't Amateurtje amusant in zouteloos blijspel Uitdagend repertoire vriendenfanfare KTF Experimenten tijdens winteruitvoering Blauwe of Witte Druiven Rode of Gele Pruimen TEXELSE^? coURANT Agentia per 500 gram per kilo 1999. Medium Boski bij White Eaglt Gebedsdienst Niet 'buiten' Winterconcert Excelsior DINSDAG 9 MAART 1999 Dinsdag 9 maart In Cinema Texel draait in zaal 1 om 20 00 uur You've got Mail en in zaal 2 om 20 30 uur Meet Joe Black (ook voor Cinema Para- diso) In sporthal Ons Genoegen aan de Emmalaan wordt van 14.00 tot 22.00 uur de Texelse Horeca vakbeurs gehouden. De gemeenteraad houdt in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: vaststellen nieuwe openings tijden horeca en riolering Dour- leinkazerne, elektriciteitsvoor ziening. Aan het eind wordt afscheid genomen van waarne mend burgemeester Gutker. Om 20.00 uur komt de afdeling Texel van de Vrouwenbond FNV bijeen in De Buureton voor de jaarvergadering- Om 20.00 uur komt de afdeling stanbomen van de historische Vereniging bijeen in 'Tusse de banke'. Woensdag 10 maart In de Hervorde kerk in Den Burg begint om 19.30 uur een Vesper dienst met als thema: 'De Mens en zijn werk'. Centraal staan de boer en de visser, beroepen die te maken hebben met de kwets bare natuur en een bedreigende regelgeving. In 'De Witte Engel', Binnenburg 15, begint om 14.00 uur een cur sus 'narcis maken van crepe- papier' voor kinderen vanaf 7 jaar o I v. Ans Maat. Kosten 10.- excl materiaal. In Cinema Texel draait in zaal 1 om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven (Nederlands gespro ken) en om 20.00 uur You've got Mail; in zaal 2 om 20 30 uur Meet Joe Black. Om 19 30 wordt in het gemeen tehuis een discussieavond ge houden over de recreatie op Texel Belangstellenden zijn wei- kom Donderdag 11 maart In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 uur Star Trek: Insur rection en om 21.30 uur You've got Mail, in zaal 2 om 20.30 uur Meet Joe Black. In 'De Witte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg begint om 20.00 uur een cursus 'aardbeimuts ma ken' o l.v. Ans Maat. Kosten 37,50 excl. materiaal, (drie donderdagavonden 11/3-18/3- 25/3). Vrijdag 12 maart In Cinema Texel draait in zaal 1 om 15.00 em om 19.00 uur Star Trek. Insurrection en om 21.30 uur You've got Mail; in zaal 2 om 15 00 uur 'Een Luizenleven' (Ne derlands gesproken) en om 20.30 uur Meet Joe Black. In dorpshuis De Waldhoo Den Hoorn voert toneelj iging De Vriendenkring baby' op. Aanvang 20.C kaarten 7,50 kunnen gereserveerd bij Goënga l tel 319606 In de kantine van de vooni Texelse Boys houdt Dirk i een lezing over zijn fiets naar bijzondere bestemm Titel: 'Hoe sterk is de een fietser'. Leden van de Wiel emging, Toerclub Taxi 3 en de Atletiekvereniging hi gratis toegang. De lezing om 20.00 uur. Burgmeester J. Gutker op< 15.00 uur in EcoMare de t tie over honderd jaar Staal beheer op Texel. Jot Harry de Graaf geeft zijn v het werk van SBB op Texe vindt de presentatie plaal het boek van Toon Fey Texel en Staatsbosbeheer. Hoogwater te Oudesc Di. 09 11. Wo. 10- 0.00 en 11. Do. 11 0.37 en 13, Vr. 12 1.25 en 14. Za. 13 3.00 en 16. Zo. 14 4.47 en 17 Ma. 15 6.26 en 18. Di. 16 7.25 en 19. Aan het strand is het ongeveer e eerder hoogwater. De zon komt 12 op om 07 01 uur en gaat onder om uur 10 laatste kwartier, 11 maart tij Aan merkwaardige kleding en grote snorren geen gebrek in De voordeur stond open. Wie houdt van een avondje la chen. moet zich nog maar eens goed bedenken wanneer De voordeur stond open' van Max Andrea op het programma staat. Het blijspel mist vaart, hangt van de flauwe woordgrappen aan el kaar en kent een onbegrijpelijk plot. Dat er voor de toeschou wers in de bomvolle zaal van De Wielewaal desondanks nog heel wat te lachen viel, was uitslui tend te danken aan de inzet van de spelers van t Amateurtje. De keuze van een stuk is niet zel den een ingewikkelde kwestie. Amateurs zijn over het algemeen te weinig ingevoerd in het toneelgenre om te weten wat de 'markt' hen te bieden heeft waardoor ze afhanke lijk zijn van het stapeltje boekjes dat de uitgever ter inzage stuurt. Daar komt bij dat de kleine podia op Texel niet geschikt zijn voor elk stuk en dat ook de spelersgroep ui teraard zijn beperkingen heeft. De ene vereniging telt uitsluitend leden van tussen de 35 en 50 jaar. terwijl een andere juist gedwongen is in één klap vijf debutanten tegelijk in te zetten. Saai Dat neemt met weg dat een betere keuze gemaakt had kunnen worden dan 'De voordeur stond open', dat draait rond Philip Hermans en zijn vrouw Carla. Zij ontvangen de heer Zijl van Beekbergen, eigenaar van het bedrijf waar de gastheer zijn brood verdient. Hermans doet er al les aan om het zijn baas naar de zin te maken, in de hoop dat deze hem zal belonen met promotie. Zijn gastvrijheid wordt danig op de proef gesteld door een drietal jonge da mes. die zich allemaal uitgeven als secretaresse van Zijl van Beek bergen Wanneer zich bovendien iemand meldt die beweert ook Zijl van Beekbergen te heten, is de ver warring compleet. De persoonsverwisseling zou een mooi gegeven kunnen zijn voor een klucht a la John Lantings Theater van de lach'. Bezwaar is echter dat het nooit écht leuk wordt Zowel de echtelieden Hermans als de perso nen die zich uitgeven voor secreta resse of directeur lopen maar wat te klagen dat hen onrecht wordt aan gedaan en dat ze er niks van snap pen. Wanneer er toch iets te lachen viel, kwam dat door grappige ma nier waarop de Waalder spelers zich van hun taak kweten en met door het verhaal zelf. Spanning ont breekt, zelfs wanneer blijkt dat er een criminele organisatie in het spel is. Verbasteringen Verbasteringen van 'moeilijke' woorden kunnen leuk zijn, maar als je op een gegeven moment voor de veertigste keer hoort zeggen dat ie mand ergens 'lesbisch' voor is in plaats van allergisch (of een gelijk soortige grap), dan ga je als toe schouwer snakken naar een 'nor maal' gesprek Het plot is ronduit duister Duidelijk werd dat de secretaresses' en de 'directeuren' allemaal oplichters zijn, voor wie de politie al een cel had gereserveerd, maar waarom ze nu juist het huis van de familie Her mans als schuiladres hadden geko zen, kon waarschijnlijk geen toeschouwer in De Wielewaal na vertellen. Wie ooit 'Hoogheid uw kameel staat voor' heeft gezien bekroop het ge voel getuige te zijn van plagiaat. Ook in dat stuk vermomt de myste rieuze hoofdpersoon zich als oos terse vreemdeling om zich op de hoogte te kunnen stellen van de betrouwbaarheid van degene met wie hij grote plannen heeft. De naam waarvan beide figuren zich bedienen, kent eveneens opmerke lijke overeenkomsten: Ali Ahmed Youssef (in 'Kameel') en Ali Ben Youssoef ('Voordeur'). Topper Dat het desondanks een genoeg lijke avond werd, kan dus op het conto van 't Amateurtje worden ge schreven. Topper van de avond was Jan Eelman in de rol als opa Janus Sommeling. Hij zette een mooie, recalcitrante oude man neer, die zich weigert te laten betut telen en met alles en iedereen de draak steekt. Eelman bleef knap in zijn rol en heeft bovendien een goede timing, waardoor zijn opmer kingen vaak extra 'raak' waren. Dat zijn verbasteringen op een gegeven moment vervelend werden, was zo als gezegd met zijn schuld Zeer verdienstelijk was Richard Eelman als Ali Ben Youssoef. Hij was een echt typetje, al had hij met nog iets meer overdrijving kunnen spelen. Ook hier gold dat de schrij ver hem weinig kansen had gebo den iets leuks van de rol te maken. Maar van iemand die zijn perso nage om de paar zinnen 'Ik Alt. ik Turkie' laat zeggen, valt misschien weinig meer te verwachten De andere acht rollen waren eigen lijk allemaal 'dienend'. Ook dat zegt iets over het gebrek aan potentie, want een paar smakelijke typetjes erbij hadden de kluchtigheid allicht kunnen verhogen. Henk Slikker (als Zijl van Beekbergen) en Dirk Roe per (Philip Hermans) deden nog lof felijke pogingen, maar bleven net iets teveel steken in goede bedoe lingen. Bij Roeper leek dat te wijten aan een manco in de tekstkennis, waardoor zijn woedeuitbarstmgen met helemaal uit de verf kwamen. Debutant Slikker heeft veel ko misch talent, zoals ook bleek uit de verloting die hij na afloop leidde. Als Zijl van Beekbergen begon hij veelbelovend, met een mooi geaf fecteerd stemmetje, maar gaande weg verloor hij aan scherpte. Ook Esther Duinker (als de secre taresse Sandra) en Chiel Sanders (als Zijl van Beekbergen 2) maak ten hun debuut. Vooral Duinker liet zien het nodige in haar mars te heb ben. Alleen had zij het plot mis schien wat duidelijker kunnen ma ken door er iets langzamer over te vertellen. Petra Brans (secretaresse Anneke) speelde vlot maar wat braaf, wat ei genlijk ook gold voor routinier Ria Kleinveld (Carla Hermans) Karin Gaasbeek (secretaresse Magda) kwam af en toe wél lekker fel uit de hoek. Van de rol van Hetty Beijert (als de verpleegster die later politie- inspecteur blijkt te zijn) viel niet erg veel te maken. Discipline Een opmerking die voor alle spelers (en in mindere mate voor Jan Eelman) geldt is dat ze érg beleefd overkwamen en elkaar geen enkele keer in de reden vielen. Een mooie vorm van discipline in een school klas, maar gevolg is dat ie als toe schouwer nooit de kans krijgt te vergeten dat je naar een toneelstuk zit te kiiken. Dat effect werd ver hoogd doordat de spelers vaak lange tijd op een stoel zaten, over eind kwamen wanneer ze aan het woord waren, om weer snel te gaan zitten op het moment dat een ander iets zei. Regisseur Henk Tjepkema had overduidelijk veel werk verzet met zijn spelers (souffleuse Janka Daalder had een op het oog rustige avond), maar zou ze een volgende keer misschien juist iets meer vrij heid kunnen geven, ook in het (niet) volgen van de tekst. Dat een béétje actie al veel goeds kan doen. bleek toen de heren Her mans, Zijl van Beekbergen en Youssoef uit angst voor een tik kend pakje onder tafel kropen. Er was direct beroering, waardoor ook het publiek het idee kreeg dat er iets gebeurde. Heel mooi was het decor, gebouwd door Jan en Richard Eelman. Corina Witte en Margrethe Blom hadden duidelijk veel aandacht be steed aan de grimering. Joop Rommets klonken vanaf band. Die keus was vooral gemaakt om het de jeugd naar de zin te maken Want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, is een wetenschap waarvan KTF zich maar al te zeer bewust is. Het optreden van zaterdag vormde het afscheid van de naar de over kant vertrekkende tweeling Danièlle en Mariene Stiekema, die major- etten-instructrice Erna Bousma ter zijde stonden. Hun taak wordt over genomen door Martine Barhorst. die op haar verjaardag zaterdag met aan een daverend Lang zal ze le ven ontkwam. Orkest en majorettes stonden later samen op het podium bij een fraaie medley van werken van Burt Bacharach Beiden werden tijdens de uitsmijter 'Prestige' van Peter Riedemann ritmisch bijgestaan door de drumband. Jammer was dat de act van de mimrettes, die vóór het podium op de grond dans ten, voor veel toeschouwers niet zichtbaar was Mei in de voorste gelederen de jeugd van KTF, in actie tijdens de winteruitvoering in de Burg de Koninghal. Het kwam goed uit dat er tijdens de winteruitvoering van het Ko ninklijk Texels Fanfarekorps (KTF) zaterdag nu en dan werd ge pauzeerd om de vele jubilerende leden in het zonnetje te zetten. Zo kregen de blazers uit het orkest na enkele inspannende stuk ken de gelegenheid even luchtte happen. 'Want een fanfare dat uitkomt in de ere-afdeling, mag zich er niet met een Jantje van Leiden vanaf helpen', verklaarde voorzitter Willem van Sambeek waarom KTF zowel zichzelf als het publiek een uitdagend pro gramma voorschotelde. Om goed voor de dag te komen in de Burg de Koninghal hadden Van Sambeek en zijn 91 medespelers maandenlang geoefend. Maar met repeteren alléén komt zo'n gezel schap er niet. Muziek maken bij KTF is een familieaangelegenheid, 'Hier zitten allemaal vrienden', ont hulde dirigent Frank Meijer de sym boliek achter het nummer Friends for Life van Dizzy Stratford. 'Want met je vijanden kan je geen muziek makenDe ambitieuze Meijer, die meerdere orkesten onder zijn hoede heeft, haalde meer uit KTF dan de gemiddelde dirigent zou kunnen. Een arrangement waarin alles zat, van héél subtiel spel tot explosief, was de filmmuziek van Star Trek through the generations, van Goldsmith en McCarthy. Het gevarieerde nummer vormde geen geringe opgave voor de muzikan ten, die het er op te verwaarlozen oneffenheden na goed van afbrach ten. Het enige dat ontbrak was het bijbehorende filmfragment, zodat de toeschouwers het spektakel in het heelal er zelf bij moesten fanta seren. Hadden de muzikanten het Stratford-arrangement uitputtend voorbereid, over een klassieker als Rule Britannia was gezien de uit voering iets gemakkelijk gedacht Experimenten ging het ruim hon derdjarige instituut niet uit de weg. Zo verschenen de mini- en majorettes niet in hun herkenbare uniformpjes, maar presenteerden ze op een nummer van de Back Street Boys een complete mode show. De house-varianten werden met door het orkest gespeeld, maar Jeugd Op dat moment gaven alle leden van het fanfare gelijk acte de presence. Een groeiend deel daar van is jeugd. Het staat er bij KTF wat dat betreft goed voor. Niet al leen zijn alle leerlingen die zich vo rig jaar aansloten gebleven, er zijn zelfs drie nieuwe leden bijgekomen. De keus om in navolging van DEK zelf een interne opleiding te houden en zo de drempel te verlagen, pakte goed uit. Docent Meijer, die bij de lessen wordt bijgestaan door Jan Wieten en Inge de Vries, sprak zijn waardering uit voor de inzet van de leerlingen. 'Het is ontzettend leuk om met ze te werken.' Dat het nooit te vroeg is om in een ensemble mee te spelen, in plaats van langdurig in afzondering muziekboeken door te worstelen, werd duidelijk toen de leerlingen hun partijtje meebliezen met het or kest. Niet alleen speelden ze een stuk dat in hoog tempo wordt ge speeld, ze volbrachten ook een veel tragere melodie. In tegenstel ling tot wat velen denken is het spe- (advertentie) 7 1 cape ligs Geldig ior ntr t/m one r,z i Te Op zaterdag] 13 maai zullen de onlangs aangeschaft ly- ra's te horen zijn in twee door de drumband uitgevoerde marsen. Na de pauze musiceert het fanfare orkest. Gespeeld worden onder an dere de 'Budapest impressions' van Ronald Kernen en de 'Bayerische polka' in een arrange ment van S van Leeuwen met als solisten op de bugel Lem Eveleens en Janny Witte. In de pauze is een verloting. Het winterconcert begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Bij Stichting White Eagle Schilderend in Den Burg wc dag 14 maart een middag gr met het medium Margriet f Zij werkt er met door haar r brachte tekeningen van bijl De bijeenkomst begint uur, de zaal is open vanal| uur. In de Hervormde kerk in Den Burg wordt woensdag om 19.30 uur een vesperdienst gehouden. Het thema is: de mens en zijn werk. Centraal staan de boer en de visser, die in hun werk te maken hebben met de kwetsbare natuur en een bedrei gende regelgeving. Het in aanbouw zijnde horecabedrijf van Gerard Zoetelief in de Dorps straat van De Koog gaat 'Het Bin nenhof' heten en dus niet 'Buiten hof' zoals in de voriqe krant stond De Christelijke Muziekvereniging en Drumband Excelsior uit Ooster end houdt zaterdag haar winter- concert in het dorpshuis De Bijen korf. Dirigent Betty bakker en drumbandinstructeur Henk Beijert hebben een gevarieerd programma samengesteld. Anders dan in vo rige jaren vindt deze keer voor de pauze een gezamenlijk optreden plaats van de fanfare, de drumband en de majorettes Voor het eerst Majorettes van KTF hielden een complete len van langzame muziek veel moeili|ker dan een een vlot num mertje. Aan jubilarissen had KTF zaterdag geen gebrek. Liefst acht majorettes vierden hun lustrum en werden door Van Sambeek gehuldigd met een vijfje. Wendy Bakker, Alie en André Sieling, Tinie van der Ploeg en Geke Moojen vierden hun koperen jubileum. Opmerkelijk is dat, uitge zonderd Wendy Bakker, deze jubilarissen 12'/2 jaar geleden op ge vorderde leeftijd hun schroom over wonnen en tot KTF toetraden. Een zilveren insigne was er voor Liesbeth Broekmans-Witte Zij stamt uit een muzikale familie en is typisch een voorbeeld van een verenigingsmens dat de muziek met de paplepel kreeg ingegoten. Achtereenvolgens speelde ze trompet, mellofoon en hoorn. Ook bestuurswerk ging ze met uit de weg. Arie Blom en Cor van IJsseldijk kregen door wethouder Nel Eelman eremetaal opgespeld, omdat ze veertig jaar bij KTF musi ceren. Blom is niet alleen op de bas een fundament van het orkest, ook modeshow tijdens de uitvoering. Onder toeziend oog van KTF-jurbilarissen Cor van IJsseldijk en Arie Blom (b& jaar) krijgt Liesbeth Broekmans. 25 jaar lid een onderscheiding opgespeld d houder Nel Eelman. (FotoGv* in andere opzichte ontpopte hij zich tot steunpilaar Over Van IJsseldijk is bekend dat hij niet van onder scheidingen houdt. Sinds hij die bij z'n 25-|arige jubileum weigerde, neemt het bestuur hiermee geen genoegen meer en moest de trompettist er dus toch aan gelo ven. Het moge duidelijk zijn dat gelouterde muzikanten zoals dit drietal, om nog maar met til ken van monumenten als f Jan Koorn en John Pielers) van grote (muzikale) voor de vereniging. Dat zei digd worden is vanzelfsprek| hadden de onderbrekingen v nig muziekliefhebber wel mogen duren Gerard Timm Jb

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2