg. 'Nee, er is niets te koop bij. Ik vind op te leggen. Zo ontstond een het alleen maar leuk om de bonte verzameling van vooral Texelaars iets van mijn hobby te mondharmonica's. Ze liggen vooral laten zien'. Hans Kampfhenkel (60) de laatste tijd niet meer voor het uit het Duitse Monheim verzamelt opscheppen. Mondharmonica's zijn mondorgels, blaasharmonica's, nogal vergankelijk omdat het hout accordeons en organas. Meer dan dat erin is verwerkt bij het gebruik tweehonderd instrumenten uit zijn telkens nat wordt en vaak met de collectie toont hij a.s. donderdag, gelegenheid krijgt om te drogen zo- vrijdag, zaterdag, maandag, dins- dat het qaat rotten, dag en woensdag in gemeentelijk 'De mondharmonica is een zeer expositiecentrum 'Tusse de oud instrument', weet Kampfhenkel banke' aan de Groeneplaats, tel- te vertellen. 'Vijfduizend jaar gele kens tussen 10.00 en 16.00 uur. den speelden de Chinezen al op een sheng, een blaasinstrument Kampfhenkel is sinds kort gepen- waarbij de toon wordt gevormd door sioneerd als manager bij de Duitse het laten trillen van bamboerietjes, vestiging van het Amerikaanse be- dus het principe van de latere drijf 3M en kan daardoor veel meer mondharmonica's'. Dat laatste tijd in zijn hobby steken dan tot wordt in woord en beeld uitgelegd dusver. Hij begon er een jaar of der tig geleden mee Omdat hij zelf harmonica en mondorgel speelt, had hij meer dan normale belang stelling voor afgedankte instrumen ten die op rommelmarkten e.d. wer den aangeboden. Telkens als hij iets zag dat hem zeldzaam, histo risch of anderszins opmerkelijk (Advertentie) eerder hoogwater De zon komt 2 ni op om 07 23 uur en gaat onder om ll uur 2 maart volle maan, 3 maart s tij. 6 maart De J principes van Cdoh Prettig winhclen Compleet i op de tentoonstelling. Daar is ook te lezen dat Christian Buschmann in 1821 de mondharmonica van het thans bekende type uitvond Dat het instrument 36 jaar later op in dustriële wijze in productie werd ge nomen en daardoor wereldwijd be kend werd, is te danken aan Matthias Hohner Deze fabrikant voorkwam, probeerde hij er de hand bouwde ook een privécollectie op van mondharmonica's en aanver wante instrumenten. Toen het Hohnerbedrijf ter ziele ging kwam deze collectie in overheidshanden en werd ondergebracht in een spe ciaal museum in Trossingen. Vol gens Kampfhenkel kwam hij bij het bezoeken van dat museum op het idee om zelf een collectie te vor men. Naast mondharmonica's toont de Duitser blaasharmonica's. Het ver schil: bij laatstgenoemd instrument ÏR Verzamelaar Hans Kampfhenkel mei twee extremen, de grootste en de kleinste mondharmonica Ier wereld die ooit In serieproductie zijn geweest. Rechts een bijna 100 jaar oude accordeon. (Folo Horry do Graaf) wordt de lucht door één openira I blazen waarna met behulp van: I sen de tonen worden gevormd wijl bij de mondharmonica ove hele lengte van het instrument blazen en gezogen wordt. Ooi bekende 'blues harp' waarmee gers als Bob Dylan en Sonny 1| wereldberoemd werden is dus mondharmonica, zij het slechts 10 gaatjes. De accordeon, die Kampfhenk: 15 soorten laat zien, is eigenlijk blaasharmonica, alleen wordt luchttoevoer gezorgd door rofc len van een ulttrekbare balgB een organa is een blaasharmonica op poten die denken aan een elektronisch t| en waarbij een elektrische ve' tor voor de luchttoevoer zorgt orgel is het niet, want kenmei voor orgels is dat het geluid i«| pen wordt gevormd terwijl harmonica's gebeurt met rieije tongen Hoewel de expositie zichzelf spreekt, is Kampfhenkel op genoemde en uren permanent aanwezig belangstellende bezoekers woord te staan. De aardig Nederlands sprekf verzamelaar heeft nauwe bar met Texel. Al veertig jaar kom no er regelmatig met vakantie. S hij vier jaar geleden eigenaar van een tweede woning aa Koningsweg bij Oosterend, z' het grootste deel van de tijd op eiland. Op de tentoonstelling staat ook! (oud) bouwpakket voor een ai deon. Kampfhenkel zou dit ment samen met Texelse joni (bijvoorbeeld van de muzieksctj in elkaar willen zetten Door he: zagen van 'eiland'motieven dekpanelen, zou het een Texels' instrument worden datj openbare uitvoeringen beschimp is.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2